Peron verschijnt weer op het publieke toneel Redding uit de woningnood Kostenbesparing en productiviteit in bouwni j verheid hogere de m FRANSE POLITIEMANNEN GEARRESTEERD N.V.V. EN LOONPOLITIEK Hoe de „N.S." aan vacantie- en andere drukte het hoofd biedt Morag Mhor*, een schip van aluminium De woningnood zit gelukkig ook de bouwvakkers dwars Een taaie dictator Gevluchte officieren maken mislukte plannen hekend Buenos Aires rustig Het verijdelde plan Opnieuw bomaanslag op Cyprus SCELBA TREEDT AF s Anti-terrorisme99 in Marokko Alle maatregelen zijn gebaseerd ervaring Vochtige warmte op komst Woensdag 22 Ami 193o v^. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Atoomproeven gevaar vpor de mensheid? Petitie aan Koning Boudewijn Langer werken niet per dag maar per jaar In samenwerking alle heil Amerika en het anti kolonialisme Verbroken samen werking Uniebonden betreurd Geen last meer met lassen WEERBERICHT Amerika vraagt gegevens uit alle landen Üiivis immm Burgemeesters ontevreden Middelen ter verbetering Forensen-treinen voor schoolreisjes Hoogtij September als richtdatum Heimwee naar vroeger Verbruik per hoofd" De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Overwegend droog weer met vanavond en van nacht nog opklaringen, maar in hoofdzaak in het Zuiden van he. land ook mistbanken. Zwakke, later matigt Zuid-Westelijke wind. Dezelfde of iets hogere temperaturen. Donderdag 33 Juni: Zon op 4.22 uur, onder 21.06 uur; Maan op 8.37 uur, onder 23.02 uur. NIEUWE COURANT Het begint er op te lijken, dat alle geruchten, die omtrent een ver dwijning van Peron de ronde hebben gedaan, niets meer dan geruchten zijn geweest. Gisteravond publiceerden de in Buenos Aires verschijnende avondbladen weer een foto van de president in gezelschap van de voor zitter van de Senaat. Ook zond de Argentijnse radio-omroep gisteravond weer het traditionele aan de onsterfelijkheid van Evita Peron gewijde programma uit. Voorts heeft Peron gisteren een vergadering gepresideerd van leiders van zijn partij, waarbij tevens de voorzitter van de Senaat, die van de Kamer fractie, de minister van binnenlandse zaken, de tweede secretaris van het Algemeen Vakverbond en de politiechef aanwezig waren. Vandaag zal Peron de buitenlandse persvertegenwoordigers ontvangen. Het was in de Argentijnse hoofdstad gisteren rustiger, dan het er sedert weken geweest is. In de winkels, kan toren en fabrieken werden de werk zaamheden hervat en de gemeentelijke diensten waren druk doende om de aangerichte schade aan de gebouwen te herstellen en de straten te ontdoen van het door de bombardementen ver oorzaakte puin. De troepen die door de regering op de strategische punten in Buenos Aires en op enkele belangrijke plaatsen aan de kust en in het binnen land waren gestationneerd, keerden naar hun standplaatsen terug, terwijl de tanks en het luchtdoelgeschut, die op het Plaza de Mayo en in de om geving van het ministerie van oorlog stonden opgesteld, verdwenen. Intussen hebben enige van de 112 gevluchte Argentijnse officieren, die m Montevideo zijn geïnterneerd, Bisteren bekend gemaakt, dat aan de opstand vijf maanden van ondergrondse voor bereidingen zijn voorafgegaan. De actie was volgens hen in kringen van het ministerie van marine ontstaan, enerzijds uit vrees dat Peron's politiek het communisme in de hand zou wer ken en anderzijds uit protest tegen de anti-kerkelijke csmpagne van de rege- 1 "liét plan was een gemengde Junta in te stellen, bestaande uit drie mili tairen en drie burgers, die het bewind zou moeten overnemen zodra Peron ten val was gebracht. Na anderhalf Voor het politiebureau van Nicosia op Cyprus is gisteren een bom ontploft, waarbij een Griek werd gedood en negen personen werden gewond van wie vier ernstig. Deze explosie was de ernstigste van een nieuwe serie aanslagen die eer gisteravond op Cyprus begonnen met het werpen van „Molotof-cocktails" naar po litiebureaus in Nicosia, Famagusta, Paphos en Kyrenia. De