Minister Beyen brengt verslag uit over Messina BELGISCHE SCHOOLSTRIJD EN KVP-PROPAGANDA Alleen varkensstapel breidde zich uit in afgelopen jaar Wachttijden in Rotterdamse haven worden langer nieuwe „Mayflower" steekt Oceaan over Overzicht Tweede Kamer De geschiedenis herleeft PAGINA 3 G.G.D. onderzocht hon gerstaker Niet naar ziekenhuis Voor Raadgevende vergadering te Straatsburg: Kentekenbewijzen personenauto's Oude provinciale nummers mogen nog blijven Rode verbazing over wat feitelijk reeds lang bestaat Minder rundvee, paarden, schapen, hoenders en eenden Filmfestival Berlijn NEDERLANDSE EN DUITSE KAMERS VAN KOOPHANDEL LEGDEN CONTACT Zal toenemende goederenverkeer kunnen worden verwerkt? over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten WAT MijnhaRPT MAAKtisGOED Op verzoek van zijn arts is de heer P. H. Tuinenburg, die sinds Vrijdag j.l, in zijn pension in Den Haag in hongerstaking is om op deze wijze te trachten verbete ring te brengen in de behandeling van de Nederlandse arrestanten in Indonesië, gistermiddag door een controlerend ge neesheer van de Haagse Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst on derzocht. Er bleek echter geen medische reden de heer Tuinenburg in een zieken huis op te nemen. De ziekenauto kon dan ook onverrichterzake terugkeren. Naar de heer Tuinenburg mededeelde, heeft hij ook bezoek gehad van een arts, die een ondrzoek heeft ingesteld naar zijn geestelijke vermogens Er was van hem onbekende zijde een verzoek ingediend hem te doen opnemen in een psychia trische inrichting. Naar hij zeide. had het onderzoek door deze arts geen enkele aanleiding opgeleverd om tot deze stap over te gaan. Hoewel de heer Tuinenburg uiteraard door zijn actie lichamelijk aanzienlijk is verzwakt hij drinkt alleen wat water is hij niet van plan de hongerstaking op te geven voordat hij positieve reacties heeft ontvangen. Opneming in een zieken huis zal hij weigeren, omdat hij dan zou worden gedwongen te eten. Zijn arts is van mening, dat de staat van uitputting van de heer Tuinenburg thans reeds op neming in een ziekenhuis noodzakelijk maakt. De Nederlandse minister van buitenland se zaken, mr. Beyen, heeft gisteren in het parlement van de Raad van Europa een uiteenzetting gegeven van het werk, dat op de conferentie van Messina, is ver richt om de Europese eenwording weer op gang te brengen. Hij begon met er op te wijzen, dat de verwerping van de E.D.G. het streven naar Europese integratie had beroofd van zijn logische basis en kader en dat het dus nodig was geweest naar een nieuwe basis en naar een nieuw kader te zoeken. De ministers, die in Messina bijeen waren, hadden van begin af aan begrepen aldus mr. Beyen, dat het onmogelijk was voor alle problemen oplossingen te vinden, die in dezelfde mate voor alle landen kon den gelden, evenmin als alle landen in de zelfde mate op alle gebieden aan de ge vonden oplossingen zouden kunnen mede werken. Minister Beyen zei niet te willen vol houden. dat de bovennationale methode de enige en ideale oplossing van de pro blemen der Europese eenwording verte genwoordigde. De vraag was evenwel, hoe het werk goed kon worden gedaar als er geen uitvoerende organen waren met dui delijk omschreven verantwoordelijkheid tegenover de nationale regeringen, voorts, hoe de kwestie van democratische contro le op bevredigende wijze kon worden op gelost. Deze hindernissen zouden evenwel kunnen worden overwonnen, zo meende de minister, daar er reeds vormen wa ren gevonden, die een middenweg aanga ven tussen de ver-gaande en de minder ver-gaande vormen van Europese samen werking. Ter inleiding van het politieke debat, dat later op de dag begon, waren aan de Raadgevende Vergadering twee be langrijke rapporten aangeboden: een gevraagd, nadat de minister de Kamer in een dwangpositie had gebracht door te zeggen, dat zo de ingediende amendementen zouden worden aanvaard hii schorsing van de beraadslaging zou vragen, hetgeen waarschijnlijk zou heb ben betekend, dat het wetsontwerp zou worden teruggenomen. Thans zal op korte termijn nader overleg worden gevoerd tussen de minister en de rappor- den met de zijne, hoewel deze ook van het departement afkomstig waren. Even- als de heer Van de Wetering, handhaafde de K.V.P.