Bokma De gemeenteraad kwam bijeen v. d. Berg BIOSCOOPPROGRAMMA'S VACANTIETRIP VOOR ONZE LEZERS OUDE TIJD Uit de historie van Spa! and Kethel en öiyer de *ED am Het was de avond van wethouder Nieuws uit STAD EN OMTREK Uit die goede De vordering van paarden en wagens n s e De bloemetjes buiten Rijksweg 20 zal eindelijk worden afgemaakt, in 1956 of 1957, als.minister het goed vindt Passage Theater PIANO'S HOUTMAN Monopole Theater Burgerlijke Stand DONDERDAG 4 AUGUSTUS: PER TOURINGCAR NAAR DE EFTELING TE KAATSHEUVEL EN DE OISTERWIJKSE VENNEN De prijs voor deze trip bedraagt 5.50 CWALDO-TAXI^i V., ZATERDAG 30 JULI 1955 PAGINA r ouot „Leven in de brouwerij" DE STAD ZONDER WET WAT SCHIEDAM VERLOOR EN VOND HIT OP HOL Te Kaatsheuvel wordt een bezoek aan het sprook jesbos „De Efteling" gebracht, terwijl wij te Oisterwijk een wandeling zullen maken van on geveer een uur door de prachtige bossen en langs de vele vennen welke wij hier zullen aantreffen. Vertrek vanaf de Koemark te Schiedam om 8.45 uur precies en weer terug om ongeveer 18.00 uur. Deelnemerskaarten zijn van heden af verkrijg baar aan ons kantoor Dam 18 te Schiedam. DE AFD. PROPAGANDA. RECTOR KIECKENS ONDERSCHEIDEN BOTSING 67570—69915 SCHIEDAM—HAARLEMSE RCH H NEL). VRACH I KNMARKT Niet meer de kracht om te exerceren De eerste vordering NIEUWE SCHItdAMSCHE COURANT i,G£ NEVER HET GAAT MET ONS Stedelijk. Mu seum best. Vermoedelijk daarom heeft het de bloemetjes buiten gezet. De potten die weer eens een andere en eveneens aardige vorm hebben zijn weliswaar een geschenk van de Schie- damse Gemeenschap, maar dez'e zal na tuurlijk eveneens vinden, dat de bloe metjes er wel eens buiten mogen wor den gezet. Want, naar ons ter ore kwam, zal er een begin worden gemaakt met de restauratie van de linkervleugel. De plan nen zullen binnenkort gepubliceerd wor den. En dan wordt het voormalige St. Jacobsgasthuis in zijn geheel een sieraad voor de stad, na zo lang een soort Asse poes te zijn geweest. De plantsoenendienst zorgt ook hier voor het onderhoud en men ziet op de nevenstaande foto, hoe dat gaat. Elders helpen soms de omwonenden een handje, op een heel warme dag. Onze fotograaf maakte een aardig, stemmig plaatje bij de Appelmarktbrug, waar het pleintje met zijn bloembakken en belom merde bomen dank zij een goed richten van de camera in een rustiek tuintje werd dtfngetoverd. Op het plaatje van de portiek van het voormalige St. Jacobsgasthuis ontwaart men nog, als men goed kijkt, het bordje „Naar de Trouwzaal Dit is overbodig geworden. Want er wordt, nu de herstelwerkzaamheden er geschied zijn, weer in het Stadhuis ge trouwd. Van de week zijn er echter nog een paar paartjes op afgegaan. Met gevolg en al werden ze snel naar het Raadhuis ge dirigeerd. DAMWACHTER. De gemeenteraad is gisteravond enkele uren hijeen geweest en heeft in een recordtempo een aantal voorstellen afgewerkt. De voornaamste hiervan hebben we reeds gepubliceerd. We vermelden daarom slechts, dat Spirit zijn veld en de lening van 9000 krijgt. Over enkele voorstellen werd in grote tegenstelling met de snelheid en stilzwijgendheid, waarmede de andere door wethouder Sabel als waarnemend voorzitter konden worden doorgehamerd breedvoerig gesproken. Het was Mr Engelsman (PvdA) die be denkelijk veel aan de politiek van net opentrappen van reeds geopende deuren deed en voor dit