Bestseller in Nzega Monnikendam haalde senator Snider in „Midzomernachtdroom" in Hertme Wichelroede-onderzoek vol komen waardeloos Onze missie in Tanganyika heeft dringend behoefte aan een vakschool Safari langs de evenaar (10) Prélude op eeuwfeesten Mc Uitstekend gespeeld door amateurs Pax-Christi tocht naar Vogelenzang E' E' Eeuwgetij Haarlemmer meer ook Kerkelijk gevierd Grootse ontvangst voor „verloren zoon" De verhouding tussen Kerk en Staat besmettelijke ziekten De legende der ciardstralen Driedubbele doodsteek voor een oud geloof Tachtigjarige door rover overvallen Per 1 Juli twee achterlichten DINSDAG 28 JUNI 1955 PAGINA Privé-vakschool Olie en advertenties Als het ooit zo ver mocht ko men, zou hij zijn aandacht en zijn vrije uren aan andere pro jecten kunnen besteden. Hij dacht aan het ontwerp en de aanleg van een irrigatie-systeem in de streek waar hij woonde. Daar zouden de Afrikanen die jaar in jaar uit hun gewassen zagen sterven in de dorre grond, de missie stellig dankbaar voor zijn en zij zouden er wat van leren bovendien. Hoeveel dollars de aanleg van zo'n irrigatie systeem, compleet met wat stuwdammen, wel zou kosten, durfde de pater voorlopig niet eens uit te rekenen Bisschop wordt feestelijk ingehaald JONGENSGILDE KATH. JEUGDBEWEGING Mgr WILLEKENS VEERTIG JAAR PRIESTER WÊmm CHRIST. NAT. VAKVER BOND OVERSCHRIJDT DE 200.000 LEDEN 1300 PELGRIMS NAAR BEAURAING 250ste bedevaart o.I.v. mgr C. Kramer O.F.M. Een oude sok T roethappen Grootse feesten Breng variatie in het menu QUAKER GESNEDEN VERMICELLI Drie studiegroepen Zelfde resultaa als bij loting Het tweede ojiderzoek A utosuggesties Het geld was op de bank Nog een paar dagen DE WOORDENLIJST DER NEDERLANDSE TAAL Een blik smeerolie en vierduizend oude hoeden voor Kiangeli KIANGELI (TANG.), Mei "C1 R lag wat post in Kiangeli. De missiestatie was daar bijzonder internationaal: een Zwitser, een Amerikaan, een Canadees en Pater Vic. Debets, een kleine, bedrijvige Rotterdammer. Men noemde lien glimlachend cie United Nations", en iemand onder deze Verenigde Naties had met een, in deze streken weinig voorkomend gevoel voor orde, net heid en mogelijke misverstanden, in een der vertrekken van de missiestatie een speciale postrek getimmerd, met een privé-vakje voor de post van iedere Natie ook al hadden ze daar in Kiangeli de postbode waar lijk niet om de haverklap aan de deur, en ook al ge beurde het wel eens, dat de posthokjes drie, vier we ken achtereen alleen maar van hun overbodigheid ge tuigden. Doch toen Father Lacasse, die om de een of andere reden van op één mijl afstand reeds als een Amerikaan te herkennen viel, die middag in Kiangeli terugkeerde van een lange reis naar Dar-es-Salaam met een ju weel van een Winchesterbuks en een schilderachtig aantal andere, eveneens zeer nuttige goederen vond hij inderdaad een stapeltje brieven met Amerikaanse postzegels in zijn box en daar begon de pater gretig in te graaien: „I wanna see if there's anyone amongst my relatives who died". Er bleek niemand gestorven, de post bevatte het gebruikelijke nieuws. In St. Louis, schreef men, hadden ze een beroerde winter gehad. En een oude schoolvriend was bankdirecteur in een verge ten provincie-stadje in New England geworden. En een verre neef bedankte in twee overvloedig vol getypte folio-vellen voor een serie Oostafrikaanse postzegels welke de pater hem gezonden had. Father Lacasse stak de brieven onverschillig in zijn zak. Het zou wellicht weer drie volle weken duren alvorens er opnieuw wat post in het hokje van Father Lacasse zou liggen. Hij hoopte maar, dat er dan een cheque van een zijner vele Amerikaanse missie-vrienden zou arriveren. Hij was bezig zijn zaken uit te breiden. En hij kon een handje vol dollars daarbij uitstekend gebruiken De pater deed zijn „zaken" in zijn vrije tijd, de weinige uren die hem iedere week na het gewone routine- missiewerk nog restten. Hij had met wat dollars die hij uit de States ge kregen had. een aantal katholieké Afrikanen in Nzega in de gelegenheid gesteld, een coöperatieve