Detectives draafden naast Eisenhower's auto Weer twee ongelukken bij de Nederlandse Spoorwegen 40,000man werden her schoold Minister Suurhoff vreest niet voor crisis als in de jaren dertig Kard. Mindszenty „vrij gelaten Verblijfplaats een mysterie r Herscholing hoekte succes. Zal Genève dat ook opleveren? Kroesjtsjef op een nederige plaats Mannet jes uit het Kremlin Bijna thuis GENEVE Eisenhower in Genève Goederentreinen botsten bij Dordrecht Personentrein ontspoord bij Haelen Verkeersrampen in Amerika Maandag 13 Juli 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Nederlandse bloemen naar Rio Een trein met fietsen Nederland blijft echter kwetsbaar Scepsis in Rome Sll Oud-militairen niet gewenst Geslaagde actie voor Hongaarse vluchte lingen WEERBERICHT V.. Onverstaanbare Russen Billy Graham was er Zieken opgeroepen Dinsdag mee te leven GEBED Hitte maakte wissel onklaar Groot alarm Aardbeving in Turkije Nederlanders uitgewezen uit Noord-Süniatra DR SCHWEITZER SPREEKT BERICHTEN TEGEN GEEN LOONDUMPING DOOR WEST-DUITSLAND De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele regen- of onweersbuien. Over het alge meen weinig verandering in temperatuur Wind in hoofdzaak tussen Noord-Oost en Noord-West, zwak tot matig, afgezien van windstoten tijdens onweer. Dinsdag 19 Juli: Zon op 4.43 uur, onder 20.52 uur. Maan op 4.41 uur, onder 20.36 uur. SCHIEDAM COURANT Vier startten in Genève Grote wist ons te vertellen, dat deze hele vertoning herhaald werd in iedere bocht waar de auto van de president een ogenblik vaart minderde. De Russen hielden er kennelijk heel andere veiligheidsopvattingen op na. Eerst tegen half negen vanmorgen maakten zij bekend, dat om negen uur maarschalk Boelganin verwacht kon worden. Zij bereikten daarmee, da' slechts een klein aantal journalisten op tijd aanwezig was. Maar kennelijk waren zij daarmee nog niet gerustge steld. Even voor het vliegtuig landde werden de persmicrofoons onder luide protocol erkende hem niet, Wel hij „lei«r.teTewru'de'r Russische jJ"M op het j had tot gevolg, dat even later toen Boelganin zich achter de microfoon plaatste niemand een woord ver stond, daar, zoals gezegd, de geluids- GENèVE, Zondagavond. Van onze Redacteur) Vanmorgen, even na negenen, zijn hier de laatste gasten voor het grote verbroederingsfeest de conferentie der Grote Vier gearriveerd: maarschalk Boe!ganin, Nikita Kroes jtsjef, maarschalk Tsjoekof en een wiet gering aantal andere Moskouse heren. Enkele meiers voor ons, beant- woordde Boelganin, in het Russisch, het welkomstwoord, dat de Zwitserse president, Max Petitpierre. in het Frans tot hem had gericht. Even daarvoor had de Russische premier, geflankeerd door de Zwitserse president en door maarschalk Tsjoekof de militaire erewacht geïnspecteerd. De arme Kroesjtsjef, die naar men aannemen mag, de machtigste man in hel Kremlin is, bleet daarbij van alle eerbetoon verstoken. Het Zwitserse communistische partij, doch als lid van het Praesidium hier ogenblik aanwezig is. De kleine, dikke Kroesjtsjef moest ter zijde blijven staan temidden van de minder belangrijke goden. Molotof hield hem op die nederige plaats gezelschap. boven het vliegveld cirkelen. Eeng root aantal breedgeschouderde mannen in pacificpakken en met strohoeden op het hoofd doken op uit het niet en ver spreidden zich over de strategische pun ten. Het spelletje werd zover gedreven dat zelfs de militaire erewacht en alle officiële persoonlijkheden, met inbe grip van de Zwitserse president, op zeer ondubbelzinnige wijze onder schot genomen werden. De Zwitserse politie stond bij dit alles wel een beetje over donderd toe te kijken. Maar dit verhinderde toch niet dat de president luide toegejuicht