van landbouwfonds Zwakke inzet van Filmweek-Arnhem kilometers meer K.V.P.-candidatenlijst voor de Eerste Kamer DRAADLOOS CONTACT Overzicht Tweede Kamer VIR verhoogt dividend tot 7 (v.j. 6) pet Lreen bres 111 adoptie systeem Vrouw schuldig aan dood van dochtertje Tam-tam in de kathedraal oudenbosch WOENSDAG 29 JUNI 1955 PAGINA 3 PEPERKOEKHUISJE VAN 1 DE „EFTELING" Bouw nieuwe fabriek belangrijk vertraagd 's-GRAVENHAGE, 28 Juni 195» De Tweede Kamer heeft vanmiddag de behandeling voortgezet van het wetsontwerp tot invoering van de mogelijkheid van adoptie. Het amendement Van Rijckevorsel (KVP), dat beoogde de geadopteerde tussen het tweede en derde jaar na de dag waarop hij meerderjarig is geworden het recht te geven zelf te beslissen, of de adoptie moet oohouden te bestaan, werd met 37 tegen 31 stemmen verworpen. Behalve van zijn fractiegenoten kreeg de heer Van Ryckevorsel nog steun van de beide KNP-afgevaardigden en van de A.R.-leden Schou ten, Stapelkamp, Hazenbosch Fokkema en Van Eysden. De overige leden van de AR-fractie voor zover aanwezig stemden echter tegen het amendement dat door de minister sterk was ontraden. Het amendement-Lemaire (KNP), dat inhield, dat geen burgerlijke betrekkingen zouden ontstaan tussen de geadopteerde en de bloed verwanten in opgaande linie van de adoptief-ouders zo deze zich tegen de adoptie zouden hebben verzet, werd eveneens verworpen. Op dit stuk bleef de KNP-fractie geheel alleen staan. Bij de aanvang van de vergadering wijdden de voorzitter, dr Kor- tenhorst en minister Donker enige woorden aan de nagedachtenis van het oud-lid van de Kamer, oud-minister dr Jan van den Tempel, waar na de vergadering enige ogenblikken werd geschorst. Leeftijd der ouders Het belang van het kind Last van zenuwen? Tragische nasleep van verwoest huwelijksleven Negermuziek bij de Mis DE BASILIEK VAN In het Sprookjesbos van het Ontspan ningspark „De Efteling" vond de feeste lijke" onthulling plaats van het zo juist gereed gekomen peperkoekhuisje, waar bij, behalve de ontwerper Anton Pieck. een groot aantal genodigden aanwezig was. Dit peperkoekhuisje, dat door de fan tasierijke uitbeelding van het sprookje van Hans en Grietje en de heks aller be wondering afdwong, bleek 10-tallen me ters in het rond naar krakelingen en zuurstokken te ruiken. Twee fonteinen spoten frambozenlimonade en zelfs voor Anton Pieck was het een verrassing, dat de grote schuimtaarten die het huisje flankeerden, echt eetbaar waren. In het verslag over 1954 van de N.V. Vereenigde Industrieën Rotterdam v/h. Ph. Verhagen Zoon wordt gemeld, dat de bouw van het nieuwe fabriekspand, waarvoor op 3 Mei 1954 de eerste paal werd geslagen, door verschillende oorza ken belangrijk vertraagd is. De eventuele latere oplevering zal voor de N.V. een be langrijke schadepost blijken te zijn. Wegens gebrek aan bedrijfsruimte heeft men de productie niet kunnen aanpassen aan de vraag naar de fabrikaten, waar door de stijging van lonen, salarissen en onkosten niet door een grotere omzet op gevangen kon worden. Het saldo exploitatierekening na reser vering van belastingen heeft bedragen 173.295 (v. j. 280.519). De belegde re serve leverde op 2769 (29.960), de liqui datie van onteigende bouwgrond gaf een boekwinst van 36.503 terwijl inte rest en dividenden 135.177 (50.970) op brachten. In totaal is beschikbaar 347 745 (280.519). Na afschrijvingen voor 61 036 (24.543) en aftrek exploitatierekening hui zen ad 7196 (v. j. toevoeging 8023) resteert een winst van 279.512 (346.107). Voorgesteld wordt aan de bouwfeserve te doteren 85.000 (125 000). aan de statu taire reserve toe te voegen 11.941 (14.600) en een