JYiar oplossing van 1 sociale vraagstuk in christelijke zin Paus over organisatie-recht cler arbeiders Lot van Chinese Kerk Zij „rust nog niet in vrede" Sterk om strijd te voorkomen GEEN ILLUSIES OVER EEN ATOOMOORLOG De Bondsregering krijgt haar vrijwilligers Opperbevel wordt in Grondwet geregeld Aanval op troepen van Ba Cut FRANSE DEMONSTRATIES IN MAROKKO r Paus over recht op organisatie der werknemers Kerk heeft oog voor materiële nood Peron wil olie op de golven gieten In Zuid-Vietnam IN ANTWERPSE HAVEN WORDT NOG STEEDS GESTAAKT Woensdag 29 Juni 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Melkprijs wordt tweemaal verlaagd ADENAUER MET VACANTIE Bao Dai-afgezant terug in Parijs Staf-chefs der Grote Vier ook naar Genève Eenheid van Westeuropese luchtmacht bewezen Geen lange verbindings lijnen Geïntimideerde winkeliers sloten winkels in Casablanca Invoerheffing van tomatenpuree Opnieuw brand in bus De houding der Rotterdamse en Amsterdamse havenarbeiders WEERBERICHT V Ontslag van anti-kerkelijke vakbondsleider Op 10 Juli fin deel van het land) en medio October Tijdens „Genève" in Interlaken De Westduitse bondskanselier, Kon rad Adenauer, zal tussen 15 en 18 Juli uit Bonn vertrekken voor een vacantie in Zwitserland, aldus is Dinsdag in welingelichte kringen vernomen. §1 Minister vernietigt verordening van bedrijfschap De weerverwachting van het K.N.M.I-, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Over het algemeen veel bewolking en plaat selijk nog wat regen of motregen. Zwakke tot matige Zuid-Westelijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. Donderdag 30 Juni: Zon op 4.25 uur, onder 21.06 uur; Maan op 17.06 uur, onder 0.58 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT „Vele tekenen wijzen op een ommekeer ten goede in de arbeiderswereld". Be dageraad van een tijd, waarin de vergissingen als zodanig worden er kend en de christelijke zin ter oplossing van liet sociale vraagstnk als de enige juiste aanvaard zal worden, is aangebroken", aldus de H. Vader tijdens een audiëntie voor bet Italiaanse spoorwegpersoneel in de St Pieter. Nadrukkelijk onderstreepte de H. Vader, dat geen enkele ware christen er bezwaar tegen zal hebben, dat arbeiders zich verenigen in machtige organisaties om bun rechten veilig te stellen en bun levensomstandigheden te verbeteren, vooropgesteld uiteraard, dat zij daarbij nooit hun plicht uit het oog verliezen. verdwaalden met de inzet van geheel hun vermogen tot betere gedachten te bren gen. Evenals Christus oog had voor de mate riële behoeften en nood, getuige de won derbare broodvermenigvuldiging, zo ook de Kerk- Aldus besloot de Paus. Integendeel, aangezien de eensgezinde i willekeur en ■samenwerking tussen alle lagen der bevol- andere klasse, king noodzakelijk is, mag de ene klasse nimmer het slachtoffer worden van de onderdrukking van Verschillende tekenen wijzen er in Buenos-Aires op, dat de Argentijnse machthebbers alle moeite doen om tot een hetere verstandhouding met de Katholieke Kerk te geraken. Zo heeft een der voormannen van de hetze te gen de Kerk, Eduardo Vulevich, secre taris-generaal van de Argentijnse al gemene federatie van vakverenigin gen, Dinsdag zijn ontslag ingediend. Na het indienen van zijn ontslag had Vulevich een lang onderhoud met pre sident Peron. Het was Vulevich, die o.m. in een rede op 1 Mei van dit jaar de arbei ders opwekte van president Peron de scheiding van Kerk en staat te eisen. Naar het blad ,.La Nacion" meldt, zijn verder, ingevolge een gerechtelijk besluit, de kathedraal van Buenos- Aires, enige andere kerken in het centrum der stad, en het