Nieuws uit STAD en OMTREK Crediet asfaltering Oranjestraat en GerritVerboonstraat OUDE TIJD Bokma Kath. Technische Avondschool St Joseph Geheugen-hulp BIOSCOOPPROGRAMMA'S Uit de historie van Kethel en Spaland Vit die goede De stem van de lezer AVO, een wonderbaarlijke letter combinatie Bijzonderheden over Nieuwland c.a Crediet ^WALDO TAXn PIANO'S HOUTMAN Burgerlijke Stand KETHEL „Voor mij begon de zon weer te schijnen'' zei ontslagen meubelmaker Passage Theater Monopole Theater ZATERDAG 16 JULI 195S W 5 C PAGINA 2 voor wijziging afrit Rotter- damsedijk naar Boerhavelaan 6757069915 V.J JUBILé H. FILLEKES NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE FABRIEK VAN GEBR. DE WIT GEOPEND HONKBAL GEM. BEKENDMAKING Sluiting Gem. Openb. Leeszaal en Bibliotheek EXCELSIOR 1 ONTVANGT MORGEN HCC 1 Slipgevaar GYMNASIUM TE SCHIEDAM EUPHONIA CONCERTEERDE IN HRT „ZONNEHUIS" MEDISCHE ZONDAGSDIENST t\ RO'ITlJWdM JEUGD - JOLIJT Maandagavond de Gelaarsde Kat in Kethel Aan de telefoon „Canaris' de man die alles wist" goedgekeurd. Drie polders Een resolutieboek De verpanding Polder Nieuwland De Rode Baret JUTE IN BRAND GERAAKT Blinde correspondent Per auto Eigen baas De daad JUBILé WAT SCHIEDAM VERLOOR EN VOND Aanvankelijk lag het in. de bedoeling om na de uitvoering van de reparatie werkzaamheden aan de Koemarktbrug, waarvoor de raad reeds een crediet van 154.500,beschikbaar stelde, in 1956 tot asfaltering van de Oranjestraat en de Gerrit Verboonstraat over te gaan. Bij de voorbereiding van het plan tot asfaltering van genoemde straten is, daar eerst nu concretere gegevens daarvoor ter beschikking kwamen, nader onder het oog gezien of het mogelijk zou zijn, in aansluiting op de aan de koemarktbrug uit te voeren reparaties, te komen tot een verbreding van deze brug, teneinde de tussen de Koemarkt- en Oranjebrug ge projecteerde rijwielpaden over eerstge noemde brug te kunnen doortrekken. Daarbij is gebleken, dat de nodige ruimte kan worden gewonnen door het Oostelijk trottoir van de Koemarktbrug te verbre den en de trap met keermuur aan de Zuidwestelijke zijde van de brug te ver schuiven. De Koemarktbrug heeft thans een rij baan van 10 m, bestemd voor alle rijver- keer, terwijl twee voetpaden met een breedte van 3 m ter beschikking staan. Door de uitvoering van het nu voorge stelde plan, zal de rijbaan een breedte van 8 m krijgen, met ter weerszijden daarop aansluitende vrije rijwielpaden, ieder met een breedte van 2,45 m. De voor het rijverkeer totaal beschikbare breedte ondergaat een verruiming van 2,90 m. Daartegenover zal de breedte der voetpaden 70 cm worden verminderd, zo dat elk voetpad een breedte van 2,30 m verkrijgt. Het plan houdt mede in een verbete ring van de moeilijke bocht voor de HAV- bank. Beide voorzieningen betekenen een belangrijke verbetering van de verkeers situatie ter plaatse. Nu de werkzaamheden aan de brug met die van de asfaltering een zo nauw verband blijken te houden, komt 't B. en W. voor, dat het aanbeveling verdient deze gelijktijdig tot stand te brengen, op- In de Memorie van toelichting op de gemeente-begroting 1954 .is onder volgno. 1500 van de Kapitaaldienst in het uit zicht gesteld, dat voor het wijzigen van de afrit van de Rotterdamsedijk naar de Boerhavelaan op een uitgaaf van 17.500 moest worden gerekend. Een plan om deze wijziging, ter ver betering van de verkeerssituatie ter plaatse, tot stand te brengen, is thans bij B. en W. ingediend. In dit plan is mede begrepen de omlegging van één der twee aanwezige tramlijnen. Aansluitende aan het voorgaande delen B, en W. mede, dat het in de bedoeling ligt in de loop van het volgende jaar tot wijziging van het wegdek van de Rot terdamsedijk over te gaan. Het hiervoor benodigde bedrag zal op de begroting voor 1956 worden uitgetrokken. De voor genomen asfalterin? maakt het nodig, dat de voorzieningen ter verbetering van de afrit, met name de omlegging van de trambaan, reeds nu tot uitvoering wor den gebracht, opdat t.z.t. de ondergrond voldoende zal zijn ingetreden. De kostenw orden geraamd op 17.500. terwijl bovendien i.v.m. bovenbedoelde werkzaamheden op een uitgave voor de Technische Bedrijven van 3.700 gere kend moet worden, nl. 3.200 voor de straatverlichting en 500 voor de drink waterleiding. De gemeente-veldwachter H. Fillekes herdacht gisteren (1 Mei 1907) den dag, waarop hij gedurende 25 jaar in deze be trekking werkzaam was geweest, na ge durende 6 jaar als agent van politie dienst te hebben gedaan. In den kring van zijne