Oostpriesterhulp is actie der naastenliefde begonnen OUDE TIJD Militair schouwspel op Grote Markt RUIMT OP! DAT ZEGT ALLES WIELERRONDE SCHIEDAM Geheugen-hulp 600 buitenlandse architecten bezien het nieuwe Rotterdam Reclame Wetenschappelijk onderzoek in verband met Wehaté Ned. Tuinbouw glazen zee van 40.000.000 m2 Nieuws uit STAD EN OMTREK Kapelwagen trok veel belangstelling Vit die goede ■lil! wm De Vluchtelingenhulp WALDO-RIJSCHOOL Burgerlijke Stand Hulp gevraagd Geen historiewel toekomst Baggermolen zonk Maakt voor Uw zaak WOENSDAG 13 JULI 1955 NSC PAGINA Actie voor geld en goed 69915 OEFENING BAART KUNST Collectanten gevraagd KOOR JUNG WIEN HERENMODES EUPHANIA IN HET ZONNEHUIS JAS ZOEK R. K. E.H.B.O. TE KETHEL GERED NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT BEëDIGING OFFICIEREN NATIONALE RESERVE DUIVENSPORT BROERSVEST 6 SIJTHOFF WON BIJ DE NIEUWELINGEN t.\ roti R/M Vf - - i-r Si |H IIKIilSS WETHOUDER Mr M. J. M. VAN KINDEREN OUDE HEER AANGEREDEN GESLIPT Eén reliek GEVALLEN Tn de mond van de Rijnhaven Auto biedt toekomst Rijkswerkplaats Rotterdam begint dit jaar cursus Bewondering BURGERLIJKE STAND VAN ROTTERDAM Dank zij Wehaté" s toenemende belangstelling Weliaté Voorlichtingsdienst van grote propagandistische ivaarde 1 Het is reeds uitvoerig aangekondigd: Oostpriesterhulp trekt in deze week door Schiedam om onze daadwerkelijke belangstelling te vragen voor het werk dat zij, gedreven door een heilig en apostolisch vuur, verricht onder de honderdduizenden vluchtelingen en ontheemden in Oostenrijk en West-Duitsland. Men heeft het reeds vele malen en soms op zeer felle «m realistische wijze beschreven en onze redacteur Martin Duyzings heeft er in zijn eigen, bekende stijl een aangrijpende reportage van gegeven: de nood in de vluchtelingenkampen is nog steeds ontstellend groot. Maar het is voor ons goed gekleed en gevoed als we zijn en met de eigen parochie kerk twee straten verder zo moeilijk te beseffen dat er tien jaren na de oorlog betrekkelijk dicht bij ons in de buurt nog zo ontzaglijk veel geleden en ontbeerd wordt. Daarom laat Oostpriesterhulp ons iets van die ellende zien in de film „Verdreven Kudde". Gisteravond werd de eerste actie-avond belegd in Arcade en hoe weinigen had den aan de roepstem der naastenliefde ge hoor gegeven. Men kan de schuld schui ven op de warmte, op het militaire schouw spel op de Grote Markt 'of op de wieler wedstrijden in de Hagastraat, dat neemt allemaal niet weg, dat slechts een zeer gering aantal katholieken is komen luis teren naar pater Rich. Stoffels S.J. de geestelijk leider van Oostpriesterhulp, die tezamen met Kees Griffioen in Arcade de Schiedammers wilde opwekken tot steun aan de bedreigde Kerk in de streken langs het IJzeren Gordijn. Pater Stoffels vertelde van zijn recen te ervaringen in de Oostpriesterhulp, van zijn gesprekken met vluchtelingen, zijn ervaringen in de kampen, waar men sen, hele gezinnen, dicht opeengepakt wo nen in ruimten, die mensonterend genoemd mogen worden en een gevaar betekenen voor het geestelijke en gezinsleven der vluchtelingen. Pater Stoffels stelde, dat het vluchtelingenprobleem nu, tien jaren na de oorlog, nog steeds even acuut en nijpend is ais kort na de Bevrijding. So ciaal-economisch heeft men het probleem, dank zij West-Duitslands snelle economi sche wederopbouw, wel in de hand, doch in zijn menselijk-dramatische aspecten is het nog een nood van verschrikkelijke af metingen. Volgens een onderzoek van het Kaski, reeds enkele jaren geleden ver richt, zouden er 1800 kerken en kapellen in de vluchtelingencentra nodig zijn om de zielzorg naar behoren te verrichten. In plaats daarvan rijden er 33 kapelwa gens van kamp tot kamp en van dorp tot dorp. En zelfs deze te geringe hulp kost handenvol gold. De wagens moe ten onderhouden worden, de chauffeurs moeten worden betaald en 33 van zulke 14 Juli inzameling in Gorzen en Fran- keland. Op deze dag 14 juli bezoekt de tentoonstellings Kapel-wagen Kethel om 18 uur; standplaats Kerkwerf. Om 20 uur in het Verenigingsgebouw Kethel de film Verjaagde Kudde" en de gehele dag in zameling in Kethel, Nieuwland en de bin nenstad van Schiedam. Om 20 uur is de tentoonstellingswagen op de Lange Haven. Om 20 uur voor het laatst de film „Verjaagde Kudde" in ge bouw