elf jaar het hoofd boven water Staatsloterij wordt uitgebreid met halve serie M' Bergers halen bij Lekkerkerk vliegtuigwrak uit de Lek Duitse pelgrims te Banneux plotseling genezen Paus spreekt ongerustheid uit over Zuidamerik. priestertekort Sovjet-leiders op het Berlijnse Marx-Engels plein We kunnen weer een gokje wagen. Naar halve serie meer OOSTENRIJK ONAFHANKELLIK Hereniging „zit in de lucht" Deltaplan leidt niet tot opschorting van Rijnkanalisatie OP DE KEIZERSGRACHT DREEF EEN WANKEL VLOT Woensdag 27 Juli 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Huur- en bel astingontwerpen op 9 en 10 Augustus in de Senaat H. Vader tot eind Sept. op Castel Gandolfo Eisenhower's rede over Radio-Moskou! Belangstelling van Adenauer Bisschoppen-conferentie in Rio België en het Deltaplan WEERBERICHT A>- i Eerste Hijkswetsontwerp aanvaard Congres O.I.C. Minister Spaak: Bestuderen als een goed partner In 24 gemeenten Onderzoek naar voor komen van rheuma 'ïp; De' weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Veranderlijke bewolking met enkele ver spreide regen- of onweersbuien. Overwegend matige wind tussen Noord-Oost en Noord. Iets lagere temperaturen. Donderdag 28 Juli: Zon op 4.56 uur, onder 20.40 uur; Maan op 15.58 uur, onder 00.00 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bommenwerper stak na Na zeventien jaar en vier maanden is Oostenrijk weer onafhankelijk. Door de deponering in Moskou van de Franse ratificatie-oorkonde van het Oos tenrijkse staatsverdrag heeft Oostenrijk vanmorgen om XI uur zijn souvereiniteit herkregen. Om kwart over tien kwam de gealli eerde controle-commissie voor de laatste maal bijeen om zich zelf te ontbinden. Drie kwartier later haalden voor het ge bouw van de contróle-raad Britse, Franse Amerikaanse en Russische soldaten voor de laatste maal de vlaggen neer van de vier bezettende mogendheden. Duizenden en duizenden Weners sloegen ontroerd deze historische gebeurtenis gade. Onder hen was kanselier Raab. Ip hee' Oostenrijk wordt de herkregen vrijheid vandaag gevierd. Oostenrijkse gendarmen hebben thans o.m. de bewaking van de Oostgrens van het land overgenomen van de Sovjets. Binnen negentig dagen, dus voor eind October, zullen alle vreemde troepen uit Oostenrijk verdwenen moeten zijn. Vóór het eerst na zeventien jaar zal dan een buitenlands uniform weer een vreemde verschijning in de straten van Wenen zijn. „De Duitse hereniging zit in de lucht", merkte minister Dulles gisteren wel heel erg optimistisch op tijdens zijn persconfe rentie. Bij deze gelegenheid sprak hij hoofdzakelijk over het komende overleg tussen Washington en Peking, doch merkte ook enkele dingen over „Genève" op. Het Duitse vraagstuk was volgens hem een kwestie van practisch internationaal staatsmanschap geworden. Het Westen was van mening, aat het gemakkelijker geregeld kon worden in het k der van de Europese veiligheid. LEKKERKERK, Woensdag (Van onze verslaggever) N 1944 stortte bij Lekkerkerk gie rend een brandende Canadese bom menwerper in de Lek; even kook te en kolkte het water wild, toen slo ten de golven zich weer aaneen en bleef het enige dat aan deze gebeurte nis herinnerde de overlevering. Jaren lang rustte het wrak op de bodem van de Lek en men was het al bijna ver geten, totdat gisteren de bergers van de Boxen Bergingsbedrijf te Rotter- dam aan het werk togen om de bom- Het K.N.M.I. deelt mede: De afgelopen dagen heeft het weer nog voortdurend onder invloed gestaan van een langgerekte zone van hoge druk, die zich van het zeegebied bij de Az'oren via Schotland en Scandinavië tot in Noord- Busland uitstrekt. Deze hogedrukzöne