MGR JENNESKENS: „Volk dat zijn heiligen vergeel, vergeet de hemel!" Onderwijzers vragen afdoening van lopende zaken ik Reliekenstoet trok door Maastricht Stijlvolle symbolisering van zestien eeuwen christendom vier uur BOELGANIN - belooft EDEN te antwoorden MAJESTIC EINSTEIN waarschuwt atoomoorlog Oproep van Nobel-prijswinnaars tegen HEILIGDOMSVAART 1955 GEOPEND GEEN LOTERIJBRIEFJE? Burgemeesterlijke elfstedentocht per helicopter Allerlaatste „mootje" in nieuwe Moerdijkbrug gezet Kardinaal Frings zegent de Kruisreliek menigte met Zeven Prinsen der Kerk deden hun intocht r"«~— j Stad in feesttooi Algehele salarisherziening noodzakelijk 1/4mi!lioenguldenaanprijzen De unie met Nederland RHEUMA-verrassingsacfie Soekarno gelast staatsbezoeken af Trein ontspoord bij Haarlem Russische verklaring over Duitse kwestie Nog voor Grote-Vier-conferentie begint h/s1^'s MAANDAG 11 JULI 1955 PAGINA 3 Op 1 October dubbelsporig Blijde incomste „Dagen van het heil' Oppositie in Djakarta blijft boycotten Bolswards burgervader op uitnodigingstournée Wiel scheurde Vier rijtuigen naast de rails Van Hoogmis lot Lamhertusspel VIRGINIA SHAG Maastricht opende de Heiligdomsvaart met de ontvangst der ere-gasten. We fotografeerden bij aankomst aan het station v.l.n.r. mgr Alfrink, gouverneur F. Houben, kardinaal Frings, burgemeester Michiels van Kessenich, mgr Lemmens, mgr Hanssen en mgr Paulissen. De nieuwe spoorbrug over het Hol- landsch Diep is compleet. Het oude aan- bruggetje, dat de brug met het Noorde lijke landhoofd verbond, is Zondag ver vangen door een plaatstalen aanbrug, die op een stelling er naast was gemonteerd. Zondagmorgen is het oude bruggetje met behulp van lieren van zijn plaats ge trokken en direct daarop is de nieuwe aanbrug geplaatst. Het karwei verliep vlot en nam niet zo veel tijd in beslag. Langer was men bezig met het aanbren gen van veranderingen op de spoorbaan aan de Noordelijke oever van het Hol- landsch diep. Tot dusver namelijk reden de treinen op een noodspoor, dat tussen het dubbel spoor was aangelegd. Door een wissel om te leggen en een stuk van de spoorbaan recht te trekken heeft men nu bereikt, dat het treinverkeer over het Oostelijke spoor van de brug kan worden geleid. Het noodspoor zal nu worden af gebroken. Op 1 October zal het Westelijke spoor in gebruik genomen worden, zodat dan de brug haar dubbelsporige functie kan gaan vervullen. Het treinverkeer was tot twee uur Zondagmiddag gestremd. (Van onze correspondent) Ih VEN VIEL ER een plotselinge stilte in de wijde, tot dc uiterste hoeken met gelovigen gevulde St Servaeskerk te Maastricht, toen de laatste accoorden van de kruishymne waren verklonken. Maar dan rinkelden de altaarschellen. Jozef Kardinaal Frings, aartsbisschop van Keulen, besteeg langzaam de trappen van het hoofdaltaar. Hij nam de kostbare reliekhouder van het H. Kruis in zijn handen. Vijf eeuwen geleden vervaardigde de Maastrichtse meester Ulrich deze houder in de vorm van een Lotharings kruis. Vijf-en-dertig partikels van het H. Kruis zijn de unieke schat van deze houder. De menigte in de kerk zonk op de knieën. En met een plechtig gebaar zegende de kardinaal driemaal de gelovigen met de relieken van het H. Kruis. Wederom rinkelden de bellen. Boven, hoog in de torens van de kerk, begon nen de klokken te zingen. En binnen in de kerk zong de menigte krachtig en welluidend het lied van Sint Servaas. De Heiligdomsvaart 1955 was geopend. Dat was Zaterdagmiddag om kwart voor zes. Maar