winkel op te richten een winkel van de Afrika nen en vóór de Afrikanen. Die winkel liep nu wel, zeer tot ongenoegen van de Indische scharrelaars die het tot dan toe ook in Nzega voor het zeggen hadden gehad en die diensvolgens bij voorkeur woekerwinsten maakten. Doch alvorens het zo ver was, had de pater van deze coöperatieve winkel een barre hoop hoofdpijn ondervonden. Het was waar: de Afrikanen jubelden hun kelen schor van pure geestdrift, toen de pater destijds de idee van een Afrikaanse coöperatieve winkel had gelanceerd, doch voorlopig hadden zij er nauwelijks een hand naar uitge stoken. De pater had voor alles moeten zor gen, voor het „winkelpand", voor de zetbaas, voor het huis van de zetbaas, en voor de eerste magazijn-voorraden. Hjj had dat allemaal opgeknapt. Zijn bestseller was een partij van vier duizend tweede-hands herenhoeden ge weest. Iljj had die ergens in Londen op de kop getikt ad één shilling per hoed. In Nzega hadden de Afrikanen er voor in de rij gestaan. Zelfs de „Chief", de koning van de streek, droeg nu bii voorkeur een oude, ver kleurde Stetson uit de voormalige garderobe van een Londens gentle man Father Lacasse had aan de opbouw van die coöperatieve winkel wel een paar honderd dollars verspeeld en daarvoor, zei hij, hadden zijn Ameri kaanse vrienden die dollars dan ook gegeven Nu had hij, niet zonder moeite, een timmermanswerkplaats op gericht, een privé-vakschool, waarin hij twee-en-dertig jonge Afrikanen liet opleiden als meubelwerkers. „Tachtig procent van de jonge Afri kanen". zei de pater, „krijgen geen op leiding dan die van de lagere school. Dat is net te weinig opleiding om hen een toekomstkans te geven, bijvoor beeld in dienst van het gouvernement. Doch het is óók net te veel om hen weer terug te sturen naar hun dorp met geen ander perspectief dan dat hunner voorvaderen: een mager bestaan in de landbouw. Men zal hier in Tan ganyika vakmensen moeten creëren en op den duur een middenstand, doch helaas: er is slechts één vakschool in heel het land. en daarom ben ik er op bescheiden schaal zelf maar een be gonnen". Father Lacasse breidde zijn school nu uit. Zij was in tal van opzichten een succes gebleken. Zij werd, lang zamerhand, een beetje self-supporting bovendien: Father Lacasse verkocht de werkstukken zijner leerlingen ad 20 shilling per stuk en hij noteerde de laatste lijd zelfs al orders van het gouvernement, doch hij wist des ondanks niet of hij de zaak op den duur wel draaiende zou kunnen houden „Afrikanen", zei hij opgewekt, „heb ben geen gevoel voor machines, en néém ze dat maar eens kwalijk". Hq nam het hun niet kwalijk, doch niet temin verwoestten zij met wonderlijke grondigheid alle machines die de pater voor zijn schooltje had aangeschaft. Er staken niet minder dan tienduizend dollars in die machines, het was het beste geweest wat hij in Amerika, op dat terrein had kunnen krijgen, doch nu lag de grote zaagmolen al buiten bedrijf en schrééuwde om een uit voerige reparatie. Het was daarom, dat de pater niet zonder spanning op een nieuwe ehèquc uit de Staten zat te wachten Men zei. dat father Lacasse op de een of andere manier die zaagmolen wel weer gerepareerd zou krijgen: hij beschikte over véle vrienden in Amerika Eén zijner vrienden zat in de automobiel-branche. De man had een jaar of wat geleden heel zijn hebben en zijn houden gestoken in een nieuw smeermiddel. Bij gebrek aan andere afnemers stuurde hij een vat met dat nieuwe smeermiddel naar Afrika, een vreemd cadeau voor father Lacasse. En father Lacasse stookte dat smeermiddel in zijn aftandse jeep en vervolgens schreef hij aangaande de prestaties van die nieuwe olie een enthousiaste brief naar de States, en daar lanceerden zé zo gaat dat in Amerika die brief van een onbeken de missionaris voluit en met koe- beesten-van-letters in een wilde reclame-campagne, en vervolgens vloog in die smeermiddelenfabriek de omzet omhoog; en als dank voor de verleende medewerking waaiden er nu nog altijd ieder jaar wel een paar honderd dollars naar Afrika over Zo hield father