-spreker zijn andere amende ment, hoewel hij aankondigde te zuilen wijken, omdat terugneming van het rege ringsvoorstel zou betekenen, dat geen enkele verbetering zou worden doorge voerd. Dit nam niet weg, dat hij het ge schut van de bewindsman veel te zwaar vond en onjuist opgesteld. Intussen vroeg hij nader overleg met de minister. De minister stemde hierin toe, echter voor namelijk omdat er zoveel verschil was tussen de door hem en de door de Kamer aangevoerde feiten, dat hij de gelegenheid wilde hebben iedere twijfel weg te nemen aan de voorstelling van zaken, zoals die door hem was gegeven. De Kamer zou echter goed doen geen verdere concessies te verwachten. Hierna sloot de voorzitter de vergadering. Ad Int. De controle op de autopapieren als on derdeel van de door de politie onderno men zogenaamde tweede verkeersactie, blijkt volgens het ministerie van Verkeer en Waterstaat bij een deel van het publiek de mening te hebben doen postvatten, dat de provinciale nummerbewijzen van alle personenauto's reeds thans zouden dienen te worden vervangen door nieuwe kente kenbewijzen. Het ministerie deelt daarom mee, dat het vervangen van de oude pro vinciale nummerbewijzen ingevolge -wet telijk voorschrift niet eerder behoeft te geschieden dan in de loop van 1954. Daar omtrent zullen te zijner tijd nadere publi caties komen. Het ministerie doet daarom een ernstig beroep op de houders van personenauto's, welke nog onder een provinciaal nummer rijden, om in afwachting van de nadere publicaties geen aanvrage voor een ken tekenbewijs in te dienen. Het voortijdig aanvragen veroorzaakt namelijk stagna tie in de afgifte voor voertuigen waar voor de verplichting reeds bestaat. In het laatste nummer van het maand blad van de Katholieke Werkgemeen schap in de Partij van de Arbeid wijdt dr J. Tans een beschouwing aan de Bel gische schoolstrijd in verband met de KV.P.-propaganda. Wat wil de K.VP. eigenlijk met haar propaganda, zo vraagt hij zich hierin af. Wil zij soms het C.V.P.- standpunt, dat de bijzondere school primair is en dat de openbare slechts aanvullend mag zijn, tot het hare maken? Ik weet heel goed, dat een aantal K.V.P.-ers dit voorstaat. Maar ik kan mé niet indenken, dat de hele partij dit standpunt zou huldigen, aldus de heer Tans. In een land met een gemengde bevolking, zo meente hii dient de staat geen voorkeur uit te spreken voor de ene noch voor de andere vorm van onderwijs. Dat een katholieke intellecttteel iets dergelijks kan neerschrijven, wekt wel enige verbazing. Wij kunnen ons niet voorstellen, dat de heer Tans nooit gehoord heeft van het subsidiariteitsbeginsel, maar veel indruk heeft dit principe van de Katho lieke maatschappij-beschouwing kenne lijk op hem niet gemaakt. Dit beginsel impliceert, zoals overbekend, dat de particuliere zelfwerkzaamheid primair is op alle terreinen van het maatschappe lijke leven de staat dient er zich in eerste instantie toe te bepalen de spon tane welzijnsverzorging van benedenop krachtig te steunen en te bevorderen en het is met name de taak van een katho lieke politieke partij dit fundamentele beginsel op alle gebieden van het maat schappelijke leven erkend te krijgen, ook op het terrein van het onderwijs. De K.V.P. heeft dit ook begrepen, zoals blijkt uit haar algemeen staatkundig program, waarin de heer Tans het vol gende kan lezen: „De Staat heeft de plicht het bijzon der onderwijs te bevorderen en te steu nen. bij de wet etsen van deugdelijkheid daaraan te stellen, voorzoverre het alge meen welzijn dit vordert, en aanvul- lenderwijze (spatiëring van schr. dezes) ook eigen scholen op te richten, indien het particulier initiatief onvol doende in de bestaande behoeften voor ziet". De K.V.P. behoeft het C.V.P.-stand- punt in dezen dus niet tot het hare te maken. Het i s haar standpunt De heer Tans is bevreesd, dat dit standpunt de hele pacificatie op losse schroeven zou zetten en ook hier een schoolstrijd zou ontketenen Wij geloven, dat hij zich hiermede aan enige over drijving schuldig maakt. Zeker, in de lager onderwijswet is het bijzondere onderwijs niet uitdrukkelijk primair ge steld. Het openbare staat nog voorop. In feite heeft de openbare school na de financiële gelijkstelling echter een subsi diair, aanvullend karakter gekregen. In 1952 bezochten 72,4 pet der kinderen de bijzondere lagere school en slechts 27,5 pet de openbare. Practisch is het subsidiariteitsbeginsel op dit terrein dus reeds verwezenlijkt. Het lijkt ons niet waarschijnlijk, dat een formele erkenning van deze realiteit hier een nieuwe schoolstrijd zou ont ketenen. Een dergelijke reactie zou in strijd zijn met de Nederlandse zin