Grote Vier liepen vast op Duitse kwestie 21/2 uur praten vruchteloos Teleurstelling voor Nationaal Rheumafonds FOTO ALS TROOST A C.V.P. liep niet in de val VERZOENING in BELGISCHE SCHOOLKWESTIE MISLUKT Eucharistisch Congres officieel geopend Belgische C.V.P. liet zich door roden niet bedriegen Geneefse sfeer nog altijd vriendschappelijkmaar Te voorzien Morgen gesprek over de lonen a4s» ".1 In Rio de Janeiro Wouihdag 20 Juli 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Atoomschip voor Noorse koopvaardij Na de hittegolf Nachtvorst in Noorwegen Generaal TSruls eervol ontslagen Verrassingsactie dreigt een millioen te weinig op te leveren éf**1 Frangaise wilde Boelganin spreken Nederlandse Thunder jet neer gestort Bus met 23 passagiers verdween in de golven Motie-Struye door links verworpen Grote scheepsprocessie naar het congresplein Nederlandse toeristen in Oostenrijk verdwaald Dodelijke val van auto bumper Grote steenfabriek bij Druten afgebrand WEERBERICHT Genoeg van de oorlog „Nuttige en ernstige" bespreking Met Adenauer zelf Illlllllllllllll Oriënterende bespreking tussen regering en Stichting van den Arbeid l Êmn jansér1'' JenS WiIhelmsen Oostenrijkse staatsverdrag. Groot Piloót uit brandend ivrak gered Motie-Struys Twee vielen van een rotspunt Tragisch ongeluk in Den Haag Vlammen laaiden hoog op De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Droog weer en tijdelijk overdrijvende wolken velden, maar morgen ook zonnige perioden. Zwakke tot matige Noordelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Donderdag 21 Juli: Zon op 4.46 uur, onder 20.50 uur. Maan op 7.30 uur, onder 21.25 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT (Van onze redacteur) GENèVE, Dinsdagavond r ANGZAAM MAAR ZEKER schijnt er een einde te komen aan de angst- Psychose van het legertje body-guards en detectives, dat met de vier groten deze vreedzame stad is binnengestroomd. Meer en meer begint het voor de gewone sterveling mogelijk te worden de groten dezer wereld van nabij gade te slaan. De Russische delegatie heeft b.v. haar grote kogelvrije Zis-auto's ergens in een hoekje van een garage opgeborgen cn in een open wagen begeeft zij zich naar de conferentie. President Eisenhower heeft b\j zo veel vertoon van veiligheidsgevoel niet achter willen blijven en heeft vanmiddag, of zijn lijf wacht het er mee eens was of niet, een speel goedwinkel in het centrum van de stad bezocht om daar een paar cadeautjes te kopen voor Suzy en David, zijn beide kleinkinderen. Voor David zocht hij een zweefvliegtuig uit en voor Suzy koos hij na lang wikken en wegen een grote pop. Ter zich elfder ure realiseerde de president echter, dat hij geen geld op zak had en zo moesten de cadeautjes op crediet gekocht worden. Ook in de conferentiezaal heeft vandaag de „ontspan ning" weer hoogtij gevierd. Geen enkele disso- nant is de goede en vriendelijke atmosfeer, die 'der van het begin af aan geheerst heeft, komen verstoren. Alleen, zoals het namiddagdebat van ,le Grote Vier zich vandaag ontwikkeld heeft, 'Ukt het er niet veel op, dat zij het over de kern vaö alle problemen: Duitsland, ook maar bij ^nadering eens zullen worden.... Er was een uitlating van Boelganin. die eens te meer sommiger mening ver sterkte, dat de Russen in wezen op dit moment helemaal niet tot een Duitse hereniging bereid zijn, zelfs al zou het land worden geneutraliseerd. De maar schalk noemde namelijk Eden's aanbod om de veiligheid van de Sovjet-Unie te garanderen „kwetsend" voor een grote mogendheid die in staat was zichzelf te verdedigen. Men vraagt zich af of dit te rijmen is met de eerder door Rus land geuite wens tot een veiligheidspact tegen een eventuele nieuwe agressie