bom is volgens de politie de zwaar ste die ooit door de terroristen werd ge bruikt. Zij sloeg een groot gat in de voor gevel van het politiebureau, terwijl stuk ken er van onder een aantal mensen, die voor een café aan de overkant zaten, terecht kwamen. Ongeveer tezelfdertijd werd een handgranaat geworpen naar het nuis van de Britse brigade-generaal Wil- liams. De avond tevoren ontsnapte de opperbevelhebber van de Britse land strijdkrachten in het Midden-Oosten, generaal Sir Charles Keightley aan een soortgelijke aanslag. Het politiebureau werd na de ontplof fing door Britse troepen afgezet. In de ochtenduren hadden de terroristen nog getracht brand te stichten in een opslag plaats van de RAF te Famagusta. Inmiddels wordt nog melding gemaakt van twee bomaanslagen op huizen van Britse officieren te Nicosia. Hierbij vie len geen slachtoffers. jaar zouden er dan „vrije en gewaar borgde" verkiezingen worden gehou den, waarna de leden van de Junta geen officiële ambten meer zouden mogen bekleden. Dit plan. aldus de uitgeweken offi cieren, had de steun van de gehele marine en ongeveer de helft van het leger en de vloot, terwijl ook de radi calen, conservatieven, socialisten en de Katholieke Actie er achter stonden. De officieren noemden vier oorzaken voor het mislukten van hun actie: 1. de aanval had zich te langzaam ontwik keld, waardoor de regering ds gelegen heid kreeg zich in veiligheid te stellen en bevel te geven tot een tegenaanval; 2. de bommenwerpers konden tenge volge van het slechte weer hun doelen niet goed waarnemen; 3. een gebrek aan samenwerking tussen de grond- en luchtstrijdkrachten, waardoor de door de luchtaanval behaalde voordelen niet werden uitgebuit en 4. een misver stand waardoor het Plaza de Mayo werd gebombardeerd, waar de revolu- tionnairen zich zouden verzamelen voor een bestorming van het rege ringsgebouw. Door dit bombardement waren vele aantangers van de opstan delingen omgekomen. Toen de opstan delingen zich tegenover deze „ramp zalige vergissingen" zagen geplaatst, hadden zij geen andere keuze dan zich over te geven of te vluchten, aldus de ontsnapte rebellen. Henry Cabot Lodge, permanent gede legeerde der Verenigde Staten bij de Ver enigde Naties, heeft gisteren te San Fran cisco een verklaring afgelegd, bevattende het voorstel, dat, alle landen alle gegevens waarover zij beschikken, zullen verstrek ken over het probleem der beweerde schadelijke uitstralingen bij atoomproef- nemingen. „Daardoor zullen alle naties kunnen ervaren, dat de mensheid niet door deze proeven in gevaar wordt ge bracht". De gegevens worden ingewacht voor de eerstvolgende Algemene Assemblee der V.N. in September, die ze zal verzamelen ter bestudering. De eerste resultaten van de handteke ningenactie voor een petitie, die binnen kort aan koning Boudewijn van België zal worden aangeboden als bezwaarschrift der Belgische katholieken tegen de hui dige schoolwetgeving zijn in flagrante tegenspraak met de politieke verhoudin gen in het parlement. Tot nu toe zijn de uitslagen van acht van de dertig arron dissementen bekend gemaakt. Vooral in het socialistische Charleroi was de ac tie een éclatant succes. De Engelsman Ray Hadley, ee. 22-jarig lid van het Britse Geniekorps „Royal Engineers", draagt op deze foto het nieuwste van het nieuwste op het gebied van schoeiselWat de man een klein beetje op een ruimtevaarder doet gelil ken met de, uit stripverhalen over toch ten naar de maan reeds overbekende magnetische schoenen, is in werkelijk heid een paar luchtgevuldc „anti-mijn- schoenen", dal hem in staat moet stellen met minder risico door eventuele mijnen velden te lopen, op zoek naar deze ge vaarlijke helse machines. Zijn gewicht wordt ".l. o-p deze wijze over ccn groter oppervlakte verdeeld. Een woordvoerder van de Italiaanse regering heeft gisteren medegedeeld, dat de centrum-coalitieregering van premier Scelba vandaag zïjn ontslag aan de presi dent zal aanbieden. De regeringscrisis