Strijdmacht geen staat in staat Regering wil wssrborgen voor democratische controle op leger de Het Int. Eucharistisch Congres ftÈÊÈÈêÈ!^^ Havenstaking in Antwerpen Moeilijkheden bij aanwerving NATIONALE GEZINSRAAD TITO GAAT NAAR MOSKOU! BEELDHOUWWERK bij de tunnel Vlaardingen-Oost Blanke beloften van Blank in de Duitse Bondsdag Minister Blank voor de Bondsraad: OEFENING „CARTE BLANCHE GEëINDIGD Verrassing Dinsdag 2o Juni 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Vijf eisen voor controle NATO-raad komt te Parijs bijeen Wie de H. Vader vertegenwoordigen Luchtgevechten boven Straat van Formosa Vijfdaagse werkweek voor gemeentediensten Dr Jos de Boer tot voorzitter gekozen Vrijwel alle vliegvelden door A-bommen uitgeschakeld Basis nog niet lieclit genoeg Joegoslavische president aanvaardde Kroestjsjef's invitatie De dood op de weg WEERBERICHT De vrijwilligerswet gehandhaafd Zij dacht er niet aan om haar vrij willigerswet te laten sneuvelen, waar mee zij de militarisatie in gang wilde zetten, nog voordat de wetten in kan nen en kruiken zijn. De omvang der wetgeving en de noodzaak van een aantal wijzigingen der grondwet vroe gen zoveel tijd, dat de regering meen de zich niet te kunnen permitteren onderwijl te blijven stilzitten en de militaire posten van de Bondsrepub ie in NATO-organen nog leeg te laten. Grondwetswijzigingen Voorts heeft Blank te verstaan ge geven, dat de regering de nodige grondwetswijzigingen niet uit de weg wil gaan, ook al cijferen politieke waarnemers in de laatste week zo, dat de twee-derde meerderheid voor de regering hoogst onzeker is geworden, Twee dagen voor „Geneve' Proef in Antwerpen HPT Een recente opname van Z. K. H. Prins Bernhard. die morgen zijn vier-en-veertigste verjaardag hoopt te vieren. Zeer vermoeiend Veel is er echter reeds bereikt op het terrein van integratie en zo hebben b.v. de Grieken en Turken, die over het algemeen weinig Engels spreken, in de lucht practisch geen moeite meer om de standaardcode te volgen en de contacten te handhaven. Een Canadese verkeersleider vertelde ons, hoe hij van de verkeerstoren af een perfecte Bromfietser verongelukt 1... Dc weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden, tot morgenavond, luidt: Aanvankelijk weinig bewolking en droog weer, later toenmende bewolking en voorname, lijk in het Noord.Westen van het land plaai selijk wat regen. Dezelfde temperaturen als vandaag of .ets lagere. Zwakke, later matige Zuid.Westelijke wind. Woeiisclair 39 Juni. Zon PP 4-24 uur, onder 21.06 "u^ Maan op 15.59 uur, onder 0.34 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT geen twijfel aan de noodzaak de grond wet aan te passen. Zij moet namelijk de beloften aan de geallieerden in lossen om zichzelf het recht van nood maatregelen in tijden van dreigend gevaar te verzekeren. Doet zij dat niet, dan blijft de Duitse souvereiniteit hoogst onvolmaakt, want dan houden de geallieerden zelf het recht om in zulk een geval weer het heft in han den te nemen. De oppositie en de altijd weerbarstige liberalen en ook de Beierse christe lijke partij eisen nog een reeks van andere aanvullingen der grondwet: regeling van het opperbevel, van de regionale indeling der troepen en van de administratie der dienstplicht. Blank heeft de noodzaak om deze zaken in de grondwet vast te leggen (Telefonisch van onze correspondent) BONN, Dinsdagmorgen. Vandaan is de Bonsdag aan zijn eerste debat over dc militaire wetgeving bc"onnen.