Koningin Juliana zweefde per kabelbaan boven de E 55 Molen te Alphen aan den Rijn Netto winst AKU weer gestegen West-Europa leverde veel tarwe aan liet Oostelijk blok De A-bom: Dat is aardig! Wat gaat U er mee doen? \r.rvA 7 T)at stond als nummer 1 op wensenlijst je Tijdens werkbezoek gedroeg publiek zich rustig Omzet iets lager, kosten iets hoger Handel tussen Oost en West nog veel kleiner dan voor de oorlog Plannen voor Eindhovense sporthal WAAR HET GESPREK WERD AFGEBROKEN II I5JJDAC 15 JULI 1955 Het begon bij de Tijdmeting Goede vriemjen „Wie is het grootste? AANVARING IN DE MIST Black Heronlicht beschadigd DRIE VLISSINGSE GEZINNEN DAKLOOS Huis afgebrand TWEE ZWAAR GEWONDEN BIJ AUTOBOTSING Project van tien millioen GEEN VOORRANG GEGEVEN AAN TROLLEYBUS Automobilist vrijgesproken Revolte tegen Franco Babies satisfactorily born Stalin's winst in Yerre Oosten Truman verbitterd v->, - ROTTERDAM, Donderdagmiddag. (Van onze verslaggever) In gezelschap van Jac. Kleiboer heeft H. M. Koningin Juliana heden morgen per kabelbaan een zweeftocht gemaakt over de Rotterdamse E 55- J' rremen. De Koningin, die om klokslag negen uur vanmorgen bij de hoofd- in ang van het E 55-terrein arriveerde om, gelijk bij de officiële opening 'eeds was afgesproken, een werkbezoek aan de expositie te brengen, had )oor deze gelegenheid een speciaal wensen-lijstje opgesteld, waarop dc iersehillende inzendingen voorkwamen die zij graag wilde bezoeken. Als nummer één stond vermeld: Een tochtje met de kabelbaan Omdat H. M. een uur voor het ope-1 Toekomst. Hier werd H. M. voorgelicht ningstijdstip van de tentoonstelling arri veerde, kon zij rustig het eerste gedeelte van het programma afwerken. Maar ook later, toen het publiek in drommen over de terreinen uitzwermde, verliep het be zoek zonder opzien. Veel sterker dan en kele jaren geleden schijnt men er aan ge wend te zijn de koningin en de prinsessen onder het publiek te ontmoeten. Slechts toen H. M., na het gebruiken van de kof fie in het Herenhuis, tegen kwart voor één de trappen afdaalde om per tentoon- stellings-trammetje haar tocht voort te zetten, hadden zich enkele tientallen be langstellenden verzameld, doch ook hier werd voldaan aan het verzoek dit bezoek zonder opzien te laten verlopen. De koningin, die vergezeld was van haar particulier secretaresse, mevrouw N. Smitt—Avis, de heer K. P. van der Mandele en de heer Jac. Kleiboer en diens echtgenote, begon haar rondgang in het Paviljoen Tijdmeting, waar de heer Klei boer een en ander vertelde over de boom die jaarringen draagt van 1380 tot 1922 en over de astrologische klok. Na een tocht langs de voorhistorische dieren begaf men zich naar het paviljoen Delfstoffen, waar H. M. grote belangstelling aan de dag legde voor de ondergrondse mijn en het astrologisch onderzoek. In het paviljoen ..Wonderland der Chemie" werd de heer P. Gaaf, hoofd van de chemische inzen ding aan H. M. voorgesteld. De heer H. Wassen uit Schiedam gaf hier tevens een interessante demonstratie van het ver vaardigen van een teer vogeltje uit glas. Bhzondere interesse toonde H. M. op deze inzending voor de duizend millioen maal vergrote molocuul, die hier staat opge steld. In het PTT-paviljoen werden de wnd dir.-gen. van de PTT. mr J. J. Klaasesz en de directeur van de N.V. Philips Te lecommunicatie Industrie, de heer C. B. J de Jager aan H. M. voorgesteld. In dit paviljoen werd o.m. een demonstra tie gegeven van een postzegelstempel- machine. die slechts dan haar werk doet indien de postzegel volgens de voorge schreven wijze is aangebracht. De Delftse student C. J. van Elk gaf daarna een uiteenzetting over het ar chiefsysteem van Heemaf, waarna een telex-demonstratie werd gegeven. Ook hier werd een mobilifoon-installatie in werking gesteld. Voor een spannende noot zorgden de twee agenten van de Rotterdamse po litie, Maarten de Jong en Jan Kwekel, die op hun motorrijwielen een kundige demonstratie gaven van zijspan-rijden. toonde voor deze demonstratie gro te belangstelling en merkte tijdens het aanschouwen