Plannen voor nieuw seizoen Het Eucharistisch Congres te Rio seizoen knaleffecten Nazi's bereikten doel niet Australië roept DE KLERK&ZN BESTRIJDT DE RHEUMA Pax Christi" de vredesbeweging van de Kerk etna~maakt Opmerkelijke beslissing van Jerusalemse Hoge Raad Shinwell, onvermoeibaar rechter en optimist Memoires schrijven zit de Engelsman in het bloed Nieuwe bedreiging voor aètherpiraten VERLOREN NIEUWE KRATER Vluchtelingen komen helpen bij woningbouw Tweede atoomduikboot te water gelaten De drie bruiden Zoon van Herman de J Man wordt priester gewijd Overeenstemming tussen NATO-parle- mentsleden Boeken op celkrukje Van arbeider tot minister Export van eieren Vrijdag 22 juli 1955 PAGINA 3 Definitief naar Den Haag RIJICSWEG DEN BOSCH UTRECHT Bij Hedel tweede rijbaan BUMA eist auteursrechten ALGEMENE COMMUNIE VAN DRIEHONDERDDUIZEND VROUWEN Nijmeegs congres ingeleid msm NIEUWE REGENT KWEEKSCHOOL BEVERWIJK H.H. WIJDINGEN „Paciencia'geduld Rio lijkt overspoeld door de 1.2 millioen pelgrims, die vanuit alle delen van de wereld naar deze stad zijn getogen. De hotels, schoolgebouwen en huizen zitten vol en als men een taxi wil hebben moet men er zeker een half uur voor in de rij staan. Voor een plaatsje in een bus of tram moet men nog langer wachten. Een woord heeft de buitenlander hier leren kennen èn verstaan, al spreekt hij ook geen letter Portugees: Paciencia, geduld. Men hoort het tientailen keren per dag uit de mond van tramconducteurs, taxi chauffeurs, de employe's van de inlichtin- genbureaux en de kellners in de café's. De Braziliaan beheerst de schone deugd van het geduld, maar de Europeaan raakt soms in vertwijfeling. Eerste vijftig gezinnen arriveren in September m,é$ «IW Documentaire film over emigratie STRENGE CONTR6LE OP AUTOBUSSEN Naar aanleiding van ongelukken door brand Minister Monty getemd Russin, gast bij Nederlands Ballet Madame Egorova, die in 1919 bij de première van The Sleeping Beauty in Londen in de choreografie van Petipa danste en die daarvoor was verhonden aan de Keizerlijke Balletten in Rusland, is in ons land aan gekomen om voor het Nederlands Ballet de tweede acte van „Le Lac des Cygnes" in te studeren. Een tengere charmante vrouw, die praat in verzorgd Frans met de autoriteit van een sterke persoonlijkheid op het gebied van de kunst van Terpsichore. Zij heeft de strenge tucht van de Tsaristische Balletschool gekend en heeft daar nu nog respect voor. Na de val van de Romanovs is zij uitgeweken. Thans woont zij met haar echtgenoot, Prins Trouketzkoy op een fraai buiten in de omgeving van Parijs. Maar de titel van Prinses, dje zij rechtens haar huwelijk voeren mag, heeft haar niet kunnen losmaken van het theater en van de dans. Madame Egorova zal dus de choreografie van Petipa van „vreemde smetten", die er in de loop der jaren Iti inein inter pre tiert zijn, zuiveren. In 1875, op 35-jarige leeftijd, kreeg Tschaikowsky de uitnodiging van het Keizerlijk Opera Theater te Moskou om balletmuziek te schrijven. Hij was toen net bezig met zijn Derde (Poolse) Sym phonic, maar nam toch de opdracht aan. Hij begon aan het ballet „Het Zwanen- meer", waarvoor Begitchew en Geltzer het scenario hadden gemaakt. In 1877 be ëindigde hij zijn werk, maar de op voering had weinig succes. De componist vatte het plan op om het gehele ballet over te maken, maar zijn plotselinge dood verhinderde de uitvoering van dit besluit. Zijn overlijden echter was voor Marius Petipa aanleiding om „Het Zwanenmeer "Weer op het repertoire te plaatsen en zo werd op de schrikkeldag van 1894 de tweede acte in een nieuwe zetting onder groot enthousiasme dit keer van de toe schouwers opgevoerd. Deze tweede acte begint met de bekende hobosolo met het Leitmotiv van de zwanen. Het toneel stelt voor een berg landschap. een groot meer op de achter grond met rechts de ruïne. In deze acte ontmoet de Prins de feeërieke Odette, de koningin, die samen met haar vriendin nen het. slachtoffer is geworden van de tovenaar Von Rothbart, die haar heeft veroordeeld overdag de gedaante van een zwaan aan te nemen en slechts