MOLOTOF bedierf de sfeer Fotografen gingen op de vuist Rechter en officier verstonden geen Soendanees Indonesische kabinet afgetreden Auto's botsten bij Amsterdam Genève bracht niet gewenst resultaat Nog doorsudderen Vruchteloze race tegen de klok Tegen het einde der Grote-Vier conferentie sombere gezichten in Genève Hardnekkig VANDAAG HET EINDE Poging om trein te laten ontsporen? Gechoqueerde drankbestri jdsters EEN BEETJE FELDGRAU, EEN BEETJE KHAKI „Modeshow" in Bonn Soekarno afwezig Zaterdag 23 Juli 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN r' Op rails bij Zwolle lagen hek en biels Trein denderde er zonder ongelukken overheen De verwisselde(?) babies" Einde verbanning bij de kraag Kerkenbouw-Zondag Bisdom Haarlem Brigadier Piet en de semi-prof En de Duitse feestpakjes van vroeger Opivinding bij zitting in saak-Jungschlager Getuige Ulmer slaat met de vuist op tafel Bestuurders en passagiers vlogen over Haarlemmerweg WEERBERICHT V Platonisch öu&ttnlIUtritt!? Êssdjcmueg3? fel:: 22320 ^olter&am 1 Gerechtelijk onderzoek gevraagd Kabaka ma Boegancla terug naar verhoogde bouwkosten, VERHOOGDE BUDRASEN Opbrengst minstens ƒ200.000 „Over godsdienst zitten praten" Pure fantasie De verdedigster, mevrouw Bouman, Meineed? Dreigende status quo De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Opklaringen, maar ook tijdelijk zwaar bewolkt met plaatselijk wat motre'gen. Ongeveer de zelfde temperaturen. Zwakke later matige wind tussen Noord-West en Noord. Zondag 24 Juli: Zon op 4.50, onder 20.46 uur. Maan op 11.23, onder 22.20 uur. Maandag 25 Juli: Zon op 4.51, onder 20.44 uur. Maan op 12.35, onder 22.40 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT waren, even na zes uur, hervatten de ministers hun overleg, waarvan het resultaat zoals wij boven reeds zei den nihil is geweest. (Van onze redacteur) GENcVE, Zaterdagmorgen. OP DE VOORLAATSTE dag van de conferentie is het zwaartepunt van de besprekingen zeer ondubbelzinnig komen te liggen bij de ministers van buitenlandse zaken, die in een soort race tegen de klok gepoogd hebben het eens te worden over de aanbevelingen, die zij hedenmorgen aan de Grote Vier zullen moeten doen naar aanleiding van de problemen, die hun ter bestu dering waren tX'vertrouwdde Duitse hereniging en de Europese veiligheid, ontwapening en tenslotte het gisteren door de Russen ingediende voorstel voor een non-agressiepact tussen NATO- en Warschau-bloc. Vanaf half tien gistermorgen zijn de ministers bijna onafgebroken in conclaaf byeen geweest. Men mag aannemen, dat, toen zij gisteravond om elf uur defini tief hun overleg beëindigden, het resultaat van al hun besprekingen nihil was. °e goede verstandhouding, die tussen de Grote Vier heerst, is blijkbaar nog niet tot het ministeriële niveau doorgesijpeld. De regeringsleiders zullen nu heden morgen moeten beslissen. de beurt kwam aan Sir Anthony Eden stelde deze voor het hierbij voor van daag te laten en de vergadering op te breken. „Het is op het ogenblik van vitaal belang, dat de ministers zo snel mo gelijk met hun werk kunnen doorgaan. Onze vergaderzaal is de enige, die op simultaanvertolking is ingericht. Ik stel daarom voor, dat wij de minis ters de beschikking geven over onze zaal en dat de verklaringen die pre mier Boelganin en ik nog zouden af leggen in de notulen opgenomen wor den", zo zeide Sir Anthony. Dit werd goedgevonden en president Eisenhower stelde daarop voor heden morgen om elf uur opnieuw bijeen te komen en wel in beperkte zitting. Tot nu toe plachten de Grote Vier tijdens de besprekingen gesecondeerd te wor den door hun ministers van buiten landse zaken en een achttal deskundi gen. Aldus werd besloten. Onmiddellijk nadat de regeringsleiders vertrokken De Franse en Britse woordvoerders toonden zich na afloop van de minis tersvergadering