Lacasse zijn bedrijfje dan aan de draai. Dank zij de dollars verging het hem beter dan. bijvoor beeld, broeder Antoninus van Rooy, een bekwaam vakman, die in Kipala- pala enkele jaren lang een uitstekende timmermanswerkplaats had geleid (de broeder, die uit Houten bij Utrecht kwam, had toen wel vijftig man in op leiding en als het moest, vervaardigde hij zelfs vrachtwagencarosserieën), doch die deze werkplaats nu met een verwoest machinepark helaas had moeten sluiten. „Wat wij doen", zei father Lacasse, „is" niet meer dan wat snipperwerk". Hij hield niet van snipperwerk. Hij dacht en hi.1 was waarachtig de enige niet dat de missie dringend behoefte had aan een eigen, grote vakschool. 4'. IN HET KAKSCHOOLTJE" VAN FATHER LACASSE tienduizend Dollars en geen gevoel voor machines Het eeuwgetij van de drooglegging van de Haarlemmermeer zal ook kerkelijk worden gevierd en wel Vrijdag a.s. met een plechtige Avondmis. Tevoren zal de bisschop van Haarlem, mgr J. P. Huibers, van de IJdijk in de Meer officieel worden ingehaald met trac toren, ruiters en velerlei corporaties. De stoet trekt naar de parochiekerk van de H. Johannes de Doper in Hoofddorp, waar de plechtige H. Mis wordt opgedragen met pontificale assistentie In het gisteren door ons gepubliceerde verslag van de eerste „nationale kader- schouw" te Vught van het Jongensgilde der Katholieke Jeugdbeweging, is een jn_ aangename zetfout geslopen- In de eerste alinea werd gesproken over „overbodige goodwill van de verkennerij". Bedoeld werd: overvloedige goodwill Z.H. Exc. mgr J. P. Wiliekens, oud- apostolisch vicaris van Djakarta, hoopt op 24 Augustus in het groot-seminarie van Moentilan zijn veertigjarig priester feest te vieren. Z.H. Exc. werd op 6 December 188.1 te Reusel geboren. Hij werd bisschop gewijd op 3 October 1934. Enkele jaren na de be vrijding vroeg hij ontslag uit zijn functie. Hij was in de bezettingstijd de enige Ne derlandse bisschop, die niet geïnterneerd werd door de Japanners. Met de première van „Een Midzomer nachtdroom" in de vertaling van dr L. A. 3. Burgersdijk in het prachtige Twentse Openluchttheater te Hertme bij Borne, is een droom van pastoor J. H. Veeger uit Hertme werkelijkheid geworden. Drie jaar geleden begon deze kunstzin nige zieleherder in zijn pastorietuin met een eenvoudig openluchttheater in te richten. De décors werden met behulp van zijn parochianen gemaakt, terwijl een groep amateurspelers uit verschillende Twentse steden en dorpen onder de bezie lende leiding van pastoor Veeger het to neelspel „Joseph in Dothan" instudeerde en daarna vele malen met succes opvoer- Dit was het begin van pastoor Veeger s schone droom. Hij zag in verbeelding het eenvoudige theater uitgroeien tot een machtige schouwburg in de open lucht. Met man en macht werd er aan gewerkt om in 1954 een opvoering te kunnen geven van „De Paradijsvloek" van Alphons Lau- óy. Het theater kreeg 2000 zitplaatsen, terwijl een aardig décor tegen een muur van prachtige eiken werd opgetrokken. Een groot aantal voorstellingen stond °P het programma en iedereen was hoop- y°l gestemd na het succes van het eerste laar-... De zomer van 1954 gaf elf verregende De deelnemers uit Noord- en Zuid-Hol land aan de Pax-Christi-bedetocht, naar Vogelenzang, welke Zaterdag en Zondag is gehouden, zijn tot de conclusie geko men, dat, wat betreft de verhouding tus sen Kerk en Staat, de meest ideale oplos sing zou bestaan uit een samenwerking tussen beide m onderling overleg op al die punten, waarvoor zij belanghebbend zijn, zoals onderwijs, cultuur en alle tak ken van geestelijke ontwikkeling en be schaving. In Nederland bijvoorbeeld is zulks het geval. De groep was Zaterdagmiddag in Haar lem bijeengekomen in de kathedrale kerk. Na het bidden van het reisgebed begaven de deelnemers zich op weg naar „de Til— tenberg" het internationale centrum van de Vrouwen van Nazareth te Vogelen zang. Onderweg bespraken zij de pro blemen, welke verbonden zijn aan de scheiding van Kerk en staat, zowel als aan de eenheid tussen ICerk en staat, noch een