f Algemene 0uderdomsve rzekeringeen synthese Uniform bodempensioen, wisselend met de index der lonen Apelcloornse moordenaar had plan tevoren beraamd 1 Weer spaak in Benelux-wiel België houdt zich weer niet aan afspraak Spanning in Vaticaanstad Staat van beleg opgeheven Nederlands luchtverdediging is üoed ui Gesprek van heden Hoe financieren we onze oude dag Hoofdpunten van de voorgestelde ouderdoms verzeker in Om het geld van zijn tante Belangrijke staatsbezoeken voor het vertrek naar Gastel Gandolfo In Argentinië Donderdag 30 Juni 195d DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Geraffineerde brandstichting in eisen wonms Bromfietscursus per radio Minimumprijs voor tomaten verhoogd Peron zendt geluks telegram aan de Paus Tomatenkwekers en pureefabrikanten in beroering „Gezinsvacantie Koning Haakon brak dijbeen Bedreiging tegen Belgische Katholieke betogers Commandant Luchtverdediging over „Carte Blanche" WEERBERICHT V c? uitkeringen per jaar volgens noodwet en nieuwe wet ID N Dl I g a Geen Nederlandse tegen maatregelen Nieuw initiatief van Katholieke Bond voor het Gezin "MMmmmwmmM Reserve-personeel niet bruik baar De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Wisselende bewolking en slechts hier en daar een bui, Zwakae tot matige westelijke wind. Dezelfde tempel aturen als vandaag of iets hogere. Vrijdag 1 Juli: Zon op 4.25, onder 21.05 uur. Maan op 18.09, onder 2.02 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT «Bij tie definitieve oplossing van het probleem der oudedagsvoorziening belioeit nu eens niet met een compromis genoegen genomen te worden. De door de S.E.R. voorgestelde oplossing is, gelijk de eerste onder getekende al eens in de Tweede Kamer mocJit op merken, instede van een niemand bevredigend com promis, een synthese, die uit een jarenlange worste ling met de problematiek thans te voorschijn komt''. Dit schrijft minister Suurhoff in de Memorie van Toelichting op het zojuist bij de Tweede Kamer iri gediende wetsontwerp „Algemene Ouderdomsverze- kering". De minister heeft dus zijn woord gestand kunnen doen en het wetsontwerp nog vóór 1 Juli kunnen in dienen. In grote trekken volgt het ontwerp de lijnen, welke door de S.E.R. waren uitgezet en geeft het een bevestiging van enkele belangrijke onderdelen, die reeds eerder waren uitgelekt. Dit neemt niet weg, dat op verschillende punten UNIFORM BODEMPENSIOEN zonder gemeenteclassificatie en zonder inko mensaftrek. Het bedrag zal 5 pet meer bedragen dan de uitkering van de Noodwet Ouderdomsvoorziening, geldende voor een le klas gemeente, dit zou thans neerkomen op f 1338 voor gehuwden en f 804 voor ongehuwden. WISSELEND PENSIOEN. Genoemd bedrag kan bij algemene maatregel van bestuur worden verhoogd of verlaagd naar gelang het indexcijfer der lonen is gestegen of gedaald. Herziening vindt plaats, wanneer gedurende een aaneengesloten periode van zes maanden het indexcijfer der lonen een afwijking van gemiddeld 3 pet heeft vertoond en wel met eenzelfde per centage. Herziening vindt ook plaats, wanneer naar het oordeel van de minister daartoe bijzondere aanleiding bestaat. Vóór een beslissing wordt genomen, wordt de Sociaal-Economische Raad gehoord. RECHT OP OUDERDOMSPENSIOEN heeft hij die verzekerd is geweest en de leeftijd van 65 jaar heeft bereikt. VERZEKERD IS DEGENE, die de leeftijd van 15 jaar, doch nog niet die van 65 jaar heeft bereikt (over het algemeen alleen ingezetenen). GEHUWDEN. Het wetsontwerp gaat er van uit, dat elk der beide echtgenoten zelfstandig zijn eigen pensioen opbouwt. Aan de gehuwde vrouw wordt echter in het algemeen geen recht toegekend op het door haar opgebouwde pensioen. Het ontwerp kent aan de man een recht toe op gehuwden