uiterst pessimistisch. Pinay zei onomwonden: „Wij hebben geen overeenstemming bereikt. Het had wel gekund als Molotof wat meer be grip had getoond". De commentaren kwamen ook verder in het algemeen hier op neer, dat het te hopen is dat de Grote Vier op de vergadering die he denmorgen om 11 uur begint, de wijs heid zullen vinden om de tussen de ministers ontstane kloven te overbrug gen. Alleen de Amerikaanse woord voerder scheen iets minder somber. Hij nv/jmde de situatie „verre van hope loos" en legde meer de nadruk op de mogelijkheid dat de Grote Vier alsnog een uitweg zouden vinden. De geschil- Punten hadden immers goeddeels op de procedure betrekking. Van Russische zijde ontbrak alle commentaar. De Fransen gaven te verstaan dat minister Molotof zich hardnekkig tegen alle pogingen om tot een vergelijk te komen verzet heeft. Naar wij uit wel ingelichte bron vernamen zou de Rus sische minister onverzoenlijk zijn blij ven eisen, dat de Duitse hereniging eerst na de totstandkoming van een Europees veiligheidspact zijn beslag zal moeten krijgen. Ook zou hij onverbid- dellijk hebben vastgehouden aan de Russische ontwapeningsvoorstellen. Of ficieel is op Eisenhowers sensationele manoeuvre door de Russen nog niet ge reageerd, maar het schijnt dat de Sov- iets-afvaardiging zijn pla/nen tot uit wisseling van militaire gegevens niet twm>eJ?igend kan vinden. Men zou niet Amp -i aan de oprechtheid van de deel nse president, doch van oor- nlmfZlIn dat zijn plan het belangrijkste p nt' het verbod van atoomwapenen, omzeilt. He Grote Vier zelf zijn gistermiddag maar een uur bij elkaar geweest. Hun vergadering zou om half vijf beginnen, maar de Russen kwamen twintig minu- °n te laat. Kroesjtsjef en Boelganin hadden een ritje langs de oever van het Meer van Genève gemaakt. Ook Eden kwam iets later dan afgesproken. Slechts Eisenhower en Faure hielden zich stipt aan de afspraak. De bespre king ging over punt vier van de agenda het probleem van de contacten tussen Oost en West. President Eisenhower en Premier Faure legden ieder een ver klaring ter zake af, doch toen daarop GENEVE, Zaterdagmorgen Vandaag zal dan een einde komen aan de conferentie der Grote Vier. Eerlijk Sezegd, bij de delegaties noch bij de pers *s men daar bijzonder rouwig om. Er is deze week hard gewerkt, maar een ver enging van enkele dagen zou toch biet veel zin hebben. Nogmaals, de kwes ties zyn té veelomvattend en té uitge breid dan dat men er op korte termijn Paar ieders tevredenheid zou kunnen uit komen. Dat had men trouwens ook nooti Ptogen' verwachten. Mogelijk zullen de Russen nog een po- ginj doen de conferentie gaande te hou den. En mischien is Molotof's hardnekkig heid van gisteren voor een groot deel sa botage geweest om dit te kunnen berei ken. In San Francisco had hij al gesput terd tegen de termijn van 4 a 6 dagen, die z.i. te kort was. Nog steeds is het evenwel de bedoeling dat de Amerikaanse president vanavond om zes uur de thuisreis zal aanvaarden. Zijn particuliere vliegtuig, de „Columbi- Pe" is gistermiddag hier teruggekeerd, na in Münehen te hebben getankt. In dat geval zullen de Russen wel niet veel langer in Genève blijven, maar offi cieel is hierover nog niets medegedeeld. De conferentie zelf zal vermoedelijk tegen lunchtijd worden gesloten. Nader meldt AFP dat de mogelijkheid bestaat dat de ministers van buitenland se Zaken tot Zondag bijeen zullen blyven. Het vertrek van de Amerikaanse presi dent zou evenwel niet worden uitgesteld. Dat de Grote Vier zo gretig hapten m Eden's voorstel de vergadering op te bleken, toont wel, dat zij niet bijzonder geïmponeerd waren door hetgeen zij elkander te vertellen hadden. Eisen hower was als eerste begonnen en had gezegd, dat de hinderpalen voor de uitwisseling van inlichtingen en ideeën moesten worden weggenomen Hij bepleitte