aartsbis schoppelijk paleis, welke sinds de ge beurtenissen van 12 Juni onder poli tiebewaking stonden, weer aan de ker kelijke autoriteiten overgedragen. Ook de minister van binnenlandse zaken, Borlenghi, die eveneens krach tig tegen de Kerk is opgetreden, heeft zijn ontslag ingediend. Op een gisteren te Utrecht gehouden vergadering van de R.K. Bond van Melk handelaren is o.m. de melkprijs bespro- De voorzitter, de heer Heuft, die tevens deel uitmaakt van het bestuur van de Algemene Vereniging Mclkvoorziening (A.V-M.) deelde mede, dat de A.V.M. be sloten heeft met ingang van 10 Juli a.s. de melkprijs met één cent te verlagen voor de niet-gesancerde gebieden. Hier door wordt de schuld, die de detaillist aan deze niet-gesaneerde gebieden had, verrekend. FioTf» vprrok^nitiS met do consument ojtoier O» zullen de melkbednjven aldus ^e fieer Heuft een cent minder aan de detaillist in rekening brengen. Deze prijsverlaging, die terugvalt op de consumentenprijs, oeldt dan ook voor de gesaneerde gebie den zodat in October de melkprijs op 28 cent per liter wordt gebracht. Thans be draagt de prijs voor melk in de gesa neerde gebieden 29 en in de met-gesa neerde gebieden 30 cent per liter. De heer Heuft zeide nog, dat door de drastische prijsverhoging van de melk op 8 Januari j.l., het verbruik van de melk producten is teruggelopen met 3,6 procent. Hij deelde voorts mede, dat men in het gebied van de A.V.M- bezig is te kpnri'n tot een uniforme administratie voor de melkhandel, die uiteindelijk zal leiden rot een juiste margebepaling. Buiten het werkgebied van de A.V.M. zal dit ge schieden door het Economisch Instituut voor de Middenstand. Tot nu toe is de marge v°°r de melkhandel bepaald op ba sis van een enquête, welke het vorige jaar onder de detaillisten werd gehouden De bondskanselier zal tot eind Augustus logeren in het plaatsje Muerren, nabij Interlaken. De bonds kanselier zal slechts vergezeld worden van zijn kabinetschef, Hans Kilb. Gij handelt dus geheel in de zin van hetgeen de Kerk op sociaal gebied leert wanneer gij met alle moreel verantwoorde middelen uw rechten laat gelden. Wij zeggen: met alle moreel verantwoorde middelen. Het is niet nodig er aan te her inneren, dat aan een gewelddadig op treden. waardoor de vrijheid en het bezit van anderen in gevaar wordt gebracht, door waarachtige christenen niet eens wordt gedacht. Als dezen van hun machts- ogranisatie gebruik willen maken om recht te verkrijgen, grijpen zij allereerst naar de middelen, welke geschikt zijn om tot een vreedzaam vergelijk te komen. In het bijzonder dient overwogen te worden, of de nagestreefde resultaten in redelijke verhouding staan tot de schade, welke be rokkend zal worden door toepassing van krachtdadige middelen. Vooral in klas sen, zoals de uwe, wier werk van vitaal belang voor de economie van geheel een volk is, drukt hier een zware verantwoor delijkheid- Na op het gevaar gewezen te hebben, uitsluitend aan de materiële kant van het leven aandacht te schenken, zonder het geestelijke leven van de ziel te verzorgen, gaf de H. Vader uitdrukking aan zijn vreugde over de talrijke opkomst van het spoorwegpersoneel, hier echter aan toe voegende, dat hij wel degelijk wist, dat be halve degenen, die door hun werk verhin derd waren te komen, vele anderen ont braken, omdat zij niet hadden willen komen. Door een kwaadaardige propa ganda misleid, menen deze nog steeds, dat de Kerk hun de weg naar verbetering van de levensomstandigheden verspert. Zij vrezen daarom haar te naderen, die hen in werkelijkheid zo teer bemint en niets anders dan het beste met hen voorheeft- De Paus