Economische toestand in Bel gië bevredigend Paniek op Pijnackers bruggetje Economische toestand Benelux- landen gunstig Overneming van Indonesische vorderingen op Nederlanders Arbeidsvrede in de Nederlandse havens Staalkaart van Zeeuwse cultuur EUROPESE SAMENWERKING BIJ MODERNISERING SPOORWEGEN Studenten-sport in moeilijkheden NOC doet beroep op academische wereld Sanering Westduitse boerenstand Handel met Nederland aanzienlijk toegenomen „Lussenwerk" bij zomerrit van RAC-West Uitslag fotowedstrijd Onderlinge handel op recordniveau Brokken in Eindstraat te Breda Niet om Indonesië te steunen Gezamenlijke financieringsmaatschappij Wijziging C.A.O. aanvaard Rationalisatie-programma opgesteld MAANDAG 11 JULI 1935 PAGINA Gevolgen verhoging omzetbelasting Uitgaven stegen sneller dan inkomsten JONGEN DOOD IN ONDIEPE BAD GEVONDEN Spelletje „wie het langst kan onderblijven' de oorzaak? DUITSE KLACHT BIJ K.S.G.- GERECHTSHOF Welke zijn de maatstaven bij vast stelling van maximumprijzen? RECTOR LOUIS LINTHORST f EMISSIE ZWAARDEMAKER E 55 heeft vele onderwerpen BEELDHOUWWERK IN BREDA Langs Rotte en landwegen Verkeersvragen met peper Het zo fraaie gemiddelde was al over boord gezet, toen men aan de traditionele laatste loodjes begon. De finish bevond zich in Terbregge en hier was tevens de tijdcontröle. Daar had eveneens niemand op gerekdn. Vandaar ook dat wij schre ven, dat het gemiddelde onderweg be graven was. Na het passeren van gema len, kerken, molens, hoofdwegen, handwij zers etc. kwam dan na 2.5 uur rijden de finish in zich. Hier werden de kaar ten, waarop lang niet iedereen een fout loos gestempeld „zomerrit", dat is een Overmoedige jongeman klom in andermans auto PAUSELIJKE ONDER SCHEIDING OUD-PATIëNTEN VAN HERSTELLINGSOORD HET LOO BIJEEN Prinses Wilhelmina in hun midden PAUL PELLA DIRIGEERT NED. OPERA ,o .p«ua d, hdMTte, «Br ,,°;j05«teSdCï.°'n'&"SSt2l&. Studie W.E.U.-parlement Eén concrete maatregel Adempauze TOPJAAR EXPORT FRIES STAMBOEKVEE INSTELLING PRODUCT SCHAP ZUIVEL Geen vrees dat ontwikkeling PBO wordt geschaad MAATSCHAPPELIJKE ZORG IN HET ZUIDEN MARKTBERICHTEN CULTURELE DAG TE MIDDELBURG Be Belgische socialistisch-liberale rege- ng heeft deze week in de Senaat haar nanciëie en economische politiek verde- wgU tegen critiek van de Rooms-Katholie- ke °PPositie. Voor de betrekkingen in de Benelux was vooral van belang wat de mi.nister van economische zaken, Rey, zei over zijn beleid. Over het algemeen, aldus de minister, 's de economische teestand van België be vredigend. Met uitzondering van bepaal de sectoren heeft de productie een re- cord-hoogte bereikt. Verwacht mag wor den, dat de gunstige conjunctuur min stens tot in bet begin van het volgend ■tear zal duren. De prijs- en loonpolitiek van de rege ring heeft geleid tot een daling van de kosten van levensonderhoud. De Belgi sche lonen zijn stabiel gebleven, terwijl die in het omliggende buitenland zijn ge stegen Het niveauverschil tussen binnen landse en buitenlandse lonen is vermin derd, waardoor de Belgische kostprijzen meer concurrerend zijn geworden. Dank zij deze politiek heeft, aldus mi nister Rey, onze handel met Nederland zich aanzienlijk kunnen uitbreiden. Het aantal werklozen is sedert 1954 met 70.000 sedert 1953 met 90 000 verminderd, hetgeen eveneens o.a. een gevolg van de meer concurrerende prijzen is. Men kan echter niet tegelijkertijd een politiek van volledige werkgelegenheid en een van loonsverhoging voeren. De regering heeft de'eerste gekozen. De verhoging van de omzetbelasting (een der nieuwe maatregelen van de re.' gering) zal volgens de minister zeker op bepaalde sectoren van het bedrijfsleven drukken, vooral op de textielnijvo-tieid. De regering zal echter het oog houden op de gevolgen van een eventuele mas sale invoer van goederen uit Nederland. De Rooms-Katholieke senatoren van Houtte en Duvieusart hadden de minis ter en zijn ambtgenoot van financiën, Lie baert, geïnterpelleerd over de voorgestel de verhoging van een aantal indirecte belastingen, die volgens de interpellan- ten het Belgische volk een bedrag van bijna drie millard frank zou kosten, met inbegrip van een verhoging van de werk geversbijdrage voor de sociale voorzienin gen met 1 pet van het loon. Van Houtte betoogde, dat door deze las ten de kostprijzen der industriëlen zozeer verhoogd zouden worden, dat concur rentie onmogelijk zou zijn en de positie van België in de Benelux verzwakt zou worden. Het land betaalt reeds, aldus zei- de hij, de gevolgen vaii een belasting- en begrotingspolitiek, die eerder is ingege ven door het verlangen verschillende par ticuliere belangen te bevredigen, dan door de zorg voor een werkelijk evenwicht der openbare geldmiddelen. Voor de gro te massa der Belgen zal het leven duur der worden, hoewel de minister verleden jaar heeft beloofd, dat er geen verho ging van belastingdruk zou komen. Minister Liebaert antwoordde daarop, dat sed®rt 1950 de openbare uitgaven snel ler zijn gestegen dan de inkomsten. In dien de regering niet waakzaam is, zal dat zo voortgaan. De hoogste finaneiëie autoriteiten hebben sedert jaren de aan dacht der successieve regeringen op de gevaren daarvan gevestigd. De regering heeft besloten, niet alleen de openbare Inkomsten te verhogen om de uitgaven, waartoe z\) verplicht is zoals de pen sioenen voor zelfstandigen te kunnen bestrijden, maar ook maatregelen te ne men om de gewone en buitengewone uit gaven te verlagen. Liebaert betoogde voorts, dat onder de vorige C.V.P.