°Het is gisteren ingeluid door een uitvoerige regeringsverklaring, die werd 'afgelegd door minister Theodor Blank en die door de 500 leden van het parlement stilzwijgend en zonder enige interruptie werd aanhoord. Wie op een spectaculaire opening van het debat had gerekend kwam bedrogen uit: de oppositie roerde zicli niet en dc partijen der regerings coalitie vielen Blank slechts eenmaal met een licht applaus bij. Dat was toen hij sprak over liet verleden en de schuld dpr Duitse soldaat aan Hitlers schrikbewind over Europa uitwiste met de bemerking: „De Duitse soldaat heeft dapper, trouw en gehoorzaam zijn plicht gedaan. Hij kon daarbij geloven deze voor het vaderland tc vervullen. Hij werd misbruikt door een misdadige staatsleiding. Daarin ligt zijn tragiek Blanks rede, drie kwartier lang, werd in diepe ernst gevolgd en liet was duidelijk, dat het Huis zich cr van bewust was, dat hiermede een eerste stap werd gezet op een lange en moeizame weg, die vol gevaren is dat de nieuwe militaire garde weer eens opnieuw tot een staat in een staat zal worden. Minister Blank heeft dan ook in zijn rede datgene vooropgesteld, wat de Bondsregering denkt te ondernemen om deze gevaren te ontgaan. Hij ver zekerde, dat soldatentrouw en gehoor zaamheid in de toekomst ook jegens het civiele bestuur zullen moeten gel den. Blank beloofde: 1. een sterkere parlementaire controle op de strijd krachten dan vroeger bestaan heeft; 2. een scherpe selectie van het hogere militaire personeel; 3. geen vaste aan stelling van enig hoger militair perso neel, dat niet door een speciale com missie zou zijn aanbevolen; 4. de vor ming van een speciaal orgaan voor de plaatsing van militaire orders ten ein de te voorkomen, dat de civiele pro ductie en de productie voor de export zouden worden overwoekerd; 5. een veel omvangrijker militaire wetgeving dan Duitsland ooit gekend heeft, ten einde de beginselen van de rechtsstaat te beveiligen. Tegenover concrete eisen, die door vrijwel alle partijen naar aanleiding der eerste zo sterk gecritiseerde plan nen der regering gesteld zijn hield d regering evenwel het been stijl. Dit zou in het buitenland volgens Blank maar twijfel laten aan Duits- lands oprechte verdragstrouw. Tegenover de Bondsraad, die de vrij willigerswet in eerste instantie niet hpeft willen goedkeuren, repliceerde Blank op nogal felle manier. De Bonds regering zal inzake deze wet geen veto recht van de Bondsraad erkennen zo kondigde hij aan. Overigens is het al hekend, dat de regering m werkelijk heid meer water in haar wijn zal doen dan zh in h*ar verklaring beloofde: zij heeft zich zonder het te zeggen bij voorbaat neergelegd bij de beperkin gen die de regeringspartijen uitdruk kelijk in de vrijwilligerswet willen neerleggen. De volmacht zal beperkt worden tot 6000 man en tot een periode van een half jaar. In één opzicht is er ook bij de regering uitdrukkelijk ontkend. Tegelijk is hij echter de opposanten tegemoet ge komen met de verzekering, dat des ondanks de regering zal vasthouden aan de vroegere afspraken, ook hier voor de grondwet aan te vullen. Dat kan in een later stadium nog heftige beroering tengevolge hebben, want met name t.a.v. het opperbevel toonde de regering zich nog vèr verwijderd van het standpunt van liberalen en socia listen, dat dit geheel en al aan de Bondspresident moet worden gegeven. De Bondsregering wil practisch het politieke beschikkingsrecht over de strijdkrachten aan de Bondskanselier geven en de opposanten vrezen hier van een al te grote versterking van de maentspositie van de Bondskanselier. Er zijn