spoorde zijn toehoorders aan deze Op een vergadering ter voorbereiding van een Amsterdamse missie-tentoonstel ling heeft ook Z-U. Exc. mgr Kramer O.F.M., de verbannen bisschop van Lu- anfu het woord gevoerd over het lot van de Kerk in China. Mgr Kramer toonde zijn toehoorders duidelijk aan, dat de opvatting, dat de Chinese Kerk naast zwijgend ook .rus tend in vrede" is, een misvatting is welke alleen maar funest kan zijn. De Chinese Kerk leeft en vervult een roeping, juist nu in deze moderne wereld de verhou dingen zo radicaal aan het veranderen zijn en een nieuwe oriëntering op de missie-arbeid een door sommigen ge vreesde crisis op het terrein van de ge- loofsverbreiding zou kunnen voorkomen. De toekomst van het mensdom, aldus mgr Kramer, hangt af van de oplossing van het missieprobleem, dat veelomvat tend is in de landen met een inwonertal van 1200 millioen, die op de Bandungcon- ferentie in onderlinge samenwerking elkaar zochten, zonder 'de hulp van het Westen. En bij het vinden van een nieuwe relatie tussen Oost en West kan de Chinese Kerk enorm gewicht in de schaal leggen. Gebleken is dat het katho licisme in China niet uit te roeien is. met hoeveel machtsmiddelen de commu nisten dit ook trachten te bereiken, De actie voor de Chinese nationale kerk (los van Rome) heeft slechts voet aan de grond gekregen in 14 van de 143 bisdom men. In de andere wordt ondanks pressie en vervolging openlijk de autonome be weging door priesters en katholieke leken geboycot, zodat de communistische over heid heeft moeten erkennen dat zij een fiasco,is geworden. Natuurlijk, de zielzorg is er totaal ont redderd nu er van de honderd buiten landse bisschoppen nog slechts vier, en dan nog gevangen, in China verblijven; nu het aantal van 5000 buitenlandse mis sionarissen gereduceerd is tot 55; er al 200 inheemse priesters doodgemarteld zijn en er van de 2000 meer dan 400 zonder parochie rondzwerven. Maar juist daar door is de Chinese Kerk een levend lid maat van Christus gebleven en gaat er van haar, nu het missiewerk in de wereld steeds meer centraal en dominant wordt, een roepstem uit, die haar heilzame wer king niet kan en mag missen, zo besloot mgr Kramer. (Telefonisch van onze correspondent) BONN, Woensdagmorgen. Voorzien van massieve critiek van alle partijen, heeft de Westduitse Bondsdag gisteravond dr Adenauer's vrijwilligerswet naar de commissies gezonden. Ook al had dr Adenauer tot dusver nog niet zoveel openlijke entische geest in zijn eigen gelederen gevonden, toch kon hij zich opnieuw a s tnomfater voelen, daar de Bondsdag het niet heeft gewaagd de zozeer omstre en wet aan de regering terug te geven en daardoor het tijdschema van e -anse iet in de war te sturen. Het ziet er naar uit dat de meerder heid aan Adenauer s verlangen zal voldoen en de volmacht tot het oproepen van 6000 vrijwilligers nog voor het reces van het parlement zal verstrekken. Zij zal daarbij de grenzen der volmachten nauwkeuriger bepalen dan in de drie paragrafen van Adenauer's wetsontwerp was gedaan, doch daarbij heeft de Bondsregering zich bij voorbaat al neer gelegd. De vraag blijft alleen, welke houding dan de Bondsraad, de kamer der negen landen, zal aannemen. Zij heeft in eerste instantie geweigerd de wet te aanvaarden en zij heeft een vetorecht opgeëist, dat door de regering niet wordt erkend. Uit zijn eigen partij moest dr Adenauer zich gisteren laten zeggen, dat hij weinig achting voor de Bondsraad had getoond door de bezwaren van dit college te negeren. Het Zuidvietnamese leger, dat Zon dag jl. in de „sector der zeven bergen" aan de grens met Cambodja, nieuwe operaties