Arcade om 20 uur. Ook in Kethel wordt op 14 Juli inge zameld, terwijl men ook aan de wagen zelf goederen kan afgeven, daar men wegens de grootte niet op alle wegen in Kethel kan komen. Advertentie. Gister-avond (12 Juni 1907) omstreeks 8 uur arriveerden' met de boot uit Oost- voorne alhier de afgevaardigden van het muziekgezelschap „Oefening baart Kunst" directeur H. van Gent, met de op het con cours van fanfarekorpsen op 9 Mei 1.1. te Oostvoorne behaalde zilveren medaille. Onmiddellijk na aankomst werd de me daille met oranjelinten aan de banier ge hecht. Onder de opwekkende tonen van het muziekgezelschap, dat achter den ba nierdrager was opgesteld, werd langs Hoofdstraat, Nieuwe Haven, Oranjestraat, Gerrit Verboonstraat, Koemarkt, Hoog straat, Broersveld, Lange Kerkstraat en Markt naar het café „Nationaal" in de Boterstraat gemarcheerd. Honderden men schen verdrongen zich op het Hoofd om den stoet voorbij te zien trekken. Onderweg sloten zich verscheidene men- schen bij den stoet aan. Ritsen kinderen trokken jubelende en zingende mee. Het leek op de Nieuwe Haven wel of de heele Gorzen was uitgeloopen. De vroolijkheid steeg ten top toen 't druk bevolkte Broers veld, was bereikt en uit alle sloppen, gan getjes en stegen moeders en vaders met kinderen aan de hand of op den arm kwa men aanlopen. Aangevuld met het groot aantal Broersveldbewoners, arriveerde de stoet, die door politie onder bevel van den hoofdagent Meijer, werd voorafgegaan, in volmaakte orde omstreeks 8 uur voor het café „Nationaal" waar „Oefening baart Kunst" geregeld zijn repetities houdt. Na voor genoemd café een nummertje ten beste te hebben gegeven, vereenig- den de leden van het gezelschap zich in het lokaal en werd nog geruimen tijd in gezellig samenzijn doorgebracht. (Nwe Schiedamsche Cou rant, van 13 Juni 1907.) grote opleggers verbruiken uiteraard ka pitalen aan benzine en olie. Daarnaast zijn er echter andere kosten Men kan de vluchtelingen in hun nood niet alléén helpen met catechismus-on derricht en het toedienen der Sacramen ten, er moet ook stoffelijke hulp geboden worden. En dat vraagt veel van de of fervaardigheid der katholieken in die lan den, waar de Kerk in vrijheid haar apos tolische taak van vervullen. Er rijden mo menteel 15 Belgische en 17 Nederlandse kapelwagens door Oostenrijk en West- Duitsland en één rijdt er door Nederland om de inzamelingsactie te ondersteunen. Het is een ereplicht der Nederlandse Katholieken, dat deze wagens BLIJVEN rijden. Iedere Katholieke Schiedammer kan hieraan medewerken. Vandaag reeds is de kapelwagen door de Singel-parochie en Oud-Mathenesse getrokken om geld, kleding, schoeisel, speelgoed en levens middelen in te zamelen. Gisteravond kwa men er reeds mensen pakketten brengen bij de wagen, die in de Korte Singel straat stond opgesteld, doch de wagen komt ook in de andere wijken en onze stad moet tonen een offervaardige stad te zijn. Wie morgen vrij Is kan zich op uitzon derlijke wijze verdienstelijk maken voor het werk van Oostpriesterhulp. Men komt De ontvangst van het koor „Jung Wien" in de Aula van het Stedelijk Museum heeft plaats op Donderdag 14 Juli a.s- om 15.00 uur. 's Avonds geeft het koor op die dag om 20.00 uur een concert onder leiding van prof. Leo Lehner met mede werking van het Rotterdams Blaastrio. namelijk nog vele collectanten tekort, die moeten helpen bij de inzamelingsactie van de kapelwagen. Men had gerekend op de jongens van een hoogste klas L.O. doch heeft geen toestemming van de In specteur van het Lager Onderwijs hier voor kunnen krijgen. Nu loopt men ge vaar, dat in bepaalde straten pakkettten liggen te wachten, die niet worden op gehaald. Laat daarom ieder, die zich mor gen, Donderdag vrij kan maken, zorgen om negen uur des morgens aanwezig te zijn op het Koemarktplein bij de kapel wagen, teneinde gezamenlijk Frankenland en Gorzen in te trekken. Vanavond staat de kapelwagen ter be zichtiging om zes uur bij de H. Hartkerk in de Lekstraat, terwijl om 8 uur een opwekkingsavond wordt gehouden in de zaal onder de kerk. Ook daar zal pater Stoffels spreken en de film „Verdreven Kudde" worden vertoond. Laat de Gorzen tonen het er beter af te kunnen bren gen dan het centrum. Er mag geen stoel onbezet zijn, vanavond onder de kerk Op Donderdagavond 14 Juli, concerteert het gemengd koor „Euphania", o.l.v. de heer H. P. Vredebregt, in het „Zonnehuis" Boerhavelaan 1. Tijdens de officiële ingebruikstelling van het vergrote hoofdkantoor van de HAV- Bank heeft waarschijnlijk een genodigde een verkeerde regenjas meegenomen. Ver zocht wordt om deze jas aan de directie van de HAV-Bank terug te zenden, die dan voor verdere expeditie zorg draagt. De diploma-uitreiking zal plaatsvinden op Vrijdag 15 Juli a.s om 20 uur in de koffiekamer van het Ver. gebouw. Tevens aanbieding van een geschenk aan dr v. d. Weg en daarnaast nog gelegenheid om de laatste aanwinst van de R.K. E H.B.O.