Geruchten over Argentinië Communistische „democratie in Finsterwolde Span er twee voor je karretje... Onbemande straaIjager vuurde raketten af Limburgse mijnen gaan Oostenrijkse arbeiders aanwerven Niet-C.P.N.-raadsleden staken PAGINA 3 DINSDAG 21 JUNI 1955 Reeds gelegenheid tot aanmelding H.H. WIJDINGEN N.V. Ver. Ned. RubbeVfabrieken Heveadorp (Gld) Advertentie Dan gaat het beter! Doe dat in Uw huishouden óók. Als U de was doet, neem dan een was middel, dat het werk doet voor twee OMO. Want dit heeft dubbele was kracht. Daardoor wordt in de aller eerste plaats Uw goed schitterend wit. En in de tweede plaats zijn de vlekken verdwenen! Twee voordelen tegelijk. MeteenanderwasmiddelmoetU meest al met één van de twee tevreden zijn - maar voor OMO geldtèn zuiver wit èn vlekkeIoos.dat 's OMO-schoon. Alléén het moderne OMO bezit het geheim van de z.g. dubbele waskracht. Alléén OMO wast zo voortreffelijk, dat U de schoonste was van Uw leven krijgt. Een onbemande straaljager van de Amerikaanse luchtmacht op de vlieg basis Portland in de V.S. begon giste ren plotseling raketten af te vuren. Een tweetal oefenraketten vloog over de vliegbasis en vernielde twee straal vliegtuigen, beschadigde twee andere en trof een huis op anderhalve kilo meter afstand van de basis. Er vielen geen slachtoffers, maar de aangerichte schade wordt geschat op 2 millioen dollar. Het is niet bekend welke de oorzaak van deze „beschieting" is geweest. Met betrekking tot ons bericht van gisteren, dat er plannen bestaan om voor de Limburgse mijnen 1000 Oostenrijkse arbeiders aan te werven, wordt nader vernomen, dat gebleken is, dat het tekort aan personeel in de gezamenlijke Lim burgse mijnen de particuliere en de Staatsmijnen op 1 Januari 1956 wordt geraamd op duizend personen, waarvan ongeveer de helft voor ondergrondse af delingen. Een combinatie tussen de Staatsmijnen, de Oranje Nassaumijnen, de Laura en Vereniging en de Willem Sophiamijn wil er nu naar streven het genoemde aantal arbeiders ter opvanging van dit tekort in Oostenrijk aan te wer ven. Reeds thans kan men zich bij de ar- beidsbureaux in Oostenrijk aanmelden, al wordt op het ogenblk nog geen propa ganda voor de aanwervng gemaakt. Hiermede zal men pas in de komende winter beginnen. De aanwerving geschiedt in overleg met de rijksarbeidsbureaux en de mini steries van Sociale Zaken en Justitie. Hoewel nog niet mag worden gesproken van een officiële ministeriële toestem ming mag wel worden aangenomen, dat aan de aangeworven krachten arbeids- en verblijfsvergunningen voor Neder land zullen worden verstrekt. Uanny Lips, de K-R.O.-omroepsicr, on Wim Bary, de T.V.-regisseur, waren dezer dagen in het Dierenpark Oud-Wassenaar op bezoek bij de aap Charly die Woensdag a.s. in het I .V.-kinderprogramma optreedt. Stiens: bakermat van liet aloude aap-noot-mies enz. ■ngngi^ van genoemde raad niet beter kan wor den neergelegd", aldus Gemeentebelan gen. Gistermiddag was er raadsvergadering. Er stonden vijftien punten op de agenda. Maar de raadsvergadering kon niet door gaan. Toevallig ontbrak er ook een com munistisch raadslid, dat in Zeeland drai- neerwerken helpt aanleggen en daardoor was het vereiste aantal raadsleden niet aanwezig. Burgemeester H. Tuin (P.v.d. A.) kreeg zelfs niet eens de kèns de beide brieven, zij het dan officieus, voor j6 ^z^_n' Wethouder H. Haken vond dat de behandeling daarvan moest worden aangehouden tot de volgende vergade ring, Zijn fractie zou zich inmiddels be raden. Waarover? Over de niet-voorge- lezen brieven? De CPN-raadsleden liepen weg. De twee politiemannen waren snel weer buiten, wij trouwens ook.... Dit