daarvoor hadden zich ln een zonovergoten stad reeds gebeurtenissen voorgedaan, die door duizenden toeschouwers werden gevolgd. geleide. De drumband van de verkenners roerde de trommen en de mannen van de harmonie van Caberg deden de marsen springen uit het blinkende koper. Reeds om hall vier stonden langs de route van het station naar de binnenstad dichte rijen kijkers opeengepakt, nieuws gierig naar de intocht van de prinsen der kerk. Feestelijk wapperden de vlag gen en wimpels van de gevels der oude herenhuizen. Het geduld van de wach tenden werd lang op de proef gesteld. Maar eindelijk tegen half vijf had het hoofdcomité van de Heiligdomsvaart geleid door mgr P. J. M. Jenneskens. pas- toor-dekën van Maastricht zijn hoge gasten tezamen in de stationsrestauratie. Bij de begroeting was natuurlijk ook het hoogste wereldlijke gezag van stad en gewest aanwezig. Mr dr F. Houben, Com- missaris van de Koningin in Limburg en mr W. Baron Michiels van Kessenich, burgemeester van Maastricht, heetten met de leden van het Heiligdomsvaart comité zeven Prinsen der Kerk welkom. En buiten wachtte de menigte. De open landauers begonnen een voor een voor te rijden. In de eerste nam plaats mgr J. B. Theunissen, Apostolisch Vicaris van Blan- tyre. In de tweede mgr Constant Kramer O.F.M., bisschop van Luanfa, en zo ver volgens mgr H. Paulissen, mgr dr A. Hanssen. bisschop-coadjutor van Roer mond, mgr dr B. J. Alfrink, aartsbisschop coadjutor van Utrecht. En daarna was de laatste open wagen aan de beurt. De palfreniers in blauw lakense jas, witte broek en hoge zwarte laarzen, de hoge grijze hoed recht op het hoofd openden de portieren. Jozef Kardinaal Frings steeg in en hij werd gevolgd door de grijze bisschop van Roermond, mgr dr G. Lemmens, en tenslotte door de man, op wiens schouders de gehele last van deze Heiligdomsvaart rust: mgr J. P. M. J enneskens. De tocht kon beginnen. Voorop ronkte een escorte van de motorpolitie en stap ten de koolzwarte paarden van het ruiter- Duizenden en nog eens dui- ken ZaterdaStrichtenaren trok" I t fw ^avond al het een- trum der stad m om de prachtig 5 versierde straten en pleinen en dWe? overvloed van licht badende kerken en andere his- torische monumenten te bewon- j deren. Tussen de beide Maasbruggen spuit een op het water liggende fontein 35 meter omhoog. De met vele vrolijk wapperende vlaggetjes schitterend opge- smukte grijze Oude Brug spant zich over de Maas en verbindt j de beide met speelse bloembak- j ken versierde Stationsstraten. Maar ook de Rechtstraat in Wijk, waar blauwe en rode engelen- figuren tegen de gevels zweven, j de Kleine Staat, vol gehangen t met rijkelijk met zilveren ster- ren bezaaide, kleurige „man- den", de Grote Staat, de Bosch- straat en al die andere, smalle, winkelstraten der stad hebben zich voor deze Heiligdomsvaart in een statig, maar daarom niet J minder fleurige feesttooi gesto- t ken. Overal in de stad, met de oude gevels of het groen van parken als decor, staan vele heiligenbeelden opgesteld, het werk van kunstenaar en am- bachtsman samen. Men zou vaak wensen, dat hun plaats permanent ware! Heel de stad j ademt een geest van vreugde j door zijn blije versiering en van t bezinning om al die beelden met hun devotievolle gebaar. Klaterend applaus steeg uit de menigte op, de paarden voor de landauwers trok ken aan, de blijde incomste van de hoog waardigheidsbekleders nam een aanvang. Dwars door de stad voerde de rit hen. Van de torens van de kerken van