werd. Eerst toen hij met mevrouw Eisen hower in de deuropening van het vliegtuig verscheen en later opnieuw, toen hij voor de persmicrofoon een korte verklaring aflegde. Van de an dere groten" kreeg alleen de bruin gebrande en als een oude vriend wui vend Sir Anthony Eden applaus. „Een paar jaar geleden kwam ik met een leger naar Europa", zo zeide Eisenhower. „Nu kom ik met de goede wil en met de hoop van Amerika naar Europa". Zoals Sir Anthony Eden en Faure, dat voor hem gedaan hadden sprak ook de president de hoop uit, dat de conferentie met succes bekroond zou worden. Zeer klaarblijkelijk lieten de vei ligheidsinstructies het niet toe, dat de president zich ook maar een ogenblik langer dan strikt nodig was, buiten de onmiddellijke omgeving van de „zware jongens" ophield. Kennelijk te gen zijn zin en breed glimlachend en wuivend, bleek Eisenhower niet te kunnen voldoen aan de dringende ver zoeken van de honderden persfotogra fen om met zijn vrouw te poseren. De veiligheidsmaatregelen die nu bij het vertrek van de president ge nomen werden veroorzaakten nieuwe verbazing en hilariteit. Het spelletje werd zover doorgevoerd, dat zes po tige detectives vlak naast de presi dentiële auto meedraafden, zulks on danks het feit, dat de weg voor en achter reeds afgezet was door bewa pende soldaten en in weerwil van de escorterende motorpolitie. Eerst toen de presidentiële auto reeds een vrij grote snelheid bereikt had, sprongen de detectives met ware doodsverach ting hals over kop op een onmiddel lijk volgende voor hen bestemde open wagen. Zwitserse ooggetuigen De aankomst van de Russen en die van president Eisenhower op Zater dagavond waren spectaculaire feiten van de eerste rang. Zoals men weet plegen noch de Amerikaanse president, noch de hoge heren uit het Kremlin veel buitenslands te vertoeven. Wie het niet wist kon het merken aan de wei nig discrete wijze, waarop zij be schermd werden. Legertjes body guards, zware jongen met handen als schoteitjes losjes spelend met zakka- nonnen bevolkten het vliegveld. Daarbij vergeleken was de aan komst van Sir Anthony Eden en pre mier Faure maar alledaags bezoek. Beide premiers schenen dit zelf ook zo te beschouwen. Sit Anthony Eden, die vergezeld door lady Eden, Zaterdag avond tegen 17.50 uur als eerste arri veerde herinnerde eraan, dat hij sedert dertig jaar, sedert de tijd van de Vol kenbond, een oude bekende in deze stad is en dat hij een jaar geleden nog aanwezig was bij de Aziatische con ferentie „waar het mogelijk was voortgang te maken". Daaraan knoopte de Britse premier de wens vast, dat het het ook op deze conferentie, „de eerste conferentie tussen de vier grote mogendheden sedert Potsdam" moge- üjk zou zijn „voorgang te maken". premier Faure, die een uur na Sir nthony Eden arriveerde, verklaarde, dat hij Genève practisch als zijn eigen stad beschouwde, omdat zij zo dicht ligt bij zijn eigen geboortestreek, de Jura. Ook Faure kon het niet nalaten op de Volkenbond te zinspelen. Hij wees op het „werk voor de vrede" dat hier door Arestide Briand en Edouard Herriot is verricht en sprak de hoop uit, dat ook hij hier in Genève een bij drage tot de vrede zou kunnen leveren. Premier Faure werd vergezeld door minister Pinay. Even tevoren was de Britse minister van buitenlandse za ken, de heer MacMillen, samen met zijn echtgenote gearriveerd. Even na Paure arriveerde minister Dulles, eveneens vergezeld van zijn echtge note. 