-ver. te zien, n-1. een „TORSO" (d.i. materiaal voor het aanschouwelijk E.H.-onderwijs, zijnde een uitneembaar menselijk lichaam). Toen de gebroeders Leenderts, oud-in gezetenen van Kethel nu woonachtig te Dordrecht samen op een bromfiets over de Kerkweg reden, met de bedoeling nog eens hun oude school te zien aan de Joppelaan, verdwenen beiden met de fiets in de naast de weg gelegen sloot. Tot hun geluk kwamen juist uit tegengestelde richting op de brommer, de heer A. v. d. Most uit Rotterdam. De heer v- d. Most sprong snel in de sloot en wist achtereenvolgens de beide broers uit de sloot te trekken. Daar dokter v. d. Kuy afwezig was. ver leende mevr. v. d. Kuy. bijgestaan door plaatselijke E.H.B.O.-ers, eerste hulp. Met de wagen van de G.G.D- zijn beide dren kelingen naar het ziekenhuis vervoerd. GEBOREN: Adriana, d. v. C. Sla en -1. de Jager; Leonardus. z. v. C. C. Jan sen en N an Gerven; Marinus C., z. v. A. Kosten en P. A. Ham; Armand R., z. v. P. C. J. Vrijhof en H. R. Schmid; Marion H., d. v. C M. Zondag en M. R. Schut; Ma'nja, d. v. J. Schouten en C. J. van Beek; Wilhelmus P. G., z. v. W. F. v. Heiden en Th. A. M. Bakker; Hen- drika J., d v. A. Niehot en H. Lammers. OVERLEDEN: P. C. Goudappel, 75 j.; H. J. de Koning 1 dag. OAOBIAD VOO* SCHIfOAM fN OMSIRtKt* 77ste Jaargang No. 22812 De kantoren dei Redactie en Adminl nistratte ztjD gevestigd te Schiedam, Dam 18, tel 68152 Glro-nummei 590943. Abonnementsprijs «-29 pet kwartaal 2,19 pet maand f 0 50 pet weet Advertentieprijs op gewone kolombreedte 0 15 per millimeter hoogte Ingezonden Mededelmgen op redactionele kolombreedte 0 50 per millimeter hoogte BI) contract geldeD lagere tarieven welke bij de administratie of bl) de erkende advertentiebureau* verkrijgbaar zijn. Kampioenen (kleine adverten'iên) tot 20 woorden 50 cent Elk woord meer 8 cent Maximum 60 woorden Plaatalng alt sluitend bij vooruitbetaling Alle edvertentle-orders worden afgesloter an geplaatst overeenkomstig de Reeeier goor het Advertentiewezen. Onze stad is geen garnizoensstad en er valt voor ons, Schiedammers, zelden of nooit een militaire manifestatie te zien. Het viel daarom dan ook niet te verwon deren, dat er gisteravond voor de beëdi ging van twee officieren der Nationale Reserve heel wat kijkers naar de Grote Markt getrokken waren, temeer daar deze plechtigheid werd voorafgegaan door een show van het Trompetterkorps van de Huzaren van Boreel. Het programma dat de huzaren uit voerden was niet alleen muzikaal de moeite waard, doch door de fantasie-ex- cercities, welke het korps uitvoerde, werd het mede een zeer aantrekkelijk kijkspel De talrijke toeschouwers beloonden elk „optreden" met een hartelijk applaus. Om half negen nam de plechtigheid der beëidiging een aanvang en verzamelden de talrijke genodigden, onder wie de In specteur Nat. Reserve, de kolonel D. Blanken, de heer J. Jansen Manen- schijn, voorzitter der Propaganda Com missie voor Zuid-Holland van het Natio naal Instituut „Steun Wettig Gezag", lo co-burgemeester wethouder H. Sabel, de Gemeentesecretaris mr N. J. Post, com missaris K. Rijpma en verschillende offi cieren van het District Rotterdam der Nationale Reserve. Twee pelotons lucht doelartillerie en een peloton infanterie der vrijwilligers hadden zich tezamen met het trompetterkorps in carré opgesteld, waarna de beide te be- edigen officieren zich met hun comman dant majoor J. A. Jansen Manenschijn. commandant van het District Rotter dam, opstelden voor het gront van de troep. De adjudant van majoor Jansen Manenschijn, de le luitenant K. Zonnevil- le las, na het openen der ban, de beide Koninklijke Besluiten voor, welke