in de nachtelijke uren haar menselijke gedaante te dragen. Zij kan slechts uit de ban van de tovenaar, die in de gedaante van een uil steeds haar doen en laten bespiedt, komen wanneer' Odette een man vindt, die nog nooit een ander heeft liefgehad e<n die zijn eeuwige liefde voor haar in een dure eed wil vastleggen. Het gehele ballet, dat uit vier acten bestaat, duurt ongeveer 3 uur. Nog on langs hebben wij een integrale voorstelling ervan gezien tijdens de Nederlandse tournée van het Sadlers' Wells Ballet. Men kan aanvoeren, dat het ballet roman tisch is en dat er veel wordt gevergd aan kunde en artisticiteit van de danseres, die Odette danst. Madame Egorova is bij uitstek geschikt de oorspronkelijke luister opnieuw te her stellen. Of de sfeer binnen de macht van het Nederlands Ballet ligt, moeten wij af wachten. Het is in ieder geval een ver standige geste om dit droomballèt op het repertoire te brengen en de uitvoering in handen te leggen van iemand, die de sfeer goed kent en kan overdragen. Van 15 September af zal de zetel van het Nederlands Ballet definitief Den Haag Zijn. De school In Amsterdam blijft welis waar nog bestaan, hetgeen ons overbodig voorkomt bij de huidige nood aan ge schikte atelierruimte. Vooral als n*en bedenkt, dat het Nederlands Ballet pas drie voorstellingen heeft besproken voor bet komende seizoen in Amsterdam. Het afgei0pen aantal maanden, dat het 7iin'We balletgezelschap heeft gewerkt, jn niet onbevredigend geweest. In Ne- "'-fland werden 108 voorstellingen gegeven en twee in het buitenland (Brugge en Passau). Het repertoire bestond uit 23 balletten. Ook buitenlandse choreografen hebben van hun medewerking blijk ge geven. Balanchine stond b.v. „La Som nambule" en „Concerto Barocco" geheel belangeloos af voor opvoeringen door het Nederlands Ballet. Anton Dolin zal in het komende seizoen instuderen „Giselle" en „Petrouchka", beide balletten met muzi kale medewerking van het Gelders Orkest. Dolin zal zelf ook in beide balletten dan sen. De première zal worden gegeven in Arnhem. De aankleding van „Petrouchka" zal een kopie zijn van de oorspronkelijke door Benoit; voor „Giselle" zal een Neder landse ontwerper de costumes en décors maken. Verder zal een Deense choreo graaf een ballet uit het jaar 1781 instuderen. De jongeren zullen weer aan bod komen in een experimenteel pro gramma. Voor de theoretische scholing zullen, in samenwerking met het Kon. Conservatorium. enkele buitenlanders worden uitgenodigd om voordrachten te houden, of cursussen te geven. In opdracht van de Wagnervei-eniging componeert Henk Badings een ballet voor het gezelschap, dat in de Haagse Kunst- maand de première zal beleven. Het Tableau de la Troupe voor het seizoen 1955/56 zal 11 solisten omvatten. onder wie Anton Dolin en Joan Cadzow. Wellicht, dat nog een buitenlandse kracht wordt aangetrokken om „Giselle" te dan sen. Het Corps de Ballet zal bestaan uit 23 dansers en danseressen en 6 aspirant leden. Ter besluiting van het eerste seizoen zal op Zaterdag-, Zondag-, Maandag- en Dinsdagavond a.s. in de Amsterdamse Stadsschouwburg een uitvoering worden gegeven met een steeds wisselend pro gramma. Peter Rester en Rob. Heppener zullen aan de vleugel begeleiden. Bu. Wegens de aanleg van de aarden baan voor de tweede rijbaan van de rijksweg Den BoschUtrecht zal het verkeer in Noordelijke richting tussen Hedel en Zalt. bommel tijdelijk via Rossum worden om geleid, tussen zes en achttien uur, zo deelt de A.N.W.B. mee. Deze wegomlegging, welke ongeveer acht kilometer langer is dan het afgesloten deel van de rijksweg, is door borden aangegeven. Het verkeer in Zuidelijke richting dient op het deel van de rijksweg tussen Zaltbommel en Bij verstek diende gistermiddag voor de politierechter te Assen een zaak tegen de exploitant van de clandestiene zender Weerwolf", zekere F. te 2e Exloermond. Voor het feit, dat hij een clandestiene zender exploiteerde was bij reeds tot de hoogste straf, 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld doch tijdens deze zitting moest F. zich verantwoorden wegens