staatskerk, noch een „kerk staat" werden wenselijk geacht. Óp de Tiltenberg werd 's avonds de discussie voortgezet, waarbij men tot bovenver melde conclusie kwam. Aan dit gesprek namen ook enige Vrouwen van Nazareth deel. Zondagmorgen hebben drie Vrouwen van Nazareth een conferentie gehouden Het C.N.V is een ledental van 200 000 gepasseerd. Dit blijkt uit de nu bekend geworden kwartaalstaat, welke betrek king heeft op het ledental van de Chris telijke vakbeweging op 1 April j.l. Op deze datum telden de 25 organisaties, die het C.N.V. vormen, tezamen 202.583 leden. In dit aanta] is niet begrepen het leden tal van de Prot.-Chr. Vereniging van beambten, werkzaam bij het mijnbedrijf, die met ingang van 1 Mei 1955 tot hei C.N.V. is toegetreden. Het ledental van 202.583 werd bereikt door een uitbreiding van het ledental met 2876 over het eerste kwartaal van 1955. voor de leden van de Pax-Christi-bewe- ging. Een Noord-Amerikaanse sprak in het Nederlands over de verhouding tus sen Kerk en staat, zoals zij deze twee jaar lang in China had meegemaakt tijdens haar verblijf te Hongkong. Een Duitse sprak over de moeilijkheden, die de Oost- duitse jeugd door de communisten in de weg worden gelegd, o.a. door de zgn. Ju- gendweihen. Zij prees de vindingrijkheid en de moed van de jeugd om niet deel te nemen aan deze jugendweihen. Tenslotte behandelde een Zuid-Afrikaanse de posi tie van de katholieken in haar land. Dertienhonderd pelgrims, voornamelijk uit Noord- en Zuid-Holland en Noord Brabant, nemen deel aan de jubileum bedevaart naar Beauraing, het genade oord van Maria in de Belgische Ardennen. Van 2 t/m 4 Juli organiseert het Neder lands Comité „Pro Maria" namelijk zijn 250ste pelgrimage. Deze zal ditmaal on der leiding staan van de verdreven bis schop van Luan Fu in China, mgr C. Kramer O.F.M. Onder de pelgrims bevinden zich 50 zieken, die in speciale bussen worden vervoerd. In totaal zullen 50 bussen de tocht naar Beauraing maken. Het pro gram der plechtigheden omvat onder ï?efj,!?es Zondags (3 Juli) een pontificale H. Mis, opgedragen door mgr Kramer, en een pontificaal Lof, gecelebreerd door mgr Charue, bisschop van Namen De geestelijke leiding dei bedevaart be rust bij deken G. Kuys van Poeldijk. Blijkens een opgave van het aantal aan gegeven gevallen van besmettelijke ziek ten over de week van 12 t/m 18 Juni wer. den 79 gevallen van roodvonk geregis treerd, één geval van kinderverlamming, nl. in Zwolle, en 551 gevallen van rode hond. Zondagen en daardoor een flinke finan ciële strop. Gelukkig had pastoor Veegers voor dien. de elite van Twente voor zijn doei weten te winnen en de Stichting Twentse Openluchtspelen (ESTO) in het leven ge roepen Niet ontmoedigd, maar juist ge sterkt door de tegenslag toog hij opnieuw aan het werk. Met medewerking van de directeur van de VVV uit Hengelo, de heer D. Wilmink en talrijke zakenlieden en belangstellenden, is het pastoor Vee ger dit jaar gelukt een décor in het thea ter op te bouwen, dat zijn weerga in Ne derland en daarbuiten niet kent. Een prachtige poort van Bentheimersteen met 6 brandende toortsen sieren de ingang van het Twents openluchttheater in het lan delijke Hertme. Een prachtige burcht met hoge toren, evepeens uit Bentheimersteen opgebouwd, is thans het vaste décor, waartegen elk spel goed zal uitkomen. Er is een lichtinstallatie, zoals er nog maar weinig zijn, terwijl ook de geluidsinstal latie tot in de perfectie zal worden ver zorgd. Dit was een gedeelte van de droom van pastoor Veegermaar hij zag in die droom ook een zeer grote massa mensen met allerlei voertuigen naar Hertme trek- ken, die het theater tot de laatste plaats bezetten Ook dat is werkelijkheid geworden, want gisteravond was het Twents open luchttheater tot de allerlaatste plaats be zet. Twee duizend bezoekers uit alle windstreken waren naar Hertme geko men om te zien, wat of de elite van het Twents amateur toneel zou terecht bren gen van Willem Shakespeares „Een mid zomernachtdroom". Na een gedegen voorbereiding, onder bezielende leiding van Joop