de he ren J. Mellaart en A. C. de Blooi's be noemden tot resp. le en 2e luitenant voor waarna majoor Jansen Manenschijn de eedsformule uitsprak, welke door beide officieren werd nagezegd. Hierna werd door het trompetterkorps de ban gesloten, de vrijwilligers zetten het geweer bij de voet en majoor Jansen Manenschijn richtte zich in een korte toe spraak tot de beide nieuwe officieren, de hoge eisen belichtend, welke er aan de officier gesteld worden. Nadat de plechtig heid besloten was met het Wilhelmus, tra den de aanwezige officieren naar voren om hun nieuwe collega's geluk te wen sen met hun bevordering. Later, nadat de vrijwilligers en het trompetterkorps gedefileerd hadden voor de autoriteiten, die zich aan de lange zijde van het stadhuis hadden opgesteld werden de genodigden door de loco-bur gemeester ontvangen in de raadszaal, waar de heer Sabel hen verwelkom de en de beëdiging een plechtige gebeurte nis voor alle aanwezigen noemde. Voor de beide officieren is het een buitenge woon gewichtige gebeurtenis, meende de loco-burgemeester, want het lijkt zo eenvoudig, om de eed af te leggen en ver antwoordelijkheid op zich te nemen, maar Door de harde N.O.-wind en de hitte werd de wedvlucht van uit Vierzon, 56072 m. de zwaarste van dit vliegseizoen tot nog toe, Liborne, 850 km staat ook nog op het program. De uitslag van Vierzon is: 1 Th. v- Wee- lie, 2 A. v. d. Tuyn, 3 15 21 P. v Os, 4 13 23 J. v. d. Windt 5 9 16 17 24 J. Doe- jaaren 6 I. v. d. Tuyn. J L. Verheugen, 8 A- Delmatte, 10 19 J. Kazerabrood, 11 J. Koogje. 12 22 A. v. d. Grijp en Co, 14 20 L. Borranie en Co, 25 H. Blonde. Diploma M. Lancer. deze plechtigheid vraagt naast vreugde ook veel bezinning. Want de verantwoor delijkheid, welke een officier bij zijn be ëdiging op de schouders gelegd wordt, is enorm groot en drukt zwaar. Voor officie ren van de landmacht geldt dit wel heel bijzonder, omdat in tijden van rampspoed net lot van ontelbaar velen in hun handen is gelegd. De Inspecteur der Nat. Re serve de kolonel Blanken, dankte het ge meentebestuur en het Instituut „Steun Wettig Gezag" voor de grandioze ont vangst in Schiedam. Spreker wendde zich niet als Inspecteur tot de beide officie ren. doch als oudste aanwezige officier en heette hen welkom in het Nederland se officierenkorps. Nadrukkelijk wees spr. op de grote noodzaak dat een officier gezag over zijn ondergeschikten heeft, ge zag dat gebaseerd is op het voorbeeld het werken en de kennis van de officier in kwestie en niet in de laatste plaats op het feit, of het hem gelukt te allen tijde mens te blijven. Het woord werd ook nog gevoerd door de voorzitter van de Propaganda Commissie van het N.I.S.W. G. waarna kolonel Blanken een dronk uit bracht op de nieuwe officieren. Waarme de een der schaarse militaire gebeurte nissen in de recente geschiedenis van Schiedam een einde nam. Gisteravond is de derde ronde verreden van de ronde van Schiedam. Bij de nieu welingen werd er fel gestreden voor de overwinningen. Na 10 ronden ging T. Sijt- hoff van Feyenoord er vandoor, en wist 200 meter voorsprong te nemen op het peloton, Daana kwam het peloton onder leiding van B. Kouwenhoven opzetten, en joeg 25 ronden achter de uitloper aan, maar Sijthoff zag kans zijn voorsprong nog een vijftig meter te vergroten, daar men in het peloton te veel van eikaars krachten vroeg, om een tegenaanval te wagen. Sijthoff kon zonder enige concur rentie als eerste dc finish bereiken. De uitslag is: 1. Sijthoff (Feyen), 2. Kouwen- '■■oven (Feyen), 3. H. v. d. Graaf (Rott. .eeuw), 4. G. Kreukniet (Feyen), 5. Bak ker (R. L.), 6. D. Verdoorn (Feyen), 7. W. Bravenboer (R. L.), 8. J Griep (Feyen), 9. C. Oosterwijk (P. R.j, 10. J- Dost (Rott). Bij de amateurs werd een zeer felle strijd gereden en na twee ronden ging F. Morelisse er met A. v. d. Ley van door. Al spoedig hadden deze renners een hal ve ronde voorsprong op het peloton. M. HEDEN: Passage Theater: Drie matrozen in Pa rijs (a. 1.), Monopoie Theater: Het mysterie van de vliegende schotel (14 j.). R.K OPENBARE LEESZAAL. R.K. Openbare Lees. en Studiezaal en Bibliotheek: Geopend Dinsdag, Donder dag en Zaterdag van 1012 uur; iedere middag van 25 uur, behalve Maandag en iedere avond van 78.30, behalve Donderdag en Zaterdag. Filiaal Gorzen (H