heeft ingezet tegen eenheden van de opstandige Hoa Hao-secte, heeft Maandag jl. twee en vijftig kilo meter ten Westen van Long Xuyen gelegen hoogten veroverd, aldus wordt te Saigon van welingelichte zijde ver nomen. Kolonel Duedie het bevel voert over de in West-Cochin-China opere rende eenheden, ontwikkelt thans een nijptangbeweging, waarbij de centrale stellingen der troepen van generaal Ba Cut het doel vormen. In de „biezenvlakte" voeren drie bataljons regeringstroepen, versterkt door verschillende eenheden stoot troepen, zuiveringsoperaties uit. Vijan delijke guerillastrijders zijn in dit ge bied zeer actief. Onder deze guerilla- vechters bevinden zich verscheidene groepen Bao Dai-militairen, die zich niet, zoals het grootste gedeelte hun ner wapenbroeders, in het Zuidviet namese leger hebben doen inlijven. In het gebied van Caivon, waar zich de commandopost van de andere opstandige Hoa Hao-generaal, Tran Vai Song, heeft bevonden, voeren ver scheidene eenheden van deze generaal een guerillastrijd. De staf-chefs van de vier grote mo gendheden zullen hun leiders verge zellen naar de top-conferentie, die vol gende maand te Genève wordt gehou den, zo wordt van gewoonlijk be trouwbare zijde te Genève vernomen. Naar verluidt gaan zij niet alleen als adviseurs van hun regeringshoofden, maar zullen ook aan informele be sprekingen deelnemen als het overleg over internationale ontwapening dit vereist. Tot in de zwoele atmosfeer van de parlementszaal drongen tijdens het debat over de militaire wetgeving de snerpende geluiden door der straal jagers en bommenwerpers, die met atoombommen geladen over het Bonds- huis vlogen. De vliegers van Carte Blanche leverden hun bijdrage aan het debat. Adenauer was ijverig gecritiseerd in de „Frankfurter Allgemeine Zeitung", waarin een militaire medewerker op grond van de 345 Carte Blanche atoom bommen die in deze dagen op Duits gebied waren geworpen het hele be- wapeningsplan der Bondsrepubliek „hopeloos verouderd" noemde en advi seerde de negen milliard mark liever aan de bescherming der burgerbevol king uit te geven. Dit was natuurlijk koren op de molen van de socialist Ollenhauer, die al bij het begin van het debat uit het atoomvaatje begon te tappen. Waar Duitsland werkelijk voor stond was voor Ollenhauer uit de conclusies der leiders der militaire oefening duidelijk geworden: een vol ledige vernietiging, waaraan de twaalf Duitse divisies niets zouden kunnen veranderen. Het was een waar spook beeld, zo vond Ollenhauer. Adenauer en zijn militaire secondant Blank vonden het niet nodig op deze argumentatie in te gaan. De sprekers der regeringspartijen kwamen tot de „De atoomoorlog zal kort en verschrikkelijk zijn en beide zijden zullen enorme verliezen lijden". Dit was de conclusie, die aircommodore Peter G. Wykenham Barnes, chef-staf en bevelhebber van de centrale Europese lucht strijdkrachten gisteren trok in een nabeschouwing over de oefening „Carte Blanche". „Het is voor ons echter een grote bemoediging, dat wij thans in West-Europa een machtig en soepel werkende luchtmacht organisatie hebben, die in staat is zeer snel terug te slaan", zo voegde hij er aan toe. Overigens maakt hij zich over een atoomoorlog geen illusies. „Ieder, die praat over het winnen van een „Vilog, moet niet goed bij zijn hoofd zijn", zo was zijn com mentaar. „Ieder die begint, moet er rekening mee houden, dat hij direct al een 50 procent verlies moet incasseren. Hij moet maar niet meer praten over het voeren of winnen van een oorlog, maar over het voorkomen van een oorlog. En om deze te voorkomen moet hij zelf zeer sterk zijn om elke