P.B.O. zij verwezenlijking van halve eeuw sociaal werk Rode Kruis ziet toekomst met vertrouwen tegemoet Prijspeil verlagen indien loons verhoging ongewenst Jongeren luisterden geboeid naar hun Koningin Bekroonden van de violisten wedstrijd ENGEL Nieuwe sociale orde: die der saamhorigheid Eerlijke verdeling van toenemende welvaart punt op regeringsprogram Prof. Romme sprak voor „St. Willibrordus" In Leidse Pieterskerk Smedenpatroons becritiseren S.E.R. In het Concertgebouw Blijf meester „Tochtgenoten van Sint Frans" Het K.A.S.K.I. schrijft prijsvraag uit Niet overtuigd van juistheid fabrikanten-marges Katholieke bejaardentehuizen Nationale kaderschou^ van jongensgilde te Consumptie in April gestegen Vele ministers, kamerleden en diplomaten aanwezig Diamantbewerkers weer aan de slag van SAN FRANCISCO MAANDAG 20 JUNI 1955 PAGINA 3 Saamhorigheid Eerlijke verdeling van welvaart T ussemveg VADERDAGGESCHENK VOOR PROF. ROMME Kampvuur te Overschie; bedevaart naar Brielle Het probleem der wereldbevolking OOSTENRIJKSE ARBEIDERS VOOR LIMBURGSE MIJNEN EIND 1954 TELDE MEN 87.702 DONORS Studie-bijeenkomst in Amsterdam VUGHT Onevenwichtigheid Loonbeleid Hoeveelheidsindex belandde op 122 (v.m. 110) Het hoeveclhcidsindexcijfer INZAKE P.B.O.-BELEID Ongedwongen sfeer Lonen van zagers met 61/i pet verlaagd S.E.R. en P.B.O. LANDELIJKE SPECIALISTEN- VERENIGING ACCOORD OVER HONORERING over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten door C. BUDDINGTON KELLANü BENOEMING BISDOM HAARLEM (Van onze Haagse redactie) „Ik vraag mij af of wij niet moeten bevorderen, dat er bij de aanvang van de nieuwe parlementaire periode in 1956 een ministerie voor de publiekrechtelijke organisatie wordt gesticht". Dit zeide de voorzitter van de K.V.P..fractie in Je Tweede Kamer, prof. rar C. P. M. Romme in een rede, welke hij Zaterdagmiddag te Den Haag hield voor de algemene vergadering van de Nederlandse Katholieke Bond van werknemers in industriële" bedrijven „Sl Willibrordus". Prof. Romme kwam tot deze uitspraak nadat bij gewezen had op de teleurstellende geringe voortgang, welke gemaakt wordt bij de verwezenlijking van de P.B.O. in de indus- Iriële sector. Voorts sprak hij als zijn mening uit, dat de bezitsvorming een belangrijke plaats zal moeten krijgen op het regeringsprogram voor de periode 19561960. En dan niet slechts als een leuze, maar als concrete werkelijkheid, waarbij de bijdrage van de overheid zal moeten liggen in de fiscale sfeer. Prof Romme zei, dat het sociaal ver zekeringstelsel zal worden afgerond door de ouderdomsverzekering, waarvan hij hoopte dat de parlementaire behandeling geheel zal zijn beëindigd vóór de ver kiezingen van 1956. In deze verzekering zas hij twee nieuwe en goede elementen. Namelijk dat het gehele volk zonder uit- zondering er voor in aanmerking komt en dat de uitkering waardevast zal zijn. Al het sociale werk van de voorbije periode, zo vervolgde prof. Romnie. is voorbereiding geweest van onze taak: de Vestiging van een nieuwe sociale orde, de l>rde der saamhorigheid. Door het voor bereidend werk van meer dan vijftig jaar ,s de tiid daarvoor rijp geworden. Deze "ede zal geconcretiseerd moeten worden ""«r de P.B.O. In de agrarische en in ®'iige middenstandssectoren ontwikkelt deze zich voorspoedig. Helaas kan het zelfde niet gezegd worden van de indus triële sector, het mijnwezen uitgezonderd, öaarom moet gezocht worden naar krach tiger middelen en een sterkere organisa tie om de P.B.O. te bevorderen. In dit i'erband lanceerde hij de gedachte aan e«n eigen departement. De P.B.O. is het enige middel, waar door men kan ontkomen aan doorvoe ring van het valse beginsel der socia lisatie. dat tot dictatuur leidt. Het verzet in sommige ondernemerskringen ge lukkig niet de katholieke tegen de P.B.O. kon spreker daarom niet begrij pen. Wie vóór de particuliere onderne mingsvorm is moet ook vóór de P.B.O. zijn. Men speelt met vuur indien men de weg naar de P.B.O. afsluit. Want dan laat men aan de arbeiders nog slechts één keuze een wanhoopskeuze over, namelijk socialisatie. Prof. Romme betoogde verder, dat hij verreweg de voorkeur blijft geven aan in stelling van bedrijfschappen door vrije overeenstemming tussen bedrijfsgenoten boven instelling bij de wet. „Niemand zal kraag naar het dwangmiddel grijpen, dat de raamwet biedt. Maar evenmin is het z°. dat deze mogelijkheid nooit zou mo- Sen worden gebruikt." De wetgever heeft de plicht zich met de P.B.O. te bemoeien, Wanneer bij objectieve rijpheid overeen stemming afstuit op onri®dellJ^e weer stand van een minderheid der bedujfs- Senoten. De overheid zal dan moeten af wegen wat zwaarder weegt: geen r.