pensioen. De hoogte hiervan is afhankelijk van de stand van afzonderlijke verzekeringen van beide echtgenoten. Is de vrouw jonger dan de man, dan worden deze jaren op het gehuwdenpensioen niet in mindering gebracht. GEHUWDE VROU W. Voorzover zij al een eigen bron van inkomen zal hebben, wordt dit voor de premiebetaling gerekend een onderdeel te zijn van het inkomen van haar man. Zij kan dus niét in verzuim zijn premie te betalen. DE WEDUWE van iemand, die reeds in het genot was van het wettelijke ouderdomspensioen, behoudt nog gedurende 6 maanden recht op het volle gehuwdenpensioen. Heeft zij zelf nog niet de leeftijd van 65 jaar bereikt, dan vervalt daarna elke uitkering op grond van deze wet. Wordt zij 65 jaar', dan ontvangt zij het ongehuwdenpensioen. DE PREMIE wordt vastgesteld door de minister van Sociale Zaken gehoord de Sociale Verzekeringsraad en zal een percentage bedragen van het volgens belastingnormen vastgestelde inkomen, waarbij de kinderbijslag niet wordt meegerekend (kosten van verwerving, buitengewone lasten e d. mogen worden afgetrokken). Het premiepercentage wordt, telkens voor een periode van 5 jaar vastgesteld. Het zal voor de eerste periode waarschijn lijk 6% a 7 pet van het loon/inkomen moeten bedragen. Over het loon/in komen boven 6000 wordt geen premie geheven. VERZEKERDEN ZONDER INKOMEN hoeven geen premie te betalen (onge huwde vrouwen, studerenden, invaliden e.d.) en kunnen t.z.t. toch ten volle pensioenrechten doen gelden. TEDER, DIE 65 JAAR IS OF OUDER heeft op het moment van invoering der algemene ouderdomsverzekering recht op het volledige bodempensioen. Aan hen die op dat moment nog niet de leeftijd van 65 jaar hebben bereikt doch wel die van 15 jaar hebben overschreden, zodat door hen niet meer over de volle 50 jaar premie kan worden voldaan zal wegens de aldus ont brekende prem.es, mets op het pensioen worden gekort. VAN ™et een inkomen beneden ƒ2100 (gehuw- non ï-na^r i,vt Y^ordt de premie niet ingevorderd. Voorzover hun inkomen hoger ligt doch niet hoger dan ƒ3100 resp. ƒ2500 wordt volgens nader te stellen tegelen slechts een gedeelte van de premie inge vorderd. Deze premien of gedeelten van premiën komen ten last™ an het Rijk. WIJZE VAN FINANCIERING: het omslagstelsel: de premies telkens on"e bracht door de werkende generatie moeten toereikend zijn om de nen sioenen voor de niet meer actieven te dekken. p UITVOERINGSORGANISATIE. De uitvoering wordt opgedragen aan een centraal uitvoeringsorgaan, de Sociale Verzekeringsbank, een zelfstandig rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam, waarin de apparatuur van de Rijksverzekeringsbank zal worden geïncorporeerd. De S.V.B. wordt hierin bijgestaan door de Raden van Arbeid, zodat tevens een territoriale decen tralisatie wordt verkregen. Het bestuur van de S.V.B. zal bestaan uit werk gevers, werknemers en leden aangewezen door de Overheid, w.o. ook uit roepen maatsc'happelijke groeperingen, b.v. huisvrouwen en vrije be- VA^JSRiSellftiif^liJm70^DERING DER PREMIëN zal geschieden door jL de ministervan FLnciën!fStandige taak °nder verantwoordelijkheid KORTING op het PENSIOEN. Voor elk jaar waarover verschuldigde premie niet wordt voldaan of waarin men niet verzekerd was, wordt korting op het pensioen toegepast. De korting op het gehuwdenpensioen bedraagt 1 oct voor elk jaar, waarover de man of de vrouw niet verzekerd is geweest of waarover ten onrechte geen premie is betaald. De korting on het vrii- gezellenpensioen bedraagt 2 pet. De korting op het gehuwdenpensioen kan op 1 pet gesteld worden omdat deze wordt berekend over het totale pensioen, dat is samengesteld uit door elk der echtgenoten afzonderlijk opgebouwde pensioenen. SCHULDIG NAGELATEN PREMIEBETALING