dividend van 7 (6) pet uit te keren. Hierna resteert f 35.636 (65.284). Voorge steld wordt dit bedrag aan het onverdeel de dividendsaldo 422.151) toe te voegen Gemeld wordt nog. dat aan een bedrijf, waarbij men sterk geïnteresseerd is. een belangrijk voorschot werd verstrekt, waar door de post voorschotten in rek. crt. ad 1.957.519 ontstond. Bij de onthulling van het peperkoek- huisje in „De Efteling" sneed Anton Pieck (links) de grote schuimtaarten aan die aan de aanwezige jeugd werden uitgedeeld Ter gelegenheid van de Filmweek Arn hem kwamen gisteren Ghilietta Masina en Richard Basehart, twee hoofdrolspe lers uit de film „La Strada" in Arnhem aan. Alvorens gefotografeerd te worden, verzorgt Giulietta Masina nog even haar make-up; Richard Basehart kijkt lachend toe. erfrecht. Op dit punt kreeg de bewinds man nog steun van mej. Tendeloo (PvdA), die bil de replieken verklaarde, dat de ouders geen recht hebben in te grijpen in de gezinsvorming door hun kinderen en van freule Wttewaa] van Stoetwegen (CHU). die het amendementLemaire een poging noemde om een bres te schieten in het adoptie-svsteem. Dezelfde argumenten voerde de minister aan tegen het voorstel van de heer Van Leeuwen (VVD) om te bepalen, dat bel adoptief-kind geen wettelijk erfdeel heeft in de nalatenschap van de bloedverwanten in opgaande linie van zijn adoptief-ouders Het desbetreffende amendement zal echter pas morgen aan de orde komen. Wat aangaat de leeftijdsgrenzen, waar aan de adopfief-ouders moeten voldoen wilde de minister geen verdere concessies doen. In de bepaling, dat leder der adop- tanien ten minste 18 en ten hoogste 50 jaar ouder dan het kind moet ztin. ligt reeds een voorziening voor bijzondere ge vallen opgesloten. Want in het algemeen moet 40 jaar het maximum zijn Deze grens dient naar de mening van de be windsman als richtsnoer te worden aan gehouden. Adoptie door vrijgezellen of ongehuwde „echtparen" achtte hij onge wenst Hij kon zich ook niet verenigen met de wens van de vereniging van pleeg--- ouders om het overgangsrecht uit te brei den. Dat zou de eerste stap zijn op de weg om een adoptie van een meerderjarige mogelijk te maken, zeide hij. Komende tot het beginsel van de onher roepelijkheid betoogde de minister, dat hij tot het uiterste is gegaan, toen hfi bij wij ziging van het ontwerp de mogelijkheid heeft opengesteld voor de geadopteerde om tussen het tweede en derde jaar na de dag, dat hij meerderjarig is geworden, een verzoek tot herroeping in te dienen bij de rechtbank Dit verzoek kan alleen worden toegewezen. Indien de herroeping in het kennelijk belang van het kind is en de rechter van de redelijkheid der herroe- Ping in gemoede is overtuigd Men moet ook denken aan de belangen der pleeg ouders. Het amendementVan Rijckevor sel herroeping wordt door de rechter steeds toegewezen, indien de geadopteerde een verzoek indient binnen de gestelde termijn zou vril spel geven aan allerlei onedele motleven. Bij de replieken zeide mej. Tendeloo, dat dit amendement de rechter zou degra deren tot een administratieve instantie De heer Van Leeuwen (VVD) noemde het een ondergraven van de adoptiegedachte De heer Verkerk (AR) voelde meer voor een tussenweg. „Het kennelijk belang van het kind" zou moeten vervallen: het vast staan van de redelijkheid der herroeping zou een voldoende norm zijn. De heer Van Rijckevorsel' verdedigde nogmaals het standpunt, dat hij Vrijdag had ingenomen. Zijns inziens moet de meerderjarige éénmaal de kans hebben zelf te beslissen, dat de bestaande toe stand moet eindigen. Dat volgt ook logi scherwijs uit de hele opzet van het ont werp. dat adoptie een onderdeel acht van de wetgeving op het gebied der kinder bescherming. Tenslotte trok de heer Van Rijckevorsel zijn amendement in, dat het moge.ijk moest maken, dat echtparen ook kinderen zouden kunnen adopteren, waarmee zij in burgerlijke betrekkingen staan. Dit van wege 's ministers bezwaar, dat deze ge lijkstelling van wettige met overspelige en bloedschennige kinderen in strijd is met het Nederlands rechtssysteem, dat overal onderscheid maakt tussen deze catego rieën. De K.V.P.