is het gevolg van het feit. dat de y'iriston-Democratische party een eenvoudige reorganisatie van het ka binet onvoldoende acht om de huidige moeilijkheden op f e lossen. Op een kabinetsvergadering zou van morgen het formele besluit tot indiening van het ontslag worden genomen. De Apostolische Nuntius van Duitsland, mgr Aloysius Muenchbrengt de geluk wensen over van Z.H. Paus Pius XII aan de bijna 80.000 Berljjners, uit de Oost- en de Westzóne, die in het Olym pisch Stadion van Berlijn zijn bijeenge komen ter viering van de vijf en twintig ste verjaardag van de stichting van het diocees Berlijn. Het diocees Berlijn, waaronder Oost- en West-Berlijn, gedeel ten van de Sovjet-zóne en gebieden ten Oosten van de Oder en de Neisse, die onder de Poolse hiërarchie horen, vallen, geeft op een schrijnende wijze de ver deeldheid van Duitsland weer. De Franse premier, de heer Faure, heeft gisteren in de Franse Nationale Vergade ring verklaard, dat de Marokkaanse po litie in verband met „een zeer belangryke zaak" een aantal arrestaties heeft ver richt. In een aan journalisten overhandigde schriftelijke verklaring had de premier het aantal gearresteerden op acht gesteld, onder wie vier politiemannen. In zijn toespraak tot de Nationale Vergadering had de heer Faure echter geen aantal ge noemd, noch over politiemannen gespro ken. Tijdens Faure's rede werd uit Casa blanca bericht ontvangen over de onder vraging van zes Europeanen, waaronder drie politiemannen, die waren gearre steerd wegens „anti-terroristische activi teit". Volgens ambtenaren waren de ar restaties een gevolg van een onderzoek, dat werd ingesteld voordat de chef van de Franse contra-spionnage, de heer Ro ger Wybot, Casablanca bezocht. Wybot was belast met het onderzoek in de moord op de dagbladeigenaar Lemaigre—Du- breuil, die voorstander was van een milde houding jegens de verlangens van de Ma rokko jnse nationalisten Premier Faure zeide in zijn r-de nog. dat do toestand in Algerije neg steeds zorgwekkend is. Twee divisies en een re giment mobiele politie zijn vanuit Duits land en Frankrijk naar Algerije gezonden, terwijl voorts troepen uit Indo-Chlna on derweg zijn. Faure deed ook een beroep op Frank- rijks bondgenoten om steun in de strijd tegen de Algerijnse rebellen, „wy moeten niet vergeten", aldus de premier, „dat Algerfle deel uitmaakt van het Atlantiseh Pact en dat Frankrijk, dat verartwoorde- Itfk is voor de handhaving van orde in dit gebied, moet kunnen rekenen op de steun van ztfn bondgenoten". Intussen heeft het hoofdkantoor van de Algerijnse bond van burgemeesters in een gisteren aan de pers verstrekte verkla ring bekendgemaakt, dat de bond heeft besloten zijn vertrouwen in de regering en de gouverneur-generaal op te zeggen, om dat de beloften die ten tijde van het jongste bezoek van de minister van bin nenlandse zaken zijn gedaan, niet zouden zijn nagekomen. De burgemeesters van het departement, die ir vergadering bijeen zijn gekomen achten de toestand „zeer ernstig", aldus de bekendmaking. De burgemeesters van het departement Constantine zullen Zaterdag de toestand bespreken. i Tijdens het congres van de Alg. Ned. Bouwbedrijfsbond (N.V.V.) heeft de ar- beids-technische adviseur van de bond, de heer A. Tuunter, Dinsdagmiddag een rede gehouden over „Vraagstukken rondom de productiviteit in de bouwnijverheid". De noodzaak om tot een zo hoog moge lijke productie te geraken zal. aldus spr„ ieder duidelijk zijn, die enigszins op de hoogte is van de nog steeds schrikbarende woningnood. Men schat het aantal wo ningzoekenden op 200.000, dat wil zeggen, dat er voor ongeveer 200.000 grote en kleine gezinnen inclusief de alleenstaan den geen woning beschikbaar is en dat deze mensen zich dus moeten behelpen met het huren van kamers of het inwonen bij ouders of verwanten. De sociale mis standen, de zedelijke en maatschappelijke bezwaren en verwording, welke uit deze situatie voortvloeien, vormen een direct gevaar voor