van de dienaren van Her mandad op: „De politie is een goed vriend, als je maar een goed geweten hebt Voorts vermeldde het programma nog oen tocht dc~r het riool, een bezoek aan de Moerdijkbi-cS, het Goudse Poortje, het paviljoen Geldzuivering, en de Stad der door mej. G. Onnes, die een en ander vertelde over het oude Rome en werd bijgevallen door de Rotterdamse gymna siast J. H. van het Hart, die, op speciaal verzoek van de Koningin, o.m. nog een nadere uiteenzetting gaf over de armen- tehuizen. H. M toonde zoveel interesse voor deze inzending, dat men er wel een kwartier lang vertoefde. Bij de maquette van let Rotterdamse Waterfront gaf de heer K. P. van der Mandele nog een explicatie, evenals hij zulks deed bij de maquette van stadsont wikkeling. In het stiltecentrum, dat daar na werd bezocht, zorgde de organist GoossenVan Tuyl voor een passende or gel-improvisatie Komend bij de inzending „Bouwen en Wonen" ontmoette H M. nog een mede studente uit haar Leidse tijd, mevrouw N. P. EvertsGoddard, die Haar o.m. een z.g. rijdend boodschappenmand] e en een automatisch afwasapparaat demon streerde. Ook het veertienjarig dochtertje Frederika van mevrouw Everts, die in Engeland studeert, eerst vannacht in Ne derland was aangekomen en die zich, bij het vernemen van dit bezoek, snel naar de E 55 had gespoed, werd aan H.M. voor gesteld. Bij deze gelegenheid stelde Koningin Juliana de vraag wie nu wel het grootst was, moeder of dochter. Het bleek een dubieuze kwestie te zijn en moeder en dochter plaatsten zich met de ruggen tegen elkaaar, terwijl H- M. als jury fungeerde. De uitslag viel tenslotte uit in het voordeel van mevrouw Everts, die haar dochter met enkele millime ters lengte wist te overtroeven. De tocht in de kabelbaan verliep naar wens. Koningin Juliana maakte het lucht reisje samen met Jac. Kleiboer in een gondel. Voor de middaguren stond nog een bezoek aan de inzendingen Textiel en Mode, Bankwezen, Nederlandse Antillen, de T.V.-studio, het Cosmorama, het diep- zeeonderzoek en de Kon. Marine op het programma. Aan de uitgang aan de Wes terkade verliet H. M. tenslotte lang na het middaguur het expositie-terrein. Koningin Juliana, die, evenals drie van haar dochters dat in de afgelopen weken deden, met dit bezoek van haar grote in teresse voor de E 55 heeft blijk gegeven was van morgen gekleed in een zwart- linnen jurk met witte pique-kraag, witte schoenen en witte ascessoires. Wij hebben allen op de lagere school geleerd, dat de Rijn bij Lobith in ons land stroomt. Na enige splitsingen en vele naamsveranderingen loopt het water via het Westen des lands in de Noordzee. Zo heeft ook de Maas. die in Frankrijk ont springt, haar kronkelige loop door ons land, om, met gebruikmaking van onze vele zeegaten, in de Westelijke delta, te eindigen in de zee. Van al dit water krijgt Rotterdam ruim zijn deel en het is moeilijk vast te stellen wat er van al dit water respectievelijk geleverd wordt door de Rijn en de Maas, ook al heet het water dat langs „de Poort van Europa" stroomt officieel Nieuwe Maas. Naamvariaties heeft de Rijn zeker, o.a. Oude Rijn, Kromme Rijn, maar die liggen op heel andere plaatsen Men moet echter over niet weinig voorstellingsvermogen beschikken om in het water van de Rijn te Alphen een leverantie te zien van de machtige Zwitserse bergstroom. De uit monding in zee bij Katwijk is zelfs geheel verzand. Toch is de naam Rijn onverbre kelijk verbonden met de plaats Alphen. Het gezapige water heeft hier de breedte Verschenen is het overzicht van de resultaten van de Algemene Kunstzijde Unie N. V- te Arnhem over het tweede kwartaal 1955. Uit dit overzicht blijkt, dat de omzet in zeer geringe mate is terugge lopen vergeleken met het eerste kwartaal, met vorig kwartaal 9.7 millioen en vorig jaar tweede kwartaal 7.8 millioen. Na aftrek van belastingen ad ƒ3.9 mil lioen resteert een netto-winst van 6.5 millioen (vorig kwartaal 5 millioen en v. j. 4.8 millioen), Het gewone kapitaal, dat uitstond aan het einde van het kwar- .