aan valler reeds bij voorbaat af te schrikken". Wat deze oefening nog eens bewezen heeft is het feit, dat de tactiek van het leger in een atoomoorlog radicaal ver anderd zal moeten worden, vergeleken met de laatste wereldoorlog. Wat de oefening onder meer verder voor de luchtmacht als wetenschap heeft ge bracht is het feit, dat men zijn voor raden dicht bij het strijdtoneel moet hebben, en dat men zeer flexibel moet zijn. Lange verbindingslijnen moeten worden voorkomen en elk onderdeel moet in staat zijn snel al zijn voorra den van het ene vliegveld naar het andere te kunnen overbrengen. Als men bij de luchtmacht spreekt over lange verbindingslijnen, moet men er rekening mee houden, dat men spreekt over meer dan honderden kilo meters. Dit houdt bv. in, dat men het systeem van pijplijnen voor brandstof- aanvoer, dat thans over West-Europa wordt aangebracht, niet als een lange aanvoerlijn beschouwt. Russen goede schaakspelers.... Minstens zo belangrijk als de oor log in de lucht is die op radiio- en elec- tronisch gebied geworden. Deze laatste zal even intens en bitter gestreden worden als een luchtoorlog, misschien zelfs de beslissing kunnen brengen. De ontwikkeling van storingsappa raten en van apparatuur die is ont worpen om de invloed van storingsap paraten tegen te gaan is daarom van het hoogste belang. „Op het gebied van storen zijn de Russen goed", zo zeide de commodore, „en bovendien zijn ze conclusie, dat zeker in het zicht der manoeuvre-resultaten de wapens snel moesten worden aangegord. Dit was volgens hen de beste methode om een atoomoorlog te verhinderen. Dat de Bondsdag zelf door het door Ollenhauer geschilderde spookbeeld niet zeer onthutst was bleek wel uit het feit, dat ettelijke leden vreedzaam slapend de tien uren lange debatten trotseerden. Liberale oppositie Deze debatten betroffen slechts voor een klein deel het schema der militaire wetgeving, dat minister Blank had ontvouwd. De militaire deskundigen der fracties hielden daarover lange vertogen met lang bekende standpun ten. Het viel daarbij op, dat zelfs de deskundige der C.D.U., ex-admiraal Heye, de militaire hervormingsplannen van minister Blank uiterst sceptisch beoordeelde. De socialist Erler wees erop, dat in dit opzicht de 6000 eerste vrijwilligers der Bondsregering niet en bagatelle konden worden genomen. Het zou volgens hem het uiterlijk der latere divisies bepalen.^ He liberalen zetten zich met man en macht schrap om te voorkomen, dat dr Adenauer het opperbevel over de troepen in handen zou krijgen. Dit wordt een groot twistpunt, waarbij de liberalen zich gesterkt weten door Adenauer's toezegging, dat het opper bevel in de grondwet zal worden ver ankerd. De Europese winkels in het centrum van de Marokkaanse havenstad Casa blanca zijn Dinsdag dicht gebleven nadat de „organisatie ter verdediging tegen het terrorisme" een sluitings order voor 24 vur had uitgevaardigd. De meeste winkeliers waren aan vankelijk van plan geweest geen acht te slaan op het stakingsbevel, doch zij werden geïntimideerd, toen hon derden jonge Fransen in korte broe ken en fran?aises in zomerjurkjes een mars door de zakenwijk maakten, roepend; „De gevangen moeten vrij!" en „Bevrijdt Voiron!" Voiron, die tot voor kort onderhoofd van de inlichtingendienst der politie in Casablanca was, is, zoals gemeld, kortgeleden met elf anderen gearres teerd op verdenking van medeplich tigheid aan contra-terroristische aan slagen. Op het Lyautey-plein verzamelden de demonstranten zich later voor Let stadhuis. Zij organiseerden daar een scheldpartij tegen de politie, die hen verhinderd had en masse naar het