dagelijksche werk zaamheid werd dit jubllé waardig gevierd. Van zijn onmidd '.ijken chef, den politie commissaris, ontving de jubileerende veld wachter een fraai geschenk, het politie corps liet zich mede niet onbetuigd en vele particulieren deden mede van hunne belangstelling blijken. Een deputatie van landbouwers en vee houders uit den omtrek, die de waakzaam heid van den ijverigen politie-dienaar zeer op prijs stellen, kwam hem gisteren al ler gelukwenschen aanbieden en voegde daaraan toe een welgevulde enveloppe, terwijl zij hem reeds vroeger een fraaie taart had doen thuis bezorgen. Zoo bleek dus, dat de ijverige toewijding en trouwe plichtsbetrachting van dezen bijzonderen politie-dienaar in ruimen kring op prijs worden gesteld. Zeker zal dit zilver-jubilé bij den trouwen Fillekes steeds in aangename herinnering blijven. (Nwe Schiedamsche Courant, van 2 Mei 1907). NIEUW EN BESPEELD Singel 114-116 - Schiedam - Tel 68871 OAOHAD VOOSCHHOAU tM OMSTASKtM 77ste Jaargang No. 22815 dat het rijverkeer de door beide werken te veroorzaken belemmeringen dan niet tweemaal behoeft te ondergaan. De kosten van de asfaltering worden geraamd op 225.000,en die voor de verbreding van de brug op 145.000, Voor de Technische Bedrijven moet i.v.m. de uitvoering van deze werken bovendien nog gerekend worden op een uitgave van 42.000,In totaal zal derhalve een crediet van 412.000,beschikbaar ge steld moeten worden. De kantoren der Redactie, en Admlni- Qistratle tt)o gevestigd te Schiedam, Dam 18, tel 66152. Giro-nummer 580943. Abonnementsprijs 6.25 per kwartaal 2,15 per maand 0.50 per week. Advertentieprijs op gewone kolombreedte 0.19 per millimeter boogte Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 0.30 per millimeter boogte Bij contract gelden lagere tarieven welke bi] de admtntstratle of bij de erkende advertentiebureau* verkrijgbaar zijn. Kampioenen (kleine adverteDttfn) tol 20 woorden 90 cent. Elk woord meer 8 cent Maximum 60 woorden. Plaatsing alt- sluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten an geplaatst overeenkomstig de Regalen foor het Advertentiewezen. Gistermorgen is de nieuwe fabriek voor stalen meubelen van Gebr. De Wit aan de Nieuwe Haven officieel in gebruik ge nomen. Na de oorlog in 1945 zijn de Gebr. De Wit begonnen met het vervaardigen van stalen meubels in een fabriekje aan de Hoofdstraat. De werkzaamheden van de firma zijn sindsdien zo uitgebreid, dat naar een grotere ruimte werd uitgeiien. Deze ruimte heeft men thans gevonden in de oude chocoladefabriek van „De Baronie". De fabriek beschikt nu over voldoende werkruimte voor het personeel van 60 man. Diverse vertrekken werden In de afgelopen maanden verbouwd en hersteld, zodat men nu een aantrekkelijk geheel heeft gekregen. Op ,de ie ver dieping bevinden zich de directiekamer, alsmede het kantoor, de showroom, de cantine. een archief en een ruimte voor het spuiten van de meubelen. Op de 2e verdieping zijn de afdieling stoffeerderij en houtbewerking ondergebracht. Op de begane grond is de werkplaats, waar de stalen buizen in de gewenste vormen wor den gebogen door speciale buigmachines. In het achterste gedeelte is hier de werk plaats voor het monteren van de meube len. Deze montage-afdeling komt uit °P een binnenplaats, die toegang geeft tot de Warande. Het aan- en afvoeren van de benodigde materialen kan dus op deze manier een vlot verloop hebben Een oliestookinrichting zal in de winter het bedrijf verwarmen. Zondag om half drie wordt op de Bos- hoek de returnwedstrijd gespeeld tussen Schiedam en USC, die elkaar ook heden (Zaterdag) om 4 uur In Rotterdam gaan bekampen. Wil Schiedam in de buurt van de leiders blijven, dan moeten uit deze 2 wedstrij den alle punten worden vergaard. Het tweede negental speelt thuis tegen SVV 2. Een plaatselijke ontmoeting dus. die volop spanning zal geven. De Gemeentelijke Openbare Leeszaal en Bibliotheek is van 18 Juli t/m 6 Augustus 1955 wegens jaarlijkse schoonmaak en vacantie gesloten. Na de zware cricketdagen van de afge lopen Zondagen, nl. tegen Quick H en Hermes-Dvs, ontvangt Excelsior morgen HCC 1, dat ook in de bovenste regionen zich stevig heeft genesteld. Voor de ware cricketliefhebber is het ongetwijfeld een apart genoegen om een elftal van de Grote Haagse aan het werk te zien. Na het fraaie resultaat van de vorige week tegen Hermes-Dvs durven wij dan ook een interessante ontmoeting te ver wachten, waarbij wij er op rekenen, dat Excelsior het haar tegenstanders weer niet gemakkelijk zal