WENNEKER GORTZAK, de spraakwaterval Tweede Kamer zette punt achter parlementair jaar Een uur voor een toekomst" Nederlandse hulp aan vluchte lingen in Oostenrijk krijgt gestalte RHEUMA! BRENGT GEESTELIJK LIJDEN EEN FLES RHUM VOOR EEN GEBOORTEBEWIJS GARDEROBE Corruptie onder de negers wordt een volkskwaal Laatste loodjes wogen nog even zwaar Wervelstorm ont wortelde honderden bomen 9? Veertig woningen in Spittal en Lienz Vlammen sloegen uit Noordwijkse gashouder Getuige Ulmer herroept zijn verklaringen Spoorlijn Den Haag- Scheveningen Kusumasumantri afgetreden Ouderdomsverzekering AVRO-voorzitter overleden Al 33 jaar de beste Virginia .VRIJDAG 15 JULI 195» FAGTNA 3 WADENOYEN WORDT OPGEHEVEN Brandweer voorkwam ontploffing TE KOOP: Proces-J ungschliiger „Door politie mishandeld" Nooit zo nauwkeurig overwogen Gortzak, grootste spraak waterval Week vóór Prinsjesdag weer bijeen Voor een deel in weg veranderd NEDERLANDS SCHIP IN LIBYE GEBOYCOT Had haven van Haifa in Israël aangedaan H.H. WIJDINGEN Noord Korea lOSKou Noorct "Vietnam "Phillpp»jn«»\ Oost en West samen in Genève EDEN„Ons eerste doel zal zijn het wederzijdse wantrouwen uit de weg te ruimen. Ik hoop, dat wij het ver volgens eens kunnen worden over de grote lijn van de afzonderlijke problemen, waarmee de ministers van buitenlandse zaken zich daarna zullen moeten bezig houden. Dit alles kan niet in een keer gebeuren. „Stap voor stapis steeds mijn motto geweest (Van een correspondent) De katholieke neger-arbeiders van de Franse kolonie Dahomey in West-Afrika zijn een felle campagne begonnen tegen de hand over hand toenemende corruptie en omkoperij in hun land. Hun actie richt zich niet op de eerste plaats tegen het systeem van „cadeaux", benodigd voor het verkrijgen van buitengewone gunsten. De corruptie onder de Afrikanen heeft een dusdanige omvang aangenomen, dat extra- geld en giften zelfs noodzakelijk zijn ge worden in vele omstandigheden van het gewone dagelijkse leven. Uit een door de arbeidersorganisatie J.O.C. gehouden en quête, waarvan het resultaat thans bekend is gemaakt, blijkt dat de corruptie dreigt uit te groeien tot een volkskwaal. Ik ben verplicht geweest met de op zichter van een bedrijf een contract te sluiten waarbij ik drie maanden salaris, 10.500 francs moest afstaan om werk te kunnen krijgen aldus beantwoordde een neger één der gestelde vragen. Elders wordt een verslag gegeven van ie corruptie in de ziekenhuizen: Een ne gerjongen had een vrij ernstige wond aan zijn voet. Na enkele dagen behandeling in het ziekenhuis werd hem duidelijk ge maakt dat hij niet meer geholpen zou worden of pijn zou moeten lijden, als hij Westelijk bloc Sovjet bloc Gewapende macht:8.000.000 man 10.000.000 man vliegtuigen: 50.000 45.000 staalproductie: 182.000.000 ton 57.000.000 ton electriciteitsproductie: 950 billioen KwH. 204 billioen KwH. Amerikaanse bases: aantal aantal aantal 1. Bermuda 1 7. Libye 1 13. IJsland 1 2. Porto Rico 1 8. Saoudi-Arabië 1 14. Groenland 3 3. Azoren 1 9- Spanje 4 15. Alaska 3 4. Newfoundland 2 10. Frankrijk 8 16. Zuid-Korea 4 5. Labrador 1 H- Gr. Brittannië 17 17. Japan 12 6. Marokko 5 12. West-Duitsland 12 18. Okinawa 2 F AU RE: „Te Genève moeten wij openhartig spreken over alle vraag stukken die tot nu toe aan werkelijk wederzijds begrip in de weg hebben gestaan. Ik heb vertrouwen in het succes der conferentie en zal mijner zijds alles doen om daartoe bij te dragen". (Advertentie) 's-GRAVENHAGE, 14 Juli 1955. De laatste vergadering van de Tweede Kamer in dit parlementaire jaar, was ge wijd aan de wijziging van de grenzen van de gemeenten Tiel. Zoelen en Echteld alsmede de opheffing van de gemeente Wadenoyen. Het was vooral de opheffing van de Een