leidt tot aantekening welke een korting op het pensioen tengevolge heeft. De beslissing hierover wordt door de Sociale Veizekermgsbank genomen. AANPASSING. Het wetsontwerp bevat in art. 60 de bepaling, dat de werkge ver het wettelijke ouderdomspensioen geheel of ten dele in mindering kan brengen op het m uitzicht gestelde of op het reeds toegekende pensioen. INVALIDITEITSWET. Teneinde een grote administratieve warwinkel te voorkomen, zal de Invaliditeitswet voorlopig ongewijzigd worden gehand haafd. Pas wanneer het advies van de S.E.R. over eventuele wijziging van de Invaliditeitswet bekend is, zal een verantwoorde beslissing mogelijk zijn over de vraag ,wat er met die wet moet geschieden. Het ouderdomsge- deelte (rentekaart) van die wet blijft dus nog ongewijzigd van kracht. (Zie vervolg pag. 'ij tvordl afgeweken van de suggesties, welke de S.E.R had gedaan. Het wetsontwerp voorziet dus in een algemene verplichte ouderdomsverzekering. Als rechtsgrond daarvoor voeren de ondertekenende ministers va:i Sociale Zaken, Financiën en Binnenlandse Zaken en de Staatssecretaris van Financiën het volgende aan: „In de huidige maatschappelijke verhoudingen kan de gedachte van de persoonlijke verantwoordelijkheid ook voor het materieel bestaan tijdens de oude dag slechts op vruchtbare wijze gerealiseerd worden door middel van een stelsel van verplichte algemene ouder domsverzekering. Derhalve heeft de staat in het alge meen belang de plicht en het recht om zulk een ver zekering tot stand te brengen". Otn snel een indruk te geven van de inhoud van dt voorgestelde regeling, laten wij hieronder in liet kort de voornaamste punten ervan volgen, om elders in dit blad nog wat dieper op de verschillende onderdelen te kunnen ingaan. 1272« ~l 1050 GULOe* Uitkering volgen» de N/EU WE WET Gemiddelde werkelijke uitkering NOODWET 738—7U. 630 MAXI MUM UITKERINGEN VAN DE NOODWET wék» GEMEENTEKLASSEm (Van onze correspondent). De 31-jarige N. J. de J. die Zondag nacht in zijn woning te Apeldoorn zijn 66-jarige tante uit Culemborg heeft ver moord, is thans ingesloten in het Apel doornse politiebureau. Eind dezer week, wanneer het vooronderzoek in dit drama is geëindigd, zal hij worden overgebracht naar Zutphen, om voorgeleid te worden voor de Officier van Justitie aldaar. De K R.O. cn het Verbond voor Veilig Verkeer hebben in gezamenlijk overleg een vorm gevonden om bromfietsers voor te lichten over de verkeersvoorschriftcn. In een radio-bromfietscursus van vier maal een kwartier zal worden uiteengezet, wat «Ie bromfietsers moeten weten van „veilig brommen" en waar ze in het bij zonder op moeten lellen om voor zichzelf en anderen het rijwiel met hulpmotor tot een alleszins aanvaardbaar vervoermiddel te maken. De cursus begint op Dinsdag 5 Juli De vierde en laatste les wordt gegeven o'p 26 Juli. De cursus wordt besloten met een radio-bromfietsexamen op 29 Juli gevolgd door toekenning van een speciaa. radbj- bromfietsdipioma. Het is voor het eerst in de geschiedenis van de Nederlandse omroep, dat de micro foon beschikbaar wordt gesteld voor een cursus ter onderwijzing van een groep weggebruikers. Pensioengerechtigden volgens de nieuwe wet nirUmoT SÉ 8 A 1.670 mt ra GESCHAT AANTAL BOVEN 65-jARlGEN DAT VAN DE NIEUWE WET ZAL PROFITEREN AANTAL NOODWET- TREKKEN DEN IN 19 SS 1957 1961 1966 1971 1976 1981 Met ingang van vandaag is uitvoer van Nederlandse tomaten naar België weer mogelijk. Tegen verhoogde minimumprij zen echter. Dit is een bittere teleurstelling voor de Nederlandse tuinbouw. Deze heeft immers bij het opstellen van de teelt- en afzetplanncn ook rekening met de lo pende afspraken met België gehouden. Die afspraken behelsden, dat voor de eerste helft van Juni een