Haarlemmermeer van „boerenkerkhof" tot welvarende polder BILDERDIJK DREIGDE MET TOORN" D' Hc Eeuwgetij van Haarlemmermeer plechtig ingezet PIET KISTEMAKER (in het bezit van talenknobbel) vertelde Amerika van de „wonderen" van de Meer ZATERDAG 2 JULI 1955 PAGINA 9 gPi' S TklJktr Piet Kistemaker °Srter van Canada en Zaken van T Tai\ Buitenlandse nok zlinPaklstan, en talloos uit vele land2"0!?611 landbouwers niseerd Zijn gemecha- Tractors en ruiters haalden de Bisschop in WIELRIJDER DODELIJK VERONGELUKT MYXOMATOSE BIJ BERGEN OP ZOOM IETER Klaas Kistemaker jr~ was niet thuis. „Het kan nog wel even duren", zei ons zijn 17-jarige dochter Atie, enig kind en geen onverdienste lijk paardrijdster, zoals haar va der ons later niet zonder trots vertelde. „Hij is in de buurt een boerderij aan het schatten. Maar U kunt wel binnenkomen; ik zal hem wel even opbellen". En daarop liet het vriendelijke meis je ons in de gezellige huiskamer. Wij warén blij om dat gastvrij gebaar want wij wilden onze tocht door de Haarlemmermeer niet besluiten zonder een bezoek te hebben gebracht aan Piet Kis temaker op zijn boerderij „Vre- de-Best" aan de. Spieringweg 380 in het Noordwestelijk deel van de uitgestrekte polder. We had den hem al eens eerder ontmoet en in hem toen gezien hét exem pel van de boer w iens voor ouders „het Meer" hadden grootgemaakt en die zelf een van de bewoners is die de toe komst van het ruim 18.000 ha. grote poldergebied mede be paalt. Want was hij het niet die tijdens een tournee door de Ver enigde Staten in 140 dagen 43 le zingen hield en de Amerikanen met gespitste oren liet luisteren naar de „wonderen" die in de Haarlemmermeer waren en er nog worden verricht? Is het ook niet naar zijn hofstede waarheen ae afdeling Buitenlandse Voor- t an§ van het departement v. Landbouw de hoge gasten uit den Vnro 6 stu.urt als ze in ons land 0 agrarische methoden ko- herbersen?n?er dak mogen herbergen, de minister v. Land- van Au^all" Vereni§de Staten, van Australië en Nieuw-Zeeland ste dertig jaar na de droogleg ging van de Meer zijn model- boerderij „Badhoeve" ook be- ZovnLnZaI door de toenmalige „groten der aarde" al gaat die dat KM g in zoverre mank dat Kistenmakers onder zijn col- De Meer gaat een goede toekomst tegemoet lega's niet die uitzonderlijke plaats inneemt welke mr Amers foordt wèl bezat, 't Is nu immers heel gewoon en overal bekend dat de motorisatie en rationali satie in de landbouw nergens an ders zo ver is doorgevoerd dan in de Meer. Dat dankt de polder aan de vooruitstrevende heer- boer van vroeger jaren. Aan Piet Kistemaker, door en door man van onze tijd, naast streng- gelovig boer en sociaal-voelend mens het aantal functies dat hij in het verenigingsleven bezit is legio ook iemand die de poëzie van het leven in woorden tot uitdrukking weet te brengen, getuige zijn niet on verdienste- lijke verzen en het openlucht spel dat hij drie jaar geleden in één nacht op papier zette, danxt het dat men in Amerika met ontzag spreekt over de arbeid, die in de Haarlemmermeer door de boeren werd en wordt ver richt. Van hem wilden we daar om het verhaal horen hoe zijn voorouders en hij /ie afgelopen eeuw hebben gezwoegd om de Meer van een barre woestenij te maken tot wat ze thans is: een welvarend gebied waar het goed wonen en werken is. I'1-van Kistemaker was af- Hnii if t Abbekerk in de kop van Noord- andero Hij was daar k°eboer en zoals vele de droogmaW delen ,va" ons. land was h« na usmaKing van de Haarlemmermeer naar Polder getrokken omdat het pionieren „i U bloed zat. Na de instelling van de ,,oth^6 ,gemeente in 1855 was hij een jaar lang rouw 6r' *n Maart *858 vestigde hij zich met v en zoon van nauwelijks zes weken oud op e muwe boerderij aan de Spieringweg, niet ver v plaats waar nu „Vrede-Best staat. Op j