Maas tricht bliezen muzikanten koraalmuziek en in de pauzen tussen de muziek beier den „Grameer" en alle klokken van de stad. Op het Keizer Karelplein eindigde de tocht. Tegenover het portaal aan de zogenaamde Lange Gang van de St Ser vaas stegen dc bisschoppen uit de wagens en betraden de kerk, weelderig met toe ven witte bloemen en helder groen ver sierd. ,,Ecce Sacerdos", zong het koor en de gelovigen in de kerk reikhalsden om een glimp te kunnen opvangen van het purper der bisschoppen en het kardinaals rood van mgr Frings. Toen de stoet op het priesterkoor was aangekomen, zette het koor het „Sacerdos et Pontifex" in en enkele minuten later besteeg mgr Jennes kens de kansel en sprak de gedenkwaar dige woorden, die de Heiligdomsvaart zijn gelukkig begin zouden geven. „Deze dagen", aldus de pastoor-deken van Maastricht, zijn de dies visitationis. de dies gratiae, dies salutis. De Heilig domsvaart betekent voor ons dagen Van de bezoeken aan de graven van de hei ligen, dagen van de bezoeking der genade, dagen van het heil. En wij zijn dankbaar dat gij. Eminentie, en gij Excellenties, de vreugde van onze dankbaarheid om de rijkdom des geloofs wilt delen. En gij. ge lovigen. steunt en volgt onze bisschoppen in hun offeren en bidden, opdat wij de vernieuwina van ons geloof mogen be reiken. Een volk dat zijn heiligen ver geet, vergeet de hemel. Laten wij de he mel nimmer vergeten en laten wij de kans waarnemen, die de Heiligdomsvaart ons elke zeven jaar biedt, ons geloof te vernieuwen en ervan te getuigen. Want als wij het contact met de hemel herstel len, dan kunnen wij beter werken aan de persoonlijke vernieuwing van ons geloofs leven". En terwijl mgr jenneskens de openings rede van de Heiligdomsvaart uitsprak, rustten de ogen van de honderden op de Noodkist van St Servaas, opgesteld op de trappen boven zijn krocht, op de re liekhouders van de 21 heilige bisschoppen van Maastricht en op de ernstige gezich ten van bisschoppen en kardinaal. Maastricht had zijn Heiligdomsvaart geopend en de bevestiging van de goede geest kon men aanschouwen in de mas sale bidweg ter ere van de Sterre der Zee, die tegen acht uur langs een eeuwenoude route door de binnenstad trok. Duizenden namen er aan deel en duizenden keerden die avond huiswaarts met het gelukkige gevoel dat de rijkdom van de Heiligdoms vaart niet beperkt zou blijven tot deze eerste dag, maar dat twee weken lang Maastricht de stad zal zijn van de vaart naar de heiligdommen en wellicht zo als mgr Jenneskens zo vurig hoopte van de vaart naar de heiligheid. De kardinaal, de bisschoppen en ver dere gewestelijke en stedelijke autoritei ten woonden na de bidweg in het Staar- gebouw het tweede deel bij van een gala concert, gegeven door het M.S.O Na een nieuw geschreven werk van Marius Mon nikendam „Symphonische Variaties" op het „Merck toch hoe sterk" voerde het M.S.O. met solisten en uitgebreide koren van bijna 300 vocalisten, het Te Deum van Diepenbrock uit. Zaterdag vergaderde te Utrecht het verbondsbestuur van het Katholiek On- derwijzersverbond. In zjjn openingsrede wees voorzitter Joh. H. M. Derksen er op, dat nog verscheidene dringende pun ten op afdoening wachten. Hij vond de trage gang van zaken bij het departe ment van O.K. en W. uitermate teleur stellend. Als voorbeeld noemde spreker o.a. de leerschoolmarge, waar voor alleen nog maar een voorschotregcling is getroffen. Verder is er nog geen enkele regeling ten aanzien van wachtgeld, werk loosheid en de