minimumprijs van 25 francs aan de Belgische grens zou gelden; in de tweede helft van Juni een van 18 francs en in de eerste helft van Juli 13 francs per kilogram. Die overeenkomst werd op grond van het landbouwprotocol gemaakt om de Belgische marktprijzen voor de Belgische kwekers niet te verstoren. Half Juni echter wilden de Belgen de minimumprijs van 25 francs per kilo niet verlagen tot 18. Zij sloten de grens voor Nederlandse tomaten, hoewel de marktprijzen in België 20 francs of meer bedroegen. Deze eenzijdige maatregel zette veel kwaad bloed bij de Nederlandse tuinbouw Het werd wachten op de eerste Juli, wanneer, volgens afspraak, de minimum prijs op 13 francs zou terugvallen. Opnieuw echter is van Belgische zijde een spaak in het wiel gestoken. De grens zal weliswaar open gaan, maar. de minimumprijs zal geen 13. maar 15 francs bedragen. Van Nederlandse zijde is te Brussel tegen deze eenzijdige verbreking van de afspraak geprotesteerd, maar tegenmaat regelen werden niet genomen. Vertegenwoordigers van de Nederlandse tuinbouw in Den Haag zijn vooral over dit laatste verbaasd. Indien, zo zeggen zij. van Nederlandse zijde te kennen zou zijn gegeven, dat wij door het 14 dagen sluiten van de grens en het eenzijdig wijzigen van de minimumprijs voor de eerste helft van Juli van 13 op 15 francs genoodzaakt zouden zijn de grens aan onze kant te sluiten voor Belgische bloemkool en (Van onze correspondent). ROME, Woensdagavond. Het was vandaag het feest van Petrus en Paulus en dat betekent voor de Ro meinen het feest van de St. Pieter, waar letterlijk iedereen een bezoek bracht. Enorme menigten waren er in de basi liek en op het St. Pietersplein en toen de Paus om half één vanmiddag voor zijn venster verscheen stond er een onafzien bare mensenmassa, die Hem huldigde, omdat het vandaag tevens de dag is waarop de Romeinen van oudsher hun vroegere souverein eren. Misschien is de Paus nooit zozeer een Romein als juist op deze feestdag. Intussen leeft het Vaticaan alweer in de bekende jaarlijkse spanning rond het vertrek van de H. Vader naar de zomer residentie op Castel Gandolfo. Algemeen wordt verwacht, dat Hjj in de eerste da gen van Juli za] vertrekken, maar er ko men nog enige belangrijke gebeurtenis sen, die misschien tot uitstel zullen no pen. Om te beginnen heeft premier Neh- roe van India, een reis naar Rome aan gekondigd. waarbij hij tevens een offi cieel bezoek aan de Paus zal brengen. Vervolgens is er het opwindende gerucht, dat president Eisenhower van zijn komst naar Europa gebruik zal maken om ook een bezoek te brengen aan de voornaam ste hoofdsteden van de NATO-landen. Indien zulks het geval zou zijn, dan is eeJ1..bezoek aan de Paus meer dan waar schijnlijk. Elsenhower is staatshoofd en vei dient als zodanig eerbewijzen die zo de Paus in Castel Gandolfo zou ver blijven zijn terugkeer naar Rome zou den rechtvaardigen. Overigens heeft Eisenhower vandaag in Washington la ten weten, dat hij voor andere bezoeken dan aan Genève waarschijnlijk geen tijd zal vinden. Niet alleen een bezoek van Eisenho wer, maar ook dat van Nehroe is van het grootste belang. Wat betreft de In diase premier is er het pijnlijke en steeds scherper wordende probleem van Goa, de eeuwenoude Portugese bezitting, die door j India is opgeëist. Dit, probleem is gelei delijk tot een conflict, uitgegroeid en heeft ook invloed op de positie van de Kerk zelf. In India heersen nog oude ge voelens. stammend uit de koloniale tijd, volgens welke het christendom als geheel en het, katholicisme in het bijzonder wor den gezien als exponenten van het blanke „imperialisme". Het probleem-Goa wordt in India zelfs door de katholieken daar zeer ernstig opgenomen. Hoe geprikkeld de sféer