zwaar noodweer heeft gisteren middag de Zuid-Westhoek van de provin cie Friesland geteisterd. In de omgeving van het dorp St. Nicolaasga, ongeveer tussen het Sloter- en het Tjeukemeer werd zware schade aan bebossing aange richt. Tegen vier uur was een hevig onweer komen opzetten, dat gepaard ging met regen en hagel, waarbij stenen vielen van een centimeter doorsnee. In dit onweer ontstond een wervelstorm, die bij Huis ter Heide, een bosgebied, dat op ongeveer een kilometer afstand van St. Nicolaasga ligt 350 a 400 bomen zelfs de meest zware eiken ontwortelde. Bovendien werd daar aan een hotel zulke schade aan deuren en ramen toegebracht, dat de bewoners van dit hotel hun toevlucht elders hebben moeten zoeken. De weg van Joure naar St. Nicolaasga en de Lang- weerderweg zijn over een afstand van enige honderden meters geblokkeerd door ontwortelde of afgebroken bomen. Ooggetuigen zagen de wervelwind als een rookkolom over het hos trekken. Alles voltrok zich binnen drie minuten. Een uur later woedde het onweer bo- ven de stad Sloten. Hier werden enige paarden in dq wei door de bliksem ge dood. Zaterdagmiddag om drie uur zal de heer M. A. Reinalda in het Oostenrijkse dorpje Thalham, vlak bij de Attersee, een spade in de grond steken. Deze symbolische handeling zal het begin betekenen van de uitvoering der plannen tot hulpverlening aan vluchtelingen, waarvoor verleden jaar meer dan vier millioen gulden door het Nederlandse volk is bijeengebracht in de actie ,,een uur voor een toekomst". De heer Reinalda, die voorzitter is van de Nederlandse Vluchtelingenhulp 1954, zal met de steek van de spade de bouw inleiden van een Nederlands paviljoen aan het tuberculose-sanatorium, dat de Oostenrijkse regering ten behoeve van de vluchtelingen in Thalham heeft ingericht. In dit paviljoen, dat meer dan vierhonderdduizend van de vier millioen beschikbare Nederlandse guldens zal kosten, zullen tachtig aan tuberculose lijdende vluchtelingen kunnen worden opgenomen. De symbolische handeling te Thalham zal worden bijgewoond door de Hoge Com missaris der Ver. Naties voor Vluchtelin- Ad verten tie) De grootste der twee Noordwijkse gas houders verkeert al geruime tijd in een zodanige toestand, dat herstel op vele plaatsen dringend noodzakelijk is. Tij dens deze herstelwerkzaamheden, die reeds enige weken aan de gang zijn, is bij het afbranden van de verflaag de houder meermalen op een doorgebrande plek in brand geraakt. Een dergelijk brandje had steeds weinig te betekenen en kon vrijwel heden. onmiddellijk worden gestuit door middel van enkele zakken zand- Gistermiddag was weer zo'n brand- gaatje ontstaan nu op een zeer zwakke plek in de gashouder. Tijdens het dicht- lassen daarvan ontbrandde plotsling het ontsnappende gas en wel zo hevig, dat nu de brandweer te hulp moest snellen om de brand te blussen en het gevaar van ontploffen van de gashouder te voorko men. De brandweer zag na een moeilijke strijd kans de aanvankelijk hoog op laaiende vlammen te bedwingen, waar door het gevaar voor ontploffing tijdig kon worden gekeerd. De toestand van de gashouder maant echter tot de grootste voorzichtigheid bij deze herstelwerkzaam- gen, onze landgenoot mr G. J. van Heu- ven Goedhart, de Oostenrijkse minister van binnenlandse zaken, de heer H. Hel- mer, enige leden van het Comité Vluchte lingenhulp 1954, te weten mevr. S. H. Goossens—Steelink en de heren dr P. Brandes en H. W. Pirang en verder ver tegenwoordigers van het Noorse vluchte lingenwerk dat ook een paviljoen in Thalham heeft laten bouwen en afge vaardigden van verscheidene vrijwillige hulporganisaties, die in Oostenrijk onder de vluchtelingen werkzaam zijn. Vóórdat de bouw van het paviljoen van Nederland