Srond van dertig ha. leverde hij dag in Apr ziow moeilijke gevecht tegen water, mod- j ff,®11 eenzaamheid, doch de verzuurde bo eten zo .weinig op, dat hij nauwelijks te voor zijn vijf koeien. fin^hl617 pacbtte Kistemaker Sr het stuk land van j_ WaaroP nu „Vrede-Best" staat, maar ook derde Trf Tas nu niet ^uist het Pulkie- Twe3 leen was een -woestijn" waarop al- veel te h onkruid groeide. De waterstand was "oog en omdat er weinig aan drainage moriderr,W?rd bleef de grond veel te nat. Zo'n erontvna r^as ket allerwege, dat in de winter die harf 6r ^-istemaker meer dan zeven uur no li em en de zeven kilometer af te leggen die waar a vr°PW van de secretarie scheidden, nrntocte S* Z'ondags zowel de katholieken als Om ae nten hun godsdienstoefeningen hielden. even uur des ochtends droeg de boer dan ,.p 1 rouw in het tentwagentje en met lange ?jen aan en gewapend met een schop om deLrbrij rond de wielen weg te scheppen j de tocht aanvaard. Eerst om half drie des middags keerde het tweetal terug „St. Jansberaad of „Stik-Stavast'" rOE HARD zij in die jaren gezwoegd hebben is niet te beseffen zegt nu zijn kleinzoon waarderend. „Er kwam eerst wat geld in het laatje, toen in de jaren 75 de vlasboeren uit het Zuiden de Meer ontdekt hadden en grote stuk- De Croquius, het oude gemaal bij Heemstede mee heen, liet hem in tal van steden en op het platteland lezingen houden, tot in Texas toe. „Ze hebben me geweldig onthaald", en met veel genoegen denkt Kistemaker dan ook aan zijn tour- née van 1950 terug. „Sommigen haalden me zelfs met hun privé-vliegtuig af, anderen lieten me op de preekstoel mijn verhaal afsteken en allen wa ren stom verbaasd als ik ze vertelde dat de op brengst in de Meer per ha soms wel drie keer zo groot was als bij hen. Ze schrijven me nog geregeld of ik nog eens terug wil komen". En als Kistemaker het niet zo druk had, dan twijfelde hij beslist niet langer. Maar zijn werk op „Vrede-Best" en zijn andere functies houden hem vast. Want deze boer die zich aan zijn grond en de Haarlemmermeer verknocht voelt, is een man van betekenis in de polder: kerkvoogd-ouderling, hoofdingeland, deskundig lid van de Grondkamer, bestuurslid van de afdeling Akkerbouw van het Landbouwschap en van het Bedrijfsschap voor Aardappelen en voorzitter van de Vereniging van Bedrijfsvoorlichting, van de Vlas-commissie, van de Kon. Federatie van Landelijke Rijverenigin- gen hij is zelf ook een hartstochtelijk paarden liefhebber van de buurtvereniging, om van de andere kleinere baantjes maar niet te spréken. Zestig procent stamt van kolonisten af "ivT ATUURLIJK is de familie Kistemaker niet het enige geslacht dat de polder heeft groot gemaakt. Ook de Meeuwigs, de Buurmans Biesheuvels, Enthovens en Bulks om er maar enigen te noemen, van de 60 procent die nog van de kolonisten afstammen hebben met mr Amers- foordt er een evengroot aandeel in gehad. En dan mogen we niet vergeten de eerste bewoners, de polderjongens en de allereerste boeren die in de meest armoedige omstandigheden leefden en werk ten en de polder bewoonbaar hebben' gemaakt. In het archief van het polderhuis in Hoofddorp kan men tal van hoeken vinden die meer dan één épos wijden aan de wordingsgeschiedenis van de polder. Wij hebben enige uurtjes in deze boeken en in oudere folianten gebladerd en voor onze geest herleefde de gehele historie van de Meer. Er bevindt zich in dat archief een kaart die dui delijk laat zien hoe gevaarlijk de „waterwolf" van de Haarlemmermeer in vroeger eeuwen wel was. In 1531 bestond het zuidelijk gedeelte van Noord- Holland nog voornamelijk uit vier meren: de Haarlemmermeer, die 3040 morgen groot was, het Oude Leydsche Meer van 2175 morgen, het Spie ring Meer van 850 morgen en het Oude Meer van 52Q morgen, tezamen dus een oppervlakte vor mend van 