-afgevaardigde wilde daarom eerst afwachten, wat er op dit stuk uit de bus zal komen bij de herzie ning van het B.W Zijn amendement, om in het artikel, waarin wordt bepaald, dat adoptie alleen kan worden toegewezen, indien zij is in het kennelijk belang van het kind. in te voegen en de formule „dat het kind re delijkerwijs niets te verwachten heeft van zijn ouders als verzorgers" trok hij eveneens in. omdat hij wel oren had voor het bezwaar, dat dan een negatieve eis wordt vooropgesteld Toch wenste hij deze eis expliciet in de wet vast te leggen Hij diende daarom een nieuw amendement in, luidende: „Het verzoek kan alleen worden toegewezen, indien adoptie zowel uit het oogpunt van verbreking van de banden met de ouders als uit het oogpum van be vestiging van de banden met de adoptan- ten in het kennelijk belang van he* kind is". Over dit amendement za] morgen wor den beraadslaagd. Het maakt een goede kans te worden aanvaard, omdai de mi nister reeds in eerste instantie verklaard heeft het eens te zijn met het beginsel, dat volgens hem reeds impliciet opgesloten ligt in de door hem voorgestelde redactie. Zo de minister tegen dit gewijzigd amen dement dus geen wetstechnische bezwaren koestert, za] niets meer overneming in de weg staan. Ad Int 'V-Zvertentle Mijnbardt't Zenuwtablaften helpen U er overheen. Minister Donker, de sprekers van Vrij dag beantwoordend, constateerde met vol doening. dat de Kamer eenstemmig van mening was. dat adoptie mogelijk moet worden gemaakt en dat zij zich kan ver enigen mei de grondgedachte van het wetsontwerp. Het voorstel van de heer Lemaire in eerste instantie ook ge steund door de heer Van der Feltz (C H.) om de opgaande linie der adoptief ouders een stem in het kapittel te geven achtte hij in strijd met de adoptie-ge dachte. zoals die in het ontwerp is neer gelegd. Deze gedachte is: géén onderscheid tussen geadopteerde en overige kinderen. Het amendement van de heer Lemaire moest hü dan ook afwijzen. Aanvaarding zou bovendien ernstige complicaties ten gevolge hebben met betrekking tot het Een tragische affaire werd gisteren door de Amsterdamse rechtbank be handeld. Een 38-jarige vrouw, gescheiden van haar man, moest zich verantwoorden wegens moord op haar 12-jarig dochtertje. Bij een zelfmoordpoging door gasvergif tiging, betrok zij ook dit dochtertje en een jonger zoontje. Het meisje overleef de het niet, de vrouw, thans verpleegd in een zenuwinrichting, en het zoontje wel. Tijdens de zitting bleek dat de echtge noot, een Duitser, de vrouw in de steek gelaten had en naar Duitsland was ver dwenen. Een 7-jarige relatie met een dokter, die haar voor werk had afge keurd. raakte ook ten einde en tenslotte had de vrouw er was nog twee cent in huis het noodlottige besluit genomen. Psychiaters achtten de vrouw in sterke mate verminderd toerekenbaar en advi seerden ter beschikkingstelling. De officier van justitie, die critiek had op de dokter, die hij door het ongeoorloofde contact moreel schuldig achtte aan de wanhoopsdaad van de vrouw eiste vier maanden gevangenisstraf en terbeschik king stelling van de regering. Voor de eerste maal is in West- Afrika een pontificale H. Mis opgedra