voor realiteit. Een uitdrukkelijke erkenning van de prioriteit van het particuliere initiatief is trouwens op onderwijsgebied niet iets geheel nieuws. In de Nijverheidsonder wijswet van 1919, waarin het gehele lagere en middelbare vakonderwijs wordt geregeld, is het particuliere onderwijs duidelijk primair gesteld- Grote prijs voor de Westduitse film „Die Ratten" Op het Internationale Filmfestival in Berlijn heeft de Westduitse film „Die Ratten" de grote prijs gewonnen. Het publiek fungeerde als jury; Aan iedere bezoeker was verzocht op zijn entree biljet de woorden uitmuntend, goed, mid delmatig of slecht in te vullen. „De Ratten'' kreeg 3.696 punten, één punt minder dan de Spaanse film „Mar- celino, pan y vino", gevolgd door de Ame rikaanse film „Carmen Jones" met 3.663 punten. De volgende zeven films werden in deze volgorde gekozen: „Brood, liefde en jalouzie" (Italië), „Drie mannen in de sneeuw" Oostenrijk), „Hiroshima" (Ja pan), „The Divided Heart" en „The Young Lovers" (Engeland), .Papa. ma- man, la bonne et moi" (Frankrijk) en „Animal Farm" (Engeland)). De film „Wonder of the prairie" van Walt Disney werd gekozen ais de beste documentaire met normale vertonings- duur. gevolgd door „Het Verloren Conr tinent" (Italië) en „In de schaduw van de Karakorum" (Duitsland). De Britse producent Anthny Asquith kreeg een speciale vermelding van de In- ternatonale Vereniging van Filmcritici voor zijn film „The Lovers". In aansluiting op een onlangs gehouden algemene oriënterende bespreking over gemeenschappelijke belangen tussen afge vaardigden van de Kamers van Koophan del te Düsseldorf, Duisburg, Keulen, Aken, Münohen-Gliadbach. Krefeld, Arnhem, Nijmegen, Venlo. Roermond, Heerlen en Maastricht zal vermoedelijk in Octoaer te Venio een tweede vergadering ge houden worden, waarbij men zich op verkeersvraagstukken za] beraden en tot concrete resultaten hoopt te komen. Voor al de openstelling van meer grenskantoren en de invoering van uniforme diensttijden op die kantoren en verder de uitbouw van het bestaande wegennet aan weers zijden van de grens zijn de laatste jaren urgent geworden, zo menen de Kamers. verkeer, het toenemende goederenverkeer nog zal kunnen verwerken. Reeds thans wordt de wachttijd der schepen in de haven van Rotterdam volgens dr Schaef- fer van dag tot dag langer. Een snelle verwerking van de schepen door het grenskantoor aan de Rijn is volgens dr Schaefer eveneens nodig. De minister van economische zaken en verkeer van Noord-Rijnland-Westfalen heeft er te Duisburg op aangedrongen, dat thans ook aan de Rijn, zijn scheep vaart en de omliggende bedrijven de aan dacht geschonken zal worden, waarop deze in nationaal-economisch belang aan spraak kunnen doen gelden, nadat tot dusverre de Noordzeehavens om politeke en economsche redenen eenzïjdg gesteund zijn. De minister herinnerde aan de wensen van het bedrijfsleven aan de Rijn op het gebied van 't omzetbelasting-privilege van de zeehavens en de onnatuurlijke re geling van de invoer van graan en suiker. Op 'n persconferentie van de Nieder- rheinische Industrie und Handelskammer Duisburg/Wesel heeft Schiffahrtsdirek- tor dr Schaefer verklaard, dat de inter nationale Rijnboot niet over voldoende tonnage beschikt om het toenemende goederenverkeer op de Rijn bij lagere waterstanden te kunnen verwerken. De opbrengst van het vervoer in de Rijn scheepvaart is in het verleden niet groot genoeg geweest om een reserve-tonnage te vormen. Dr Schaefer gaf uitdrukking aan zijn ernstige bezorgdheid over de vraag, of de haven van Rotterdam, als knooppunt van het zeeverkeer en het binnenwater- geven. Een der directeuren van de scheepswerf ver klaarde gisteren na de ondertekening van het contract, dat de nieuwe Mayflower naar ver wacht wordt acht maan den na het begin van de bouw te water zal wor den gelaten. De resteren de vier maanden zullen nodig zijn om het schip af te bouwen en de beman ning te instrueren. Verwacht wordt dat de reis ten hoogste twee maanden zal duren. De oude Mayflower, die een lengte had van 27.45 meter en een breed te van 7.92 meter, stak in 1620 met 102 passagiers aan boord de Atlantische oceaan over op weg naar de Nieuwe Wereld. Haar evenbeeld zal de reis echter maken met de helft van dit aantal. De bemanning, die gekleed zal zijn zoals de zeelui in de vijftiende eeuw zal evenwel uit 21 man' be staan en dus even groot zijn als in 1620.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3