symbolisch zal beginnen, zal dat van Noorwegen officieel in gebruik worden genomen. Daarbij zullen de Ne derlandse aanwezigen dus de gelegenheid krijgen te zien, hoe „hun'' paviljoen zal worden. Behalve in Thalham zullen de komende dagen ook in andere Oostenrijkse plaat sen eerste spaden in de grond worden ge stoken: Maandag in het vluchtelingen kamp Spittal aan de Drau en Dinsdag in het kamp Lienz. Ook daar zullen Neder landse handen de spaden hanteren, daar in beide kampen twintig woningen zullen worden gebouwd voor in kampen wonen de vluchtelingen, welke woningen ook uit de Nederlandse vier millioen gulden wor den gefinancierd. Met deze veertig wonin gen is ongeveer tweehonderdduizend gul den gemoeid. In het kamp te Spittal zal bovendien nog een tweede symbolische handeling worden verricht. De presidente van de Federatie voor Vrijwillige Vrouwelijke Hulpverlening, mevrouw S. H. Goossens- Steelink, zal daar de inventaris voor de twintig woningen overdragen. De federa tie heeft, zoals bekend, onder de vrou wen van Nederland een actie gevoerd om de woningen, die door de Nederlandse mannen worden betaald, te doen inrich ten op kosten van de Nederlandse vrou wen. De hele activiteit van de federatie is op het kamp Spittal gericht. Deze ac tiviteit staat dus los van die van het Comité Vluchtelingenhulp 1954, hoewel zij er nauw op aansluit. De Nederlandse delegatie is vanochtend vroeg naar Oostenrijk vertrokken. (Advertentie) voor het gehele gezin (nieuw) f 0.50 RHEUMA-verrassingsactie. Goedgek. IVün. v. Just. 22-ll-'54-LO 520/052 Getuige Ulmer heeft Donderdagoch tend zijn verklaringen, die hij tijdens het vooronderzoek in de zaak-Jung- schlager heeft afgelegd, herroepen. Ulmer is Indonesisch staatsburger van Nederlandse afkomst. Hij zei deze verklaringen te hebben afgelegd, om dat hij door enkele leden van de po litie, onder wie inspecteur Enduh, zou zijn mishandeld. Woensdag had hij dezelfde getuigenissen nogmaals voor de officier van Justitie herhaald. Deze vroeg hem daarom gisteren, waarom hij toen de bekentenissen had beves tigd. Getuige zei ook dit uit angst te hebben gedaan en zich voorgenomen te hebben pas voor de rechter zijn oor spronkelijke verklaringen te herroe pen. gemeente Wadenoyen, die hier en daar in de Kamer op verzet bleek te stuiten. Het ging hierbij om een uitbreiding van Tiel, met name voor de houw van 500 woningen van de 2000 woningen, die vóór 1975 zullen moeten worden gebouwd in verband met de industrialisatie van deze streek. De heren Scheps (P.v.d.A.) en Maenen (K.V.P.) hadden gisteren al gezegd, dat, hoewel zij het voorstel van minister Beel steunden, zij zich konden indenken, dat men zich in Wadenoyen met kracht tegen deze plannen verzet. Zij vonden echter dat de toekomst van Tiel het zwaarste moest wegen. De beer Van Koeverden (K.V.P.) vond dat echter niet en hij werd hierin bijgevallen door de gehele V.V.D. en A.R. alsmede de heer Beer- nink (C.H.) De heer Van Koeverden wees er nog eens op. dat feitelijk voor de bouw van 500 woningen deze gemeente wordt opgeheven. Het gedeelte, dat deze gemeente daartoe aan Tiel moet afstaan, maakt het overblijvende deel te klein voor een zelfstandig verder bestaan, zo dat de rest aan de gemeenten Zoelen en Echteld zal worden opgedeeld. Hij wees er op, dat Wadenoyen twee aanbiedingen had gedaan om tot een vergelijk te komen. Zij hail ten eerste voorgesteld een gemeenschappelijke regeling te tref fen en vervolgens aangeboden 31 ha. van haar grondgebied ten behoeve van Tiel af te staan. Minister Beel achtte deze oplossingen echter onvoldoende. Van een gemeenschappelijke regeling verwachtte hij 'niets en van de 31 aangeboden ha. was eigenlijk maar 17 ha. geschikt als