hoofdbureau van politie te trekken. De groep „Het Franse geweten" heeft Pierre July, minister voor Ma rokkaanse en Tunesische aangelegen heden, Dinsdag een telegram gezon den, waarin wordt geprotesteerd tegen de 24-uur-winkelsluiting en waarin het nemen van maatregelen tegen „een ieder, die de persoonlijke vrij heid en de openbare orde in gevaar brengt", wordt geëist. Dinsdagochtend is nabij Batna, in Algerije, een hevig gevecht geleverd tussen een sterke bende verzetslieden en leden van het Franse vreemdelin genlegioen. Veertien vogelvrijen sneu velden. De legionnaires leden geen verliezen. In 't huis van een Amerikaanse vice- consul te La Mara, een voorstad van Tunis, is gisteren een zware onont- plofte bom ontdektIn het centrum van Tunis richtte een bom-explosie gisteren enige schade aan in het ge bouw van de Amerikaanse inlichtin gendienst. goede schaakspelers. Onze taak is het op elk van hun zetten het juiste ant woord te geven". Staan er twee gelijkwaardige lucht machten tegenover elkaar, dan zal de aanvaller te allen tijde winnen. Maar dit begrip „gelijkwaardig" is zo ge compliceerd, dat het aantal vliegtui gen in deze geen allesbeslissende fac tor is. Dit is slechts één element van vele honderden, waarbij men kan re kenen training, verkenning, electro- nica, logistieke verzorging enz., alle tezamen factoren, die een hechte een heid maken. Het ontbreken van een dezer elementen kan desastreuze ge volgen hebben. Deze eenheid in West- Europa is thans voor een belangrijk deel bewezen door de oefening „Carte Blanche". Mocht een vijand het wagen aan te vallen, dan heeft de Westeuro pese luchtmacht onder alle voorbe houd bewezen de eerste klap te kun nen overleven en hard te kunnen te rugslaan. Overigens kanmen niet voorkomen, dat alle atoomaanvallers onderschept worden en de aangeval lenen zullen in het begin een zware klap moeten incasseren. In bovenstaande theorie is echter geen rekening gehouden met het de moraliserende effect, dat een atoom bom kan hebben. Dit, kan men nu eenmaal niet realistisch voorstellen en het is niemand gegeven te zeggen, hoe de reactie hierop zal zijn. Dit was dan ook een van de weinige zwakke punten in deze oefening. Een punt overigens, dat alle theorieën omver kan werpen. Advertentie ONBEPERKTE GARANTIE OP DE VERING HAZET. BEDDE» EN ETAAIWARENFABRIEKEN (S ZEVENBERGEN Rondvaart-boten van de Verenigde Toeristenbedrijven in Harderwijk ver voeren in deze dagen duizenden toe risten langs de Zuiderzeewerken. Vooral vele buitenlanders komen naar. dit interessante bedrijf kijken. De toekomstige dijk tussen het Veluwe- meer en Flevoland in wording. Het bestuur van het bedrijfschap voor groenten en fruit heeft op 16 Juni j.l. een verordening vastgesteld, volgens welke terzake van het in Nederland invoeren van tomatenpuree, die is verpakt in blik ken, waarvan het brutogewicht minder bedraagt dan 1.2 kg, een heffing is ver schuldigd van 45 cent over elke kilogram brutogewicht, dat wordt ingevoerd. Minister Mansholt heeft deze verorde ning thans echter nietig verklaard op grond van de volgende overwegingen: Met ingang van 24 Juni 1955 gelden geen kwantitatieve invoerbepalingen meer voor de invoer van tomatenpuree in Nederland. Bovengenoemde verordening strekt er toe steun te geven aan pogingen van fabri kanten in Nederland van tomatenpuree, hun hier te lande nog aanwezige voor raden zo snel mogelijk af te stoten. Uit ingekomen ambtsberichten is de be windsman gebleken, dat een dergelijke maatregel tot ernstige handelspolitieke repercussies met name wat betreft de uitvoer van Nederlandse producten van landbouw en