van Duitsland Eisenhower gaf de Russen nog eens de verzekering, dat de V.S. nooit aan een aanvalsoorlog tegen de Sovjet-Unie zou den deelnemen. Alleen uit zelfverdediging zou Amerika een oorlog ingaan. Daarna sprak hij over de NATO en verzocht maarschalk Tsjoekof „mijn oude kame raad uit de oorlog" nog eens goed naar hem te willen luisteren. „Ik heb meer dan genoeg van de oorlog en zou nooit mijn oude job als opperbevelhebber weer op mij hebben genomen (in 1951) als het Atlantisch Pact ter voorbereiding van oorlog in plaats van vrede was geweest" Later zei Boelganin Eisenhower te ge loven op zijn woord, toen hij zeide, dat hij geen oorlog wilde. Maar aldus de Russische maarschalk sinds Eisen hower zijn functie als NATO-bevelheb- ber had neergelegd, zijn er anderen ge weest, die wel degelijk oorlogszuchtige verklaringen hebben afgelegd. Maar met al dit praten, dat 2% uur in beslag nam, is men niet verder gekomen. Men moest zijn toevlucht nemen tot het gewone middel in dergelijke vastgelopen discussies: de kwestie werd overgedragen aan de ministers van buitenlandse zaken, die er morgenvroeg over zullen vergade ren. De ministers zullen dan voor morgen middag moeten aanbevelen, of al dan niet het overieg op het hoogste niveau over dit vraagstuk moet worden voortgezet. Nader meldde hedennacht Reuter: Sir Anthony Eden en maarschalk Boelganin hebben Dinsdagavond, na een diner, dat Eden aan de Russische delegatie aanbond een „zeer nuttig en ernstig" gesprek ge voerd over het Duitse vraagstuk cn de Europese veiligheid, aldus is in kringen van de Britse delegatie verklaard. Door dit openhartige, informele gesprek zou de atmosfeer weer zijn verbeterd. De Brrtse zegslieden voegden hieraan toe. dat Eden het Duitse vraagstuk blijft zien als de kern van de huidige confe rentie. Een toetssteen voor het succes van de besprekingen zou volgens hem zijn of Oost en West in staat zullen zijn „enige vorderingen" te maken op de weg naar hereniging van Oos-t- en West-Duitsland. F.den is vastbesloten, dat de Duitse kwestie voor de beëindiging van de confe rentie opnieuw door de leiders der Grote Vier moet worden besproken, aldus deze zegslieden. DAVID EISENHOWER Nu een zweefvliegtuig... ,Deze ontwikkeling was te voorzien WV hebben daar steeds de nadruk op gelegd maar toch brengt zij natuur- IIJk een teleurstelling. Zeker nadat de ^ergadering, die de vier ministers van buiteniandse zaken vandaag in de morgenuren hielden, zo opmerkelijk succesvol was geweest. In minder dan anderhalf uur tijd waren zij het eens .0Ver de agenda, die zij de delegatie leiders zouden aanbevelen. De hereni- Van Duitsland, de Europese veilig heid, ontwapening en het bevorderen Van contacten tussen Oost en West zijn, in v°lgorde, de vier onderwerpen, die op de agenda geplaatst werden, met rtien verstande, dat de Grote Vier zelf in de loop van de conferentie kunnen beslissen of er eventueel nog andere onderwerpen besproken zullen wor den. President Eisenhowers perschef, <je heer Hagerty, toonde zich na afloop Van deze ministers vergadering dan ook nogal op timistisch. noemde dit snelle accoord een „zeer gezond en goed teken". Natuur lijk is het dat ook, wanneer men denkt aan de tijd, waarin wekenlang gevochten moest worden over het vaststellen van een agenda. Om nu terug te komen op de vergade ring van de Grote Vier van hedenmiddag, mag men waarschünlilk wel zeggen, dat deze geheel vruchteloos geweest is. Dit is tenminste de conclusie, die men trekken moet uit de mededelingen, die de vier perschefs na afloop verstrekt hebben- Over het principe dat Duitsland herenig moet worden bleken alle vier de detega bet wzer roerend eens te *Un, maar fnirt» dan ooit kwamen wee fundamentele