's Morgens was minister Molotof reeds aangekomen. Overdonderd Om klokslag acht uur arriveerde president Eisenhower In de supercon- stellation „Columbine". Die aankomst had heel wat voeten in de aarde. Twee helicopters met zwaarbewapende vei ligheidsmannen stegen op en bleven DE DELEGATIES der Grote Vier hebben zich beijverd het eerste hun gezamenlijke eetpartijen te regelen. Gis teravond waren de Russen te gast bij de Fransen. Hedenavond zullen zij dine ren in de villa van president Eisenhower en Dinsdagavond er is kennelijk om gunst gevochten rijden de heren van het Kremlin naar het verblijf van Eden. Voor de lunch van Woensdag zullen de Russen als gastheren optreden voor minister Eden en z'ijn medewerkers. PRESIDENT EISENHOWER had gis teravond enkele rustige uren. Met zijn vrouw en zoon gebruikte hij zonder gasten het diner in „Chateau Creux de Genthod", de witte villa, die zijn tijdelij ke residentie is. MET EEN WALKIE-TALKIE is elke soldaat uitgerust die de wacht bij een der villa's der Grote Vier heeft betrok ken. Bij elk verblijf van de Grote Vier is minstens één peleton Zwitserse infan terie gestationneerd. Elke soldaat staat voortdurend in radio-contact met zijn I peletonscommandant AL TE ZENUWACHTIG was de sol daat die in de tuin van de residentie van minister Pinay de wacht had be trokken. De eerste avond de beste werd daar geschoten. Er bewoog iets.... Het was een egel! OOK DUIVEN speelden hun rol bij de Grote Vier-conferentie. Een twaalf tal, witte en grijze, werd Zondag uit Genève de lucht ingestuurd met de film opnamen van de aankomst der regerings leiders. De duiven vlogen naar 'n plaats in midden-Zwitserland, waar de hoofd redactie van een geïllustreerd weekblad op haar materiaal zat te wachten. EEN FOTOGRAAF, die op het dak van een aangrenzende villa was geklom men om het verblijf van president Eisenhower te fotograferen, werd door de politie gesnapt. Hij raakte al zijn fims kwijt. De warmste dag was het Zaterdag in Genève. Twee soldaten uit de erewacht vielen flauw. Op het moment dat een hunner weggedragen werd door twee kameraden taxiede het toestel van pre mier Eden het -platform op. De tweede werd onder de ogen van Faure wegge dragen CAECILIENHOF, waar tien jaar gele den de conferentie van Potsdam werd gehouden, is gisteren door de Oostduit- se autoriteiten, tot „nationaal monu ment" verheven. installatie om de een of andere duis tere reden in gebreke bleef. Naar uit een later officieel door de Russen uitgegeven tekst bleek, be vatte die verklaring echter een aantal dingen, die het beste voor de confe rentie doen hopen. „De Sovjetdelegatie beschouwde het als haar plicht ten volle gebruik te maken van de gun stige omstandigheden van het ogen blik om de spanningen in de wereld te verminderen en een geest van vertrou wen tussen de volkeren te herstellen", zo zeide Boelganin. „De Sovjetdelegatie zou haar best doen om harerzijds de verwachtingen van millioenen men sen niet teleur te stellen". In de namiddag hebben de commu nistische heren in een prachtig glan zende Zis-wagen een uitgebreide rij toer gemaakt, Boelganin, Kroesjtsjef, Molotof en Tsjoekof namen aan het uitstapje deel, dat tot ver buiten de stad voerde langs het meer en over de in zon badende landwegen. Kroesjtsjef vormde weer het enfant terrible. Zicht baar opgetogen wuifde hij als een uit gelaten kind met zijn hoed of met zijn armen naar de voorbijgangers alsof hij beslist van plan was een tennis-arm te krijgen. Dit viel blijkbaar nogal in de smaak van het publiek en het ont brak niet aan toejuichingen. Zo heeft Kroesjtsjef het dan voor elkaar gekre gen om met één slag een populaire man m Genève te worden. De schade, die hij vanmorgen op het vliegveld opliep, heeft hij dubbel ingehaald. Het is intussen de vraag, of Boelga nin en de beide andere hoge heren, wel erg te spreken waren over dit dolle gedrag. Zij zaten nogal strak te kijken en wuifden slechts heel zelden. Door het gedrag van Kroesjtsjef