Prof. Minnaert: in principe mogelijk Om woningbouw te beschermen Am Bulgarije wil „gedeeltelijk" betalen ,f Min. Witte greep in om meer woningen gereed te krijgen EERSTE STAP NAAR DE RUIMTEVAART President Eisenhower keurde plannen goed Gesprek tussen Tsjang en Tsjoe? Christendom en zorg voor materiële welvaart verdragen elkaar zeer goed I:: Verscherping beperkende bepalingen uitvoering komende bouwwerken m Beroering op cokesfabriek Maurits om een kruisbeeld DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Zaterdag 30 Juli 1955 WEERBERICHT Op 300 km hoogte Drie raketten Niet geheim AAN' EN VERKOOP VAN EFFECTEN M y Optimisme in India OuSe tn Jïlo Amerikaans senator stelt voor: „Bombardeer China met graan" N liDHR LA N DS( 'lilt CR EDI II BANK NV- Ruimte-verzekering Werk van Duitsers in Amerika Het luchtincident aan de Grieks-Bulgaarse grens Helft van Israëlische commissie mag naar liet wrak Sovjet-minister vervangen VERHOOGDE BOUWKOSTEN. VERHOOGDE BIJDRAGEN Grote betekenis Weer rijksgoedkeuring vereist voor industriële objecten van f 50.000 en meer Italiaanse arbeiders voor Ned. metaal industrie Werving was geen succes OPKLARINGEN Thans op elke verbandkamer der Staats mijnen een crucifix Begrijpend gebaar dei- directie Opa Schram terug Beroofd van zijn karretje en. zijn baard Paar honderd boot werkers staakten Loonkwestie in Zaandamse houthaven De kou in het zonnetje! Wanneer men verschillende com mentaren over de conferentie te Genève leest, krijgt men nu en dan de indruk, dat er geen vuiltje meer aan de lucht is. De „koude oorlog" zou niet eens in de ijskast zijn gezet, maar in het zonnetje geplaatst met hetzelfde effect als met iemand, die boter op 't hoofd heeft en zich bloot stelt aan de verzengende stralen. Ja, het schijnt botertje tot de boom, nu de Grote Vier aan het „bomen" zijn geweest! Haast te mooi om waar te zijn! Na veel inspanning zou een ont spanning ingetreden zijn in de spanning. Het gordijn, i.e. het ijze ren scherm is opgegaan. Sovjet leiders reizen naar Engeland en in Amerika gaan mede stemmen op om Boelganin en Kroesjtsjef naar Washington uit te nodigen. De „warme" ontvangsten met stevige handdrukken zouden wel licht een ontdooien van de „kou de" oorlog in de hand werken. Intussen is het allemaal nog „zouden" Wat zal echter het „zui len" inhouden Analyst De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Droog weer met op de meeste plaatsen op klaringen. Iets hogere temperaturen. Zwakke wind hoofdzakelijk uil Westelijke richtingen. Zondag 31 Juli: Zon op 5.00 uur, onder 20.36 uur; Maan op 18.32 uur, onder 1.32 uur. Maandag 1 Augustus: Zon op 5.02 uur, onder 20.34 uur; Maan op 19.07 uur, onder 2.31 uur. V. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT IN 1958 „KUNSTMAAN" OM AARDE Tussen Juni 1957 en December 1958 hoopt men in Amerika de eerste onbemande ruimte-satelliet te kunnen afschieten. President Eisenhower heelt giste ren de plannen goedgekeurd voor de vervaardiging van kleine „kunstmanen", die tot een hoogte vm meer dan 300 kilometer zullen worden afgeschoten om daar gedurende zeven tot tien dagen in een planeetbaan rond de aarde te draaien. Aan boord van de „kunstmaan", die in anderhalf uur tijds rond de aardbol zal kunnen draaien, zullen zich radio- electronische instrumenten bevinden, die waarnemin gen zullen overbrengen naar ontvangstposten op de aarde. Geleerden beschouwen het afschieten van de onbemande satellieten als de eerste stap naar De mededeling van de goedkeuring voor de plannen door president Eisen hower werd gisteren gedaan door diens perschef, Hagerty, op een zeer drukbe zochte persconferentie, waartoe enke le uren tevoren speciaal ook de buiten landse verslaggevers