bouwterrein, terwijl Tiel daarvoor 33 ha nodig had. Het voornaamste argument van minister Beel was de gezonde en harmonische ontwikkeling van Tiel, De heer Van Koeverden deed nog een poging de beraadslagingen te schorsen teneinde een nader voorste] van Wa denoyen te kunnen overwegen, maar ook dit voorstel vond in de ogen van minister Beel geen genade, die betoogde, dat geen voorstel tot grenswijziging zó nauwkeu- f^7steTergadering rig was overwogen als dit. Het wetsontwerp werd tenslotte aan genomen met 57 tegen 17 stemmen. Te gen stemden de V.V.D., A.R., de heren De Ruiter en Beernink (C.H.) de heer Van Koeverden (K.V.P.) en de heren Lemaire (K.N.P.) en Van Dis (S.G.P.) Na ampele bespreking werd ook aan genomen een wetsontwerp tot goedkeu ring van overeenkomsten van huur en verhuur met betrekking tot door de Staat te huren kantoorgebouwen in Den Haag, alsmede van een overeenkomst inzake aansluiting van de verwarmings installatie van een aantal Rijksgebouwen te Utrecht op de stadsverwarming aldaar In zijn slotspeech tot de Kamer ver meldde de voorzitter, dat er in dit par lementaire jaar 130 agendanummers wa ren behandeld in de periode tussen Kerstmis en nu. Als hoogtepunten ver meldde hij daarbij de Parijse Aceoorden, de adoptie, de lijkverbranding, het tele visiedebat, de belastingontwerpen en de Huurwet welke een crisis tengevolge hadden het cadeaustelsel, de nota over gelijke beloning voor mannen en vrou wen en de instelling van een product schap voor pluimvee en eieren. Bijzon dere aandacht vestigde dr Kortenhorst op de eerste Rijkswet na het inwerking treden van het Statuut voor het Ko ninkrijk, namelijk de goedkeuring van de Tinovereenkomst. De door de Kamer tussen Kerstmis en 6 Juli gehouden redevoeringen vulden 1639 kolommen der Handelingen, dat is ongeveer 16V2 kolom per lid. Van de leden ging hierbij in productiviteit aan de spits de heer Gortzak (comm.) met 145 kolommen. Een twaalftal leden sprak in deze periode niet. De voorzitter maakte voorts gewag van het werk der Enquête-commissie, die de laatste hand legde aan het zevende deel van haar verslag. Dit heeft betrekking op de voorlichting van Londen uit gegeven aan ambtenaren en burgers in bezet ge bied en op de regeringspolitiek ten aanzien van de verzetsbeweging. Over enige tijd hoopt de Enquêtecommissie ook haar be vindingen nopens het militaire beleid van de Meidagen 1940 te publiceren. Voorts deelde dr Kortenhorst mede, dat het in zijn voornemen lag de Kamer ge durende de week voorafgaande aan Prinsjesdag wederom bijeen te roepen. Van de wetsontwerpen, die zo mogelijk nog vóór 1 Januari zullen moeten wor den behandeld noemde de voorzitter het kleuteronderwijs de stichtingen, de suc cessiebelasting. het gebruik van de Friese taal in het rechtsverkeer, de inleidende titel van het nieuwe B.W., de opheffing van de handelingsonbekwaamheid der gehuwde vrouw en het Productschap voor de Zuivel. Daarnaast noemde hij even urgent de behandeling van de garantie- wet K.N.I.L., de ambtenarensalarissen, het vervreemdingsbesluit oniet-landbouw- gronden, het Beneluxtarief, de bijdragen voor de Bescherming Burgerbevolking, het Brabants Watersnoodfonds en de re geling der collegegelden. Tenslotte deed hij weer de suggestie aan de hand de tjjd bestemd voor de be grotingsbehandeling drastisch in te krim pen om deze oogst te kunnen binnen halen. Met dank en de wens tot een goede vacantie voor de leden en de medewer kers der Kamer besloot de voorzitter zijn gebruikelijke toespraak en tevens deze niets had aan te bieden. Toen hij de vol gende dag geen gift had, heeft men hem behandeld met een ander geneesmiddel. De wond, die reeds begon te genezen, werd weer erger. Men waarschuwde zijn vader