6585 morgen (een morgen is bijna 1 ha). In 1591 waren de vier plassen samengesmolten tot één meer en de oppervlakte was bijna ver dubbeld tot 12375 morgen. Een paar hoger gele gen gedeelten vormden eilandjes in het immense watergebied. Het volgende rampjaar was 1647, toen de waterwolf de dorpen Vijfhuizen, Nieuwer- kerk en Rijk verzwolg en de plas, nu 17080 mor gen groot, in open verbinding met het Y kwam. Veertig jaar later bedroeg de oppervlakte weer 1000 morgen meer en was alleen het eiland Beins- dorp nog overgebleven. In 1740 reeds 19500 morgen tellend bedekte de Meer in 1808 al 20.000 morgen grond. De laatste overstromingen dateren van No vember en Kerstmis 1836 toen de woeste „water ken grond pachtten voor de vlasbouw. Ze betaal den soms wel 300 per ha. en geen Meer-boer wilde dit voordeeltje laten lopen, ook al raakte de grond door de intensieve verbouw haast uitge put. En je kon ook nog een strop halen, want als het contract was opgemaakt met „Sint Jansbe raad". d.w.z. dat de vlasboer op de feestdag van St. Jan in Juni zich nog kon terugtrekken als het gewas er beroerd voor stond, en hij deed dit, dan ontving de verhuurder geen cent. Het spreekt van zelf dat hij dus veel meer voelde voor de clausule „Stik-stavast", waardoor alle risico voor de pach ter was, ook al betaalde deze dan veel minder huur. Toch is mijn grootvader betrekkelijk arm gestorven en liet ook mijn vader mij geen rijkdom na toen ik in 1930 „Vrede-Best" overnam, ver telt Kistemaker verder. „Maar ik kan niet zeggen dat ik thans te klagen heb. Vooral de laatste de cennia is het bedrijf vooruitgegaan. Ik haal nu soms een omzet van een ton per jaar. De op brengst van de suikerbieten is zelfs erg hoog". Ook Vrede-Best is evenals practisch alle an dere boerderijen bijna volledig gemechaniseerd. Kistemaker kan inderdaad met trots zijn boer derij aan iedereen laten zien. En de gasten be wonderen dan ook in hoge mate het hyper-moder ne bedrijf, waaraan binnen niet al te lange tijd een luchtgekoeld aardappelpakhuis zal worden toege voegd. En de vreemdelingen voelen zich bij deze boer helemaal op hun gemak, omdat hij over een „talenknobbel" beschikt en de buitenlanders in hun éigen taal wegwijs kan maken. Kistemaker houdt van praten en toen hij eens voor een groep Amerikanen tijdens een „social evening" in zijn huis met verve gesproken had over de Haarlem mermeer en de landbouw in het algemeen was de leider van het gezelschap zo enthousiast, dat hij Kistemaker uitnodigde dit verhaal in de „Sta tes" te herhalen. De reiskosten? Maar dat mocht geen bezwaar zijn; een biljet voor de overtocht zou hem wel toegestuurd worden. En waarachtig, anderhalf jaar later Kistemaker was het be zoek al bijna weer vergeten bracht de post een passagebiljet voor de „Nieuw-Amsterdam". Dat dit biljet niet is verlopen, spreekt voor zich zelf. Kistemaker werd gastvrij in Amerika ontvangen en zoals gezegd zyn gastheer sleepte hem overal Meesterboer Amersfoordt golf resp. 4000 ha en 7500 ha opslokte en nu de omringende grote steden Leiden, Haarlem en.... Amsterdam ging bedreigen. Eindelijk ging de regering begrijpen, dat het tijd werd om handelend op te treden. Dat zjj dat niet eerder gedaan had was niet te wijten aan Neêr- land's waterbouwkundigen. Reeds in 1643 publi ceerde Leeghwater zijn „Haarlemmermeerboeck" waarin hp een aanvaardbaar plan tot droogma king aanbood. Dertien andere projecten waren ge volgd tot in 1821 bron Van Lynden met een plan kwam waarin voor het eerst sprake was van uit sluitend stoomkracht. In 1837 dan tenslotte stelde de regering de Staatscommissie van „Beheer en Toezigt" in die de opdracht kreeg „het Meer" droog te maken. Het was niet de wens om een grote brok vruchtbaar land te krijgen doch aan de overstromingen een eind te maken dat het