Nieuw seminarie voor Bisdom Haarlem Teruggestuurd aan de grens Vluchtelingen-kinderen voelen zich in Groningen thuis Teveel bazen en te weinig contact met het personeel VERSLAG AAN CHURCHILL Hageveld gaat bouwen in Leidschendam Israëlische commissie van onderzoek heeft „niets te maken" in Bulgarije Bleriot-vluchtover het Kanaal „Willem Ruys" vertrok met teleurgestelde Ambonezen aan boord WACHTWOORD: ONTSPANNING Vrijdag 29 Juli 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Kapittel Paters Franciscanen Scherpe protesten uit Washington en Tel Aviv Nationalistische zege op Malakka Niet erg gerust Historische grond Mijnstaking in de Kempen Britse kranten worden duurder Maar na een maand vacantie terus naar het kamp „in de Republiek Indonesia heerst het recht.." „Willem Ruys" naar Indonesië Kardinaal Mindszenty -> WEERBERICHT Weer in Downing Street Matroos sloeg admiraalspet af Benzine-voorraad was maar krap waar Oranje-prins en Hollands adel studeerden Kardinaal Spellman in Montevideo gevangen- Onderbroken schap fSSSSLm gSffl» *"r«* OP na, waarop De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Veranderlijke bewolking met opklaringen. In hoofdzaak In het Ooste'n van het land nog hier en daar een bul. Weinig verandering in tem peratuur. Matige, tijdelijk vrij krachtige Noord- Westelijke wind. Zaterdag 30 Juli: Zon op 4.59 uur, onder 20.37 uur; Maan op 17.49 uur, onder 0.42 uur. NIEUW CHIEDAMSCHE COURA In zijn vroegere ambtswoning10 Downingstreet, heeft Sir Winston Churchill gistermiddag de lunch ge bruikt als gast van de tegenwoordige bewoner, zijn opvolger Sir Anthony Eden- Eden zou bij deze gelegenheid al dus verneemt men uit niet-officiële bron Churchill verslag hebben uit gebracht van de top-conferentie te Ge neve. De 80-jarige ex-premier was gisteren tijdens het Genève-debat in het Lagerhuis niet in het parlement aanwezig. Het schijnt dat hij op gener lei wijze zijn opvolger, hoe onbedoeld ook, in de weg wil staan en hem vol ledig de eer wil laten van het Ge- neefse succes. Maarschalk Boelganin zal op 4 Augustus op een bijeenkomst van het presidium van de Opperste Sovjet, verslag uitbrengen over de conferen tie van Genève. In het kapittel van de Paters Francis canen, dat in het Moederhuis te Weert wordt gehouden, is de hoogeerw. pater Castulus van den Eynden gisteren als provinciaal herkozen. Tot custos werd gekozen de zeer eerw. pater dr Sybrand Galama, tot custodes de paters Herman Veldman, Ceslaus Tijnagel, Sigibald Ho- genboom en Bertulf van Leeuwen. De Duitse officieren, die in het vervolg deel zullen uitmaken van SHAPE zijn in Frankrijk aangekomenWe zien hier Ko lonel Robins van SHAPE (in uniform), die de Duitsers royidleidt; naast hem Generaal Hans Speidel. Te veel wacht geklopt? Een negentienjarige Britse matroos is uit de dienst bij de Navy ontslagen en tot twee jaar gevangenisstraf ver oordeeld, omdat hij een admiraal heeft aangevallen en diens pet heeft afge slagen. De matroos was volgens het getui genis op het dek van een oorlogsschip 111 de haven van Devonport op vice-ad- "hraal Eaton toe komen lopen, had «em gestompt, daarbij zijn pet afge gooid en in het gezicht geslagen. De verdediger van matroos McNiven McSporran, een Schot, voerde over vermoeidheid door wachtlopen en de hitte als verklarende omstandigheden aan. De Verenigde Maleise Nationale Partij" een coalitie van Maleise, Chi nese en Indische organisaties heeft bij de Woensdag gehouden eerste