gaf in onze omgeving aanleiding tot een Noordoostelijke luchtstroming, waarmee betrekkelijk warme lucht werd aange voerd. De temperatuur kwam echter ner gens in ons land boven 25 graden. Dit was ook op de meeste andere plaatsen in West-Europa niet het geval, alleen in de buurt van Oslo en in Zuid-Zweden was het enkele graden warmer. Boven mid den- en Zuid-Europa bevonden zich en kele storingen, die in Zuid-Frankrijk en Noord-Italië talrijke regen- en onweers buien brachten. Een andere storing trok over Polen naar Duitsland. De wolkenvelden ervan drongen vanmorgen van het Oosten uit ons land binnen. Hier en daar viel al een bui De atmosfeer wordt hierdoor minder stabiel zodat ook morgen de kans op buien aanwezig is. De temperatuur zal iets lager worden, maar blijft nog op een redelijk niveau. menwerper te lichten. Het was een zwaar karwei, want het vliegtuig bleek in de loop der jaren door een dikke laag slib te zijn bedekt. Niettemin slaagde men er in het vier en twintig ton wegende gevaarte op een zandbak te slepen, vanwaar men het in de komende dagen op het droge zal trachten te krijgen. Ook de rivier politie is bij het werk aanwezig, daar men vermoedt dat zich in het wrak nog de stoffelijke overschotten van verscheidene bemanningsleden bevin den. Onderzoekingen bleven tot dus verre echter nog zonder resultaat. Op de bovenste foto ziet men het machti ge met slib bedekte wrak, dat weer schriele herinneringen oproept aan de bange oorlogsdagen. Beneden kijken politiemannen in het gat van de cock pit, ze zien alleen modder en nog eens modder. 's-GRAVENHAGE, 26 Juli. ET enige plechtigheid had ook in de Eerste Kamer hedenmiddag de be handeling en goedkeuring plaats van het eerste Rijksontwerp. waarbij ook de gevolmachtigde ministers van Surina me en de Ned. Antillen, de heren dr Pos en mr Debrot, aanwezig waren, alsook de ministers van Economische Zaken en Overzcse Rijksdelen, prof. Zjjlstra en prof Kernkamp. Deze Rijkswet behandelde de goedkeu ring van de op 1 Maart 1954 te Londen tot stand gekomen internationale Tin overeenkomst, waarin de distributie en do opslag van tin voor de verschillende lan den wordt geregeld. Over het wetsont werp werd niet gediscussiëerd, maar de heren Po» en Debrot grepen na de offi ciële welkomstwoorden door voorzitter mr Jonkman, tot hen gericht, de gelegenheid aan om bij hun eerste optreden als Rijks- ministers in de Senaat in aansluiting aan de woorden van de voorzitter te gewagen van de samenwerking op voet van gelijk waardigheid, waartoe het reglement van orde nog niet geheel was aangepast aan het Statuut van het Koninkrijk. De voor zitter had reeds meegedeeld, dat de frac tievoorzitters van de Kamer zulk een aan. vulling overwegen. De heer Debrot bracht daarbij hulde aan de heer Jonkman die een belangrijke bijdrage aan het Statuut voor het Koninkrijk had geleverd. Hfl leg. de er de nadruk op recht te doen weder varen aan het streven naar zelfstandig, heid en eenheid. Van de overige ontwerpen, die op de agenda prijkten, gaf alleen de behandeling van de Loterijwet stof tot beschouwingen. Dit ontwerp behelst de mogelijkheid van uitbreiding van de Staatsloterij van 4 tot 6 series. Vond de heer Molenaar (V.V.D.) onze Staatsloterij te saai en te tam, prof. Diepenhorst (A.R.) verklaarde zich na een uitgebreide historische beschouwing die terug ging tot de oud-Romeinse tijd, tegen deze uitbreiding, omdat de loterij harts tochten oproept, die niet zijn te breidelen Zelfs Chrysostomus, Augustinus en St Thomas van Aquino kwamen er aan te pas. Minister Van de Kieft gaf als zijn landse volkskarakter en dat het alleen mening