die toen onmiddellijk voor de no dige cadeaux heeft gezorgd... Uit de administratie het volgende: Een fles rhum om een afschrift van een geboortebewijs te kunnen krijgen. De chauffeurs hebben kalkoenen, drank en geld nodig voor hun rijvergun ning. Deze en andere voorbeelden uit de en quête geven slechts een zeer beperkt beeld van de omvang, die de corruptie onder de Afrikanen heeft aangenomen. Een volledig overzicht is moeilijk te krij gen, vooral omdat talloze negers geen feiten durven bekend maken uit vrees voor represailles. „Wij hebben er genoeg van", verklaart de J.O.C. thans, „Wij betalen belasting aan de regering en dat is voldoende. Wij zijn geen slaven. Wij hebben onze rechten en onze waardigheid. Uitvluchten als „iedereen doet het" en „de salarissen zijn ook ve^l te laag", kunnen het exploiteren van anderen niet rechtvaardigen." In Dahomey wordt de anti-corruptie- actie der arbeiders op grote schaal ge voerd. Men werkt o.m. door bijeen komsten. Te Cotonou zijn dezer dagen b.v 1500 en te Porto Novo 2500 arbei ders bijeen geweest om de resultaten van de enquête te bespreken. Op Zaterdag 23 Juli zal een tijdelijke weg van het Haagse Bezuidenhout naar de Wittenburgerweg te Wassenaar wor den geopend die is aangelegd over de dijk en het viaduct van de voormalige spoorlijn Den Haag-Scheveningen. De bedoeling is, dat hierdoor het links af slaande verkeer op de Rijksweg Den Haag-Amsterdam zal worden vermin derd. Voor de verdere toekomst zal dit nieuwe weggedeelte over de rijksstraat weg worden doorgetrokken naar de Van Alkemadelaan en aan de andere kant naar de Rijksweg 4a de rechtstreekse verbinding Rotterdam-Amsterdam welke men begin 1958 hoopt klaar te heb ben. Voorts zal een aansluiting worden gemaakt op de aan te leggen provinciale weg Scheveningen-Wassenaar-de Ziih- Als het zover is zal de rijksstraatweg Den Haag-Amsterdam bij het voormali ge spoorwegviaduct worden verlegd zo dat een verkeerscirkel kan worden aange legd. Vandaar dat het thans aangelegde weggedeelte over dit viaduct als een tij delijke oplossing wordt beschouwd, reden waarom men heeft volstaan met een klin kerbestrating. De Indonesische minister-president, de heer Ali Sastroamidjojo, zal tijdelijk de functie van minister van defensie waar nemen in verband met het aftreden van Iwa Kusumasumantri, aldus is gisteren officieel te Djakarta medegedeeld. Blijkens mededeling van de voorzitter der Tweede Kamer heeft de commissie van voorbereiding voor het wetsontwerp inzake een algemene ouderdomsvoorzie ning doen weten, dat zij gereed is haar vergaderingen aan te vangen. Het ontwerp zal Vrijdag 16 September a.s. in de af delingen worden onderzocht. Jhr H. G. A. Quarles van Ufford, con sul van Noorwegen, voorzitter van de A.V.R.O en oud-procuratiehouder van de B.P.M. heeft gistermiddag omstreeks een uur achter het stuur van zijn auto een hartverlamming gekregen. Hij reed op dit spitsuur in de drukke Parkstraat te Den Haag. Zijn wagen schampte een andere auto. verloor vaart en reed het trottoir op, waar hij met geringe snelheid tegen de pui van een der B.P.M.-kantoren terecht kwam. Een arts van de G.G.D. constateerde de dood van de bestuurder, vermoedelijk ten gevolge van hartver lamming. Het is een wonder, dat niemand op dit drukke uur door de op het trottoir rijdende auto geraakt is, Jhr Quarles van Ufford is 61 jaar oud geworden. De regering van Libye heeft het Neder landse schip „Encarnacion" verboden vracht aan boord te nemen in Tripoli, om dat het schip de haven van Haifa in Is raël had aangedaan alvorens Tripoli bin nen te lopen. Zonder dat de passagiers was toegestaan aan land te gaan, heeft de „Encarnacion" Woensdagmiddag op last van de regering van Libye