Biekman uit Ruurlo, is de première een groot succes geworden. Er werd buitengewoon goed geacteerd. Jammer was het evenwel, dat de geluidsinstallatie niet altijd voldoende was om het gesproken woord goed ver staanbaar te maken. Daardoor is voor de pauze veel schoons verloren gegaan. Dat het spel desondanks toch bleef boeien en men als het ware een speld zou heb ben kunnen horen vallen, houdt een extra compliment in. Tijdens de pauze was men er blijkbaar in geslaagd enige verbetering aan te brengen, waardoor het laatste en mooiste bedrijf een bijzondere gave uitbeelding kreeg. Toen bereikte het spel van deze Twentse dilettanten een hoogte, dat vaak de grens van het beroep benaderde. Kos telijk speelden toen vooral de eenvoudige werklieden hun dwaze toneelspel bij ge legenheid van de feestelijkheden van het huwelijk van de hertog. Ofschoon alle spelers en speelsters hun rollen met veel overgave vertolkten waren er toch enkele uitblinkers, die we een pluim niet mogen onthouden. Dat was op de eerste plaats Willy Falkman uit Hengelo die een glansrol van Puck de dwaze kabouter heeft gemaakt. Daarna komt Johan Pol uit Hengelo. Hij zette een creatie van Spoel de wever voor het voetlicht, zoals Shakespeare hem beslist moet hebben gezien. Bij de dames komt Julia Wobben uit Enschede en Joop NijhuisEnsink. eveneens uit Enschede, een bijzonder compliment toe. Zij gaven respectievelijk stijlvolle uit beeldingen van Mermia, de dochter van Egeus en Titania, de koningin der elfen. Puck Rochad uit Hengelo, die de dansen voor de elfen instudeerde heeft eer van haar werk. Dit kan ook gezegd worden van de grimeur en de firma, die de costuums leverde, die de costuums lever de. De muziek die op de band was op genomen was van het KRO-orkest. Deze was uitstekend. De burgemeester van Hengelo mr R. J. J. Lambooy bracht tot slot van deze zeer geslaagde première dank aan velen en hij was er van over tuigd, dat het Twentse openluchttheater onder de stuwende leiding van pastoor Veeger een goede toekomst tegemoet gaat. Reprises van „Een Midzomernacht droom" volgen op Zondag 3 en 10 Juli. schone stadje aan het IJsselmeer met zijn Gouden-Eeuwse pracht waarvan wij in ons blad van Maandag 16 Mei j-1- reeds de lof zongen in een artikel ter gelegenheid van het feit, dat zes eeuwen geleden aan het stedeke stadsrechten werden verleend heeft gister avond een grandioze prélude gehad op de feestweek, waarmee men van 17 t/m 23 Juli a.s. dit jubileum zal vie ren. Heel Monnikendam was namelijk uitgelopen om een van zijn zonen, die na een bijna 50-jarige afwezigheid, waarin hij het tot senator van Alaska had gebracht, een groots en uitbundig wel kom te bereiden. Heini Snider zijn eigen lijke naam is Gerrit Snijder mag na zijn terugkeer in ons land over belangstel ling niet klagen. De kranten hebben tien dagen geleden vol gestaan, toen hq met de „Nieuw Amsterdam" in Rot terdam arriveerde. Maar de ontvangst in zijn geboorte stad overtrof wel de stout ste verwachtingen van het echtpaar Snider, dat spe ciaal voor de eeuwfeesten naar ons land is getogen. Het grappige was. dat tal van oude Monnikendam mers hun jeugdvriend her kenden en dat ook de 69- jarige senator telkens zijn gevouwen handen ten groet kon opheffen, toen hij met burgemeester Kelder en diens echtgenote in een lan- dauwer, die werd voorafge gaan door twintig vaandel dragers en een tamboer, en fanfarekorps en gevolgd door een lange stoet van in frisse kledij gestoken leden van de gymnastiekvereni ging „Brinio" (waarvan hij destijds zelf een der oprich ters was) een ware zege tocht maakte door de feeste lijk vlaggende grachten. OM ZEVEN UUR was het echtpaar Snider per auto aan de grens van de gemeente aangekomen. Daar werd het door de bur gemeester verwelkomd en kreeg mevrouw van een gymnaste een fraai bouquet bloemen. Familieleden om helsden de vroegere schoen makersleerling en een oude schoolvriend sloeg hem van pure blijdschap op de schou ders. Voor de microfoon van de Wereldomroep vertelde de senator in een Neder lands, dat bewondering af