Voorproefje van Rembrandtherdenking VOORN EN MET DE VLIEG 4'. J Wrijvingspunten in verkeer met Duitsland India tussen verleden en toekomst (III) Van godsdienstige staat naar socialistische republiek? Amerikaanse werkweek steeds korter Het wonder van de Gouden Eeuw Van buigend split en deinende dobbers Een opwindende belevenis ïïmÊËmmÊÊÈBMm - h 1 Nederlandse kinderen op het Elysee i M Opleiding van winkel personeel PAGINA 7 Nehroe' Belden 'and te hebben verveld" De^e persoon wordt door vele fanatici als martelaar en heilige vereerd en vaak klinkt de kreet: „de dood aan Nehroe!" Nehroe streeft naar democratie In deze zinnen heeft Nehroe niet al leen Gandhi, maar cok zichzelf ten voeten uit getekend: SÊ „Het nieuwe despotisme Westduitse Rijnvaartpolitiek Vooral kantoorpersoneel werkt minder dan 40 uur KAMERLEDEN NAAR PARIJS NOORD-EUROPESE HOUTHANDEL ROEMENIE LAAT MGR MARTON VRIJ Ontvangst door mevrouw Coly - m mmxti l-xj.5 I WERING VAN HONDS DOLHEID Premieregeling voor doden van vossen blijft Utrechtse K. v. K. wil schoolstichting BEDRIJFSREGELING IN DE KERFTABAK. INDUSTRIE Minister verzoekt advies over te nemen anti-kartehnaatregelen IN HEEMSTEDE Plannen than6 gereed Nehroe geen volgeling van Gandhi Ten Zuiden van Delhi staat de be roemde Kutb Minar; een toren, in de twaalfde eeuw gebouwd, uit zand steen opgetrokken; een van de vol- maakste torens, welke ooit zijn vol tooid. In de nabijheid staat de zg. IJzeren Pilaar, van roestvrij ijzer uit de vierde eeuw v. Chr. Vaak wordt in artikelen de indruk gewekt, dat de huidige premier van India JawaharlaL Nehroe, de opvolger zou zijn van de grote maliatma Gandhi. We menen, dat deze opvatting in twee opzichten niet met de werkelijkheid overeenstemt. Op de eerste g plaats heeft Gandlii nooit een officiële functie j bekleed, noch in het oude Congres, noch in de g regering na de onafhankelijksverkrijging; hij be- jj geerde dat niet, hij wilde het niet; hij was en was alleen de leraar, de profeet, die door woord en daad =j predikte en getuigde en zó voor de onafhankelijkheid g van zijn land werkte. En als hij eens te Londen g aan de Ronde Tafelbesprekingen deelnam, dan was het als gezaghebbende profeet, die alleen reeds door §j zijn aanwezigheid getuigde van de wil van 't Indische M volk onafhankelijk te worden, geheel en al zich zelf te zijn. H Er is echter nog een dieper ingrijpend dienst, de Indische cultuur en miin vader Heeft deze een democratisch bewind in gevoerd? Men kan vragen: wat betekent democratie in een Aziatisch land; in een land, waar 47 verschillende talen met nog 200 afwijkende dialecten worden gespro ken; waar de overgrote meerderheid niet de geringste notie van politiek heeft; waar ellende, honger en volslagen li- chaamsuitputting de trouwste gezellen van de mens zijn? Toch moet men erkennen, dat de op 26 Januari 1950 afgekondigde Indische grondwet de echte kenmerken van de de mocratie heeft. Er zijn twee kamers: de Statenraad, die door de verterenwoordi- gers van de 11 van de 562 vorstendommen of staten, overgebleven „staten", van de z.g. unies (verenigde vorstendommen) en van de oude provincies wordt gekozen; en de Volkskamer, die door alle burgers boven de 21 jaar bfj algemeen, geheim en vrij kiesrecht wordt gekozen. Inderdaad zijn de eerste verkiezingen voor de Volks kamer, voor zover dat in de gegeven omstandigheden mogelijk was, democra tisch verlopen. Twaalf partijen, die vol komen vij waren in program en propa ganda, deden een beroep op niet minder dan 176 millioen stemgerechtigden. Van dezen is ruim de helft aan de stembus verschenen (wat ook bij verkie zingen in de V.S. een allerminst onge woon cijfer is); merkwaardig is, dat het percentage der vrouwen hierbij groter was dan dat der mannen. Natuurlijk moest bij het grote aantal analphabeten voor de partijen met symbolen worden gewerkt; maar het geheim en de vrijheid bleven goed gehandhaafd; en dat niette genstaande het feit, dat deze verkiezin gen drie maanden in beslag namen. Ook de uitslag