&.v. óf instelling via wettelijke dwang. Om aan socialisatie te ontkomen zijn voorts naast de P.B.O. een sociale onder- v„f"1JlgsPolitiek en oplossing van bet toeno van 6e eerlijke verdeling der •Social eilde welvaart noodzakelijk. De Verw ondernemingspolitiek vindt haar werkeiijking in de ondernemingsraad, opreker pleitte voor aanvulling van de wetgeving op de verschillende onderne mingsvormen. Er moet een nieuw type N.V. bijkomen, waarvan de doelstelling niet alléén winstmaken is maar ook wel vaart van de ondernemingsgenoten De organen van dit type moeten aan d°zo doelstelling worden aangepast. Hij doelde hiermede op medezeggenschap van de werknemers in kwesties, die in de huidge N.V. alleen beslist worden door de aan deelhoudersvergadering. Wat de verdeling van de zich vermeer derende welvaart aangaat zeide prof. Romme. dat dit niet los gezien kan wor den van het vraagstuk der bezitsvorming. Algemene welvaartsloonronden noemde hij een gebrekkig middel. Zij lopen achter de feiten aan of anticiperen op een on zekere toekomst. Bovendien hebben zij een nivellerende werking. Dat wil niet zeggen, dat een algemene loonronde als middel voor welvaartsverdeling geheel moet worden uitgesloten. Maar zij moet niet alléén worden gehanteerd, Er moet plaats zijn voor differentiatie per be drijfstak en per onderneming. Spreker brak in flit verhand een lans voor een tussenweg, waarbij de grotere r: 'mte, die er in bedrijfstakken en on dernemingen is boven de algemene loon ronde. wordt aangewend voor de vorming van duurzaam bezit bij de werknemers. De overheid heeft hierbij een stimu lerende taak in de fiscale sfeer. Bijdragen van de werkgever voor dit doel behoren vrij te zijn van sociale heffingen en belas tingen. Hij dacht hierbij aan bijdragen om te komen tot een eigen woning voor de werknemer. Verder wenste hij op z'n minst verlaging van de loon- en inkom stenbelasting op werknemers-inkomen, „In 1953 is naar onze gezinnen 285 millioen en in 1954 300 mil- lioen aan kinderbijslag gevloeid", zo zeide de voorzitter van St Willibor- dus, de heer H. B. Vink, na de rede die prof- Romme Zaterdagmiddag in Den Haag hield voor de algemene vergadering. „Dat danken wij aan u, prof. Romme" voegde hij er aan toe. „U bent daardoor in zekere z.n ook vader van al onze kinderen Aan de vooravond van Vaderdag willen wij u huldigen door u een plaat aan te bieden, die in „De Op mars" van 6 Januari 1938 stond ter illustratie van het verslag over de parlementaire behandeling van uw kinderbijslagwet". Hij bood prof. Romme onder applaus van de vergadering een ingelijste vrije tekening in kleuren aan naar de plaat in ..De Opmars voorstellende moeder en kind. Prof Romme was kennelijk geroerd door deze geste. dat bespaard wordt voor investering in het bedrijfsleven. Hij hoopte, dat het rap port van de staatscommissie voor de be zitsvorming ingesteld in 1943 dat binnenkort zal verschijnen, concrete we gen zal aangeven, opdat in de parlemen taire periode 19561960 de bevordering van de bezitsvorming worden kan van leuze tot werkelijkheid. Prof. Romme begon zijn rede met een overzicht van de ontwikkeling der vak beweging. „Zij is geboren uit de nood en kwam ais 'n vreemde eend in de bijt van een volkomen individualistische maat schappij". zeide hij. Thans zijn de sociale organisaties steunpilaren van de maat schappij geworden. Dat legt haar leden de plicht op te begrijpen, dat de organisaties er niet alléén zijn voor hen maar dat zij zich moeten inscbaren in het streven naar evenwichtigheid tussen de duizenden be langen, welke er in de maatschappij zijn Voor de katholieken is er de bijzondere plicht te laten zien, dat de gezamenlijk beleden katholieke beginselen in staat zijn reële belangen-tegenstellingen, die er ook zijn. te overbruggen en te verzoenen. Vandaar dat de Bisschoppen in hun Man dement stellen, dat de maatschappelijke groepen haar streven naar welvaart be wust moeten gaan plaatsen tegen de ach tergrond van het algemeen belang. Het begrip hiervoor is nog wankel. Het zal moeten groeien en dat is een kwestie van tijd. Het is een levenshouding, waarnaar wij allen ernstig moeten streven. In de avond van Zaterdag 25 Juni onge veer half 7 zulien „Tochtgenoten van Sint Frans" van Delft naar Overschie trekken, waar zij omstreeks 9 uur een kampvuur zuilen houden op het terrein, gelegen na bij de boerderij v. d. Helm, Rijksweg 13. Zij zullen daai-na op de boerderij over nachten en de volgende morgen om 6 uur de gedialogeerde H. Mis bijwonen in de oude Overschiese parochiekerk van St Petrus' Banden aan de Delftweg. Van Overschie uit zullen zij nog diezelfde morgen ter bedevaart naar Den Brie! trekken. Men zou het ten zeerste op prijs stellen, wanneer belangstellenden uit Delft en Overschie alsook uit Schiedam, aan het kampvuur op Zaterdagavond en aan de bedevaart op Zondagmorgen zouden deel nemen. Het kampvuur is juist bedoeld als middel tot het leggen van contact met an dere jongelui, om de beweging der „Tochtgenoten van Sint Frans" te leren kennen. Er is gelegenheid tot overnachten ook voor hen, die als belangstellenden 's Za terdagsavonds aan het kampvuur (en eventueel 's Zondagsmorgens aan de be devaart naar Den Briel) willen deelne men. Men behoeft zich niet tevoren aan te melden. Het Katholiek Sociaal Kerkelijk Insti tuut te Den Haag heeft ter gelegenheid van zijn tienjarig bestan een prijsvraag uitgeschreven, waarbij 'n antwoord wordt gevraagd voor het probleemvan de zich steeds uitbreidende wereldbevolking, waarvan er nu al honderden millioenen onvoldoende gevoed, gekleed en gehuis vest zijn. Voor het beste antwoord, dat ten minste 50.000 woorden moet tellen is een prijs