Hartkerk): Dinsdag avond van 6 30 -8 uur. Vrijdag van 7—9 uur uitleen van boeken. F(Haa) Kethel (R K Ver. Gebouw), elke Zondag van half twaalf tot half één. Stedelijk Museum: Dagelijks van 25 uur NACHTDIENSTAPOTHEEK Jansen, Swammerdamsingel 41. Nieuwland, Wibailtplein 19. TONEEL EN MUZIEK Donderdag: 1-1 .luli Schouwburg, 8 uur: „Much ado about nothing" (Shakespeare Memorial Theatre) Grote Schouwburg, 8 uur: Revueshow Rens van Dorth. BIOSCOPEN Programma's van S t/m 14 Jolt: Arena: Le rouge et ie nolr (ontoelaatbaar). Capitol: Jungle der misdaad (volw.) Cen traal: De mijnen van koning Salomo (a-L). Cineac en Colosseum: Battle cry (18 J.r. Har monie: Hel zwarte commando (14 1 Lumlère Three for the show (18 1,1- Lutusca: De Uzeren handschoen (a.I.) Uuxor: I wonder who's kissing her now (14 1-' Passage (Schiedam): Drie matrozen In ParUs (a.l. Prinses: Hebzucht (14 Rex: De bandieten van Cimarron (14 1,1. Thalia: 20.000 Mtllen onder zee (14 j.) 't Venster: Kind hearts and coronets (18 j.). Victoria: Battle cry 118 1.) De inzamelingsactie voor de vluchte lingen van achter het ijzeren gordijn komt mensen te kort, die willen helpen de goederen in te zamelen. Morgen, Donderdagochtend, worden jong en oud dus ook leerlingen van de scholen die reeds vacantie hebben verzocht zich te melden op het Koe marktplein om 9 uur. De inzameling is van 9 tot 12 uur en van half twee tot half vier. rf.-. Brinkman wilde, na 18 ronden verreden te hebben, tot de aanval overgaan, maar werd door enkele renners uit het peloton terug gehaald. Wel echter wist Bronkman de eerste premie te winnen, maar zat daarna gevangen in het peloton, extra goed bewaakt door de mannen van A. Geluk. Door het drukken van het tempo in het peloton wisten de twee uitlopers het peloton te verdubbelen- De premie die verreden werd voor de renners die het peloton niet hadden kunnen bijhou den, werd gewonnen door P. v. d. Meer, en de premie die voor het peioton was uitgeloofd werd gewonnen door P. Muil wijk. In de laatste 10 ronden probeerde M. Brinkman verschillende malen een uit looppoging, maar die werden door het pe loton teniet gedaan. De eindsprint van de twee uitlopers werd gewonnen door F. Morelisse en Brinkman moest dit keer genoegen nemen met de derde plaats, welke hij behaalde door de sprint van het peloton te winnen. Dé uitslag was: 1 Morelisse, 2. A. v- d. Ley, 3. Brinkman, 4. T. Dangerman, 5. J, Meyer, 6. J. Verhoe ven, 7. P. v. d. Meer, 8. M- v. Gils, 9. A. Geluk, 10. G. v. Straten. Nog steeds wordt wethouder Mr M. J. M van Kinderen in de Dr. Noletstichtin.g verpleegd. Op doktersadvies blijft het ontvangen van bezoekers voorlopig niet gewenst. Op de hoek Kortesingelstraat en Singel is de 74jarige F. J. B. uit Dordrecht gis termiddag door een motorrijwiel aange reden. De motorrijder C. S. uit Schiedam remde nog krachtig, maar kon «en aan rijding niet voorkomen. De heer B. brak zijn linkerbnen en zijn bril werd vernield. Door de G.D. is hij o vergebracht naar het gemeenteziekenhuis en vandaar naar het gemeenteziekenhuis in Dordt. De 45-jarige G. W. de B. uit de Strijen- sestraat is gisteravond om 10 uur op de hoek Kortesingelstraat-Broersvest ge slipt met een scooter. Hij brak zijn rech- tersleutelbeen en is door de G.G.D. naar het gemeenteziekenhuis vervoerd. Meer dan 600 architecten van vele lan den ter wereld zowel van vóór als achter het „IJzeren Gordijn" die Nederland vertoeven om deel te nemen aan het congres van de Union Interna tionale des Architectes, brachten giste ren een bezoek aan Rotterdam, waar zij des morgens door burgemeeser mr G. E. van Walsum ten stadhuize werden ontvangen en des middags een boottocht door de havens maakten Blijkens de uitingen dezer archi tecten waren zij een en al bewonde ring voor het snelle herstel van de Maasstad en de wijze waarop dit was geschied. Toen het orgel in de Burgerzaal zweeg nam Rotterdams burgemeester het woord om zijn gasten te verwelkomen. Hij wees op de bijzondere band, die tussen de stad en de moderne architectuur be staat. Rotterdam zeide hij de rede werd in de Franse taai gehouden biedt meer dan één specimen van de moderne bouwwijze en ongetwijfeld zul len uw Nederlandse collega's tijdens 4:t bezoek u wel een en ander er over ver tellen. Historisch heeft de stad niet veel te