dus nog ettelijke open kwesties gebleven. De taktiek der regering is evenwel deze naar de toekomst te ver schuiven. Blank wees er op, dat de eigenlijke militaire wetgeving over een reeks van jaren zal worden uitge smeerd. De eigenlijke dienstplichtwet zal pas aan het eind komen, wanneer het hele vrijwilligerskader al op de been is en daarmee practisch het halve leger al bestaat. Daarmee zullen nog wel een paar jaar gemoeid zijn. Voor eerst concentreert de regering zich er geheel en al op, haar vrijwilligerswet tg oogsten om daardoor bij de eerst volgende conferentie het air aan te kunnen nemen, dat de Duitse troepen er al zijn. De Noordatlantische Raad zal op 16 Juli tc Parijs bijeen komen voor een gedachtenwisseling met de ministers van buitenlandse zaken van de Weste lijke Grote Drie, alvorens dc ministers zich naar Genève zullen begeven voor de conferentie van de regeringsleiders van de Grote Vier, aldus is Maandag te Parijs vernomen. Kardinaal Masella, de pauselijke legaat naar het Internationale Eucharistische Congres, dat voor 1724 Juli te Rio de Janeiro, de hoofd stad van Brazilië, zal worden gehouden, zal a.s. Zaterdag 2 Juli uit Rome per trein naar Genua vertrekken, na tevoren door de H. Vader in audiëntie te zijn ontvangen. Te Genua zal de kardinaal zich inschepen aan boord van het stoomschip „Augustus" in gezelschap van de leden der pauselijke delegatie, waarvan hij het hoofd uitmaakt. Van welingelichte zijde te Taipeh op Formosa wordt vernomen, dat verscheidene communistisch-Chinese straaljagers Maandagmiddag boven Straat van Formosa, tot actie zijn over gegaan. Een lesvliegtuig der Chinese nationalisten werd omlaag geschoten, terwijl een „Catalina"-vervoerstoestel een noodlanding moest maken. De acties der MIG's zijn ook door radio-Peking gemeld. Bij de Antwerpse gemeentediensten is van gisteren af voor een proeftijd van zes maanden de vijfdaagse werk week ingevoerd. Under deze maatregel vallen 50.000 arbeiders en employe's. Bij slagen van dit experiment zullen waarschijnlijk ook andere Belgische Overheidsinstan ties de vijfdaagse werkweek invoeren. Deze delegatie bestaat uitmgr Ce- sare Zerba, secretaris van de Congre gatie der Sacramenten; mgr Pietro Mattioli, van dezelfde Congregatie; mgr Antonio Mauro, van het pauselijk staatssecretariaat; mgr Quirino Paga Aan deze grootse manifestatie ter ere van de H. Eucharistie zullen 19 kardinalen deelnemen, o.w. twee Curie kardinalen, nl. kardinaal Valerio Valeri, prefect van de Congregatie der Religieuzen en kardinaal Adeodato nuzzi, van het bureau van de Maestro Piazza, secretaris van de Congregatie di Camera; alsook een Kamerheer met j van het Consistorie. kap en degen, een pauselijk gardist en enige personen uit de naaste om geving van de kardinaal. Het stoomschip „Augustus" zal op 3 Juli te Genua het anker lichten en zal achtereenvolgens aanleggen te Can nes, Barcelona en Dakar, alvorens te Rio de Janeiro voor anker te gaan, al waar zijn aankomst op 16 Juli wordt verwacht. Diezelfde dag nog zal de plechtige ontvangst van de vertegenwoordiger des Pausen plaats hebben. Zoals gezegd, eindigt het Congres op 24 Juli. Bij die gelegenheid zal de H. Vader een radio-boodschap tot het Congres richten. Laatstgenoemde kardinaal zal ver volgens, als officiële vertegenwoordi ger van de H. Stoel, deelnemen aan de conferentie der bisschoppen van Zuid- Amerika, welke op het Eucharistisch Congres zal volgen. Mgr Antonio Samore, secretaris voor buitengewone kerkelijke aangelegen, heden, zal eveneens aan