merkwaardige voeten werk had hij speciaal wethouder v. d. Berg uitgekozen. Vermoedelijk speelt het fgït, mond. Hij betoogde, dat de bottleneck toch een bottleneck zal blijven en bepleitte de aanleg van een tweede brug en in derde instantie die van een brug voor licht ver keer en voetgangers. De enige oplossing zal echter een brede brug zijn. Het zal of- -F1 L> et-met een uiea aat we m 1956 verkiezingen hebben, hier-fers kosten, maar.. De versmalling van bij een rol. Wat hiervan zij, het raadslid de voetpaden vond hij voorts een groot 1n e P I tl rn 3 n m Q P IZ" TO O n b n t.» 4-V» m 1 Engelsman maakte er bezwaren tegen, dat aan de Manometerfabriek grond in erfpacht werd afgestaan tegen een te lage prijs. Hij begon met klakkeloos vast je stellen, dat naar zijn mening en die van zijn fractie het betreffende voorstel, als mede het analage voor Vita Nova, door B. en W. (bedoeld was kennelijk de be trokken weth.) overijld en ondoordacht was ingediend. De heer Engelsman sprak voorts over kunst en vliegwerk en meende want hierop kwam z'n betoog neer te kun nen vaststellen, dat hier allesbehalve in het voordeel van de gemeente was ge handeld. Wethouder v. d. Berg, goed ge humeurd, had ook zijn wat men noemt goede avond. Hij zette zich schrap, wees nadrukkelijk des heren Engelsman kwali- caties van de hand en betoogde, dat de onderhandelingen met de beide onderne mingen enkele jaren hebben gelopen cn bijna niet te tellen malen door B. en W. uitvoerig besproken zijn. Ditzelfde geldt voor de commissies. Er is hier waarlijk niet overijld en ondoordacht gehandeld. Men is de Manometerfabriek tegemoet ge komen met een vermindering van de door haar aanvankelijk aangevraagde hoeveel heid grond. Hierdoor werden haar exploi tatiemogelijkheden verbeterd, hetgeen niet anders dan aan de gemeente ten goede kan komen Mr Engelsman pruttelde nog wat tegen, maar de raad liet duidelijk merken, dat zijn betoog levendig aan een storm in een glas water herinnerde. Enfin, de PvdA had zich weer eens flink doen horen. Bij de behandeling van het voorstel over de verbetering der oprit Boerhavenlaan- Rotterdamsedijk drong de heer Bos (VVD) aan op het plaatsen van borden, waardoor de voetgangers afdoende beschermd zul len worden Hem werd verzekerd, dat hiervoor gezorgd zal worden. Ook 't voor stel inzake de verbetering van de Koe- marktbrug en het afscheiden van het --ij- wiel verkeer daar van het snelverkeer gaf de heer Bos een reeks opmerkingen in de bezwaar. Ten slotte opperde hij het idee van een verhoogde rijweg, zodat de brug niet meer voor schepen geopend zal be hoeven te worden. Het verkeer van de snelweg Burgemeester Knappertlaan zal steeds meer eisen gaan stellen, profeteer de hij. Wethouder v. d. Berg wist ook hier wat men noemt van wanten. Hij verklaarde met genoegen vernomen te hebben, dat. de heer Bos de huidige plannen toch ais een verbetering beschouwt. Het spreekt vanzelf, ook nu wordt het probleem niet opgelost. Maar dit kan niet anders, want er zitten immers tal van andere aan vast, die niet alleen door Schiedam kunnen en zullen worden opgelost. Er zal een brug bij het Proveniershuis moeten komen als de spoorwegtunnels er eenmaal zijn, de Prof. Kamerling Onnesladn wordt ver lengd en er moet rekening gehouden wor den met de situatie, die door de Rijksweg zal worden geschapen. Over die weg kon wethouder