droeg een democratisch karakter. De partij van Nehroe, de z.g. Congres-partij, die overigens allerminst een eensgezinde partij is, maar bovenal een historische partij met de aantrek kingskracht van haar grote figuur Nehroe, bleef beneden de helft der uit- verschil tussen Gandhi en Nehroe. Beiden wilden de onafhankelijkheid van hun land en vochten er voor, ieder op zijn wijze. Maar in het doel, dat zij voor ogen hadden, contrasteerden zij hemelsbreed. Gandhi zag als zijn enig ideaal een gods dienstige hindoese staat, waarin alle oude tradities bewaard zouden blijven en tot de echte zuivere leer zou worden terug gekeerd. Nehroe daarentegen had en heeft een heel ander ideaal. Ofschoon hij een ras echte Brahmaan is, heeft het moderne Westerse leven, waarmede hij grondig kennis heeft gemaakt, in hem de scepti cus we willen geen sterker woord ge bruiken doen opleven. Hij streefde niet naar een theocratische staat, hij wil oen socialistische republiek stichten, zij het dan, dat hij realist is en ook uaarin zien we weer een tegenstelling "jot Gandhi om te beseffen, dat hij slechts stap voor stap naar alt doel kan gaan. Maar meermalen heeft hij met de Sfootste nadruk verklaard, dat 't wereld se karakter van onze staat tegen elke Prijs bewaard moet blijven, al wist hij, dat hij door dergelijke woorden alle vu rige Hindoes tegen zich in het harnas joeg, gelijk hij dat ook heeft gedaan door alle burgers van India, dus ook de paria's, gelijkwaardig en gelijkberechtigd te ver klaren en door een redelijke verhoging van de huwbare leeftijd van meisjes. Nehroe heeft overigens zijn tegenstel ling, zijn conflict met Gandhi eens in een weinig vriendelijke karakterteke ning van de mahatma geschetst. „Gan dhi", schreef Nehroe, „heeft al zijn ideeën gebaseerd op een eenmaal vast gelegde grondslag en men kan hem met de beste wil van de wereld geen ver lichte geest toeschrijven. Hij hoort ge duldig en aandachtig allé voorstellen voor vernieuwingen aan, maar méér dan hoffelijkheid zijn die aandacht en dat geduld beslist niet. Men kan nog beter tegen een gesloten deur praten. Gan dhi heeft niet het minste vertrouwen in het socialisme en allerminst in het Marxisme, aangezien het socialisme ge weld toelaat en in bepaalde gavallen zelfs decreteert. De uitdrukking: klas senstrijd, welke de begrippenstrijd en geweld inhoudt, stuit hem tegen de borst- Hij voelt er niets voor de massa boven een bepaald niveau te verheffen, aangezien hij van mening is. dat een ho gere levensstandaard en de daarmede verbonden ledigheid gemakkelijk kun nen leiden tot een geestelijke luiheid, tot een toegeven aan allerlei bederfelij ke neigingen: kortom de mens kunnen leiden tot zonden." Op een andere plaats spreekt Nehroe die overigens de rol, welke Gandhi in de vrij-wording van India heeft gespeeld, ten volle erkent, zich bijna nog feller uit: „Als men tegen Gandhi zegt, dat de weten schap en de industrialisatie het hele volk ten goede kunnen komen op het gebied van voeding, kleding, loonsverhoudingen en levensstandaard, indien men de weer standen van de kapitalistische belangen uitschakelt, dan prakt men tegen dove mansoren. Hij kent maar één ideaal: een leven, dat streng gewijd is aan de zeden, m.a.w. een leven, waarin de mens zijn slechte neigingen onderdrukt en 't eigen belang offert voor de naastenliefde". Gandhi, de magische Hindoe-leraar, die kon schrijven: „het heil van India hangt er van af, hoe radicaal wij kunnen ver geten, wat wij de laatste halve eeuw he- ben geleerd; spoorwegen, telegrafie, zie- keninrtchtingen, rechtspraak, geneeskun de en al dergelijke zaken meer moeten weer verdwijnen, de z.g. hogere standen moeten terugkeren tot het simpele boe renbestaan, want alleen déir Is het ware geluk te vinden". En als symbool van de oude™,»? van India nam h»i het meoJ5486 spinnewiel, waarvan één hem lijkt de a?mo°eVdeeriefhl?eV,Mij,FfS?0nVik dat men beslis® nuta^ch4uwe,ilkp t®^n' maar bestriid«m raoet verheerlijken, maar bestreden en uitbannen" Zijn