in Washington werden opgeroepen. De beurs in New York reageerde on middellijk op het bekend worden van de ruimte-plannen. Bepaalde fondsen stegen aanzienlijk. Eisenhower's perschef vertelde, dat in Maart van dit jaar de „Amerikaanse Raket-vereniging" tot de conclusie was gekomen, dat een kunstmatige onbe mande ruimte-satelliet technisch mo gelijk was, waarna het Nationale Ge nootschap- van- Wetenschappen- werd verzocht de practische waarde van het afschieten te bestuderen. In Brussel heeft gisteravond nog de secretaris van het speciale comité voor het geophysische jaar, de Belgische hoogleraar Nicolet, nadere gegevens over de satellieten verstrekt. Geleer den van het Amerikaanse Genootschap schatten, dat een bol van ongeveer 2,5 meter middellijn met een snelheid van omstreeks acht kilometer per seconde tot een hoogte van 300 tot 500 kilome ter kan worden geschoten. Volgens professor Nicolet zou men zich even wel voorlopig bepalen tot een „kunst maan" van vijftig centimeter doorsnee en een nuttig draagvermogen van vijf tig kilogram radio-electronisehe in strumenten op 300 kilometer hoogte. Deze ból zou gedurende zeven tot tien dagen rond de aarde in de as Noord- pool-Zuidpool draaien om de waarne mingen over te brengen. De satellieten zullen met behulp van een drie-delige raket van startbanen worden afgeschoten. Het eerste stuk raket, van het type van de V-2, zal het apparaat tot ongeveer 20 kilometer hoogte brengen. Dit stuk valt dan terug naar de aarde. Het tweede gedeelte voert de satelliet tot 300 kilometer, waarna het derde gedeelte van de ra ket de „kunstmaan" in haar planeet- baan brengt. In deze baan maakt de „kunstmaan" een snelheid van 28.000 km per uur! Een gedeelte van de satel liet blijft naar de zon gekeerd- Na ver loop van hoogstens tien dagen za! het apparaat ten gevolge van de uiterst lichte wrijving, die op 300 km hoogte bestaat, uiteenvallen en als stof weer op de aarde terechtkomen. Volgens prof. Nicolet zal de eerste satelliet van een startbaan in de V.S. worden gelanceerd, waarna andere volgen van andere bases in verschil lende delen van de wereld, met name uit Poolgebieden en dwars door het Noorderlicht met het doel waarnemin gen te doen in dit gebied, waar radio uitzendingen door nog onbekende oor zaken aan storingen onderhevig zijn. De satelliet zal van geen enkel punt op de aarde zichtbaar zijn, behalve als hij snelheid gaat verliezen en tot op minder dan 50 km is gedaald. Op dat ogenblik komt hij in de dampkring te rug, wordt roodgloeiend en lijkt op een inter-planetair verkeer. Een volgende stap zal het lanceren van een bemande „kunstmaan" zijn, waarna tenslotte mogelijk reizen door de ruimte tot de werkelijkheid zal gaan behoren. Kernenergie zal hierbij een grote rol spelen. Het lanceren van de onbemande „kunstmaan zal de Amerikaanse bijdrage zijn voor bet komende inter nationale geophysische jaar. Voor de experimenten zullen evenwel de geleerden uit vele andere landen, o.a. die van de Sovjet-Unie nodig zijn. Volgens sommige mededelingen zal de samenwerking van de kant van dit laatste land bestaan uit de installatie van honderd waarnemingsposten met ongeveer duizend geleerden en het zenden van een ijsbrekcr naar het Zuidpoolgebied. meteoor of vallende ster. Volgens de Belgische hoogleraar is de hoogte van 300 km geen grens. Het huidige record ligt op 450. Men bepaalde echter zijn keuze op 300 uit practische overwegin gen. Het bouwen van grotere „kunst manen" is dus geenszins uitgesloten. Men verwacht dat men van de „kunst manen" uiterst belangrijke gegevens zal krijgen op het gebied van geodesie,, de atmosferische physica, de ionosferi- sche physica, het noorderlicht en de zonuitstralingen. De binnen