dwong, hoe hij zo graag zijn 90-jarige moeder en natuur lijk Monnikendam weer eens wilde terugzien. Zijn vrouw had in een oude sok nog 2000 dollar gevonden, grapte hij de senator hoéft heus niet oP een dollar te kijken! en zo waren ze dan op de boot gestapt. Evenals in Rotterdam sprak de Nederlandse Ame rikaan, die een avontuurlijk leven achter de rug heeft, ook hier zijn bewondering uit over wat ons land na de oorlog gepresteerd had. „You can't be too Dutch", zeggen ze in de States, zei hij, „en ik heb nu gezien dat dit gezegde waarheid bevat, want de Nederlanders weten inderdaad van aanpakken." Met gerechtvaardigde trots vermeldde hij dat hij „Grand President of the Grand Lod ge of the Pioneers of Alas ka" was, een titel, die je in dit land pas kunt verwerven, wanneer je er 35 jaar ach tereen gewoond hebt. Monnikendam was niet veel veranderd, vond hij, toen de door twee schim mels voortgetrokken koets even stopte voor zijn vroe gere woning op het Zuid einde nr 12, waar in het hout nog de datum gekerfd staat, waarop de senator als jongeling de wijde wereld in trok. Voor het stadhuis bracht het fanfarecorps hem een serenade. „Voor de mu zikanten een gias bier en voor de gymnasten een ijs je", beloofde hij gul. Burge meester Keider hield vervol gens een officiële toespraak, waarin hjj herinnerde aan het grootse verleden van de stad en opmerkte, dat ook Monnikendam de bakens zal gaan verzetten, zij het dan op bescheiden wijze door de bevordering van het toeris me te land, maar vooral te water. „Onze stad kan een prach tig recreatie-oord van Am sterdam worden", zo meen de hij. Hanneke Konijn, een par mantig meiske, bood een Edammer kaasje aan en Sni der zelf sprak de menigte op een „oubollige" wjjze toe en dankte haar voor de gewel dige ontvangst. Een feest dronk in het stadhuis besloot deze geslaagde inzet van de feesteii. i EN INZET nog maar, want het programma voor de jubileumweek staat vol met grootse festivi teiten. De stad wordt door de negen buurtverenigingen verlicht met lampions, en lantaarns; er komen oud- Hollandse versieringen en fonteinen; de oude stads poorten worden weer opge trokken en ook de trek schuit zal opnieuw door de grachten gaan varen. Het waterorgel ontbreekt na tuurlijk niet, evenmin als de gebruikelijke kermis. De feestgangers mogen zich niet misdragen want schout en rakkers hebben een schandpaal als „stok achter de deur". Zondag 17 Juli worden er in de kerken her denkingsdiensten gehouden. Maandag opent het feest met de plechtige voorlezing van het aloude handvest. De commissaris der Koningin in Noord-Holland luistert die eerste dag op met zijn te genwoordigheid. Des mid dags recipieert het gemeen tebestuur en defileren alle verenigingen van het jubi lerende stadje. lEN GREEP uit het pro gramma leert ons. dat er verder een wedstrijd is voor stadsomroepers, een openluchtspel, een nerleeide kaasmarkt, een groots vuur werk, een historische op tocht en een ouderwetse trouwpartij en bruiloft, een vlootschouw, muziekfestival enz. Ook zullen de Monni kendammers, die in de volks mond de bijnaam van „troet- happers" hebben troet was een mengsel van water en meel dat vroeger veel ge geten schijnt te zijn „als van ouds" uit de troetpot kunnen eten. Het stadje is in 1572 ook een van de steden geweest, die in Dordrecht de eerste vrije Statenvergadering bij eenriepen. Dit wordt jaar lijks herdacht met een ,Sta- tentocht" die de automobilis ten langs de 12 steden voert. In Monnikendam nemen de commissarissen der Konin gin in Noord- en Zuid-Hol land en de burgemeester der deelnemende steden op Dins dagmiddag 19 Juli een défilé van de rallyerijders af. Ter gelegenheid van het jubileum zijn twee* tentoon stellingen ingericht, één van schilderijen, tekeningen, kaarten op oud-Monniken dam betrekking hebbend en een expositie van werken van de oud-stadgenoten, de schilders Gerrit Blankevoort en Gerard Siemer. Niet onvermeld mag blij ven dat de Grote Kerk aan de ingang van het stadje een zeer bijzondere Holland se hallenkerk met drie ge lijke beuken gerestau