van 5000 dollar beschikbaar ge steld. Deeineminf aan de prijsvraag staat open voor alle nationaliteiten; de antwoorden kunnen worden gesteld in het Engels, Frans, Duits, Italiaans, Portugees, Spaans, Japans, Chinees, Indonesisch of Neder lands. De jury, die de inzendingen zal beoordelen, is samengesteld uit geleerden uit alle delen van de wereld. De minister van Economische Zaken heeft toestemming verleend om voor de gezamenlijke steenkoolmijnen in Limburg 1000 Oostenrijkse arbeiders aan te wer- en. Naar wij vernemen zal deze wer ving in September aanvangen. Op het einde van 1954 waren bij de bloedtransfusiedienst van het Rode Kruis 87.702 donors ingeschreven, was van 100.605 mensen bloed afgenomen voor pa tiënten in ziekenhuizen en werd van 31.732 personen bloed afgenomen voor plasma- bereiding. Dit wordt medegedeeld in het verslag over 1954 van het Nederlandse 1. Ie Kruis, dat van de medewerking uit alle lagen van de bevolking dankbaar ge wag maakt. In dit jaarverslag valt ook te lezen, dat nog een honderdtal mensen in 1954 van het Rode Kruis een toewij zing textiel heeft gekregen, waardoor het aantal personen, dat na de watersnood ramp van 1953 van textielgoederen is voor zien steeg tot 149.210. Ook enkele andere projecten voor de rampslachtoffers wer den verder afgewikkeld. In het jaarverslag wordt voorts onder andere medegedeeld, dat het aantal hulp posten langs de wegen 840 bleef in 1954, terwijl het aantal mobiele posten (wegen wachters van de ANWB) steeg van 123 tot (54. Het fonds voor materiële hulpver lening groeide vorig jaar aan tot 974.000, hetgeen een vooruitgang betekende van 91.000. Van de hulpverlening aan 't bui tenland worden in hPt jaarverslag onder meer vermeld de zendingen naar Frankrijk Oostenrijk. Algiers. Irak, Griekenland en Zuid-Duitsland. Aan 36 cursisten werd in 1954 het Rode Kruisdiploma voor missio narissen uitgereikt. Voorts werden 229 ra- (Van onze Haagse redactie) „De werknemers dreigen bij de verdeling van het nationaal inkomen weer ach ter te raken Er is thans voldoende aanleiding voor de S.E.R. om na te gaan, of de arbeiders wei hun gerechtvaardigd aandeel in de gestegen welvaart krijgen. Wij betwijfelen dit zeer. Weliswaar kunnen wij voor de stabilisatiepolitiek van de regering begrip hebben, maar als zij in verband daarmee loonsverhoging onge wenst aclit zal zij er toch voor moeten zorgen, dat op andere wijze de werk nemers hun deel kunnen krijgen van de toegenomen welvaart. Als men het rëele inkomen van de werknemers niet wil verhogen door loonsverhoging dan zal het moeten gebeuren door daling van het prijspeil". Aldus betoogde voorzitter II. B. ink op de drie jaarlijkse algemene vergadering van de Nederlandse Katholieke Bond van Werknemers in industriële bedrijven „St. Willibordus", welke Zaterdag en Zondag in Den Haag is gehouden. De heer Vink baseerde zijn mening, dat.tionaal inkomen herstellen dan zal men het aandeel van de werknemers in de ge- niet kunnen volstaan met stabilisatie van stegen welvaart weer in discussie moet ko- de prijzen maar dan zal er een verlaging men, op de cijfers van het C.B.S. over het j van d» prijzen moeten komen en niet van eerste kwartaal van 1955. Uit deze cijfers j kachels, haarden en radiotoestellen al De Kath. Stichting voor Bejaardenzorg in het bisdom Haarlem heeft het lof waardig initiatief genomen de bestuurders van bejaardentehuizen in het diocees door ®en ter zake deskundige te laten voorlich ten over de administratie en exploitatie van "Un inrichtingen, Deze studiebijeenkomst, Waaraan tal van bestuurders deelnamen, Werd Zaterdagmiddag gehouden in het te- mis „St. ."acob" aan de Plantage Mid- 6enlaan in Amsterdam. De accountant W- J. A. van der Heijden, lid van het piVA, behandelde in zijn interessante in- 'eiding o.a. de financiële problemen rond El. oprichting en uitbreiding van tehuizen. U'.i stelde, dat bij de nieuwbouw de over heidshulp onvoldoende geacht moet wor- Pen, want een opgeleverd „kaal" tehuis jh°et ook nog ingericht worden. En zo'n (jWentaris vraagt veel geld. De heer Van hpf Heiiden was van mening, dat de over- e'd ook hier de helpende hand behoorde 6 bieden, b.v. door een subsidie of voor- "Chotregeling. Over het algemeen, de goe de niet te na gesproken, valt er aan de administratie en boekhouding der huidi ge tehuizen nog wel het een en ander te verbeteren. Wanneer de inrichtingen met Teer gedocumenteerd materiaal bij de °verheid om financiële steun voor de du- verpleging zouden komen aankloppen, ?