maken. Het elftal van Excelsior verschijnt in dezelfde opstelling als de vorige week met waarschijnlijk Middendorp als wicket- keeper achter de palen. Dinsdagmorgen om 6.15 uur kon men weer een van de bekende Nederlandse re genbuien op het hoofd krijgen en dit is de oorzaak geweest dat enige mannen die in grote haast naar de Scheepswer ven van de Nieuwe Waterweg en Swart- touw gingen om hun dagtaak te begin nen een ongelukkig begin hadden. Ver scheidene kwamen te vallen op de hoek van de Nieuwe Waterwegstraat en de Adm. de Ruyterstraat. Het eerste slacht offer was een motorrijder, die de bocht met een normale gang nam, maar door de gladheid van de weg onderuit ging. Hierop volgde nog een vijftal bromfiets berijders. Om nog meer valpartijen te voorkomen, heeft een van de heren, die dit zag gebeuren, zich tot zeven uur als verkeersagent opgesteld, om de berij ders van motors, bromfietsen en fietsen te waarschuwen voor het slipgevaar dat er was. Reeds enkele jaren is er op de hoek van de Nieuwe Waterwegstraat en de Adm de Ruyterstraat bij regenweer gevaar voor slippen. Het verwondert mij dat de Gemeente hier nog geen maatre gelen heeft genomen, om de „kinder hoofdjes" te vervangen door een betere bestrating. Of wacht de gemeente op een ernstig ongeval, wat hier niet kan uit blijven en neemt zij dan pas maatrege len? U dankend voor de plaatsing ver blijf ik hoogachtend. Lb. Nu het schooljaar zo langzamerhand ten einde loopt, komen verschillende leer lingen der Lagere School voor het feit te staan: wat nu Velen zullen hun toe vlucht nemen tot verdere studies; ande-f» ren geven er de voorkeur aan de prac- tijk in te gaan en een „baas" te gaan zoeken. Deze laatste categorie moet er wel aan denken, dat zij, willen zij in de toekomst iets worden, hiermede niet klaar zijn. Speciaal jongelui, die een technische opleiding willen volgen en niet naar een dagamb,achtschool gaan, zullen er goed aan doen, in de avonduren hun studies voort te zetten. Een gelegenheid daartoe biedt de Katholieke Technische Avond school „St. Joseph" alhier. Deze schooi geeft reeds een 5-tal jaren lessen in de school aan de Westvest no. 94 en met goede resultaten. Het leerlingenaantal neemt jaarlijks toe, zodat ook enkele lo kaliteiten in andere gebouwen moesten worden benut, o.a. in de School aan de Nassaulaan. De Katholieke Technische Avondschool „St. Joseph" is een volwaardige door Rijk en Gemeente gesubsidieerde Nijver heidsschool. De leraren, die aan de school Geslaagd voor het toelatingsexamen: C. Bakker, (j), R. W. Braakenburg van Backum (j), A. F. Binkhorst (m), E. W. Bot (M.) H. A. C. van Buiren (M.) L. A. van Buren (m), M. Dalmeyer (j), R. En gelse (j), W. F. van Everdinger. (j), J. W. Frieling (m), J. B. F. van Hasselt (J, F. G. Hemmes (m) N. A. Heykoop (m) P. R. Hoekstra (j), E. J. Horvath (m, A. M. L. Lorié (m), J. R. van Mansum j), J. F. Moltzer (j), M.M. de Ridder (m, E. J. Ritsema van Eek (j). J. Ver hoef (j)„ S. J. Nauman (m.). Afgewezen: vijf. Bevorderd: van I tot II: J. m. van Ameyde (j), C. van Bochove (m), B. L. Brand (j), - A. A. Fiilekes (m). I. Groothuis (m), T. A. den Hartog (m) W. E. Hoekstra (j), R. H. Holl (j), I. S. Joppe (m), M. E. Kloots (m), H. Krom menhoek (j, A. H. Lauwaars (m, W. G. Monté (m), W. van der Most j\ H. den Ouden (j), M. Oversluizen (j), A. Paal vast (j), A. F. Pleysier (m), E. R. Schuddeboom (j), J. A. Smids (m) P. Smids (j). T. Y. Tjia (j), J. W. Tulling (j), D. J. Ververs (j), B. Blanken (j), W. P. Jorissen (j), Tj. Engelberts (j), Afgewezen vijf. van II tot III: L. J. Braakenburg van Backum j), G. J. W. Brand (j). G H. G. Brand (j), M. de 'Bruyn (j), W. H. van der Burg (j M. N. Moot (m), A. Rip (j), W. ftip (j) voorwaardelijk E. Roda m, J. M. van Weele (j), H. van Zon (m. Afgewezen vier. van III tot IV R. R. Agema (j), J. B. Algera (j), E. A. G. Augusteyn (j), H. C. Bos (j), J. A. van Dijk (m, E. Gutlich m), S. Gutlich (m), Ph. R. van Hasselt (j), H. van Nood (j), (voorwaardelijk) J. Plooy (j B. de Raad j), F. Sanders (m), M. Sleegers (m), H. Smits (j), M. A. Speksnijder (m, T. H. Tjia (j), J. P. Velthuizen j, C. A. van der Zee j), A. Blankert (j). Afgewezen vier. van IV tot V: M. Bakker (j). A.A. Bolhuis (m) M. A Couvée (m), T. van Dijk (m), C. M. Gerkema (m), M. E. de Groot (m), J. H. L. Huber (j), G. F. Kui. ars (m) C. C. Meyvogel (m), J. Ruseier (m), A. E. Sabelis (m, F. van der Touw j, D. Visser (j), E. van Wijngaarden (m), D. Z. W. Horst m). Afgewezen een. Van Va tot VI a: W. de Bruin (j), A. J. M. Hoffman (m), W. Houtbraken (j), B. Postma (m) A. M Rietberg (m), K. Rijpma (j), J. van der Windt(m) J, P. van der Windt (m). Afgewezen een. Van Vb tot VI b: B. J. Buntjer (j) G. Draayer (m). R M. D. de Graaf (j). M. Kooyman (j), L. Langelaar (m), S. J. Oldenburg (j). i Afgewezen vier. les geven, zijn gediplomeerde, door het Rijk erkende leerkrachten. Ook het leer plan staat gelijk met andere in onze om geving werkende Technische scholen. Opleiding wordt gegeven voor metaal bewerker, electriciën, instrumentmaker, timmerman, autohersteller, meubelmaker Gawalo enz. De school heeft 2 cursussen n.l.: A. Cursus, vereisten: voldoende Lager Onderwijs, duur 3 jaar, waarna bij goed resultaat het diploma wordt uitgereikt. B. Cursus, vereisten: diploma Technische School, of diploma Cursus A., duur 2 jaar, waarna het diploma kan worden toege kend. Het schoolgebouw aan de Westvest wordt geheel gerestaureerd. Op grond hiervan geschiedt de eerste inschrijving voor de cursus 195556 in het Gebouw Arcade, Lange Haven 71. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit blad Donderdagavond heeft het gem. zang koor „Euphonia" o.l.v. de heer K. P. Vredebregt, een concert gegeven in het „Zonnehuis" Boerhavelaan 1, alhier. Voor ae pauze werden de volgende wer ken uitgevoerd: „Ave Maria" Arcadelt „Ave Verum" Mozart „Abenfriede am Rhein", Neumann en het Slavenkoor uit de opera „Nabuco" van Verdi. In de pau ze Werd thee geserveerd. De directrice Mej. zr H. Rijksen, benutte deze gele genheid met de mededeling, dat zij het initiatief heeft genomen, om het volgend jaar, met de inwonende verpleegden en personeel een bootreis te maken. Daar voor is een bedrag gemoeid van 3.000. Een van de middelen om aan dit bedrag te komen is het inzamelen van oud pa pier en neonferron metalen. De directri ce deed hiervoor een beroep op het koor. De voorzitter de heer A. Brugmans be loofde voor dit doel een actie in „Eu phonia" op touw te zetten. Na de pauze werd gezongen „Zonnelied" C. v. Ren- nes (arr.) Vredebregt „Viljalied" lobar, „De molen in het Zwarte Woud" -Eilen- berg, „An der Schone Blaue Donau" Strauss „Andulka" Tsjechisch lied (arr) Vredebregt. Tot slot het „Euphonia" lied. GEBOREN: Neeltje, d, v. P. v. d. Waal en M. van Leeuwen; Cornelia, d. v. J. v d. Berg en C. A. Kok; Daniël A. M., z. v K, van 't Hoeft en R. Walthie. HEDEN: Passage Theater: Canaris (14 j.) Monopole Theater: De Rode Baret (14 jaar). R.K OPENBARE LEESZAAL. R.K. Openbare Lees. en Studiezaal en Bibliotheek: Geopend Dinsdag, Donder dag en Zaterdag van 1012 uur; iedere middag van 25 uur, behalve Maandag en iedere avond van 78.30, behalve Donderdag en Zaterdag. Filiaai Gorzen (H Hartkerk): Dlnsdag- avgnd van 6 30 -8 uur. Vrijdag van 7—9 uur uitleen van boeken. Ftliaal Kethel (R K Ver. Gebouw), elk» Zondag van half twaalf tot half één. Stedelijk Museum: Dagehjks van 2—6 uur. NACHTDIENSTAPOTHEEK Van Westendorp, Singel 81. De Medische Zondagsdienst zal worden waargenomen door: Dr Geerders, Veenlantstr. 2, tel. 68357. Dr Kunze, Nieuwe Haven 115. Tel. 67760 Dr de Ridder, Stadhoudersl. 59. Tele foon 67590. Apotheek v. Westendorp, Singel 81. De wijkverplegingsdienst zal worden waargenomen door: Zr Volmer, Burg. v. Haarenlaan 521, Tel. 65255. Zr Houbaer, Tel. 69701. De Kraam verzorging wordt waargeno men door: Zr van Kan, Swammerdamsingel 65. Tel. 68286. Deze diensten duren vanaf Zaterdag middag een uur tot Zondagavond twaalf uur. Zondag 17 Juli. Schouwburg 8 u'v: Schandaal in Parijs" (Nw. Rott Operette) (niet aanbevolen.) Groote Schouwburg. 8 uur: Radio Revue-show Rens van Dorth. Maandag, 18 Juli, Schouwburg. Zie Zondag Groote Schouw burg: Zie Zondag. BIOSCOPEN Programma's van 15 t/m ei juli: Arena: Modern times la.l.. Capitol: Taza, zoon van Cochise 114 Centraal: De eer biedige Lichtekooi ivolw.. Cineac: Battle cry (18 j.). Colosseum: De gravin gaat bar revoets (18 j.). Harmonie: De Gestapo mist een man (14 Lumiere: Odyssee (14 i.). Lutusca: Verborgen moederschap (strikt volw.). Luxor: Vrouwen op avontuur (strikt voiw.). Passage (Schiedam): Canaris, de man die alles wist (14 j Prinses: Odyssee (14 Rex: De arend van Madagascar (14 1 Thalia: 20.000 mijlen onder zee (14 't Venster: Kind hearts and coronets (18 j.). Victoria: Brokkenpiloten (onbek.). Voor Kethel wordt het jeugd-jolijt- programma afgesloten met de gecostu- meerde optocht „De gelaarsde kat". Om 7 uur worden de kinderen verwacht op-de speelplaats van de Chr. school Daar wordt eerst gespeeld of gezongen, daarna