bieden. Haar oorsprong gaat niet ver terug in de geschiedenis en wat er nog aan historische gebouwen restte, ging tijdens de Meidagen van 1940 groten deels verloren. Slechts bleef ons de Sint Laurenskerk. waarvan thans de restau ratie in volle gang is. Eigenlijk is Rotterdam een jonge stad vervolgde de burgemeester. Zij ontwik kelde zich in korte tijd tot de grootste haven van het vasteland en haar snelle bloei bleek wel uit het feit. dat haar In wonertal sedert de vorige eeuw toenam van 500.000 tot 714 000 op heden. Veel heeft zij te danken aan de inge nieurs. en men vindt hier drie monu menten die te hunner ere werden op gericht Er kon herbouwd worden op een schaal, enig in de geschiedenis en zodoende ziet men nu een geheel gemo derniseerd stadscentrum. De activiteit ook voor de laatste oor log werd gedemonstreerd door het stad huis, dat gedurende de eerste wereld oorlog tot stand kwam op een plaats, waar eens een krottenwijk stond. Uniek zijn ook de onteigeningen die op grote schaal plaats vonden om tot een verant woorde moderne stadsaanleg te komen Ook het nieuwe type buitenwijken ver dient belangstelling. Men zal in deze stad flatgebouwen vinden, winkelcentra en in het hart van de stad gemeente- gebouwen in een geheel nieuwe stijl. Er is veel beton, glas en staal in verwerkt en het is aan de komende generatie een oordeel te vellen over hetgeen wij thans tot stand brengen. De burgemeestei meende dat dit oordeel mild zal uitval len. Hierop citeerde de burgemeester uit voerig een zeer lovend artikel, dat eti kele weken geleden bijna een gehele pa gina van het Parijse dagblad „La Croix" besloeg en waarin o.m. gezegd werd, dat De 7-jarige L L. uit de Dwarsstraat is gisteravond om 7.15 met zijn fiets in de Lelystraat gevallen, doordat de rech- tertrapper brak. Het knaapje viel met zijn hoofd op de straat en kreeg een lichte hersenschudding. Door de G.G.D. is hij naar het gemeenteziekenhuis vervoerd- Gistermiddag om kwart voor zes is een in de mond van de Rijnhaven liggende baggermolen van Adriaan Volker's N.V, Maatschappij tot het Uitvoeren van Open bare Werken gezonken. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor en de scheepvaart ondervindt geen hinder. De oorzaak is nog niet bekend. Vandaag is men begonnen de bagger molen te lichten met behulp van pomp- boten De Rijkswerkplaats voor Vakontwik keling te Rotterdam zal, naar wij verne men, aan het eind van dit jaar een cursus openen voor automonteur. Gezien de hoge vlucht die de autotechniek in de laatste tientallen jaren en vooral na de oorlog heeft genomen, zal er ongetwij feld veel belangstelling voor deze cursus bestaan bij ongeschoolden, die zich in dit vak willen gaan bekwamen of bij perso nen die weliswaar een bepaald vak uit oefenen, maar meer toekomst menen te zien in de autotechniek en omscholing behoeven. Daar de Rijkswerkplaats in Rotterdam de enige in den lande, die reeds een cursus vliegtuigbouw heeft reeds 325 cursisten telt, zal met het openen van de nieuwe cursus waarschijnlijk een uit breiding gepaard gaan van de Rijkswerk- plaats Rotterdam trots kan zijn op zijn archi tecten en stedebouwkundigen. „Maar de journalist die dit schreef", aldus de burgemeester, „heeft er niet bjj gezegd, dat ze ook wel eens erg las tig kunnen zijn voor de stadsbestuurders. Daar ik veronderstel, dat dit dan een zeer speciale eigenschap is van alleen maar de Nederlandse architecten, roep ik u van harte een welkom toe in de zetel van het Rotterdamse stadsbestuur". De Zwitserse architect de heer J. Tschumi, voorzitter van de Union, dank te voor de ontvangst. Hij herinnerde aan de grote ramp die Rotterdam in 1940 had getroffen. Door moed en ijver, zeide hij, is hier een won derbaarlijk herstel bereikt. Bijzonder was hij getroffen door de kwaliteit en stijl van de vernieuwingen en hij be wonderde de geest, waarin deze tot stand waren gekomen. Na dit compliment verzamelden de gasten zich in de omloop van de hal om enkele verversingen te gebruiken, alvo rens zij zich gingen inschepen voor de haventocht. Wij vernamen, dat het volgende con gres. in 1957. gehouden zal worden in Moskou. Aangiften van 11 Juli BEVALLEN: N. Chr. Voorhout geb. v. d. Berg d. C. J. Marcus geb. Roobol z. B. v. Be- veren geb. Bestebreurtje d. A. Vellheuer