-regering de staatsschuld met 40 milliard frank was toegenomen. De laatste zes maanden heeft die toene ming een aanzienlijk langzamer tempo vertoond. Hij zeide te streven naar een sluitende begroting, een verminderde groei van de staatsschuld en een sane ring van de zieke sectoren die de open bare financiën bedreigen, te weten de so ciale voorzieningen en de spoorwegen Hij had inderdaad gehoopt dit zonder ver. hoging der belastingen te kunnen berei ken, maar de financiële toestand heeft dat niet toegelaten. In het gemeentelijk zwembad te Til burg hebben Zaterdagmiddag enige vriend jes het tienjarige knaapje L. H. dood in het ondiepe bad aangetroffen. De jongen, die rechtop stond, reageerde niet op hun aanrakingen, waarna direct de badmees ter werd gewaarschuwd. Het nadere on derzoek wees uit, dat de jongen was over leden. Over de oorzaak tast men nog in het duister. Wel is komen vast te staan, dat verdrinking niet de oorzaak is. Het knaap je had we] het spelletje „wie het langst kan onderblijven" kort tevoren met zijn vriendjes gedaan, zodat hij mogelijk ge stikt is. De Wcstduitse mflndirecties hebben een nieuwe klacht bij het gerechtshof der Europese Gemeenschap voor Tolen en Staal ingediend, teneinde een principiële uitspraak te verkrijgen over de maatsta ven, die de Hoge Autoriteit bij de vast stelling van maximale prijzen in a:ht moet nemen. De directies hadden reeds in het voor jaar een klacht ingediend, toen de Hoge autoriteit weigerde een door de mijnen van het Ruhrgebied gevraagde verhoging der prijzen toe te staan. Later heeft de hoge Autoriteit op grond van de loonsverhoging voor de Duitse mijnwerkers toch een ver hoging der prijzen toegelaten. Op grond daarvan heeft zij tegenover het gerechts hof 't standpunt ingenomen, dat de klacht der Duitse mijnen was achterhaald en niet meer behandeld behoefde te worden. Daar de mijndirecties evenwel een prin cipiële uitspraak over de draagwijdte van artikel 30 van het verdrag over de K.S.G. wensei hebben zij een nieuwe klacht aan hangig gemaakt. (Van onze correspondent) Zaterdag is in het St. Liduina-zieken- huis te Apeldoorn overleden rector Louis W. B. H. J. Linthorst, geestelijk leidsman van de R.K. Vakschool „Harreveld" te Lichtenvoorde. De overleden priester had begin vorige week een operatie ondergaan en werd sindsdien in het Apeldoornse ziekenhuis verpleegd. Rector Linthorst werd op 17 December 1908 te Wilp (Gld) geboren. Na zijn H. Priesterwijding in 1936 was hij achtereen volgens kapelaan te Denekamp en Raalte. Sinds 1953 was hij rector van „Harre veld". Bij de inschrijving op 350.000 aande len in Zwaardemaker's Handel- en In dustrie N.V. te Zaandam hebben nage noeg alle houders van claims van hun voorkeursrecht gebruik gemaakt. Kon. onderscheiding. Bij K. B. is be noemd tot ridder in de orde van de Ned. Leeuw jhr I. H. A. Backer te Haarlem, directeur van de N.V. Paketvaart Mij. De jury die de inzendingen beoor- •leelde voor de foto-wedstrjjd E 55 voor vakfotografen heeft haar beslissing geno men. Van vakfotografen werden foto's ge vraagd betrekking hebbend op de tech niek en de architectuur van de E 55. Aan de wedstrijd konden eedlnemen leden van de Nederlandse Vereniging van Vakfotografen (N.F.P.V.) Nederlandse fotografen Kunstkring (N.F.K.) en van de Gebonden Kunstenaars Federatie (G.K.F.) afd. Fotogroep. De jury bestond uit de heren: B. van Gils. Breda; E. M. van Ojen. Den Haag; G. Kramer, Rotterdam; J. Scholten, Haar lem; J. Ph. den Hartog. Den Haag. De eerste prijs van 1000 is toegekend aan de heer Cor van Weelen, Amsterdam voor een foto betrekking hebbende op de chemie. De twee prijzen van ƒ350 zijn toege kend aan de heren Joh. van Bueren te Botterdam voor zijn foto „Waterorgel" en aan Steef Zoetmulder te Rotterdam voor Z)jn foto Energieteken E 55-medailles zijn verleend aan de heren Hugo Liebe te Monster voor zijn foto ..In hoger sferen" (kabelbaan) en G. Schilp Jr. Den Haag, voor zijn foto Emigratie. De foto's zullen met ingang van Maan dag li Juli a.s. in het Paviljoen Fotogra fie tentoongesteld worden. Van 16 Juli t.m. 15 Augustus zal in de tuin en zalen van de academie voor beel dende kunsten St. Joost te Breda, St. Janstraat 18. een tentoonstelling van Ne derlandse beeldhouwwerken gehouden worden, met medewerking van de Neder landse kunststichting en de kring van beeldhouwers, beiden te Amsterdam. Op deze tentoonstelling zullen o.a. ver tegenwoordigd zijn Marius vanqt ltUns' Guntenaar, John. Radecker, R- Stultjen F Carasso, V. Esser. J Th. Gladdines, Theo Dobbelmann, Hein Horeman, Schalier, H. M Wezelaar, P Gouzipi- Perlmuter, Niel Steenbergen en Geraraa Rueter. „Aanwijzingen van de politie stip op volgen", stond er op het wedstrijdregle ment, dat de vijftig deelnemers van de R.A.C.