het inbreukmaken op auteursrechten, die bij het B.U.M.A. berusten. Het B.U.M.A. ging hiermee yoor de eerste maal clandestiene zenders te lijf. De getuige deskundige J- A. M. Douwes te Zwolle, algemeen inspecteur van het B.U.M.A., verklaarde, dat de normale zenders tonnen gelds aan het Buma be talen en dat niet toegestaan kan worden, dat clandestiene zenders betaling ontdui ken. De officier van Justitie was de mening toegedaan, dat de auteurswet hier inder daad wordt overtreden. Hij meende evenals de deskundige, dat gramofoon- platen door de clandestiene zenders zo vaak worden gespeeld, dat de mensen er beu van worden, hetgeen een geringere verkoop tengevolge heeft en zodoende schade voor de auteur betekent. Betreurd werd, dat op dit feit alleen maar boete Hedel langzaam te rijden. De werkzaam- staat Niettemin eiste de officier een 1 Advertentie) is Uw kans in de Rheuma-actie nog niet! Vraagt Uw winkelier om VERRASSIN GSCOU VERT JES Goedgek. Min. v. Just. 22-ll-'54 LO 520/052 heden zullen ongeveer twee en een halve maand duren. Op Zaterdag en Zondag echter kan het verkeer in beide richtingen op de rijksweg normaal voortgang vinden evenals in de week van 25 t/m 30 Juli. wanneer de arbeiders met vacantie zijn boete van 1200 of 6 maanden hechte nis, waarvan 1000 en 5 maanden hech tenis voorwaardelijk. Verdachte werd conform de eis ver oordeeld. Vijftig bisschoppen en tweehonderd priesters hebben gisteren tijdens een van de markantste plechtigheden, die tot nu toe in het kader van het 36e Eucharisti sche Congres te Rio de Janeiro heeft plaats gevonden, de Communie uitgereikt aan naar schatting driehonderdduizend vrouwen. Tegen zonsopgang begonnen de vrou wen zich te verzamelen voor het hoogal taar, dat is opgericht op het Congresplein aan de baai, om deel te nemen aan de massale Algemene Communie. De avond tevoren waren zij door een aantal vrijwil ligers telefonisch practisch elk nummer in het telefoonboek van de Braziliaanse hoofdstad kreeg een beurt herinnerd aan de plechtigheid van de volgende dag. Uit Rio de Janeiro wordt voorts ver nomen, dat de aartsbisschop van deze Op deze foto ■inspecteert Koningin Eliza beth van Engeland de „Honourable Ar tillery Company", terwijl de manschap pen voor de landsvrouwe staan aange treden bij hun hoofdkwartier in Armory House, FinsburyLonden, gewapend met, de traditionele pieken en gekleed in het uniform van eeuwen her. Bij deze gele genheid reikte de koningin aan de „Com pany" een nieuw vaandel uit ter vervan ging van het oude, dat in 1928 door de Prins van Wales werd aangeboden. Het ivas ditmaal de eerste keer, dat een Brits regerend vorst een vaandel uitreikte aan de H.A.C. Ais voorbereiding op liet tiende inter nationale Pak-Christicongres, dat van 8 tot 12 Augustus te Njjmegen zal plaats vinden, is daar gisteravond een algemene bijeenkomst gehouden. Hierbij waren ook de rector-magnificus van de Nijmeegse Alma Mater prof. dr L. J. Rogier, voorts de Deken van Nijmegen en vele burger lijke en militaire autoriteiten aanwezig. Pater dr H. Brink O.P. wees in de woorden, waarmee hij pater dr M. Smits van Waesberghe, secretaris van de lande lijke Pax Christibeweging inleidde, met nadruk op de uitspraak van Z.H. de Paus, dat de Pax Christi-beweging alle beschik bare krachten ten nutte zal moeten ma ken om de atmosfeer te scheppen, die het wezenlijke doel: de christelijke vrede in de wereld, betreffen. Daarom sprak deze avond in de aula van de R.K. universiteit pater dr M. Smits van Waesberghe S.J. over het on derwerp: „Pax Christi-beweging, een ijdele droom of harde werkelijkheid", waarin hij allereerst in een zakelijk en nuchter betoog de geschiedenis van de Pax Christi-beweging van de afgelopen tien jaren in een hel licht zette. Hierbij beklemtoonde spreker dat tij dens dit congres de aandacht van de ge hele katholieke wereld gericht zal zijn op Nederland en er aandacht zal bestaan voor het feit, hoe men zich alhier zal presenteren, omdat ook de katholieke wereld een antwoord verwacht op de grote vragen aangaande de wereldvrede. Ontstaan als reactie