grotere mogelijkheden voor het toerisme. Faure deed dit alles iets minder platonisch en kwam met een nauw keurig omschreven plan: vrijheid van voorlichting, faciliteiten voor de pers j ontwikkeling van de handelsbetrek- kingen en uitwisseling van statistische j gegevens. Eden s bijdragen bleven beperkt tot i enkele aantekeningen in de notulen: uitwisseling van studenten, leraren. "PastOfïP TialvtP kfl'kdicf films en boeken, wat meer visa voor ratelUU1 PdlVlC ^VIIVUICI de Soviet-Unie en mogelijkheden voor individueel bezoek aan dit land door „gewone Westelijke toeristen". ®oe'2anin in dit verband alle- maal haa^ willen zeggen bleef voor ons een geheim, zij het dan een niet zeer intrigerend. De Russische perschef wilde er gisteravond niets over zeggen Achteraf zou dit echter een misver stand zijn geweest, omdat men gedacht had, dat Eden's voorstel voor de ver daging van de vergadering zou in- houden, dat Boelganin over punt vier morgen nog eens aan het woord had kunnen komen. Nu dat niet het geval bleek te zijn, zou de Russische pers dienst vandaag deze omissie herstel len en ons een ongetwijfeld boeiende verzameling welluidende zinnen ter hand stellen. (Van onze correspondent) De laatste trein ZwolleAlmelo is. Donderdag, naar men aanneemt, aau een poging om hem te laten ontsporen, ont snapt. Bjj de overweg in de Marsweg aan de rand van Zwolle was een ijzeren hek van een weiland op de rails gelegd De trein denderde er echter overheen zonder er aanvankelijk hinder van te ondervinden. Maar drie kilometer verder raakte zij toch defect. Het hek was na melijk onder de trein blijven hangen (Van onze verslaggever) GENèVE, Vrijdag. Een aantal dames hier ter stede heeft een brief vol goede raadgevin gen aan president Ei-enhower ge stuurd. De dames, die allen lid zijn van een drankbestrijdingsclubje, io nen zich diep geschokt en gealarmeerd over de respectabele hoeveelheden whisky en wodka, die hier per vlieg tuig uit New-York en Washington aangevoerd zijn en zij bezweren de president, dat het onmogelijk is verstandige beslissingen te nemen, wanneer er zich ook maar een drup pel alcohol in het menselijk lichaam bevindt. De Amerikaanse president zou, volgens de dames, het goede voorbeeld moeten geven en ervoor moeten zorgen, dat whisky en wodka door spuitwater vervangen worden. Het is niet bekend of de president deze zienswijze tot de zijne gemaakt heeftwel is bekend, dat twee mannen van zijn lijfwacht vandaag hals over kop naar Washington teruggestuurd zijn, omdat zij in een Geneefse bar een kleine rage veroorzaakt hebben. Een aantal bezoekers heeft daarbij rake klappen opgelopen en een niet geringe hoeveelheid glaswerk was bij de kloppartij gesneuveld. Meer dan honderd fotografen zijn vandaag bij de villa „La Pastorale", waar de Russische delegatie zijn hoofdkwartier heeft, slaags geraakt. Zij zouden een foto maken van Boel ganin en Eclen maar vochten om de De heer en mevrouw van Duyn uit Leiden willen trachten door middel van een gerechtelijk onderzoek zekerheid te krijgen omtrent de vraag of hun dochter Lenij kort na haar geboorte verwisseld is met een dochter van de familie Van Veg- ten uit de Haarlemmermeer. Sinds enige lijd zijn namelijk, zoals gemeld, vermoe dens gerezen, dat de beide meisjes 23 jaar geleden als babies tengevolge van een vergissing in het Academisch Zieken huis te Leiden zouden zijn verwisseld, zodat zij niet door hun eigen ouders zou den zijn opgevoed. De juistheid van deze vermoedens staat echter geenszins vast. De heer en mevrouw Van Duyn hebben voor het gerechtelijk onderzoek de rechts kundige bijstand ingeroepen van Mr Dr W. Hugenholtz uit Leiden. beste plaatsen. De Russische en Britse regeringsleiders bleven enkele ogen blikken staan, maar toen zij de stom pende, duwende en trappende massa voor zich zagen, wachtten zij