„u taal beliep 102,826.800 vergeleken met nl. met 900.000. Ook vorig jaar deed zich f m van het eerste van het eerste op het tweede kwartaal een vermindering van de omzet voor, toen van 1.5 millioen. De kosten zjjn daartegenover iets ge stegen en wel met f 400.000, terwijl zich vorig jaar een lichte daling voordeed, nl met ƒ700.000. Inkomsten uit deelnemingen beliepen in het tweede kwartaal 2.2 millioen tegen 1 millioen gedurende het eerste kwar taal en 1.5 millioen in het tweede kwar taal van 1954. Inclusief diverse baten ad 800-000 te gen vorig kwartaal nihil en vorig jaar lasten ad 2.4 millioen bedraagt het to tale resultaat 10.4 millioen vergeleken kwartaal van dit jaar en 104.655.500 aan het einde van het tweede kwartaal 1954. De netto-winst per American Share van 50 is gestegen tot 0.83 (v. kw. 0.64 en V' j. 0.61). Ter toelichting op het bedrag van het uitstaande kapitaal wordt in het bericht aan aandeelhouders opgemerkt, dat van de aandelen AKU, welke Vereinigte Glanzstoff-Fabriken A. G. in haar bezit had, het Ned. Beheersinstituut nom. 1.2 millioen aan AKU heeft vrijgegeven, wel ke aandelen, zoals gemeld, zijn ingetrok ken. Anderzijds zijn nom. 1.481.300 ge wone aandelen uitgegeven naar aanleiding van het aanlbod van AKU van 25 Maart 1955 aan houders van aandelen en Oprich- tersbewijzen van N. V. Hollandsche Kunst zijde Industrie tot omruil van deze effec ten in aandelen AKU. Gistermiddag omstreeks half é'n zijn het Noorse schip „Black Heron", groot 5.406 ton en het Amerikaanse schip ,Ines' groot 6.103 ton ter hoogte van Goeree in een dikke mist met elkaar tn aanva ring gekomen. De „Black Heron", op weg van Antwerpen naar Rotterdam, liep lichte boegschade op en ging voor anker In afwachting van het optrekken van de mist. De „Black Heron" zette 's middags nog zijn reis voort en liep 's avonds om streeks zes uur de Nieuwe Waterweg bin nen. MKoningin Juliana samen met haar particulier secretaresse, mevrouiv N. Smitt—Avis en de heren mr K. P. van der Mandele en Jac. Kleiboer (rechts) voor de inzending Moerdijkbrug. Gisterenmiddag zijn in Vlissingen drie gezinnen, bestaande uit elf personen, dak loos geworden ten gevolge van een uit slaande brand, die op de bovenverdieping van het pand Nieuwstraat 39 heeft ge woed. De bovenverdieping brandde ge heel uit en in het benedenhuis werd veel schade aangericht door het bluswater. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De brand ontstond doordat een der be woonsters een petroleumtoestel omstoot te. Een bewoner, die op een kamer bo ven te rusten lag, kon zich nog via het dak in veiligheid brengen, toen de uit gang via de trap versperd bleek door het vuur. De Vlissingse brandweer, die spoe dig aanwezig was, had na een half uur de vlammen gedoofd en 'beperkte zich daarna tot nablussingswerk. Huis ij in boedel waren verzekerd. van een normaal kanaal. Aan beide boor den van. de Rijn ligt de bebouwde kom van Alphen, en 't moet gezegd, de Rijn verleent er wel zijn frisheid en zijn charme aan. Op zeer oude reiskaarten komen de namen Albimana of Albiniana en Alpheni Castra voor en men is van mening, dat de naam van het huidige Alphen aan de Rijn hiervan afgeleid is. Vermoedelijk zijn hier ook Romeinse ne derzettingen geweest, want opgravingen brachten vele Romeinse penningen en ge bruiksvoorwerpen aan het licht. In het jaar 1680 is de Rijn uitgediept, want voordien gebeurde het dikwijls, dat sche pen bij de Rijnbrug op hoog water moes ten wachten. De tijd, waarop de eerste Christenkerk gesticht werd, is schier on mogelijk uit te vorsen, doch het is waar schijnlijk dat reeds na de tijd van de eerste prediking van het Christendom er een tempel kwam. De kerk, die ten tijde van de Hervor ming hier nog stond, was toegewijd aan de H. Bonifacius. Alphen heeft een wel varende bevolking en de omliggende lan den behoren tot de beste en rendabelste, die men in ons land maar denken kan. Overal ziet men het prachtige zwartbonte vee in de malse weiden. Alphen. Woer den Gouda en Bodegraven het is een vier tal steden, die het hart