verkie zingen op Malakka vrijwel alle stem- nien op zich verenigd. De partijleiding heeft bekend gemaakt, dat zij onmid dellijk zal aandringen op het verlenen van onafhankelijkheid aan het gebied. De leider, de 52-jarige prins Tengkoe Abdoel Rahman, die een regering zal vormen, verklaarde dat de overwin ning het verlangen van het volk naar onafhankelijkheid weerspiegelde en dat bijgevolg snel stappen in die rich ting moeten worden genomen. Volgens de laatste berichten heeft de Partij reeds 48 van de 52 zetels, waar over gestemd werd, veroverd. De kleine Islamietische partij had één zetel, terwijl de uitslagen van drie districten nog onbekend waren. Tot dusver werden alle leden van de wetgevende vergadering benoemd. Thans worden er 46 benoemd, die han delsbelangen, de vakbeweging en min derheidsgroeperingen vertegenwoordi gen. De Britse hoge commissaris, sir Donald MacGiIUvray, zal de uit negen ministers bestaande regering leiden. Hij behoudt het recht van veto en het toezicht op de defensie en de binnen landse veiligheid. Aan de Grieks-Bulgaarse grens hebben gisteren zes Israëlische offi cials vergeefs getracht Bulgarije bin nen te komen om daar, 10 kilometer over dc grens, een onderzoek in te stellen naar de toedracht van de ramp met dc Israëlische Super- constellation, die door Bulgaars luchtafweergeschut omlaag was ge schoten. De Israëlische functionaris sen kregen evenwel geen visum en werden door de Bulgaarse grens wachten teruggestuurd. Israel heeft inmiddels in twee nota's scherp tesen deze gang van zaken gepro testeerd. De eerste van de twee nota's, die beide aan de Bulgaarse gezant te Tel Aviv werden overhandigd, gsf u ing aan de ..verbazing'' der Israëliërs over de houding der Bulgaren, die „op betreurens waardige wijze" hadden verzuimd bijzon derheden mee te delen aan de Israëlische zaakgelastigde in Sofia. In de tweede no ta wordt ..krachtig geprotesteerd tegen de ze gruwelijke vermetelheid, die tot verlies van 58 levens en vernieling van het vlieg tuig heeft geleid". De Bulgaarse legatie in Tel Avio werd gisteren door een sterke politiemacht beschermd. De Iraelische ambassadeur In dc V.S. Abba Eban, heeft gisteren naar aanlei ding van de ramp een onderhoud gehad met de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken, belast met zaken be treffende het Midden Oosten, George Al len. De ambassadeur bracht verslag uit over het incident. In Washington is mee gedeeld, dat de Amerikaanse regering via de Zwitserse regering in Sofia protest zal aantekenen, aangezien twaalf Amerika nen of vreemdelingen, die in de V.S. wo nen, om het leven zijn gekomen. Naar in diplomatieke kringen in Athene verluidt, is de Bulgaarse regering van oordeel, dat de Israëlische commissie van onderzoek niets in Bulgarije te maken heeft, nu de regering te Sofia zelf een ^an,Se^l00t Jean 1Rilri^St-era1Vo0nd in cen vliegtuig van precies dezelfde makeö als dat, waarmeeBleriot m i909 de cerste v,ucht oyer het Kanaa, maakte van Frankrijk naar Engeland overgestoken. Salis steeg, nagewuifd door honderden Fransen met zonder moeite op van een vliegveldje bij Calais en «tte een uur en 24 minuten later «W» „eer nabij Folkstone, acht kilo- meter ten Westen van de plek waar Blenot indertijd landde. Verschillende vliegtuigen begeleid en Salis over het Kanaal. De tocht was niet zonder gevaar en toen de in woners van Calais het vliegende ge- Val over de bomen en de duinen in richting van de zee zagen „voort