het sprookje „De gelaarsde kat" opge voerd en dan gaat de „bruiloftstoet" met de drumband van de K.A.J. vooruit een mars maken door tuindorp Kethel. Alleen kinderen die verkleed zijn mogen op de speelplaats. „Elke gevel verbergt een roman", heeft iemand tegen ons gezegd, toen wij door een provinciestadje liepen. Van Rotter dam en Schiedam kan men wellicht het zelfde zeggen. In één ochtend zijn wij vijf huizen bin nengedrongen en elk huis leerde ons de geschiedenis van een mensenleven, waar in het geluk van een voldoening schen kende werkkring was verschenen in een downperiode van het gevoel van minde re validiteit. De oorsprong van dit ge luk kan men terugvoeren tot drie letters: A.V.O., het instituut dat minder validen weer geschikt tracht te maken voor het normale werkproces en dat in Rotter dam gevestigd is in het Industriegebouw aan de Goudsesingel. De eerste ontmoeting was die met de 30-jarige Dick de Jong, de blinde telefo nist van de Spaarbank te Rotterdam aan de Botersloot. We troffen hem juist op De Duitse regisseur Hasse als admiraal Canaris, het hoofd van de Duitse geheime dienst in de film „Canaris, de iyan die alles wist". (Passage) Ey een film kan men zelden op de authenticiteit van het filmverhaal aan, ook al vermeldt men in de „cast", dat alle feiten op historische gegevens be rusten. Typische voorbeelden daarvan zyn de levensbeschrü'vingen zoals „Richard Tauber", „Tjje Glenn Miller Story", „Moulin Rouge" e.d. Al laat de film een aantal waar gebeurde dingen uit het le ven van de hoofdpersoon zien, niettemin zün verschillende feiten verdraaid of ge romantiseerd en het geheel is niet abso- In de acte van „Limiet Scheijdingh" van 1 November 1776, waarmede wij ons vorig ar'ikel besloten, zeggen wij, dat de Ambachtsheerlijkheid Spaland op de limietpaal met het merk SPwerd aangeduid, terwijl de limietpaal van de Ambachte Kethel als merk droeg een ijzeren pot met een hengsel. Dit merkteken werd later in 1816 door de Hoge Raad van Adel te 's-Gravenhage als wapen van de gemeente Kethel aangenomen en Vermelden wij nog dat de herberg, wel ke tijdelijk als Rechtshuis van Vlaardin- ger Ambacht diende, en waar bovenge noemde acte werd opgemaakt, de naam „Emmaus" droeg naar een gevelsteen, welke boven de deur van deze herberg was aangebracht voorstellende de Em maüsgangers. Thans nog wordt de omge ving van deze herberg de „Emmausbuurt'' genoemd. Wij blijven nog even stilstaan bij deze vergadering van 1 November 1776, welke in bovengenoemde herberg werd gehou den. En nadat deze acte door de presi dent was voorgelezen, stond men op om de „Limietpalen" te gaan plaatsen. De resolutie vervolgt dan: „En zijn wij ten dien eünden ten selven dage gezamentiyk gegaan van het gemel de Rechthuis nl. van de herberg Em maus in Vlaardinger Ambacht langs de Zouteveense Holierhoeksche en Wout- weg, vervolgens door het Dorp van Kethel langs de Kethelwegh tot het gemelde Rechthuijs terug". Bij deze rondgang werden tevens de limietpalen geplaatst, waarbij de grootte van het afgepaalde land wordt opgegeven. In 't geheel werden veertien limietpalen geslagen. Ook aan weerszijden van de rivier de Vlaarding werden limietpalen geplaatst, waarbij tevens de grootte van het afgepaalde land wordt opgegeven. In ons vorig artikel merkten wij reeds op, dat de resolutiën van de municipali- teit Spaland weinig bijzonderheden ver meldden. Op 9 December 1811 werd de gemeente Spaland opgeheven en bij Ke thel gevoegd. Wij komen op dit feit later uitvoeriger terug. Alvorens echter de geschiedenis van Kethel te vervolgen, moeten wij noodza kelijk nog even onze aandacht wijden aan de drie navolgende polders: Nieuwland, 's-Graveland en Kortland gewoonlijk aan geduid met de naam Nieuwland c.a. dat is cum annexis, met het geannexeerde. Hoewel over deze drie polders veel te ver melden zou zijn, zullen wij ons tot de voornaamste feiten bepalen. Vóór 1697 ressorteerde de heerlijkheid Nieuwland c.a. onder de Ambachte van Kethel. Tot bewijs daarvan vonden wij dezer dagen in het protocol van Notaris Maerten Kouwenhove een schuldbekente nis d.d. 1649, ten laste van Hendrik Lans bergen, die „aent eijnde van de Damme- laen inde Ambachte van de Ketel" woon de. Op 9 April 1697 werd echter Nieuw land, 's Graveland en Kortland door de toenmalige Ambachtsheer verkocht aan de gemeente Schiedam, en kreeg daardoor een ander bestuur. Deze positie bleef be staan tot 1795. Wat er in dat jaar ten op zichte van dit poldergebied precies is ge beurd, is ons niet recht