°uden gemeente of rijk wellicht sneller v reid zijn een grotere tegemoetkoming te dprlenen. Volgens inzichten van de inlei- h„t 2ouden de verpleegprijzen, daar waar EPt niet geschiedt, moeten worden op- inhl°kken tot de werkelijke kostprijs, dus Grepen afschrijvingen op gebouwe e.d de fiscale zijde van de exploitatie V te dien aanzien pleitte de heer n der Heijden voor een vrijstelling van st Srond- en personele belasting die nog beie °P de tehuizen rust. Bij de nieuwe o»n|s[bnf!we) zi-'n reeds vrijgesteld van Leiders en leidsters van het Jongens- si'de der Katholieke Jeugdbeweging ko- veVP en Juni 'n „Huize Bergen" te biieen V00r een nationale kader- ouw- Het is de eerste maal sinds de Pncnting van het Jongensgilde in 1947 at een dergelijke landelijke bijeenkomst n™ leiders en leidsters wordt gehouden iet Jongensgilde is een groepering in ds vo i o ïe Jeugdbeweging, naast die erkenners, de club en de patronaten zou men kunnen afleiden, dat het natio naai product dit jaar 4 a 5 pet zou stijgen. Het Centraal Planbureau heeft de stijging geraamd op 1,8 pet. De daling van het reële inkomen tengevolge van de prijs stijgingen sinds October van vorig jaar en de regelmatige stijging van het reële nationale inkomen wijzen er zijns inziens op, dat de werknemers bij de verdeling weer dreigen achter te raken. „Men zal moeten begrijpen, zo zeide voorzitter Vink, dat het voor ons wel zeer moeilijk wordt langer in te stemmen met een voor de arbeiders bindende stringent door de overheid geleide loonpolitiek, ter wijl men de werkgevers vrij laat bij hun investeringen, hun verbruik en hun prijs vaststelling. Wij zijn lang niet overtuigd, dat de handelsmarges van vóór 30 Sep tember 1954 juist waren. Ook betwijfelen wij of de marges van fabrikanten wel juist zijn.- Nu zagen wij plotseling prijs verlagingen van 20 pet. Wij vragen ons af, hoe is het dan daarvoor geweest met deze marges?". Vervolgens zeide spreker, dat het voor de arbeiders niet acceptabel is, dat ande re maatschappelijke groepen in de gele genheid zün een onevenredig deel van het nationaal inkomen te verkrijgen terwijl de werknemers achter het hek van de door de Overheid gedirigeerde loonpolitiek worden gehouden. Wil men de oneven wichtigheid in de verdeling van het na- leen, maar ook van de dagelijkse levens behoeften. Anders zal aan een verhoging van de lonen met alle voor onze nationale economie nadelige gevolgen moeilijk te ontkomen zijn. Aan het huurvraagstuk in het kader van de loonpolitiek ging de heer Vink echter stilzwijgend voorbij. Over de loonvorming zeide spreker, dat de bond de algemene richtlijnen voor het loonniveau kan aanvaarden, evenals een zekere coördinatie bij de loonvorming. Er zal echter meer differentiatie in de lonen mogelijk moeten zijn. Het moet mogelijk zijn, dat bij het vaststellen van het loon rekening wordt gehouden met het ren dement van de onderneming resp. met dat van de bedrijfstak. Hij merkte op, dat de goede bedrijfsresultaten - an de laatste jaren door vele ondernemingen bereikt, toch geen aanleiding zi.in geweest om een wijd verbreid systeem van bezitsvorming in te voeren. Hij hoopte daarom, dat het te verwachten regeringsrapport over de bezitsvorming concrete en duidelijke taal zal spreken. Hij meende, dat de vakbewe ging voldoende zelfbeheersing heeft om de weelde van een vrijere loonvorming te dragen. gen, ondergraven de in het belang van ons land noodzakelijk geachte loonbeheersing. De betrokken werknemers doen er goed aan te bedenken, dat zij, wanneer de ar beidsmarkt weer ruimer wordt, de kans lopen als te „dure" krachten te wor den ontslagen. De bezwaren, die het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond achteraf gemaakt heeft tegen het rapport van de stichting van de Arbeid over een nieuw loon systeem, wees de heer Vink van de hand. Het centrale loonbeleid dient thans uit de privaatrechtelijke sfeer van de stichting overgebracht te worden naar de publiek rechtelijke sfeer van de S.E.R., waaraan de uitvoering onder toezicht van de Over heid dient te worden overgedragen. Ten slotte betoogde hij, dat verbreking van de samenwerking met het N.V.V. niet in het belang is geweest van de werknemers en het sociaal en economisch welzijn van ons land. De katholieke arbeidersbewe ging is voor deze breuk niet verantwoor delijk maar zij hoopt, dat er wegen ge vonden zullen worden, om deze breuk te helen. diografische adviezen gegeven over 68 ziek tegevallen op schepen in volle zee. De opbrengst van de jaarlijkse campagne was tenslotte in 1954 1.123,000, hetgeen ruim 100.000 meer is dan in het voorafgaande jaar. In Deventer heeft het Rode Kruis Za terdag zijn jaarvergadering gehouden. De ze vergadering werd gepresidieerd door ir. F. C. C. baron van Tuyll van Zuylen. Medeeedeeld werd, dat de financiële voor uitzichten geenszins onbevredigend zijn. De rekening over 1954 is 9600 onder de raming gebleven, mede dank zij schenkin gen en bijzondere baten. De reserve is op gevoerd tot 500.000; op de exploitatie kon 95.000 worden bezuinigd. De v?1"- gadering zond een telegram aan H.M.Ko- ningin Juliana, beschermvrouwe van de organisatie, met huldebetuiging voor haar medeleven met de verrichte arbeid. (Van onze correspondent) Twaalfhonderd Nederlandse jongeren, die uit alle provincies naar Leiden waren gekomen, hebben Zaterdagmiddag aan dachtig geluisterd naar de rede van Ko ningin Juliana over „De welvaart der wereld als gemeenschappelijke verant woordelijkheid". Maar bet waren niet uit sluitend jonije mensen, die de enorme ruimte van de historische Pieterskerk vulden. Ook de ministers Drees, Beel, Beyen, Cals, Mansholt, Suurhoff en Kern kamp toonden hun belangstelling, even als vele Kamerleden en een groot aantal diplomaten, die tezamen 29 landen ver tegenwoordigden. Om half vier arriveerden Koningin