hobbelen", waren velen er niet erg gerust op. De windsnelheid was vrij groot (12 knoop) en dat zal ook wel rïe reden zijn geweest, waarom Salis zoveel langer over heeft gedaan dan indertijd Blériot, die maar 37 minuten nodig had. Salis wilde echter niet hieer wachten, hij had zijn tocht al vier niaal wegens ongunstige weersomstan digheden moeten uitstellen. „Ik wil de mensen, die hier staan, niet opnieuw teleurstellen", zei hij. De Fransman zat er zelf slechts over in, of hij wel Voldoende benzine zou hebben. Hij had ~7 evenals Blériot maar veertig liter Gij zich en daar was al heel wat van verbruikt, toen hij zijn motor tien Minuten had laten warm draaien. Op aet laatste ogenblik besloot de vlieger een geel zwemvest mee te nemen. Ook een Canadese zakenman, John de la Bryère, is van plan een soort gelijke vlucht over het Kanaal te maken. Hij heeft al enige pech gehad en heeft bij zijn voorbereidings- vlucht, die hij in een „Auster" maak te, een noodlanding moeten maken op het strand van Calais. 8000 km per zeilboot In Saint Nazaire is de 35-jarige Fransman Jacques le Toumulin aan gekomen, die in een zeilboot in 56 dagen tijds alleen de Atlantische Oceaan is overgestoken. De zeiler was op 2 Juni uit Martinique vertrokken voor deze tocht van 8000 kilometer. Het vlot „l'Agare", waarmee vier Canadezen de Atlantische Oceaan wil len oversteken, is door een Amerikaans schip ter hoogte van Port-aux-Basques (New Foundland) waargenomen. Men had enige tijd niets van het vaartuig vernomen. De opvarenden, die in veer tien dagen een afstand van 200 km blijken te hebben afgelegd, lieten weten, dat alles wel was aan „boord". onderzoek instelt onder leiding van de mi nister van buitenlandse zaken, Mintsjo Neytsjef, en zij de Israëlische zaakgelas tigde in Sofia heeft uitgenodigd, deze com missie naar de plaats van de ramp te ver gezellen. Zoals gisteren reeds in een deel van onze oplage gemeld, zijn bij de ramp met de Constellation alle inzittenden, in totaal 58 mensen, om het leven gekomen. Onder hen waren 12 Amerikanen, 11 Israëliërs, 6 Fransen, 5 Russen, 3 Zuid Afrikanen. 1 Pool, 3 Britten, 4 Canadezen, 3 Duitsers. 1 Oostenrijker, 1 statenloze en een vrouw, die zowel de Britse als de Zweedse natio naliteit bezat. De gezagvoerder van het toestel was een Engelsman. De st'Tfetüke resten van de slachtoffers worden door be. middeling van de Israëlische zaakgelas tigde naar Sofia vervoerd. In de uitzending der nieuwsberichten van radio-Jeruzalem is gisteravond mee gedeeld, dat de Nederlandse gezant in Israel aan de president de deelneming van de Nederlandse regering had be tuigd naar aanleiding van de ramp. b v. Dc beslissing i? nu definitief gevallen. Reeds lang was het bekend, dat de Bisschop van Haarlem, mgr J. P. Huibers, voor de uitbreiding van het Seminarie Hageveld het oog had laten vallen op de provincie Zuid-IIolland. Naar wij' thans officieel vernemen is hiervoor grond aangekocht aan de Noorthey-laan in de gemeente Leidschendam. Bij de „planning" van het nieuwe seminarie, waarvoor, zoals reeds eerder werd bericht, door de bisschop de huidige subregent van Hageveld, de zeereerwaarde heer N. van Ruyven, is aangewezen, wordt in plaats van de gebruikelijke centraalbouw gestreefd naar een verspreide bouw het systeem van meer afzonderlijke „huizen", die niet meer dan ongeveer 100 studenten zullen huisvesten. Daar in de komende jaren dit nieuwe seminarie pitsluitend zal dienen voor de huisvesting van