deze confe rentie deelnemen. Als oud-nuntius in Columbia is deze prelaat ten zeerste vertrouwd met de problemen, die ter conferentie zullen worden behandeld en die betrekking zullen hebben op de priesterroepingen, priesteropleiding en de herderlijke bediening. Voor het hooien is het op het ogenblik ideaal weer, waarvan op het land van 's morgens tot 's avonds een druk gebruik wordt gemaakt. Gistermorgen is onder de Antwerpse havenarbeiders een wilde staking uit gebroken, die in de loop van Maandag een vrijwel algemeen karakter heeft gekregen. De havenarbeiders eisen o.m. een verhoging van hun loon met 40 francs per opgelegde taak en een vermindering van de vakbondsbij- dragen. I De moeilijkheden ontstonden verle den Zaterdag, toen bij de aanwerving het aantal arbeiders onvoldoende bleek te zijn. Besloten werd toen niet het stempel toe te kennen aan de werklo zen die zich later meldden. Dit besluit verwekte grote beroering onder de ha venarbeiders, die besloten bij de vol gende wervingen weg te blijven. De onderhandelingen, die in de loop van Zondag werden gevoerd, hadden geen succes en gisteren werd overal in de haven het werk neergelegd. Er werd een mars door de sta'd georganiseerd en een afvaardiging naar de burge meester gezonden. De secretaris-generaal van het so cialistische vakverbond, Louis Major, heeft de stakende havenarbeiders ver- Een deel van de stakende havenar beiders in Londen, die hadden beslo ten het werk gisteren te hervatten, zijn Maandag op deze beslissing terug zocht het werk te hervatten en geen ?ekomen. Zij werden tot het doorzet- gehoor te geven aan de wachtwoorden van degenen die geen vakhond verte genwoordigen. Hij zeide, dat de bon den de staking niet zullen steunen. De arbeiders en employé's van de scheepstimmerwerven J. Cockerill te Hoboken zijn Zaterdag niet op het werk verschenen. Zij wensten door dit werkverzuim hun eis tot invoering van de vijfdaagse werkweek kracht bij te zetten. ten van de staking overgehaald door delegaties van stakers uit Hull, Liver pool en Manchester, die naar Londen waren gezonden om de havenarbeiders daar van hun voornemen te weer houden. Als gevolg van deze beslissing, lag het werk op 91 schepen in de Lon- I dense haven gistermorgen nog steeds stil. Bijna alle tachtig vliegvelden van ,,Noordland" en de vijftig van „Zuidland zijn tijdens de luchtmachtoefening „Carte Blanche" door atoomaanvallen „verwoest". Aan deze oefening, die vandaag eindigde, nadat gedurende een week hoven West-Europa luchtmachtmanoeuvres zijn gehouden, namen meer dan drieduizend vliegtuigen van elf landen deel. „Carte Blanche" was de grootste luchtmachtoefening in West-Europa sedert de oorlog. Tijdens de gis teravond te Den Haag gehouden vergadering van de Nationale Gezinsraad is dr Jos. P. C. de Boer met vrij wel algemene stemmen tot voorzitter geko zen. De Gezinsraad werd enige da gen geleden in gesteld door de nationale con- tactcommissie voor gezinsbelangen, welke in Februari van dit jaar is geïnstalleerd. Hij is pari tair samengesteld naar de verschillende levensbeschouwingen van het Neder landse volk De leden zijn aangewezen door de Nationale Contactcommissie op voordracht yan de diverse organisaties, die zich bewegen op het uitgebieide ter rein van het gezin. De taak van de Gezinsraad, die men de SER voor het gezin zou kunnen noe men, is ten eerste: bescherming van het gezim ten tweede: de bevordering der mogelijkheden tot ontplooiing van het ge zin. De raad kan zulk3 doen o.m. dcor hetzij eigener beweging