leek het wel of zij er maar als figuranten bij zaten. Overigens hebben de delegaties met uitzondering van de Russen, vandaag reeds een deel van de dag gebruikt om kerkdiensten bij te wonen. President Eisenhower en minister Dull es verge zeld door hun vrouwen en door de zoon van de president, majoor John Eisen hower, die voor de duur van de confe rentie de persoonlijke adjudant van zijn vader is, woonden vanmorgen een dienst bij in de Amerikaanse kerk in het centrum van de stad. Ook Billy Graham was daar aanwe- zig. Vanavond om vijf uur in het Pare des Eaux Vives, leildde dr Graham een openluchtdienst. Hij bad voor de vier Groten ieder afzonderlijk en hoop te, dat een vijfde Grote, Christus, zich bij hen zou voegen. Om half negen vanavond celebreerde mgr Charrière een pontificale Hoogmis in de Nótre Dame-basiliek. Premier Faure en minister Pinay, het meren deel der Franse delegatie en een groot aantal stedelijke autoriteiten woonden de H. Mis bij. Een geuniformde Zwitserse garde stond tijdens de H. Mis voor in de kerk. De katholieke kwekers uit de Bollen streek hebben besloten 10000 bloemen te sturen naar het Eucharistisch Congres te Rio. Vandaag zou de K L M ze inladen. Zij zullen 39 uur onderweg zijn en Woens dag in Rio de Janeiro arriveren. Tijdens de plechtigheden van Donder dag en Vrijdag, die als hoogtepunten van het congres gekenmerkt zijn zullen zij het hoogaltaar sieren. De zieken worden aangespoord bijzon der met het congres mee te leven. De voorzitter van het Ned. Euch. Comité, mgr v. d. Burg, deken van Amsterdam, roept alle zieken op Dinsdag deel te ne men aan de dag der zieken. v5> Met zijn privé vliegtuig Columbineis president Eisenhower utt Washington in Genève aangekomen. De foto is even na aankomst gemaakt. Van links naar rechts geeft de foto te zien: president Dwinght D. Eisenhower, mevrouw Ma- mie Eisenhower, hun zoon majoor John Eisenhower achter mevr. Eisenhower) mevr. Frances F. Willis, de ambassadeur van de Verenigde Staten in Zwitserland, mevr. Dulles en John Foster Dulles, de staatssecretaris van Buitenlandse Zaken. Het landelijk secretariaat der Katholieke Actie verzoekt ons met het oog op de belangrijke gevol gen, welke de beraadslagingen te Genève voor het lot van de we reld kunnen hebben, onze lezers te willen opwekken tot het bidden in de komende conferentiedagen van het volgende O GodGij hebt ons geleerd te vragendat uw H. Geest moge uitgezonden worden om het aan schijn van de aarde te vernieuwen. Wij bidden V, send uwe Heilige Geest uit over hoofd en hart van hen, die leiding moeten geven op dat zij hun verantwoordelijke taak in het openbare leven volgens de leiding van uw Goddelijke Voor zienigheid mogen volbrengen Door Christus, Onze Heer. Onze Vader Wees Gegroet. Pech blijft de Nederlandse Spoorwegen achtervolgen. Gebeurt er soms jn jaren vrijwel niets, na de jongste ongelukken zijn er gisteren weer twee gekomen. G»]ukkig echter beperkten de gevolgen zich tot materiële schade en vielen er geen doden of gewonden te betreuren. Om half vier gisternacht had op enkele honderden meters afstand van de spoor brug over de Oude Maas te Dordrecht een botsing plaats tussen een rijwieltrein en een goederentrein. Doordat een signaal verkeerd stond kwam de rijwieltrein, die van Dordrecht kwam en werd getrokken door een stoomlocomotief tegelijk met de goederentrein uit Rotterdam, waarvoor een electrische locomotief stond, op een baanvak, waarover op enkel spoór moest worden gereden, omdat aan een viaduct reparaties moesten worden verricht. De machinisten bemerkten beiden, dat er iets verkeerd dreigde te gaan en remden. Zo doende werd het geweld van de botsing sterk verminderd. Niettemin raakten van