hel grootste gedeelte van de eerste klas van Hageveld, die in Heemstede wegens gebrek aan plaatsruimte niet meer kan worden ondergebracht, zal dan ook voorlopig slechts een huis voor een goede honderd studenten worden gebouwd. Hoe gioot het plaatsgebrek in het Heemsteedse Hageveld is, moge blijken uit het feit, dat dit seminarie voor 390 studenten is gebouwd, terwijl ei bij het begin van het nieuwe studiejaar in totaal meer dan 450 worden verwacht. Het nieuwe seminarie zal verrijzen midden op de brede strook gronds, die door de provincie is geprojecteerd als open terrein d.w.z. ,zonder woonwij ken tussen de van beide kanten op dringende steden Den Haag en Leiden, met als achtergrond het prachtige bos- decor van het Kasteel van Duiven voorde. In 1820, drie jaar nadat Hageveld in Veis en werd geopend, stichtte de be kende paedagoog De Raadt in Leid schendam zijn internaat op een buiten plaats, die toen bewoond werd door de laatste afstammeling van het Rotter damse geslacht Noorthey. Op 9 Januari 1821 begroette De Raadt zijn eerste leerling. J. H. Knottenbelt uit Mijns- heerenland. Twee-en-zestig jaar lang hebben onder leiding van de stichter. De Raadt, en daarna onder zijn mede werker en opvolger Kramers de zoons gestudeerd van bekende adellijke fa milies, als de Van Pallandts, de Van Limburg Stirums, de Quarles van Uf- fords enz. (sommigen van hen op de latere voortzetting van Noorthey in Voorschoten, waar het internaat na de sluiting van Noorthey in 1882, in het jaar 1887 werd heropend). De grote trots van Noorthey is ech ter, dat de Oranjeprins Willem Nicolaas Alexander Frederik Karei Hendrik van Oranje-Nassau van 1851 tot 1854 op deze kostschool gestudeerd heeft en ge heel het leven en de dagorde van zijn medestudenten heeft gedeeld. „Nog onlangs", zo vertelt de heer Van Bohemen, die nu op de boerderij aan de Noorthey-laan woont, „heeft er een reünie plaats gehad van oud-studenten van dit internaat, waaronder nog een van de jongens, die vóór 1882 op Noor they gestudeerd hebben. Bij die gele genheid werd ook weer een bezoek ge bracht aan het terrein van de eerste „kostschool". In de geschriften over Noorthey werd de ligging van het internaat bijzonder geprezen als: ,van de grote weg gelijke lijk verwijderd, onbelemmerd en recht geschikt voor het gebruik van een le vendig, vroolijk en dikwijls luidruchtig gezelschap". De sport stond ongetwijfeld in hoog aanzien en al in 1850 werd op de speel velden van Noorthey naast het goede oud-vaderlandse steltenlopen, door de Engelse leraar Atwell het cricket-spel en hockey toen nog gandi genoemd geïntroduceerd. Op de Zondagen echter moesten de jongens vóór het middagmaal een op stel maken over de preek, welke zij die morgen in de protestantse kerk van Voorschoten of in de Franse kerk in Leidtn hadden gehoord, terwijl in de namiddag dikwijls een rijtoer werd ge maakt naar het Haagse Bos of door het Westland. Er werd ook volop muziek gemaakt, terwijl zij „die geen muzikale talenten hadden, zich onledig hielden met het tekenen van landkaarten en het beschrijven van hunne in de zomer ge vangen kapellen". Jaarlijks vond een grote soiree plaats en in 1845. zoals de kroniek vertelt, werd het zilveren jubilee met een groot feest van leerlingen en oud-leerlingen herdacht. Een erepoort was opgericht aan het begin van de laan en de spoor wegen lieten zelfs de trein voor die ge legenheid bij Noorthey stoppen. Sinds 1882 is de stilte gevallen over