het re sultaat niet af en gingen naar binnen Toen de fotografen bemerkten dat ze geen foto's meer kanden maken, lie pen ze terug de straat op, heftig de baterend, totdat ze opnieuw op de vuist gingenZij keerden zich tenslot te tegen een man, die zij ervan be schuldigden riet bona fide te zijn. Een woedende collega wierp zijn uitrusting tegen de grond en bewerkte het zwar te schaap met de vuisten. Er vlogen brillen over de grond, er spatte bloed uit neuzen en er was meer dan een blauw oog. De aangevallene, die be halve van de fotografen ook nog zijn portie kreeg van een schreeuwende menigte toeschouwers, rende terug naar de ingang van de Sovjetvilla roepend: politie, politie! Hij viel de verbaasde gendarmes in de arm en vroeg om bescherming. Zijn collega's durfden kennelijk niet tegen de gewa pende macht op te trekken en lieten de man daarop verder met rust. losgeraakt en waarschijnlijk een beetje meegerold waardoor een luchtslang werd losgerukt. In Laag Zutphen bleef de trein staan. Het sein ging 0p onveilig, toen deze trein niet arriveerde in een van de vol gende stationntje, waar de tegemoet komende trein moest worden gepasseerd. Deze lijn heeft namelijk enkel spoor. Een spoorman die langs deze lijn woont en tot taak heeft regelmaig di baanvak te controleren zag de defecte trein en het onveilig signaal. HJj toog daarop op on derzoek uit en vond liet kapotgereden hek. Een eind verder, ongeveer 250 me ter voorbij de plaats, waar de trein over het hek ging. trof hij op de rails nog twee bielsstaven aan en enige stukken ijzer en stenen. De biels waren uit een over- gangetje ten behoeve van boeren gehaald. De spoorman haastte zich daarop naar het station Zwolle om zyn bevindingen mee te delen. Bij de overweg Marsweg zag hij toen twee fietsen staan, die ver moedelijk aan de daders hebben toebe hoord. Toen deze zagen, dat het hek geen uitwerking had zijn zij naar men ver- der aanneemt waarschijnlijk langs de lijn gelopen, waarbij zij hebben gepro beerd hectometerpaaltjes uit de grond te trekken; drie misten Pr namelijk de kop pen. De Zwolse politie, die onmiddellijk een uitgebreid onderzoek Instelde hield gis ternacht vier mannen aan. die echter on schuldig werden bevo....cn. Thans woeden er nog twee anderen aan de tand gevoeld. (Van onze correspondent) Door het moedig optreden van pastoor Van Riel van de St Michael-parochie te Beek en Donk is een brutale kerkdief ge arresteerd kunnen worden. Toen de pas toor gistermiddag om half een in de kek kwam ontmoette hij daar een man, die volgens zijn zeggen de kerk kwam be zichtigen. In de sacristie ontdekte de pas toor evenwel, dat er twee gouden kelken waren verdwenen. Terstond zette hij de achtervolging in en slaagde er in de dief stevig bij de kraag te pakken, toen deze bezig was een actetas met de buit ter waarde van vijf mille op zijn bromfiets te binden. Spoedig kwam een buurman te hulp snellen, waarna de dief zich ge wonnen gaf- I Bij het verhoor door de Rijkspolitie bleek de man een ontsnapte te zijn uit de inrichting Avereest, waar hij als ter be schikking van de regering gestelde was opgesloten. De dief een zekere A. t. W. uit Rotterdam bleek een goede vangst te zijn, daar ook de politie te Udenhout en Helvoirt om zijn aanhouding hadden verzocht. De aangehoudene werd reeds verscheidene keren voor kerkdiefstal ge pakt. De tot nu toe binnengekomen collecte gelden van Kerkenbouw-Zondag in het bisdom Haarlem bedragen 151.617.55. Dit bedrag is de opbrengst van de collecten van 228 parochies. Het totaal aantal paro chies bedraagt ongeveer 360. Van ruim 100 parochies moeten de gelden dus nog binnenkomen, waaruit men kan conclu deren, dat de eind-opbrengst ongetwijfeld de 200.000,zal overschrijden. De Commissie voor Kerkenbouw in het bisdom Haarlem acht deze grote offer vaardigheid een bewijs voor