vacantie voor tijdelijke leerkrachten. De reeds lang toegezegde regeling voor studiekostenvergoeding voor leerkrachten, laat ook nog steeds op zich wachten, terwijl dit eveneens geldt voor de vergoeding voor docenten der kweek schoolcursussen, die reeds een jaar aan de gang zijn en opleiden voor bepaal de akten. Spreker verklaarde nadrukkelijk, dat naar zijn mening de minister van Onder- wiis hi'er geen schuld treft. Ook kan men moeilijk de schuld van de trage gang van zaken schuiven op de ambtenaren van het departement. Het is de regering, d e hier een oplossing kan brengen door een ruimere bezetting van de hogere functies ten departemente. Het verbondsbestuur besprak uitvoerig de personeelssituatie. Het is uiterma e dringend, dat zeer spoedig een verbetering van de salarissen van het gehele on derwijzerskorps tot stand komt. Door de verhoging van de salarissen der leraren is een wanverhouding ontstaan tussen de salarissen der onderwijsgevenden onder ling. Een bewijs hiervoor vormt de mas sale overgang van ULO-krachten, die in het bezit zijn van een middelbare be voegdheid, naar het middelbaar- en het kweekschoolonderwijs. Er bestaat geen be zwaar tegen een normale doorstroming, maar deze abnormaal grote overgang is een ramp voor het ULO, dat toch reeds te kampen had met een tekort aan be voegde leerkrachten. Door een verbete ring van de ULO-salarissen alleen zou een breuk ontstaan in de verhoudingen tus sen deze salarissen en die van het overi ge lager onderwijs. Daarom moet er een algehele herziening van alle onderwii- zerssalarissen tot stand komen en wel ten spoedigste. Ieder uitstel verergert de toestand. In deze vergadering werd de heer Derk sen herkozen als voorzitter van het ver bond onder grote dank van het enorm ve le, dat hij in zijn afgelopen zittingsperiode heeft gedaan voor het onderwijs en de onderwijzers. (Advertentie) Koop BHEUMA-verr. couvertjes Cgk. Min. v. JustiUe"22-ll-'54 L.O. 520/052 In Djakarta zou het Indonesische par lement vandaag weer een poging doen om de goedkeuring af te handelen van het Haagse protocol tot opheffing van de Ne derlands-Indonesische unie. Vanmorgen meldde PIA echter, dat voor de vierde maal de oppositie een stemming heeft on mogelijk gemaakt, door uit de vergade ring weg te blijven, zodat het quorum niet aanwezig was. (Advertentie) (Advertentie) Aangeboden: Reis AUSTRALIË, CANADA. AMERIKA OF NIEUW ZEELAND vliegtuig Of boot. Trijs f 0.50 Vraagt Uw winkelier. Goedgek. Min. v.' Just. 22-ll-'54-LO 520/052 Officieel is te Djakarta meegedeeld, dat president Soekarno zijn bezoeken aan Thailand, Burma, India, Pakistan en Irak heeft afgelast, wegens „diverse moeilijke problemen, waarvan de op lossing de volle persoonlijke belang stelling van de president eist". De president zal nu op 18 Juli (zes dagen later dan voorgenomen dus), naar Mekka vertrekken en alleen een offi cieel bezoek aan Egypte brengen. (Van onze correspondent). Nadat burgemeester J. G. S. Bruinsma van Bols ward Zaterdagmorgen Plein 1455 in zijn gemeen te had geopend het eer ste plein van Bolsward buiten de oude stadswal, len dat de herinnering levendig moet houden aan het jaar 1455. toen Bols ward zon stadsrechten verkreeg, heeft de burge- vader in een driezits Hil- ler-helicoptcr zijn uit nodigingstournée langs de Friese elf steden vol bracht De vlucht was be doeld als een inzet van de festiviteiten voor de eeuwfeesten, die deze week in Bolsward worden gehouden. Op deze trip heeft bur gemeester Bruinsma