te kennen, dat onze Staats- De minister van Verkeer en Waterstaat heeft de Stichting Streekbelangen Ooste lijk Gelderland geantwoord op een adres, dat de stichting aan de minister had ge stuurd .Met grote teleurstelling had de stichting hierin gezegd te hebben kennis genomen van berichten, dat de plannen tot kanalisatie van Nederrijn en Lek, die tot een verhoogde waterstand in de Gel derse IJssel moeten leiden, hun prioriteits karakter dreigen te verliezen, omdat aan de nieuwe plannen tot afsluiting van zee armen in het Zuid-Westen van het land, bet zg. Deltaplan een hogere prioriteit diende te worden toegekend. Met het oog op het eminente belang van een verhoog de waterstand in de Gelders IJssel voor Een vreemde varensgast in de Amsterdamse grachten heeft gistermiddag de belangstelling van duizenden Amsterdammers en touristen getrokken. Midden in het water van de Keizersgracht dreef het vlot „Kom Mikky": een wankele planken bodem, voorzien van geïmproviseerde roeispanen en een roer met een ondefinieer baar gekleurde vlag. Achter een laag tafeltjevoorzien van een kleedje, vetplantje en asbak, prijkte de varensgast: een in overhemd gestoken jongeman, met een zwarte bolhoed en rode handschoenen aan. Een bord op het vlot vermeldde, dat hij kapitein is van de ,JLom Mikky" en dat hij Robert Jasper heet. Hij zelf vertelde desgevraagd, dat hij 23 jaar is, van beroep glazenwasser en dat hij zijn ene week vacantie doorbrengt op de hoofdstedelijke wateren. Verleden jaar is hij naar Parijs geweest op een bakfiets, doch thans wil hij liever in Amsterdam blijven, zo deelde hij met een uitdrukkingsloos gezicht mee. De enige bagage van de reiziger bevindt Zich op het vlotje in een ouderwetse dokterstas: een tafellaken, bestek, bordjes en eetgerei. ,Jk heb de lunch gebruikt bij Lido", vertelde hij, hetgeen betekende, dat hij voor het terras van hei restau rant op het Leidseplein zijn tafeltje op het vlot heeft gedekt en daar keurig eigen heeft gegeten midden op het water. jeei f°t°toestellen van touristen hebben dit wonderlijke tafereel op de film vast- geiegat toen de man op zijn dooie gemak stroomopwaarts roeide en zich van nie mand en niets wat aantrok. scheepvaart, Industrie en landbouw ver zocht de stichting de minister echter de hoogste prioriteit voor de uitvoering van de plannen tot kanalisering van Neder- Rijn en Lek onverkort te handhaven en de uitvoering van deze werken in onver minderd tempo voort te zetten, onafhan kelijk van de uitvoering van de meest urgent geoordeelde onderdelen van het Deltaplan. In zijn antwoord nu zegt de minister, dat de uitvoering van de kanalisatie van Nederrijn en Lek inderdaad van zeer groot belang is voor de waterhuishou- dingsbelangen van het Noorden van het land en de belangen van de scheepvaart op de Gelderse IJssel, doch dat er enig misverstand verondersteld wordt te be staan omtrent de samenhang van deze kanalisatie en de uitvoering van bepaalde delen van het Deltaplan. De uitvoering van het betrokken deel van dit plan leidt nl. niet tot opschorting van de Rijnkana lisatie, doch de inwerkingstelling van deze kanalisatie is ontoelaatbaar, vóórdat de werken ter bestrijding van de verzil- ting in het Westen van het land voldoende ver zijn gevorderd. De plannen daartoe behoeven overigens nog de goedkeuring van de volksvertegenwoordiging. Volgeqs de bewindsman ligt het in het voornemen de beide werken zodanig te coördineren, dat de Rijnkanalisatie ge reed zal zjjn vóór of ten hoogste tegelij kertijd met bedoelde werken in het Wes ten van het land om deze, zo spoedig dit toelaatbaar zal zijn. in werking te stellen. Daar de