een paar uur op deze wijze verkregen gegevens zullen die, welke het resultaat zijn van tientallen jaren laboratoriumwerk van alle geophysici van de wereld, ruim schoots overtreffen. De kosten van één satelliet zullen één millioen dollar bedragen. De bouw er van zal niet geheim worden gehouden, alle documenten zullen ter inzage lig gen voor de deskundigen die aan het experiment mee willen werken. Het speciale comité voor het internationale geophysische jaar zal van 8 tot 14 Sep tember te Brussel vergaderen om de laatste hand te leggen aan de voorbe reidingen van het experiment. Geleer den uit meer dan veertig landen zul len hieraan deelnemen. ,1 ook incourante ÜSS f Volgens gewoonlijk betrouwbare kringen te Nieuw Dehli worden er achter de schermen pogingen gedaan om te komen tot rechtstreeks overleg tussen communistisch en nationalis tisch China. Premier Tsjoe-cn-Eai zou zich, aldus meldt Reuter uit Nieuw Delhi, bereid hebben verklaard de na tionalistische leider, generaal Tsjang kai S.jek, te ontmoeten. In diplomatieke kringen in de hoofd stad van India heerst een gevoel van optimisme, dat binnenkort een bijeen komst kan worden georganiseerd. Het rechtstreekse overleg tussen de communistische regering van Peking en de nationalistische autoriteiten op Formosa zou parallel lopen met de be sprekingen tussen de Chinese commu nisten en de Amerikanen, welke ko mende week te Genève moeten begin nen. Een en ander zou de weg effenen voor een algemene regeling van de vraagstukken betreffende het Verre Oosten. Naar verluidt hebben de Birmaanse premier, Oe Noe, en zijn Indiase ambt genoot Nehroe de afgelopen weken nauw contact onderhouden over de toestand in Z-O-Azië. Hoewel men van oordeel is dat een algemene conferen tie over het Verre Oosten nog ver ver wijderd is, schijnen de twee premiers toch al enige inleidende acties in deze richting besproken te hebben. Een wederzijdse toestemming tot on derling overleg tussen de regeringen te Peking en Taipeh zou een volkomen nieuw aspect zijn in de Formosaanse kwestie. Uitlatingen van rode en voor al van nationalistische Chinese leiders Dinsdag 2 Augustus a.s. is het precies 10 jaar geleden, dat het toen ijog Prinse lijke Gezin weer werd verenigd op Ne derlandse bodem op het vliegveld Teuge. De Amerikaanse senator Flanders heeft gisteren voorgesteld, dat de Ver. Staten communistisch China gaan bom barderen met zakken graan, voorzien van opschriften, waarin de vriend schappelijke gevoelens van de Ameri kanen jegens het Chinese volk tot uit drukking worden gebracht. Volgens senator Flanders kent men in de Ver. Staten „zeven vette jaren" Met zijn inleiding „Christendom en materiële zorg" legde Vrijdagavond pas toor dr A. Olierook uit Bloemendaal, de oud-directeur van het vormingsinstituut der K.A.B. te Doorn, om de woorden van dc bondsvoorzitter Joh. Zwanikken te ge bruiken „een stuk vakwerk als fundament voor de studiedagen", welke de Utrechtse bond der K.A.B. gedurende dit weekeinde voor zijn kader in het Ivlein-Seminarie te Apeldoorn houdt. Dr Olierook ontkende, dat hij, die streeft naar beheersing van de natuur, hiermede God afbreuk doet. Volgens Gods scheppingsplan moet de mens immers streven naar verheffing: als burger van 't Rijk Gods naar geestelij ke verheffing en als burger van de wereld moet hp zorgen voor welvaart. De roeping van de mens is niet alleen de zorg voor een nieuwe hemel, maar ook voor 'n nieuwe aarde, of, volgens de evan gelist Johannes, zal de komst van de nieuwe hemel worden voorafgegaan door een nieuwe aarde. We moeten allen zorgen voor een betere wereld, waar de rijkdom men van de aarde rtief alleen worden ge wezen tot nog toe «hg! allerminst in 1 en in China „zeven