zijn Friese collegae opgezocht, om hen door het voor lezen van een op naam gestelde oorkonde beleefd maar met aandrang uit te nodigen de feestelijk heden in Bolsward bij te wonen. Een verzoek waar aan Frieslands vroede vaderen zonder uitzonde ring en met graagte heb ben voldaan. De helicopter, bestuurd door de piloot Schuller, vertrok 's morgens met een half uur vertraging uit Bolsward en arriveer de omstreeks het middag uur te Sneek, waar burge. meester H. Rasterhoff zijn collega uitnodigde de lunch te gebruiken. De stad vereerde burgemees ter Bruinsma met de Sne- ker stadspenning. Aardig was ook de ont moeting in het kleinste van de Friese stadjes. Slo ten. Burgemeester Bruin sma had namelijk eerst zijn medestadsbestuurders van Friesland gevraagd, of hij per helicopter in hun gemeente mocht lan den. De burgemeester van Sloten antwoordde hierop, dat er hiertegen niet het minste bezwaar bestaat, omdat er nog een oud verdrag bestaat tus sen Bolsward en Sloten, daterende uit het jaar 1482, waarin deze steden wederzijdse vriendschap sloten en de poorten voor elkanders burgers zouden openstellen. Dit vriend schapsverdrag is nimmer herroepen. Reden waarop burgemeester Bruinsma vrije toegang tot het ste deke Sloten had. In Leeuwarden werd Bolswards eerste burger verwelkomd door een de putatie van Friese jour nalisten, die hem een ere- rit in hun journalisten koets aanboden en hem op zijn tocht naar het siad- en provinciehuis bege leidden. Te Witmarsum vond de begroeting plaats door burgemeester A. Oosterhoff van Wonsera. deel. die zijn gast verwel komde door een vlaggen- parade van de plaatse lijke gymnastiekvereni gingen. Burgemeester Bruinsma verklaarde na afloop, dat zijn goodwill- vlucht hem uitstekend had voldaan en dat zij er ongetwijfeld toe heeft bij gedragen de belangstel ling voor Bolswards eeuwfeest ook in Fries land levendig te houden. In vrijwel alle Friese ge meenten bleek voor de aankomst van de helicop ter een grote belangstel ling te bestaan. Omgeveer een kilometer voor het sta tion te Haarlem scheurde van het derde rijtuig van de eiectrischc trein Amster dam-Uitgeest het voorste wiel aan de linkerzijde. Tengevolge daarvan raakte het binnenwiel van de velg los. De kop peling tussen de tweede en de derde wa gen van de trein brak- hetgeen weer tot gevolg had, dat de achterste vier wagens uit de rails raakten. Op ongeveer hon- ders meter vóór het station van Haarlem kwam de trein pas tot stilstand. Het der de rijtuig zakte daarbij tot bijna een hal ve meter met de wielen in de grond. Door deze ontsporing was een der bei de sporen van de baan Amsterdam-Haar lem versperd. Tussen beide steden ont stond dan ook enige vertraging in de dienst. Driemaal per uur reed er een trein, terwijl autobussen het reizigersver- voer verder voor hun rekening namen. Om de verbinding enigszins te ontlasten had men de reizigers van Rotterdam naar Amsterdam of in omgekeerde richting aangeraden zoveel mogelijk over Utrecht te reizen. Zondagavond om 6 uur functionneerde het treinverkeer tussen de hoofdstad en Haarlem echter weer normaal. (Van onze correspondent). Nimmer heeft Maastricht een zevenjaar- lijkse Heiligdomsvaart gehad, die zulk een stralend begin heeft gekend als die van dit jaar. Een gouden zon stond strak bo ven de stad van St. Servaas, toen reeds omstreeks het middaguur de tienduizen den belangstellenden de schaduwzijden van de een en twintig straten bezetten, waarlangs de grote reliekenstoet enkele uren later