uitvoering der Rijnkanalisatie op zich zelf ook reeds een omvangrijk werk is, waarvan de uitvoering een reeks van jaren zal vorderen, wordt vertrouwd, dat de werkelijke vertraging slechts enkele jaren zal behoeven te bedragen. loterij was aangepast aan het Neder- de bedoeling vvas de queuvorming en de zwarte handel in loten, omdat er te weinig blijken te zijn, tegen te gaan. Het was dan ook niet zijn bedoeling de vier series onmiddellijk uit te breiden tot zes. maar voorlopig met een halve serie en eventueel geleidelijk meer om aldus dit doel te bereiken. Het wetsontwerp werd aangenomen met 28 tegen 10 stemmen. Tegen stemden A.R. en C.H., met uitzondering van prof. De Zwaan. Het kwam niet uit de doeken of het vóórstemmen van prof. De Zwaan op een vergissing had berust Verder werden enige neutralisatieont- werpen en de Leningwet 1955 z. h- st. goedgekeurd. De voorzitter deelde tenslotte de Kamer mede, dat het oorspronkelijke plan om de hnur- en belastingontwerpen op 2 en 3 Augustus in de Eerste Kamer te behande len niet kon worden gehandhaafd daar het Voorlopig Verslag eerst morgen het licht zal zien. De behandeling hiervan is nu uitgesteld tot Dinsdag en Woensdag, 9 en 10 Augustus. De volgende week zal de Eerste Kamer niet bijeenkomen. F. S. De H. Vader zal Zaterdagmiddag Va ticaanstad verlaten om zich naar zijn zomerresidentie Castel Gandolfo te be geven. De algemene audiënties voor pelgrims worden op het zomerverblijf van de H. Vader voortgezet. Naar wij uit Vaticaanse kringen vernemen, is de H. Vader voornemens einde September in Vaticaanstad terug te keren. Radio-Moskou heeft Dinsdagavond in zijn binnenlands programma de vol ledige tekst van de radiotoespraak van president Eisenhower uitgezonden. De Britse marine-attaché in Moskou, captain Geoffrey Bennett, heeft voorts Zaterdag een bezoek van vijf uren ge bracht aan de Russische kruiser,.Admi raal Usjakoff", in de haven van Le ningrad. De uitnodiging tot het bezoek werd waarschijnlijk gedaan in antwoord op een bezoek, dat de Russische marine- attché in Londen in Juni bracht aan het Britse vliegdekschip „Centaur", dat in de haven van Portsmouth lag. Gisteren vroeg is in Nijmegen de vier daagse gestart. De bovenste foto laat een paar kwieke wandelaarsters zien, die de vierdaagse goed inzetten, doch de jon geman, die haar begeleidt, vond wande len goed, maar fietsen beter. De foto onder toont enkele enthousiaste mijnwer kersleerlingen, die al vroeg het bed heb ben verlaten om ook te delen in de wandelvreugde. Het secretariaat voor Nederland van de Int. Gebedsunie O. L. Vrouw van Banneux zendt ons een tweetal berichten over plotselinge genezingen, die zich in het bekende Maria-oord hebben voorgedaan. De jongste daarvan vond plaats op Dinsdag 12 Juli tijdens de ziekenzegening om ongeveer drie uur in de namiddag. Onder de talrijke pelgrims, die van vele plaatsen uit Duitsland gekomen waren, was ook een vrouw uit Mühl- heim-Ruhr. Te Banneux had men een rolstoel tot haar beschikking gesteld en zij kreeg een plaats in de lange rij van zieken op de esplanade. Even nadat de priester zegenend het Allerheiligste voor haar had opgehe ven, geraakte ze gedurende een korte tijd buiten bewustzijn. Daarna sprong ze plotseling op, uitroepend: „Ik kan lopen! Ik kan lopen!" En zij begon heen en weer te lopen midden over het ter rein. Het gebeurde juist toen een der priesters door de microfoon de aanroe- De „Osservatore Romano" publiceerde gisteren een brief van de H. Vader aan kardinaal Piazza in zjjn kwaliteit van voorzitter van de conferentie van de Zuidamerikaanse bisschoppen, welke in aansluiting op het