magere jarei v,t „Laat ons onze stampvolle graanpak- WOnnen, maar ook worden verdeeld, deze richting. W ij pi. i ent nericni huizen yoor het Chinese volk openen I ook het Marxisme streeft naar een meu- van Reuter derhalve onder voorbe- om ziin vriendschap te winnen", aldus j we aarde. Dit streven is echter alleen de senator. gebaseerd op de materie en daarom tot I houd. j 4 HOOFDKANTOOR! AMSTÏKOAM KEIZÏRSORACKT SC7-5I7 35 VESTIGINGEN Naar aanleiding van de onder zoekingen naar de mogelijk heden voor de ruimtevaart heb ben zich in verscheidene landen reeds vele mensen opgegeven voor tochten naar de maan en naar Mars. Vorige maand ver klaarde een Britse verzekerings maatschappij zich bereid een Amerikaanse vrouw, die wacht op een vlucht naar Mars. te ver zekeren. Er werd evenwel een speciale clausule in de polis op genomen, volgens welke het niet- terugkeren van de verzekerde geen bewijs zou zijn van haar dood Sinds jaren arbeiden in verscheide ne landen, in het bijzonder in de V.S. de Sovjet-Unie en Groot-Brittannië ge leerden aan de plannen voor inter planetair verkeer en vooral voor de mogelijkheid van het lanceren van een satelliet rond de aarde. In Amerika werken vooral vele Duitse deskundi gen op dit gebied, van wie er de mecs- ten reeds de Amerikaanse nationaliteit hebben verkregen. Onder hen zijn dr Werner von Braun, de voorzitter van de internationale vereniging voor ruimtevaart, die aan het hoofd staat van het militaire laboratorium „Red stone" te Huntsville en prof Oberth, die in Mei naar de V.S. kwam om in dit laboratorium te gaan werken. De Bulgaarse regering heeft gisteren aangeboden, een deel van de schade te Vergoeden, ontstaan door het neer schieten van het Israëlische vliegtuig, aldus heeft het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken bekend ge maakt. Het aanbod was vervat in een nota aan de Israëlische zaakgelastigde in Sofia. De Bulgaarse autoriteiten zeggen daarin, dat Bulgarije bereid is een deel van de materiële schade voor zijn rekening te nemen, nadat deze behoorlijk is vastgesteld. Verder wordt het ongeluk „betreurenswaardig" ge noemd. Vrijdagavond kregen eindelijk drie leden van de zes man tellende Israë lische commissie van onderzoek, die zich aan de Grieks—Bulgaarse grens bevond, toestemming Bulgarije binnen te komen om een onderzoek in te stel len bij het wrak. De drie mochten van morgen de grens overschrijden. De Israëlische luchtvaartmaatschappij »E] Al" heeft bekend gemaakt, dat baar vliegtuigen van de diensten Tel Aviv—Wenen en Tel Aviv- Ziirich tijdelijk een andere route zullen vlie- Sen, uit de buurt van de Bulgaarse grens. Er wordt over Rome gevlogen. De Zuidafrikaanse luchtvaartmaat schappij heeft een Constellation ter beschikking gesteld van „El Al", om haar in staat te stellen alle diensten te blijven onderhouden. Dc Sovjet-minister voor de zware ma chine-industrie, Kazakof, is vervangen door Petoechof, aldus meldde Tass heden ochtend. De reden van deze mutatie werd niet medegedeeld- Kazakof werd in 1946 tot minister voor de zware machine-industrie benoemd, maar zijn departement werd in Maart 1953 na het overlijden van Stalin opgehe ven. Toen het in April 1954 weer werd ingesteld, kreeg Kazakof andermaal de portefeuille. Vorig jaar September meldden de Russen, dat zij met raketten een hoog te van 300 kilometer hadden bereikt. Ook werd melding gemaakt van een ontwerp voor een Russische raket voor interplanetair verkeer. In April jl. deelde de Sovjet-Academie voor We tenschappen mee, dat een. speciale commissie ter coördinering van het on derzoek op het gebied van de ruimte vaart was ingesteld. Deze commissie had tot taak een „automatisch labora- torium", draaiend rond de aarde, te