gen met negermuziek. De inheemse priester, dr Robert Ouédraogo, een ta lentvol musicus, heeft uit de gezangen van de Mossi, de grootste negerstam in West-Afrika, de H. Mis gecomponeerd met begeleiding van de tam-tam in plaats van orgel. De Mis werd onlangs voor het eerst geestdriftig door de negers in de ka thedraal van Ouagadougou (Boven- Volta) gezongen. Deze kathedraal is de grootste missiekerk van de Witte Pa ters. ma van de Nederlandse Televisiestichtim een zwierige opvoering gegven van Drie maal Angelica", een Italiaanse idylle van Dario Niccodemi en Robert Rietty. Van Hemert is er slechts ten dele o.a. mei behulp vah een filmfragment— in ge slaagd, dit stuk. dat meer een geestij. woorden- dan een boeiend beeldenspel it aan te passen aan zijn medium. Het spe van de debutante Maria de Booy in di titelrol was nog wat onbeheerst en voora haar gelaatsmimiek voor de alles onthul lende camera vrij krampachtig. Maxirr Hamel daarentegen speelde een prachtig getypeerde, zij het iets te gechargeerde Mario. De decors waren een lust voor het oog. Het maandelijkse programma van actu aliteiten op artistiek gebied, dat onder de titel „Spiegel der kunsten" aan deze op voering voorafging, was gewijd aan de opening van de Filmweek in Arnhem, waarbij fragmenten werden gedraaid van de films, die op de eerste dag zijn ver toond en aan de enquête, welke via het Theaterjaarboek onder de toneelliefheb bers is gehouden. Luisa Treves kon mede delen, dat „De Vuurproef" van Arthur Miller met grote meerderheid tot beste (Van onze correspondent) De (basiliek van Oudenbosch wordt ont manteld, d.w.z. een aantal woningen in de onmiddellijke nabijheid zal worden af gebroken, zodat de kerk vrü op een klein plein komt te staan. Dit besluit heeft de gemeenteraad gisteren genomen. De betrokken huizen zijn al ontruimd. Een en ander was ook voorgesteld in het rap port, dat de deskundigen enige tijd gele den aan de Stichting Behoud Basiliek Oudenbosch heeft uitgebracht. De nieuwe Duitse luchtvaartmaat schappij, de Lufthansa, is toegelaten als actief lid van de internationale ver eniging voor luchtverkeer (I.A.T.A.). Er zijn thans 73 maatschappijen bij de I.A.T.A. aangesloten. J (Van onze Haagse redactie) Naar wij vernemen hebben de katho lieke Statenfracties in Limburg, Noord- Holland en Friesland, Noord-Brabant. Utrecht en Zeeland de volgende candida- tenlijsten opgesteld voor de Eerste Ka merverkiezingen: Limburg: 1. jhr G. A. M. J Ruys de Beerenbrouck (Holten-Born), 2. C. G. A. Mertens (Venlo), 3. mr L. F. H. Regout (Meerssen), 4. J. Maenen (Heerleni. 5. jhr mr P. G. M. van Meeuwen (Ulestraten), 6. ir G. A A. Horsmans (Echt), 7. J. A. Koops (Venlo), 8. M. W. J. Coenders (Sittard). I Noord-HollandFriesland: 1 mr G. C. J. D Kropman (A'dam), 2. mr dr P. J. Wit- teman (Overveen). 3. drs J. H. M. Derk- sen (A'dam), 4. drs M. P. van Buijtenen (Leeuwarden), 5 mej. A. Nolfe (A'dam), 6. H J. Kuiper (Utrecht), 7. prof. dr C. Campagne (Baarn), 8. Hettinga (Leeu warden). Zoals men weet moet de helft van de Senaat worden vernieuwd. Verwacht wordt, dat de eerste drie candidaten van eik der nu bekende tijsten gekozen zullen worden tot lid van de Eerste Kamer. De lijst van de fracties van Noord- Brabant, Utrecht en Zeeland was van ochtend nog niet bekend. Han Bents v. d. Berg als John Proctor in „De Vuurproef", de rol waarmee hij de Theater-prijs won. stuk van het jaar was verkozen- Han Bentz v. d. Berg. die wegens de rol van John P n hetzelfde stuk was gekozen tot b: ur, vond zijn vrouwelijke tegen- hanElisabeth Andersen als Jeanne in ,.Dt Leeuwerik" van Anouilh.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3