Genie en idealisme van Gala-meeting op Duindigt met Franse en Belgische paarden PUZZLE Onze dagelijkse GYMNAJUVENTA draait op volle toeren Racing Paris eiste een kapitaal voor Schaap laïi Nieuw wereldrecord op de 80 meter horden Wie wint de Grote Prijs der Lage Landen? Sectie Betaald voetbal gaat vergaderen Winkler won wereldtitel springruiters Nare dagen? AKKERTJE SAN FRANCISCO VRIJDAG 8 JULI 1955 PAGINA 4 L. Brunt bracht uitkomst Russin liep 10.8 sec. DE DERDE TESTWEDSTRIJD ENGELAND—ZUID-AFRIKA MILAN WON VAN DE MOSKOUSE DYNAMO'S CHATAWAY VLAK BIJ EEN HAEGG-RECORD Moe en mat? Oplossing van gisteren Horizontaal: 1. ba, 3. ma, 5. gerst, 9. 1.1., 10. anjer, 12. at, 13. natie, 16. ieder, 19. d.d.. 20. as, 21. dr, 22. ir, 23. de, 24. ik, 25. ee, 26. ka, 28. ia, 30. e.a., 32. droog, 33. stolp, 35. eg, 37. edele, 40. ne, 41. kaars, 42. oh, 43. o.l. noot door het zingen van hun Volkslied by het opkomen. Het was doodstil in de hal tijdens de demonstratie van de heren. Slechts'een niet te definiëren geluid gaf het rhythme aan, waarop de meest ingewikkelde vrije oefeningen uitgevoerd moesten worden. De gebronsde huid van de Afrikanen glom, toen zij op de hun eigen wijze het publiek voor de ovaties dankten. Daarna begon de romantiek. Enige in het hemels blauw gestoken dames met idem sluiers demonstreerden de moderne Egyptische dansen. Met haar aangeboren soepelheid hebben deze dames geen moeite met welke lichaams-stand ook. De heren voerden daarop een krijgs dans uit op sandalen, gekleed in het Egyptische militaire tenuevan 2500 jaar geleden. En tenslotte werden de toe schouwers verplaatst naar de woestijn, waar de Pharao gezeten op zijn troon zich amuseerde met de dansen van een grote groep dames. Alle dansen gaven een beeld van de lichamelijke opvoeding in Egypte en de wijze waarop zij werden uitgevoerd zal menigeen voor altijd in herinnering blijven. Er was deze avond slechts één Neder landse groep op de vloer. Meisjes van Dovido uit Vlgardingen (K.N.G.V.), Ex celsior uit Delft (N.C.G.V.) en Advendo uit Rotterdam (N.R.K.G.B.) o.l.v. de heer B. Miltenburg, gaven een demonstratie op vier bruggen, die bijna feilloos was. Zes tien kleine jongens uit Luik („Le Tetra- gone") vertegenwoordigden België met veelal „klassieke" grondgymnastiek met tóch enkele nieuwigheden. Groot succes boekten natuurlijk de Zweden ditmaal van „The Hammarby Boy's Club" uit Stockholm weer. Veel nieuws was daarbij niet onder de zon, maar tafelspringen en de lange-mat-oefe- ningen werden zo correct en stijlvol uit gevoerd. dat zij het warme applaus bij het verlaten van de vloer tenvolle ver dienden. Al met al had het ochtend-, middag en avondprogramma in de Rivièra-hal een overdaad en vooral ook een verscheiden heid aan gymnastische demonstraties op geleverd (men stelle de klassieke Zwe den, de revolutionnaire Joego-Slaven en de romantische Egyptenaren maar eens naast elkaar), waarmee men de Gymna- juventa-organisatoren wel mocht felici teren. 1 Na de affaire welke de Haagse vereni ging A.D.O. enige weken geleden gehad heeft met de Franse club Nimes, in ver band met de eis tot het betalen van een transfer-som voor Timmermans, heeft nu ook 't Gooi een dergelijke kwestie met 'n Franse vereniging. Het gaat hier om Ri- nus Schaap, de aanvoerder van het Ne derlands elftal, voor wie de Hilversumse vereniging nooit een transfer-bedrag aan de oorspronkelijke „eigenaar", Racing de Paris, uitkeerde. De Franse heren ziin namelijk thans van mening, dat waar Schaap ten tijde van het amateurisme in Nederland als „vrij en onbelast man" in de amateur-club 't Gooi kon terugkeren (nadat zijn contract met Racing Paris beëindigd was ver klaard), de evolutie tot semi-professiona- lisme in Nederland in het algemeen en van de club 't Gooi in het bijzonder ech ter het alsnog vragen van een transfer bedrag wettigt. En zo ontving het bestuur van 't Gooi enige tijd geleden een rekening van 21.000 die voor de eerste Juli vol daan moest zijn. Uiteraard heeft de Hil versumse vereniging een