-West „Zomerrit 1955" door Tante Pos in de bus geschoven kregen. Voorts werd de geoefenden en beginners mede gedeeld, dat genoemde rit een kaartbe- schrijvingsrit was met een lengte van 60 km, gemiddelde snelheid 30 km. per uur. Als hulpmiddelen had men nodig: potlood stukje stuf en een ANWB-toenstenkaart. Voorzien van al deze extra accessoirs, soms nog versterkt met passers, zakla"' taarns, lichtbakken, meetlatten en nog veel meer, meldden zich Zaterdagmiddag j 1. tussen twee uur en half drie de deel nemers in Lommerrijk, alwaar om half drie v.m. de eerste enthousiasteling van start ging. Dat wilde echter niet zeggen, dat een leder die officieel gestart was, direct van leer trok. Menigeen gunde zich de tijd om de routebeschrijving rustig op de kaart in te tekenen en nadien, op zoek te gaan naar ANWB-paal 1720 en de an dere aanduidingspunten. Zowel klasse A. als B. gingen gelijktijdig het avontuur te gemoet, maar overigens was hun route dezelfde. Maar dat wisten de deelnemers niet! De heren Hulsker en Sollart hadden het traject, natuurlijk voorzien van route-con- tröles, geheime controles, fout-contrles en een assortiment narigheden, uitgezet en waren uitgegaan van het standpunt: we maken ze het niet té moeilijk! Hier aan dienen wij toe te voegen, dat „ze" het ons ook niet té gemakkelijk hebben gemaakt. Het begon erg eenvoudig, dat Door de secretaris-generaal van de vooroorlogse rol van internationale kapi- Nederlandsch-Belgisch Luxemburgsche taaiverschaffer ,weer enigermate opne- Douane IJnie is een rapport samengesteld i— wel. Langs de Rotte stoof de uit elkaar gerekte kolonne wagens naar Terbregge in de richting van Bergsehoek en Berkel Men deed de route-contrles aan en voel de zich opperbest. Achtereenvolgens de den de rijders de Rottemeren aan, pas seerden op de kaart de I van Schieland en naderden van N.O.-richting uit het ge meentehuis van Berkel. Maar in de om geving van het schone oord Pijnacker, waar sommige équipes al vier keer door dezelfde controle waren gestoomd, begon de ellende en de bijbehorende aniek recht goed mee te spelen. Hulsker en Sollart hadden hier iets gefabriceerd dat men het betere „lussenwerk" zou kunnen noemen. Voor een brug stond een levens grote contróle, die door tal van deelne mers werd .genomen", maar.... fout was. We moesten n.l. het bruggetje vóór de contróle over en vervolgens een lus rijden. Het was hier, dat de stuurman en de roerganger op voet van oorlog kwa men. Geneigd om slaags te raken was een ieder, toen een landweg eindigde (zo leek het) tegen een boerderij. Dat kon nóóit! Het kon wél, zo ervoeren wij la ter, want de weg liep tussen de boerderij en een hooiberg door en achter de hooi berg stond een contróle. Dergelijke en nog een paar goed gevonden moeilijkhe den, vulden de „Zomerrit", die dan ook rijk was aan strafpunten. Een jeugdige joy-rijder heeft om 2 uur in de nacht van Zaterdag op Zondag een ravage aangericht in de smalle Eindstraat te Breda, waarbij voor rond 8000 gulden schade werd aangericht aan gevels en talageruiten. De 18-jarige C. van G. haal de het als slot van „een avondje-uit" in zijn hoofd om in een auto te stappen, die geparkeerd stond op de Havermarkt te Breda Zonder enige kennis van zaken begon' hij aan het dashboard van de Opel Record te prutsen. Plotseling schoot de wagen in zijn derde versnelling op gang. De jongeman omklemde angstvallig het stuur, maar kon de wagen, die een snel heid van rond de 70 km bereikte, niet m bedwang houden. Slingerend ging het door de smalle, gelukkig vrijwel verlaten centrumstraten. In de Eindstraat werd eerst een etalagekast meegesleurd. Daar bij schoot het linkerwiel van de wagen en vloog in de etalageruit van een schoenen winkel. Weer ging de wage over de stoep en verbrijzelde een tweede etalageruit. Ditmaal van een bijouteriewinkel. Een deel van de geëtaleerde luxewaren werd beschadigd. De wagen kwam tot stilstand op de hoek van de Houtmarkt en de Eind straat, waar een afvoerpijp van de gevel werd gerukt en de wagen op een ver lichte verkeerspaal botste. De auto werd hierbij volledig ingedrukt. De joy-rjjder kwam zonder ernstige verwondingen uit de wrakstukken gekropen en werd on middellijk ingerekend door een paar po- litie-agenten die daar juist passeerden. Na verhoor werd hij naar huis gezonden, maar van de zo goed als nieuwe Opei was niet veel over. De heer F. L. v. d. Lindenis bij ge legenheid van zijn zilveren lidmaatschap van het zangkoor der St te Delft door Z. H. de Paus begiftigd met hef erekruis „Pro Ecclesia et Ponti- fice". De onderscheiding werd mede ver leend om de verdiensten van de Jubilaris cp ander terrein, speciaal als penmiig. meester-administrateur van de R.K. Bouw vereniging ,.St Hippolytus Tussen Nederland en Indonesië werd op 11 Augustus 1954 overeenstemming bereikt inzake overneming door Neder land van vorderingen van Indonesië op Nederlanders tegen betaling van een be drag van 20 millioen, zulks onder voor behoud van goedkeuring door de Staten- Generaai. Een wetsontwerp tot goedkeu ring van de overeenkomst is enige tijd geleden by de Tweede Kamer der Staten- Generaal ingediend. Thans is de Memorie van Antwoord verschenen op het Voorlopige verslag van de Tweede