Noorthey in Leidschendam, toen de school daar gesloten werd. Op deze zomeravond klinkt over het weiland, vaarop het nieuwe seminarie zal verrijzen, alleen nog het melancho lieke geloei van koeien. Binnen een paar jaar zal echter de jeugd van Hageveld die van de oude kostschool van Noorthey waarschijnlijk in luidruchtigheid over treffen. Het is wel twijfelachtig of zij nog op stelten zal lopen, zoals de jongens van De Raadt, maar de cricketballen zullen wel weer door de lucht suizen. Intussen piekert de architect over het nieuwe bouwplan en Haarlem's bisschop fronst zorgelijk het hoofd, gebogen over een nieuwe hoge post op de begroting van het bisdom. Kardinaal Spellman is gisteren uit Rio de Janeiro, waar hij het Eucharis tisch Congres heeft bijgewoond, aan gekomen in Montevideo. Hoe lang de kardinaal in de hoofdstad van Uruguay zal blijven is niet bekend. Hij heeft zijn voorgenomen reis naar Buenos Aires afgezegd, in verband met de excommunicatie van regeringsleiders. Samenscholingsverbod uitgevaardigd In het door een mijnstaking getrof fen gebied in de Belgische Kempen is een verbod van samenscholingen van meer dan vijf personen afgekondigd. Dit verbod geldt voor 32 gemeenten in Belgisch-Limburg. De rijkspolitie is overal aanzienlijk versterkt. In de meeste kolenmijnen ligt het werk vrijwel stil. Het grootste deel van het administratieve personeel heeft zich bij de staking, welke is uitgeroe pen door het katholieke mijnwerkers- verbond, aangesloten. Te Eysden hebben enige duizenden arbeiders, vaak in gezelschap van vrouw en kinderen, een zitstaking voor de ingang der mijn gehouden. Op som mige plaatsen braken de stakers de wegen op om het vervoer van werk willigen per autobus te verhinderen. De Britse dagbladen hebben hun journalisten en technici een salaris verhoging van 1214 procent aange boden. Dit is het resultaat van de onderhandelingen, die waren toege zegd na de beëindiging van de grote Londense krantenstaking in April van dit jaar die was uitgeroepen door het technische personeel. Wat de journa listen betreft, zij hadden indertijd een verhoging van 25 procent gevraagd Men verwacht, dat ten gevolge van de vermeerderde kosten (1% tot 1% millioen pond sterling per jaar) de de Argentijnse Britse kranten zeer binnenkort in prijs I zullen worden verhoogd. (Van onze correspondent) Even over de Gronings-Duitse grens, in Noord-West-Duitsland wonen in de vluchtelingenkamp nog omstreeks 130.000 vluchtelingen uit Polen, Estland, Letland en Litauen. Ze leven tr in een toestand van geestelijke uitputting, die hun aanpassing m het leven helemmerl. Het zijn dc ouden, dc zwakken, de zieken en de kinderen, voor wie geen terugkeer, geen emigratie en geen arbeids mogelijkheden open staan, die achtergebleven zijn in de kampen en door alle ellende m een soort onverstoorbare berusting zijn gekomen. Enerzijds is deze losgeslagen massa zeer vatbaar voor communistische propaganda, terwijl ze anderzijds de Russen juist haten door wat ze hebben meegemaakt. Ze krijgen zo de gedachte: „Wij horen nergens meer bij, het is uit met ons". Ook de kinderen zijn hierdoor aange tast. De helft van alle vluchtelingen-kin deren groeit op in een onvolledig gezin en dan nog onder de meest benarde omstandigheden. In de provincie Gronin gen werd daarom een provinciale stich- „J1 e hebben spijt dat we naar Nederland zijn gekomen" ROTTERDAM. Donderdagavond (Van onze verslaggever) Met de „Wilem Ruys" van de Kon. Rotterdamsche