meningsverschillen «aar voren over het tiidstip. waarop deze her enifnng moet plaats hebben. De Westelijke delegatieleiders beklem toonden weer eens, dat Duitsland herenigd moet zijn vóór men het over de Europese veiligheid kan eens worden en maarschalk Boelganin verdedigde eens te meer de stelling, dat Duitsland pas later herenigd kan worden wanneer een Europees veilig heidssysteem zijn beslag heeft gekregen en wanneer eerst contacten zijn gelegd tussen beide delen van het land. Zeer klaarblijkelijk dit teT zijde aangetekend wensen de Russen deze zaak eerst 'n September met dr Adenauer zelf in Moskou te bespreken Zullen zij dan aan de bondskanselier voorstellen doen, die een zware ver leiding voor de Duitse publieke opinie zullen zijn? Of rekenen zij op nog langere termijn en hopen zij eerst met Adenauer's opvolger zaken te gaan doen? Wat hier van zij, de delegatieleiders hebben vandaag niet veel anders kunnen doen dan de een na de ander constateren, dat de meningsverschillen ten aanzien van deze kapitale kwestie fundamenteel zijn. Kort samengevat drukte maarschalk Boel ganin zijn „njet" op de volgende, weinig geestrijke wijze uit: Duitsland is nu niet verenigd, daarom moet enige tijd ver strijken voor het herenigd wordt. Boelganin beeft vanmiddag namelijk zo vertelde ons later een Britse woord- voerder verklaard, dat hij besefte, dat het niet van werkelijkheidszin zou ge tuigen de afschaffing van de Parijse accoorden te eisen, maar dat, naar zijn mening, de omstandigheden nog niet rijp waren voor een hereniging van Duitsland. Het belang van Duitsland eiste, dat het land niet gebonden zou zijn aan voor de hereniging aangegane verbintenissen. Een herenigd Duitsland zou zich bovendien moeten verplichten geen bondgenootschap pen aan te gaan of militaire verplichtin gen op zich te nemen. Vooralsnog dienden Öost- en West-Duitsland zich geleidelijk nauwer aaneen te sluiten om de spanning te verminderen. Verkiezingen waren zeker belangrijk, maar daarover kon pas wor den gepraat als de tijd rijp was. ONBEPERKTE GARANT# OP DE VERING. hazetfabrieken te zevenbergen Het gesprek met de regering, dat de Stichting van den Arbeid heeft aangevraagd, zal morgen worden gehouden. Dan zullen op uitnodigiug van de minister van Sociale Zaken delegaties van de Stichting en van de ministerraad elkaar ontmoeten en van gedachten wisselen over de stand van zaken met betrekking tot de loon- en prijspolitiek. De bespre king zal een oriënterend karakter hebben. Een commissie van drie man, twee Noorse scheepvaartdeskundigen en een Amerikaanse atoomspecialist, zijn te Os lo aangewezen om plannen uit te werken voor een door atoomkracht voortbewogen koopvaardijschip dat in Noorwegen zal worden gebouwd. pe benoemingen zijn gisteren bekend gemaakt door Einar gaeland( een leiden- de functionaris van het Noors-Nederland se instituut voor atoomonderzoek te Kjel- Ier, nabrj Oslo. Do van de commissie zijn prof. A- Fayram, van de uni- Brittanme heeft de ratificatie-docu menten voor het Oostenrijkse staats verdrag bij de Sovjet-regering eedeDO- neerdi tVTS ZaJ klacht wor den als ooi: Frankrijk de desbetreffen de documenten bij de Sovjet-regering heeft gedeponeerd. regering Onweders, koele winden en een da ling van de temperatuur hebben het einde ingeluid van de Westeuropese hittegolf. In het Zuiden van Noorwe gen heeft de aardappeloogst schade ondervonden van de nachtvorst. Op het Zweedse eiland Tsjoern werd water verkocht uit tankboten aan boeren, van wie de putten waren uitgedroogd. In het Westen van Duitsland bleef de hitte aanhouden, ondanks welhaast tropische regenbuien en onweders. In /°°rden van het land begon het wat af te koelen. ^ariZ. werd door onweders