Juliana, Prins Bernhard en Prinses Bea trix bij de Pieterskerk, waar zij werden verwelkomd dw>r de burgemeester van Leiden, jhr mr' V. H. van Kinschot, die de president van de Nederlandse Studen tenraad, jhr J. J. Boreel, en de voorzitter van de Nederlandse Jeugdgemeenschap, ds N. O. Steenbeek, aan de koninklijke gasten voorstelde. Terwijl de organist een fuga uit „Toccata und Fuga" van Buxte- hude speelde, werden de Koningin, de Prins en de Prinses met hun gevolg naar de plaatsen geleid. Nadat alle aanwezigen het „Dona nobis pacem" hadden gezon gen, verwelkomde jhr Boreel de Koningin en dankte haar ook voor de bereidwillig heid, waarmede zij gevolg had gegeven aan de uitnodiging van de Nederlandse Studentenraad en de Nederlandse Jeugd gemeenschap om voor de jongeren te komen spreken over een probleem, waar voor de wereld van vandaag zich gesteld ziet. Na deze inleiding hield de Vorstin haar reeds gepubliceerde rede, waarin zij wees op de noodzaak on de mogelijkheid om de welvaart in de achtergebleven gebie den op te voeren en de armoede want bijna tweederde van de wereldbevolking is onvoldoende gevoed uit te bannen. Geboeid luisterde de jeugd naar de woor den van haar Koningin, heel bijzonder toen op haar een beroep werd gedaan de keurkorpsen te vormen in de strijd tegen dit moeilijke probleem, waarvan de op- wn'n nnoninitcwoelA v.„ J J. (Van onze correspondent) Het bondscongres 1955 van de Neder landse R.K. bond van Smedenpatroons en werklevers in Staalverwerkende Bedrij ven (R.K.S.B.), dat Zaterdag en Zondag In zijn openingsrede roerde de heer van Beurden verder een groot aantal pun ten aan, zoals structuuryerandering in 't smidsbedrijf, de verhouding van vader tot zoon in het bedrijf, personeelsbeleid etc., die voor de leden van zijn bond van groot belang zijn. Na hem hield de bonds- te Eindhoven werd gehouden en dat in 'adviseur, pastoor J. Sicking uit Eindho- Heeze een feestelijk besluit kreeg, is ven ($t. Joris) een bezielende rede over althans wat de eerste dag betreft uit* God als bron van alle energie, waarin gegroeid tot een deels weloverwogen, h« de smid onder de twintigste eeuwers i bii k t die he. deels spontane hulde aan dr. H. van voorhield met uit het oog te verliezen. I d-avnnd nlaats vindtenwaa^D de com- Doorne en de heer W. van Doorne hei- dat de geest belangrijker is dan de stof. mislie van deskundigen z inge- den voortgekomen uit de smedenstand jviet name in onze tijd, zo zeide hij, wordt en daarmede tot een verdiend eerbewijs de laatste vaak zo hoog gesteld, dat we lossing van de Westerse mens veel edel moedigheid zal vragen. Ondanks het plechtige karakter van deze samenkomst heerste er een onge dwongen sfeer, die voortvloeide uit het feit, dat Koningin Juliana de honderden jongeren zo zuiver aanvoelde. Voor het muzikale programma, dat onder leiding stond van Renske Nieweg, Jaap Stotijn en Jan Mens, toonde zij grote belangstelling en aan de samenzang nam zij. evenals Prinses Beatrix, deel. Na afloop van de bijeenkomst begaf het koninklijk gezelschap zich naar het Aca demiegebouw. Van de auto werd geen ge bruik gemaakt, want er was voorkeur ge geven aan de traditionele wandeling Pie terskerk via Kloksteeg naar Rapenburg. In de receptiezaal van het Academiege bouw werd de thee gebruikt, waarbij ook de eerder genoemde ministers, alsmede de reetor-magnificus. prof. dr J. N. Bak huizen van den Brink en de secretarissen van curatoren en senaat, mr K. Wiersma en dr A E. van Arkel, aanwezig waren. Bij de aankomst bood een kleindochtertje van de rector-magnificus de Koningin bloemen aan. Tot slot van zijn bezoek aan de jongeren begaf het koninklijk ge zelschap zich naar de Hortus, waar de Koningin met 25 leden van de Neder landse Studentenraad en de Nederlandse Jeugdgemeenschap van gedachten wissel de over het probleem, dat zij die middag had behandeld. Aan deze vrijmoedige dis cussie werd ook deelgenomen door Prins Bernhard en Prinses Beatrix. De voorzitter van het college van rjjks- beimddelaars heeft telegrafisch aan de Algemene Juweliers Vereniging (werkge vers) en de Algem. Ned. Diamantbewer kers Bond medegedeeld, dat het college goedkeurt, dat de bestaande geldtarieven voor de zagers worden verminderd met 6)4 pet. Dit betekent, dat het weekloon voor deze groep diamantbewerkers wier werkweek gelijk als voor de andere 42V4 uur bedraagt gelijk is aan het geen vóór de staking werd betaald. De invoering van nieuwe tarieven, werk methoden en overgangsmaatregelen die nen aldus het telegram in de com missie van deskundigen te worden behan deld. De voorzitter van het college heeft tevens alie partijen, de A.J.V. de A.N.D.B. en de R.K.diamantbewerkersorganisatia aan die stand zelf. Op uitnodiging van dr. van Doorne hadden de katholieke smedenpatroons vorig jaar besloten hun congres 1955 op DAF-terrein te houden. Honderden leden van de RKSB, een re cord aantal, waren daartoe Zaterdag naar Eindhoven gekomen. Het was voor de smedenpatroons blijk baar niet te veel van het DAF-goede, want het enthousiasme was spontaan en groot. Vooral echter deed het deugd nu eens met eigen ogen te kunnen aanschou wen tot wat voor een bedrijf een smidse kan uitgroeien. En het stemde ongetwij feld ook hoopvol van een van "de man nen, die dit verwezenlijkte, tijdens het con gres te mogen horen, dat er geen „meer dan normale eigenschappen nodig zijn om een groot bedrijf op te bouwen". Hoofd zaak is, zei dr van Doorne, datgene wat men doet, zo goed mogelijk te doen. De heer Wim van Doorne. evenals zijn broer een kwart eeuw geleden actief RKSB-er en bestuurslid van de afdeling Eindho ven, hoorde zich benoemd tot ere-lid. R.K.S.B.