de rijwieltrein nog vier wagens uit de rails terwijl er vijf licht werden bescha digd. Tegen zes uur had men de gederailleer de wagens weer in het goede spoor ge bracht en had men de baan weer vrij, zodat het personenverkeer geen enkele vertraging ondervond. De reizigers, die Zondagmiddag om streeks half vier in de trein Roermond Weert zaten, kregen sensatie te verwer ken toen de wagons plotseling heen en weer begonnen te slingeren, terwijl even later de ramen van hun coupé's bijna de grond raakten. Toen stond alles stil. Een dichte wolk van stof en rook maakte het hun enige ogenblikken onmogelijk zich te realiseren wat er was gebeurd; maar weldra klonk er van alle kant een ang stig geschreeuw en werd het een sauve qui peut door de coupéramen. Waarschijnlijk doordat tengevolge van de hitte een wissel was uitgezet was de trein in volle vaart ontspoord. Hevig slin gerend reden de wagens nog een eind door, waarbij een mast van de electrische bovenleiding aan de rechterkant van de lijn werd geramd. De bovenleiding werd vernield; de trein brak in tweeën; het eerste deel ^wenkte nog wat verder, maar het tweede boorde zich diep in de spoor baan. Op het gezicht van de grote ravage vreesde men op het station Haelen het ergste. Onmiddellijk werd groot alarm gegeven; artsen en E.H.B.O.-ploegen waren spoedig aanwezig en uit het zie kenhuis te Roermond, waar alles in ge reedheid werd gebracht om de gewonden te helpen en zonodig chirurgisch te behan delen, werden twee ambulance-auto's ge zonden. Zij kwamen echter leeg terug, want het mag haast een wonder heten niemand van de 120 passagiers noch van het treinpersoneel was ernstig gewond. Eén dame had het een beetje te kwaad met haar zenuwen, en een andere passa gier had enkele kneuzingen van niet ern stige aard Een van de reizigsters voorts heeft kort na de ontsporing voortijdig het leven geschonken aan een baby. Moe der en kind maakten het gisteravond gelukkig goed. Onmiddellijk na het déraillement zijn hulpploegen van de Nederlandse Spoor wegen aan het werk getogen om de baan, die over beide sporen versperd was, ter wijl ook de bovenleidingen waren ver nield, weer vrij te maken. Het zag er naar uit, dat hiermede zeer geruime tijd zou zijn gemoeid. Zeven van de acht rijtuigen moesten worden weggesleept. Autobussen hebben heel de verdere dag een pendeldienst onderhouden tussen Roermond en Weert, terwijl overigens de reizigers werd aangeraden hun weg via Venlo te kiezen. Een Convair passagierstoestel van de „Braniff Airways'' is kort na het opstij gen van het vliegveld van Chicago neer gestort. Twee en twintig van de 53 inzit tenden kwamen om het leven. Alle an deren werden zwaar gewond. Vele van de passagiers waren reservisten van de Amerikaanse luchtmacht. De „Braniff Airways" onderhouden de dienst op Texas en Zuid-Amerika. Bij een treinbotsing ten Zuiden van San tiago in Chili zijn Zondag 34 personen om het leven gekomen en vele anderen ernstig gewond. Verscheidene dezer laat- sten zullen het ongeluk niet lang over leven. De botsing deed zich in een dichte mist voor op het station van San Ber nard, 20 km. ten Zuiden van de Chileen se hoofdstad. Na het ongeluk raakten nog meer personen gewond toen een balus trade, waarop zij geklommen waren om naar het reddingswerk te kijken, brak. Tijdens een storm is nabij Saint Lau rens de Cerdans in Z.W. Frankrijk een autobus in een zestig meter diep ravijn gestort. Vier personen kwamen om het leven en 29 werden gewond. Een aardbeving die 20 seconden duur de heeft aan'de Turkse Egeïsche zee kust drie mensenlevens geëist. Er wer den vijfhonderd huizen vernield. Het meest getroffen werd het dorp Soke, waar ongeveer 300 huizen werden ver nield en 