landsbestuur de tegenstand liet varen en geen ge hoor meer gaf aan de stemmen die stoffelijk na deel of de gehele ondergang van de provincie voor spelden van de droogmaking. Was het niet Bilder- dijk, die nog gedreigd had van „God's toorn?" Op 7 Juni werd een begin gemaakt met de be maling. Drie uit Engeland afkomstige stoomge malen: de Leeghwater, de Croquius en de Lyn den, de grootste ter wereld waarvan de eerste over 8 en de andere twee over tien pompen be schikten, pompten per minuut een millioen liter water uit het meer en na 39 maanden werken was de plas droog. Ondanks het proces, dat het Hoog heemraadschap Rijnland de commissie aandeed, omdat men' bevreesd was dat Rijnland geen boe- zemgebied genoeg meer zou overhouden, kon de Staatscourant van 2 Juli 1852 triomfantelijk mel den: „Het Meer is droog!" Dat de bevolking van Nederland enthousiast was durven we niet bewe ren. Het Algemeen Handelsblad meldde de ge beurtenis in een vijfregelig bericht Richten we onze blik op het nabije verleden en het heden dan blijkt hoe veel er in de Meer in de loop der jaren veranderd is. Het uitge strekte gebied kan thans roemen op een uitste kende waterbeheersing ieder jaar wordt nog een millioen liter kwelwater uit de polder ge pompt op een uitgebreid net van vaarten en tochten en over een lengte van 234 kpo gesloten wegdek njet maar liefst 75 bruggen. De grote Haagseweg doorkruist de polder en als nieuwe rijkswegen zijn „gepland" een weg ten Oosten van Haarlem naar de Velsertunnel en de weg 4a welke aansluiting zal geven nabij, de Lisser- weg op Rijksweg 4. Mr. Amersfoordt, de voor uitziende burgemeester, maakte zelf een ont werp voor een spoorlijn door de Haarlemmer meer en in 1864 reeds stelde hij feestelijk, voor dat er nog één meter rails lag, de eerste sein paal „in gebruik". Maar de regering altijd de conservatieve regering! gaf geen concessie en de Meer moest wachten tot 1912 voor de eerste locomotief door de polder reed. Gebrek aan belangstelling was de oorzaak dat de spoor lijn in 1935 opgeheven werd maar de Meerders treuren daarover niet meer, nu de modernste bussen van Maarse en Kroon alle dorpen en buurtschappen met elkaar verbinden en de gro te steden rondom de polder door deze gerief lijke voertuigen zo dichtbij gekomen zijn. Schiphol drukte stempel op deel van polder DE BOER met het zaailaken uit vroeger jaren is al lang verdwenen en heeft plaats ge maakt voor de combing en tractor: de Meer kan momenteel een voorbeeld genoemd wor den voor de mechanisatie van de landbouw. Ook de regering heeft zich gebeterd; de voorlichting van Rijkswege is uitmuntend te noemen. De land bouwschool in Hoofddorp geeft de jonge boeren de nodige theoretische kennis, ook al hechten de Meerders nog steeds veel waarde aan een prac- tijkopleiding. Wat het andere onderwijs aangaat, er zijn ruim dertig lagere scholen en een stuk of vijf, zes MULO's. Voor het Middelbaar onderwijs is de jeugd echter nog aangewezen op de stad. Bij zonder in zijn schik is de polder met de Tech nische School in Hoofddorp, waar de jongelui (ook van buiten de Meer) een allround ambachtelijke opleiding kunnen krijgen. De „bouwvakkers" zijn nu zelf naast de school een echt huis aan het bouwen. Hoofddorp leidt de jeugd ook op tot vlieg tuigmonteur en -electricien deze school is met Scheveningen de enige die dit doet en de KLM trekt daar profijt van. Het ligt in de bedoeling dat de afgestudeerden op buitenposten van onze na tionale luchtvaartmaatschappij geplaatst worden. En nu we toch bij de luchtvaart zijn aangeland: Schiphol vormt een apart hoofdstuk in de geschie denis en ontwikkeling van de Meer. Natuurljjk heeft de luchthaven haar stempel op een deel van de polder gedrukt, men kan moeilijk iets anders verwachten van zo'n enorm bedrijf, dat door de