van Zuid-Holland op een puike manier van levenssappen voorzien. De wegen zijn er verbeterd en behalve de electrische trein heeft Alphen zeer goede busverbindingen. Langs de Rijn staat nog een hele oude molen, die nog in bedrijf is. Ik moet hierbij opbiechten dat ik deze tekening niet dezer dagen gemaakt heb. Het is een blad uit mijn schetsboek van enkele jaren geleden. De molenaar heeft mij in die tijd toevertrouwd, dat de balustrade die op de balie staat door hem overgeno men is uit een oude schouwburg of een oude-feestzaal in Utrecht. Toen diende dit hekwerk als afscheiding tussen het publiek in de zaal en de muzikanten in de orkestbak. Het ding is dus letterlijk weggedirigeerd. Enfin, het kan ook hier zijn nuttigheid bewijzen. OCTAVE DE CONINCK. Ocjo->G ^iCrv— De aanzienlijke leveranties van tarwe door Westeuropese landen aan het com munistische blok waren verleden jaar een zeer opvallende ontwikkeling van de handel tussen Oost en West, zo wordt opgemerkt in een studierapport over het handelsverkeer tussen Oost en West van de Economische Commissie voor Europa van de Ver. Naties (E.C.E.). In het rap port wordt medegedeeld, dat Frankrijk Zweden en Turkije tarwe verkochten aan Hongarije, Polen en Roemenië. Zelfs landen, die traditionele exporteurs van voedsel waren, als Hongarije en Roeme nië, namen betrekkelijk grote hoeveel heden voedsel en andere consumptiegoe deren op onder hun invoer uit West- Europa. Terwijl in 1952 de export van het Oos ten. wat de waarde betreft, ongeveer zes keer zo groot was als die in omgekeerde richting, was de handel verleden jaar jaar in beide richtingen vrijwel even groot. Volgens het rapport is de toene- (Van onze correspondent) Op de Rijksweg Eindhoven-Weert kwam gisteren een personenauto uit Heer (L onder Maarheeze te slippen juist op het moment, dat een andere wagen wilde passeren. Een botsing was niet meer te voorkomen. De Limburgse wagen kwam al slingerend over de weg tenslotte in een sloot terecht. De twee inzittenden, de heren H. en H. uit Heer liepen zware verwondingen op en moesten in het zie kenhuis te Weert worden opgenomen. De andere wagen kwam er heelhuids af. ming van de Oostelijke invoer groten deels het gevolg van de politiek van het communistische blok om het verbruik sneller te verbeteren dan door de land bouwproductie kon worden bijgehouden. Verder wordt in het rapport nog ge zegd, dat „een zekere toeneming" van de export van machines en uitrusting als gevolg van vergroting der Oosteuropese orders in 1955 en '56 verwacht kan wor den. Verschillende maatregelen, die in Oost-Europa genomen zijn, hebben ten doel de uitgevoerde industrieproducten op de Westelijke markten meer concur rerend te maken. Ondanks de uitbreiding van de laatste tijd is de handel tussen Oost en West nog steeds zeer veel kleiner dan die van vóór de oorlog. Men zal nog vele hinderpalen moeten overwinnen. In 1954 was het aandeel van petroleum in de Oosteuropese uitvoer groter dan op enig ander tijdstip sedert de tweede we reldoorlóg. Deze export naar West-Europa beliep in 1954 2.4 millioen ton tegen 1.5 millioen ton in 1953. Van de hoeveelheid petroleum die meer werd uitgevoerd, ging het grootste deel naar Finland, Frankrijk. IJsland. Zweden, België/ Luxemburg en West-Duitsland. In Fin land én IJsland heeft de Oosteuropese petroleum een overheersende positie ver worven. Ook op de markten van Bel gië/Luxemburg en West-Duitsland heeft de Oosteuropese olie een belangrijke plaats verworven. De overdracht van de Oostenrijkse olievelden zal Oosteuropa ongeveer 1 millioen ton Oostenrijkse olie per jaar kosten. Gezien de snelle toene ming van de Oosteuropese olieproductie zal het vermoedelijke exportoverschot er echter niet door verminderen. (Van onze correspondent) Het zal van de financiële bijdragen van verschillende instellingen afhangen, of het grootse plan tot de bouw van een sport hal doorgang zal vinden. Het door ir Geenen en ir Oskam ontworpen project van een hal, welke aan 16000 personen plaats zal bieden, zal namelijk niet