Eucharistische Congres in Rio de Janeiro wordt gehouden. Na te hebben herinnerd aan het feH, dat de katholieken van Zuid-Amerika een vierde deel van de gelovigen over de gehele wereld vormen, uit de H. Vader zjjn zorg over de vele onopgeloste vraag stukken der Kerk in deze landen. Het tekort aan priesters is het voornaamste. Reden, waarom het katholieke leven, hoe wel diep in de geest van het volk gewor teld, gevaarlijke leemten vertoont. „Waar het aan priesters ontbreekt", zegt de H. Vader, „schijnt 't licht van de godsdienst minder helder, verliezen wet ten en geboden hun kracht, verzwakt het werk van de genade steeds meer, worden de zeden van het volk door losbandigheid bedorven en gaat de standvastigheid in het openbare en in het particuliere leven teloor. Immers standvastigheid wordt al leen daar gevonden, waar eenieder vol gens de wetten van het Evangelie leeft". Het gebrek aan priesters wordt heden ten dage des te sterker aangevoeld, om dat de problemen van het apostolaat der Kerk nog zijn toegenomen. De H. Vader spreekt er echter zijn vertrouwen over uit, dat het volk van Zuid-Amerika spoe dig in staat zal zijn te beantwoorden aan de apostolische roeping waartoe de Voor zienigheid dit werelddeel schijnt te heb ben voorbestemd. Daar echter het aan tal roepingen in talrijke landen binnen afzienbare tijd beneden het minimum cal blijven, dringt hij aan op een zorgvuldige studie van het priestertekort en op het zenden van buitenlandse priesters naar Zuid-Amerika. Voorts wijst Hij op het vraagstuk van de helpers in het aposto laat, religieuzen en leken, die op ver schillende manieren en in verschillende vormen deel kunnen nemen aan het werk van de priesters. Tenslotte zegt de Paus, moeten ook de moderne middelen niet worden vergeten. Hij concludeert dan, dat op deze wijze met succes de strijd kan worden aangebonden tegen de meest ge slepen vijanden als bv. vrijmetselarij en verschillende vormen van laïcisme. Vlak voor de sluiting van het Eucha ristische Congres in Rio zijn 400 katho lieke leidende figuren van de internatio nale katholieke organisaties (O.I.C.) van bijna alle Amerikaanse landen en uit Europa bijeengekomen in de Universiteit van de Braziliaanse hoofdstad. Ampel werd beraadslaagd over de actie welke gevoerd dient te worden om de sociale orde in alle takken der maatschappij te vestigen. De zittingen werden gehouden onder voorzitterschap van kardinaal Adeodato Piazza. Van alle kanten zijn kastenkorven en boogkorven aangevoerd naar Veenen- daal voor de jaarlijkse bijenmarkt, die tot de grootste van Europa wordt gere kend. De foto links geeft een overzicht van een gedeelte van de markt, waar de toeschouwers, beschermd door de imker kap, de inzendingen met kennersblik be kijken. De foto rechts laat zien hoe een Amerikaans tourist de kleine honing- fabrikanten verfilmt. 'pingen voorbad: „Heer, maak dat ik zie. Heer, maak dat ik lope". Intussen hoorde men uit de mensenmassa luid gebed, geschrei en geroep opstijgen Nadat de menigte gekalmeerd was, kon het ziekenlof voortgezet worden. De genezene had zich inmiddels naar de kapel van de Maagd der Armen bege ven, die gebouwd is op de plaats der verschijningen. Een andere genezing is van oudere datum. Het is die van José Dix. Hij was organist in Bonn geweest, totdat hij werd aangetast door een verlamming, die steeds verder ging en die bovendien blindheid tot gevolg had. José hoorde over de genezingen, die door aanroe ping van O. L. Vrouw van Banneux hebben plaats gehad. In Maart 1955 begon hij een noveen tot de Maagd der Armen. Tegelijkertijd gebruikte hij bronwater van Banneux. Vóór het ein de van