1200 mensen dakloos werden. In tegenwoordigheid van vele autoritei ten, onder wie de Commissaris der Ko ningin in Overijssel, ir J. Ridder de van der Schueren, burgemeester M. van Veen Volgens een bericht van Radio Budapest dat Zaterdagavond werd omgeroepen, is Joseph kardinaal Mindszenty, de thans 63-jarige pri maat van Hongarije, door de com munistische autoriteiten uit ge vangenschap ontslagen. Er is ver moedelijk sprake van een beperkte invrijheidstelling. De kardinaal heeft géén amnestie gekregen. In dat geval zou hij zijn functies als primaat en aartsbisschop van Esz- tergom hebben mogen hernemen. Het officiële bericht van MTI, het Hongaarse persbureau, luidt: „Het Hon gaarse ministerie van justitie heeft aan Joseph Mindszenty een onderbreking van zijn gevangenisstraf toegestaan ge zien zijn persoonlijk verzoek en dat van kerkelijke instanties te Rome, zijn leef tijd en gezondheidstoestand. Zijn resi dentie is vastgesteld in een kerkelijk gebouw, voor dat doe! aangewezen door kerkelijke instanties". Gisteravond, meer dan 24 uur nadat dit nieuws bekend was geworden, was het nog onmogelijk te weten te komen waar de kardinaal op dat moment ver blijf hield. Volgens de bekendmaking van de radio zou zijn residentie aangewezen moeten zijn door de vergadering der Hongaarse bisschoppen. Een functiona ris van het Hongaarse ministerie van buitenlandse zaken zeide aan de cor respondent van Reuter te Praag die zich telefonisch met het ministerie in ver binding had gesteld: „Er is weinig hoop vandaag nog contact op te nemen met kardinaal Mindszenty. Ik geloof niet dat hij in staat is een interview te geven" Een prelaat van het bisschoppelijk pa leis te Budapest zei: „Kardinaal Minds zenty is niet hier. Alles wat we weten is het bericht uit de kranten en de radio". In Vaticaanse kringen werd mede gedeeld, dat men daar niet beschikte over enig direct nieuws uit Hongarije. Hoewel het bericht er met vreugde was ontvangen, durfde men nog geen con clusies trekken. „Het kan heel goed zijn, dat de Hongaarse regering een gevan gene van dit soort op dit ogenblik meer schadelijk dan nuttig vindt. Het valt nog te bezien of hij werkelijk is vrij gelaten of in halve gevangenschap ver keert, zoals in Joego-Slavië kardinaal Stepinac. Het is de kardinaal kennelijk niet toegestaan, zijn functies te hervat ten. Wat betreft de gezondheidstoe stand van de primaat, had men in de laatste tijd geen verontrustende berich ten in Rome ontvangen. En in verband met de motivering van de leeftijd, wijst men erop, dat de kardinaal nog slechts 63 jaar is. Men vraagt zich dan ook af, wat de werkelijke bedoelingen van de communistische autoriteiten zijn. De „vrijlating" van kardinaal Minds zenty symbool van de Kerk der Stilte betekent de inzet van een nieuwe fase in de strijd tegen de Kerk in Hon garije. De herinnering aan de drama tische processen tegen deze boerenzoon uit West-Hongarije, die na zijn bis schopswijding in 1944 fel bestrijder aan vankelijk van het Nazisme en later, na 1945, van het communisme was, is nog in de gehele wereld altijd zeer levendig. Het conflict tussen de Hongaarse rode autoriteiten en de kardinaal mgr Mindszenty werd in Januari 1948 lid van het H. College kwam in Juni 1948 tot een uitbarsting. De Hongaarse primaat tekende toen in een herderlijk schrijven heftig protest aan tegen een bij het parlement inge diend wetsvoorstel tot nationalisatie van de vrije scholen. De betrokkenen bij deze regeringsmaatregelen waren ipso facto geëxcommuniceerd. In No vember 1948 werd na een heftige pers campagne tegen de kardinaal, diens secretaris, mgr Zakar, gearresteerd. Op nieuw zond kardinaal Mindszenty een protestschrijven de wereld In. Nauwe