op de oorlog en zeker wat wij koude oorlog noemen, moet bij deze genesis van de Pax Christi-be weging sterk gelet worden op het Chris telijk moment van de spontane reactie na deze oorlog. Hoe gemakkelijk had men na de vele concentratiekampen en de de portaties etc. kunnen komen tot haat voor de medemens. Maar bij de meeste katholieken is dat gelukkig niet gebeurd. Hiervan gaat de Pax Christi-beweging uit en daarmede geeft zij tevens het be wijs, hoezeer deze beweging charisma tisch van karakter is. Aldus is deze beweging ook door kar dinaal Feltin voortgezet, temeer omdat het werk voor de vrede volgens hem we zenlijk behoort tot de zending van de Kerk, omdat zij de vrede bij uitstek bezit, die tevens de enige ware vrede is. Hier om bezitten wij als katholieken ook een grotere verantwoordelijkheid dan ande ren. Door intens gebed, studie en actie zal de Pax Christi-beweging een juiste sfeer dienen te scheppen, om aldus de tijd rijp te maken voor het oplossen van de proble men rond de wereldvrede. De Pax Christi-beweging is aldus de vredesbe weging van de Kerk. Na nog uitvoerig te zijn ingegaan op de bestaansreden en het bestaansrecht van deze beweging, waarbij hij uitging van de concrete situatie en van de steeds meer opgeworpen objecties, besloot dr Smits van Waesberghe zijn zeer instruc tieve lezing, waarna prof. dr H. Brink O.P. met een kort dankwoord de verga dering besloot. ROTTERDAM: BINNENWEG" BEIJERLANDSELAAN De bisschop van Haarlem mgr J. P. Huibers, heeft benoemd tot regent van de Bisschoppelijke Kweekschool te Be verwijk de Z.E. Heer B. Verbeem, thans leraar in de klassieke talen en magister van het Seminarie Hageveld te Heem stede. Hij volgt als zodanig op de Z.E. Heer H. J. Heijnen, die ontslag heeft ge vraagd. Z. H. Exc. de bisschop van Breda zal op 24 Juli te Oudenbosch de volgende H.H. Wijdingen toedienen aan de Missio narissen van de H. Familie: subdiaconaat aan J. v. Oers, J. Brieffies, C. Rooijackers, Fr Bakker; H. Priesterschap aan B. Wil brink, P. Bergkamp, W. Dam en J. v. Es. Op Zondag 24 Juli zal Z.H.Exc. Mgr J. Baete-, bisschop van Breda, in het pensionaat St Anna te Oudenbosch de Priesterwijding toedienen aan de diakens J. Wilbrink, A. Bergkamp, J. Dam en J. H. M. van Es. Het subdiaconaat aan de fraters J. A. M. M. van Oers, J. N. Brieffies. C. J. H M. Rooijakkers en F. G. Bakker, allen van de congregatie der paters van de H. Familie. stad, kardinaal de Barros Camara, een schrijven heeft ontvangen van president Eisenhower, waarin deze de wens uit spreekt, dat op het ogenblik, waarop de regeringsleiders der Grote Vier fe Genève bijeen zijn van het Eucharis tisch congres „een vlammend beroep moge uitgaan ten gunste van de we reldvrede". Op de Oostelijke helling van de Etna is gisteravond een nieuwe krater ont staan. Het ging met groot onderaards ge weld gepaard, terw^l lava en gloeiend ge steente de lucht in werden geschoten. Volgen# de eerste berichten is zich een lavastroom aan het vormen. Deze uitbar sting ziet er gevaarlijker uit dan de vo rige. waarbü aan de noordoostelijke kant een krater werd gevormd. De eerste groep van vijftï? vluchtelta- ben-bouwvakarbeiders, die met hun ge zinnen in Nederland zullen worden toe gelaten, wordt omstreeks September in onsland verwacht. Zij zal later worden gevolgd door nog tweehonderd vluchte lingen met hun gezinnen. Zoals bekend is heeft de burgemeester van Dordrecht, mr J. van der Dussen, na het welslagen van de actie van het Comité Vluchtelingenhulp 1954 het initiatief genomen voor het opnemen van vluchtelingen-bouwvakarbeiders in ons land, die zouden kunnen helpen bij het oplossen van het woningprobleem. Een groot aantal gemeentebesturen volgde het Dordrechtse voorbeeld en verklaarde zich bereid, een aantal bouwvakarbeiders uit vluchtelingenkampen onderdak te verschaffen. De vluchtelingen zullen na aankomst in ons land voor enige tijd in kampen bij Griendsveen en Hors-America in Lim burg worden ondergebracht. Tijdens het verblijf in deze kampen, dat tussen de twee en de vier maanden zal duren, zul len de mannen een