duidelijk. De ge gevens daaromtrent zijn te somber. Onder de resolutiën van Kethel vindt men ech ter een boek, hetwelk tot opschrift draagt „Resolutien van de Ingelanden van Ke thel en Nieuwland enz.". Onder deze in gelanden verstaat men de bewoners van dit poldergebied. Bovengenoemd resolutieboek vangt aan 5 September 1798, op welke datum een vergadering werd gehouden van de ingelanden van Kethel en Nieuwland, on der leiding van de burger Arend van der Burg die als Ambachtsheer van Kethel en Nieuwland rekening en verantwoording deed van de ontvangsten en uitgaven over het jaar 1797. Genoemde Arend, alias Arnoldus van der Burg, was een zoon van Cornelis van der Burg en van Anna van Bladeren, te Nieuwland c.a. geboren en gedoopt 12 October 1756 in de Kath. kerk van de Noordketel. Van zijn kinderen noe men wij „Ome Jan", zijn zoon Jan van der Burg, die ongehuwd bleef en over het water in 's-Graveland woonde. Als bovengenoemde rekening en verant woording door de vergadering van de in gelanden was geapprobeerd, werd door de burger Jacobus van Waterschoot het verzoek gedaan copie van de gesloten re kening te mogen ontvangen. Zijn verzoek werd echter na deliberatie in advies ge houden. Genoemde Jacobus van Water schoot was „medicinae-doctor", en woon de te Schiedam op de Lange Haven. Hij behoorde echter tot de ingelanden van Nieuwland omdat hij daar enig land in bezit had. Arend van der Burg werd elk jaar op nieuw tot Ambachtsbewaarder van Ke thel en Nieuwland gecontinueerd. Voor het laatst geschiedde dit in de vergade ring van 23 December J807. Dit is dan ook tevens de laatste vergadering, welke in dit boek is genotuleerd. Bovengenoemde vergadering van 5 Sep tember 1798 is nog om een andere reden belangrijk te noemen, namelijk het vast stellen van de verponding. Van elke mor gen land moesten 13 stuivers in de las ten van deze heerlijkheid worden betaald. Enige ingelanden hadden echter bezwaar tegen deze aanslag. Daarom werd op 5 October 1798 opnieuw een vergadering be legd ter bespreking van dit onderwerp. De Ambachtsbewaarder, Arend van der Burg, deelde aan de vergadering mede, dat hij ijverig verlangde, dat de ingelan den zijn voorstel van de vorige vergade ring zouden aannemen. Na deliberatie werd dan ook eenparig door de ingelan den besloten bij te dragen in de binnen landse kosten, en aan de Ambachtsbewaar der 13 stuivers per morgen te zullen beta len. Alleen de burger Jacobus van Water schoot, die slechts met één morgen geïn teresseerd was, stemde tegen dit voorstel. Hoog was deze verponding niet te noe men, en wij lezen dan ook in een resolu tie van 30 October 1801, dat de Ambachts bewaarder, Arend van der Burg, de ver gadering van ingelanden voorstelde deze verponding op een gulden per morgen te stellen, en wel tot dekking van de vele gemaakte kosten. Waarvoor men deze kos ten had gemaakt wordt echter in deze resolutie niet vermeld. Met algemene stemmen werd het voorstel van de Am bachtsbewaarder aangenomen. Ook in de opvolgende jaren van 1801 werd deze ver hoogde verponding gehandhaafd tot aan het jaar 1806, in welk jaar deze verpon ding werd verlaagd tot 18 stuivers per morgen. Ten slotte willen wij aan dit korte re laas van de polder Nieuwland toevoegen, dat in 1811 Nieuwland c.a. bij de gemeen te Schiedam werd ingelijfd, en de heren burgemeesters van deze stad als Am bachtsbewaarder optraden, Dr Jacobus v. Waterschoot werd benoemd tot schout en in 1818 toen Nieuwland c.a. tot een zelfstandige gemeente werd verheven de eerste burgemeester van Nieuwland c.a Dit heeft geduurd tot Juli 1855, op welke datum Nieuwland c.a. opnieuw bij Kethel werd ingelijfd onder de naam Kethel c.a. Deze inlijving heeft geduurd tot 1 Januari 1868: bij K.B. van 27 December 1867 wer den de gemeenten Nieuwland c.a. en Oud en Nieuw Mathenesse bij de stad Schie dam gevoegd. L. A. Abma. Juut historisch. De film „Canaris, de man die alles wist" is echter een betrouwbaar beeld geworden van de leider der Duitse geheime Dienst in de laatste Wereldoor log.'En wie mocht menen, dat daardoor de film een grote documentaire zou zijn geworden, langdradig en wat droog, ver gist zich geweldig. Regisseur Alfred Wei- denmann, dié reeds eerder uitstekende, in Nederland echter nog niet vertoonde, films maakte, heeft van „Canaris" een rolprent gemaakt met een hoge artistie ke waarde en van een gave compositie. Spionagefilms hebben meestal een sen sationele inslag, doch al ontbreekt in Weidenmann's film de spanning niet welke hy door een geraffineerde monta- ge de nodige climax weet te geven, de toon blijft overal beheerst en de authen tieke filmfragmenten over Hitier e.d. afkomstig uit Parijse archieven ver sterken nog de indruk van betrouwbaar heid, welke men van deze film krügt. Iedereen, die belang stelt in de feiten rondom de jongste Wereldoorlog, raden wij beslist aan deze film te gaan'zien K.F.C.