geD. Hollebrandse d. G, Douma geb. Schouten cl. A. M. van der Velden geb, Mulder d. P. Stoute geb. van Doorn z. C. G. Buit geb. Bal d. I. M. Forrer geb. Nederveen z. W. Krijgsman geb. Ophof z. H. J. Potappel geb van Buijtenen z. C. J. de Ruiter geb. Dekket- z. J. C. M. Verschuren geb. v. d. Starre z. A. Chr Stolk geb. Meenderman z. J. J. Kooi geb. de Graaf z. H. de Zwart geb. dc Vries z. J. M. den Ouden geb. Koedam z. E. J. v. d. Vos geb. van Geerenstein z. B van Kranenburg geb. de Vos z. H. Bijl geb Roobol z. G. M. 3os geb. van Veldhuizen d. C. A. Nieuwenhout geb. Tournier z. a. van Beugen geb. v. Brussel z. S. R. Spetter geb. van Arkel d. A. M. Reevers geb. Schoon aard z. H. M. Smeets geb. Lucas z. R. Muuren geb Hoogerbrugge z. C. den Dikken boer geb. Essenberg z. A M. Fitskie geb. Ronde z. H. Goudriaan geb. Boudesteijn z P. v. d. Maas geb. Snijder z. M. Wijn- veldt geb. Velt z. A. de Jong geb. Drost J. Spitse geb. Hoekstra z. G. Chr. v d. Kruit geb. v. d Dries z. J. v. d Velden geb Commeren z J. Th. Rutteman geb. de Klerk z. Th. H v. Helt geb. Bout d. A. J. Ne derlof geb. Kaptein d. A. Kamerman geh. Verkerk d. L. v. d. Adel geb. Nikken 2 AP. Pors geb. Bijl z. J. A. Kloeg geb. ie Haas z. C J, Lorwa geb. Stijger z. N Dwarswaard geb. Buitenga d. A. M. Stassen geb. Adamse z. M. C. Klootwijk geb. van Wijk z. C. Verschoor geb. van Mullem z. Chr. v. d. Sijden geb. Braber d. G. Zhr. Schoppema geb. v. Dam d. A. Dammers geb Brinkman z A. van Soest geb. Bennik d. - M. Pot geb. v. Assendelft d. E. A. C. Bree- mer geb. Vellinga d. C. Versteeg geb. v. Ree z. S A. Hollink geb. Schouten z. G. de Graaf geb. Zdanowitsch d. H. van Hattem geb. van Asch d. J. M. C. Wilbers geb. Spar- naaij d. A. Timmermans geb. Roon z. B, v. d. Spoel geb. de Kievit d. C. J. M. v. d. Boom geb Luthart d. OVERLEDEN: P j. Gutteling m. van J B, Schram 66 j. K. Kamminga m van W. J. Koevoet 64 j. A. Glindmeljer ongeh. vr. *7 i. D. Tillemans m. van M. J. Karmeisool 60 j. J. D Lusse m. geh. gew met J. C. M H. Hoff 56 j. P J Mirrer m. van M, J. Vermeulen 52 j. F. de Winter, vr. geh. gew met A. van Barlingen 88 j. A C. Heine vr. geh. gew. met H A den Bult 77 j. p. Emmerzael ongeh m 29 j. - A. N, van Pelt m. geh. gew. met F. Boogaart 65 j. A. Alberts vr. van P Visscher 56 j. W. A van Diem ongeh m. 58 j. J. A. Schoonder- woerd m. van C. Vuik 73 j. G. Teel«r m. geh gew. met C. den Hertog 77 j J. A. de Wit vr geh. gew met N. de Zwart 87 j. Voorts als levenloos aangegeven: C. P. Lok geb. van Suijlekom d NED. VRACHTENMARKT ROTTERDAM, 12 Juli 1955 11 Juli. N.m. 294 ton granen Maashees. 350 ton granen Lochem. 155 ton granen Alkmaar. 550 ton granen 1. varen. 650, 600 en 540 ton maïs Zaanstreek. 2 x 300 ton palmpitten Zwijndrecnt. 130 en 114 ton soda Nieuw-Buinen. 350 ton papier Maastricht. 450 ton ijzer IJmuiden. 100 ton sisal Leiderdorp 325 ton machinerie Sli"- drecht. 100 ton gerst Akkrum. 100 ton gerst Maarssen. 200 ton gerst Delft. 110 ton gerst Doesburg. Totaal 67 reizen, 12 vletreizen. 12 Juli. v.m. 11 stand hout Delft. 104 ton gerst Venlo. 100 ton gerst Zutfen. 100 ton gerst. 84 ton gerst Hoogkerk. 100 ton gerst Veghel. 200 ton gerst Ravenstein. 250 ton oud-ijzer Utrecht. 410 ton granen Den Bosch. De Rijkstuinhouwconsulent en directeur van liet Proefstation te Naaldwijk, ir W van Soest, heeft op de persconferentie zijn visie gegeven over de betekenis van de Wehaté voor de Voorlichtingsdienst. Volgens de cijfers van Mei 1955 vinden we in ons land ongeveer 3000 ha groententeelt onder glas, waarvan liefst 1800 ha met tomaten, 550 met komkommers en ruim 100 ha met meloenen. De in betekenis nog steeds afnemende fruitteelt beslaat niettemin nog 525 ha. De druif neemt hiervan ruim 450 ha voor haar rekening. Tellen we hierbij nog de bloementeelt onder glas, dan komen we tot een glazen zee van 4000 ha of 40.000.000 ni2. De Ned. tuinbouw zou in staat zijn elke Nederlander een glazen dak hoven het hoofd te geven van 4 m2. Zo veelzijdig, gecompliceerd en proble matisch als de tuinbouw zelf, is het tuin bouwkundig onderzoek en de voorlichting Gelukkig heeft afbakening van het werk terrein en ontwikkeling in de richting vaa specialisatie een systeem geschapen da' het mogelijk maakt de tuinbouw doeltref fend en efficiënt te dienen. Dit brengt echter