dergelijk bedrag niet in kas en omdat Schaap aanvoerder is van het Nederlands Elftal (de reden, dat de transfer-som zo hoog is) heeft zij zich tot de K.N.V.B. gewend met het ver zoek een oplossing te vinden. De hierop volgende besprekingen van de heer L. Brunt, secretaris van de K.N.V.B. met de Franse Bond en Racing Paris heb ben een bevredigend gevolg gehad. De re kening wordt geannuleerd, maar als eis stelde de Franse club nu een vergoeding van de onkosten, die in de duizenden loopt Een andere voorwaarde is, dat Racing in het komende seizoen een keer als spar ring partner zal optreden tegen ons natio nale elftal, waarin Schaap is opgesteld. Racing zal daarvoor natuurlijk ook de no dige papieren ontvangen. Tijdens atletiekwedstrijden te Moskou heeft de Russin Galina Yermolenko het wereldrecord 80 meter horden verbeterd en gebracht op 10.8 sec. Het wereldrecord stond sedert 24 Juli 1952 met 10.9 sec. op naam van de Australische Shirley Strick land en werd tijdens de Olympische Spe len te Helsinki gemaakt. Op 3 Augustus 1954 evenaarde de Russin Maria Gólu- bichnaja te Kiev het wereldrecord. In middels is dit record erkend Op 6 Au gustus van hetzelfde jaar légde Edna Maskell uit Noord-Rhodesia te Vancouver eveneens deze afstand in 10.9 sec. af. Deze prestatie werd evenwel nog niet door de I.A.A.F. gehomologeerd. Hoe dan ook, al deze tijden zijn thans door de 10,8 van Galina Yermolenko gepasseerd. Op Old Trafford Manchester is gisteren de derde testwedstrijd begonnen met een schone dag weer en met een zeer goede pitch. Weer was Engeland de gelukkige de toss te winnen en koos natuurlijk bat ten, daarmede de tegenstander al meteen het nadeel gevend van de laatste innings. Fel begonnen de Zuid Afrikaanders maar weer te bowlen; hun eerste aanval len waren scherp en fel en brachten ook succes. Vóór er 20 op het bord waren, waren de openingers al van de baan. En zowaar voor de lunch was ook May (35) en de grootmeester Cowdrey, speciaal voor de gelegenheid van stal gehaald, van het tapijt. Geen slecht begin: 75/4. Bailey en Compton verdedigden toen voor wat ze waard waren en de stand werd 130/4, toen Compton gemist werd door Keith. Tot de thee viel er geen slachtoffer meer en was de 150 gepasseerd. Het duo Compton-Bailey wist tenslotte de collaps te stuiten en toen Bailey voor een geduldige 44 viel, had de score een be hoorlijker aanzien gekregen. Compton had een gelukkige dag, werd driemaal gemist, maar batte dan ook de dag uit voor een waardevolle 156. Evans en Tit- mus sneuvelden beiden voor 0 en de dag eindigde op 264 voor 7. Sterk was Enge- tand's batten zeker niet geweest. Naar wij vernemen zullen de verenigin gen van de sectie Betaald voetbal in de loop van de volgende week bijeenkomen teneinde zich te beraden over de situa tie welke ontstaan is door het aftreden van het volledige sectiebestuur. Men is er zich van bewust dat spoedig een oplossing moet worden gevonden aan gezien de nieuwe competitie van de af deling Betaald voetbal immers op 28 Au gustus moet gaan draaien. Het initiatief voor deze bijeenkomst zou genomen zijn door leden van de oud» V.E.K.. Donderdagmiddag is voor 50.000 toe schouwers tijdens het internationaal con cours hippique te Aken de finale om het wereldkampioenschap springen verwerkt. In de eindstrijd hadden zich de Italiaan lt. Raimonde d'Inzeo. de Fransman d'Orio- la, de Engelsman Dallas en de Duitser Winkler geplaatst. Volgens het reglement van de F.E.I. (de internationale hippische federatie) moesten de ruiters het parcours met vier paarden afleggen, nl. met het eigen paard en met dat van zijn drie con currenten, die zich in de finale hadden geplaatst. Het parcours telde acht hin dernissen met 10 sprongen van 1.30 tot 1.50 meter. De lengte bedroeg 455 meter en moest binnen 78 seconden worden gereden. Het is een spannende finale geworden, waarvoor zelfs nog een barrage nodig was tussen lt. Raimonde d'Inzeo en Winkler om de winnaar aan te wijzen. Beide rui ters hadden op de vier verschillende paarden 