Kamer. De uiteindelijke vaststelling van de door Nederland te betalen prijs is het re sultaat van moeizame onderhandelingen aldus de memorie. De Indonesische be rekening van het totaal bedrag der over te dragen vorderingen gaf een veel hoger cijfer aan. doch door rekening te houden met allerlei ter zake invloed oefenende omstandigheden, als mogelijke insolvabi liteit der debiteuren, de kansen van hun overlijden, de administratiekosten aan de inning verbonden e.d. kon tenslotte overeenstemming worden bereikt op het genoemde bedrag. Hieraan kan nog wor den toegevoegd, dat alleen de vorderin gen. welke juridisch gegrond worden geacht, bij de berekening van dat bedrag in beschouwing zijn genomen. De overeenkomst is niet aangegaan om Indonesië te steunen, doch in het belang van de betrokken Nederlanders. Indonesië had voor zijn invorderingen in beginsel een rechtsgrond. De bezwaren van Ne derlandse zijde richtten zich dan ook in de eerste plaats tegen het hoge tempo van invordering en het mede gebruik maken van het recht tot invordering in gevallen, onderscheidenlijk in een mate waarin dit leidde tot sociaal onaanvaard bare consequenties. Het voeren van ver weer tegen zodanige wijze van invorde ren was voor de debiteuren practisch onmogelijk, omdat de republiek Indo- inkomsten eenvoudig kon inhouden het geen zij die inkomstengerechtigden nog aan haar schuldig oordeelde. De over eenkomst nu is aangegaan, teneinde de wijze en het* tempo van invordering in eigen hand te hebben, zodat rekening kan worden gehouden met de persoon lijke omstandigheden van de debiteuren. Door de regering zou worden bezien, in hoeverre zij in bepaalde gevallen aan de belanghebbenden kwijtschelding zou verlenen van de overgenomen vorderin gen. Wat nu de plannen met betrekking tot de terugvordering betreft, wordt in de Memorie van Antwoord ten aanzien van de delegatieschulden verwezen naar de tussen de Staten-Generaal en de regering gevoerde gedachtenwisseling naar aanlei ding van de nota inzake het rapport van de commissie achterstallige betalingen. Voor het overige staan de plannen der regering nog niet vst. Zolang de verkrij ging van de vereiste goedkeuring van de Staten-Generaal niet inderdaad een feit is geworden, zouden mededelingen ter zake bovendien prematuur zijn. Dat het motief voor de regering tot overne ming van deze schuldvorderingen wortelt in sociale gronden, biedt naar haar oor deel op zichzelf reeds een waarborg, dat de invordering op juiste wijze zal plaats vinden, aldus de memorie. (Van onze correspondent) Op Paleis Het Loo werd Zaterdag een I eunie gehouden van oud-patiënten van nesië op door haar te betalen periodieke iet voormalige herstellingsoord voor oud- 'llegale werkers, die na de bevrijding Op het bureau van het Nederlandsch Olympisch Comité is een bespreking ge houden over de uitzending van een Neder landse ploeg naar de Internationale Stu denten Sportweek, welke van 7 tot 11 Au gustus te San Sebestian (Spanje) wordt gehouden De bespreking stond onder lei ding van dr J. Linthorst Homan, voorzit ter van het N.O.C., dat verder vertegen woordigd was door jhr. L. J. Quarles van Ufford en ir A. Paulen, terwijl voor de Nederlandse Studenten Sportraad de he ren Kist en Noothoven van Goor aanwezig waren. In zijn openingswoord wees dhr Linthorst Homan erop, dat de Kon. Ned. Hockeybond, de Kon. Ned. Voetbalbond en de Kon. Ned. Lawntennisbond finan ciële steun hadden toegezegd, dat de studenten, die uitgezonden worden, voor zover zij daartoe in staat zijn, een gedeel te in de onkosten zouden bijdragen, dat van het bedrijfsleven eveneens aanzienlij- x had staan otTnö het te- ke bedragen werden toegezegd, en dat rug naar "l ommprwi^n c^rfï-tenmmissie tenslotte het ministerie van Onderwijs, rug naar Lommerrijk. De Sportcomnussie Kungten gn Wetenschappen in het begin Paul Pella heeft zich bereid verklaard in het aanstaande seizoen enige voorstel lingen van Webers „Der Freischütz" in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam te dirigeren voor de Nederlandse Opera. Aan deze voorstellingen zullen oa Greet Koeman, Jan van Mantgem Cas par Broecheler en Gerard Hoithaus medewerken. betreffende de economische toestand in de landen der Benelux gedurende het jaar 1954 en het begin van 1955. Na een uiteenzetting over productie, werkloos heid, buitenlandse handel de openbare fi nanciën, de geld-en kapitaalmarkt, de in vesteringen en prijzen en lonen bevat het rapport de volgende samenvatting en conclusies: Evenals in de andere Westeuropese lan den was de conjuncturele ontwikkeling in de Beneluxlanden zeer gunstig. De expan- sie was in Nederland sterker dan in Bel- gië en trad er ook vroeger op. In de drie landen lag de productie op een hoger niveau dan in 1953, in verband waarmede de werkloosheid afnam. De da ling van de werkloosheid in Nederland hield voornamelijk verband mat de gun stige economische ontwikkeling. In Bel- gië was ook een ruimere tewerkstelling van werkloze arbeiders door de openbare besturen, als gevolg van de ruimere sub sidieregeling door de centrale overheid, van invloed. Gedurende 1954 nam de buitenlandse handel van de Beneluxlanden