minder dan tien millioen gulden moeten kosten. Inmiddels heeft het gemeentebestuur reeds een terrein aangewezen, gelegen aan de Limburglaan, de grote rondweg van de lichtstad. Het ontworpen complex bestaat uit een grote vrije hal van 117 bij 76 meter, zon der tussensteunpunten volgens het hang- daksysteem met een hoogte van 16 meter. Er is verder een café-restaurant gepro jecteerd met twee turnzalen, twee tennis hallen en enkele kegelbanen. De wieler baan in de sporthal krijgt een lengte van 200 meter, terwijl het binnenterrein ge schikt zal zijn voor het houden van een concours-hippique. Verder zal de hal, die alleen al zeven millioen gulden zal kos ten, geschikt zijn voor bokswedstrijden en voor ijshockey. De rechtbank te Groningen heeft de heer H. P. V. aldaar in hoger beroep vrij gesproken aan het veroorzaken van een verkeersongeluk, daar hij als automobilist geen voorrang had verleend aan een trolleybus. De officier van Justitie had ontslag van rechtsvervolging geëist, aan gezien de Hoge Raad op 14 Juni jj. heeft uitgemaakt, dat een trolleybus geen motorvoertuig is in de zin der wet. De rechtbank was eveneens van oordeel, dat V. geen strafbaar feit heeft gepleegd, aangezien een trolleybus geen motorrijtuig is. Een vordering, welke de gemeente tegen V. had ingesteld, weTd niet-ont- vankelijk verklaard. STALIN greep naar de Italiaanse koloniën De POOLSE kwestie legde de schaduw van de koude oorlog over de conferentie van Potsdam. Leden Truman en Churchill (en later Attlee) in deze aangelegenheid een volledige nederlaag, de po gingen van Josef Stalin om zijn heerschappij te vesti gen in het gebied van de Middellandse Zee liepen op een mislukking uit. Als zoveel Russische heersers voor hem, sloeg ook de Russische dictator een begerig oog naar deze zee, waar Groot Brittannië in de afgelo pen eeuw tegen het Russische streven in zijn invloed stevig had weten te vestigen. Enig communistisch bas tion langs de Middellandse Zee zou Stalin een enorme diplomatieke en militaire troef in handen hebben gege ven. Tijdens de conferentie van Potsdam poogde Stalin nu Truman en Churchill er toe over te halen Rusland de controle te geven over een der vroegere Italiaanse koloniën in Noord-Afrika, Tripolis of Libye. Op de openingszitting had hij al aangekondigd dat hij de kwes tie van het trusteeship" wenste te bespreken Zonder blikken of blozen zei Stalin dat Rusland „grass enig gebied van de verslagen staten zou hebben". Klaar blijkelijk was Stalin s opvatting van ..trusteeship": ge biedsuitbreiding. Briesend van woede weigerde Chur chill het voorstel zelfs ook maar te bespreken, maar Truman, die voorzitter van de conferentie was ge maakt, goot olie op het water. Hoewel de Amerikaan se opvatting was. dat over de toekomst van de Italiaan se koloniën zou moeten worden beslist op een vredes conferentie en in de V.N. (dit laatste is inderdaad ook op bevredigende wijze geschied), was hij er toch voor de voorstellen, die op déze conferentie werden gedaan, niet zonder discussie terzijde te leggen. Op dat ogenblik sprong Churchill rood van woede van zijn stoel op. Hij zei: „Groot-Brittannië verwacht geen winst uit deze oorlog. Ook wij hebben verschrik kelijke verliezen geleden. Onze verliezen aan mensen levens zijn waarschijnlijk niet zo enorm ais die van onze Sovjet-bondgenoten, maar wij zijn toch uit de oor- log gekomen als een diep in de put geraakte schulde- naf,r- j- „Er is geen kans dat nog ooit onze vloot die van de V.S zou kunnen evenaren. Wij hebben éen groot schip in de oorlog gebouwd, wij verloren er 10 of 12. Maar ondanks de hevige verliezen, die wij hebben geleden, hebben wij geen territoriale aanspraken geen Kö- nigsbprg geen Baitische staten, niets. De kwestie van de koloniën benaderen wlj daar om met de grootste terughoudendheid. Natuurlijk, wij, Britten, hebben grote belangen in het Middellandse- F.epgebied Maar juist daarom zullen wij elke belang rijke verandering in de status quo niet aanvaarden dan na een lange en zorgvuldige studie' Even hield Churchill