het groeiende besef van het belang van de kerkenbouw, en verwacht, dat de wekelijkse bijdragen op de speciaal daarvoor bestemde koperen schaal aanmerkelijk zullen stijgen. Mef ingang van heden zal de lezer een nieuw beeldverhaal in ons blad kunnen aantreffen. De titel van deze strip luidt: „BRIGADIER PIET EN DE SEMI- PROF" en, zoals de titel al min of meer verraadt, speelt het verhaal zich af op en om het voetbalveld. De hoofdpersoon is echter een politieman, die dank zij zijn interesse voor het voetbalspel betrokken raakt bij de (geweldadige roof) van een Nederlandse voetbalcrack door Italiaanse Scouts. De avonturen van de dappere brigadier Piet, van de wondervoetballer Karei Kleuntjes en van de vele andere figuren in dit verhaal, zullen kostelijke leesstof vormen voor jong en oud. „.„HM Klaasje Stoots uit Apeldoorn, een vrolijk echt-Hollands joch van al helemaal negen jaar, heeft een hobby die hem onverwacht in het nieuws heeft ge bracht. Klaas spaart geen postzegels of oude munten en sigarenbandjes en ook lucifers-merken laten hem koud, de liefhebberij die hij heeft levert hem vrijwel elke avond tien gulden op, die hij verovert op een wel zeer spectaculaire manier Hij verdient die tientjes op de E 55, de Place Mondiale, om precies te zijn, met het beoefenen van zijn hobby onder of liever bóven de ogen van duizenden, die avond op avond door liet nieuwste gewrocht van Jos. Kleiboer worden getrok ken Theo Moens, de programmaleider van de Vnifesti op de Place Mondiale, be leefde op een avond de verrassing en schrik van zijn leven, toen hij onder de deelnemers voor het mastklimmen een knaapje „liet mocht geen naam hebben" ontdekte, dat met het verzoek kwam de hoge mast te mogen ver overen. Het mócht niét! (Klaasje" was te klein en veel te jong, maar als hij plezier had in het beklimmen van een der kleinere masten, nou ja, tenslotte had-ie gy mles gehad En toen was het hek van de dam. Klaasje Stoots, liet de heer Moens de heer Moens, deed. of de beide korte masten door een ongelukje in de Maas waren ge vallen en stapte op de lange mast toe, om in de kortste keren naar de top te glijden, terwijl zyn tengere armpjes niet eens de dikke onderzijde konden om vatten Hoe die kleine Apeldoorner eruit ziet en hoe het bij so'n klimpartij toegaat, toont u bijgaande fotocombinatie: Links onder: Wel Klaas, zegt Theo Moens, daar hangen de prijzenwat denk je ervan En Klaas maakt zich glunder op voor zijn tocht naar boven. Links boven: Ziet u nu wel hoe gemakkelijk het is* Je slaat je armen om zo'n mast heen (als dat kdn tenminste!). Je benen volgen wel en klaar is Klaas... Rechts boven: en als je boven bent, wel dan zoek je op je gemak je prijs eruit, nét of je op een gemakkelijke stoel zit! Rechts onder: De beloning en de handdruk van de heer Moens, dat is wel leuk natuurlijk. Ik snap trouwens echt niet. waar ze zo'n drukte van maken. Maar enfin, ik heb mijn tientje weer to pakken, eens zien wat moeder daar weer van zegt De Britse regering heeft besloten, aan de verbannen kabaka (koning) van Boe- ganda toe te staan, spoedig naar zijn koninkrjjk in Oost-Afrika en zijn 1 mil- lioen stamgenoten, terug te keren. In het Lagerhuis werd medegedeeld, dat zijn te rugkeer zal plaats hebben zes weken na de benoeming van ministers in Boeganda en van afgevaardigden naar de wetge vende raad van Oeganda* waarvan Boe ganda de belangrijkste provincie is). Hy zal dus een constitutionele monarch wor den. (Telefonisch van onze correspondent) BONN, Vrijdagavond. Bonn heeft vandaag de outwapeningsbesprekingen van Genève met enkele militaire vertonen begeleid. De militaire wetten hebben de laatste parlementaire horde genomen. Zij zijn door de Bondsraad aanvaard en nu rijp om te worden afgekondigd. Er is nog maar een klein hiaat in de wetgeving, die nodig is om de eerste 6000 man