in beide lan den is, blijkt o.m, uit het feit dat de H. Stoei bij gelegenheid van de jongste kar dinaals-benoemingen, die o.a, een Indiase prelaat (kardinaal Gracias, aartsbisschop van Bombay) betreffen, scherpe ver wijten van Portugal heeft moeten horen. Men heeft getracht dit te compenseren door de aartsbisschop van Goa, die de titel draagt van „patriarch van de Oost-Indiën" te be noemen tot vice-kamerlengo van de H. Kerk en door later de stad Goa, waar het graf van St. Franciscus Xaverius ligt, te vereren niet de Gouden Roos, een zeer uitzonderlijke onderscheiding. De jongste ontwikkeling van het pro- bleem-Goa doet ernstige verwikkelingen vrezen. Het bezoek van premier Nehroe kan, mede in verband hiermee, hier van grote betekenis zijn. President Peron van Argentinië heeft een gelukstelegram aan de Paus gezonden ter gelegenheid van het feest van Petrus en Paulus. zo verneemt A.F.P. uit welin gelichte kringen in Buenos Aires. kersen dan zouden de Belgen haastig die twee francs op de tomatenimport hebben laten vallen. De voordelen 'op de uitvoe' van bloemkool en kersen zijn immers veel groter. De overheid heeft echter helaas, zo zegt men. de Belgische con tractbreuk geaccepteerd, waardoor ver wijt en wrok naar twee kanten gaan. De houding der Nederlandse rege ring. zo constateert men bitter, zal een aanmoediging voor de Belgen zijn om in de toekomst op dezelfde weg door te gaan. Grote beroering is onder de Nederlandse fabrikanten van tomatenpuree en de Ne derlandse tomatenkwekers ontstaan, nu minister Mansholt besloten heeft de in voer van Italiaanse tomatenpuree onge hinderd toe te staan. Dit betekent volgens de fabrikanten, dat de drie millioen kilogram voorradige Ne derlandse puree onverkoopbaar zal zijn De Nederlandse fabrikanten gevoelen zich hierdoor ernstig gedupeerd Zij heb ben na de oorlog kostbare roestvrij stalen installaties aangeschaft om tomatenpuree te maken Zij hebben daarbij in de afge lopen jaren in niet onbelangrijke matr steun verleend aan de prijs van de toma ten, indien deze door buitenlandse maat regelen niet uitgevoerd worden, waardoor een overstroming van de binnenlandse markt dreigde. Deze uitwijkmogelijkheid voor de telers alsmede de verkoopmoge- lijkheid van de aanwezige 3000 ton Neder landse puree komen thans te vervallen. Daar de uitvoer van verse tomaten naar België. Duitsland en Engeland ieder ogen blik aan banden ligt. vrezen de Neder landse tomatenkwekers, dat de gehele markt in elkaar zal storten. Een geweldig overschot, men spreekt thans reeds van twaalf tot zeventienduizend ton verse to maten, zou in de loop van de zomer het gevolg zijn. De staat van beleg, die in Argen tinië na de opstand van 16 Juni werd afgekondigd, is gisteren opgeheven. Volgens een bericht van radio-Buenos Aires, had president Peron deze maat regel gelast, omdat de „oorzaken, die Opnavie van het huisop het Rapenburg no 45 te Leiden, waar H.K.H. Prinses Beatrix zal gaan wonen tijdens haar a.s. studietijd aan de Leidse Universiteit. Binnenkort zal de Katholieke Bond voor het Gezin overgaan tot de oprichting van de „Stichting Gezinsvacantie", welke zich tot doel stelt de aangesloten gezin nen, geschikte vacantiemogelijkheden te bieden. Het zal mogelijk zijn zowel dat het gehele gezin op reis gaat als de leden afzonderlijk. Bijzondere aandacht zal daarbij worden besteed aan de moeders. De Bond heeft voor de technische zijde de adviserende hulp ingeroepen van de leider van een erkejid katholiek reisbu reau. Voor de financiering is een twee voudig plan opgesteld: een spaarsysteem en een fonds. Dit fonds zal gereserveerd blijven om moeders, die niet of slechts gedeeltelijk de kosten kunnen dragen, toch in staat te stellen een vacantiereis