toe, zij het dat de stijging van het Nederlandse han delsverkeer sterker was dan die van de BLEU. In het eerste kwartaal van 1955 gaf de in- en uitvoer van de BLEU een verdere toeneming te zien Het handels verkeer van Nederland liep daarentegen vooral wat betreft de uitvoer, in deze pe riode iets terug. De uitvoer van de BLEU naar Neder land nam in 1954 met 20 pet toe, terwijl de uitvoer van laatstgenoemd land naar de BLEU slechts weinig steeg. Door de sterke toeneming van de Nederlandse uit voer naar Duitsland is dit land de voor naamste afnemer van Nederland gewor den en heeft het de BLEU daarmede naar de tweede plaats teruggedrongen. Desniet tegenstaande bereikte het onderlinge han delsverkeer tussen de Beneluxlanden in beide richtingen in 1954 een recordniveau. De lonende rekening van ae beta lingsbalans van Nederland bleef in 1954 en begin 1955 gunstig, zij het in mindere mate dan in 1953. De goud-, en deviezen voorraad steeg eveneens minder dani in 1953 mede omdat belangrijke extra aflos- de buitenlandse schuld werden geëffectueerd. Bovendien kon Nederland, dank zij de ruime deviezenpositie, zijn men. Vooral België heeft hiervan gebruik gemaakt. De goud- en deviezenvoorraad van de BLEU liep in 1954 terug, ten gevolge van een nadelig saldo op de betalingsbalans. In de eerste drie maanden van 1955 nam de goud- en deviezenvoorraad van de BLEU weer in enige mate toe, door een verbete ring van de betalingsbalans. Het valt op dat de toestand der over heidsfinanciën in België, als gevolg van een belangrijk deficit, gekenmerkt wordt door een toeneming der staatsschuld. In Nederland daarentegen ziet men de staats schuld geregeld afnemen. De groothandelsprijzen waren in de Be neluxlanden vrij stabiel. De Belgische kleinhandelsprijzen ondergingen weinig wijzigingen, terwijl het indexcijfer van de prijzen van het gezinsverbruik in Neder land van ultimo 1953 tot begin 1955 met 7,5 pet toenam. Doordat de lonen in België en Luxem burg met ongeveer 3 pet stegen, tegen 16 pet in Nederland, verminderde het ver schil in loonniveau's tussen België en Ne derland in een aanzienlijke mate. (Advertentie) De Franse minister vanverheer deneraal Corniglon-Molinierheeft Zaterdag, op de laatste zitting van de Raad van Europa meegedeeld, dat hij en zijn Belgische, Duitse, Italiaanse, Luxemburgse, Nederlandse, Oosten rijkse, Spaanse en Zwitserse ambtge noten de statuten hebben goedgekeurd van de „Europese maatschappij voor de financiering van spoorwegmate riaal", die bij afkorting „Eurofima zal heten. Deze maatschappij zal de moderni sering en standaardisering van het Europese spoorwegmateriaal mogelijk maken en tevens kunnen bijdragen tot concentratie van de orders en verla ging van de prijzen. Dank zij de ga rantie, welke door de deelnemende landen wordt verstrekt aan de spoor wegmaatschappijen, die aandeelhou ders van de „Eurofima" zijn, zal de nieuwe maatschappij op gunstige v°orwaarden het voor haar werk zaamheden nodige kapitaal kunnen lenen. De Franse minister kon aan_ zijn Mededeling toevoegen, dat drie nieuwe KAREI DOORMANSTRAAT 163-167. TEL. 11.64.20 had rekening gehouden met eventuele ex aequo gevallen, wat verstandig was, want zowel klasse A. als B. waren in het be zit van rijders, die het traject zonder strafpunten hadden gereden. Elk van de- van dit jaar officieus êen subsidie van 6000,- beloofde, Nu enkele weken voor de aanvang van het evenement, ontving de Studenten uiige tijd werden verpleegd in een daar toe speciaal ingerichte vleugel van de ze koninklijke woning. Een zeer bijzonder cachet werd verleend aan deze reünie door het bezoek van H.K.H. Prinses Wil helmina, die zich geruime tijd met de oud-patiënten onderhield. ze deelnemers kregen vijf zwaar gepeper- i Sportraad echter een officiële mededeling de verkeersvragen voorgezet en de be- van het ministerie, dat de subsidie niet antwoording was bepalend voor de uit- I verstrekt kon worden. „Het ziet er naar slag. Het slot vanhe t „spel" was, dat equipe Brouwer- Visser (Den Haag) vier van de vijf vragen goed wist te beantwoorden (de vragen werden gesteld aan de be stuurder van de automobiel) en eerste werd in klasse A. In klasse B. werd equipe Schilp-Schilp uit Leiden winnaar. Verdere uitslag in klasse A.: Sterk Van Slooten, Rotterdam; OorschotDre- sen, Rotterdam; Eek, Zwolle; Rijkedonk en JurgensButter. In klasse B.: Ber- noskiOosterman, AarseVan Dilst en JochemsHoogerheide, voor welke laat ste equipe de R.A.C. nog een iverde prijs beschikbaar had gesteld. In totaal waren acht équipes zonder strafpunten gebleven. De winnaars ontvingen raaie zilveren bekertjes en asbakken. uit", aldus de heer Linthorst Homan, „dat de uitzending in ernstige moeilijk heden zal komen, indien dit tekort niet aangezuiverd wordt. Er resten nog slechts enkele weken voordat de ploe" naar Spanje moet vertrekken en ik hoop door een beroep te doen op alle Nederlandse oud-studenten en de thans studerenden, dat het werk van de Studenten-Sportraad en de voorbereiding van de athleten niet voor niets zullen zijn geweest". De Nederlandse Studenten Sportraad was reeds een jaar geleden met de or ganisatie begonnen. In totaal kwamen 