Het kopen van een tweedehands wagen is een kwestie van wakker blijven Het feest van Trastevere HET GROOTSTE GEVAAR OP EEN AUTOVEILING Auto-suggestie Verkoop-systeem kent geen geheimen T ZATERDAG 23 JULI 1955 PAGINA fR ZIJN MAAR weinig mensen die niet als droom een auto koeste ren. Met het groeiend aantal auto's langs 's Heren wegen accelereert de begeerte naar 'n auto in de menselijke brei nen; het is geen uitzondering wanneer men tracht voor enkele weken een tweede hands karretje op de kop te tikken om er een gezellige vacantie mee te beleven. Wellicht, zo redeneert men, krijgen we er straks hetzelf de geld voor terugVeelal trekt men dan naar een auto veiling, waar de geruilde wa gens in drommen onder de hamer gaan. Men trekt er heen met de idee onmiddel lijk te kopen, maar dat hier in het grote gevaar schuilt gefascineerd door de droom een verkeerde keus te ma ken, is de les die onze redac teur leerde toen hij enkele dagen geleden op zo'n auto veiling belandde en er on middellijk tot zijn oren toe in de illusies geraakte Daar komt nummer één van van avond. Een fraaie Citroën Sport 1952. De experts die deze wagen gekeurd en getest hebben zeggen: Het is inderdaad een Citroën Sport 1952. De Citroën blinkt als een pas gewassen baby. Mannen in witte jassen slaan de deuren open- Het dashboard lokt. De zitting lokt. Het stuur loktDe veiling meester dreunt de gegevens van het expertise-rapport op, maar wij horen het niet meer De drukte rond ons gaat voort. Auto's draven voor, biedende stemmen rijzen uit het publiek omhoog. We halen diep adem. De heer Woudenberg had gelijk, men moet hier méér komen om wakker te kunnen blijven. VIC. Zestigduizend kopers En dat zijn dan de reglementen klinkt het door de microfoon. Is een motorvoertuig geveild en ge gund met een essentieel technisch defect, dat noch op het inschrij vingsformulier, noch op het betreffende deskundigenrapport staat vermeld, dan geld terug. Geleidelijk in stemming ÜEN BEETJE SLAPERIG wadi- ten de beestjes op hun nieuwe baas. Voor deze gelegenheid glan zend in de was gezet staan ze in een lange rij, bumper aan bumper, zoals op andere dagen in deze Rotterdamse veemarkthallen de koeien kop aan staart staan. Man nen lopen er om heen en betasten schoft en poten en soms slaat er een de motorkap open en bekijkt liet "cbit. De auto's loeien niet zoals de koeien doen, maar staren dromerig uit hun koplampen. De mannen die er om heen drentelen hebben ook iets dromerigs over zich. Iets warigg, want de Eerste Nederlandse Auto Veiling Onderneming biedt Luid klinkt de stem van de vei lingmeester door de grote hal terwijl het publiek vol belang stelling om de aangeprezen wa gen samendromtMannen in witte jassen openen de deuren, opdat iedereen kan zien dat het niet alleen tweede hands automo bielen, maar minstens evenveel dromen. En de welbespraakte vei lingmeester is niet alleen maar ver koper van paardenkrachten, maar ook een deskundig illusionist! ook binnen allemaal nog onbe rispelijk is. Een chauffeur laat de auto voor- en achteruit rijden en ook de motorkap geeft gewillig zijn geheimen prijs. Wie heeft er belangstelling? De veilingmees ter is een en al oor. siteit van de droom. Het kan een ob sessie worden. Een roes, die zich uit in het onverantwoord meebieden. De droom moet werkelijkheid worden. Die wagen, waarin ik in gedachten al tochten maakte, is mijn. Vijftig gul den erop. Nog eens vijftig gulden er op. Het is wel niet precies wat ik nodig heb, maar die auto fascineert De weg voert kronkelend door het Franse berglandschap en de wijn gaarden vliegen soepel aan ons oog voorbij. Kalm, als de wijzer van een stilstaande klok, staat