v. d. Berg een prettige mededeling doen. Het sluit werk eraan stagneerde als gevolg van moeilijkheden, die tussen Rijkswaterstaat en Rotterdam waren gerezen. Deze moei lijkheden zijn thans opgelost en Rijks waterstaat wil zo spoedig mogelijk de laatste hand aan de weg leggen. Liefst in 1956 en anders in 1957. Maar de minister moet beslissen. Rot terdam, Schiedam en Vlaardingen zullen nu bij de minister op spoed gaan aandrin gen. En wat de Koemarktbrug betreft, men diene er rekening mede te houden, Schiedam heeft 'n waar bruggenprobleem, hetwelk nieuwe en té vernieuwen brug gen omvat en grote financiële eisen stelt. Ondanks het betoog van wethouder v d. Berg bleef de heer Bos er bij, dat hij en zijn fractie tegen 't voorstel zouden stem men. Het werd met een desbetreffende aantekening aangenomen. De Koemarkt- brug wordt dus verbeterd volgens de door B. en W. opgemaakte plannen, waarvan we uitvoerig melding hebben gemaakt. Het voorstel tot het uitbreiden van het Wethouder v. d. Berg kon hier kort zijn. De gemeente bouwt niet zelf maar zal daadwerkelijke steun verlenen. Hoe die precies zal zijn hangt af van de uitslag der lopende onderhandelingen met de ge gadigden. De heer Engelsman (PvdA) heeft nog het woord gevoerd over de gemeentelijke stedebouwkundige in welstandscommis sie. Wethouder v. d. Berg, die in de loop van de avond een complimentje van de heer Willemse (KVP) had kunnen incas seren, kon ook ditmaal zo langs z'n neus weg duidelijk maken, dat Mr Engelsman zich onnodig bezorgd maakte. De com missie kan haar eigen zaken regelen en ripnhoirdwnkoer^Un?i2i0\n met een vond missie Kan naar eigen zaken regeier (^V °P ZT.Weg' .A 8doet dit onder toezicht van B. en W. principieel drankbestrijder was hij er vier. kant tegen. Hij wilde tevens weten, of I De heren Mak (AR) en Dominicus (AR) de gemeente dat paviljoen op de Maas- spraken respectievelijk nog over enkele boulevard zal bouwen. details. NIEUW EN BESPEELD Singel 114 116 - Schiedam - Tel. 68871 De ouwetjes doen het nog best is het motto van de bioscoopdirecteuren in deze vacantiedagen en de reprises zijn niet van de lucht. Het schijnt een vaste bioscoopwet te zijn, dat er in de vacantietijd alleen lach successen gedraaid mogen worden en zo kunnen we daji deze week in het Passage Theater de man met de ukelele, George Formby zien, die in werkelijkheid reeds vele jaren van zijn pensioen geniet. In het Passage Theater is hij echter nog een vitale typograaf bij een krant en rolt hij via zijn beroemde en zelf uitgevonden „misdaad-detector" van het ene dolle avontuur.in het andere en tenslotte in de armen van de secretaresse van de hoofd redacteur. Men kan ouderwets lachen in „Leven in de brouwerij", vooral in de achtervol- gings- en gooi-en-smijt-scenes. In het voorprogramma krijgt men een uitgebreid verslag te zien van de Tour de France en de etappezege van Daan de Groot, benevens een aardig muziekfilm pje. Het journaal brengt de Grote Vier in het Passage Theater en de recordverbete ring van Campbell junior in de snelste raceboot ter wereld. K.F.C.