vestiging van de Fokkerfabrieken nog meer aan invloed won. Toch kan niet gesteld wor den, dat de Meerders zelf veel aantrekkingskracht van Schiphol, dat met zijn ongeveer 10.000 werk krachten, een werkcentrum geworden is in de or de van grootte van het industriecomplex IJmui- den en Beverwijk, ondervonden hebben. Practisch al het personeel is van buiten de polder afkomstig. Een van de facetten van de ligging van het vlieg veld en de Meer is de vestiging in de ge meente van personeelsleden, vooral in Badhoeve dorp en Hoofddorp. Een door het Geogafisch In stituut van de Utrechtse universiteit uitgebracht rapport over de Haarlemmermeer waaraan wü tal van wetenswaardigheden ontlenen acht het niet direct noodzakelijk dat aan deze vestiging grote uitbreiding wordt gegeven. Het rapport maakt ook melding van 't plan om nabij de Aalst- meerderbuurt-Noord een „Schiphol-stad" te bou wen, een project dat niet geconcretiseerd is- Wan neer in 1965 het geschatte maximum van 15000 werkkrachten voor Schiphol en Fokker bereikt is, zal natuurlijk een deel daarvan toch in de Meer gehuisvest zijn. De boeren, die verder van de vliegtuigen weinig last hebben, zijn overigens wel bevreesd voor de constante uitbreiding van de luchthaven, die kostbare cultuurgrond opslokt al moet worden gezegd, dat zij zoveel mogelijk de landerijen als grasland in gebruik Iaat blijven. Ei- zijn streken in de polder waar de platte- lan^ssfeer geheel gaat verdwijnen. Daar is vooral sprake van langs de Noordrand en in de dorpen. Daarbuiten en in het Zuiden is de steedse infil tratie lang zo groot niet. In het Noorden woont ongeveer 37 procent van de gehele bevolking. Badhoevedorp (6250 inwoners) en. Zwanenburg (5500) zijn forensenstadjes van Amsterdam aan het worden. De twee andere bevolkingscentra zijn Hoofddorp (3800) en Nieuw-Vennep (2600). Hoe wel Hoofddorp beslist geen grote plaats genoemd kan worden, is het toch wel een door de stede- bouwkundige prof. Wieger Bruin uitgebouwd mo dern centrum. Sinds 1930 heeft de Haarlemmer meer de industrie binnen haar veste gehaald. De ze industrialisatie gaat nog steeds voort, nog on langs heeft een grote bakkerij, die door Amster dam uit Slotermeer geweerd zou zijn, bekend ge maakt, dat zij een fabriek in de Meer zal stichten. In de landbouw is een evengroot deel van de bevolking werkzaam als in de industrie, terwijl de rest in de veeteelt en in semi-agrarische bedrij ven, zoals bloemen- en bloembollenkwekerijen en groente-tuinen arbeidt. Wat de eerstgenoemde cultuur aangaat, die vindt men aan de Oostzijde van de polder bij Aalsmeer, waar de grond ge schikt is voor de teelt van anjers, rozen en pot planten. Het eerder aangehaalde rapport schat, dat er in 1966 een aantal van 230 a 240 bloem kwekerijen zal zijn. De bloembollencultuur aan de Westzijde bij Hiilegom en Lisse, waar de omge woelde grond de benodigde kalkhoudende bestand delen naar boven brengt, zal naar men aanneemt aan betekenis inboeten en in 1966 op 120 tot 135 bedrijven beoefend worden. De groenteteelt voor al in de omgeving van Sloten, gaat geen ongun stige toekomst tegemoet en zal over ruim 10 jaar aan 90 zelfstandige tuinders volop werk verschaf fen. De veehouders omvatten 10 procent van de bevolking. Werd de Haarlemmermeer vroeger wel. eens als „boerenkerkhof" aangeduid, thans kan de 40.000 zielen tellende bevolking 30 procent katholiek, 30 procent protestant en de rest van andere godsdiensten of onkerkelijk er prat op gaan een van de hoogste geboortecijfers in ons land te hebben. In oorlog ternauwernood voor inundatie gespaard Eén periode in de geschiedenis van de Meer zouden we nog willen belichten n.L die van '40'45. Ook deze polder heeft in de laatste oorlogswinter de lange stoet vhn hongerende stads bewoners over de rechte wegen zien trekken