de snelheids meter op honderdtien. Onze linker arm ligt, losjes, met de elleboog bui ten het portierraam; afgunst vond er de naam Chimpansé-rijders voor uit; met de rechter uiteraard ge- handschoende hand corrigeren we fijntjes het stuurDe motor ronkt niet, maar zoemt, als een bij die van de ene bloem naar de andere vliegt. lieve vrouwen wuiven ons vanuit de wijngaarden toeIn het vaasje vóór ons prijken pasgeplukte bloe meneen zoele tocht glijdt door de geopende ramen langs onze wan genhet is als in een droom.... ACCOORD! brult de veilingmees ter. Deze prachtige, uitstekend lopen de wagen is voor U. U zult er veel plezier van beleven, dat voorspel ik U. Een goedgekleed heer klost met energieke stap onze illusie stuk om op het kantoortje de financiële zaken te gaan regelen. De Citroën stuift met loeiende motor uit ons leven weg Volgende wagen, zegt de veiling meester. Het is een Toen we met de glanzende Hill- man in de straat arriveerden gingen vele ramen en monden openEen beeldje, zei de familie. Een moord- kar, zeiden de schooljongetjes...- buurvrouwen bekommerden zich over de betaling, maar het lieve buurmeisje was een en al ontzag en stapte ongevraagd naar binnen. Met zachte hand streek ze over de licht groene bekleding en aaide voorzich tig het dashboard. Uitdagend drukte ze op de claxon'.een Engel zei ze spontaan. De Engel startte soepel lllllllllllllllllllll» Bijzonder inspirerend strakke betonweg. De rest van het verkeer blijkt louter uit slakken te bestaan. De zon schijnt fel op de fon kelende motorkap en machtig zoe men vóór ons de cylinders. Dit is geen rijden meer, dit is vliegen. Kan het nog harder, vraagt onze blonde metgezellin schalks vanuit een char mant lederen jackje. Zeker, zeggen we vlot. We zullen 'm eens in zijn drie gooien. Soepel schakelen we ho ger. Nog harder, zegt de race-engel, die even bruingebrand is als wijzelf Natuurlijk, antwoorden we dan maar HERVEILEN, zegt de veilingmees ter scherp. Dat is geen bod. Zestien honderd gulden voor zo'n wagen. Volgende week kunt U weer bieden in Amsterdam. Kijken wat ze er daar voor over hebben. En dan, met een blik naar de ingang: de volgende auto is een juweeltje. Loopt van zui nigheid alle benzinepompen voorbij. Motor glijdt als boter. Trekt als een leeuw Wie biedt? Een waaghals durft het aan en zegt Veertienhonderd. Maar dan heeft hij het gedaan. Veertienhonderd gul den voor zo'n wagen, dat is onbe hoorlijk, zegt de veilingmeester. Ik wil niet zeggen dat U onbehoorlijk bent, maar Uw bod is dat wel. Dat is geen bod. Wie biedt er serieus? Serieus, zegt de vriendelijke gara gehouder, Uw tank is werkelijk nog vol. Maar dat is onmogelijk, zeggen we overtuigd, we komen zojuist uit Maastricht, zonder onderweg te heb ben bijgetankd. De man haalt de schouders op. Zuinige wagen, zegt hij wijs. Rijdt U maar rustig door, er is geen vuiltje aan de lucht. Op nieuw vreten we kilometers, maar er is geen beginnen aan. De tank blijft vol. De motor wil geen benzine. Zit er wel een motor in? Zou er iets mis zijn JUIST, loeit de veilingmeester. Die wagen is van U. Dit juweeltje wordt Uw eigendom. Een rijdende reclame voor de ENAVO. Proficiat, mijnheer. Volgende wagen. Geluid loos schuift een zwarte koets naar voren Het was een uitstekende voorstel ling geweest die avond in de schouw burg. Het publiek had genoten en er was, letterlijk, met bloemen gesme ten. Langzaam verlaten we de uit gang en schrijden door de koude nachtwind naar het parkeerterrein. Groot en glanzend staat daar de li mousine. Ons gezelschap, gehuld in een dikke persianer, wrijft een denk beeldig vlekje van het lakwerk. De omstanders staan sprakeloos