bewind is er gericht om het volk van indif cfroterF welvaart te brengen. Of hii Jerï een niet te beantwoorden vraag Er ziln economische moeilijkheden in overvloed maar de psychologische lijken ons noe groter. De rehgieuze tegenstand 4 geweldig. Gandhi, die toch een oer-cnn servatieve Hindoe was, werd door noe conservatiever extremisten vermoord om dat hij de leer niet zuiver genoeg be waarde. De laatste woorden van de moor denaar, vóór hij opgehangen werd waren: „Ik ben gelukkig en trots mijn Plicht tegenover mijn ouders, de gods- gebrachte stemmen. Er is dan ook een coalitiekabinet gevormd, waarin de lin kervleugel van de Congrespartij de groot ste invloed heeft. De politiek van dit mi nisterie is sterk dirigistisch-georiënteerd en de volmachten der regering gaan in dit opzicht zeer ver. Daar India echter buitenlands kapitaal heel hard nodig heeft, is Nehroe tot dusverre tamelijk ge matigd in de toepassing van de beginse len, welke hij aanhangt. Een andere tendens van zijn regering is het centralisme. In een land zo groot als het hele vrije Europa neemt men heel wat centrifugale krachten waar; deze allen uit één punt beheersen is natuurlijk onmogelijk; men heeft hiervoor een uit weg gezocht door aan het parlement vooral raamwetten voor te leggen en dan verder de toepassing, al naar gelang van de omstandigheden, aan de regering over te laten. De huidige parlementaire si tuatie in India kan misschien het best worden vergeleken met die van het prae- In Stuttgart heeft de voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Amsterdam, mr. D. A, Delprat, bij gelegenheid van het bezoek van een officiële Amsterdamse delegatie aan Württemberg in een feeste lijke vergadering van de Nederlandse Ka mer van Koophandel voor Duitsland, ge sproken over de betekenis van de water weg in de economische betrekkingen tus sen Nederland en Duitsland. Het water is aldus spreker, van ouds her de belangrijkste transportweg in Ne derland en dat is ook in de tegenwoordige tijd nog steeds het geval In Duitsland zijn het de spoorwegen, die, naar het aan tal tonkilometers, het grootste deel van de totale interlocale goederenvervoer tot zich trekken, nl. 57% in 1952; voor de binnenscheepvaart beliep dit percentage 24. In Nederland ligt deze verhouding ge heel omgekeerd en is de vaarweg pri mair, in 1952 met een aandeel van 73% tegenover 19% voor de spoorwegen. Sprekende over de ene grote verbin dingsweg de Rijn. waarover bijna het ge hele verkeer langs de binnenwaterweg tussen Nederland en Duitsland wordt af gewikkeld merkte de heer Delprat op, dat de Rijn als internationale verkeers ader voor Nederland economisch gedeel telijk een ander karakter heeft dan voor Duitsland. Voor Duitsland gaat het bij de grensoverschrijdende Rijnvaart hoofdza kelijk om invoer of uitvoer, terwijl in Ne derland vele goederen de Rijn en de Ne derlandse zeehavens passeren, die noch hun bestemming noch hun oorsprong in Nederland vinden, doch doorgevoerd wor- den. In dit opzicht kon de Nederlandse bin nenvaart zich voor de oorlog vrij op de Rijn ontplooien, dank zij de Acte van Mannheim Helaas heeft de Duitse Rege ring na de oorlog gemeend zich te moe ten stellen op het standpunt van een in terpretatie van de Rijnvaartacte. Er doet zich nog een ander wrijvings punt, eveneens in de verkeerssector, voor en dat eveneens de Rijnvaart raakt, nl. de Seehafenausnahmetarife. Deze tarieven immers trekken op kunstmatige wijze la dingaanbod van de Rijn weg en verhin deren dientengevolge, dat de functie van deze vaarweg in het Weseteuropese ver voerswezen geheel tot haar recht kan ko men. De zeehavens besprekend, merkte mr. Delprat, op, dat de grootste twee Nederlandse zeehavens in 1954 naast een in- en uitvoer van 40 millioen ton een doorvoerstroom - met overlading - van Van de gecombineerde aan- en afvoer voor doorvoer m 1954 werd bijna 53% door het zeeschip en 45% door het bin nenschip verricht Uit deze karakteristieken vloeit logisch de conclusie voort, dat de Nederlandse