-bondsvoorzitter Frans van Beur den noemde dr van Doorne de geeste lijke energiebron van het DAF-bedrijf en tevens het bewijs, dat er uit een smid iets goeds kan groeien. Van de heer W. van Doorne zeide de bondsvoorzitter, dat deze, hoewel hij het schootsvel voor de witte boord had verwisseld, in zijn hart smid was gebleven. Hij prees in hem het vele werk, dat hij destijds voor de orga nisatie verzet had en mede als gevolg waarvan de R.K.S.B. een groei had onder gaan. Aan dit intermezzo was o.a. de ope ningsrede van de bondsvoorzitter vooraf gegaan, waarin deze onder meer ernsti ge critiek uitte op een onderdeel van het beleid van de Sociaal Economische Raad inzake de P.B.O. Hij betichtte de SER er van eerder afbrekend dan opbouwend te werken door de discussie te openen Alle groepen blijken hier tot de stijging te hebben bijgedrag?")- De hoeveelheids- index voor genotmiddelen steeg n.l. van 106 in de periode van Februari t.m- April Spreker signaleerde echter ongezonde 1954 tot 114 voor de periode van Februari elementen tengevolge van de schaarste t.m. April 1955, Voor de groep genotmidde- op de arbeidsmarkt, zoals het betalen van j jen zijn deze cijfers resp. 98 en 108, voor de soms grote aantallen z.g.n. reisuren en groep duurzame consumptiegoederen 93 en andere emolumenten. Werkgevers, die op i 104 en voor de groep overige goederen en die manier arbeiders bij anderen wegzui- diensten 106 en 1U. voor de totale consumptie van de Nederlandse bevolking is in Apr" gestegen tot 122, ver geleken met 110 IV!?.arV. per hoofd van de bevolking kwam dit cijfer op 447 (v m, 105.) Tot de stijging hebben vooral bijgedra gen de groepen voedingsmiddelen (stijging index met 7 punten)- Sfnotmiddelen (stij ging index met 20 punten) en de groep der duurzame consumptiegoederen (stij ging index met 33 punten). Ook wanneer wij een langere periode in L. ogenschouw nemen, blpkt de eonsumptic j stel tot verwerping van de contributie- in Nederland op hoger niveau te komen, aftrek aannemen, aldus de heer van Beur- Voor de periode van rebruari t.m. April den, dan betekent dit een klap in het ge- bedroeg de index voor de hoeveelheid j zicht van de t.o.v. de P.B.O. goedwillen- van de consumptie m hicdcrland 110, ver- de organisaties, die hierdoor een sterk ar- geieken met 102 voor dezelfde periode van I gument om te komen tot een bedrijfschap 1954- Per hoofd der bevolking zijn deze I zien woigevaagd. oyfers resp. 105 en 99. j j-j0 vrjje organisaties, speciaal in de de Schepper uit het oog zouden dreigen te verliezen en dat de mens de slaaf zou worden van zijn uitvindingen en als werkgever roofbouw pleegt op zichzelf en zijn gezin. De tweede congresdag begon Zondag met een door Pastoor Sicking in de ka pel van het gymnasium Augustinianum opgedragen H. Mis. De bondsvergadering, die thans een meer huishoudelijk karak ter droeg, werd voortgezet in Limburgia met een discussie over een aantal afde- lingsvoorstellen inzake omzetbelasting, so ciale lasten, aanbestedingsregelingen en contracten. Het bestuur kreeg machtiging de contributie voor 1956 vast te stellen tijdens de later dit jaar te houden bonds vergadering en de afdeling Rotterdam werd uitgenodigd het volgende bonds congres te willen organiseren, een uitno diging die deze afdeling mede uit vrees een ontvangst, zoals in Eindhoven, toch niet te kunnen overtreffen nog in be raad wilde houden Wederom vergezeld van hun dames vertrokken de congres sisten omstreeks T middaguur naar Hee- ze, waar zij aan een Brabantse koffie maaltijd deskundigen steld. In Egmond, zo berichtte men Zater dag, zou het werk vandaag niet worden hervat, omdat aldus de A.N.D.B. de werkgever aldaar vasthoudt aan de 48- urige werkweek. De A.N.D.B. heeft de AJ.V. benaderd om te komen tot een be spreking van de mogelijkheden ener her nieuwde samenwekring en van een vol ledige hervatting der werkzaamheden. Van de A.J.V. is daarop nog geen ant woord ontvangen. In een Zaterdagmiddag te Utrecht ge houden algemene vergadering van de Landelijke Specialistenvereniging, is de honoreringsregeling van de specia listen met de ziekenfondsorganisaties be sproken. De ledenvergadering ging ac- coord met de voorstellen over deze hono rering. zoals die door de onderhandelings commissie van de L.S.V. met de zieken- fondsorganisaties waren overeengekomen, aanzaten, ontvangen werden j Deze honoreringsregeling, die voor de door burgemeester Cox, een concert van ondescheidene specialisten verschillend fanfare St. Nicasius^ aanhoorden cn een js, werd aanvaard voor het jaar 1955. gildedemonstratie bijwoonden door het Voor 1956 zal opnieuw worden onderhan- Heezer St. Agathagilde. 