Llovd, die vanmiddag omstreeks vijf uur voor de zes en veertigste maal naar In donesië vertrok, hebben ditmaal twee Ambonese families de terug reis aanvaard naar het land, dat zij na de oorlog verbitterd verlieten. Zij verklaren de voorlopers te zijn van honderden anderen, die zich in Nederland niet thuis voelen en die straks eveneens naar de Repu bliek zullen terugkeren. Zij zijn aanhangers van de Partij P.P.S. en vinden, dat Ambon thans onder deel van de Republiek Indonesia moet worden. Elisa Marantika, de zoon van een der oprichters van de partij P.P.S., die zich met zijn vader inscheept om in Djakarta de terugkeer van de andere Ambonezen te regelen, vertelt, dat hij spijt heeft in dertijd naar Nederland te zijn gekomen. De partij, die de terugkeer naar Ambon beoogt, telt, volgens zijn zeggen, zeven- Tcrwijl zij op het punt staan met de „Willem Ruys" naar Indonesië te ver trekken setten Efrain Marantika, de op richter van de P.S.S. en zijn zoon Elisa hun standpunt voor de journalisten uit een. Terugkeer naar Ambon vinden zij thans de meest geschikte oplossing. duizend zielen. Ja. zij krijgen in hun stre ven veel medewerking. Het Indonesische Hoge Commissariaat in Nederland heeft beloofd, dat zii. eenmaal terug in Indone sië, geen moeilijkheden zullen ondervin den. Deze overtocht wordt betaald door het Nederlandse Ministerie van Maat schappelijk Werk. In het belang van de achterblijvende leden van de P.P.S., is. z0 zegt Elisa Ma rantika. een schrijven verzonden naar de minister van Maatschappelijk Werk. waarin wordt verzocht alle leden van de P.P.S., in één kamp onder te brengen. Zo niet. dan zal des te eerder worden over gegaan tot terugkeer naar Indonesië. „Niet waar' De vader van onze zegsman, Efrain Ma rantika, is een oud-korporaal van het K.N.I.L. Naar aanleiding van zijn streven tot terugkeer naar Ambon heeft men hem tijdens relletjes in het Ambonezenwoon- oord „De Schattenberg" te Hooghalen een verrader genoemd. Hij heeft zijn menV over deze kwestie op schrift gesteld. Record aantal auto's aan boord (Van onze verslaggever) Met een record aantal auto's aan boord is de „Willem Ruys" van de Kon. Rotter damse Lloyd gistermiddag voor de 46e maal naar Indonesië vertrokken. Het aan tal passagiers bedroeg ditmaal 814; dit is ongeveer tachtig procent méér dan de vorige keer, waaruit blijkt dat het drukke seizoen weer begint. Acht en veertig pas sagiers namen ditmaal hun auto mee, het geen een ongekend record betekent. Aan boord bevond zich o.m. dr Mas Soetjaho. die voor het Ministerie van Overzeesche Rijksdelen zal optreden bij een ziekentransport voor repatriërenden Hij heeft dit al vaker gedaan, vertelt hij als we hem aan boord ontmoeten. Hij heeft een practijk in Djakarta en Soera- baja en is longspecialist. Ook is hij ad viseur van de Indonesische regering. Voorts bevonden zich aan boord enige fraters onder wie frater A W. van Kleef, die onder zijn bagage een autoped telde. Met ingang van deze reis werd de pas sagiers een nieuwe routekaart plus be schrijving aangeboden, alsmede een zesmaal per jaar verschijnende agenda die speciaal is bestemd voor de passagiers op reis naar Nederland en waarin, zowel in de Nederlandse als in de Engelse taal de komende belangrijke gebeurtenissen in Europa staan vermeld. „Men zegt", zo luidt zijn verklaring, „dai de Ambonezen niet terug willen naar Indonesië, omdat ze bang zijn door de T.N.I. te worden afgemaakt- Dit is hele maal niet