op te roepen. De Bondsraad heeft namelijk protest aangetekend tegen de voorgenomen salariëring der hoge officieren (D.M. 2800,per maand voor een generaal). Daarom moe; de regering deze zaak nog eens herzien. de blitzlampen op de soldateske man nequins. die trots als nationale helden over een ijlings geslagen podium pa radeerden. Het was een mengeling van oud en nieuw wat de nieuwsgie rigen te zien kregen. De uniformen der nieuwe Duitse troepen zullen het midden houden tussen het bij ons nog zo welbekende feldgrau en de sportie ve snit, die de Amerikanen in de kle- Tegelijkertijd riep minister Blank de in Bonn achtergebleven restanten der pers bijeen om de nieuwe Duitse uniformen te bewonderen. Er was zel den zoveel fotografische bedrijvigheid in het witte huis aan de Rijn. Als een trommelvuur schoten de fotografen Het Indonesische kabinet heeft, zo-1 enige grote partij het kabinet steun- 'ds na wekenlange parlementaire ver- de. De vraag was slechts, of de re- fikkelingen te verwachten viel, de gering de kabinetscrisis door het par- "teest radicale oplossing voor de le- lement zou laten uitlokken ofwel on- - middellijk zou besluiten het bijltje er bij neer te leggen. Zoals gezegd, deze laatste oplossing is geprefereerd. Qerkwestie geprefereerd. Het zal he denavond aan vice-president Hatta Zonder meer zijyi mandaat teruggeven. ln de kabinetszitting van gisteren dferd besloten dat de regering Zater dagavond over de legerkwestie een 'derklaring in het parlement zal af leggen. Daarna zal premier AU Sas- yoamidjojo naar vice-president Hat- ia gaan. Het lot van het kabinet-Sastroamid- lojo werd gisteren bezegeld doordat de nationale volkspartij besloot de re- Sering niet meer te steunen. Tevoren hadd enreeds enkele andere grotere Partijen deze weg gekozen, zodat al- leen nog de communisten-partij als De crisis is op 27 Juli jl. ontstaan, doordat het leger de „politieke be noeming" van een nieuwe chefstaf, generaal-majoor Bambang Utoyo ge boycot heeft. Zijn voorganger, kolo nel Lubis, heeft geweigerd zijn func tie over te dragen en werd door de belangrijkste legercommandanten in zijn oppositiehouding gestijfdOn danks de naderende crisis is president Soekarno aan het begin van deze week naar Egypte vertrokken voor een zes daags officieel bezoek, waarna hij naar Mekka zal doorreizen. In de zaal cn op de perstribune van het Landgerecht te Djakarta heerste Donder dag tijdens de 29ste zitting in de zaak Jungschiager grote vrolijkheid, omda< bij het verhoor en het voorlezen van een verklaring van een tweetal getuigen, die zich alleen maar in het Soendanees kon den uitdrukken, noch rechter Macngkom noch de Officier van Justitie, Sunario noch de griffier deze taal machtig bleken te zijn. Voor de eerste getuige een be woner van een kampong in de buurt van Bandung, Hatroni, trad toen een bode als tolk op. Hatroni vertelde, dat in de vas tenmaand van 1952 een benJe in zijn kam pong zes woningen had gerequireerd. De groep telde 30 man, onder wie een Ne derlander, n.l. Schmidt. De tweede ge tuige, uit dezelfde kampong, een zekere Asep, die op bedevaart naar Mekka bleek te zfln, had zijn verklaring eveneens in het Soendanees opgesteld. De bode kon het echter ook niet lezen en daarom werd een Indonesische militair van de tribune ge haald. die daartoe wel in staat was. Toen de naam Uimer werd afgeroepen ontstond er enige beroering in de zaal Ulmer is n.l. de getuige, die zijn eerdere verklaringen heeft ingetrokken als ..leu gens". omdat naar hij zeide. mishande lingen door de politie hem geen andere uitweg hadden geboden Ulmer vertelde nu in het kort, hoe zijn arrestatie in Pon- tianak in haar werk is gegaan. Voorts werden de commissaris en inspecteur van politie in Pontianak gehoord. Volgens hun verklaringen zou Ulmer bij zijn arre statie in Januari 1954 uit