ge- ri?k zwarrW1i ïet midden van Frank enonweer. ondervond van storm In overeenstemming met het verianeen va„ generaal mr.H.T. Kruis is hemdeer H. M. de Koningin ter zake van langdu rige dienst een eervol ontslag uit de mi litaire dienst verleend. H. M. heeft daarbij generaal mr. Kruis haar bijzondere dank betuigd voor de uit nemende diensten, door hem in belangrijke functies aan hoogstdezelve en aan den lande, in buitengewoon moeilijke omstan digheden, bewezen. A Volgens organisator A.M. Bergers zal de verrassingsactie ten bate van het Na tionaal Rheumafonds één millioen gulden minder opbrengen dan verwacht was, door dat de Nederlandse Radio Unie onvoldoen de medewerking verleent. Hierdoor, zo verklaarde de heer Bergers gistermiddag op een persconferentie te Den Haag, kun nen twee millioen van de vijf millioen ver- rassingscouverts niet verkocht worden. De N. K. U zou toezeggingen betreffende zend- u"! de act!c te Propageren, gedaan aan het Nationaal Rheumafonds, niet zijn nagekomen. Voor directe stimulering van de verkoop zou de beschikbaar gestelde tijd bepaald te gering zijn, hetgeen uiter aard niet kan worden goedgemaakt door de uitzending, waarin de uitslag wordt be kend gemaakt. De heer Bergers kondigde een open brief over deze kwestie aan. Deze gang van zaken heeft tot gevolg, dat de organisator van de rheuma-actie over het verloop tot dusver wel tevreden maar niet voldaan is. Er zijn drie mil lioen verrassingscouverts geplaatst bij 25.000 verkopers en van hen is reeds een eerste afrekening binnengekomen van ruim drie ton. De verkopers hebben voor meer dan 90 pet afstand gedaan van hun provisie, zodat de netto-opbrengst de grootste zal zijn, weike ooit bij een der- gelijke actie is behaald. Vier van de honderd prijzen, uitgeloofd in de wedstrijd voor kinderen, waarvoor op 2 Juli vijf millioen formulieren per vliegtuig zijn verspreid, zullen op 27 Juli per helicopter aan de adressen van de winnaars worden afgeleverd. Op 30 Ju li rijden elf auto's uit in elke provin cie één die via de radio af en toe een stopteken zullen krijgen. Wie dan aan de chauffeur een verrassingscouvert kan la ten zien krijgt een verrassingsformulier, 's Avonds kan hij dan door de radio ver nemen of hij tot de gelukkigen behoort die één week gratis mogen leven (f 100. De verkopers van de couverts hebben kans op een duurzaam geschenk, indien zij een couvert aanbieden aan één van de 500 me dewerkers, die op pad worden gestuurd. Op die manier hoopt de heer Bergers de lust van de verkeners om verrassin.es- couverts aan te bieden te vergroten. Zoals men weet, zal het geheim van de couverts onthuld worden op 9 Augustus tijdens een radio-uitzending, welke 2% uur zal duren Tenslotte deelde de heer Bergers nog mede, dat de kosten van de actie slechts 20 pet zullen bedragen van de bruto-op brengst en dat alle correspondentie fout loos is verzorgd door twee blinden, die hiervoor een volwaardig salaris ontvan gen. GRENZEN VAN 1937 Onder bestuur USSR Onder bestuur van Poten Brëslaü LFransezone 2.Britse 3.Amer. A. Sovjet (Van onze redacteur) GENèVE, Maandagavond Dit is dan het plaatje, dat de foto grafen vanmiddag kregen als troost voor de smadelijke bejegening die ze hadden moeten ondergaan. Konden gisteren op de binnenplaats van het Palais des Nations, waar de delegaties voor de besprekingen in hun auto's arriveren, zelfs de verslaggevers nog vrijelijk rondlopen, vandaag was alles Gisteren, omstreeks het middaguur, is nabij Tienen (België) een Thunderjet van de Nederlandse luchtmacht neerge stort. Het toestel kwam in het veld neer en vloog in brand. Het is geheel vernield. De bestuurder kon zich met de hulp van toegeschoten mensen nog tijdig uit de cockpit