naar de boerderijen waar nog voedsel in voorraad was. Naast veel oprechte naastenliefde hebben toch ook - en ondanks het komende eeuwfeest behoeft dit o,i. niét onvermeld te blijven sommige bewo- Goed beschouwd is Helen Keiler familie van ons allen. Deze doof-blinde schrijfster en opvoedkundige, die al enkele jaren haar woonplaats heeft in St Augustine in de Amerikaanse staaat Flo rida, is ëen van diei zeldzame mensen die door het lijden dat zij zelf doormaakten volkomen open staan voor de noden van an deren. „Alle mensen behoren tot uw familie", zei daarom mevrouw Roosevelt, toen zij enkele maanden geleden voor de zoveelste maal op wereldreis ging. Helen Keiler is Maandag 75 jaar geworden, doch toen zij acht tien maanden telde was deze dochter van een officier uit de legers der zuidelijke staten behalve doof ook blind. Drama's gaf dat, die eerste jaren, maar spoedig leerde Helen de wereld om zich heen waarnemen en kennen. Zij beschikte over een verstand, dat door Einstein als „bovenmenselijk" werd gewaardeerd, en over een verbeeldingskracht waarmee zij zich als meisje van 12 jaar vol ledig kan verplaatsen in het oude Athene. „Van dat ogenblik af", vertelde zij later, „speelden doofheid en blindheid geen rol van betekenis meer". Helen Keiler leeft als een helderziende in haar land van stilte en duisternis. Zij heeft geleerd, Beethoven's Negende Symphonie van buiten te kennen, en in Florence betastte zij als zeventig jarige vrouw de beeldhouwwerken van Michelangelo en Donatello alsof zij tien ogen had inplaats van tien vingers. Zij studeerde niet alleen (met behulp van braille en in haar handpalm geschreven letters), maar volbracht ook met lof haar universitaire studie. Zij spreekt en schrijft vreemde talen en tikt die op de schrijf machine ^als de beste typiste. Haar braille-bijbel las zij zo dikwijls dat de leltertekens op verschillende plaatsen waren afgesleten. „De bijbel", schreef zij, „is het enige boek dat reikt tot in de tijd waarin wij leven. Het spreekt bewust over de zon, de hemelen, de zee en de schoonheid van ver verwijderde sterrenEr is geen onderscheid tussen de mensen. De verschillen die wij zien zijn niet meer dan wisselende schaduwen in een zonbeschenen landschap". Dat is Helen Keiler, de vrouw die door Mark Twain tezamen met Napoleon tot de twee belangwekkendste figuren van de negentiende eeuw werd gerekend. Ks. ners vergeten dit gebod in de practijk te brengen. Maar misschien was dat wel te wijten aan de gro te zorgen die zij hadden. Want Schiphol was her- haa-delijk het doelwit van veel bombardementen en heel de polder wist dat de Duitsers in de dijk tien gaten hadden gemaakt waarin explosieve stoffen werden opgeslagen, die te zijner tijd de in undatie zouden moeten bewerkstelligen. Waarom dit nimmer is gebeurd vragen de Meerders zich thans nog af, al was de illegaliteit wel erg waak zaam. Het stopzetten van de stroomlevering voor de gemalen was een tweede dreiging die op 5 April 1945 werkelijkheid werd, doch hoewel het grondwater steeg tot 5.40 meter beneden N.A.P. is de overlast niet groot geweest omdat op 23 Mei de pompen weer draaiden. Uniek museum in de Cruquius En zo gaat de Meer een goede toekomst tege moet. De twee nog in werking zijnde gema- j de leeghwater en de Lynden die nu alle bei door electromotoren worden aangedreven zorgen wel dat de erfvijand van de boer: het wa ter, met opnieuw bezit neemt van het gebied dat hem ruim honderd jaar geleden ontnomen werd. Op ons programma stond dan ook een bezoek aan zo'n gemaal en waarheen konden we ons beter begeven dan naar de Cruquius, het stoomgemaal bij Heemstede, dat in 1933 buiten dienst gesteld werd en door het Koninklijk Instituut van Ingeni eurs gepacht en tot een uniek museum werd in gericht/ De machtige machine, ondergebracht