gebeurt in Finsterwolde, een ge meente van 3450 ha., met zo'n 3250 in woners. Waar de lucht even dreigend van een naderend onweer was als boven Oost- Groningen, maar waar toch een bijzon dere gespannenheid heerst. De bevolking uit zich niet graag, maar als men met de mensen aan de praat komt, hoort men over intekenlijsten, waarop de nering doenden min of meer gedwongen worden in te tekenen en bijdragen te offeren, bang als ze zijn geboycot te zullen worden. De C.P.N. heeft de meerder heid en heeft daardoor de macht in han den in heel de gemeentelijke huishou ding, zowel wat betreft woningtoewij zing, onderwijzersbenoemingen als in de gemeentelijke commissies. De vijf raads leden hopen, dat het door deze staking er beter op zal worden. Dat er een iets de mocratischer wind zal gaan waaien in Finsterwolde, een klein plaatsje in het wijde Groningse land. De „Club national du disque" heeft in samenwer king met „Erato"-gramo- foonmaatschappij ons een muzikaal domein ontsloten, dat voor velen nog een on bekende wereld is. Onder de titel van „Vocale muziek vanaf Gregorius tot aan 1730" zijn op 2 vierzijdige microgrove-platen (33 toe ren) niet minder dan veertig grepen gedaan uit de rijke historie die zich in de toon kunst van Europa vanuit het tijdvak van paus Gregorius de Grote tot aan de Renais sance en zelfs de Barok heeft ontwikkeld. Dat iS te zeggen, dat we zowel de eenstem- mige-liturgische muziek in al haar ingetogen en verhe ven kracht horen vertolken muziek die veelal treffen de overeenkomsten vertoont met volksmuziek uit de La tijnse landen maar ook hetgeen zich twaalf eeuwen daarna heeft afgespeeld. rijke bladerkroon ontvouwt: een rijkdom van meerstem migheid üie via de befaamde •.Notre-Dame-School" of ..Ars antiqua" geleidelijk tot he volheid van de Oudne derlandse meesters (Josquin des Prez Jannequin of Las- sus) uitgroeit. Nóg verder dringen we via deze opname door tot Vene tië waar meesterzangers als Caccini en Monteverdi de eerste Italiaanse operavor- men schiepen. Zodoende is in een beknopt bestek een brok muziekgeschiedenis sa mengetrokken dat geen theo rie maar levende klank ge noemd mag worden. In aansluiting hiermede is het verheugend melding te maken van eerste opnamen door Polydor verzorgd van enkele Nederlandse volksliederen door „Die Haghe Sangers" voorbeeldig gezongen. Hoewel deze pla ten nog niet in circulatie zijn hehben we een eerste proeVe daarvan kunnen beluisteren wond. Het ergst was de 20-jarige jonge vrouw Ch SB. uit Hensbroek er aan toe, die met een zware hoofdwond en een beenbreuk naar het St Elisabethziekenhuis te Alkmaar moest worden vervoerd Het zelfde geschiedde met de 13-jarige N B-, eveneens uit Hensbroek. Ook hi: liep een zware hoofdwonde op en brak een been De bestuurder en een 27-jarige inzittende militair N. S. de echtgenoot van de zwaar gewonde vrouw, kregen lichte verwondin gen. De chauffeur van de bus en de inzit tende passagiers kwamen er met de schrik af. Bus en auto liepen zware averij op. Exc. mgr dr G. Lemmens zal op 10 Juli a.s. in de kerk van het klooster te Merkelbeek de H. Priesterwijding toe dienen aan de fraters Carmelieten Sixtus acholtens. Lambertus ter Horst, Bernul- phus Alink, Angelinus Pots, Marianus Dwars en Balduinus Steneker. Het is wonderlijk hier te horen hoe na eeuwen van eenstemmigheid de meer stemmigheid in primitieve gedaanten van open kwin ten en kwarten, of later in koene pogingen om onafhan kelijke melodische lijnen in een te strengelen, zich lang zaam als een knop tot een Nog steeds zijn er vele muziekliefhebbers die als de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3