revolutionnaire Frankrijk, maar dan in Aziatische geest;' d.w.z in een sterk auto ritaire zin. Zo spreekt men reeds van „het nieuwe despotisme". Te betreuren is, dat Nehroe geen echte oppositie tegenover zich vindt, welke het autoritarisme sterk zou kunnen beteuge len. Daar vormen de communisten het enige hechte blok, dat echter minder dan door zijn getalssterkte door zijn eensge zinde, doelbewuste politiek Nehroe heel wat moeilijkbeden kan bezorgen. Indien deze er echter in zou slagen krachtige agrarische en sociale hervormingen in te voeren, zou hij de communisten veel wind uit de zeilen nemen, zeker in de dorps gemeenschappen. In de industriegebieden echter, waar het verleden gemakkelijker wordt uitgewist, dreigen gevaren, welke niet kunnen wor den onderschat, maar het communisme, dat daar in opkomst is, schijnt heel sterk een nationaal, eigen-Indisch communisme te zijn, een fel-rood geschilderd nationa lisme. De grote vraag; welke allen, dié in India belang stellen, bezig houdt, is, of deze „eenheidsstaat" na een heengaan van Nehroe nog lange tijd een eenheid zal blijven. We wezen reeds op de centrifu gale krachten, welke aan het werk zijn; er moesten reeds heel wat concessies aan verschillende gebieden worden gedaan en er wordt gezegd, dat India meer een fede ratie is dan wat anders ook. En die fe deratie zal er op de duur zeker niet hech ter op worden. De ware eenheid bestond alleen ten tijde van de Britse heerschappij juist door die heerschappij; nu de Engel sen zijn heengegaan, is ook het cement aan het afbrokkelen Aan Indische zijde bestond toen de eenheid, doordat men eensgezind tegen Engeland was; nu moet men naar een eigen Indische politiek zoe ken. Dat men deze nog niet heeft gevon den, valt niet te verwonderen; er zijn te veel problemen (denken we alleen maar aan voldoende voedsel voor de gehele be volking) welke alle allerdringendst om zeehavens onverbrekelijk behör„"n'hT*T« I eeF ?plossin,g sc,hreeuwen. als dat een der- verkeersstelsel waarvan de Riiii d» a- I ®e i16 ta?£ ^nn£n enkele jaren kan de riizceeraat vormt s en ^ordel? volbracht.. Het beangstigende is, dat ook de tijd dringt. Hoewel de typische Amerikaanse werkdag nog steeds bestaat uit 8 uur en de werkweek uit 5 dagen, is het aantal arbeiders dat korter werkt geleidelijk groeiende, omdat er meer en meer Vak bonden zijn, die voor hun leden een werkweek van 35 of 37 li uur weten te bedingen. Een onderzoek door de „American Federation of Labor" (A. F.L.) wijst uit, dat op het ogenblik bijna één op de zes arbeiders een standaard- Door de voorzitters van de beide Ka mers der Staten-Generaal zijn vijftien leden uit deze colleges aangewezen om de in Juli in Parijs te houden bijeen komst van parlementsleden uit de Nato- landen bij te wonen. Uit de Eerste Kamer zijn dit de heren Reijers, jhr mr Ruys de Beerenbrouck, mr baron de Vos van Steenwijk, Tjalma en mr In 't Veld, uit de Tweede Kamer mej. dr Klompé en de heren mr Blaisse, Fens, Goedhart, jhr mr Van der Goes van Naters, Korthals, mr Roosjen, Tilanus, Vermeer en Weiter. Aan een buitengewone vergadering vgn aandeelhouders der N.V. Noord-Europe- se Houthandel Mij. zal worden voorge steld het maatschappelijk kapitaal van de onderneming van 3 millioen tot 5 millioen te verhogen. werkweek heeft van minder dan 40 uur. Het onderzoek, dat zich uitstrekte over 8.000.000 arbeiders in over het ge hele land verspreide grote steden, bracht de volgende verdeling aan het licht: Van de arbeiders met een standaard werkweek van minder dan 40 uur werkt 12 pet meer dan 37% uur maar minder dan 40 uur, 39 pot werkt 37% uur, 18 pet werkt meer dan 35 maar minder dan 37% uur, 28 pet werkt 35 uur, 3 pet werkt zelfs minder dan 35 uur. De werkweek van minder dan 40 uur wordt in het bijzonder genoten door kantoorpersoneel. Van de 1.500.00C ondervraagde kantooremployé's be hoeft 45 pet of meer dan 700.000 man nog geen 40 uur per week te werken. Naar het rechtse Weense blad „Die Presse" heden meldt, hebben de Roe