zou voorbijtrekken. De be- vlagde stad koesterde zich in een sfeer van vreugdevolle verwachting. En geen van deze blijde vooruitzichten stelde bij nader toezien teleur, al heeft de duur van deze stoet, de kilometerslange lengte menigeen dodelijk vermoeid. Maar dat behoort bij een pelgrimstocht, zo redeneerden kenne lijk de duizenden, die geduldig bleven wachten. En de luister van de stoet, de tegenwoordigheid van tien prelaten, de stijlvolle symbolisering van zestien eeu wen christendom in de kunstzinnige groe pen van de tocht der relieken, de feeste lijke muziek van de Maastrichtse korpsen en zangverenigingen tot en met de mar tiale suisses van alle kerken der stad Maastricht en de eregarde te paard: zij vormden een flonkerend décor, tegen de achtergrond waarvan het geestelijke ge tuigenis van de Heiligdomsvaart manifest is geworden. Honderden koorknapen, honderden kleine zangertjes, honderden bruidjes en engel tjes en honderden geestelijken van orden en congregaties gaven de groepen en wa gens relief. Kleurrijk was deze stoet vooral, het gamma van de regenboog leek te gering van omvang om de tinten te vangen,, die flonkerden in de uniformen van muzikanten, bielemannen, schutters, schildknapen, engelenkoren, figuren uit verleden en heden. En het sluitstuk van deze stoet, een moderne montage van de grote figuren uit de sociale beweging van onze tijd, waarop de groep volgde, die de verworvenheden van ons katholicisme fraai en krachtig uitbeeldde, was indruk wekkend en groots. Een bijzonderheid was, dat de stoet werd geopend door het Lothar-kruis uit de Dom van Aken. Dit kruis heeft in zijn 1500-jarig bestaan nog nimmer de lands grenzen verlaten. Voor deze Heiligdoms vaart is het kruis voor de eerste maal „uitgeleend". En zo waren er in deze stoet voortreffe lijke momenten, niet alleen van kinder lijke onbevangenheid, maar ook van echte devotie, van volharding, van uit houdingsvermogen. In deze laatste deugd excelleerden vooral de kloosterlingen en de mannen en vrouwen van alle Neder landse congregaties en orden, die de zware taak op zich hadden genomen de kijkers een beeld te geven van de kracht van Nederlands religieuze instellingen. Er was bij deze hele fleurige stoet eigen lijk maar een bezwaar: de vaart liet to wensen over en de tractors voor de stijl volle praalwagens bromden hun tech nisch anachronisme keer op keer in de oren der toeschouwers, zodat bijvoorbeeld noch I-Ieinric van Veldeke, noch Joost van den Vondel waren te verstaan ofschoon de acteurs van deze rollen hun best de den de teksten voor te dragen uit de Sint Servaaslegende en uit de Altaargeheime nissen. Maar goed, men mag niet alle» willen hebben. Voorafgaande aan deze eerste relieken stoet, die op Zondag 24 Juli zal worden herhaald en tot besluit waarvan alle 3.000 deelnemers en deelneemsters op het Vrijt hof gezamenlijk het Credo zongen, was in de morgenuren een plechtigheid in de Sint Servaaskerk gepasseerd, die het echte be gin van deze dag genoemd mocht worden. Kardinaal Frings droeg een pontificale H. Mis op, waarbij vele van de in Maastricht aanwezige prelaten aanwezig waren. Met de uitvoering van het St. Lamber- tusspel, geschreven door Loe Maas en uitgevoerd door de leerlingen van de to neelacademie onder regie van Antoinette de Visser, werd deze glanzende dag be sloten. In de stille pandhof van de St. Servaas ontwikkelde zich dit spel volgens de lijnen, die de auteur had uitgestippeld met zorg en eerbied voor de historie van