te maken. Reeds is voorzien in een ont- spanningsreis naar Lourdes voor moeders in October van dit jaar. Tevens zal men trachten nog in de komende zomermaan den een of meer reizen naar het buiten land voor oudere jongens en meisjes uit de gezinnen, aangesloten bij de Bond, te organiseren h >- «SStti hebben geleid tot de afkondiging ervan zijn verdwenen en de orde in het hele land is hersteld". Het Argentijnse leger maakte Woens dag gelijktijdig de ontbinding bekend van het „commando ter onderdrukking van de opstand", dat was gevormd on der bevel van generaal Lucero, minis ter van het leger, die thans als een v$n de machtige mannen van het Argen tijnse bewind wordt beschouwd. Het gisteren reeds door ons gemelde ontslag van de minister van binnen landse zaken, Borlenghi (de man, die het beruchte vlag-incident ensceneer de), is inmiddels door radio-Buenos Aires bevestigd. De radio-omroeper las een'brief voor van Borlenghi aan „president en vriend" Peron, waarin deze schreef te geloven beter zijn land te kunnen dienen als hij terugkeerde naar zijn oorspronkelijke werk van „leider in de Peronistische beweging". Men verwacht thans, dat ook de ministers vaan onderwijs, landbouw en transport, resp. San Martin, Hogan en Maggi, zullen aftreden. Verleden week dienden alle ministers een ont slag-aanvrage bij president Peron in om deze in de gelegenheid te stellen zijn regering te reorganiseren. Bij het langdurig verboor, dat hem is afgenomen, z(jn vele zakeD aan het licht gekomen, die erop wijzen dat De J. de moord met voorbedachten rade heeft ge pleegd. Uit gevonden correspondentie van de vermoorde is gebleken, dat hij zijn tante, nadat hij haar een half jaar mei rust had gelaten, weer om geld had gevraagd. Hij had bij haar reeds een schuld van tienduizenden guldens. De bijl waarmede hij de misdaad heeft volvoerd had hij speciaal voor dit doei gekocht. Maandagavond omstreeks half acht uur heeft hij het lichaam in een de ken gewikkeld en in de bagageruimte gestopt van zijn auto, die bij de zijingang van zijn woning was geparkeerd. Bijna acht uur heeft bij vervolgens rondgere den tot hij ten slotte het lijk bij Reeuwijk "tijn heeft gelegd. Daarna heeft hij de terugweg naar Apeldoorn aan vaard, waar hij omstreeks negen uur aan kwam. Vervolgens belde hij een garage houder op om zijn auto te laten schoon maken, terwijl hij later op de dag bij de garage terugkeerde en verzocht de kof ferruimte een goede beurt te geven. Onderweg van Reeuwijk naar Apel doorn heeft hij de deken in het Speulder- bos verbrand. Een tasje van zijn tante heeft hij in het Uddelermeer geworpen en een pakje kleren en een bebloed ta felkleed in het Apeldoorn-Dierense ka naal. Dit pakje werd spoedig opgevist, want De J. had vergeten het te verzwa ren, waardoor het bleef drijven. Ondertussen rijpte in zijn brein het plan om zijn woning te laten afbranden, om niet het risico te lopen dat er nog sporen zouden worden gevonden. Hij plaatste daartoe een lange kaars in een inktpot en zette deze in de buurt van een hoeveelheid brandbaar materiaal, dat hij extra met petroleum begoot. Het zou enige uren duren alvorens deze kaars zo ver was afgebrand, dat het brandbare materiaal zou vlam vatten. Die tijd be nutte hij om zich naar Culemborg te be geven, zodat niet de verdenking van brandstichting op hem zou vallen. In Utrecht heeft hij een auto gehuurd, omdat hij niet met zijn eigen, opvallend rode auto in Culemborg durfde terugke ren. Hij is bij een kennis, een buurman van zijn tante, gaan informeren wat er eigenlijk gaande was en deze kennis heeft hem aangeraden bij de politie te informeren, omdat deze met het onder zoek bezig was. De J. kon hier niet onder uit, wilde hij niet verdacht lijken