-keuring 14 j. In het Monopole Theater draait t.e.m Dinsdag de technicolor „De Rode Baret" met Alan Ladd, Leo Genn, Susan Stephen Harry Andrews en Stanley Baker onder regie van Terence Young. Bij de opleiding van Engeland's eerste parachutisten valt „Canada" op, doordat hij geen vrees schijnt te kennen. Hij is daardoor weinig populair by zijn kame raden en ook zijn vriendin Penny vindt het maar griezelig. Als Canada het in een café opneemt voor de V.S. en er een woeste vechtparty ontstaat, kijkt Majoor Snow Canada's staat van dienst na en ziet dat deze in de V.S. geboren is. De afdeling onderneemt een riskante raid op een Duitse radarpost aan de Franse kust en haalt daar belangrijke in strumenten weg. Als Majoor Snow Ca nada voorstelt naar de officiersrang te dingen weigert deze. En als Amerikaanse vliegers landen, schijnt een van hen Canada te herkennen. Tegenover Penny biecht Canada dan op, dat hij Amerikaans vlieger-officier geweest is. Een (overigens verantwoord) bevel van hem heeft een kameraad de dood ingejaagd. Sindsdien wil hij geen bevelen meer geven. Majoor Snow krügt dezelfde inlichtin gen van de Geheime Dienst en Canada denkt nu. dat Penny alles heeft over gebriefd. Maar als de afdeling wordt in gezet bij de inval in Noord-Afrika, verge ten de jongelui iedere onenigheid. De parachutisten vernielen een vlieg veld der Duitsers, maar hun aftocht loopt vast en als zij omsingeld zijn in een mij nenveld, draagt Snow Canada op de lei ding te nemen bij een uitvalspoging. In dit uur van nood aanvaardt Canada weer de verantwoording, die iedere geboren leider moet dragen. De afdeling lijdt zware verliezen, maar Canada baant haar een uitweg en de Geallieerde pantser troepen komen op tijd om hen te ontzet ten. K.F.C.-keuring 14 jaar. In de N.V. Breeuwwerkfabriek aan de Westerkade is gisteravond om ongeveer half zeven brand ontstaan tussen uitgesla gen jute. dat bij de maalmachine lag. De brand was ontdekt door de 10-jarige Mar- go S„ die haar vader ging zoeken in de fabriek. Eigen personeel heeft met enkele voorbügangers de blussing ter hand ge nomen. De brandweer o.l.v. de commandant ir S. Moesker was met groot materiaal aan wezig en heeft met een slang op de wa terleiding het vuur geblust. De schade bedraagt ongeveer 20.000. het moment, dat hij lichtjes aanknipte van een oproepsysteem en fluks twee te lefoonhorens nam en die aan zijn oren hield. Voor zich had hij een schrijfma chine, waarmee hij, tussen de telefona des in, een lijst samenstelde van nieuwe of gewijzigde telefoonnummers. Hij deed dit ten behoeve van -de administratie, die met zijn.braillestukken niet overweg kon. Ruim 714 jaar werkt hij nu daar en hij kwam er dank zij de bemiddeling van de A.V.O. Dick de Jong is een verdienstelijk pia nist en deze muzikale liefhebberij ver hoogt zijn levensvreugde. Op de zetterij van de Nieuwe Rotter damse Courant, waar vijf minder va liden aan het werk zijn, zagen wij een 19-jarige jongeman, die gehandicapt werd door de gevolgen van kinderverlamming. Met zorg en ijver poetste hij z.g. witspa- ties, die uitermate glad dienen te zijn omdat zij zonder haperen tussen de let- termatrijzen moeten vallen om voldoen de wit tussen de woorden te verkrijgen. Men was daar zeer over hem tevreden Een merkwaardig bezoek was dat aan het kantoor van de Centrale Bond R.K. E.H.B.O. aan de Heemraadssingel, waar de heer M. A. Bergers twee blinden in dienst heeft. De ervaringen met de eer ste waren dermate gunstig, dat men be sloot in te gaan op het verzoek van de A.V.O.om een tweede blinde in de per soon van de 28-jarige heer J. van der Zijden aan te. stellen. „Een blinde", zei de heer Bergers, „mag geen fouten in de correspondentie maken, omdat hij door stuffen geen cor recties kan aanbrengen. Dus is hy geheel geconcentreerd op zijn werk en, het klinkt misschien wat ongeloofwaardig, hy werkt nauwgezetter dan een ziende. Vooral by de drukte van de Rheuma-actie kan men zulke krachten >rachtig gebruiken, maar als hy wil, is hy hier voor zyn leven ge borgen". Wordt de heer v. d. Zyden door een lid van het damespersoneel keurig van huis gehaald en weer naar huis geleid, onnodig