waar In de Republiek Indo nesia heerst het recht". Aldus deze ver klaring. Wanneer de andere Ambonese gezin nen. die naar Indonesië terug willen, zul len volgen, is nog niet bekend. Veel zal er van afhangen, hoe de twee families een van negen en een van zeven kinderen zullen worden ontvangen, dip thans met d-3 „Willem Ruys" voor de tweede maal de Oceaan oversteken, op zoek naar het geluk. Principiële beslissing' Van Indonesische zijde in Den Haag vernemen wij nog, dat aan beide gezinnen toestemming is gegeven naar Indonesië terug te keren „uit overwegingen van hu maniteit". Deze gezinnen leefden in de woonoorden onder bijzonder moeilijke om standigheden en reeds geruime tijd gele den was een verzoek tot terugkeer inge diend Desgevraagd werd van de zijde van het Indonesische Hoge Commissariaat mede gedeeld. dat in de terugkeer van deze Am bonese gezinnen zeker niet moet worden gezten een principiële beslissing van de Indonesische regering ten aanzien van het vraagstuk van de in Nederland verblijven de Ambonezen, die automatisch de moge lijkheid voor ten massale terugkeer van li en inhoudt. ting in het leven geroepen „Het Ontheem de Kind", welke tracht zoveel mogelijk deze ontheemden te helpen. Verleden jaar konden 500 ontheemden-kinderen een maandlang worden opgenomen bij pleeg gezinnen in stad en provincie en dit jaar is het aantal reeds 800. De eerste groep Poolse, Estlandse. Letlandse en Litause kinderen, in totaal 400, heeft deze maand Juli in Groningen een heerlijke vacantie- maand doorgebracht. Maandag I Augus tus keren deze kinderen, bepakt en ge zakt naar de kampen terug, naar lichaam en geest gesterkt. Daarna komen nog twee groepen van in totaal 400 kinderen om een gastvrij onthaal te vinden bij Groningse pleegouders. Het initiatief tot deze prachtige actie, waarin alle godsdienstige en maatschap pelijke groeperingen samenwerken, lag eigenlijk in Appingedam, waar in 1952 een groep Letlandse kinderen een vacan tie bij pleegouders kon doorbrengen. Toen dit voorbeeld navolging kreeg in de stad Groningen en een comité werd gevormd, werd na ampele besprekingen besloten de hulp aan ontheemden provinciaal op te zetten. Er werd een stichting gevormd met als ere-voorzitter, de Commissaris der Koningin in Groningen, mr W. A. Offerhaus, er werden contacten gelegd met de Duitse autoriteiten en met de ver scheidene vluchtelingen-kampen en verle den jaar kon dan voor het eerst een groep kindere naar Groningen worden ge haald. De vacantie van één maand waarin de kinderen wordt geleerd mee te lopen in het gareel van een normaal functionnerend gezin onder normale om standigheden, is lang genoeg om aan te sterken en weer glimlachjes te tove ren op de stroeve mondjes en kort ge noeg <om te voorkomen dat de kinderen aan hun „normale*' leven ontwennen. Zij moeten na enige tijd immers weer terug naar het Lager. De Stichting probeert voor het volgende iaar de activiteiten nog meer uit te brei den. Daartoe zijn in nagenoeg alle ge meenten vertegen woordigers(sters), con suls, werkzaam om de jaarlijkse collecte te organiseren en vooral om pleeggezin nen te interesseren voor dit veelal moei lijke, maar toch zo zegenrijke en vaak dankbare werk. Ook wordt er naar ge streefd een overkoepeling tot stand te brengen met de activiteiten, welke de Oecumenische Raad ontplooit in Fries land en het Rode Kruis in Drente. Afgevaardigden van het Bestuur van de Stichting hebben voorts bij de opening van een