ontwerpen. In een onderhoud dat een ANP- redacteur met porf dr M. G. J. Min- naert, hoogleraar in de sterrenkunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, had zeide prof Minnaert, dat dc Ameri- kaanse plannen al zeer dikwijls zijn voorgesteld, zowel in de Oostelijke als in dc Westelijke landen. In beginsel zijn ze stellig mogelijk, niaar de te overwinnen technische moeilijkheden zullen nog buitengewoon groot zijn, vooral indien men de waarnemers op dc satelliet wil plaatsen. De mensheid, aldus prof Minnaert, heeft al te lang haar techniek gebruikt voor de oorlog. Wanneer men de weg van de vrede inslaat, komen dergelijke ondernemingen binnen het bereik van de mogelijkheden. Waarnemingen op een kunstmatige satelliet zouden vol gens deze Utrechtse Jioogleraar van bijzonder grote betekenis zijn voor de sterrenkunde, omdat men daar het heelal zou kunnen waarnemen zonder gestoord te worden door de lucht die het werk van de astronoom zo dikwijls verhindert. Als enkele bijzonder be langrijke problemen, die daar bestu deerd zouden kunnen worden op het gebied van de astrophysica, noemde prof Minnaert de corona der zon, de in terplanetaire stofwolk, het voorkomen van zuurstof en waterdamp op de pla neten, de straling van de zon en van de sterren in het verre ultraviolet, in het verre infrarood en in het gebied der lange radiogolven, alsmede de kos mische straling. Het scheppen van een kunstmatige satelliet zou een belang rijke voorbereiding zijn om het zen den van een vuurpijl naar de maan mogelijk te maken. Prof Minnaert sprak in dit onder houd de hoop uit dat dit grootse ex periment op zuiver wetenschappe lijke wijze zal worden opgezet en zonder zucht naar sensatie. Dan kan men volgens de hoogleraar er zeker van zijn, dat de resultaten de mens- Met ingang van 1 Augustus zullen de beperkende bepalingen ten aanzien van bet in uitvoering nemen van bouwwerken worden verscherpt. De ongekend grote activiteit in nagenoeg alle sectoren van de bouwnijverheid beeft geleid tot zodanige spanningen op de bouwmarkt, dat een verdere regulering van de in uitvoering komende bouwwerken noodzakelijk is. De situatie jp de arbeidsmarkt cn de materiaalmarkt is zodanig, dat een verdere toeneming van de hoeveelheid in uitvoering zijnd werk tot onaan vaardbare consequenties zou leiden. Gezien de lange levertijden voor bouwmaterialen en de ontwikkeling op bet gebied van de lonen mag de huidige ontwikkeling niet op baar beloop worden gelaten. Indien thans in deze ontwikkeling niet zou worden ingegrepen, zou de bouw in de meest urgente sectoren en met name de woningbouw, ernstig gevaar lopen, aldus deelt liet ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting mede. De verscherping, waarvan sprake is, zal hieruit bestaan, dat een verdere uit breiding wordt gegeven aan de werkings sfeer van de rijksgoedkeuringen. Daar door zullen met ingang van 1 Augustus ook onder de rjjksgoedkeuring vallen in de eerste plaats alle werken voor de nij verheid, waarvan de bouwsom hoger is dan 50.000 en voorts alle overige bouw werken, waarvan de bouwsom ligt tussen 10.000 en 100.000, voor zover niet reeds de grens lager dan 100.000 was gesteld. De complete thans geldende regeling is opgenomen in de beschikking van de minister van Wederopbouw en Volkshuis vesting, welke in de Staatscourant van 29 Juli 1955 is gepubliceerd. De woningbouw blijft van deze maat regel uitgezonderd. Alleen voor wonin- Uit Italië is in Nederland terugge keerd een wervingscommissie, die daar gedurende drie weken heeft getracht Italiaanse metaalarbeiders te bewegen naar ons land te komen fer verlichting van het personeelstekort, waarmee spe ciaal ook de scheepsbouw te kampen heeft. Het