RHEUMA IS EEN VRESELIJKE ZIEKTE VERDRAG INZAKE STATUS DER VLUCHTE LINGEN NIET ROYAAL GENOEG PERK A WAT Mijn haRPT Maakt is GOED Kamerleden doen beroep op Nederlandse gastvrijheid DE PARADIJSVOGELS" VOOR DE K.R.O.-CAMERA'S Overzicht Tweede Kamer pagina s Rusland heeft interesse voor Duitse hereniging niet verloren Vijf procent toeslag op Indische pensioenen naar Woensdag 13 juli 1955 Voorlopige tegemoetkoming van de regering Partijbestuur in Moskou BERIA'S PLAATS WEER BEZET Plannen van Faure Kardinaal Frings vraagt gebed Status der Ambonezen Tand vleesversterkend Tandbederfwerend Slecht gebruik van een „Carte blance" (Advertentie) De behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de wetten tot toekenning van een tijdelijke bijslag op bepaalde Indonesische pensioenen is, gelijk men weet, enige tijd geleden geschorst, nadat in de Tweede Kamer daarop een aantal amendementen was ingediend. Gisteren is nu door de commissie van rapporteurs uit de Kamer omtrent deze amendementen en enkele andere punten nader overleg gepleegd met minister Luns en de heren Blom en Boerstra, terwijl ook de Kamerleden, die over liet ontwerp hadden gesproken waren uitgenodigd. De minister verklaarde o.m., dat de regering zo spoedig mogelijk een wets voorstel wil indienen tot algemene sane ring van de pensioenen. Daarin zou wor den voorgesteld een regeling van dit probleem op 1 Januari 1956 te doen in gaan, zo nodig met terugwerkende kracht tot die datum. Het overleg van gisteren resulteerde daarin, dat de regering op het standpunt blijft staan, dat -thans niet op de oplossing van het saneringsvraagstuk kan en mag worden vooruitgelopen. Ten einde echter d: zgn. achtergebleven gepensionncerdcn toch overeenkomstig het verlangen der Kamer onmiddellijk enige verlichting te bieden, is de regering bereid alsnog voor te stellen, dat aan hen van 1 Januari 1955 af tiidelijk een overgangs- bijslag wordt verleed. Deze bijslag zal 5 pet. van het genoten maandelijkse basis pensioen bedragen met een minimum van 5 en een maximum van 20. Deze overgangsbijslag is bedoeld voor pensioen genietenden, die na 1 October 1934 en vóór 1 Januari 1949 zjjn gepensionneerd. De maximumbegrenzing, waarboven deze tijdelijke overgangsbijslag niet zal worden verleend, is 150 per maand als totaal van basispensioen, duurtetoeslag 1946 en event, overgangsbijslag. Een tijdelijke overgangsbijslag zal op gelijke wijze ver strekt worden aan weduwen en wezen. Na enige discussie verklaarden de heren De Graaf en Van de Wetering, dat zij in dat geval hun amendementen zullen in trekken. De plaats, die sedert de terechtstel ling van Beria vacant was in het presidium van het partijbestuur der Russische communistische partij (waar van Kroesjtsjef eerste secretaris is), is Dinsdag opgevuld. Tot leden van het presidium werden nl. verkozen de eerste secretaris van de Oekraïnse communistische partij, Kiritsjenko, en een secretaris van het partijbestuur, Soeslof. Met deze verkiezing werd het partijbestuur van tien tot elf leden uit gebreid. Door Beria's zuivering was nog èèn zetel vacant. De Franse premier Faure werkt ook aan plannen voor de Geneefse conferen tie. Hij zou, aldus wordt van gewoonlijk welingelichte zijde vernomen, voor de be raadslagingen de volgende voorstellen willen doen: 1. De grote mogendheden moeten een ontwapeningsovereenkomst sluiten en het hiermede bespaarde geld storten in een fonds voor hulpverlening aan economisch onderontwikkelde gebieden. 2. Er moet. in de een of andere vorm, een stelsel tot wederzijdse beveiliging tot stand komen, waarbij mogelijk aan beide zijden van het „ijzeren gordijn" contröle- punten zouden moeten worden ingericht, opdat geen voorbereidingen voor een ver rassende aanval kunnen worden getrof fen. 3. Er moet tussen Oost en West een vrijer verkeer van goederen, toeristen en „denkbeelden" tot stand komen. Kardinaal Frings, aartsbisschop van Keulen en voorzitter van de bisschoppen conferentie van Fulda, heeft t.g.v. de con ferentie te Genève een herderlijk schrij ven gepubliceerd. Moge God de beraadslagingen met suc ces bekronen, aldus kardinaal Frings, op dat het de vrede onder de volkeren, de ontspanning in de wereldtoestand en de hereniging van hef Duitse volk ten goede komt. Bisschoppen, priesters en gelovi gen zullen in deze beslissende dagen ge zamenlijk bidden tot God, opdat Hij Zijn Geest zendt over hen, die