redden. Hij had slechts lichte verwondingen aan gelaat en lichaam op gelopen. Bij een ongeluk met een autobus, op on geveer 70 kilometer ten Noorden van do hoofdstad van Uruguay, Montevideo, zijn gisteren 23 personen door verdrinking om het leven gekomen. De bus bevond zich op een brug over de rivier de Santa Lucia, toen hij werd gegrepen door de watermassa's van de door zware regens sterk gezwollen rivier. Zeventien passagiers konden met een hef- schroefvliegtuig nog worden gered, voor dat de bus met de rest van de inzitten den door het woedende water werd mee gesleurd. (Telefonisch van onze Brusselse correspondent). DINSDAGMORGEN. De senaat vergaderde gistermorgen in ver band met het bekende incident, dat zich Vrijdag met betrekking tot hef schoolpro bleem heeft voorgedaan. Bij besprekingen, die in de tussenperiode tussen CVP-lei- ders en leidende figuren van de soclalls- tiscb-Iiberale meerderheid hadden plaats gehad, was al spoedig gebleken, dat de linkse partijen de CVP in een hinderlaag wilden lokken. Dit werd dan ook zonder omwegen in de senaatzitting verklaard door oud-minister Paul Struye, voorzit ter van de CVP-groep. De heer Struye toonde aan, dat de link se meerderheid alleen 't intrekken van de schoolwetgeving-Harmel wilde bereiken, niet alleen zonder enige tegemoetkoming daartegenover te stellen, maar ook met het personeel van het katholiek middel baar onderwijs zonder geldelijke inkom sten te laten. Dat noemen wij broodroof, aldus de heer Struye. Deze verklaarde verder, dat, zo zijn partij het goedgevon den heeft het debat op te schorten op voorstel van de socialist Roün, zulks ge schiedde uit eerbied voor de suggestie van oudstrijdersverenigingen, die, zoals men weet, aandringen op het in het leven roepen van een nationale commissie van bevoegde en onpartijdige personen, die een nationale oplossing voor het school probleem moeten zoeken. Wat de linkse meerderheid nu wil, al dus nog de heer Struye, is 't verscherpen jj?n de onrechtvaardigheid ei de onge lijkheid t.o.v. het katholiek onderwijs, waardoor de regering de onenigheid laat voortbestaan. Wij zijn geen naïeve men sen, aldus spreker, die voortging: „Gij maakt het pijnlijke conflict, dat ons ver deelt en het land verscheurt, nog erger. Wij van onze kant zullen de strijd voort zetten nog scherper dan voorheen. Het land zal U rechter zijn!" (Toejuichingen op de CVP-tribune). De socialist dr Rolin verklaarde vervol gens, dat nota werd genomen van het af wijzend antwoord van de CVP en dat da senaat thans goed zou doen verder te gaan met het behandelen van het wetsont- werp-Collard. Minister-president Van Acker kwam hierna op de tribune om te zeggen, dat de besprekingen niet meer buiten, maar in het parlement moeten voortgezet wor den. Hij trachtte de houding der linkse regering inzake het schoolprobleem te verdedigen en beweerde dat alleen maar de minderheid der oudstrijdersverenigin gen heeft aangedrongen op het tot stand doen komen van een nationale commissie voor het vinden van een nationale oplos sing inzake het schoolprobleem. Bij de voortzetting van het debat In de Senaat maakte de CVP-oudminister Se- gers de opmerking dat de linkse meer derheid alles wilde behouden wat in de wetgeving Harmel gunstig is voor het officiële onderwijs en zo goed als niets voor de Katholieke scholen. Men doet hel voorkomen alsof alleen geldelijke over wegingen de CVP in dit debat beheersen, maar aldus de heer Segers, men wil van links niet toegeven, dat onder de homo gene CVP-regering de subsidie aan het officiële onderwijs door de heer Harmel met meer dan een milliard franc werden verhoogd. Concluderend zei Segers, dat de linkse motie-Rolin een edele poging der oudstrijders