de laatste bisschop van Maastricht. Deze uitvoering leverde in vele opzichten per spectieven op voor het religieuze open luchtspel in Limburg. Men verwacht, dat dc Sovjet-Unie deze week een officiële verklaring zal afleggen over de Duitse kwestie een der voornaamste punten van bespreking op de komende top-conferentie te Genève. Op een receptie, gegeven ter gelegenheid van de Argentijnse nationale feestdag op He Argentijnse ambassade te Moskou, zeide premier Boelganin Zaterdag in antwoord op vragen van journalisten, dat Rusland „binnen enkele dagen" zou antwoorden op Sir Anthony Eden's jongste voorstel inzake het Duitse vraagstuk. Op de Argentijnse ambassade zeide Boelganin, dat de Sovjet-leiders on langs op de receptie van de Ameri kaanse ambassade „openhartig heel De 83-jarige Britse filosoof Earl Bertrand Russell heeft Zaterdag op een persconferentie een oproep van wijlen prof. Albert Einstein en nog zeven geleerden uitgegeven, waarin gewaarschuwd wordt voor de gevaren die de wereld bedreigen als gevolu van dc ontwikkeling van de atoom wapens en de mening wordt uitge sproken, dat dc atoom-geleerden dienen samen te komen ter bespre king van deze gevaren. In aansluiting hierop heeft de we- reldvcreniging van parlementariërs voor wereldregering bekend gemaakt, dat op 3 Augustus in Londen een con ferentie van drie dagen zal beginnen, waarop geleerden uit de gehele wereld het atoomvraagstuk bespreken zullen. De organisatoren van de conferentie deelden Zaterdagavond desgevraagd mede, dat nog geen geleerden uit com munistische landen hebben toegezegd aan de conferentie te zullen deelne men. Het congres zal staan onder voor zitterschap van de Britse conservatieve oud-minister Sir Walter Elliott. Russell verklaarde, dat afschriften van de verklaring Zaterdag zijn toege zonden aan de staatshoofden van de Sovjet-Unie, de V. S., Groot-Brittan- nië, Frankrijk, China en Canada. De verklaring, die er op wijst dat er vrees bestaat dat bij het gebruik van veel waterstofbommen in een even tuele nieuwe wereldoorlog de mens heid zal worden uitgeroeid de min derheid plotseling, doch de meerder heid in een langzame marteling van ziekte en ontbinding gaat o.a. uit van Einstein. Russell, die aan Einstein had voorgesteld dat de geleerden een waarschuwing moesten uitgeven, had op 18 April, de sterfdag van Einstein, diens instemming met de verklaring ontvangen. „Het was mogelijk Ein stein's. allerlaatste openbare hande ling", zo zei Russell Zaterdag op zijn persconferentie. Onder de ondertekenaars bevinden zich zes Nobel-prijswinnaars. Behalve Einstein en Russell tekenden prof. Percy Bridgman van de Havard-uni- versiteit in de V. S., prof. Leopold In- feld, een vroegere medewerker van Einstein en thans hoogleraar te War schau, prof. Cecil Powell van de uni versiteit te Bristol, prof. Joseph Rot- blatt van de univeristeit te Londen, prof. H. I. Muller van de universiteit te Indiana in de V. S., prof. ITideki Youkawa van de universiteit te Tokio. Vrijdagavond heeft ook de bekende Franse communist prof. Joliot-Curie zijn handtekening onder het document geplaatst, onder voorbehoud op twee punten. Eén daarvan was, dat hij geen voorstander was van een geleerden- congres, doch van een verklaring, die niet zou uitgaan van politieke vooroor delen. Russell verklaarde, dat hij vele ge leerden over de gehele wereld had aan geschreven. Van sommigen had hij nog geen antwoord ontvangen en anderen hadden om zekere redenen afgezegd. Onder de