de t"ekomst van ons volk. Niet alleen echter op grond van dit woningtekort meende spreker, dat het streven naar verhoging van de producti viteit de steun van de bond verdient. Ook louter economische factoren maken dit noodzakelijk. Verlaging van de bouwkos ten moet een dwingende eis worden ge acht en productiviteitsverhoging is hierbij van eminente en beslissende betekenis. De gedachte, „langer werken door de bouwvakarbeiders", yindt weerklank bij velen, zelfs in de rijen van de bij het N.V.V. aangesloten bonden. Langer wer ken, als middel voor het verkrijgen van een hogere productiviteit gedurende een reeks van jaren is volgens spr. echter on aanvaardbaar. Zulks temeer wanneer men het doel, productiviteitsverhoging sneller en gemakkelijker kan bereiken door ge bruik te maken van andere middelen. Als oorzaken voor een lager dan moge lijke productiviteit noemde de heer Tuun ter in de eerste plaats de stedebouwkun- dige opzet, waarbij het aantal blokken per woningtype en de situering (plaat sing) der blokken het bereiken van het gestelde doel, een minimum aantal ar beidsuren, in sterke mate bemoeilijkte. Voorts het gebrek aan continuïteit in het bouwen; een technisch zowel als een or ganisatorisch probleem. Men kent in Ne derland zo langzamerhand een bouwsei- zoen, dat omstreeks April aanvangt en eind November begin December eindigt. De winter is als bouwtijd zeker niet gun stig te noemen, doch naar sprekers smaak wordt er veel meer rekening mee gehou den dan strikt noodzakelijk is. Als by het voorbereiden van een bou werij gedacht wordt aan het zoveel mo gelijk bewaren van het binnenwerk, het treffen van beschuttende voorzieningen bij buitenwerk, het invoegen van extra werkpauzes, het aanwezig zijn van ver warmde dagverblijven, het creëren van bevredigende loonregelingen, enz. dan zou spreker van harte ja zeggen tot degenen, die de leuze „langer werken" in hun vaandel voeren. Niet langer werken door meer uren per dag of per week, maar door meer dagen per jaar. Uitbreiding van het aantal werkbare dagen door tech nische voorzieningen dus, met als resul taat meer continuïteit in het bouwen. Dan is er de architect. Binnen de gren zen van zijn werk liggen, meent spr., tal rijke mogelijkheden, welke zowel kosten verlagend als productiviteitsverhogend kunnen werken. Stringente beperking van het aantal types, zowel van woningen als constructie-onderdelen behoort hier toe. De beste resultaten kan men verwach ten, wanneer de praktijkman en de meer theoretische wetenschapsman elkaar de hand weten te reiken en een harmonische samenwerking tot stand weten te bren gen. Maar niet alleen de bedrijfsleiding kan een belangrijke bijdrage leveren aan de productiviteitsverhoging. Ook de arbei ders kunnen dit. Wil men hen echter over de gehele linie daartoe bereid vinden, dan zal men de achtergrond van dit stre ven alsmede de middelen, welke daarbij kunnen worden toegepast, grondig moeten uiteenzetten en toelichten. Er zullen bo vendien zekerheden moeten worden ge steld. De angst, dat door verhoging van de productiviteit het spook van de werkloos heid wordt binnengehaald, moet worden weggenomen. Als een belangrijk hulpmiddel, dat deel neming van arbeiderszijde aan verhoging van de productiviteit zal bevorderen, noemde spr. voorts de tarief arbeid, welke de voorkeur verdient boven het aangeno men werk. Daarbij zal dan ook de ar- beidsstudie moeten worden togepast, een methodiek, welke een onderdeel vormt van de wetenschappelijke bedrijfsorgani satie. Van arbeiderszijde is nogal eens ge fulmineerd tegen de toepassing van ar- beidsstudies in het bouwbedrijf. Laat men elkaar echter niets trachten wijs te ma ken. De ontwikkeling gaat ook op dit terrein rustig haar gang. Wanneer men vandaag niet vrijwillig „ja" zegt, moet men er op rekenen morgen gewongen „ja" te moeten zeggen. Samenwerking tussen alle betrokkenen, zowel in verticale als horizontale richting, moet het fundament zijn, waarop we het gebouw van de productiviteit in de bouwnijverheid kunnen optrekken, zo be sloot spr. Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft gisteren eenstemmig een resolutie aangenomen, waarin er bjj de Amerikaanse regering op wordt aange drongen haar invloed in de wereld te gebruiken om een einde te maken aan het kolonialisme. In deze resolutie, die werd ingediend door de democraat McCormick, wordt de Amerikaanse regering in het bijzonder verzocht gebruik te maken van de plaats, die de V.S. in de Verenigde Naties in nemen, om andere volkeren te helpen bij het verkrijgen van hun onafhankeiykheid en vrijheid. De tekst moet nog door de Senaat wor den goedgekeurd Op het congres van de Alg. Ned. Bouw bedrijfsbond heeft de voorzitter van het N.V.V., de heer Oosterhuis, c m. gespro ken over de loonpolitiek. Spr. zeide ver ontrust te zijn door de plannen ten deze voor 1955. Gezien de voortdurende hoog conjunctuur, de gestegen productiviteit, de toeneming van het nationale inkomen en van de bedrijfswinsten, met daar te genover het tekort op de arbeidsmarkt, is tussen theorie en practijk van de geleide loonpolitiek een niet te verwaarlozen spanning ontstaan. Het N.V.V. kan moei lijk aanvaarden, dat het jaar 1355 een jaar van economische stabilisatie en sociale rust kan zijn. Door de ondermijning van de geleide loonpolitiek door middel van afwijking van loonafspraken, zwarte lonen, extra uitkeringen enz. zijn „onderstrooms een sociale onrust en ontwikkeling ontstaan, die wij nauwelijks in de hand hebben" zo zeide de heer Oosterhuis. Zo snel mogelijk moeten in de S.E.R., op basis van het economisch mogelijke, de richtlijnen van de loonregeling aan de orde worden ge steld. Het ondermijningsproces moet tot staan komen, wil men niet verrast wor den door een minder prettige ontwikke ling. Spr. keerde zich tegen de prijskartels en (Van onze Utrechtse redacteur) De tijd, waarin op menig station de reizigers weer saamgepakt op de per rons de aankomst van hun trein afwachten en de „beroepsreiziger" moppert over die ber.vacantie-tïjd, nadert met rasse schreden. Een opmerking, die hij ruilt voor een zucht van verlichting, wanneer hij de trein de trein kan laten en zijn tijd in een dolce far niente kan doorbrengen, omdat nu hij vacan tie heeft. Wij kennen dat beeld op de knooppunten van onze Spoorwegen ook op hoge feestdagen als Kerstmis, Nieuwjaar, Pasen en Pinksteren, wanneer eveneens vele mensen zich met de trein verplaatsen. Wij weten, dat onze ijverige N.S. hiervoor zo veel mogelijk bijzondere maatregelen treft en om het naadje van de kous te weten, zijn we eens gaan praten met de hoofd stationschef in Utrecht, de heer J. van Ravensbergen, die daarmee als be waker van het belangrijkste kruispunt der spoorwegen, wel in hoge mate te maken heeft. Toen wij de heer Ravensbergen met onze vraag „op het lijf vielen", fronste hij het voorhoofd en merkte op: „U snijdt daarmee wel een hoogst gewichtig pro bleem aan" Met feestdagen en de vacantie-maan- den zijn al te voren maatregelen geno men om het massa-vervoer te verwerken, maar het opvangen van incidentele ver- voerstoten is een puzzle, die toch maar op twee manieren is op te lossen. De eer ste is meewarig het hoofd schudden, een voudig, omdat men machteloos staat we gens het niet aanwezig zijn van meer rei zigersplaatsen. gezien het beperkte mate rieel. In dit geval kan men de reizigers, die door de overvolle treinen niet meer mee kunnen, slechts vragen geduld te hebben tot de volgende trein, die over een half uur of reeds eerder vertrekt. Die situatie doet zich bij een onverwachte reizigersstroom het meest voor en slechts sporadisch zal dan een extra-trein ingelast kunnen worden. Anders is de zaak en dan ligt de twee de, meer voldoening gevende oplossing voor de hand wanneer men reeds lang te voren kon bekijken, dat het druk zou worden. Er is uitgezocht, in hoeverre van het op een bepaald tijdstip aanwezige vrije materieel gebruik gemaakt kan wor den om