voor de eenheid van het land in een hinderlaag tegen de CVP heeft veranderd. De heer Struye diende als conclusie der besprekingen een motie in om alsnog met het oog op de nationale eenheid een na tionale commissie voor het schoolpro bleem tn het leven te roepen. Deze motie werd, onder gejuich van de linkse meer derheid, verworpen met 92 stemmen (so cialisten, liberalen en communisten) te gen 75 stemmen (CVP). Hiermee is de verzoeningspoging van de CVP van de baan. Gistermiddag ving de Senaat de be spreking der artikelen van het wetsent- werp-Collard aan, dat, zoals men weet. door de Katholieken niet wordt aangeno men. streng afgezet. Elke fotograaf werd door Zwitserse veiligheidsambtenaren gefouilleerd. Elke foto-uitrusting werd zelfs tot tweemaal toe geheel aan een streng onderzoek onderworpen. Voor de vrouwelijke collega's onder de foto grafen was er een vrouwelijke politie officier om deze taak te vervullen. De fotografen, die in genade door de vei ligheidspolitie werden aangenomen, konden later zien hoe vier groenleren bureaustoelen buiten werden gezet en daarna de Grote Vier naar buiten kwamen. Eisenhower in een lichtbruin wandelcostuum en met hem Boelganin daarachter Edgar Faure in het don ker, en Eden, in een licht zomercos- tuum. Faure nodigde hoffelijk Eden uit naast de Amerikaanse president te gaan zitten, maar de Britse staatsman weigerde en liet zijn Frans ambtge noot deze eer. En toen konden de foto grafen hun werk verrichten. Vijf mi nuten lang poseerden de Grote Vier, van links naar rechts Boelganin, Eisenhower, Faure en EdenZe praat ten ondertussen wat met elkander en reageerden vaag op de toejuichingen van de employé's, die uit de ramen hingen. Toen het de Grote Vier lang genoeg had geduurd en zij aanstalten maakten om weg te gaan, moest de Zwitserse politie haastig een cordon vormen voor de fotografen, die naar voren wilden lopen om te proberen nog meer plaatjes te schieten. Lang zaam wandelden de vier terug naar de conferentiezaal. En toen begon het 2V2 uur durende vruchteloze gesprek. Een jonge frangaise uit Lyon heeft gepoogd maarschalk Boelganin te spre ken te krijgen. „Op het hoogste ni veau" wilde zij de vrijlating beplei ten van haar echtgenoot, die Russisch onderdaan is. De vrouw was in de oorlog getrouwd met een Russische krijgsgevangene van de Duitsers die uit hej gevangenkamp ontsnapt in Frankrijk terecht was gekomenDeze man is na de oorlog gedwongen naar Rusland gerepatrieerd. Sedertdien heeft de vrouw niets meer van hem vernomen. Toen de frangaise naar de auto van de Russische premier rende, werd zij gegrepen door de Zwitserse politie. Een paar uur later reeds werd ze over de Franse grens gezet. De Russen heb ben zich echter toch de zaak aange trokken. De Russische ambassadeur heeft op hoog bevel? het ver zoekschrift van de vrouw in ontvangst genomen en beloofd „het noodzake lijke in het werk te stellen om te trachten haar echtgenoot terug te vin den". Ongeveer een millioen katholieken uit de gehele wereld zijn gisteravond getuige geweest van de grote ope ningsplechtigheid in het kader van het 36ste Eucharistische Congres te Rio de Janeiro. Onder enthousiaste toejuichingen van de honderdduizen den aanwezigen werd de kardinaal- legaat Z. Em. Aloisi Masella, inge haald waarna een boodschap van Z. H. de Paus werd voorgelezen. Tijdens een toespraak die de kardi naal-legaat daarop hield, sprak hij de hoop uit dat dit congres er toe mocht bijdragen dat het ongeloof en de onverschilligheid uit de wereld zou worden gebannen. Even later zette zich vanuit de haven bij het vliegveld Santos Dumont de grote scheepsprocessie in beweging. Het schip, waarop het Allerheiligste meevoer een vroegere Nederlandse