noodzakelijk mee dat de praktijk niet altijd precies weet wat de weten- schap doet en anderzijls de theoretici niet j steeds volkomen op de hoogte zijn van wat in de practijk leeft. Men moet dit niet te tragisch opvatten Er wordt veel samengewerkt en veel to' stand gebracht. Elke gelegenheid echter die beide partijen dichter bij elkaar kan brengen moet volledig worden benut, tot ons aller gemeenschappelijk voordeel. De Wéhaté nu biedt ons hiertoe een uitsteken, de kans. De voorgaande tentoonstellingen hebben dat voldoende bewezen. Mede door de Wéhaté kon het, werk van het I.T.T. wortel schieten in de practijn en nam de waardering voor en de samen werking met de Voorlichtingsdienst toe Bij eike Wéhaté worden honderden con tacten gelegd, vernieuwd of verstevigd, tot voordeel van de practijk en onze dienst De toenemende belangstelling voor de stands van het I-T.T.i het_ Proefstation, de Arbeidsinspectie e.d. bewijzen de stijgende belangstelling voor ons werk De Wéhaté overbrugt de afstand en verkort de weg tussen ons en de bezoekende tuinders. Mogelijk zouden nog andere instellingen via de Wéhaté het contact met de practiik kunnen verbeteren. De resultaten zijn soms verrassend en worden bereikt waar men ze niet altijd zou verwachten Zo is ons bekend dat de Wéhaté aanleiding was voor een studieclub om het I.V.T. te be zoeken. Men stond verbaasd van wat. daar op dat tot nu toe alleen bij naam enigs zins bekende, instituut wordt gedaan aan selectie, veredeling enz. Is het niet frap pant dat uit het deelnemen van een ver voersmaatschappij aan de Wéhaté een actie ontstond tot verbetering van de ver pakking van groenten en fruit voor over zeese bestemmingen Ons ts ook bekend dat het niet bij de eerste kennismaking blijft. In het winter halfjaar zien we. dank zij het voortreffe lijk werk van de standsorganisaties en de studieclubs, de op de Wéhaté ontmoete mensen terug om een lezing te houden of een film te vertonen. Voorts is de Wéhaté een unieke gelegen heid om de resultaten van het tuinbouw kundig onderzoek snel aan de practijk door te geven, of de aandacht te vestigen op een bepaald probleem. Dit laatste ge beurt ook in omgekeerde zin n-1. dat de wetenschap geattendeerd wordt op de spe ciale verlangens van de practijk of in aan. merking komt met nieuwe vindingen of toepassingen. Hier constateren we.de gun stige wisselwerking van de Wéhaté op dat wat de Voorlichtingsdienst, de handel en de bezoekers doen. Nemen we bijvoorbeeld de heteluchtverwarming. Het is zeker niet te veel gezegd als we vaststellen dat juist door de Wehaté door wat daar gezien ge vraagd en opgemerkt wordt, de hetelucht- kachel op weg is een plaats in de ver- warmmgssystemen te veroveren en tech nisch steeds beter wordt. Tenslotte heeft de Wéhaté voor de Voor lichtingsdienst een grote propagandistische waarde. Op de Wéhaté komen we met tuinders in aanraking voor wie Wagenm- gen te ver en Naaldwijk te dichtbij is misschien. Het I.T.T en het Proefstation zijn al jarenlang vaste klanten. Voor de door het bestuur telkens opnieuw geboden gelegen heid zijn we dankbaar. Door de aard van de tentoonstelling is het vooral het I.T.T. dat veel en goed werk kan doen- De stands van het Proefstation waren steeds ge richt op een bepaald facet vans ons werk of een in de practijk levend probleem. Van de geboden gelegenheid maken we gebruik tenslotte iets te zeggen over wat we deze keer gaan doen, In de binnenstand wordt de aandacht gevestigd op de grondont. smetting. De voorkomende kwalen en be kende bestrijdingsmiddelen worden sug gestief afgebeeld en genoemd. Dit kan slechts zeer oppervlakkig gebeuren. Even als andere jaren ligt de waarde voor de telers en ons in het gesprek. Er zullen steeds voldoende deskundigen aanwezig zijn om eventuele specifieke pro blemen uitvoerig te bespreken Het is niet te hoog gegrepen als we zeg gen dat de tomatenproductie, bij een ge zond gewas op een gezonde grond, met 10 pet omhoog kan. Ook op de demonstra- tietuin zal men ons vinden. In een van de kassen zal gedemonstreerd worden met de trickle-irrigation. In het Nederlands hebben we da; druppel-bevloeiing gedoopt Ook dit belooft voor ons. de bezoekers en mogelijk de industrie interressant t« worden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 2