op en toen vroeg hij een beetje gemelijk, wat Stalin nu eigenlijk precies wilde. „ïk zou graag weten, of deze conferentie de kwestie ze' k-efuderen of Italië zqn koloniën moet verliezen", 'ei Stalin „In dat geval kunnen wij er ineens in prin cipe over beslissen welke staten moeten worden aan- g<""-7,en voor het beheer". Daarop verklaarde Chur chill: „Ik had niet de op mogelijkheid gerekend, dat de Sovjet-Unie er zo verlangend naar zou zijn een derge lijk groot gebied van de Afrikaanse kust te verwer ven. AI* dat het geval is, kan de zaak alleen maar be sproken worden tezamen met vele andere problemen". En nogmaals zei de Britse premier ronduit, dat de hele zaak onderwerp diende te zijn van een v^e!>- conferentie en van een behandeling: in de vijandige st mming tussen Churchill en Staiini te mat.- gen dreef Truman door, dat de kwestie zou worden naar de ministers van buitenlandse zaken „ter nadere bestudering". Een paar dagen later hervatte Stalin zijn Middellandse Zee-strijd op een ander front. Stalin vroeg de V.S. en Groot-Brittannië Rusland te steunen bij een revolte tegen het Franco-bewind. Hij eiste dat al óe betrekkin gen met Spanje werden verbroken en dat de^ grote machten „de democratische krachten in Spanje Z0R" den helpen, ter vestiging van eep bewind „naar de verlangens van het Spaanse volk'1. M.a.w. Statin vroeg Anglo-Amerikaanse steun voor de vestiging van een communistisch regiem in Spanje. Zowel Truman als Churehill weigerden op het voorstel in te gaan. iru- man zei: „Spanje moet zijn eigen problemen maar intern regelen". De volgende zet op het Middellandse-Zee-schaakbord trachtte Molotof te doen. Namens de Sovjet-Unie vroeg hij de conferentie: overdracht aan de Sovjet unie van de Turkke provincies Kars en Ardanan, waar van hij zei, dat deze gebieden door de Turken waren afgenomen van Armenië en Georgië. Bovendien wens te Molotof een gezamenlijke controle over de Darda- nellen door Turkije en de Sovjet-Unie (Russische ba ses langs de Dardanellen dus) met de bepaling dat beide naties elk voor zich de doorvaart konden ver hinderen van schepen, waarvan ze dachten dat zij „strijdig met hun belangen" zouden zijn. Realisering van dit denkbeeld, zou Rusland bijna volledig controle over de Dardanellen geven. Churehill verdedigde de belangen van Turkije. Hu wees de Russische eisen fel af. Wel zeiden hu en Tru man dat er geen bezwaar bestond tegen herziening van de conventie van Montreux teneinde voor Russi sche schepen vrije doorvaart door de Dardanellen in vrede en oorlóg te verzekeren. Stalin werd echter de finitief de pas afgesneden door een actie van Truman, die zei dat naar zijn mening de vrije Dardanellen- doorvaart voor de gehele wereld door de grote mogend heden gezamenlijk moest worden gegarandeerd. Hij knoopte deze kwestie vast aan een door hem uitge werkt voorstel van vrije scheepvaart en onbelemmerd goederenvervoer voor alle belangrijke Europese waterwegen zoals Rijn, Donau. Kielkanaal en dus ook de Dardanellen. Het stuitte af op felle tegenstand van Stalin, die ztlfs weigerde het voorstel te bespreken. Truman zei dat hij zijn waterwegenplan en de Russi sche reactie daarop i- zijn rapport aan het Amerikaan se Congres zou vermelden. „Dat moet U weten'', zei een verbolgen Staiin. Zijn Dardanellen-piannen waren voorlopig van de baan. Tijdens de conferentie strekte Staiin ook nog zijn hand uit naar Tanger, Syrië en de Libanon. Vergeefs drong hij aan op een snelle herziening van de man daat-opdrachten van de Volkenbond en op een Rus sische deelneming daarin Niet minder moeilijk en afmattend dan de bespreking van de Poolse kwestie en die van het Middellandse- Zee-gebied, was ook de strijd over de herstelbetalin gen ter vergoeding van de enorme schade door de Duitse legioenen in Rusland aangericht. Deze zaak was al ter sprake geweest op de conferenties van Te heran en Jalta. Op Potsdam werd er gedurende drio weken bijna elke dag over gediscussieerd. Uiteindelijk stemde Staiin erin toe zich tevreden te stellen met kapitaalgoederen uit