resultaat is geweest dat 165 arbei ders zich bereid hebben verklaard naar ons land te komen op basis van een twee jarig contract. Zjj zullen in twee groepen arriveren; de eerste groep dezer dagen (er zijn er reeds enkelen aangekomen) en de tweede groep in Augustus. De commissie, die was samengesteld uit afgevaardigden van het Rijksarbeids bureau te Den Kaag en van het bedrijfs leven, had zich tot taak gesteld de wer ving van 500 arbeiders, zodat het doel lang niet is bereikt. In Den Haag hebben officiële instanties de indruk, dat het streefcijfer niet is behaald, omdat in Italië te weinig de aandacht is gevestigd op de wervingscommissie Het ligt echter in de bedoeling om zo de Italiaanse regering toestemming verleent volgen de maand weer een commissie te zenden. Hef is bovendien niet uitgesloten, dat in de toekomst zal worden getracht ook in andere landen, b.v. Griekenland, ge heid ruim ten goede zullen komen, schoolde vakarbeiders te werven. gen, die zonder geldelijke steun van het Rijk worden gebouwd door of met gel delijke steun van andere publiekrechte lijke lichamen, is een rijksgoedkeuring vereist. Evenals thans het geval is wordt geen rijksgoedkeuring vereist voor normale onderhoudswerken van de Ned. Spoorwe gen en de Staatsmijnen en evenmin voor weg- en waterbouwkundige werken en werken aan gebouwen van Rijk en andere publiekrechtelijke lichamen, die ten laste komen van de gewone dienst van de be grotingen. Dat voor de wel zeer urgente sector „gebouwen voor de nijverheid" de rijks goedkeuring weer wordt vereist voor ob jecten met een bouwsom van 50.000 en meer, houdt niet in, dat hier aan in krimping van de eigenlijke industriële bouw wordt gedacht. De rijksgoedkeuring voor bouwwerken ten behoeve van de nijverheid zal derhalve direct werden verleend, wanneer geen twijfel bestaat, dat het object industriële houw betreft, aldus het ministerie. mislukking gedoemd. Want verafgoding van de stof leidt tot chaos. Het bezitten van de materie alleen betekent dood. Wan. neer de mens de stof echter goed beheerst strekt het tot zegen, aldus dr Olierook. Verhoging van de techniek is eigenlijk een taak van godsdienstig-zedelijke bete kenis. Niet rechtstreeks weliswaar, maar wel indirect, omdat de techniek bijdraagt tot een menswaardiger bestaan. 'De stof felijke welvaart is een gave Gods. Spre ker ontkende de nog al eens naar voren gebrachte opvatting dat we door de wel vaart niet het einddoel, de hemel, zullen bereiken. In verband hiermede stond dr Olierook stil bij de onlangs door Koningin Juliana gehouden rede, waarin zij plehte voor een rechtvaardige verdeling van de welvaart der wereld. De Kerk, aldus dr Olierook juicht de welvaart toe. Zij be schouwt de stijgende welvaart als een voortschrijding van het goddelijke schep pingsplan en dit kan alleen maar strek ken tot zegen van de mensheid. Christen dom en gorg voor materiële welvaart ver dragen elkaar zeer goed. Niet alleen de geest verdient alle zorg, maar ook het li chaam. Zie! en lichaam zijn één aldus dr Olierook. In zijn openingswoord had de heer Zwa nikken er op gewezen dat woorden als medezeggingschap, bezitvorming en aan deel in de winst, steeds meer inhoud krij gen. Materieel bezit is niet alleen 'n voor recht voor een kleine groep, maar voor de gehele samenleving, 'n Stijgende welvaart brengt echter een stijgende verantwoor delijkheid met zich mede. Een Lof met Veni Creator vormde de opening van het studieweekeinde. Het K.N.M.I. deelt mede: Het lage-drukgebied boven midden Europa, dat nog steeds over een uitge strekt gebied regen- en onweersbuien veroorzaakt, trekt zich langzaam naar het Oosten terug. Gelijktijdig breidt een hoge-drukge- bied op de Oceaan zich uit over