eigei beweging hebben gezegd, dat hij als verbindings man van de Indonesische luchtmacht ra diografisch contact zou hebben gehad met een vliegtuig, dat kort daarna boven West-Java wapens aan parachutes af wierp. Daarna zou hij contact hebben ge had met een onderzeeboot voor de Zuid kust van Java. Ulmer ontkende dit alles zeer veront waardigd: „Ik neem daar geen genoegen mee. Wij hebben over godsdienst zitten praten en nu zegt hij, dat ik het over het bendewezen heb gehad. Hij liegtI Ik wist helemaal niet, waarvoor ik naar Djakarta moest komen. De politie in Pon tianak heeft me ook niet ondervraagd" Rechter Maengkom bleek Ulmer niet te geloven, hetgeen getuige er toe bracht met zjjn vuist op tafel te slaan en met stemverheffing te verklaren: „Omdat ik dit allemaal meemaak, verwerp ik myn Indonesische staatsburgerschap". Deze reactie van Ulmer had een beris ping van de Rechter tot gevolg. vroeg dan het woord. Zij trachtte de opgewonden houding van getuige te ver klaren. De officier van Justitie nam de ondervraging over en las passages voor uit een rapport dat hij zeide van de „in telligence service" te hebben ontvangen De officier trachtte hiermede onjuisthe den aan te tonen in de verklaringen die beklaagde heeft afgelegd over zijn be wegingen in West-Java. Hij verklaarde, dat beklaagde sedert 1952 is geschaduwd De officier las o.m. ook passages voor uit aan Junschlager gerichte brieven uit Ne derland. Er kwamen uitdrukkingen in voor als: „Wat is het daar een bende in de bergen" en „Hoe is het daar in Bata via; krijgen we Indië nog terug?". De of ficier verklaarde dan, dat „deze en der gelijke uitdrukkingen toch wel duidelijk aantonen, wat voor een persoon bekiaag- de is". De geheime rapporten, zeide de officier van Justitie niet aan de rechter te kunnen overleggen, daar dat de veilig heid in gevaar zou brengen. De verdedigster protesteerde heftig te gen deze handelwijze en kwalificeerde de voorgelezen verklaringen onder deze om standigheden als „anonieme verdachtma kingen in het openbaar" Beklaagde zei de, dat alles, wat de officier van Ju stitie had opgelezen, onzin was. „Ik wil niet onbeleefd zijn, maar ik moet dit alles pure fantasie noemen". De zitting werd bijgewoond door verte genwoordigers van de Brttse ambassade, de K P.M. en het Nederlandse Hoge Com missariaat in Djakarta. Voluens P.I.A. verklaarde de officier van Justitie nog. dat de verklaringen van Ul mer nader moesten orden onderzoct, om dat deze wellicht meineed heeft gepleegd Na afloop van de zitting verklaarde rech ter Maengkom, dat geen verzoek is inge diend om Ulmer wegens meineed te ver volgen. De volgende zitting werd bepaald op 12 Augustus, omdat rechter Maengkom met vacantie gaat en de officier van Justitie een congres moet by wonen. ding hebben gebracht. Muisgrijs zal de Duitse soldaat gekleed zijn, zowel die van de landmacht als die van de luchtmacht. De officieren krijgen keu rig gesneden feestpakjes, die zich van hun vroegere niet zo heel veel onder scheiden. Het meest conservatief is de miniatuur marine, die haar matrozen en officieren weer op de oude manier zal uitdossen. Slechts weinig Duitse pilitici waren bij de militaire modeshow op hun post. Bonn is politiek gesproken in deze da gen een verlaten stad. Het regerings centrum schijnt naar de hoge Zwitser se bergtop te zijn verplaatst, waar Adenauer tot September denkt te blij venDe reacties van Bonn op de loop der dingen in Genève worden in deze dagen dan ook niet in de Westduitse hoofdstad geregistreerd. De pers weerspiegelt evenwel een wijdverbreide vrees, dat de strevers naar Duitse eenheid nog lang geduld zullen moeten hebben. Dr. Adenauer heeft voor hij naar Zwitserland ging geen gelegenheid voorbij laten gaan om de Duitsers daarop voor te berei den. Verrassend is het passeren der Duit- se kwestie voor