65 studenten voor uitzending in aanmerking, waarvan een voetbalploeg (14). hoekey- ploeg (14). basketball (11), zwemmen en waterpolo (15), tennis (3), schermen (2) en athletiek (2). De training werd serieus ie selectiewedstrijden o.a. tegen het Zuid- afrikaanse hockeyteam en tegen de stu denten van Cambridge, terwijl het voetbal elftal eveneens verschillende internationa le ontmoetingen o.a. tegen Luxemburg heeft gehad. Tot degenen die aan de wedstrijden te San Sebastian zullen deelnemen, indien de uitzending van de Nederlandse ploeg althans doorgaat, behoren verscheidene van onze beste sportmensen, die een goe de reputatie in hun tak van sport genie ten. De heer Noothoven van Goor, secreta ris penningm. van de Studenten Sport raad, gaf nog een kort overzicht van de financiële toestand. Hieruit bleek dat de kosten van de uitzending, totaal geschat op 20.000,- gedekt zouden zijn, indien de re gering haar toezegging niet had ingetrok ken. Thans is er een tekort van 5000.- waardoor de uitzending in gevaar is ge komen. Jhr. Quarles van Ufford deed daarop de verblijdende mededeling dat in een ver gadering van de „Kleine Commisie" van het Olympisch Stadion te Amsterdam be sloten is een bedrag van 1000,- beschik baar te stellen voor de studenten-uitzen ding. Voor de nog resterende 4000 sloot de heer Quarles zich evenals ir. Paulen aan bij de voorzitter van het N.O.C., die bet vertrouwen uitsnrak dat een beroep op de oud-studenten niet tevergeefs zou worden gedaan. sen, die als babv van een paar maanden ter verpleging weni opgenomen in het Herstellingsoord He ses een pracht in heer H. Ch. Be" handigde nam' koninklijke gast bord aan. oo, bood de Prin- 'd ruiker aan. De Den Haag over- -md-patiënten de 'raai reliëfwand- Zowel de Centrale Bond van werk nemers in het transportbedrijf als de Chr. bedrijfsgroepencentrale en de Ned. R.K. Bond van transportarbeiders St Bonifacius hebben Zaterdag met hun leden-havenarbeiders in Rotterdam en Amsterdam vergaderd over de voor stellen tot wijziging van dc collectieve landen reeds hebben verzocht tot de maatschappij toe te mogen treden, nl. Portugal, Denemarken en Joego-Sla- vië. Vrijdag is te Straatsburg een inter nationale commissie samengesteld, die aan het nieuwe parlement van de Westeuropese Unie vorm en inhoud moet geven. De Nederlanders mr V. d. Goes van Naters werd tot voorzitter gekozen, de Duitser Kopf en de Frans man Mutter tot ondervoorzitters. Een door de heer Van de Goes van Naters opgesteld werkprogram werd aange nomen waarvan de uitwerking op 15 September en 15 October nader in be handeling zal komen. Men verwacht, dat aan de parle mentaire vergadering der WEU die in de eerste plaats over de militaire taak en over het beleid ten aanzien van de Saar zal hebben te oordelen aind October een volledig plan tot parlementaire vormgeving zal worden aangeboden waarover zij dan zal heb ben te beslissen- De Westduitse Bondsdag heeft Vrijdag met grote meerderheid een sedert een jaar omstreden wet aangenomen, die dj grondslagen zal moeten leggen voor de sanering van de boerenstand in C nds- republick. Over de weg, die naar zulk een sanering kan leiden, zijn boeren en er- bruikers het lange tijd oneens geweest. De Boerenbond is reeds jaren geleden zijn actie begonnen onder het motto dat het prijspeil in de landbouw zou moeten worden ongetrokken tot dat van de indus trie. Inderdaad zijn de prijzen van indus triële producten sedert het herstel der Duitse economie belangrijk gestegen en hebben de aanvankelijk geheel en nog al tijd gedeeltelijk gebonden landbouwprijzen deze stüging niet kunnen meemaken. De bi iren staan daardoor voor gestegen be drijfskosten. Voorts is er een nijpend ge brek aan landarbeiders, daar de hoge lonen der industrie een steeds sterkere zuiging uitoefenen. Aanvankelijk zijn de boeren hun veld tocht voor een aanpassing begonnen met plannen om een automatische prijsbinding op te stellen, doch daartegen hebben de minister van economische zaken, Erhard. de gehele industrie en alle verbruikers organisaties zich met hand en tand ver zet Daardoor zou naar hun mening een weg worden beschreden, die tot een nieu we wedloop van lonen en pr" en zou lei- "fiérst onder het bewind van dr Heinrich Luebke, de minister van landbouw, zijn de gemoederen zodanig gekalmeerd, dat men tenslotte tot een plan kon komen, dat alle zijden tenminste voorlopig tevre den stelt. Minister Luebke heeft de boeren steeds voorgehouden, dat het grote pro bleem van bun achterstand in technische ontwikkeling eerst op lange termijn zal kunnen worden ingehaald. Hij heeft een plan van rationalisatie, mechunisat en scholing ongesteld, waar mee hij de "uitse boeren binnen tien of vijftien jaren rijp wil maken voor een foncnrrentic teren de buitenlandse pro ducenten. Rleehts mokkend heeft een I groot deel der Duitse boeren zich daar bij neergelegd, waardoor de stemmen, die alleen heil zien in rechtstreekse prijsver hogingen voor het ogenblik naar de ach tergrond zijn gedrongen. Mogelijk hebben daartoe ook dan enigs zins bijgedragen, de jongste landbouwsta- tistieken, die het duidelijk maken, dat de klachten der boeren in het algemeen