-keuring 18 j. Volgende week blijft het Passage Thea ter eveneens in de vacantiesfeer met Charlie Chaplins beroemdste film „Mo dem Times". De inhoud van de film, die tot en met Maandagavond in het Monopole Theater gaat is als volgt: Het werk aan de spoorweg, die om streeks 1870 het stadje Laramie in Wyo ming bereikt had en het doortrekken van de lijn naar het Oosten beoogt, vlot niet. Er wordt te weinig gewerkt en teveel gedronken. De autoriteiten van het stad je staan machteloos tegenover Jim Sha- nessy, die de café's en speelzalen bezit en op alle manieren van plan is snel rijk te worden. Hulp wordt gevraagd van het leger maar Generaal Augur heeft niet veel mannen te missen en hij stuurt ser geant Jeff Harder naar Laramie om daar eens orde op de zaken te stellen. Het feit, dat er slechts één militair komt, stelt de autoriteiten zeer teleur en die te leurstelling stijgt nog als zij bemerken, dat Jeff Harder en Jim Shanessy nog oude vrienden uit het leger zijn. Jim tracht dadelijk Jeff aan zich te bin den door hem gastvrijheid aan te bieden in zijn hotel hem geld te geven en hem in de kring der zijnen te betrekken. Daar toe behoren in de eerste plaats zijn vrouw Helen, op wie Jeff vroeger verliefd is geweest en de bekoorlijke Lou Carter, die Jim s compagnon is in de exploitatie van zijn diverse bedrijven. Desondanks laat Jeff zich niet weer houden om maatregelen te nemen. Hij legt het werk aan de spoorweg stil, ont slaat alle mannen en neemt aan, dat hier door het bezoek aan café's en speelzalen zal verminderen, de macht van Jim zal tanen en de werklui handelbaarder zul len worden. De burgers van Laramie protesteren. Hun handel wordt bedreigd I Maar Jeff krijg toch, geholpen door Rech ter Pierce, veertien dagen om zijn plan nen door te voeren. Jim Shanessy doet een tegenzet. Hij geeft niemand meer crediet om te drinken en te spelen en spoort de tot razernij gebrachte mannen aan om sabotage te plegen door de spoorweg-ei gendommen te vernietigen. Jeff arresteert Jim wegens het opsto ken tot onrust. Als hij voor de jury ver schijnt en op Jeff's getuigenis zeker veroordeeld zal wordlen is Jef niet in de zaal. Jim's handlangers hebben hem neergeslagen en in 'n trein gelegd, die hem ver van Laramie weg voert. Jim moet ontslagen worden van rechtsvervol ging en dat is 't sein om 't sabotage-plan door te voeren. Dat geschiedt op grote schaal. Door een aardverschuiving na een opzettelijke explosie is Laramie zelfs van de buitenwereld per trein onbereikbaar. De plaatselijke sheriff Orrie Somers zal proberen naar Cheyene te komen en hulp van het leger te vragen, maar hij wordt halverwege vermoord. Lou Carter ver raadt aan Jeff, dat Ace een van Jim's ad judanten, de moordenaar is. Als Jeff hem wil arresteren verzet Ace zich en wordt neergeschoten, maar daarmee is de zaak niet afgedaan, want Jeff arresteert nu Jim ten tweeden male, nu als aanstichter van de moord. Men neemt aan dat geen jury het zal wagen om Jim schuldig te ver klaren, maar Lou heeft een origineel idee. Zij stelt ff voor eeA jury van louter vrouwen te kiezen (hetgeen moge- was volgens de wet, maar waaraan nie mand ooit gedacht had) en deze jury acht Jim schuldig. Hij zal gehangen worden. Helen, z'n vrouw, ziet echter kans hem in de gevangenis een revolver in handen te spelen. Hiermee bedreigt hij Jeff en zo kan hij vluchten. Hij rekent eerst met Lou af, door haar koelbloe dig neer te schieten en steelt dan een trein niet wetend, dat de aardverschuiving op geruimd is en dat er uit Cheyenne een andere trein komt. Jeff kan te paard, langs een kortere weg de trein inhalen ea na hevige vechtpartijen wordt een botsing vermeden. Jim laat in deze strijd het leven. K.F.C.