8 fouten genoteerd. Dallas noteer de een totaal van 32 fouten, Jonquiere d'Oriola maakte 13 fouten en staakte toen voortijdig de strijd. Lt. d'Inzeo en Winkler moesten daarop in de barrage hun reser ve-paarden berijden en dat van hun te genstander. In zijn eerste parcours noteerdelt. d'In zeo 4 fouten, tijd 76.7 sec. Daarna maakte Winkler eveneens 4 fouten, tijd 66.5 sec. maar bij de voorlaatste hindernis, de muur, het tweede parcours foutloos af in 42.7 sec. Aanvankelijk leek het erop dat lt. d'Inzeo eveneens foutloos zou rondkomen, maar bij de voorlaatste hindernis, de muu stootte zijn paard een steen weg en dit kostte d'Inzeo de titel, (tijd 56.4 sec). Hans Winkler had met succes zijn titel ver dedigd. Prins Bernhard overhandigde na afloop van de strijd aan Winkler de bokaal Donderdagavond heeft Milan te Moskou met 42 van Dynamo gewonnen, na bij rust met 2-1 te hebben voorgestaan. Aan beide ploegen werd in de tweede helft een strafschop toegestaan, waaruit Savdu- nin voor Dynamo en Sorensen voor Milan scoorden. De Italianen, die Nordahl tot aanvals leider hadden, maakten grote indruk door hun prachtig teamwerk, hun tech niek en de kracht en de zuiverheid van hun schoten. Daarentegen stelden de Dynamo's teleur, en hun keeper Yashin had wel een heel ongelukkige dag. „Sappeurs" van het vierde opleidings regiment van hei Engelse Corps Royal Engineers, dragen op deze foto, ge maakt op de luchtbasis van de R.A.F. te Farnborough in Hampshirez.g. Cosy-vliegers, welke een 45 jaar ge leden werden gebruikt om een man voor observaties tot op een bepaalde hoogte „op te laten"- Deze gevaarten en nog veel m.eer was te zien op de basis tijdens een demonstratievooraf gaand aan driedaagse feesten ter ge legenheid van het gouden jubileum van Farnborough. De tentoonstelling, welke op de basis is ingericht, geeft een beeld uit haar geschiedenis sinds 1905 en van de ontwikkelingsgang tot op heden. In een athletiekwedstrijd Stockholm Londen werden enkele invitatienummers ingelast waaraan verscheidene top-athle- ten deelnamen. Londen won met 99—84 punten, waarbij de Britten zich de sterk- sten in de loopnummers toonden. Op de 2000 meter zegevierde Chris Chattaway in de uitstekende tijd van 5 minuten 10,6 sec., waarmede hij slechts 0,1 sec. boven het wereldrecord van Gun- der Haegg bleef! Toen de bel ging voor de laatste ronde ontwikkelde zich een felle strijd tussen Chataway en Ericsson (Zwe den). die echter ook door Disley (Enge land) werd gepasseerd, die met 5.11- tweede werd, terwijl hij zelf de derde plaats bezette met 5.11.4. Horizontaal: 1. gewicht, 4. niet toege vend, 9. schaap, 11. voorzetsel, 12. gods dienst (afk.), 14. zoals de akten getuigen (lat. afk.), 15. onmeetbaar getal, 16. zang- noot, 17. jongensnaam, 19. voegwoord, 20. bijwoord, 21. titel /afk.), 22. berg, 23. voegwoord, 24. welwillende lezer (lat. afk.), 26. mal, 27. herkauwer, 28. deel van de bijbel. 29. rivier in Italië, 30. plaats in Gelderland, 31. bijwoord, 32. voorzetsel, 33. landbouwwerktuig, 35. Fr. pers. vnw., 36. plaats in Gelderland, 39. gebogen been, 41. kruimel, 42. deel van het oog. (Advertentie) U voelt U weer "stralend na een zichzelf tactvol wist te gedragen, dan was ze bereid het verleden te laten rus ten. Het zou voor hen allebei veel ge makkelijker zijn als er nergens meer over gesproken werd, als er van beide kanten verklaringen noch verontschuldigingen ge geven werden, zodat ze hun vriendschap konden voortzetten vanaf het punt waar hun wegen uiteengegaan waren. Vóór het thee-uurtje keerde Hephzibah van haar boodschap terug. Jason Means had via een dozijn makelaars nosmaa^ duizend aandelen Gertrude verkocht, thans tegen honderdtwee en drie achtste. Anneke besloot het hierbij te laten en zich tevreden te stellen met het risico, dat ze thans genomen had een twee ledig risico overigens: ten eerste wat haar geld betrof, en ten tweede met be trekking tot de activiteit van H. Watt- les, die niet te zeer in de gaten mocht lopen. Als het aantal verkochte aandelen