in groepjes bijeen om het rijdende pa leisspeels halen we de sleutel- jes te voorschijn.de deur van het slagschip gaat geruisloos open en eni ge ogenblikken later rijden we, even geruisloos weg.een van rechtsko- mende bestelwagen geeft uit louter De veilingmeester is een van de belangrijkste mensen op de auto veiling. Hij beschikt over een uitgebreide vocabulaire en weet de wagens op de meest originele wijze aan te prijzen. Vanaf zijn hoge lessenaar raakt hij steeds weer enthousiast over het nieuwe modelletje, dat coquet als een mannequin voor het podium verschijnt en niet zelden krijgt de argeloze koper de indruk dat de man van plan is zo dadelijk zelf een hoog bod te gaan doen op de veelgeprezen automobiel. We zien hier de heer B. A. J. Wittkampf, die samen met veilingmeester D. Nijs verleden jaar door ruim tweeduizend klopjes evenzovele auto's van eigenaar deed verwisselen. bewondering voorranghet stuur ligt soepel in onze handen, maar de bank is hard. Doodgewoon hout. Naast ons zit nog steeds de midden stander, op zoek naar iets om mee rond te gaan. Voor ons nog steeds het kind, gehurkt tegen de tribune. We zijn ontwaakt. Ergens uit het pu bliek werd te hoog geboden, ergens in ons onderbewustzijn zei een stem metje: Dit kan niet, dit is niet reëel meer. Zelfs dromen kunnen op som mige momenten realiteit zijn. tot dagdromerij is dit vlotte sportwagentje, dat onder grote be- me. Nog eens vijftig gulden. Het zweet parelt me op het voorhoofd. Niemand meer? Verkocht, roept de veilingmeester. Ik knik vergenoegd. Zo ben ik, als nieuweling, het groot ste gevaar voor een auto veiling „Ondeskundig kopen", zegt direc teur Woudenberg, is voor ons funest. De klant is niet tevreden, hij gaat met iets naar huis wat hij niet wilde hebben. Rouwkoop noemen we dat. Wilt U een raad hebben. Ga nooit voor de eerste maal naar een auto veiling om te kopen. Wacht tot U de techniek goed kent. Koop dan. U raakt dan niet meer verliefd op een appetijtelijk voertuig, dat U eigenlijk niet nodig hebt. U gaat naar huis met wat U wenste. U bent dan één grote reclame voor de ENAVO. HET IS DE eerste keer dat we een ENAVO-autoveiling bezoe ken. De ENAVO veilt wekelijks in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, en in totaal vonden langs deze weg reeds zestigduizend kopers een auto. Nog steeds gaan er per week twee honderd vijftig wagens onder de hamer. Wagens, die stuk voor stuk de auto-ontberende kijker inspi reren tot een droom. In welke mate? Hoe groot is het gevaar gegrepen te worden door de macht van deze droom? We willen het ervaren. We zetelen ons op de publieke tribune, gelijk in een rechtzaal. Houten ban- kenj met rechts van ons een dame, die hier „zuiver voor de lol" zit en links van ons een middenstander die iets nodig heeft om de waar rond te brengen. Achter ons een vakman. Voor ons een kind. De veilingmees ter neemt vanaf zijn enorme school meesterslessenaar het woord. Tweede-handsauto's kopen is een kwestie van wakker blijven, luidt de raad, maar vaak is dat beslist niet gemakkelijk bij het aanschouwen van al die glanzende dromen- op-wielen, die voor een dikwijls geheel niet overdreven bedrag Uw eigendom kunnen worden. Close-up van de publieke tribune. en op de hoek passeerden we een afgunstig iemand, die met rood hoofd aan zijn auto stond te zwengelen. Hij heeft óók een auto, joelde het lieve buurmeisje, kijk hem eens pech HEBBEN!! loeide de veilingmees ter. Een man met een pet op rees van zijn bank. Trots keek hij in het rond. Ziezo, die was zijn. Het publiek wendde na een laatste blik het hoofd, gelijk men dat doet aan een geopen de groeve. Toen keek men naar links. Een