kleuterschool in het vluchtelin genkamp Ohmstede bij Oldenburg een schenking van de Nationale Commissie voor Vluchtelingenhulp in ons land, na mens de Groningse en Friese melkfa brieken een ton volle-melkpoeder aange boden ten behoeve van de kleintjes van deze en van andere kleuterscholen. Hier door konden ook die kinderen enigszins worden geholpen, die voor vacantie-uit- zending niet in aanmerking kwamen, om dat zij bij de medische keuring onge schikt voor uitzending bleken te zijn. In vele gevallen zijn hechte contacten gelegd tussen de pleegouders in Gronin gen en de ontheemde kinderen en hun verwanten in de kampen, een contact waardoor de achterblijvenden ervaren, dat ze toch niet helemaal buitengesloten zijn. Volgens berichten, welke wij uit Wenen ontvingen, is, gelijk reeds werd veron dersteld, de Hongaarse primaat Kardinaal Mindszenty inderdaad niet werkelijk in vrijheid gesteld. In verband met zijn ge- gezondheidstoestand en zijn leeftijd is de gevangenisstraf slechts „onderbroken". Voor de duur van deze „vrijheid" heeft het Hongaarse episcopaat een kerkelijk gebouw ter Deschikking gesteld van de Kardinaal. De plaats daarvan is echter vooralsnog niet bekend geworden. liet Diaa, dat bekend staat om zijn vele en felle - van en de Amerikanen 7* 77777 77 vclc e" lelle "cartoons" tegen Amerika gedateerd is. vollef n,U.mn?®r'. dat. overigens nog op 20 Juli TN De Britten hebben gisteravond voor het eerst sedert 1945 de stem tan een vooraanstaande commentator van radio-Moskou over de BBC kunnen beluisteren. Op uitnodiging van de Britse oCoep snrak Nico^ Hij zei: Dobrof van radio-Moskou in een program getiteld: „Na Genève" „ue koude oorlog is opzij geschoven. Genève zal later als een belaneriike mijlpaal worden beschouwd" Zijn commentaar was eerder op de dag in Moskou op een band opgenomen. P g hnnMrtera'aChu het ^ez0ek van Boelganin en Kroesjtsjef aan de Britse wl k h6t ko,mende J®ar ,zeer spoed'S gevolgd zal worden door een tegen-bezoek van Eden aan Moskou. Inmiddels wordt gewerkt aan het pro- Zlm 7°T uel ?UfiSfhe hezoek aan Londen. Veel is daarover nog niet bekend doch het staat vast dat koningin Elizabeth de Sovjet-leiders een staats-banket zal aanbieden in Buckingham Palace. IN WASHINGTON: De Senatoren Sparkman en Aiken zullen voorstenen Boel ganin en Kroesjtsjef naar Washington uit te nodigen, waar tegenover dan vice-president Nixon of minister Dulles naar de Sovjet-Unie zullen moeten gaan. De Ambtenaren van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken werxen plannen uit voor de uitbreiding van het vreemdelingenverkeer van en naar de Sovjet-Unie. In de Senaat heeft gisteren de uiterst rechtse republikein Knowland gewaarschuwd tegen de „gevaren", die het toenemen van de geestdriftige Amerikaanse reactie op Genève met zich meebrengt Inderdaad slaat een golf van enthousiasme door de V.S. om te pogen een nieuwe verhouding tot de communisten tot stand te brengen. Deze revolutie heeft president Eisen hower door zijn gezag alleen reeds teweeg gebracht, aldus tekent de Reuter- correspondent in Washington hierbij aan. Niettemin heeft IN NEW YORK: de voorzitter van het Amerikaanse vakverbond AFL, George Meany, gezegd, dat hij een uitnodiging om een bezoek aan Moskou te brengen van de hand heeft gewezen. Hij zou een dergelijke reis eerst overwegen, „zodra de mogelijkheid bestaat, dat er in Rusland vrije vakverenigingen zijn".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1