aanvullende scholing of een herscholing ontvangen in rijks werkplaatsen, Na voltooiing daarvan zul len zij zich met hun gezinnen vestigen in de gemeenten, die woningen beschik baar hebben gesteld. De inrichting van deze woningen zal voor een deel worden gefinancierd door de Federatie voor Vluchtelingenhulp. De 250 gezinnen zullen geheel in onze samenleving opgaan; de vluchtelingen zullen sociaal en economisch geheel als Nederlandse bouwvakarbeiders worden behandeld. Te Groton in de Amerikaanse staat Connecticut, is gisteren de tweede Ame rikaanse atoomduikboot, de „Seawolf' te water gelaten. De minister van marine, Thomas, ver klaarde bij deze gelegenheid, dat de V.S. hopen in een snel tempo meer onderzee boten van dit type te bouwen. Ook wordt er over gedacht om andere typen oorlogs schepen in het bijzonder vliegdekschepen, met behulp van kernenergie voort ta be wegen, aldus de minister. (aniaiotbApv) In het bijschrift onder de foto in de drie bruiden Bross was de woonplaats weggevallen. De zusters woonden in Pijnacker, alwaar in de katholieke kerk de huwelijken werden ingezegend. Toen na de oorlog de schrijver Herman de Man in Nederland terugkeerde, vond hij van zijn gezin slechts twee kinderen, een zoon en een dochter, terug. Zijn vrouw en de vijf andere kinderen waren slachtoffers geworden van de Jodenver volging door de Nazi's. Bij het uitbreken van de oorlog bevond de vermaarde beschrijver van land en volk van de Lopikerwaard zich in de Franse Alpen, waar hij zich aan zijn letterkundige arbeid wijdde. Gelegenheid om naar huis terug tekeren was er niet meer en daarom is hij tenslotte uitge weken naar Curacao, waar hij gedurende de oorlogsjaren leider werd van de radio- omroep. Zijn vrouw woonde met vijf van haar kinderen in Berlicum, maar kort na het bisschoppelijke protest tegen de Joden vervolging verschenen de Duitsers aan haar deur. Allen werden meegenomen en sedertdien heeft niemand meer iets van hen vernomen. Slechts de oudste twee van de zeven kinderen ontkwamen aan de moord: de zoon Joseph die op studie was in het Missiehuis te Weert, en het dochtertje Marietje, dat op kostschool was bij de Zusters in Engelen. In Weert kreeg Joseph daarna telkens weer een ander onderduikadres, maar toen de grond tenslotte toch te warm werd, vonden de paters voor hem een veilig onderkomen bij de heer Van der Heyden in Someren, wiens huis aan tal loze illegalen en ondergedokenen tijde lijk onderdak heeft verleend. Veertien dagen nadat de Engelse tanks Someren waren binnengedaverd, vond de jonge De Man zijn zusje terug. Kapelaan Thomassen uit Helden had haar een vei lig onderkomen bezorgd. Toen op 14 November' 1946 hun vader bij een vliegtuigramp omkwam, stonden de kinderen opnieuw verweesd. Het meisje ging zich aan de ziekenverpleging wijden; de jongen keerde terug naar „huis" in Someren, maar hij zette zijn priesterstudie voort, eerst in Weert, later in Argenteuil (B.) en in Leuven. In St. Truiden hoopt hij nu op 7 Augustus a.s. uit de handen van mgr Kerckhofs, bis schop van Luik de H. Priesterwijding te ontvangen. En op 14 Augustus is er groot feest in Someren-Eind, wanneer de aan- genomen zoon der parochie, Jos. C, de Man, daar zijn eerste plechtige H. Mis zal opdragen. Gistermiddag is in het Scheveningse Seinposttheater voor een aantal genodig den, onder wie minister Suurhoff en een aantal familieleden van medespelenden, de film „Australië roept" in première vertoond. Deze emigratiefilm is, met fi nanciële steun van de Australische re gering, door Polygoon-Profilti vervaar digd in opdracht van het Emigratiebe- stuur. Vórdat de voorstelling begon, vroeg de regeringscommissaris voor de emigratie, Ir Mr Haveman, in een korte speec'h de Australische ambassadeur de dank van het bestuur voor de geboden hulp over te brengen aan zijn regering. Karei Nort heeft „Australië roept" ge regisseerd. Hij heeft daarvoor tezamen met cameraman P. Out een bezoek van vijf weken gebracht aan Australië. Ver scheidene Nederlandse emigranten ver leende hun medewerking en hoewel de intrige van deze film is