Iaatsten bevinden de Russi sche hoogleraar Skoboltzyn, de heken- de Westduitse atoomdeskundige Otto Hahn en de natuurkundigen Niels Bihr (Denemarken), Wolfgang Pauli (Zwit serland) en Mox Born (Groot-Brittan- nië). Russell zei Zaterdag voorts, dat hij aanvankelijk had gehoopt, dat India de staatshoofden der grote mogendheden zou willlen benaderen met de verkla ring, doch dat premier Nehroe had be sloten, dat het beter was hiervan af te zien. In Britse regeringskringen in Londen is de oproep met warme sympathie ontvangen. In officiële kringen acht men echter de hierin uitgesproken op vatting, dat de wereldleiders niet vol doende besef hebben voor de ver schrikkelijke gevolgen van een even tuele atoomoorlog, niet van toepassing op de Britse regering. In sommige kringen meende men, dat de geleerden met hun conferen tie wellicht beter konden wachten op de resultaten van het onderzoek dat het Britse en het Amerikaanse medische genootschap bezig zijn in te stellen naar de eventuele gevolgen van een atoomoorlog. Officiële woordvoerders in Washing ton hebben nog geen commentaar wil len leveren. wat gezegd hebben". Hij geloofde, dat dit de manier was om op de komende Geneefse conferentie te spreken. Tot de Amerikaanse zaakgelastigde, Walmsley, die ook de Argentijnse re ceptie bezocht, zeide de Russische pre mier „Ik hoop, dat ons bezoek (aan de Amerikaanse ambassade vorige week) geen beroering heeft verwekt. Wij hebben heel wat gesproken, mis schien te openhartig, maar ik geloof, dat dit de manier is, waarop we in Ge nève moeten spreken. U hebt daar reeds een begin van de Geneefse con ferentie gehad". Boelganin doelde op de verklaring van partij-secretaris Kroesjtsjef, dat de Sovjet-Unie naar Genève gaat om „als gelijke" met anderen te praten en dat zij niet door omstandigheden tot een vergelijk over de wereldvraagstukken wordt gedwongen. Op de receptie van de Argentijnen sprak Molotof de geruchten over zijn aftreden tegen. Die geruchten waren volgens hem ontstaan door een „grap je" op de conferentie over het Oosten rijks verdrag in Wenen, toen Molotof had opgemerkt, dat „wij allemaal een dagje ouder worden". De Russische mi nister noemde de vooruitzichten voor Genève goed. „Het klimaat is goed en het jaargetijde ook". Hij vertelde Walmsley, dat hij on langs in San Francisco een cowboy hoed heeft gekregen en dat hij van plan is die te laten zien aan de inwo ners van Moskou. Op een vraag van de Amerikaanse zaakgelastigde, of hij ook cowboy-schoenen had gekregen, zei Molotof„Neen, alleen een hoed, maar een hoed valt ook meer op"! Oproep Kardinaal Feltin Ter gelegenheid van de conferentie te Genève heeft kardinaal Feltin, inter nationaal voorzitter van de „Pax Christi", de volgende oproep gedaan „Op 18 Juli a.s. zullen te Genève zeer belangrijke onderhandelingen beginnen tijdens welke de grote mo gendheden over alle essentiële vraagstukken hun resp. standpunten ten overvloede zullen voorbrengen en toetsen. „Pax Christi", kerkelijke beweging voor de vrede, heeft geen bevoegdheid om een of andere methode van onderhandelen voor te stellen. Maar het woord van Chris tus indachtig „zonder Mij kunt gij niets doen", vragen wij aan alle le den van de beweging, en aan allen die over de hele wereld met haar sympathiseren, vurige gebeden tot God te richten opdat de conferentie van Genève een echte stap vooruit zou zijn naar de vrede in rechtvaar- digheid en wederzijds begrijpen".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3