hetzij op ver zoek adviezen te geven aan de overheid en aan de overheidsinstanties. De stemmingen voor de functies van vice-voorzitter en penningmeester gaven de volgende resultaten: vice-voorzitter mr M. C. H. de Jong, rechter in de Haag se rechtbank: ponningmeesteres mevr. Van Kranenburg-Klein. Dr De Boer werd op 26 December 1897 te Amsterdam geboren uit een gezin van negen kinderen. Van 1916 tot 1920 was hij onderwijzer bij het Lager Onderwijs en het ULO, vervolgens was hij leraar bij het VHMO, daarna rector van het Ka tholiek Meisjeslyceum te Den Haag. Sinds 1947 is hij inspecteur van het gym nasiaal en het middelbaar onderwijs. Hij promoveerde in 1933 te Nijmegen op de dissertatie. „Victor Hugo et l'en- fant" Tal van jaren is hij hoofdbestuurs lid van de Katholieke Bond voor het Ge zin en hoofdredacteur van ,,Het Gezin". Hij is de schrijver o.m. van „Naar de bronnen van het geluk", een boek over gezinsopvoeding. Hij heeft voorts vele brochures en artikelen geschreven over huwelijk, gezin, gezinspolitiek en onder wijs. Vele malen trad hii als spreker op op congressen over .onderwijs en gezin in binnen, en buitenland. De heer De Boer is ridder in de orde van de H. Gregorius de Grote. „De oefening is voor ons honderd procent beter geweest dan „Coronet" twee jaar geleden", aldus verklaarde kolonel Kriby, een der stafofficieren van de twaalfde Amerikaanse lucht macht, die deel uitmaken van de vier de geallieerde tactische luchtmacht, tegenover een Nederlandse verslag gever- „De mogelijkheden van samen werking, die de NATO-landen hebben, zijn het laatste jaar zeer verbeterd, vooral oog door het betere materiaal, dat we thans hebben". En daarmee doelde hij voor een deel op de snellere vliegtuigen, die men in Europa thans heeft en die inderdaad de stootkracht van het luchtwapen zeer vergroot hebben. De Amerikaanse luchtvloot in Europa bestaat thans b.v. voor 75 procent uit de snelle Sabres F-86, die in de toekomst vervangen zullen worden door de supersonische F-100 super-Sabres. De Britten vliegen thans reeds met de Hawker-Hunter, het toestel, dat ook de Nederlandse lucht macht binnenkort tot haar beschikking krijgt, naast de Thunderstrikes, die de opvolgers zullen worden van de Thun- derjets en die deze laatste vliegtuigen in snelheid overtreffen. Men kan zeggen, dat de verdedi ging van het Westeuropese luchtruim In Belgrado is gisteren bekend gemaakt, dat president Tito van Joego-Slavië een uitnodiging om een bezoek aan de Sovjet-Unie te maken heeft aanvaard. Deze invitatie was gedaan tijdens het bezoek aan Joego-Slavië van de Sovjet-delegatie onder leiding van Kroestjsjef in het begin van deze maand. Het is nog niet bekend, wanneer Tito naar Moskou zal gaan. Er staan voor dit jaar vele andere reizen op zijn programma, o m. naar Frankrijk, Ethiopië en Egypte. Het is dus allerminst zeker, dat de reis naar Moskou in de eerst komende maanden zal plaats vinden. zo langzamerhand op een enigszins redelijke basis berust, al is die basis volgens deskundigen nog steeds niet hecht genoeg. samenwerking had met een Turk in de lucht. „Toen ik echter later de man op de grond ontmoette, bleek, dat hij practisch geen normaal Engels ver stond", zo zeide hij, een bewijs, hoe de standaardisatie zelfs in de technische luchtmachttaai haar uitstekend werk verricht. Zo ooit, dan heeft in „Carte Blanche de flexabiliteit van het luchtwapen wel een zeer grote rol gespeeld en duidelijk is het nut van het kunnen beschikken over een groot aantal vlieg velden gebleken. Dit