rode Singer sportwagen, met blinkend chroom en open kap verscheen alweer voor het front. Iets voor de sportliefhebbers, zei de vei lingmeester. Met diep-gebruind gelaat, de haren verborgen onder een wit race-kapje snellen we in peilloze vaart over een (Van onze Romeinse correspondent ROME, 19 Juli 1955. De Madonna van de Carmel is de Patrones van Trastevere. En waar liet afgelopen Zaterdag haar feest dag was, begon toen ook het feest voor Trastevere. Een feest, waar Rome slechts zijdelings mee te maken heeft zoals ook de Madonna van de Carmel een trasteverijnse Madonna is, met wie Rome helemaal niéts te maken heeft. Dat jaarlijkse festijn heet dan ook de „Festa di Noiantri", en dat alleen be tekent al, dat alle anderen er buiten blijven. In vroeger dagen was het zo, dat er enkele herauten van Trastevere plechtig de brug overtrokken om de Ro meinen kond te doen, dan „het"' feest begonnen was en dat zij als zij zich behoorlijk gedroegen gedurende de feest-periode in Trastevere mochten ko men. Dat deden ze dan ook maar al te graag evenals het nu nóg het ge val is. Het feest is typisch Romeins (pardon: we bedoelen trasteverijnsHet kent geen organisatie, nauwelijks een pro gram, en het duurt letterlijk zo lang STELLEN WE IN bijgaande re portage vast dat de veiling meester van de ENAVO een illusionist is, wij dienen daaraan toe te voegen dat hij dit op een eerlijke wijze is en geenszins tracht de ad- spirant-kopers de spreekwoorde lijke knollen voor citroenen te ver kopen. Trouwens, het verkoop-sy steem van deze auto-veilingen laat dat niet toe. Het functionneert uit stekend en de practijk heeft uit gewezen dat er moeilijk een betere methode te vinden is. Zij die een motorvoertuig willen kopen kunnen zich in verbinding stellen met de di rectie om zo aan de hand van prijs opgave, proefrijden etc. een keuze te doen. Heeft men eenmaal de keuze gemaakt dan kan men, als het nummer doorkomt, zelf bieden of laten bieden. Komt er een wa gen waarvoor men niet helemaal durft instaan, dan brandt er een rode lamp. Het betalen van de gekochte wa gen kan twee dagen worden uitge steld in Rotterdam drie dagen om de koper in de gelegenheid te stellen bij het constateren van een verborgen defect een klacht in te dienen. Doch dit komt zelden voor. Het expertiserapport dat wordt uitgebracht door leden van het Ne derlands Instituut van Auto- en Mo torexperts geeft in verreweg de meeste gevallen een juist beeld van de conditie waarin de wagen verkeert en deze». doopceel wordt ter veiling in extenso gelicht. „Het is ook onze belang" zegt de directie van de ENAVO, dat U tevreden naar huis gaat en voordat de vei lingmeester, ten teken dat de koop is gesloten met een coquet stokje een klap tegen zijn lessenaar geeft klinkt het dan ook stee-vast iedere keer: Is iedereen tevreden, heeft iedereen gezien..?'' Want dat is punt één voor een bona-fide autoveiling; men wil kla re wijn schenken, ook voor het vaak van alle technische kennis versto ken publiek, dat voor het eerst komt nippen aan de oh zo gemakkelijk troebel wordende automobielen cocktails. het duurt. Nu eens tien dagen, dan weer zes weken. Een voortreffelijk principe, omdat men alles in het leven kan regelen en organiseren en dwin gen, behalve een feest. Als het ge slaagd is, waarom zou je het dan doen eindigen? En als het „afloopt"., wel nu, dan eindigt het immers vanzelf? Dit jaar begon het nogal tam. Maar met het feest begon de hitte en dat be tekent, dat iedereen zo lang mogelijk op straat blijft rondhangen, omdat het thuis toch niet uit te houden is. En zo is het feest geleidelijk in de stemming gekomen en alle tekenen wijzen er op, dat het dit