te groot werd, zou men op de beurs gaan praten. Ze besloot niet het onderste uit de kan te halen. Gretig volgde ze de beursnoteringen. Iedere dag opende de beurs vast, en soms steeg Gertrude een volle punt. In Londen bleef men begerig naar aande len Gertrude. Baron Grants bemoeiingen wierpen vrucht af, en de beurs van San Frartcisco was Londen gunstig gezind. Er waren dagen, dat de koersstijging haar geldbelegging scheen te niet te zullen doen, maar iedere keer als ze op het punt stond aan de juistheid van haar inzichten te gaan twijfelen, won haar zelfvertrouwen het toch weer. Asbury Harpending kon iedere dag aan komen, en ze zag zijn aankomst met on geduld tegemoet. Het rapport van Jamn zou pas gepubliceerd worden, als hij weer in San Francisco was. En het rap port van Janin zou de doorslag geven, dat wist zij zeker. Zijn reputatie in mijn- bouwkringen was zo enorm, dat het be staan van een onderneming stond of viel met zijn oordeel. Ze had ook vernomen, dat Arnold en Slack weer naar hun dorado waren te ruggekeerd, na beloofd te hebben met zo'n lading edelstenen terug te komen, dat er geen schaduw van twijfel meer mogelijk zou zijn. Voorlopig was zij dus gevrijwaard van nachtelijke schoten. Op Woensdagmiddag stond Juan Val- lejo onverwacht voor de deur. Hephzibah liet hem met een zelfvergenoegd gelaat binnen. Ofschoon ze het niet graag zou hebben toegegeven, had ze de opgewekte jongeman eveneens gemist. Halio, Hepsie, zei hij, zonder een zweem van berouw. Schoon als altijd. Is je lijst van aanbidders weer gegroeid? Zeg eens, maak ik een klein kansje? Hou een ander voor de gek, maar mij niet, meneer Parnell, zei Hephzibah, zachtzinniger dan haar gewoonte was. Is juffrouw Villard thuis, Hepsie? Ik zal haar zeggen, dat u er bent, antwoordde Hepsie en ze snelde de trap op naar Anneke's slaapkamer. Hij is er, zei ze, zonder haar op gewondenheid helemaal te kunnen ver bergen. Anneke daalde kalm en beheerst de trap af naar de salon en betrad het ver trek zonder een zweem van onzekerheid. Haar begroeting had een volkomen neu trale tint. Ze deed noch gereserveerd, noch enthousiast. Juan deed pre-ies een der. Hij scheen het vanzelfsprekend te vinden, dat hij welkom was. Anneke had gehoopt dat het zo gaan zou, maar toch nam ze het hem een tikje kwalijk. Ze wilde geen verontschuldigingen, maar toch was ze boos, dat hij haar zijn ex cuses niet aanbood. Hij keek haar spra keloos aan. trok ziin welgevormde wenk brauwen op en knikte. Geen twijfel mogelijk, zei hij, je bent een stralende jonge vrouw. Heeft Hepsie niet meer van die lekkere koekjes? Laat ze er voor Zaterdag wat klaarmaken om mee te nemen. Een ogenblik was ze woedend. Dus hij dacht dat alles maar zo makkelijk in or de kwam. Hij diende flink op zijn nummer gezet te worden. Maar voor ze woorden gevonden had om hem de pin op de neus te zetten, vervolgde hij reeds, onaange daan door de fonkelende blik, die uit haar ogen scheen te schieten: We gaan al vroeg. Om een goede plaats te krijgen. En het zal druk zijn op de weg. Hij keek langs haar heen haar de deur. En ik zou wel een kop thee blieven ook. Brown- lee wil met zijn nieuwe rijtuig pronken. Waar pronk jij mee? Ze hebben allemaal iets om mee op te scheppen. Kletspraat, zei Anneke. Dit wordt de beste kans voor de dames van heel het seizoen. Verticaal: 1. soort riem, 2. slede, 3. vloerbedekking. 5. geheel de uwe (lat. afk.), 6. ambtshalve (lat. afk.), 7. Fr. voegwoord, 8. zonder tegenwerpingen, 10. plaats in Utrecht, 13. visnet, 15. speelgoed, 18. sappig, 21. dunne, 24. zuivelproduct, 25. grote vogel, 26. onverstandig, 28. vis- gerei, 29. rakel, 34. kreet, 36. bijwoord, 37. titel (afk.b 38. water in Friesland, 40. dierengeluid. Verticaal: 1. blond, 2. al, 3. Maria, 4. an, 5. ge, 6. erker, 7. s.a.. 8. t.t., 11. ja, 14. adder, 15. es, 16. id, 17. eikel, 18. r.r., 25. ed, 26. koper, 27. a.g.. 28. is, 29. Atjeh, 31. appel, 34. re, 35. e.k., 36. ga, 38. ds, 39. l.o., 40. no. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 4