West- Europa. De winden worden daardoor in ons land steeds zwakker en in verband daar mede komt er aan de aanvoer van be wolking van de Noordzee een einde. Voor Zondag wordt droog weer verwacht met op veie plaatsen opklaringen en iets ho gere temperaturen overdag. Op dc Cokesfabriek te Geleen is gister ochtend enige beroering ontstaan, omdat de bedrijfsleiding opdracht had gegeven een kruisbeeld te verwijderen uit de verbandkamer. Dit beeld was daar opge hangen door de mijnarts. De bedrijfslei ding moest daartegen bezwaar maken, omdat de Staatsmijnen ais staatsbedrijf, hoewel werkend met in hoofdzaak Ka- (holiek personeel, in zaken als deze geen bepaalde overtuiging tot uiting kunnen brengen. Wel had de bedrijfsleiding toe gestaan," dat de mijnarts het kruisbeeld in zijn eigen werkkamer zou ophangen. Tegen deze afspraak in en zonder nader overleg heeft de arts het '-ruisheeld toen toch in de verbandkamer opgehangen. Daarop gaf de bedrijfsleiding l'em, °P grond van overwegingen van discipli naire aard opdracht het beeld te verwij deren. Aan deze opdracht werd door de mijnarts voldaan. Inmiddels heeft de R.K. federatie van mijnpersoneel naar aanleiding van deze zaak tot de directie van de Staatsmijnen te Heerlen het verzoek gericht in elke verbandkamer van de Staatsmijnen een kruisbeeld te mogen ophangen. De di rectie heeft zich gisterochtend op dit verzoek beraden en besloten toestemming hiertoe te geven, gezien het bijzondere karakter van de verbandkamer, waarin eventueel zieken of zwaar gewonden Intussen evenwel hadden de arbeiders van de vroege dienst, nog onkundig van het inmiddels genomen besluit, gewei gerd, uit protest tegen de verwijdering, het schaftlokaal te verlaten. Zij wensten, dat het beeld weer zou worden opgehan gen. Toen de middagdienst opkwam, ver klaarde een groot deel van deze arbei ders zich solidair niet het personeel van de vroege dienst. Terwijl deze actie aan de gang was, werd het genomen besluit bekend, zodat het beeld weer werd opge hangen en de rust op het bedrijf onmid dellijk terugkeerde. (Van onze correspondent). Opa Schram is gisterenmiddag in ons land teruggekeerd. Echter met de trein, zonder karretje en.... zonder baard. Na zijn diverse succesvolle voetreizen, is de jongste tocht voor de 76-jarige wande laar uit Driebergen op een triest einde uitgelopen. Op de terugweg naar ons land na Lourdes en de Rivièra te hebben be zocht. is hij in de buurt van Lyon waar schijnlijk onwel geworden. Automobilis ten zagen Opa Schram bewusteloos langs de weg liggen, waarna hij werd overge bracht naar een ziekenhuis te Lyon, al waar hij enige tijd werd verpleegd. Zijn karretje, waarin hij o.m. zijn' reissouve- nirs bewaarde, was hij kwijt geraakt. In het ziekenhuis beroofde men hem boven dien van zijn baard. Door bemiddeling van de Nederlandse consul te Lyon is Opa Schram thans gere patrieerd. In de afgelopen nacht heeft hij in een hotel te Roermond gelogeerd Gisterenmiddag om vier uur hebben jen paar honderd bootwerkers in de Zaandamse houthaven het werk neerge legd, daar ontevredenheid was ontstaan over de afrekening van het lossen van het Noorse schip „Carrier", dat met 2026 standaads hout in de Zaandamse haven was gelost- Het schip was nl. geladen met dun en kort hout.. Voor de lossing waar van een toeslag wordt gegeven, daar dit meer tijd vergt dan het lossen van nor maal hout. De bootwerkers vonden de toeslag in dit geval te laag. Zaterdagmor gen zou het bestuur v?" -Je scheeps- en bootwerkersvereniging .^gezindheid" kunnen worden opgenomen. Dit besluit een bespreking houder ia een le- werd later op de dag bekend gemaakt, denvergadering wordt gen ;v<en.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1