meense autoriteiten de bisschop van Weissburg, mgr Aron Marton, uit de ge vangenis onslagen. Zes jaar geleden ver dween mgr Marton op onverklaarbare wijze, toen hij een officiële tocht door zijn diocees maakte. Volgens hetzelfde blad zou Anna Pau- ker, de vroegere Roemeense minister van buitenlandse zaken, kortelings als lid van een parlementaire commissie in het open baar zijn verschenen. Naar uit Boekarest afkomstige bezoe kers berichtten, deden daar geruchten de ronde, als zou de vrouw van een andere ex-minister van buitenlandse zaken, dr George Tatarescu. binnenkort eveneens worden vrijgelaten. (Van onze Parijse correspondent). De vereniging „France-Hollande", wier onlangs overleden voorzitter, prof. Polo- novski thans is opgevolgd door de Franse kunstschilder en lid van het Institut de France, W. van Hasselt, heeft wederom een aantal zwakke Nederlandse kindexen een vacantie bezorgd. Een groep van 24 kinderen uit het ramp gebied. met name Schouwen-Duiveland, die met leidsters een maand lang in de gezonde Franse Jura hebben verbleven, waar ze van onafgebroken mooi weeT hebben kunnen genieten, keert vandaag in ons land terug. Mevrouw Coty. de echtgenote van de president van de Franse republiek, heeft echter gewild, dat de kinderen alvorens ze naar het vaderland terug zouden keren, haar zouden bezoeken en dat heeft voor hen tot een wel onvergetelijk bezoek agn het Elysée geleid. Mevrouw Coty ontving de kinderen gis teren allerhartelijkst en liet zich hen door de leidsters voorstellen. Ze bleek zeer ge troffen, toen een klein meisje een keurig Frans compliment opzei en haar een boeket bloemen aanbood, die 's morgens in Nederland waren geplukt en per vlieg tuig naar Parijs waren gebracht. Een welvoorziene tafel was in een van de zalen van het Elysée geplaatst om leid sters en kinderen te onthalen. Mevr. Coty nodigde het jeugdige gezelschap uit op het bordes aan de tuinzijde van het paleis voor een groepsfoto, want ze wilde, dat ieder der kinderen een herinnering zou krijgen aan dit bezoek aan het Elysée. Sinds enige t«d is in Parijs een ten toonstelling te zien, die de meesten der talrijke landgenoten die in de voorzomer de lichtstad plegen te bezoeken niet zul len hebben opgemerkt en die toch be langrijk genoeg is om de aandacht te vragen van ieder die in de gelegenheid is haar te zien en die zich voor kunst in teresseert. In de Ecole Nationale supérieure des Beaux Arts kan men in een stemmige zaal bjjeen zien honderdtien tekeningen en 68 prenten, die tot het eigen bezit be- boren van deze oude academie en die alle stammen uit onze zeventiende eeuw, „Rembrandt et son temps" is de fraaie expositie genoemd» en men kan haar be schouwen als een prélude tot de talrijke herdenkingen die ons in 1956, wanneer het 350 jaar geleden zal zijn dat Rembrandt te Leiden geboren werd, in de hele wereld te wachten staan- Deze tentoonstelling in Parijs zal van al de manifestaties een der minst ge ruchtmakende zijn, maar het zal de orga nisatoren van de tentoonstelling van het volgend jaar niet gemakkelijk vallen de boodschap van Rembrandt zuiverder op te roepen, en zijn geest zo puur tot leven te wekken dan in deze kleine inleidende ten toonstelling. Van Rembrandt zelf zijn er een tiental sublieme tekeningen, een indruk gevend van zijn kunnen vanaf zijn Leidse begin tijd, tot een studie voor de verloochening van Sint Petrus, die in 1933 door het Rijks' museum werd aangekocht, en tot de late, zeer rijpe werken van de meester behoort. Van 's meesters hand kan men bladen be wonderen uit de gelukkige jaren dertig, de tijd dat hij het leven in zijn jonge ge zin met enkele lijnen wist vast te leg gen, alsook landschappen, getekend uit de begintijd van zijn miskenning (na het ont staan van de Nachtwacht) toen de vereen zaamde kunstenaar troost zocht in de om geving van zijn geliefde Amsterdam. Naast deze eigenhandige werken hebber de inrichters der tentoonstelling met veel inzicht en goede smaak zes tekeningen ge- exposeerd, waarbij