is dit bij de heer H. J. Hersbach, die wij achter een montagetafeitje aan troffen in de fabriek „Industria" in de Spaanse Polder. Hij heeft een autootje om dat hij uitstekend kan zier, maar omdat een ruggemerg-aandoëning hem het nor male lopen belet. Een half jaar lang zet hij nu armaturen van neonverlichting in elkaar, nadat hij zijn oorspronkelijk be roep van offsetdrukker er aan moest geven. Tenslotte belandden wy bij het echt paar Abelskamp in de Groenenlaan in Schiedam. „Ik moet er weer een automaat bij nemen", zei de heer Abelskamp die zeer slecht van gezicht is :n als meubelma ker ontslagen wérd toen hij dit vak niet meer kon uitoefenen. „De zaken gaan prima en de omzet stijgt nog steeds", voegde hij er aan toe. Toen hij invalide werd verklaard brak voor hem en zijn vriendelijke vrouwtje een harde tijd aan. Hij kwam in aanraking met A.V.O. en daar begon, zoals hij zeide, de zon weer voor hem te schijnen. Het eerste contact betekende al een morele opkikkering. Hij en zijn vrouw behaalden allebei het vak diploma („zou er een van ons voor zak ken, dan slaagde de andere en kon de zaak toch worden gedreven"), ze namen een zaakje over en kregen er een woning bij. „Wat simpel, als je 't zo vertelt", zi mevrouw Abelskamp en dan herinnert zij zich al die misère, de tobberijen en moei lijkheden, de slapeloze nachten tot „de zon opging". Nu zijn ze samen gelukkig en de sigarenzaak floreert. Waarom wü deze bezoeken brachten? Zaterdag 23 Juli a.s. zal de grote A.V O - collecte worden gehouden, want de A.V.O. heeft geld nodig, om allen die door deze instelling geholpen dienen te worden, de dingen te bezorgen welke tot een normale werkkring in de maatschappij kunnen lei den. Er moeten opleidingen bekostigd worden, in valide wagentjes worden aange schaft, enz. enz. Hun, die als collectant voor dit insti tuut iets willen doen, wordt verzocht zich aan te melden by het A.V.O.-bu- reau, Industriegebouw Goudsesingel 172, tel. 29703 Rotterdam of voor de Linker- Maasoever: „Het Baken", Dordtselaan 140, tel. 70045. .Pe„J1®eri K- Y'sser zal OP 17 Juli a.s. zyn 2o-jarig jubileum b\j Esso Nederland N..V herdenken. De heer Visser trad op 17 Juli 1929 op de Tankinstallatie Amsterdam in dienst en vervul, thans de functie van schipper bij de tankinstallatie te Rotterdam Pernis. Het jubileum is heden op de tonkin- stallatie gevierd. PnHt:„be.Vragen „aan het Hoofdbureau van Politie tussen 9-12.30 uur en 2-5 uur. 1 P- glacé herenhandschoenen; riem met nouder voor mes; rode kinderschoen; ca puchon; rozenkrans; bril in étui; bruin etui met foto's. Te bevragen bij de vinders: Reserve wiel met band, J. C. v. Driel p-a Fa. Boelsen en Rechter, Noordvestsingel; ruitenwisser van auto, W. Ooms, Kamper foelielaan 12; herdershond W. Ooms, Kam perfoelielaan 12; biggetje, C. Martijnse, Kethelstraat 13b; rood étui, v. Lochem, Stationsstraat 25; rode portemonnaie m. inh. L. v. d. Pluijm, Broersvest 100; brui ne portemonnaie met inh. H. v. Dam Bin nensingel 98; Vlaardingen; rode autoped met luchtbanden, J. Kreischer, Vlaardin- gerdijk 127; autoped (bruin) D. Krabben dam, Rubensplein 17b; witte auto ped, v. d. Vlies, Jan v. Avennesstraat 13; doos met closetrollen, de Ligt, v. 't Hoffplein (vistentje); verrekijker, R. Boe- Ie, Jan Steenstraat 11; bedrag aan geld R. Geerdes, Tuinlaan 12b; kinderarm bandhorloge, J. Wuisman, Fabristraat 30b; armbandje. Hagens L. Achterweg 9c; medaille S.B.L.O. J. Reedijk, B.K.- laan 159b; herenhorloge C. de Pater, Rembrandtlaan 21b; ring met sleutels, C. v Wassenaar, Eendrachtsstraat 48b; rode vulpen, G. Westerveld, Vlaardingerweg 31 Kethel; Psalmboekje, Mevr. Jansen, Fr. Haverschmidtlaan 60; bruin étui met sleutels, Kantoor Oxygenium, Buitenha venweg 150; blauw kindertruitje, R. Ste- renberg, Tollensstraat 7b; groen wollen omslag van padvinderkous P. de Heer, B. K.-laan 209; rose handschoen A. Stich ter. Middelharnissestraat 41b; zwarte merhandschoen, D. v. d. Kraan, Slachtl huislaan 21b; groen padvindersjasje, H. Molendijk, Groene Hilledijk 2, Rotterdam; zwart dameshoedje, v. d. Berg, Galilei- straat 77a; handschoenenklem, Warnawa Oostsingel 32; paar zwarte kinderschoen tjes, L. Huizer, P. Potterstraat 46b- zwem broek met handdoek. Winukel, Albert Heijn, Oranjestr.; rood kinderjasje, v. ct Vlies, Groenelaan 85; zwart damesvest M. de Ruijter, Halleystraat 20b; blau«jé jopper J. v. d. Pligt, v. Dijckstraat 15* paar zwarte laarsjes, F. Klein, Maria# straat 104b.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 2