de Duitsers dus niet gekomen. Toch wordt hier in de pers luidkeels misbaar gemaakt over de be stendiging van de status quo die thans dreigender lijkt dan ooit. Daarbij hoort men ook stemmen, die erop wij zen, dat het vertrouwen in de Weste lijke partners niet zeer groot is. In veel commentaren wordt gezinspeeld, op de mogelijkheid, dat de groten het tenslotte eens zouden kunnen worden op kosten van Duitsland. Veel com mentaren maken het duidelijk, dat de verontwaardiging daardoor niet ge heel en al op rekening van de Russen wordt geschreven. Wel dringt in vele beschouwingen hier de overtuiging door, dat de Rus sen hun hele politieke berekening nu richten op de dag, waarop dr Aden auer de teugels uit handen zal moeten geven- Klaarblijkelijk, zo redeneert men, wil men in Moskou de Duitse sfeer nog laten rijpen tot de overheer sende kracht van Adenauer uit het Westduitse politieke leven zal weg vallen. Uit de heftige dans der politieke seismografen van Bonn die telkens inzet wanneer de Bondskanselier van honk is, zou men kunnen af leiden dat de Russen inderdaad goe de gronden hebben voor zulk een speculatie. Dit brengt met zich dat men in Bonn ook de papieren voor het komende rechtstreeks beraad tussen Adenauer en Boelganin steeds lager aanslaat. Na de erva ringen van Genève rekvnt men er eigenlijk alleen nog maar op, dat ook bij die gelegenheid alle klokken van het Kremlin het uur van de sta tus quo zullen slaan. Bij een gecompliceerde autobotsing op de Haarlemmerweg in Amsterdam moes ten gistermiddag twee vrij ernstige ge wonden naar het Wilhelmina Gasthuis worden vervoerd. Het waren de 38-jarige mevr. W. van Asperen uit Haarlem, die een linker armfractuur, alsmede wonden aan het hoofd, de armen en benen had opgelopen en de 27-jarige mej. G. M. Beuk uit Haarlem, die vermoedelijk een schedelbasisfractuur of een hersenschud ding had en bovendien haar linkerbeen had gebroken Twee lichtgewonden konden, na be handeld te zijn. naar huis terugkeren. Om vier uur kwam een lege vracht wagen van de Amsterdamse firma C. G. van Oostrom en Zn. uit de richting Haar lem naar de hoofdstad gereden. De chauf feur passeerde een voor hem rijdende onbekend gebleven vrachtwagen, die be laden was met vodden en papier. Hoewel de lezingen van getuigen nog uiteenlopen, gelooft men, dat deze laat ste vrachtwagen niet voldoende rechts hield, zodat de vrachtauto van Van Oostrom bij het passeren te veel naar links moest uitwijken. Op de driebaans weg kwam een stroom van verkeer uit de tegenovergestelde richting. De vracht auto van Van Oostrom botste met volle vaart egen een personenwagen, die be stuurd werd door mevr. Van Asperen. Het is nog niet geheel duidelijk of mevr. van Asperen met haar wagen op de rechterberm reed. dan wel nog bezig was met het passeren van een kleine sta tioncar, bestuurd door de 6ó-jarige koop man J. Roem uit Haarlem. In ieder ge val raakte ook deze Fiat bij de botsing betrokken. Bij de botsing maakte de Opel van mevr. Van Asperen een zwaai naar rechts en kwam met de voorzijde geheel ingedrukt tot stilstand midden op de tramrails aan de Noordzijde van de weg. Tijdens de zwaai was mevr. Van Asperen achter het stuur weggeslingerd, zij kwam terecht op het buitenste stel rails van de tram naar Zandvoort. terwijl haar 10-ja- rig dochtertje, dat naast haar had geze ten, aan de andere kant van de weg lag. De heer Roem vloog met stoel en al uit zijn auto. Mej. G. M. Beuk, die naast hem zat, werd eveneens uit de auto ge slingerd. Het viertal werd naar het Wil helmina Gasthuis gebracht, waar mevr. Van Asperen en mej. Beuk moesten wor den opgenomen. Het dochtertje van mevr. Van A. en de heer Roem konden avonds nog naar huis worden gebracht. Zij hadden wonderlijk genoeg slechts lichte kwetsuren opgelopen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1