het auteurschap niet vaststaat, maar die alle in Rembrandt's onmiddellijke nabijheid zijn getekend. Ook van enigen van zijn talrijke leer lingen zijn prachtige bladen op de ten toonstelling aanwezig, van Lievens, Maes. en Govert Flinck, behalve prachtig op zich zelf tonen zij de leermeester, die Rem brandt wilde zijn en in grote volmaakt heid was. -. - -V Een voorn stijgt naar de vlieg.... Deze knaap woog 9 ons en werd gevangen op een vlieg haakgrootie 6. (Foto welwillend ifgettaan door de heer J. Schreiner). Zij, die gewend zijn hun vacanties in het buitenland door te brengen en bij bun bagage steeds een paar hengels meeslepen, weten altijd op windende verhalen te vertellen over „die knul van een forel in dat meer in Ierland, dat stampvol vis zat" of over „een forel van een pond of vier en vechten deed dat beest. Het leek wel een haai". Soms gaan de verbalen ook over vlagzalmen, die vele meters van de duurste vliegenlijn met gierend ge weld door de molenslip jagen, alsof bet zo niks is. En steevast komt dan aan het eind van zo'n met gloed verteldé „ware" geschiedenis: Jammer, dat wü in Ne derland zulke koninklijke sportvissen niet hebben! En Iet wel, lezer, nu gaan wj) u niet vertellen, dat er in ons land wél zal men te vangen zijn en dat u in de Nieuwkoopse plassen van die grote meer- forellen kunt vangen. Wij zouden ons eerlijke wars van hengelaarslatijn zijnde sportvissershart geweld moe ten aandoen om u zulke leugens voor te zetten. Maar dat er met de vliegenhengel In ons land sport valt te beleven, kijk, dat houden wij tegenover iedere sceptische betweter staande. Er valt inderdaad sport te beleven met de vliegenhengel, koninklijke sport zelfs.. Al is deze misschien dan van iets minder allure dan die men beleeft in Ierland, Oostenrijk, Zwitserland of Toegoslavië. Daartegenover is vissen met ie vliegenhengel in ons eigen landje lan ook enkele honderden percenten goedkoper I Met een kletsende slag Vindt u het soms geen sport, wan- :eer het water rond de door u op vak- :undige wijze geserveerde vlieg plotse- ing rimpelt en een rulsvoorn van een )f pak weg, wij kilken vandaag niet ip een pondje twéé pond zich met gulzig geweld en een op het water kletsende slag van zijn staart op uw du re en dierbare Royal Coachman of Black Gnat stort of wat u verder maar voor kleurigs aan de leader van uw vliegenlijn hebt gebonden? Uw antwoord wachten we niet eens af. We zien uw ogen van spanning glan zen en uw borst onder de glimmende oliejas zich uitzetten. Sport van de bo venste plank, nietwaar? Sport, waar voor we bereid zijn in het holst van de nacht uren op een kuchende brommer te gaan zitten en wolkbreuken over onze bezuidwesterde hoofden te laten neer komen. Wat zegt u, zijn er haast geen voorns van een of twee pond? Is het een zeldzaamheid om zo'n beest te vangen en zeker op de vlieg? Dat dachten wij ook, medebroeder in Sint Petrus, dat dachten wij inderdaad met u mee, maar we hebben het tegen deel ervaren. Ze zijn er welen zelfs méér dan u denkt. Ze wortien aan de gewone hengel alleen niet gevangen, om dat ze te uitgekookt zijn en te schuw. Tegen de tijd, dat gij uw klapstoeltje hebt opgesteld achter het riet en de hengels hebt opgetuigd, vooraleer gij met een plons het peilloodje te water hebt gelaten hebben deze kwieke klan ten een machtige slag van hun goud gekleurde staart gegeven en zijn ver trokken naar veiliger contreien. Ze komen namelijk het meeste voor in hel dere polderweteringen en niet al te die- p.e plassen, waar het water in kristallen helderheid ligt te schitteren onder een zeldzaam zonnetje en waar de grond zo zacht is, dat de meest Sioux-achtige sluippas van u op weg naar het vis water, waar ge triomfen wilt gaan vie ren, trillingen verwekt die hele vissen- kolonies ijlings de staat van beleg doen afkondigen. Maar welke rechtgeaarde voorn za' argwaan koesteren jegens een onschul dige vlieg, die zachtkens op zijn jacht- domein komt neergestreken en voor zichtig meedrijft op het door de wind beroerde