onderzeebootjager werd op zijn tocht door meer dan honderd feestelijk ver sierde en geïllumineerde boten onder vuurwerk en saluutschoten begeleid. Later droeg de aartsbisschop van San Salvador de Bahia, Augusto Alvaro kardinaal De Silva, het Allerheiligste door een door Braziliaanse soldaten Zes Nederlandse toeristen, die Zondag in de Oostenrijkse provincie Vorarlberg een voettocht maakten van Schwarzen- berg in het Bregenzerwald naar de Lus- tenauer hut zijn van de goede weg ge raakt en in een onbegaanbaar rotsachtig gebied terecht gekomen. De 43-jarige leraar T. Greiner uit Haren en de 18-jarige student G. Nanninga, eveneens uit Haren, zijn daar van een rotspunt gevallen, waar bij de heer Greiner ernstig en de heer Nanninga licht werd gewond. Een red dingsploeg slaagde er in de zes verdwaal de wandelaars na moeilijke opsporings- arbeid in veiligheid te brengen.. Een ongeval op de Zuidwestbuitensin gel in Den Haag heeft gistermiddag de 59-jarige J. G van den B., wonende in de Van Miereveltstraat aldaar, het leven gekost. De auto, waarin de heer Van den B. en zijn achttienjarige zoon J. W. van den B. waren gezeten, wilde omstreeks kwart voor twee op de Noordwestbinnen singel niet starten. De vader stapte daarom uit om de wagen te duwen. Hij vroeg zijn zoon, meteen door te rijden naar huis als het op deze wijze zou luk ken de wagen op gang te krijgen. De auto startte inderdaad en Van den B. sr sprong, zonder dat zijn zoon het merkte, op de achterbumper. Op de Zuidwestbui tensingel viel hij eraf. Ernstig gewond werd hij naar het ziekenhuis Zuidwai overgebracht, waar hij om kwart over vier overleed. De zoon, die zoals hem ge vraagd was, naar huis was gereden, hoorde daar pas van het ongeluk. gevormde erehaag naar het congres plein, dat aan de Baai van Rio ge legen is. Het was gisteren de dag van de zieken en gevangenen in Brazilië. In bijna alle ziekenhuizen en strafge vangenissen van het land werden processies gehouden en duizenden zie ken verzamelden zich op het congres plein of werden op draagbaren naar het altaar gedragen, waar zij het Aller heiligste aanbaden en de communie ontvingen. Evenals de tegenwoordige Paus dat 22 jaar geleden had gedaan aan de vroegere president, bracht de kardi naal-legaat gisteravond een officieel bezoek aan de Braziliaanse president, Joao Café Filho, wien hij het groot kruis van de Piusorde overhandigde. (Van onze correspondent). Omsfreeks half twee in de afgelopen nacht is 't vijf verdiepingen hoge droog- gebouw van de steenfabriek G. Terwindt en Zonen aan de Waal nabij Druten door brand totaal verwoest. De brandweer van Druten, die spoedig aanwezig was, stond voor een onmogelijke taak. In het gebouw waren 400.000 ongebakken stenen opgeslagen en plm. 120 ton petroleum-co kes. De stenen lagen te drogen op af zonderlijke plankjes, die op hun beurt weer in houten rekjes waren opgesta peld. Mede door de in het gebouw aan wezige lucbtventilatie, grepen de vlam men enorm snel om zich heen en was het gebouw weldra een prooi der vlam men, die boven de ongeveer 60 meter ho ge schoorsteen uitsloegen. Men achtte het dan ook raadzaam de assistentie van de Nijmeegse brandweer in te roepen, die naast de vijf slangen van de Drutense brandweer, met een viertal slangen de vuurzee bestreed. Aanvankelijk bestond het gevaar, dat ook de schoorsteen zou instorten, maar gelukkig kon dit worden voorkomen. Behalve de schoorsteen zijn de steenpersen en de machinekamer be houden gebleven. De schade aan verlo ren gegane gebouwen en materialen be loopt naar globale schatting ongeveer een half millioen gulden. In het bedrijf zijn ongeveer 60 man personeel werk zaam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1