overdreven zijn. Zo heeft de Duitse land bouw vorig jaar zijn bruto ontvangsten met 820 millioen tot 13.2 milliard mark zien stijgen. In hetzelfde .jaar boekten de landbouwbedrijven een netto overschot van 3.5 milliard mark, hetgeen 10 pet meer is dan het hoogste saldo, dat daar voor bereikt werd. De nu aanvaarde landbouwwet vormt de eerste wettelijke basis voor de ratio- nalisatieniannen van minister Luebke. Zii bepaalt in zeer algemene termen, dat de landbouw door middel van h..ndels-, be lasting-, crediet- cn prijspolitiek in staat moet worden gesteld de voor haar be staande natuurlijke en economische nade len tegenover andere takken van bcdriif op te vangen en ha—r productiviteit te doen stijgen. In het debat in de Bondsdag is er van vele zijden op gewezen, dat het bij zulk een algemene doelstelling van de uitvoe ring der wet zal afhangen of het beoogde doei bereikt zal worden. Zowel het boe- renfront als de industrie hechten echter grote betekenis aan de ehige concrete maatregel, die de wet voorschrijft. Deze zegt namelijk, dat jaarlijks tot 8.000 boerenbedrijven aan een onderzoek naar de bedri1fsresu!taten zul'en worden onder worpen. Een adviesraad zal op grond van dat onderzoek jaarlijks moeten vaststellen, welke verschuivingen met het oog -n loonpeil, rentabiliteit en mogelijkheid tot het financieren van investeringen zijn op getreden. Zo legt men de Duitse land- bouw voortaan zoiets als een koortstner- mometer aan, die zal moeten uitwijzen, arbeidsovereenkomst, waaromtrent Woensdag j.l. tussen partijen een com promis was bereikt. De voorstellen zijn met een grote meerderheid door de leden aanvaard. De nieuwe wijzigingen zullen met 1 Augustus a.s. in werking treden. welke geneesmiddelen nodig zijn. In het begin van elk jaar zal het parlement zo doende verslag ontvangen en over nieu we maatregelen kunnen beraden. Bij de behandeling van de wet verzette de christeliike boerenleider Bauknecht zich met nadruk tegen theorieën, volgens welke men de Duitse landbouw in het ijskoude water der internationale concur rentie zou moeten dopen, teneinde haar te dwingen zichzelf te moderniseren. De boeren waren, zo zeide hit niet tegen een rationalisatie, maar deze moest uiterst voorzichtig worden uitgevoerd. De finan ciële lasten die de boeren zich daarvoor reeds hadden getroost, moesten volgens Bauknecht niet worden onderschat. Al leen aan het T.B.C.-vrij maken van de rundveestapel hadden de boeren 3.5 mil liard mark ten koste moeten leggen. In totaal bedragen de schulden van de boe renstand thans zeven milliard mark. Minister Luebke zelf is overigens ook geen vriend van deze theorieën. Zijn stand punt is, dat op de landbouwmarkt de voor waarden voor een volledig vrije concur rentie niet aanwezig zijn. Voor de socialistische oppositie in de Bondsdag, waarin de stem der verbrui kers overweegt, zeide prof. Baade, dat de voornaamste hulp aan de landbouw fl- nancieel-politieke maatregelen zouden moet-n zijn. De Duitse boeren hadden vol gens hem een soort plan Marshall nodig. De socialisten wilden ook een soort so ciale hervorming op het platteland. Daar tegen keerde zich echter de liberale zrde van het boerenfront. Deze voorspelde, dat men tenslotte toch niet zonder een be paalde prijsverhoging voor landbouwpro ducten uit de misere zou kunnen komen. In politieke kringen in Bonn neemt men niet aan, dat de wet een lange periode van heftige striid definitief zal affuiten. Vefeer ziet mei het nu taat als een adempauze, welker duur zal ren an de concrete m -e die straks genomen zullen worden. De Bondsdag liet de wet dan ook vergezeld ga. van een verzoek aan de regering reeds spoedig maatregelen aan te kondi gen, die de positie der boeren zouden kunnen verbeteren. (Van onze correspondent) De voorzitter van het Fries Rundvee Stamboel., de heer J. N. Wassenaar, beeft Zaterdag op de te Leeuwarden gehouden algemene jaarvergadering meegedeeld, dat de export van Fries stamboekvee een hoogtepunt als nooit tevoren hefft be reikt. Dit vindt waarschijnlijk mede zijn oorzaak in de grote jubileumtentoonstel ling, die verleden jaar is gehouden en die een enorme stimulans is gebleken, zo zei hij. Om de export van het Friese fokvee in een nog sterkere mate te stimuleren werd op initiatief van het bestuur beslo ten een speciaal propagandafonds iu het leven te roepen. Het Fries Rundvee Stam boek telt momenteel 6409 leden, terwijl 21784 stuks vee in het stamboek staan ingeschreven. Verschenen is de door de minisiers De Bruyn, Mansholt en Zijlstra ondertekende Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot instelling van een pro- d*ctschap voor Zuivel en tot opheffing van het Hoofdbedrijfschap voor Zuivel, Margarine, Vetten en Oliën en het Be drijfschap voor Zuivel. De ministers menen dat in de zuivel sector ordeningsmaatregelen noodzakelijk zijn. Zij betreuren het ten zeerste, dat in stelling van dit productschap overeen komstig een door de Sociaal-Économische Raad in overeenstemming met de organi saties van de bedrijfsgenoten uitgebracht advies in het onderhavige geval niet mo gelijk is gebleken. De ministers delen niet de vrees, dat door de indiening van het