maakte, dat de oefening voor vele onderdelen zeer ver moeiend is geweest, omdat de dreiging van de atoombom snelle veranderingen en de grootste paraatheid noodzakelijk maakt. „In een atoomoorlog heeft hel luchtwapen geen tijd om uit te rus ten", aldus de Amerikaan. „Het laatste vliegveld en de daarop gestationneerde vliegtuigen kunnen beslissend zijn voor de afloop van de luchtoorlog. Een vliegtuig kan beslissen over het lot van een vliegveld of een stad (Van onze correspondent) Toen de 24-jarige J. G. V., bouwvakar beider uit Bussum gisteravond omstreeks zes uur met zijn bromfiets het kruispum Koningslaan—Meentweg wilde passeren verleende hij geen voorrang aan een van rechts komende bus van de N.B.M. D nan werd enige meters meegesleurd e was vrijwel op slag dood. Hel slacht was gehuwd en had een kind. De Vlaardingse kunstenaar, de heer G. t de Vlaardingse olie-industrie, het wapen van Brandwijk voerde begin Februari van Zuid-Holland, de industrie, de zijn eerste besprekingen met de burge meester over een eventueel aan te bren gen beeldhouwwerk aan het viaduct nabij station Vlaardingen-Oost dat een weer spiegeling moest zijn van de activiteiten in en rond Vlaardingen. Nadat er zeer vele schetsen gemaakt waren, heeft de heer Van Brandwijk van links naar rechts scheepvaart, het wapen van de gemeente Vlaardingen en de visserij uitgebeeld. Dit alles heeft vorm gekregen in gewapend beton op een vlak dat niet minder dan veertig meter lang en 114 meter hoog is. Het kunstwerk is en relief en gedeeltelijk geajourd uitgevoerd. Reuter meldt uit Londen, dat het nieuws in diplomatieke kringen in de Britse hoofdstad als een volledige ver rassing kwam. In officiële kringen weigerde men commentaar te geven in afwachting van nadere berichten. Al gemeen wordt aangenomen, dat de Britse regering onkundig was van Tito's voornemen. Mogelijk is er zelfs niet over gesproken tijdens het diplo matieke overleg tussen de ambassa deurs van de Westelijke Grote Drie en het Joegoslavische ministerie van bui tenlandse zaken, dat mede naar aan leiding van het jongste Russische bezoek, aan het einde van de vorige week in Belgrado plaats vond. Met enige verbazing denkt men ook terug aan de Joegoslavische uitlatingen van enige weken geleden, dat nl. de besprekingen van Kroestjsjef het karakter hadden van een conferentie en niet van een officieel bezoek, het welk een tegenbezoek zou vereisen. Overleg met het Westen Gisteren is ook in de Joegoslavische hoofdstad een communiqué uitgegeven ten besluite van het diplomatieke overleg met de Westelijke Grote Drie, dat daar Vrijdag en Zaterdag heeft plaats gehad. In het communiqué gezamenlijk uitgegeven door de Joego slavische regering en de drie ambas sades wordt gezegd, dat het bestaan van een sterk en onafhankelijk Joego- Slavië een bijdrage voor vrede en veiligheid is. De vier landen verklaar den het er over eens te zijn, dat voor de grote problemen in de wereld een vreedzame oplossing moet worden ge zocht en dat desbetreffende onder handelingen moeten zijn gebaseerd op het recht van alle landen op onaf hankelijkheid gelijkgerechtigdheid zelfverdediging en collectieve beveili ging in overeenstemming met het V.N.- Handvest. Gesproken is o.m. over de inter nationale veiligheid, het ontwapenings probleem, de Russische buitenlandse politiek, de Westelijke hulpverlening en de economische betrekkingen tus sen het Westen en Joego-Slavië. In algemene zin werd ook over de Duitse kwestie gesproken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1