-keuring 14 jaar. GEBOREN: Eddy, zoon van G. Moewis en D. Koster; Maria, dochter van M. Soe- ters en M. Mageilsen; Wilhelmina, doch ter van Th. Knikman en. J. C. de Vries; Margreta C„ dochter van M. Gerrets en G. Oolders. OVERLEDEN: M. Pronk, 85 jaar, wed. van G. v. d. Most. Gistermiddag omstreeks half 2 is een hit, voor een mclk-wagentje gespannen, op hol geslagen en na een wilde ren door half Schiedam uiteindelijk in de etalage terechtgekomen van een slagerij aan de Singel. Deze renpartij heeft het dier met de dood moeten bekopen. Melkboer J. F. van Noordt uit de Kerk- laan in Kethel was bezig zijn klanten in de Hogen'banweg te bedienen, waarbij hij zijn karretje aan de rand van de weg had laten staan. Op de bok zat een 6-jarig jongetje dat wel vaker meerijdt. Hoe het zo is gekomen is nog onbekend, maar de hit is op de loop gegaan, aanvankelijk in een matig tempo, doch later in een wilde vaart. In de Edisonstraat zag de 17-jarige sla gersknecht A. Onlangs uit Rotterdam kans om op de wagen te springen om het kind te redden. Maar deze moedige daad had weinig resultaat, want door het wilde steigeren van het paard liet Onlangs de leidsels glippen, zodat het karretje on- bestuurd voortsnelde. Op de Oost-Singel was de vaart zo groot, dat het paard de bocht naar de Singel niet heeft kunnen nemen en pardoes door de ruit van de slagerij van C. Klaris stormde. Het kar retje werd gestuit in de vaart maar door dat het lemoen en tuig braken schoof het paard op de buik door de ruit de winkel binnen. De winkel was wegens vacantie gesloten, zodat er zich niemand in bevond. Het paard was door de glasruit ernstig aan de buik verwond en moest worden af gemaakt. Het tweetal in het karretje kwam er genadig af. De kranige A. Onlangs liep een snijwondje op en wat schavingen door een trap van het paard. Het jongetje kwam er met de hevige schrik af. De schade die aangericht werd bij dit paar- denavontuur is vrij groot. Van de slagerij zijn de ruit en verder zowat de hele voor gevel beschadigd, terwijl veel van de in ventaris vernield is. Dit nog ongerekend de bevuiling met bloed van de winkel. De melkboer heeft schade aan zijn wagentje terwijl bij de wilde ren melk en eieren verloren zijn gegaan. (inclusief toegang tot het sprookjesbos en een kop koffie). Uit Curacao wordt aan „de Tijd" ge meld, dat aan den zeereerw. heer F. E. C, Kieckens, van Breda, rector van het R.K. hospitaal en directeur van de krankzinni gen- en leprozengestichten aldaar, bij gelegenheid van het vijf-en-twintig-jarig bestaan van het R.K. hospitaal, door Z.H. den Paus de waardigheid van Ge heim Kamerheer is verleend. Het was Z.D. Hoogw. mgr. H. I. A. van Ewijk, aposto lisch vicaris, bisschop van Camaco i.p.i., die deze tijding aan zijn eerw. mededeel de. De zeereerw. heer Kieckens heeft zich door de oprichting van dit hospitaal grote verdiensten verworven, welke thans op zo welwillende en vereerende wijze door on zen H. Vader worden erkend. (Nwe Schiedamsche Courant, van 1 Januari 1881). Gistermiddag is op de hoek v^n het Heerenpad en de Broersveld een oestel- auto, bestuurd door de koelmonteur J. G. v. K. in botsing gekomen met de »\J- rijder P. P., lasser van beroep, die geen voorang had verleend aan de auto. De fietser brak zijn sleutelbeen en werd door de GG en GD naar het