met de ver antwoordelijkheid belast zijn, hun met in zicht en wijsheid begiftigd en hen van ge rechtigheid vervult. Z.Hm Paus Pius XII ontving dezer dagen in privé audiëntie de heren Jean Valschaerts, voorzitter van de Bond van Katholieke journalisten van België (links op de foto), en Theo Bogaerts, oud-voorzitter van deze Bond en Brussels correspondent van dit blad- Zij overhandigden ap,n de H. Vader de Pauselijke Nieuwjaarsgiften 1955 van de katholieken van België, die elk jaar door bovengenoemde Bond en de katholieke bladen worden bij eengebracht. Dit is een traditie van meer dan een halve eeuw oud. (Advertentie) geen vaste status en de discrepantie tus sen vluchtelingen te land en ter zee was blijven bestaan. Voor de laatste vroeg zij de regering het initiatief te nemen voor een internationale regeling. Men kon volgens mej. Klompé de vluchtelingen niet gelijk schakelen met vreemdelingen. De laatsten konden zo no dig altijd nog op het land van herkomst terugvallen, de vluchtelingen niet. Bo vendien is het vreemdelingenrecht over al verschillend en ook sloot het asylrecht niet bij het vreemdelingenrecht aan. Aan een vreemdeling, die desnoods terug kan gaan. verleent men geen asyl. De heer Scheps (P.v.d.A.) vond dit ver drag belangrijk door het erkennen van het recht van de vluchtelingen op doel matige hulp. Een apart punt was de status van de Ambonezen en de Nederlanders van ge mengde afstamming uit Indonesië, die nu statenloos zijn. Men was het algemeen met de regering eens, en ook de heer Wei ter erkende dat, dat deze groepen vol gens de letter van het verdrag niet onder dit verdrag konden vallen. Zij moeten echter worden geholpen uit kracht van algemeng rechtsbeginselen. De heer Scheps maakte daarbij de aanmerking, dat de ontwerpen tot natu ralisatie van deze mensen soms maan denlang onderweg bleven. Hij vroeg tevens voor de clandestien hier verblij vende vluchtelingen voor éénmaal een generaal pardon. De heer Welter (K.N.P.) pleitte hoofd- De2ft tandpasta alleen m Apotheek en Drogisterij van één Duitsland niet eens kan wor den. Wat in alle sombere vooruitzichten der Duitsers droombeeld en harde werkelijk heid is vermag uiteraard niemand op dit ogenblik nog te overzien. De nerveuze stemming is kennelijk gewekt door een overwaardering, van alles wat overal over de mogelijke standpunten wordt ge speculeerd, Zolane de staatslieden «>•>- noopt zijn hun intieme gedachten en wer kelijke plannen geheim te houden pleeg, de openbare mening een beetje hulv>:)oos te dobberen op de deining, die de ex plosie van proefballonnen verwekt. Zo ls het geen wonder, dat men hier in dit voor-confeientiële stadium allerlei oude en nieuwe mogelijkheden van stal haalt en overmatige aandacht schenkt aan het oppoetsen van Eden's vroegere plan voor Duitse eenheid, waarmee men in de af gelopen week in Bonn is bezig geweest De partiien moeten zich uiteraard beij veren in het onstellen van eigen eenheids plannen en adviezen aan de grote heren, ook al geloven zij zelf niet, dat de dage raad voor de achttien millioen Oost-Duit sers reeds zou gaan schemeren. In een heidsijver wil geen partij zich door een andere laten overtroeven. In vrees voor experimenten, die de veilige banden met het Westen zouden verzwakken, doen zij al evenmin voor elkaar onder. Daarvoor zijn de snanningen tussen de wereldblocs nog te groot, zoals voor de Duitsers nog pas werd gedemonstreerd door de „car.te blanche", die de specialisten der atoomwa pens enkele dagen lang boven Westduits- land werd gegeven. De wijze, waarop zij die kaart hebben'geLruikt, heef. hier ve len te denken gegeven. Zij heeft met na me de opvatting ondersteund, dat de twaalf Duitse divisies een ietwat verou derd instrument in de koude oorlog zou den zijn geworden, nog voor zij er in wer kelijkheid zijn. Desondanks wordt hier met overmaat van har en he st riskant' over maat gewerkt om nog vóór Genève een eerste militaire hulpwetje door de oarler olen te draaien.Men kan zich nauwelijks indenken, dat een der vier heren zich daardoor zou laten imponeren. Hun "edachten cirkelen waarschijnlijk meer om de gedachte wat er uit de labiele Duitse volksmening zou kunnen "-roeien, wanneer de poli tieke atmosfeer ooit zozeer wordt ont- sDannen, dat de veilige geborgenheid in de wieg der NATO niet meer het domi nerende verlangen zal zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3