de haven weer verlaten. Zoals bekend heeft de Arabische Liga een boycot ingesteld op schepen, die handel drijven met Israël. De „Encarnacion" ls eigendom van Van Nievelt Goudriaan en Co te Rotterdam. In de kapel van het missiehuis der pater Lazaristen te Panningen zal mgr N. Verhoeven M.S.C. Zondag as. de H Priesterwijding toedienen aan de eerw' heren W. IJlst, Dordrecht, Ch. Jacobs en L. Ramaekers, Kessel; M. Houben, Ha- mont; Fr. Janssen, Lommel; F. Leent) ens, Roosendaal en K. de Boer, Volendam. ROELGANIN„Vermindering der internationale spanning is het doel der conferentie. Wij zullen alles in het werk stellen om dit doel te bereiken" Wanneer de leiders van de vier grote mogend heden Maandag te Genève bijeen zullen komen, zal dit de eerste „Grote-Vier-conferentie" zijn sinds die van Potsdam, nu tien jaar geleden. Hun eerste doel zal het zijn te pogen een einde te maken aan het onderlinge wantrouwen en aan de vrees voor een nieuwe oorlog, die tien jaar lang in de wereld geheerst hebben. Zullen de leiders van beide blocs in deze opgave slagen? Alle vier hebben zij hun vertrouwen in de conferentie uitgesproken, en het heeft er alle schijn van, dat geen hunner de verantwoording voor een mislukking zou willen dragen. Het is echter de vraag of de Grote Vier te Genève meer zullen kunnen bereiken dan een vermindering van het wederzijdse wantrouwen. Immers, wanneer men er zicli met een blik op de wereldkaart reken schap van geeft, hoe krachtig de beide bloes hun posities in de afgelopen tien jaar hebben weten te vestigen en met elkaar in evenwicht te brengen, lijkt het een illusie te geloven, dat een van heide partijen bereid zou zijn zo maar afstand te doen van haar stellingen. Atoombom of geen atoombom, grondgebied blijft steeds de grote inzet van het politieke spel. Taaie en langdurige onderhandelingen zullen nodig zijn voor iets concreets kan worden bereikt, en voortdurend zal voor alle partijen de verleiding EISENHOWER: „De vrede waarnaar wij streven zal het de mensen moge lijk moeten maken werkelijk vertrou wen te hebben en zich onbekommerd aan hun dagelijkse bezigheden te wijden. Maar deze vrede zal pas bereikt worden wanneer het weder zijds vertrouwen onder de volkeren hersteld is." zelfs groot zijn om de zaken maar te laten zoals zc zijn. Voor Europa zou dit er dus op neerkomen, dat de Sovjets de satellietstaten in hun greep blijven houden, en dat Duitsland verdeeld blijft. Maar, het is duidelijk, dat een verdeeld Duitsland in het hart van Europa een permanente bron vaa onrust zou zijn. Zolang er geen accoord over Duits land is, is er geen accoord over Europa. En ander zijds zou een continuering van de status quo uitge legd kunnen worden als een erkenning door het Westen van de sovjetisering van Oost-Europa. A fortiori zou dit het geval zijn, indien de NATO, zoals wel aanbevolen is, een bepaald accoord met zijn Oosteuropese tegenhanger zou gaan sluiten. Juist omdat er op het ogenblik geen duidelijke redenen voorhanden zijn, die erop wijzen, dat een van beide bloes door politieke noodzaak gedwongen wordt tot het doen van concessies, lijkt een accoord ten aanzien van de belangrijkste punten voorlopig dan ook onmogelijk. Het beste waarop wij voor het ogenblik hopen mogen is, dat de Grote Vier te Genève een beter klimaat zullen weten te scheppen voor latere onderhandelingen. In hoeverre zullen de Grote Vier in die opgave slagen? Een speciale verslaggever van ons blad zal dagelijks zijn bevindingen en indrukken uit Genève telefoneren. In onze editie van morgen zal hij reeds zijn indrukken geven van de sfeer in de conferentie- stad aan de vooravond van de historische bijeenkomst.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3