1 dejd. Als echo van het Internationaal violis-sche stuk wist hij, admirabel gesecon- ten-concours Koningin Elisabeth te Brus- 1 deerd door Ed. van Beinum, weer nieuw over het voorstel, dat een deel van de sel, kregen drie uitverkorenen de unieke i leven in te blazen. Raffinement en char- contribmie aan de vrije ondernemersor- kans om Zaterdagavond, met het Conceri- me karakteriseerden zijn spel. Qua tech- ganisaties afgetrokken kan worden van gebouworkest onder leiding van Eduard 1 niek was een opvallende prestatie gade.te de bijdrage agn het bedrijfschap waar- j yan Beinum op te treden. De belangstel- slaan. Pierre Doukan is mede door zijn toe men behoort. Zou de Kamer dit voor- ling voor dit. evenempnt was apweldiv rinnrlpsfrip muzikaliteit, een groot repre- ling voor dit evenement was geweldig. De Parnassus van de Van Baerlestraat te Amsterdam was overvol. De derde prijswinnaar, de 28-jarige Parijzenaar, Pierre Doukan, demon streerde zïjn groot talent met vier delen uit de „Symphonie Espagnole" van Ed. Lalo. Het enigszins verbleekte romanti- middenstandssector, zouden hierdoor een geduchte achteruitgang te boeken krijgen. Wil men de PBO, zo vervolgde hij, dan zal men het fundament de vrije orga- I nisaties niet moeten ondergraven. Ove rigens, aldus de heer van Beurden, is de I situatie wat de PBO betreft in de sme- denbranche geheel verstard door de on- j mogelijkheid om op reële basis hierover j met de zusterorganisatie B.S.C.M. van ge dachten te wisselen. Advertentie T MAAKT 15E°ED 16). Ik wil alles van San Francisco we ten wat de moeite waard is, antwoordde Anneke. En voor zich uitstarend voegde ze er aan toe: Als men geen kapitaal bezit, moet men kennis hebben. Het is gemakkelijk genoeg geld met behulp van geld te maken. Mij dunkt moet het met behulp van kennis ook niet moeilijk zijn. Hephzibah snoof. Vrouwen maken geen geld, zei ze. Ze kunnen alleen geld trouwen. Het kan zijn voordeel hebben een vrouw te zijn, antwoordde Anneke. Welke man zou een vrouw ooit van concurrentie verdenken? Even later hield de koetsier stil voor een kleine boekwinkel, en Hephzibah ging naar binnen om de plattegrond te kopen. Daarna reden zij heel Montgomery Street door, naar het Hephzibah voorkwam al leen'en uitsluitend met het doel om zich te vertonen Ze keerden tijdig voor het koffiedrinken naar huis terug. Anneke bracht de middag- door met het bestuderen van de platte- rond, totdat 'Henhzibah de avondbladen 1 bent in één woord verrukkelijk, linnenbracht. Daaraan besteedde zij I Dank U. mijnheer Parneli. ai haar volle aandacht, vooral aan een ar. 1 de zij zedigjes. Is het al tijd om te gaan. tikel dat zich bezighield met de verbre ding van Montgomery Street. Men koes terde plannen de zakenwijk een ruimer aanzien te geven door de straat te ver breden tot een royale avenue en haar in rechte lijn door te trekken tot aan Connecticut Avenue in het zuiden. Met de plattegrond open voor zich. bestu deerde zij het hele gebied waarop het plan betrekking had, maar veel wijzer werd ze er niet van. Het kon haar weinig schelen dat er de volgende dagen weinig bijzonders gebeur de. Iedere middag reed ze uit in haar huurrijtuig, soms wel tot aan Cliff House, waar ze de zeeleeuwen op de rotsen kon zien liggen; soms ook naar Telegrapf Hill. Ze ontving geen bezoekers, en ging zelf evenmin op visite. Toch gingen de dagen aangenaam vlug voorbij. Op de avond van het bal kleedde ze zich, zoals gewoonlijk, zorgvuldig, gehol pen door Hephzibah. en ze was klaar toen .Juan Parneli stipt half negen arri veerde. Ze oordeelde het beter hem vijf minuten te laten wachten; toen ging ze naar beneden, om zich naar Lick House te laten rijden. Parneli zette even grote ogen op toen ze de kamer binnenkwam. Zelfs in de kleding van die dagen was ze betoverend. Ze bewoog zich met gra tie en waardigheid. Voor een enkel ogenblik vergat hij zijn gewone vrijpostigheid. Hij was onder de indruk en wist niet goed wat hij zeggen moest. Juffrouw Villard. zei hij ernstig. U Grote goden! riep hij uit. Waarom hebben we geen sP1'.9°h.ieskoets? Uw manieren zijn er op vooruitge gaan sinds onze vorige ontmoeting, zei ze. Hij kon een laatste stekelige opmerkingHet was een wals, die pas in zwang geko- niet onderdrukken. Doet U misschien a!- men dans,die zoveel afkeuring vond bij H'i H 7fi nnanrHicr fpffpn mii nm/lnl ilr TT z.1tw j -i tijd zo onaardig tegen mij, omdat ik U eigenlijk sympathieker ben dan met Uw O, dat is weer over, gaf hij ten plannen strookt? vroeg hij. antwoord. Ik vergat mijzelf even. U bent een artiste, juffrouw Villard. Het is een voudig onbegrijpelijk, hoe iemand zo koel en uitgerekend, en tegelijk zo kinderlijk en onschuldig kan zijn. U bent een echte mensenkenner, mijnheer Parneli, zei ze ironisch. U bent voov mij een open boek. Als U mi.i 7.0 verfoeit, vroeg ze op haar minzaamste toon, waarom hebt U me dan Uw geleide voor vanavond aan geboden? Ik U verfoeien?! Hoe is het mogelijk. Ik ben een en al bewondering. De rest is maar camouflage. Ik moet me voortdurend realizeren dat ik met U moet uitkijken. Hij glimlachte jongens achtig. U bent een gevaarlijke vrouw. Men verdedigt zich tegen U het beste door vriendelijke