onderhavige wetsontwerp de zaak der bedrijfsorgani satie in haar ontwikkeling zal worden ge schaad. Evenmin duchten zij zodanige schade als gevolg van het door de re gering partij kiezen in de kwestie, welke de bedrijfsgenoten i.e. verdeeld heeft ge houden. te weten de vraag, of het bestuur van het productschap al dan niet paritair dient te worden samengesteld. Veeleer achten zij. gezien de met de geest van de wet op de bedrijfsorganisatie bezwaarlijk te rijmen argumenten, die voor een dis- paritaire bestuurssamenstelling zijn aan gevoerd, een partij kiezen van de regering in deze voor een goede ontwikkeling van de zaak der bedrijfsorganisatie noodzake lijk. Van strijdigheid met de geest van de wet op de bedrijfsorganisatie achten de ministers geen sprake. De geschiedenis van de totstandkoming der wet op de Bedrijfsorganisatie dwingt er allerminst toe in gevallen, waarin instelling op deze meest wenselijke grondslag niet mogelijk blijkt, steeds van instelling af te zien. (Van onze correspondent) De heer F. J. Robers te Hengelo is door de minister van Maatschappelijk Werk benoemd tot plaatsvervangend hoofd van het bureau bijzondere maat schappelijke zorg in het district Noord- Brabant, Zeeland en Limburg te 's-Her- togenbosch en tevens tot hoofd van de af deling sociale zaken voor genoemd dis trict. Van 1946 tot op heden had de heer Robers voor de K.V.P. zitting in de ge meenteraad van Hengelo; van 1947 tot 1953 was hij wethouder van sociale zaken en financiën; ook in hij hoofdbestuurslid van de R.K. Bond voor het gezin. Kon. onderscheiding. Mr F. Trapman te Leiden, die op 1 dezer afscheid nam als secretaris van de Ver. der Ned. groenten- en fruitverwerkende industrie, is benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. ROTTERDAM 11 Juli. Vette koeien en ossei. (naar schatting 1317), varkens 910 Totaal 2227 dieren aangevoerd. Pijs per kg.: vette koeien le kwal ƒ2.64— 2.78, 2e kwal. 2 48—2.64, 3e kwal. 2.00—2.18, varkens (lev. gew.) resp. 1.58. 1.55 1.5Ö. Vette koeien aanvoer even groter, handel slepend. prijzen niet geheel prijshoudend enkele prima's boven notering, varkens (lev. gew aanvoer iets ruimer handel kalm prijzen wat lager in prijs, zware varkens moeilijk ir plaatsen. In de burgerzaal van het Middelburgse stadhuis is Zaterdag een Zeeuwse cultu rele dag gehouden, waarbij als het ware een staalkaart werd getoond van hetgeen de Zeeuwen op cultureel gebied thans we ten te presteren. Het openingswoord werd gesproken door de commissaris der ko ningin, jhr mr A. de Casembroot. die er o.m. op wees, dat met het organiseren van deze culturele dagen geen gemakkelijke weg wordt betreden. Dit is eveneens het geval met de cultuurpolitiek, die door de provincie thans wordt gevoerd. Het is een weg van vallen en opstaan. De be moeiingen van het prov. bestuur met de cultuur zijn zeer veelzijdig en steeds ko men er weer verzoeken om nieuwe terrei nen te betreden. Dat kan niet altijd om dat de provincie niet teveel hooi op ha#r vörk wil nemen. Dr P. J. Meertens van de dialect-, volkskunde- en naamkundebureaux van de Kon. Academie van Wetenschappen te Amsterdam, sprak vervolgens over het culturele en maatschappelijke leven in Zeeland in de jaren 1890 tot T914. Hij wees erop. dat in die tijd Zeeland een „deftige" provincie was Nergens kwa men zoveel dubbele namen voor als hier Wat nog van de Zeeuwse adel was over gebleven, floreerde, als was het de natijd Dr Meertens besprak uitvoerig het eco nomische leven, het doordringen van het socialisme en gaf een schets van het (slap pe) culturele leven. Aan het eind van de morgen declameerde mevr. E. J. van den Broecke-De Man enkele werkjes van m J. van Schagen. Des middags was er eerst het optreden van de Middelburgse zangschool o.l.v Jan Kuiler. Daarna kwamen de gesproken portretten aan de orde. waarbij mevrouw Claire Bonebakker en mr van Schagen werden geïnterviewd. De Middelburgse voordrachtskunstenaar Frans Koster bracht vervolgens 'een aantal werken van Werumeus Buning. van Paul van Ostaijen en twee korte verhalen van Andersen ten gehore. Na de theepauze was er het op treden van de vereniging voor instrumen tale muziek te Middelburg o.l.v. Henk Stam met solistische medewerking van de violist Jos Verkoeijen. Na dit muzikale intermezzo bracht de heer Hessel Jongsma namens de jury van het Zeeuwse landjuweel voor amateur toneel verslag uit van zijn bevindingen. De commissaris der koningin reikte daar na de prijzen uit aan de winnende ver enigingen. Het wisselvaandel en de eerste prijs van 150 gingen naar het Middel burgse dilettanten toneel te Middelburg de tweede prijs (f 125) naar de St. Jo sephs Ghesellen te Hulst, de derde prys 100) naar Onderling Kunstgenot te O"- en de vierde naar Cresèndn te Terne (ƒ75). De lekespelprijs van 100 de herv. jeugdraad te Goes Na een 'o telijk dankwoord van de commissaris sa' allen, die deze dag hielpen slagen, werden de gasten door het Middelburgse gemeen tebestuur officieel ontvangen. De winnen de vereniging gaf des avonds een opvoe ring van het winnendè^ stuk „Heeft Con stance gelijk?" van Somerset Maugham.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 7