de noveen was hij genezen. Een maand later ging hij zelf naar Banneux waar hij drie dagen bleef om O. L. Vrouw te bedanken. José Dix woont in Rhöndorf, dicht bij Bonn. Een buurman en vriend van de familie Dix is het tegenwoordige hoofd van de Westduitse regering, bondskanselier Adenauer. Deze toonde een buitengewoon grote belangstelling voor de genezing van de jonge organist en wilde zich van de geschiedenis van Banneux op de hoog te stellen door het in het Duits vertaal de boek van mgr Kerkhofs te lezen. Dit jaar gaat een bedevaart uit Rhöndorf naar Banneux. Bondskanse lier Adenauer heeft het voornemen te kennen gegeven deze bedevaart te ver gezellen. Zijn zoon, die priester is, wil evenals zijn vader binnenkort Ban neux' Notre Dame bezoeken. De Belgische minister van buitenlandse zaken, de heer Paul Spaak, die, zeals men weet, Vrijdag j.I. met zijn ambtgenoot van openbare werken, de heer Van Auden- hove, in het waterloopkundig laborato rium te Delft het plan voor de afsluiting der zeegaten van Nederland heeft beke ken, heeft tegenover de Brusselse corres pondent van het A.N.P. verklaard, dat dit bezoek zeer belangwekkend is geweest. „Ik ben aldus de minister de lei ders van het laboratorium zeer erkentelijk voor de buitengewoon heldere uiteenzet ting, die zij hebben gegeven. Ik heb mij rekenschap kunnen geven van de omvang van het plan, dat weer eens een bevesti ging van de stoutmoedige Nederlandss aard is. België heeft bij de voorgenomen werken een rechtstreeks belang, vanwege de ge volgen, welke die werken kunnen hebben voor de verbinding Antwerpen—Rijn en voor de situatie op de Westerscbelde. Ik hoop zeer binnenkort met de Neder landse regering de bestudering van da vraagstukken, die daarbij rijzen, te kun nen aanvatten. Ik zal dat uiteraard als een goed partner doen". Aan deze verklaring van minister Spaak zij toegevoegd, dat, zoals is gemeld, in Augustus nieuwe NederlandsBelgische onderhandelingen over de waterwegen zullen worden gehouden, aan de hand van het rapport SteenbergheVan Cauwe- laert. Maarschalk Boelganin en partij-se cretaris Kroesjtsjef waren gisteren in Oost-Berlijn de ere-gasten bij een massabijeenkomst op het Marx-Engels- plein. Zij zwaaiden met hun hoeden in antwoord op de spreekkoren „Drudya" (vriendschap), die op het plein werden aangeheven. Het personeel van staats instellingen en staatsbedrijven had vrijaf gekregen om de bijeenkomst te kunnen bijwonen. Grotewohl vertelde de verzamelde menigte, dat over alle belangrijke kwesties in Genève overeenstemming was bereikt en dat „de Duitsers nu zelf overeenstemming moesten zien te be reiken over de geleidelijke afschaffing van de grenzen tussen Oost- en West- Duitsland". De onmiddellijke hereni ging was onmogelijk gemaakt door dr Adenauer „met zijn politiek van mi litarisering". In het Russisch kwam daarna Kroesjtsjef de twee voorgestelde op lossingen van het Duitse probleem toe lichten. Het ene afkomstig van het Westen was „vol gevaren voor de Europese volken en voor het Duitse volk". Het andere, van Russische makelij, zou Duitsland een vredelie vende staat maken, waar vrijheid zou heersen, en zou bijdragen aan de vei ligheid van Europa. In 24 gemeenten van ons land, o.a. te Eemnes, Utrecht en Amersfoort, zal een onderzoek worden ingesteld naar het voorkomen van rheuma. Deze enquête zal worden gehouden bij personen van 15 tot en met 64 jaar. Het onderzoek, dat zich zowel over stads- als landelijke bevolking uitstrekt, wordt, met medewerking cler betrokken gemeentebesturen, verricht door de ge zondheidsorganisatie T. N. O.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1