voedselvoorziening, zou lei den. Het bijzondere belang ter behartiging waarvan de verordening strekt, weegt niet op tegen het algemeen belang, dat betrokken is bij het voorkomen van zo danige repercussies, die een belangrijke belemmering van de uitvoer van meerge noemde producten zouden betekenen. De vernietigingsbeschikking is afgekon digd in Voedselvoorzieningsblad no 36 van 27 Juni j.l. Opnieuw is in een bus met schoolkin deren brand ontstaan door kortsluiting in de electrische geleidingen. Dat gebeurde Maandag op het Valeriusplein in Am sterdam. Gelukkig liep alles goed af. De poging om met het brandblusapparaat van de bus de vlammen te doen doven mislukten, maar de ouderwetse methode een emmer water, had het gewenste re sultaat. De niet-officiële staking in de haven van Antwerpen is gisteren voortgezet- Reeds 160 schepen zijn door de staking, waarbij 17.000 havenarbeiders zijn be trokken, getroffen. De stakers wensen een loonsverhoging van veertig frank per dag en afschaffing van de twee categorieën, waarin zij zijn ingedeeld. De katholieke en socialistische vak bonden hebben er bij hun leden op nieuw op aangedrongerf het werk te hervatten. Een afvaardiging van het socialis tische algemene vakverbond heeft gis teren tijdens een bespreking met pre mier Van Acker en de ministers van arbeid, financiën en economische zaken opnieuw aangedrongen op het bijeen roepen van een nationale arbeidscon- ferentie. Op deze conferentie zouden dan o.a. de volgende punten bespro ken moeten worden: Toepassing van een speciale heffing op de winsten en de aanwending van de opbrengst hiervan voor sociale doeleinden. Veralgemening van het principe der vakbondsafvaardiging in de bedrijven. Invoering van een wettelijke vacan tie van 12 dagen. Vaststelling van een minimum uur loon van 20 francs en immunisatie van de uit de daling van het indexcijfer der kleinhandelsprijzen voortvloeiende loonsverlagingen. De besprekingen zullen a.s. Donder dag worden voortgezet. Volgens de Antwerpse stakers heb ben de havenarbeiders uit Rotterdam en Amsterdam hun solidariteit toe gezegd. Deze bewering wordt in Nederland echter tegengesproken. Slechts het O.V.B. te Rotterdam, waarbij maar een klein deel der haven arbeiders is aangesloten, heeft een telegram van sympathiebetuiging ge zonden. Naar aanleiding van de sta king deelt de centrale bond van werknemers in het transportbedrijf mede. gezien de inlichtingen, die het hoofdbestuur van de bond heeft ont vangen van de paritaire commissie in Antwerpen, tot de overtuiging te zijn gekomen, dat de staking in Antwerpen als een wilde staking moet worden betiteld. De situatie in de havens van Am sterdam en Rotterdam is overigens zodanig, dat er reeds een tekort is aan arbeidskrachten om de normale sche pen te lossen en te laden. Om deze reden hebben de besturen van de scheepvaartverenigingen zowel in Am sterdam als in Rotterdam aan de cen trale bond toegezegd, dat geen schepen uit Antwerpen in Amsterdam of Rot terdam zullen worden behandeld. Deze toezegging staat dus in feite geheel buiten de staking in Antwerpen, aldus de centrale bond. In ieder geval is er dus geen sprake van, dat de centrale bond steun zal verlenen aan de Belgi sche stakers. In de Britse havens zijn op het ogenblik in totaal 167 schepen vol ledig door de stakingen aldaar ge troffen. Op 188 schepen wordt met een verminderde bezetting gewerkt. 155 schepen ondervinden van de actie geen hinder. Er zijn nog geen tekenen, die wijzen op een spoedig einde van deze staking, waarbij een gedeelte der Britse havenarbeiders is betrokken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1