in een op een versterkte burcht gelijkend rond ge bouw, rust op 1400 paaltjes en wordt nog geregeld blank geschuurd. Men verbaast zich over dit won der van Engelse techniek uit de vorige eeuw. In het museum is ook ondergebracht de oudste uit het Nederland van 1826 daterende watermachine met een enorm rad. (Van onze correspondent). Als troondiakens van mgr Huibers fun- Het is vandaag feest in de Haarlemmer- geerden de zeereerw. heren Van Ettin- meer nu de polder met veel gerucht het Ser, pastoor van de Lynden en Schaaper, pastoor van Nieuw-Vennep, terwijl de Hoofddorpse pastoor Van den Berg werd geassisteerd door de zeereerw. heren pas toor Dorbeck van Badhoevedorp, als dia ken en door pastoor Van der Burg, van Vijfhuizen als subdiaken. De intieme Wa terstaatskerk was voor deze gelegenheid smaakvol versierd, niet alleen met vele vaandels, getuigen van een bloeiend parochieleven, maar ook met een schat van bloemen. eeuwgetij gaat herdenken van de droog making. Maar ook gisteravond reeds was er gejubel en gejuich. De kerkvorst van het Haarlemse deed ziin intree in de polder om samen met zijn volk God te danken voor wat men hier met Zijn hulp tot stand heeft mogen brengen. En dat „volk" heeft zijn Bisschop een welkom gebracht, dat typisch bjj de streek paste. Door een imposante stoet werd mgr Huibers ingehaald. Vier en twintig trac tors. bestuurd door boerenzoons wacht ten de grijze bisschop op. En samen met hen waren daar het fanfarégezelschap „Excelsior" uit Hoofddorp én de leden' van de ruitervereniging „Kapitein van de Walle". Terwijl de tractors oorverdovend voortratelden, de paardenhoeven klik klakten en de muziek feestelijke marsen blies trok men door een juichende men senmenigte naar de parochiekerk van Sint Jan de Doper in Hoofddorp, waar vervolgens pastoor W. J. van den Berg met pontificale assistentie in tegenwoor digheid van zeshonderd afgevaardigden uit de zes parochies van „De Meer" een plechtige H. Mis opdroeg als dankoffer aan de Gever van alle goeds. van welvaart dreigen velen van het ge loof te vervreemden. Mgr Huibers wees vooral op het belang van een juist gezins leven en sprak de wens uit, dat de Haar lemmermeer niet alleen rjjke materiële vruchten moge afwerpen, maar dat hierop vooral op geestelijk gebied Gods rijkste zegen moge rusten. In zijn feestpredicatie herinnerde mgr Huibers aan psalm 65 „Komt en ziet de werken Gods, die de zee heeft gemaakt tot vruchtbaar land, „Er is, aldus mgr alle reden tot dankbaarheid voor hetgeen door mensenhand in honderd jaar is tot stand gebracht, maar alles is geschied door de kracht van de goede God. In ver band met de Zeer talrijke uitvindingen en de techniek Wees de bisschop op de be wonderenswaardige menselijke geest, maar nog meer 'bewondering past ook hier weer aan de Schepper. „De Meer" is zeker één der welvarendste streken van ons land en toch zijn er vele problemen in de agrarische wereld. Door 'n overvloed (Van onze correspondent) Gisteravond omstreeks 10 uur is de 22- jarige jongeman J. Ansems, die per rij wiel van zijn werk huiswaarts keerde, op de Aarle-Rixteiseweg te Helmond door een achteroprijdende auto uit Lieshout aangereden, toen hij onverwachts naar links een zijweg wilde inslaan. Met ern stige verwondingen werd hij in het St. Antoniusgasthuis opgenomen, waar hij een uur later is overleden. (Van onze correspondent) In de polder achter de Zeelandhaven te Bergen op Zoom is een groot aantal konij nen aangetroffen, welke in hevige mate lijdende waren aan myxomatose Om de haard zoveel mogelijk te beperken is het aldaar verboden gras te snijden. De com missaris van politie heeft een waarschu- - wing doen uitgaan. Elders in Bergen op Zoom werden geen sporen van de ziekte gevonden. 4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 9