lijks een maand later, op 26 December 1948, durfden de communistische auto riteiten over te gaan tot de arrestatie van de kardinaal zelf, de heftigste tegenstander van het rode regiem. Even voor zijn berechting zeide de kardinaal in een brief aan de Hongaarse bisschoppen, dat hij niet had deelgeno men aan samenzweringen, dat even tuele bekentenissen ,door menselijke zwakheid" van nul en generlei waarde zouden zijn. In de eerste dagen van Fe bruari begonnen de processen. Een schok ging door de gehele wereld, toen men vernam hoe een gebroken, verzwakte en timide kardinaal in enkele dagen alles bekende waarvan hij werd beschuldigd. Bovendien trok hij zijn brief aan de bisschoppen in. De zaak- Mindszenty was het eerste grote proces in de landen van achter het IJzeren Gordijn, waarin de beklaagden, weer- standsloze slachtoffers in handen der aanklagers, na enige „behandeling" zon der meer bekenden wat men hun te bekennen voorhield. Op 8 Februari werd de kardinaal wegens verraad, spionnagc en ongeoorloofde praktijken met valuta's tot levenslang veroordeeld, welk vonnis op 9 Juli in hoger beroep werd bevestigd. Nadien vernam men zelden meer van de Hongaarse primaat. In November 1950 werd het bekend, dat hij in een kliniek was opgenomen voor een medi sche behandeling. Over de toestand van de kardinaal werd daarna slechts af en toe en dan bij geruchten iets vernomen In de laaste dagen circuleerden echtef berichten dat de Hongaarse regering de kardinaal een invrijheidstelling zou hebben aangeboden onder zekere v&or- waarden, welke de kardinaal echter zou hebben afgewezen. Daarna vernam men nog, dat de regering opnieuw een gewij zigd aanbod had gedaan. van Enschede, de directeur-generaal van de Arbeidsvoorziening, dr ir D- Mansholt en de hoofd-inspecteur-directeur voor de Arbeidsvoorziening in Overijssel, de heer J. F. H. Stuveling. heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J, G. Suurhoff, Zaterdagmiddag te Enschede de nieuwe rijkswerkplaats voor vakontwikkeling geopend. De minister herinnerde er aan, dat op 17 Juli 1944 de toenmalige Nederlandse regering te Londen besloot, na het einde van de oorlog cursussen voor scholing en herscholing in het leven te roepen ten einde de achterstand in de vakopleiding in te halen. Dit besluit heeft verstrekken de gevolgen gehad De minister maakte gewag van het fabelachtige herstel, dat ons land na de oorlog heeft doorgemaakt Er is alle reden tot trots maar er is geen reden om nu al victorie te roepen en dat we er a] zijn. Immers, de snelle groei van onze bevolking blijft doorgaan. Er zijn tal van problemen en deze problemen moeten worden opgelost op straffe van verlies van onze welvaart. Deze proble men dreigen schuil te gaan achter de hoogconjunctuur. „Ik geloof niet", aldus de minister, „aan een terugkeer van de grauwe crisisjaren van de jaren '30", maar we kunnen even min verwachten, dat de huidige conjunc tuur zal blijven doorgaan Het schijnt, dal tegenwoordig alles maar kan. Sommigen hebben het gevoel, dat het niet meer op kan". Onze positie blijft echter, zo zeide de minister, uitermate kwetsbaar. Wij hebben geen grondstoffen en ook geen grote bin nenlandse markt voor de afzet van massa artikelen. Wij moeten het hebben van kwaliteitsproducten en dat betekent dat I we wetenschap, leiderschap en vakman schap dienen te bevorderen. De rijkswerkplaatsen hebben daarin een niet onbelangrijk aandeel. De afgelopen tien jaar zijn bijna 40.000 jongelui in de 34 rijkswerkplaatsen opgeleid. Zij leveren niet alleen een onmisbare bijdrage tot de industrialisatie, maar ook tot de woning bouw, omdat hier o.m. bouwvakarbeiders worden opgeleid. De minister merkte ver- I der op. dat de