reerd gaat worden, hetgeen twee millioen zal kosten, welke door het Rqk gefour neerd worden. En dat Mon nikendam voor zijn noodza kelijke expansie nu al twee jaar wacht op de goedkeu ring van hogerhand van het uitbreidingsplan, waarin ter reinen voor de woningbouw en voor de recreatie zijn op genomen, betreurt burge meester Keider zeer. Maar wellicht dat het jubileum aanleiding kan zijn om die bezwaren door de betrokken instanties aan de kant te la ten zetten. Dat zou een prachtige feestgave zqn (Advertentie) Een variatie en een tractatle Dat is de vermicelllschotel die In Uw kookboek staat, en die óók bq U prima slaagt met: Quaker Vermicelli Probeer eek een* QUAKER MACARONI Heerlijk én gemakkelijk „De werkgroep adviseert op grond hiervan land-, tuin- en bosbouwers geen waarde te hechten aan wichelroede-on derzoek en het gebruik van afscherm- apparaten". Tot deze voor de aanhangers van hel geloof in de wichelroede wel uiterst pijn lijke conclusie kwam gisteren op de ope ningsdag van de landbouwkundige week in Wageningen dr ir Van Daalen. Drie groepen üit landbouwkundige kring hebben elk op zich en geheel onaf hankelijk van elkaar een studie gemaakt van het vraagstuk in verband met het geen als aardstralen wordt aangemerkt. Van elk dezer groepen heeft een der le den nu gisteren de resultaten van de stu die toegelicht. De eerste van hen, dr ir Van Daalen, secretaris der landbouwkundige groep, behandelde het onderzoek naar het ver band tussen ontwikkeling en gezond heidstoestand van vee en de uitslag der wichelroede op de plaats, waar de dieren gestald waren. Bij een onderzoek op een aantal Friese I stallen met in totaal 841 veestanden deed i zich direct de moeilijkheid voor dat veen overeenstemming bestond tussen de aan wijzingen der drie geraadpleegde beroeps wichelroedelopers, voorts werden bij her haling andere uitkomsten verkregen Van de 447 veestanden, die vier keer werden onderzocht, één keer door A en door B en twee keer door C was er slechts één, waarop viermaal dé wichel roede gelijk reageerde. Het aantal stan den, waarop zij uitsloeg, varieerde tussen sen 96 en 165 per keer. Een eenvoudige berekening leert, aldus spr., dat de ver houding tussen de aantallen standen, die door geen, een, twee, of drie wichelroede lopers „bestraald" werden bevonden, de zelfde was als die. welke bij loting zou worden verkregen, zo stelde deze inleider vast. De resultaten van het onderzoek ga ven geen aanwijzing, dat enig verband bestond tussen de uitslag der wichelroe den en het optreden yan bezwaren bij het vee gedurende de stalperiode 1952— '53. Geen der wichelroedelopers bleek in staat te voorspellen, welke standen >f zelfs, welke stallen gevaarlijker zou den zijn dan de andere. De heer Van Daalen deelde voorts mee, iat een aantal proeven was genomen met .en waarnemingen waren verricht bij ge- direct de moeilijkheid voor, dat geen I wassen, die vooral betrekking hadden op ziekten, waarvan de oorzaak der besmet' ting in de grond huist. Bij geen dezer kon enig verband geconstateerd worden tus sen de uitslag der wichelroede en de be smettingsgraad van de grond, resp. het optreden van ziekten bij het gewas. Tevens werden proeven genomen en waarnemingen verricht over de werking van „afscherm-apparaten". Van enige in vloed dezer apparaten op besmettings graad van de grond, gezondheidstoestand en opbrengst der gewassen is niet geble ken. Waarnemingen bij dieren wezen evenmin op een gunstige invloed. De werkgroep concludeerde daarom op grond hiervan tot het hierboven in de aanhef weergegeven advies. De tweede spreker ir Makkink gaf een overzicht van de proeven, die onder aus piciën van de stichting ter bevordering der psychische physica werden verricht. Enquête onder de wichelroedelopers leerde o.a.. dat zij geen duidelijk onder scheid maakten tussen wichelroede-zónes en wateraders. Slechts de helft van de on dervraagde wichelroedelopers hechtte waarde aan afschermapparaten en ver scheidene van hen beweerden paranor maal begaafd te zijn. Ir Makkink behandelde daarna de phe- nomenologie