Gemeente-Zie kenhuis gebracht, maar kon later naar huis gaan Te bevragen aan bet Hoofdbureau van politie tussen 9-12.30 uur en 2-5 uur: arm band. lap vitrage stof; wijnrode shawl, blauwe gymschoen; 1 p. zwarte wollen handschoenen, zwarte portemonnaie met inhoud, schuimrubber zadeldek. Te bevr. bij de vinders: halsband, v. Dijke. Fabri- plein 28; sluiting v. e. tas. H. v. d. Vaart, Gr. Markt 8; dop v. benzinetank, Fr. v. d. Poel, L. Kerkstraat 31; lipsleutel, Schrouwers, Broersveld 165, lipssleutel, A. Langestraat, Vlaardingerdijk 195, witte rozenkrans, M. Stichter. Middelharnisse- straat 41b; kinderbril, A. v. d. Hoeven, Westfrankelandsestraat 160a; ring met sleutels, G. Steenhoek. Herenstraat 25 kl. 4; kerkboek, H. Schellings, St. Liduina- straat 81a, sleutel. H. Overheul, Buiten havenweg 176/15; vulpotlood H. v. d. Boor Goeman Borgesiusstraat 79; portemonnaie met inhoud. Mak, Oostsingel 78; bruine portemonnaie, J. Kalisvaart. Korte Dam 9; kindertasje, C. Pelps, Rijnstraat 5; acte- tas, mv inhoud, v. d. Bijl, Tennisstraat 9, Rotterdam; tas met inhoud, Meuring, BK-laan 188to; rode autoped, v d Ham, P. J. Troelstralaan 39; autoped, K de Kraan, Celsiusstraat 14; teddybeertje, J. Hoogland, Schiedamseweg 223; kinder- stepje, Weber, St. Liduinastraat 37a, zand- emmertje, B Noordijk. Alb. Thijmstraat 21a; damesregenjas, W de Wiit, Nieuw Mathenesserstraat 72b; duokussen van motor. Bezemer, Prof. Kamerlingh Onnes- laan 121a, capuchon, Ad. Hollander, Rid- derkerksestraat 20a; plastic regenjas J. B. Meijboom, Galileistraat 20b; rood gebreid vest. v. Dijke, Fabriplein 28; zwart angora vest! M. Wijngaard, Edisonstraat 8; groen vestje, L Winter, Aleidastraat 76a. paar kinderschoentje en sokjes, M Sabel, West frankelandsestraat 62a; kinderjasje. Maat man, St. Liduinastraat 45; lichtgrijze pet. M Groen Dr Sauerstraat 6; 1 paar witte kinderschoentjes, Mevr. Peters. Rotter- damsedijk 155 (Grensflat); bedrag aan ge'.d J Boon, IJsselmondesestraat 11; be drag aan geld, M v d Gaag p.a. Prove niershuis (mevr. Sluijters); bedrag aan geld, Schuurmans, Franklinstraat 7a: zil veren kettinkje, W v d Meulen, Hoog straat 136. In onze eerste artikelen over Kethel cn Spaland schreven wij over de oprichting van een Burgerwacht te Kethel, welke nodig was tot handhaving van rust en orde. Maar de Bataafse Vrijheid vroeg meer offers van de bur gers van Nederland. Ook deze vrijheid wenste men te handhaven, en daar voor waren soldaten nodig, die door de diverse municipaliteiten moesten worden geleverd, ook door Kethel. Een eerste oproep om vrijwilligers voor de artillerie geschiedde bij schrijven van 22 Juli 1799. Deze vrijwilligers moesten krachtige personen zijn, geschikt om met paarden te kunnen omgaan, en minstens voor een jaar dienst nemen. De gage bedroeg tien stuivers per dag. Op deze van de vordering. Van de 25 personen, die de wapens reeds vóór 1787 en na 1795 hadden gedragen, vielen er twee af, die niet de kracht meer bezaten om te exer ceren. Die vordering van wagens en paarden had het volgende resultaat opge leverd: voor Kethel: 32 wagens en 60 aanschrijving werd door de municipali- paarden; voor Spaland: 7 wagens en 13 foil X T O f» tr r\ 4- I-. /-« 1 Unnnnl J Deze voor onze stadgenoten zeer be langrijke honkbalwedstrijd die tegen het Haarlemse RCH 2 gespeeld zal worden, vangt a.s. Zondag om 2.30 uur op het ter rein Boshoek aan. Schiedam zal er goed aan doen deze ontmoeting te winnen wil zij niet achter raken bij de koplopers SVV en Sparta, die slechts één punt op de rang lijst voor staan. Dus aan spanning zal het niet ontbreken ROTTERDAM 29 Juli 1955. 