rijkswerkplaatsen steeds meer aan de behoefte zijn aangepast. Een behoefte, welke ook is ontstaan door het vestigen van nieuwe industrieën in be paalde streken. De Rijkswerkplaats te Enschede heeft tot dusverre 1600 omgeschoolde vaklieden afgeleverd o.a voor de metaal-industrie, teneinde de éénzijdige structuur in deze gemeente te breken- Kardinaal Mindszenty vrijgelaten! Deze foto dateert uit Februari 1949. kardinaal, vermagerd, bleek en met schrikogen, in gesprek met zijn advocaat, dr Kalman Kiozkotijdens het proces, dat leidde tot het vonnis: levenslang. Tussen Januari en Juli van dit jaar zijn 25 Nederlanders, die werkzaam waren in Noord-Sumatra. uitgewezen. Dit heeft het hoofd van het immigratiekantoor in Me- dan medegedeeld. Het zijn allen oud-militairen, wie een verder verblijf in Indonesië is ontzegd op grond van ',c' verlopen van hun vesti gingsvergunning, het schuldig zijn aan wangedrag of op de overweging, dat zij niet langer worden beschouwd als on misbare krachten. Velen van hen werk ten op ondernemingen. Ook zes Chinezen zijn in deze periode uitgewezen. In het kader der Nederlandse Vluchte lingenhulp heeft Roermond een prachtige daad gesteld door drie dagen lang huis aan huis te collecteren voor de Hongaarse vluchtelingen in de kampen voor en ach ter het IJzeren Gordijn. Met volledige medewerking van de ker kelijke en werldlijke autoriteiten heeft de Stichting Hulpactie voor Hongarije, afde ling Roermond, een grootse actie op touw gezet. Het Bisschoppelijk College had zijn leerlingen een week vroeger vacantie ge geven en de jongelui hebben zich in die dagen ondanks de soms verzengende hitte van de ochtend tot de avond ingesteld om de vluchtelingen te helpen. Met geluids wagens en onder klokgelui trokken ze rond en er werd geen huis overgeslagen. Prof. Janssen en drs Hanssen hadden de regie. Alle lokalen van het college waren beschikbaar. Niet minder dan 10.000 kilo kleding en levensmiddelen werden daar bijeengebracht en reeds Zaterdag konden zij worden verzonden. Twee grote vijfton ners vertrokken naar München (Duitse kampen). Salzburg. Asten, Klagenfurth. Spittal en Wenen. Bovendien gingen 150 pakketten naar Joegoslavië, 300 naar het Hongaarse vluchtelingenkamp in Italië. Ruim 2500 kilo zal worden verzonden naar Hongarije. Vluchtelingen van alle gezindten zullen de Nederlandse gaven in ontvangst nemen. Dr Albert Schweitzer, die aan boord van het passagiersschip „Foucauld" op weg is naar Frankrijk, heeft Zaterdag te Libreville aan een correspondent van A.F.P. verklaard, dat hij een uitstekende gezondheid geniet. Dr Schweitzer mach tigde de journalist de berichten volgens welke zijn gezichtsvermogen sterk is ach teruitgegaan, tegen te spreken. De zen deling-arts zeide, dat zijn gezichtsvermo gen normaal is voor een man van tach tig jaar. Verder zei Dr Schweitzer, die op 2 Au gustus te Bordeaux aankomt, dat hij ver scheidene weken naar Europa gaat om er te werken. Hij zal onder meer een bezoek brengen aan Amsterdam. De Westduitse werkgeversverbonden hebben het in 't buitenland gehoorde ver wijt over een Duitse loondumping van de hand gewezen. Uit de loonstatistiek van de Ver. Naties, zo zeggen zij, blijkt, dat de lonen van de arbeiders in de Westduit se industrie van 1950 tot 1954 sterker ge stegen zijn dan de lonen in andere Euro pese landen. West-Duitsland heeft dus het exportoverschot van de laatste jaren niet verkregen door de lonen kunstmatig te drukken. Veeleer is het zo, dat de sterke loonsverhogingen in West-Duitsland. dank zij de Westduitse bedrijfspolitiek, min der prijsstijgingen hebben veroorzaakt dan in vele andere landen, aldus de Duits» werkgevers.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1