verzonnen, be rusten de feiten uit het leven van de in deze „speeldocumentaire' ten tonele ge voerde emigranten op de realiteit. „Au stralië roept' is uiterst simpel van opzet en men kan bepaald niet zeggen, dat het de bedoeling is geweest in hoerastemming reclame te maken voor de emigratie. Hetgeen niet wegneemt, dat eenvoudige zielen bij het zien van dit filmpje wel eens de indruk zouden kunnen krijgen, dat Australië één groot paradijs is, waar slechts vriendelijke en voorkomende men sen wonen. „Australië roept" is een ver dienstelijke menging van speelfilm en do cumentaire, die echter geenszins aan spraak kan maken op het praedicaat: indrukwekkend en weldoorwrocht. De conferentie van parlementsleden uit de landen van de Noordatlantische Ver dragsorganisatie is het gisteren vrijwel eens geworden over de vorm, waarin de interparlementaire samenwerking tussen die landen tot stand zal komen. De redac tiecommissie van de conferentie heeft een ontwerp-resolutie opgesteld, die zonder enige twijfel vandaag nog zal worden aangenomen. In deze resolutie, die gebaseerd is op de Canadese. Franse en Engelse voor stellen, die Woensdag zijn ingediend, ver zoekt de conferentie de voorzitters der betrokken parlementen om, volgens de door hen meest geschikt geachte proce dure, elk jaar afgevaardigden te zenden naar een conferentie van dezelfde aard als thans is gehouden en spreekt zij de wens uit, dat de regeringen van de lan den der NATO via de Noordatlantische Raad het hunne zullen doen om het hou den van deze conferenties te vergemak kelijken. Er zal onmiddellijk een permanente commissie worden gevormd, bestaande uit het bureau van de tegenwoordige conferentie (de Canadese voorzitter, de Belgische, Franse en Noorse vice-voorzit ters en de Nederlandse secretaris-generaal J. J. Fens) plus de vijftien leden van het besturend comité, die tot taak zal hebben de volgende conferentie voor ta bereiden. Naar aanleiding van het onderzoek naar de oorzaak van de branden, die zich de laatste tijd hebben voorgedaan in autobussen, heeft de min. van Justitie, de ryks- en gemeentepolitie, alsmede de verkeersinspectie opgedragen nauwlet tend toe te zien op de naleving van ar tikel 90 van het uitvoeringsbesluit auto vervoer personen 1939. Dit artikel ver biedt het vervoer van benzine door bus sen, bestemd voor personenvervoer, an ders dan in het normale benzinereservoir. Shinwell en Monty Het Parijse blad „Le Monde" laat in zijn nummer van 21 Juli een Joodse briefschrijver uit Jerusalem, dr F. Yssi- ron genaamd, aan het woord, die mede deling doet van een beslissing van de Hoge Raad van Jerusalem inzake een geval, dat, naar de briefschrijver vertelt, in alle opzichten gelijkt op de bekende Franse zaak-Finaly. Het geval was, aldus de briefschrijver, het volgende; een jon getje van vijf jaar, die wees is, is door het Israëlische Bureau voor sociale hulp wij zijn in September 1953 toever trouwd aan een echtpaar, waarvan de enige zoon, eveneens op vijfjarige leef- MINISTER - en toen werkloos (Van onze Londense correspondent) DE lust tot het schrijven van me moires is een typerende, pret tige karaktertrek in het Britse volk. Het aantal autobiografieën en memoires is legio, en altijj vinden zij gerede aftrek. Want de Brit mint „gossiping", een woord dat wij vertalen met „roddelen", doch dat in wezen een veel goed moediger klank heeft: men houdt er van over eikaars en andermans leven te praten, en pers en litera tuur doen hier hartig aan mee. De nieuwste autobiografie is die van Emanuel Shinwell, een Jood van Pool se afkomst, maar Brit in hart en nie ren. Met kennelijk plezier heeft hij zijn levensloop beschreven, en omdat zijn bestaan nauw met dat van de La bour Party verweven was, is zijn boek tevens een zeer persoonlijke beschrijving van de ontwikkeling van het Britse socialisme. Haast speels glijdt hij door de ja ren. nooit wijdt hij wijdlopige en diep zinnige beschouwingen aan de levens beschouwelijke problematiek, die aan elk politiek systeem ten grondslag ligt. Het socialisme was voor hem «en van zelfsprekendheid, omdat