water? Geen enkele nietwaar? En dat is het hele eieren-eten. Ge behoeft niet meer door de polders te bolderen, maar stelt u verdekt op en serveert het aas op een volmaakt natuurlijke wüze en zonder de vis te verschrikken met bodemtrillingen, zo'n vijftiental meters verderop. Dat moet immers succes hebben! En het heeft reeds véle malen sue ces gehad. Steeds meer hengelaars gaan een meer of minder dure vliegen lijn aanschaffen. Steeds meer henge laars kopen een vliegenreel en een doos je kleurige kunstvliegen. Geen goedkope liefhebberij Het is echter wèl een mooie maar geen bijster goedkope liefhebberij. Een S3 X.y.-.Av TWEE ACTEURS. Prent van Rembrandt 'op de Parjjse expositie. vliegenhengel van standing kost toch al gauw een dikke tachtig gulden. Een eenvoudige vliegenreel minstens vijf tien en een vliegenlijn kunt ge u beko men voor de ronde som van dertig gulden. Dan hebt ge echter nog op geen stukken na de beste. Voeg daarbij de prijs van vliegenolie, lijnvet, vliegen, leaders en ge krijgt een rond sommetje en boze verwijten over „al die flauwe onzin" van uw levensgezellin. Daarom doen we onze lezers voor niks nierflendal een paar tips aan de hand die hopen geld sparen. Dan haalt ge uw lijfblad er weer een beetje uit..! Het kopen van een vliegenhengel is niet per se nodig om de geneugten van de vliegvisserij deelachtig te worden. Vele hengelaars zijn tegenwoordig in het bezit van een spinhengel van hol fiberglas. En met deze hengel, mits niet lichter dan voor een werpvermo- gen van een gram of tien, kunt ge op uitstekende wijze een vliegenlijn verkrij gen. We hebben het zelf geprobeerd met een holglashengel en het gaat wer kelijk prima. Er is natuurlijk verschil tussen deze improvisatie en een wer kelijke vliegenhengel, maar heus, het gaat best. En wat de vliegen betreft: laat u niet verleiden tot het kopen van allerlei kleurige namaak-insecten, want die din gen kunnen veel beter en veel goedko per zelf vervaardigd worden. Van dons veren en nekveertjes van een Red Island Red, als ge die kippensoort kent. De boeren spreken van „rooie Islanders" De meest geschikte vliegen Èijn namelijk in geen enkele winkel te koop. Zgn droge vliegen, de soort welke men voor het voornvissen nodig heeft, zijn immers oorspronkelijk bestemd voor de forellen, visserij en in die tak van sport gebruikt men ze zelden of nooit groter dan op 'laakgrootte 10-15. Maar voor het voorn- vissen hebben de meest geschikte vlie gen een haakgrootte van 6-8. Men neemt daarvoor dunstelige, dus erg lichte fo- relhaken, maakt er zelf een oogje aan met nylon en zet de haak vepvolgens in een klemmetje om er een „vliegen- lijf" van roodbruine veertjes aan te prut sen. Dat lijfje noemen de Engelsen .hackles" en in de vliegvisserij zijn nu eenmaal de Engelse termen gangbaar. En hier moeten we helaas ons ver haal afbreken, omdat we een zacht, maar o zo dringend seintje van de zet ter krijgen dat hij het niet èankan. Zodat we u volgende keer verder hopen te onderhouden over het vlieg vissen. STö i Maar de tentoonstelling zou ten on rechte Rembrandt et son temps heten, wanneer zij niet een beeld gaf van de stand van zaken in de Nederlandse kunst aan het begin vaij de zeventiende eeuw. En hoe zou men aat beeldender kunnen doen dan met de weergaloze reeks pen tekeningen van Jacob de Gheyn, studie bladen van Joodse typen, weergaven van profpten en sibylle's? Hét vroeg 17e eeuwse stadsgezicht wordt gegeven door twee schetsen van de zeld zame meester Buytewech, waarvan één, een gezicht op Delft, van de andere zijde der stad gezien, in sfeer dicht bij Ver- meer's wereldberoemde schilderij in het Mauritshuis komt. En zo zou men verder kunnen gaan namen te vermelden die voor de bezoeker evenzovele gelukserva ringen zijn, er zijn 4 schitterende van Goyen's te zien en ook Jacob van Ruysdaei is er zeer rijk vertegenwoordigd. Maar het enige wat er eigenlijk toe doet, is zoveel mogelijk lieden op te wekken deze unieke gelegenheid waar te nemen, en zich voor de