maar de politie had reeds het oog op hem en hield hem direct vast. De echtgenote van De J. wist niets van de praktijken van haar man. Zij verbleef reeds enige weken met haar twee kinde ren, een jongen van 4 en een meisje van 5 jaar, met vacantie in Noordwijk. Alles wijst er op, dat het De J.. die financieel omhoog zat, uitsluitend te doen was om het geld van zijn tante, die naar wordt be'.veerd minstens 300.000 zou hebben bezeten. Het stoffelijk overschot van het slacht offer z'al Vrijdag in Culemborg worden ter aarde besteld. De 82-jarige koning Haakon van Noor wegen, die in het afgelopen weekend bij koningin Elizabeth van Engeland en haar gemaal vertoefde, heeft volgens een Reu- terebricht uit Oslo Dinsdag bij een val op het terrein van zijn landgoed Bygdoey, even buiten Oslo, een dijbeenbreuk opge lopen. Hij werd in een ziekenhuis opge nomen. Zijn toestand wordt bevredigend genoemd. Er waren geen complicaties. Intussen bereikt ons een nader bericht, waaruit blijkt, dat koning Haakon in zijn badkamer is uitgegleden. Zolang de koning in het ziekenhuis is, zal kroonprins Olaf als regent optreden. Het Comité voor Vrijheid en Demo cratie, dat de strijd tegen de linkse schoolwet leidt had, zoals gemeld, twee nieuwe grote katholieken-manifestaties aangekondigd, een te Luik a.s. Zater dag 2 Juli en de tweede te Brussel op 10 Juli. Eens temeer heeft de Algemene Ar beidersfederatie, waarin socialisten en communisten gegroepeerd zijn. in op ruiende en uitdagende woorden mede gedeeld, dat zij beide deze manifesta ties met stakingen en tegenbetogingen, waarbij geweld zal worden gebruikt, zal beantwoorden. 'O „De Nederlandse luchtverdediging is tuigen van vernietiging op de grond red- goed. Wat reëel technisch en menselijk: den. Tot dusver heeft men deze 24-urige mogelijk is hebben we bereikt De op bouw is veel beter dan twee jaar geleden bij de oefening „Coronet" en vooral de radar werkte uitstekend, hoewel men nog niet over de gehele linie met modern ma teriaal werkt". Aldus verklaarde Com modore A. J. de Vries, commandant Com mando Luchtverdediging, ons in een personderhoud. Wat de verdediging betreft maakte hij echter een voorbehoud voor de „Me teors", die vergeleken bij de moderne ja gers verouderd zijn. „Als in het midden van het volgende jaar deze vliegtuigen vervangen worden door de Hawker „Hun ters" en aan het einde van het jaar de „Sabre" nachtjagers in gebruik worden genomen, zal dit dan ook een belangrijke verbetering zijn". Een noodzakelijke voorwaarde voor een goede luchtverdediging is een 24-urige be zetting. Dit brengt niet alleen mee, dat wachtdienst in Nederland nog niet. „Maar we hopen die binnenkort op de bases te bereiken", aldus commodore De Vries. „Voor een effectieve luchtverdediging is reserve-personeel niet bruikbaar", zo zeide ons de Commandant Luchtverde diging. „Reservisten hebben altijd enige dagen nodig om in te lopen en dit kan ir. de eerste phase van de oorlog fataal zijn". Een verlenging van de diensttijd voor specialisten is eveneens een van zijn wen sen Een andere, maar dit ligt op een geheel ander vlak, is het kunnen be schikken over een geleid projectiel. De Nederlandse luchtverdediging heeft in verhouding tot het aantal gemaakte vluchten ongeveer 40 a 50 procent mis sies tijdens de, oefening ..Carte Blanche" met succes uitgevoerd. Dit betekent, dat men dag en nacht paraat is, wat in deze er dus nog altijd 40 a 50 procent van de koude oorlog een eerste vereiste is. doch aanvallen door de verdediging breekt en ook kan men daardoor anderen waar- i dat men niet kan verhinderen dat A-bom- schuwen en een deel van zijn eigen vlieg-1 men hun desastreuze werking doen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1