hij krachtens zijn kom-af tot de „underdog" behoor de en zichzelf door harde studie de kansen moest verschaffen, die het En geland van omstreeks 1900 hem niet kon en niet wilde bieden. Zijn politieke scholing deed de pien tere Emanuel, geboren in 1884 en zoon uit een kinderrijk gezin, op uit de van leeszalen geleende boeken en uit de practijk van zijn arbeidersleven. De. batteren leerde hij op de „speakers' corners", die beminnelijke marktplaat sen der publieke welsprekendheid en voortreffelijke uitlaatkleppen voor het afblazen van revolutionnaire stoom, waarmee Engeland sinds onheuglijke tijden gezegend is geweest. Stakin gen waren in de onderbetaalde arbei dersmassa aan de orde van de dag, want aldus de logica der arbeiders: of je nu werkt of staakt, verhongeren doe je toch! En als ze niet staakten, dan zorgde de baas wel dat ze wer den afgedankt als hun diensten niet meer nodig waren. „Full employment" was in die dagen een heetbegeerd, doch ongrijpbaar ideaal. HINWELL, de stevig gebouwde ar- U beider met z\jn vechtlustige O aard cn vlug begrip, dook als een bulldog in de strijd om de lots verbetering van de arbeider. Maar nooit wa^ hij, in gedachtengang noch in actie, de doctrinaire Marxist, zoals overigens het socialisme in Engeland nooit puur doctrinair-Marxistiscb is geweest. Al was het de socialistische theorie die hem en velen van zijn par tijgenoten tot handelen aanzette, nooit liet hij zich door de theorie overwel digen. „We waren onbloedige revolu- tionnairen", schrijft Shinwell type rend, toen hij voor het eerst in het Lagerhuis verkozen werd (1922), „doch daarom niet minder revolutionnair". Doch eerst moest hij vijf maanden gevangenisstraf uitzitten nadat hij in 1919 wegens opruiing veroordeeld was. De boeken uit de gevangenisbibliofheelc gebruikte hij voor het ophogen van zijn celkrukje, zodat hij uit het tralieraam kon kijken om een beetje blauwe lucht te zien, maar tevens nam hij grondig de inhoud ervan in zich op. KORT na zijn gevangenistijd werd hij in het Lagerhuis verkozen. Onder MacDonald werd hij mi nister voor het Mijnwezen, en met tussenpozen bekleedde hij andere minis tersfuncties in socialistische kabinet ten. Maar in 1931 keerde het politieke tij, en Shinwell „kwam te behoren tot de 2.900.000 werklozen". Hij kreeg een slechtbetaald baantje als propa gandist van de Labour Party en reis de het land af, om plaatselijke (slecht bezochte) partijbijeenkomsten toe te spreken. Geld om boeken te kopen had hij niet, maar het feitenmateriaal voor zijn toespraken deed hij op in boeken en encyclopaedieën in de plaat selijke leeszaal. En als hij, wat her haaldelijk voorkwam, geen geld had om de rekeningen te betalen, dan schreef hij een paar artikelen die grif in de socialistische pers geplaatst wer den. Zo leefde hij van de hand in de tand, tot hij in 1.935 opnieuw in het Lager huis gekozen werd. Hij maakte een reis door Amerika, bezocht met een commissie het Spaanse front, en toen de oorlog kwan, weigerde hij de hem door Churchill aangeboden post van tweede minister van Voedselvoorzie ning, omdat hij geen voorstander was van coalitie-regeringen. Na de oorlog kreeg hij zijn grote kans toen hij in Attlee's kabinet eerst minster voor Energievoorziening, toen minister van Oorlog, en later minister van Defensie werd. Vreemd genoeg was het juist in de beide laatste func ties dat hij de grootste bevrediging vond. Hij kon goed met de hogerge plaatste bevelhebbers overweg, en spe ciaal met de verre van gemakkelijke Montgomery wist hij goed om te sprin gen. HET typische, onnaspeurbare ka rakter van de Engelsman vindt men uitstekend weergegeven in een anecdote die hij over Monty, ver klaard niet-roker en geheelonthouder, vertelt. Shinwell maakte zich bezorgd over zijn verhouding tot een bepaald generaal, wiens vertrouwen hij maar niet kon winnen. Montgomery gaf het onverwachte, maar practische advies: „Ga eens een avondje met hem uit en maak hem kachel. Dat zal 'm ver anderen"!.. Toen Monty hem last bezorgde omdat hij in zijn openbare redevoeringen te veel politiek introdu