van het wichelroedever schijnsel, zoals het te Delft onderzocht werd. Dit onderzoek leerde, dat de wichelroe- (lezónes, die door een aantal wichelroede lopers in een zaal werden aangewezen, volkomen ongeordend over de oppervlak te daarvan verdeeld lagen, zonder een spoor van overeenstemming. Liet men hen het onderzoek herhalen, dan klopte de ligging der zones geens zins met de eerste aanwijzing, ook wan neer die vlak daarna geschiedde. Om te voorkomen, dat de wichelroede lopers zich hun eerste uitspraak kondeD herinneren, liet men hen werken in een kartonnen kamer, die op een hun onbe kende plaats in de zaal werd neergezet, hetgeen naar hun zeggen geen bezwaar opleverde Ook werd gevonden, dat sug gestie grote invloed heeft, maar dat physi- sche factoren als electrische velden, mag neetvelden en radio-activiteit bij de uit slag der wichelroede geen rol spelen. Uit de proeven kon worden afgeleid, dat de oorzaak der reacties gezocht moet worden bij de wichelroedelopers zelf. De wichelroedezönes, die zij aanwijzen, moet men beschouwen als een gevolg van „auto-suggestie", was de conclusie van de heer Makkink. De derde inleider was drs v. d. Tweel, secretaris der Amsterdamse groep. Deze werkgroep heeft zich aanvankelijk bezig gehouden met het onderzoek van de be kende grafkelder te Wiewerd, waarbij bewezen kon worden, dat uitdroging de oorzaak was van de conservering der lichamen Aanvankelijk was dit aan de aanwezigheid van een overmaat van „aardstralen" toegeschreven. De spreker toonde aan dat de eigenschappen, die aan aardstralen worden toegeschreven, vol strekt afwijken van alles, wat op phy- sisch gebied bekend is. Bij de besprekin gen met wichelroedelopers bleek een vol strekt gebrek aan kennis van de natuur kunde bij de ondervraagden. De spreker behandelde de construcie van afschermapparaten, en zg.c detecto ren, die gewoonlijk alleen op intuïtie be rust. Aan de hand van de inhoud van eni ge kastjes werd gedemonstreerd, dat de grondgedachte een kinderlijk begrip der natuurkunde verraadt, aangenomen, dat geen andere beweegredenen in het' spel zijn. Zondagmorgen onder kerktijd is de 80- jarige alleenwonende landbouwer P. San- derse, wonende aan de Noordweg te Oostkapelle, het slachtoffer geworden van een roofoverval. Een hem vreemde bezoeker, die zijn fiets bij het huis had neergezet, kwam binnen, toen de land bouwer eten aan het klaarmaken was. Hij eiste het geld van de boer en wierp hem zijn eigen wambuis, dat in de kamer hing, over het hoofd. Er ontstond een worsteling, toen de tachtigjarige weiger de zijn geld af te geven. Hij werd hard handig op een stoel neergezet en was, na bedreiging met geweld, verplicht te zeggen, dat het geld In zijn beurs zat, dat in een kastje op de slaapkamer lag. De rover haalde de beurs daaruit en ver dween met een „gegroet". De aanvaller was niet gewapend. De boer liep de weg op. waar hij door een daar passerende fietser van zijn wambuis werd bevrijd. De politie ging onmiddellijk aan het speuren, maar heeft de dader nog niet gevonden. Verleden jaar werd er ingebroken "bij de boer. Deze heeft toen zijn geld op de bank en bij de notaris in veiligheid ge bracht. zodat de rover genoegen moest nemen met een bedrag van tachtig gul den. De K.N.A.C. brengt de automobilisten in herinnering dat, conform de nieuwe voorschriften, per 1 Juli a.s. alle motor rijtuigen op meer dan twee wielen zullen moeten zijn voorzien van twee achter lichten. „De Belgische commissie van advies, heeft gisteren te Brussel kennis genomen van het officiële voorstel van de Neder landsBelgische woordenlijst-commissie betreffende een mededeling aan de Belgi sche en de Nederlandse scholen inzake de toepassing van de woordenlijst. Zij heeft aan de minister van openbaar onderwijs, na grondig onderzoek, haar zienswijze bekend gemaakt over de be handelde punten en in het bijzonder haar wens onderstreept om, in alle geval de eenheid van de Nederlandse shrijf'taal in Noord en Zuid te bereiken en te hand haven".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3