28 Juli nam.: 205 ton granen Meppel; 302 ton id. Maashees: 930 ton palmpitten Zwijndrecht; 155 ton kunstmest Bergen oj Zoom; 80 ton id. Dinteloord; 100 ton sojaschroot Den Bosch; 100 ton maish Boxmeer; 67 ton id. Venlo; 160 ton sojabonen Utrecht; 298 ton cellulose Wage- ningen; 243 ton id Arnhem! 100 ton stammen Weespj; 125 ton id. Zwijndrecht. Totaal 68 reizen 10 vletreizeu teit van Kethel bepaald een publicatie daaromtrent te doen. Tot Zaterdag 27 Ju li d.a.v. konden de vrijwilligers zich mel den, maar., er kwam niemand. Een tweede oproep werd gedaan, doch ook deze schijnt niet veel vrijwilligers te heb ben opgebracht. Op 5 September 1799 kwam de mu nicipaliteit van Kethel in vergadering bij een ter bespreking van enige voorname decreten van het Nationaal Bestuur. Al lereerst kwam aan de orde het decreet, waarbij alle burgers werden gerequireerd (is gevorderd), die tot October 1787 of na Januari 1795 de wapens hadden gedragen Na deliberatie werden een 25-tal perso nen hun namen staan in het resolu tieboek opgetekend opgeroepen. Zij moesten zorgen op Zaterdag 7 Septem ber d.a.v. met hun wapens voor zover zij deze nog bezaten in het Ambachts huis aanwezig te zijn, waar hun de in tentie van dit decreeet zou worden be kend gemaakt. Een tweede decreet kwam nu aan de orde, namelijk het vorderen van wagens cn paarden. Aan de municipaliteit van Kethel en ook aan die van Spaland werd verzocht opgave te doen van het aantal wagens en paarden, welke ter beschikking van de Franse troepen kon den worden gesteld. Hierdoor werd van de ingezetenen van Kethel en SPaland een zwaar offer gevraagd, en wij kunnen ons indenken, dat aan deze vordering, al was zij dan ook tot bescherming van de Bataafse Republiek, niet van harte vol daan werd, en het is dan ook gebeurd, dat een onwillige tot zijh plicht moest worden geroepen, zoals wij later zullen zien. De Municipaliteit besloot de bode te gelasten bij de bouwlieden en andere ingezetenen rond te gaan, het aantal wa gens en paarden op een lijst te plaatsen, en deze aan de secretaris te overhandi gen. De volgende vergadering van de muni cipaliteit van Kethel stond in het teken paarden Voor Kethel en Spaland dus 39 wagens en 73 paarden. Wij maken bij deze opgave nog de opmerking, dat de lijst van de bode de diverse namen bevat van hen, die deze wagens en paarden moesten in leveren De hoogste inschrijving was ge schied door Cornelis van der Burg met één wagen en drie paarden voor Kethel, en voor Spaland was dat Hendrik Leen- derszoon Lansbergen met één wagen en 4 paarden. Tenslotte werd een blinde lo ting gehouden, wie aan de beurt waren de wagens en paarden in te leveren. Hier van werd een lijst geformeerd, die uit 20 opgaven bestaat, doch te groot is hieron der af te schrijven. Wij maken hierbij nog de opmerking, dat de gevorderde wal gens en paarden door de Nationale Re gering werden vergoed. Daar was inmiddels bij de municipali teit nog een schrijven binnengekomen, waarin inlichtingen werden gevraagd of er Franse troepen te Kethel waren inge- gekwartierd en of er een gewapende Bur gerwacht aanwezig was. De