ceerde hief hij waarschuwend zijn vin ger op tegen de grote man en zei: „Als je dit weer doet, weet je wat Ik dan zal doen?" Monty keek verschrikt op. „Dan zal ik een redevoering houden over militaire strategie!" Hij had geen moeite meer met de grote man van El Alamein, „want Monty wilde niet de kans lopen dat Shinwell het land zijn visie op de slag van El Alamein zou geven".. Shinwell's autobiografie geeft een beter inzicht in het karakter van het Britse socialisme dan welke zwaar wichtige verhandeling ook. AI is La bour's ster dau na de laatste verkie zingen tijdelijk verduisterd, zijn kracht is daarmee niet vergaan. En Shinwell geeft in een paar woorden het geheim van die kracht, als hij besluit: „Ik heb nooit geloofd dat de Gouden Eeuw in het verleden ligt. Zij ligt in de toe komst. Ais dit land de weg naar die Gouden Eenw kan aangeven, dan zal de rest van de wereld zonder enige twijfel volgen. En dan zullen de inspan, ningen van de hervormers en de agita tors niet vergeefs zijn geweest". Ziedaar Shinwell's karakter en dat van menige Brit in een notedop: socia list, vaderlander, onvermoeibaar vech ter en optimist. N.a.v. „Conflict with out malice", autobiografie van Ema nuel Shinwell tijd, door de Duitsers werd gedood. Dit echtpaar vat genegenheid op voor het kind en vraagt na een jaar langs de ge rechtelijke weg de wettelijke status van adoptief-ouders. Hiertegen komt de fa milie van de wees in verzet. Een zeer vermogende oom van moederszijde ver langt eveneens het kind te adopteren en het mee te nemen naar de V.S^ Deze oom beroept zich op de rechten van de bloed verwantschap. In eerste instantie worden de bloed verwanten in het gelijk gesteld, maar de afgewezen voogden wenden zich dan tot de Hoge Raad, die de uitspraak in eerste instantie vernietigt. Deze uitspraak van de Hoge Raad, de hoogste gerechtelijke instantie van Is raël, samengesteld uit de meest emi nente kenners uit de Joodse wereld van de gewijde en profane wet, is, zegt de briefschrijver, van „een zeldzame verhevenheid" en bevat tal van „strenge terechtwijzingen" aan de rechter in eerste aanleg. De kern ervan, in algemene bewoordingen gesteld, luidt dat voor <ie Joodse wet de voornaamste overweging, welke beslissend moet zijn voor de uitspraak over een aanvrage tot adoptie „niet is de rechten van het bloed, maar het welzijn van het kind". De zaak wordt teruggewezen naar de rechter in eerste aanleg, die bij het vast stellen van wat het welzijn van het kind is, rekening zal moeten houden met „het milieu waarin het thans wordt opgevoed", met de inconveniënten „van een nieuwe ontworteling en een verplaatsing in een nieuwe en vreemde wereld", waarin het onderworpen is aan „het pijnlijk proces van readoptatie en heropvoeding...." Hieraan voegt de briefschrijver toe: „De betekenis van dit arrest zal nie mand ontgaan. Het zal in het bijzonder mijn geëerde Franse geloofsgenoten te denken geven, die met een Joods ge noemd edelmoedig elan, zich met hart en ziel in dienst hebben gesteld van een zaak, welke, naar men ziet, bij voor baat door het Joodse recht veroordeeld was. Het vonnis van de Hoge Raad van Jerusalem geeft in feite achteraf maar zonder mogelijkheid van appèl aan de affaire van de kinderen Finaly de sanctie van de Joodse juridische tra ditie en schenkt in deze de overwinning aan de christelijke voogdes Zonder een oordeel te willen uitspre ken over de weergave en interpretatie van het vonnis door deze Joodse brief schrijver, vestigen wij de aandacht op deze interessante kwestie, de vraag stel lend of zij ook betekenis kan hebben voor gevallen, analoog aan de affaire- Finaly. Blijkens een mededeling van het Ne derlandse Eiercontrólebureau zijn in het eerste halfjaar van 1955 906.411.342 verse kippeneieren, 4.919.174 broedeieren, 3.743.630 millioen kippeneieren 2e soort en 16.804.981 verse eendeneieren voor uit voer goedgekeurd. Voor de week van 11 /tm 17 Juli waren de cijfers in dezelfde volgorde 24.604 940, Uitg. Odhams Pre«. 1139.680, 93.960 en 230.040 stuks.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3