jaar lang gaat duren. Er zijn wedstrijden van alle soorten: van rolschaatsende kinderen tot en met bedienden-met-volle-bladen. Er zijn eetwedstrijden, (waarbij de deelnemers met de handen op de rug gebonden moeten trachten zo gauw mogelijk zo veel mogelijk spagghetti naar binnen te werkenEn er zijn zangwedstrijden En deze laatste vormen eigenlijk voor de buitenstaanders het hoogtepunt. Want nergens anders hoort men zó zingen als in Trastevere tijdens de Festa di Noi antri. De oude, vreemde, ietwat-ooster- se wijze van zingen, die men „Stornel- lare" noemt. Wonderlijke, nimmer ver anderde melodieën, waar de zangeres hun woord en antwoord improviseren, terwijl ze heupwiegend op het rhythme elk op zijn beurt de anderen trach ten te overtroeven. Zowel met hun stem als met hun woorden. Men kan daar uren naar luisteren met een glas wijn ergens op een piaz za, terwijl het denkbeeld van naar huis en naar bed te gaan, steeds belachelij ker wordt Het feest begon ook dit jaar met de intocht van de roemrijke Bersaglieri, Tot diep in de nmJtt zijn langstelling ook on der de hamer gaat. Chroomwerk is klok en klokzuiver, zegt de veilingmeester. Wie biedtMaar we be hoeven al niet meer te bieden, in gedachten rijden we al IIIIIIIIIIIIIINIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1I! De kruidenier, die naar de autovei ling trekt om een tweedehands kar retje op de kop te tikken, zit al in het vehikel vóórdat de portieren ter demonstratie, zijn geopend en te gen de tijd dat de goede kwaliteiten van motor en accessoires worden op genoemd, stuift hij al vol gas langs 's Heren wegen. Dat is het genot en tegelijkertijd de tragiek van zo'n autoveiling. Het is het zich verlusti gen aan de idee: ik rijd er zo mee weg; het spelen met de gedachte, die auto is van mij. De prijs is dan nog niet genoemd. Dat komt later pas. En merkwaardig, naarmate de betrokken wagen dichter in het fi nanciële bereik ligt, stijgt de inten- die met hun hane-veren en hun trom petten Trastlevere binnenrukten tot ma teloos geluk van de buurt. Want tussen Trastevere en de Bersaglieri bestaat en oude verhouding. Tot de oorlog hadden ze in Trastevere hun kazerne. En wie niet weet, hoe de kazerne van de Ber saglieri in elkaar zit, kan ook niet we ten wat dat betekent! Zulk een kazer ne heeft geen deuren en geen trappen.. Om binnen te komen, moeten de stoe re knapen over de muur heen klim men en om zich naar de slaapzalen te begeven dienen ze gebruik te maken van touwen, die langs de gevel han gen (De eetzaal bevindt zich op de bovenste verdieping De opleiding van de Bersaglieri, die altijd een keurcorps zijn geweest, stelt de moderne commando-troepen in een bleek avondlicht. En men hoeft maar één keer de pezige knapen te hebben zien marcheren (in looppas n.l.) om te begrijpen, dat het een eretitel is om daarbij te horen. En zoals ieder jaar hebben er weer betogingen plaats gehad in Trasteve re ter gelegenheid van de intocht van het „eigen" corps. „Geef ons de Bersaglieri terug!" Met spandoeken en een delegatie naar de nieuwe minis ter van defensie Het feest is in volle gang. Voor jong en oud. Want tot diep in de nacht zijn de gezinnen op straat. De allerklein sten krijgen de borst (en als ze erg op gewonden zijn, een lepeltje rode wijn. en de kleuters lopen met enorme ge kleurde ballen en eten tonnen nougat. En de ouderen zitten rond te zien of peinzend te luisteren naar de „stornelli" en de bekende melodieën. Want het is nu koel en kleurig en verlicht. En het idee om naar huis en naar bed te gaan, is inderdaad een belachelijk idee. de kinderen op het feest

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 11