zijn eigen bezettings zone met een aanvulling van 25 pet uit de Westelijke zones. Die 25 pet zouden - zo werd overeengekomen - als volgt worden verdeeld: 10 pet van de West-Duitse kapitaalgoederen, strikt benodigd voor de opbouw van een vredeseconomie en de ontbrekende 15 pet in ruil voor voedsel, kolen, mineralen en andere grondstoffen uit de Sovjet-zóne Staiin stemde erin toe, dat hij geen herstelbetalingen uit de lopende Duitse productie zou vragen, ten minste dat was de Anglo-Amerikaan se uitleg van de overeenkomst die te Potsdam werd bereikt. Een jaar later eiste Rusland 10 milliard dol lar als herstelbetaling uit de lopende Duitse productie. DAAGS voor de conferentie begon, overhan digde minister Stimson aan Truman een uiterst dringend telegram uit Washington: „BABIES SATISFACTORILY BORN". Toen de president de boodschap had gelezen, keek hij op naar Stimson, die zijn verbazing nauwelijks kon bedwingen. „Dat betekent zei' Truman dat de atoombom een feit is. De proefnemingen in Nieuw-Mexico zijn een succes geworden". Een paar uur later beschikte Truman over de bijzonderheden van de verwoestende kracht van de bom: absolute vernietiging in een straal van een halve mijl, dodende radio-activiteit. Toen de proefnemingen in Nieuw-Mexico be gonnen, was op het Witte Huis reeds gesproken over de gelukkige consequenties, die men er van voor de afloop van de oorlog tegen Japan ver wachtte. Gebruik van de A-bom zou een spoedige capi tulatie bewerkstelligen en de levens van vele dui zenden Amerikaanse soldaten en nog meer dui zenden Japanse redden. De militaire staven had den alle plannen uitgewerkt voor een invasie op grote schaal in Japan voor de morgen van 1 No vember. Zij verwachtten er fanatieke tegenstand. Ook Churehill was gepolst en had een maand voor het begin van Potsdam in principe de atoom plannen van de president goedgekeurd, indien de proefnemingen in Nieuw-Mexico met succes zou den worden bekroond. Daarop had Truman een uiteindelijke beslissing genomen. De bom zou wor den gebruikt, doch eerst zouden de V.S.. Groot- Brittannië en China een laatste ultimatum aan .Tnnan richten. Dit geschiedde inderdaad en wel op 26 Juli, tijdens de conferentie dus. DE SOVJET-UNIE was nog altijd niet in oorlog met Japan. Wel bestond er een afspraak van Jalta. Het telegram van „babies born" zette de onervaren Truman voor het probleem hoe de Russische dictator van het feit, dat Amerika de A- bom had, op de hoogte te stellen. Hij besprak de aangelegenheid met Churehill en zij besloten Sta iin eenvoudigweg te vertellen dat Amerika een „zeer krachtig nieuw wapen" had. Aan het einde van de zitting van 24 Juli liep Truman om de grote ronde tafel heen op Staiin af, die aan de overkant een pijp zat te roken. Langs zijn neus weg merkte Truman op, dat hij zojuist had vernomen, dat Amerika een nieuw krachtig wapen had van onge kend grote kracht. Staiin keek niet verrast op, hij toonde zelfs niet de minste verbazing. „Wel, dat is aardig. Wat gaat u er mee doen?" Truman antwoordde: „Ik ga er de oorlog mee beëindigen". „Uitstekend idee", en Staiin staarde weer langs zijn enorme snor. Achter de schermen begonnen de Russische ma chinerieën echter te draaien. Generaal Antonof zei namens de Sovjet-Unie, dat Rusland einde Augus tus gereed zou zijn voor de aanval op Japan. Op 28 Juli, 4 dagen later dus, vertelde Staiin aan Truman en Attlee van een Japans verzoek, dat Moskou had bereikt om te bemiddelen tussen Japan en zijn vijanden om een einde te maken aan de oorlog. Japan bood aan een prins uit het Keizerlijk Huis naar Moskou te zenden ter uitwer king van de Japanse voorstellen. Te Potsdam had Staiin de opdracht gegeven het Japanse verzoek af te wijzen als „te vaag" Onmid dellijk werd in Moskou een tweede dringender ver zoek uit Tokio ontvangen. Staiin vertelde, dat hij hierop nog niet had kunnen antwoorden, doch dat hij het opnieuw zou afwijzen. Via Molotof, die eer der pogingen had gedaan om het gezamenlijke Wes terse ultimatum aan Japan 2 of 3 dagen op te hou den, liet