hier en daar een vóór- of volg- trein te laten rijden. Men speelt leentje buur door een trein, die van een vaste dienst juist vrij is, te gebruiken. Zo zijn de treinen voor schoolreisjes, die in deze maand reeds veelvuldig rijden, gewoonlijk forensen-treinen, die op die tijden voor hun eigenlijke doel gemist kunnen worden. Het hangt dus geheel van de materieel- positie af of wel iets extra's gedaan kan worden en de gehele materieel-dienst wordt herzien om aan het grotere aanbod het hoofd te bieden. Vandaar, dat de N.S. graag zien. dat de militairen zo vroeg mogelijk reizen teneinde omstreeks 9 uur weer rijtuigen beschikbaar te krijgen, die voor het andere vervoer ingezet kunnen worden. Doordat het wagenpark inmiddels weer werd uitgebreid konden dit jaar meer seizoen-treinen dan a:»ders in de zomer dienstregeling gevoegd' worden, voorna melijk op Zaterdag en Zondag, vooral met het oog op het wisselen aan het eind van de week van de gasten in de pen sions. Deze treinen rijden in de periode van 3 Juli tot 4 September. Meer dan voorheen, werd het mogelijk de grote stroom van West naar Oost en van Oost naar Noord te verwerken door het inleg gen van vóórtreinen op de lijnen, waar de treinen gesplitst worden, zoals van Rotterdam-Den Haag, die doorgaan tot Enschede of Zwolle. Het treinverkeer spitst zich al heel erg toe in de vacantie-dagen van de bouw vakarbeiders, te meer, als hiermee nog de Vierdaagse in Nijmegen samenvalt. Nu moet men niet denken, zoals overi gens al uit bovenstaande regelen geble ken zal zijn, dat dan plotseling ingegre pen wordt want. gebaseerd op de ver- voercijfers van het jaar te voren, heeft de afdeling Dienstregeling op het Hoofd bureau van de N.S. in Utrecht al haar plan gemaakt. Van bepaalde treinen heeft het personeel nauwkeurig een staat bijgehouden van het aantal reizigers, die vervoerd zijn. Zo gaat het ook met de Jaarbeurstreinen naar Utrecht, waarvan het aantal reizigers, dat door de loketten gaat, geteld wordt, om aanwijzingen te verkrijgen voor de maatregelen, die het volgend jaar genomen dienen te worden. En met ongevallen, die bijzondere trei nen noodzakelijk maken? Dan raakt het station, voor zover dit de dienstregeling in handen heeft geheel op de achtergrond en moet het Overkoepe lingsbureau in Utrecht beslissen, wat er met de treinenloop geschieden zal. Wel worden door de betreffende inspectie aan dit bureau voorstellen gedaan. De inspectie, waaronder meer stations vallen, volgt immers de loop van elke trein in haar gebied, kent de samenstel ling, kortom is van heel zijn hebben en houden op de hoogte. De telefoon rinkelde in de kamer van de stationschef. Het ging over trein zus en zo. Uit het hoofd gaf onze gastheer zijn aanwijzingen. Wij zagen in hem een schaakmeester, die de vol ledige positie van de stukken op zijn bord kent. En het spel verliep vlot, on getwijfeld tot een goed einde, dat wij maar niet hebben afgewacht. De vol gende dag hebben wij tenminste niets over bijzondere vertragingen in de trei nenloop vernomen. hoopte, dat regering en werkgevers in de S.E.R. tot herziening hiervan zullen ko men en dat een noodzakelijke redelijke aanpassing van de lonen aan de stijgende welvaart tot stand zal worcien gebracht „Wy zjjn wel idealisten, maar geen idioten", zo zeide de heer Oosterhuis. In dien het zo blüft als het nu Is dan is het N.V.V. niet langer bereid de geleide loon politiek te verdedigen. De arbeiders zullen een redelijk aandeel In de stijging van de nationale welvaart moeten krijgen. Dat aandeel zal zich in verbetering van de richtlünen en van de lonen moeten ma nifesteren. De herziene richtlijnen zullen, om klas setegenstelling in de Ionen der arbeiders te voorkomen, op reële en eerlijke wüze gehanteerd moeten worden. Voorts zullen er twee weken betaalde vacantie en voor jeugdige arbeiders drie weken moeten komen. Nadat spr. zich nog vaag had uitgelaten over September als richtdatum voor de gewenste verbeteringen, zeide bij