verdraagzaamheid. Aangenomen dat ik werkelijk de be rekenende "rouw ben waar U mij voor aanziet, mijnheer Parneli, zei ze, dan bent LI volkomen veilig. U kunt mij werkelijk n geen enkel opzicht van nut zijn. Ze knikte. Maar U bent werkelijk amusant, op een ki- '«wlijke manier. We kunnen zo goed met elkaar op Anneke lachte hartelijk. U bent een i.idele kwast, zei ze. Zullen we nu gaan? Ze reden naar Lick House en betraden de grote zaal, waar het orkest van Chris Andres reeds speelde en de dansparen reeds over de vloer zweefden. Een groep preutse zielen. De dansen en de partners volgden elkander op cn de tussenpozen, gedurende welke vrolijke gesprekken ge voerd werden, waren bijna even bekoor lijk als het lichte zweven over de dans vloer op de maten van de verrukkelijke muziek. John Brownlee kwam haar halen voor de vijfde of zesde dans, en ondanks haar voornemen om zich deze avond geheel je degelijke chaperonnes zat druk fluiste-over te geven aan de genietingen van rend aan de ene kant van de zaal en alles ging er zo vormelijk toe als in grootmoeders tijd. John Brownlee en Con- chita kwamen van de dansvloer naar muziek, dans en vrolijk gebabbel pro beerde ze haar partner te vleien door hem van allerlei te vragen over zijn zaken. Brownlee weidde uitvoerig uit over zijn Anneke toe om haar te verwelkomen en eigen prestaties en hij deed zijn best even later was zij omringd door een om indruk te maken door zijn veelzijdige groepje jongeman- die zich verdrongen kennis ten toon te spreiden. eld te worden en boekje te schrijven. om aan haar vc hun naam in ha: Anneke bloosde n plezier en opwin ding. Voor het eerst sinds haar aankomst in San Francisco voelde ze zich jong en zorgeloos, en verlangend om deel te nemen aan de genoegens die voor de jeugd waren weggelegd. Haar balboekje was in een oogwenk vol. Ze wierp de te- leurgestelden een vriendelijke glimlach toe. Het was een heerlijke gewaarwor ding - jong te zijn en triomfantelijk. Zo leefden en dachten nu gewone meisjes, dacht zij. Dit was het voorrecht van ver schieten. zei hij. We moesten elkaar va-, wende dochters van rijke ouders, die hun ker zier Toen haa'^e hij zijn schouders kinderen alles geven konden wat zij ver- op. Ik stel voor dat we voor vanavond 1 langden. een wapenstilstand stuiten. Juan Parneli bracht haar naar de plaats En ons amuseren zoveel we kun- waar de chaperonnes bijeen zaten en stei- nen, vulde Anneke aan. de haar voor, Daarna dansten zij samen. Vertel eens wat over mijnheer Har- pending, drong Anneke aan. U zei toch dat hii panden wilde kopen in Market Street? Hij heeft een stuk van bijna 250 me ter opgekocht vanaf de Eerste Straat naar het westen toe, zei Brownlee. En verder koopt hij panden op het stuk van Howard Street naar Montgomery Street. Ik weet het, omdat hij van mij ook een pand ge kocht heeft. Om de huur kan het niet zijn, want dat brengt hem nooit meer op dan anderhalf procent per maand en je kunt tegenwoordig wel twee-en-een- half procent maken met solide leningen! (Wordt vervolgd). doorleefde muzikaliteit, een groot repre sentant van de Franse vioolschool. Zijn succes was bijzonder hartelijk. Toen kwam de dertigjarige Rus, Julian Sitkowetsky geboren te Kiew, die de harten stormenderhand veroverde. Deze tweede prijs-winnaar gaf een herschep ping van het vioolconcert van P. Tsjai- kowsky, die in alle opzichten uitstekend was. Men voelde zich geconfronteerd met een ras-violist, die de moeilijkste passsges uit dit technisch veeleisende opus spe lenderwijs overwon en glashelder aan de vier snaren ontlokte. Voeg daarbij een dieppeilende oer-muzikaliteit, een toon- vorming die warmte en adel uitstraalde en die van 't vioolconcert van zijn landge noot. mede dank zij 'n eveneens superbe en zeer geïnspireerde uitbeelding van het Concertgebouw-orkest, een realisatie ten beste gaf die van de eerste tot de laatste noot boeiend was. Ovationeel was het suc ces. waarin hij orkest en dirigent betrok. Het is opvallend dat de prijswinnaars zich allen in het vlak van de hoog-roman- tiek bewogen, zeer contrasterend met het concours voor compositie, onder dezelfde auspiciën, waar hedendaagse stromingen zich wel 'manifesteerden. Berl Senofsky, geboren te Philadel phia, had als eerste prijswinnaar de taak, Sitkowetsky te overtroeven. Dit is hem niet gelukt Hij speelde het vioolconcert van Joh. Brahms met te kleine toonvor- ming. De dertigjarige Senofsky waar schijnlijk een geboren Mozartvertolker, is een respectabele, fijn aanvoelende, kunstenaar die het niet gelukte gestalte te geven aan het werk van de meester van Hamburg. Door drie vioolconcerten op één avond te verwerken, alle uitgesproken roman tisch kregen we het gevoel van eenzijdige overvoeding. Het programma vermeldde: Holland Festival 1955, buitengewoon con cert Gaf dit een weerspiegeling van ed muzikale mentaliteit van de begaafdste jongere violisten en van het concours Koningin Elisabeth te Brussel? O. v. H. Z. H. Exc. de bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Delft (nieuwe parochie H. Pastoor van Ars) de zeereerw. heer F. P. J. Boelrijk, die bouwpastoor was aldaar.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3