zoveelste maal te verwonderen over dat zeldzame geluk, dat ons volk ten deel is gevallen: de onverklaarbare bloei van onze beeldende kunsten in een eeuw die om wille van deze bloei alleen al terecht de gouden heet. Het gevaar voor hondsdolheid, waarvan de vos als een der voornaamste ver- spreiders kan worden beschouwd, is nog de K.v.K. gisteren besloten, dat verder steeds aanwezig. De premieregeling voor dient te worden gegaan met de uitwer- het doden van vossen kan daarom voor- king van de plannen en het streven naar lopig nog niet worden gemist, zo deelt j verwezenlijking daarvan, het ministerie van Landbouw mee. I Na 15 Juli a.s. zal het echter niet goed NTFTTW M ARTNFHOSPITAAL meer mogelijk zijn vast te stellen of de m£jUVV MAttlNEHUBril AAL gedode dieren volwassen dan wel jonge vossen zijn. Daarom is de premie met in- De commissie voor onderwijs-aange- legenheden uit de Utrechtse K. v. K. heef t enige tijd geleden in studie genomen de mogelijkheid en wenselijkheid van de op richting in Utrecht van een school voor de opleiding van winkelpersoneel. Zij is daarbij tot de conclusie gekomen, dat volledig voor zijn taak berekend winkel personeel zeer schaars is, terwijl het voor het publiek en voor de detailhandels- bedrijven en hun leveranciers van groot belang wordt geacht, dat de distributie van de goederen goed wordt verzorgd en het publiek op passende wijze wordt bediend. Nadat de commissie dit vraagstuk eerst in eigen kring had bestudeerd, zijn ver volgens besprekingen gevoerd met ver tegenwoordigers van de middenstands bonden, de werknemersorganisaties en het grootwinkelbedrijf. Geconstateerd kon worden, dat het algemeen gewenst wordt geacht, dat een dergelijke school tot stand komt. De theoretische en practische vor ming der leerlingen moet, zonder dat hun algemene ontwikkeling wordt verwaar loosd, duidelijk afgestemd zijn op de alge mene practijk van het winkelbédrijf. Als gevolg van een en ander heeft nu gang van 15 Juli a.s. tot nadere aankon diging uniform vastgesteld op 15 voor iedere ingeleverde vos. Met het oog op de wenselijkheid de thans in de kerftabakindustrie van kracht zijnde bedrijfsregeling, het „Fabo-kartel", aan het algemeen belang te toetsen, heeft de minister voor Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie, in overeenstemming met zijn ambtgenoot van Economische Zaken in de Nederlandse staatscourant van van daag bekend gemaakt, dat hij de commis sie-bedrijfsregelingen heeft verzocht hem te adviseren over de vraag, of er aan leiding bestaat op grond van het kartel- besluit tegen bedoelde regeling op te tre den. Dit kartel kent onder meer een stelsel van funcjjonele kortingen voor de afne^ mers, een erkenningsregeling veor gros siers en regelingen tot uitsluiting v%n be- tot aanbesteding van het eerste gedeelte paalde afnemers. 'Van de bouw te kunnen overgaan. Na diepgaande studie en voorbereiding zijn thans de ontwerptekeningen gereed gekomen voor het te bouwen marine hospitaal op het ruim tien hectaren be slaande landgoed „Eikenrode" aan de Herenweg te Heemstede, het project voorziet in de bouw van een hospitaal complex met in totaal tweehonderd bed den. Daarvan zijn er 140 bestemd voor het hospitaal in engere zin en de overige zestig voor de thans nog te Leiden geves tigde sociaal-medische dienst. Voorts zal het nieuwe hospitaal bere kend en ingericht zijn voor de opleiding van marineverplegers, terwij] het tevens dienst zal doen als de moederinstelling van alle medische en pharmaceutische diensten van de marine. Het door de architecten ir Hoekstra en ir Westerhout in Den Haag uitgewerkte project bestaat uit een hoofdgebouw van drie verdiepingen en twee vleugels, een gebouw voor het „ambulantorium" de reeds genoemde sociaal-medische dienst een zusterhuis en een officiersverblijf. Met de aankoop van het landgoed was 250.000,gemoeid; de bouwkosten worden op vflf millioen geraamd. Nog voor het einde van het jaar hoopt men

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 7