eerste vraag Werd beantwoord, dat er in het Ambacht van Kethel geen Franse troepen in gar- nisoen lagen, en de tweede vraag kreeg tot antwoord, dat Kethel geen Burger wacht bezat, maar dat er omstreeks 30 personen gereed stonden de wapenen od te nemen. De eerte vordering van wagens en paar den had plaats op 21 September 1799: daar was bij de municipaliteit van Kethel een schrijven binnengekomen, waarin ge last werd onmiddellijk naar Haarlem te laten vertrekken twee wagens elk met twee paarden bespannen plus een voer man. Bij de loting, hierboven gemeld, hadden de burgers Jan van der Hargen Bastiaan van der Eijk de nummers één en twee .getrokken. Zij hadden dus te zor gen onmiddellijk met twee wagens, elk bespannen met twee paarden, en voorzien van de nodige tuigen en gereedschappen naar Haarlem te vertrekken. Een be kwaam voerman zou deze wagens bestu- ren, voorzien van een verkenningsteken. Zoals wij reeds boven opmerkten, ging de vordering van wagens en paarden niet van harte. In Spaland woonde de burger Jacob van Schie, die gedwongen moest worden met een wagen en paard naar Haarlem te vertrekken. Dit geval vraagt nu onze bijzondere aandacht. Jacob van Schie kreeg des morgens 7 uren bezoek van de gerechtsbode. Hendrik IJdo, die hem uit naam van de muni cipaliteit gelastte op heden, 22 Septem ber 1799, onmiddellijk met een wagen en een paard, plus een paard van de wedu we Arij Droog, alsmede een voerman na£»i' Haarlem te vertrekken. En toen de rechtsbode deze insinuatie namens de municipaliteit, die 23 September d a v de de burger Jacob van Schie daarop, dgt "ij met onwillig was, maar de anderen eerst moesten rijden. Dit antwoord bracht de gerechtsbode ter vergadering van de minucipaliteit, die 23 September d.a.v. was te samen gekomen. Staande deze vergadering werd de gerechtsbode nor maals naar de woning van Jacob van Schie gezonden, en hem de sommatie op nieuw voorgelezen, waarop hij tot ant woord kreeg: „Ik ben niet onwillig, maar wil ook niet de eerste zijn". Ook dit antwoord werd door de municipaliteit in overweging genomen, en besloten het ge val van Jacob van Schie ter kennis te brengen van de Bailluw van Delfland, en van het Departementaal Bestuur 'van •Delft. De beide antwoorden van de burger Jacob van Schie brachten de leden van de municipaliteit aan het twijfelen en zij vroegen zich af of wel de eerste'wa gens met paarden inderdaad naar Haar lem waren vertrokken. Ze besloten zich daaromtrent te laten inlichten door het Departementaal Bestuur van Delft. L. A. ABMA OAOBIAD VOO» SCHIfOAM fN OMSt»fKt» 77ste Jaargang No. 22827 De kantoren der Redactie en Admlnl- aistratle zijn gevestigd te Schiedam. Dam 18, tel 66152 Giro-nummer 590943. A bon nemen tsprtja 6 25 per kwartaal. 2,15 per maand 0 50 per week. Advertentieprijs op gewone kolombreedt® 0 15 pet millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactlonel® kolombreedte 0 80 per millimeter hoogt®- BIJ contract gelden lagere tarieven welfc® *oor het Advertentiewezen. Kampioenen (kleine olvertenttfn) tol 20 woorden 60 cent Elk woord meet 8 cent- Maximuno 60 woorden. Plaatsing u**" ■teutend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesl"1'*^ an geplaatst overeenkomstig de Ren»'* t>U de administratie of t>U de erkend* idvertentlebureaux verkrijgbaar aö°-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 2