dat niet aanvaarding dezer eisen tengevolge zal hebben, dat het N.V.V. in de „vrije actje" zal terugvallen. De secretaris van de Bouwbedrijfsbond constateerde in zijn toelichting op het jaarverslag o.m„ dat de practijk reeds be wezen heeft, dat het verbreken van de samenwerking met de confessionele vak bonden de belangen van de werkende klasse niet ten goede komt. Voor belang hebbenden is er dus alle aanleiding zich te bezinnen op de vraag, of men oog lan ger mag berusten in deze voor de arbei ders nadelige situatie, „Na hetgeen ge beurd is mogen van onze zijde echter geen initiatieven worden verwacht". Onlangs heeft The British Aluminium Company Ltd een aluminium jacht laten bouwen om daarmee de belangrijke voor delen van een nieuw procédé voor het lassen van aluminium te demonstreren. Dit jacht, de „Morag Mhor", <ag gisteren gemeerd in de Rotterdamse haven en het was bij deze gelegenheid, dat men ons de gelegenheid bood een kijkje te nemen op dit grootste uit aluminium-legeringen vervaardigde Europese jacht. Sinds de invoering van aluminium- magnesium-legerlngen in de scheepsbouw, ongeveer 25 jaar geleden, nebben deze ruimschoots bewezen geschikt te zijn voor schepen, reddingboten en vele andere kleine vaartuigen. In de laatste tijd wer den deze legeringen in toenemende mate gebruikt voor de bovenbouw en andere delen van vele schepen, waaronder enige van de allergrootste boten. Een nadeel van aluminium-legeringen is echter altijd geweest, dat ze niet bijzonder geschikt waren om te worden gelast. Maar dit be zwaar noemen de bouwers van het nieuwe jacht nu overwonnen en als bewijs daar van tonen zij het gelaste casco en de gelaste masten van de „Morag Mhor" In feite komt het nieuwe las-procedé hierop neer, dat vorming van een oxidatiehuid op het metaal wordt voorkomen door het hete metaal van de lucht af te sluiten, zulks door middel van een strcom van het inerte gas argon, dat door het mondstuk van het laspistool wordt aangevoerd. Tijdens de bezichtiging van het jacht was gisteren o.m. aanwezig de heer A. Bosnack, adi.-directeur van R S Stokvis en Zonen N.V en mr Young van The British Aluminium Company Ltd. Vast gesteld werd, dat aluminium grote moei lijkheden biedt en dat Nederland op dit gebied nog heel wat stappen kan onder nemen. Het „verbruik per hoofd" in Nederland is immers nog niet de helft van dat in Engeland en nog geen kwart van de hoeveelheid, welke in Amerika „per hoofd" wordt verbruikt. De „Morag Mhor" op het droge. Dui delijker wellicht dan in het water toont het schip de lijnen van het gelaste casco, dat twee-en-dertig meter lang is en bijna vijf meter breed. De voortbeweging van dit comfortabele jacht kan zowel per zeilkracht als per motorkracht geschieden. Het K. N, M. I. deelt mede: Het weer heeft vandaag een belangrijke verbetering ondergaan. Gisteren hadden we te maken met een kleine, boven de Duitse Bocht gelegen storing, die in het grootste gedeelte van het land voor een zwaar wolkendek zorgde, terwijl om de storing heen Westelijke winden koude lucht van over zee aanvoerden. In de kust gebieden kwam hierdoor de temperatuur toen niet boven 11 tot 13 graden. Alleen in het uiterste Zuid-Oosten van het land scheen de zon geruime tijd, zodat daar het kwik tot 20 graden kon oplopen. Vandaag geraakten we onder Invloed van een gebied van hoge druk, dat zich van de Azoren tot aan de Oostzee uit strekt. Flinke opklaringen, vooral in het Zuiden en midden van het land waren het gevolg. Langs de Noordflank van het ho- gedrukgebied voeren Zuidwestelijke win den warme, zeer vochtige lucht In de rich ting van West-Europa. Deze lucht zal ons morgen bereiken. In verband hiermede moet dan op vrij veel bewolking worden gerekend, maar het blijft overwegend droog. De kans op opklaringen is in de Zuidelijke provincies het grootst. De tem peratuur zal waarschijnlijk op de meeste plaatsen nog Iets hoger worden dan van daag.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1