Staiin weinig later Truman vragen, dat de Verenigde Staten een publieke oproep aan Rusland zouden richten om Japan de oorlog te verklaren. Truman wilde Staiin niet be ledigen, maar aan de andere kant was de situatie sinds Jalta en zeker sinds de geslaagde proefne mingen in Nieuw-Mexico dusdanig gewijzigd, dat een Amerikaanse publieke oproep aan Rusland om het non-agressie-pact met Japan te schenden, in de V.S. buitengewoon slecht zou worden ontvangen, zeker als later de gehele toedracht hekend zou worden. Het stond wel vast, dat Ruslands deel neming in de oorlog tegen Japan in feite onnodig was. Truman hakte de knoop door, door op 31 Juli een ongetekende brief aan Staiin te doen overhan digen, waarin hij aandacht vroeg voor de Russische toezeggingen in de overeenkomsten van Moskou en van de V.N. om te helpen bij de strijd ter verzeke ring van de wereldvrede. De Russische oorlogs verklaring aan Japan, die op 8 Augustus werd uit gegeven, verwees evenwel naar een „geallieerd vczoek" deze, stap te doen Op 6 Augustus wierp de U.S. B 29 bommenwer per „Enola Gay" de eerste A-bom af boven Hiro shima. Op 8 Augustus viel Rusland Mansjoerije binnen. De sombere voorspellingen over de duur van de oorlog kwamen niet uit. Reeds op 14 Augus tus capituleerde Japan onvoorwaardelijk. Ruslands deelneming aan de oorlog was onnodig geweest. Het bezorgde Rusland intussen op goedkope wijze de kans het Rode regiem in China te vestigen. Potsdam heeft dit niet kunnen voorkomen. OP DE TERUGREIS naar Amerika raakte ik aan boord van de kruiser „Augusta" wederom in gesprek met Truman. In een ogenblik van ver bittering vertrouwde hij mij toe: „Het enige wat de Russen begrijpen is een grote stok". Heftig zei Truman mij, dat hij niet naar Europa zou terug gaan voor een nieuwe ontmoeting tassen de Grote Drie. Als een dergelijke conferentie nodig zou wor den, dan moest ze maar in Washington gehouden worden. De Amerikaanse en Britse regeringleiders had den nu driemaal een lange reis ondernemen om Staiin te ontmoeten. Driemaal had Staiin uitvluch ten gezocht om het gebied onder controle van het Rode leger niet te verlaten. Vóór Teheran en Jalta betoogde hij, dat hij op kritieke ogenblikken van de oorlog tegen Duitsland niet ver van het front kon gaan. Voor Potsdam zo merkte Truman bitter op stonden zijn dokters hem niet toe te vliegen. Hij kon er alleen per trein komen. Op de slotzitting van Potsdam had Truman Stalin uitgenodigd naar Washington te komen. „De toe komst zal het leren", antwoordde Staiin hierop, maar tijdens een privé-onderhoud met Churehill had hij overigens al de suggestie gedaan, dat de volgende ontmoeting in Tokio plaats zou vinden. Toen de oorlog tegen Japan echter zo snel afliep en verder militair overleg beslist niet meer nood zakelijk was, wenste Truman er niets meer van te horen. Die ene ervaring van Potsdam was hem voldoende geweest. Op de „Augusta" zei Truman: „Als de oorlog geëindigd is, zijn de V.N het ge schikte forum om de wereldproblemen te bespre ken". ZO WERD te Potsdam het gesprek afgebroken, dat in Genève zou moeten worden voortgezet. Door anderen evenwel. Stalin is gestorven, Truman is opgevolgd door Eisenhower en Chur ehill heeft moeten bukken voor een overmacht, die geen genade kent: de tijd. Tot het laatste toe was een nieuw gesprek op het hoogste niveau het uiteindelijke doel van de politiek van deze grote Britse staatsman. Jongeren hebben het evenwel moeten overnemen. Op een moment dat het er nog niet naar uitzag, dat zoiets als Genève mogelijk zou zijn. Sinds dat ogenblik is de toestand in Europa, o.m. door het verrassende wijken van de Russen uit Oostenrijk, volkomen ge wijzigd. De Russen gaan de conferentie van Genève beginnen met de winst uit de koude oorlog, waar van de eerste ijzige windstoten in Potsdam werden gevoeld. Ook echter met de verliezen van de koude oorlog: de kracht en eenheid welke het Westen als antwoord er op heeft gegeven. Art I verscheen in onr« editie van Zaterdag j.l.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 7