Ouders meer betrekken bij werk van school en jeugdbeweging Onderwijswet in Engeland loopt jaren achter Bulgaren knoeiden met wrak van El Al-toestel Kroesjtsjef toont belangstelling Peking laat elf Amerikaanse piloten vrij Eisenhower uit zijn „opluchting en vreugde'' Einde van Belgische stakingen Rolducrr gaf wijze lessen over gezin, huwelijk en school Oudercomité s zijn slechts een zeer bescheiden heg Bank van Monaco Hitte, vorst, regen NATIONALE BEDEVAART NAAR LOURDES VERTROKKEN Motorboot overvaren Dinsdag 2 Augustus 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Twee kleuters onder trein Voorlopig rapport van commissie: Amsterdamse haven arbeiders wilden niet staken Amerika s kunstmanen-program De 75ste verjaardag van Prinses Wilhelmina Geschenken voor Prinses Irene Rheuma Verrassings actie Premier Van Acker moet voor katholieke vakbonden hoofd huigen WEERBERICHT Eerste vrouw geeft les op Rolduc Voorstander van studieloov In de dicussie ontpopte prof. Olden- In staat van faillissement Machinisten zagen kleintjes op de spoorlij n spelen Wijziging in de huwelijkskeuze Zij wenst deze dag in intieme kring door te brengen Voor verjaardag op 5 Augustus MGR J. P. HUIBERS REIST W MEE IN ZIEKENTREIN Oplossing week uitgesteld OP NOORDZEEKANAAL Man en twee kinderen verdronken De weerverwacShting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Veranderlijke bewolking met opklaringen en vannacht plaatselijk wat lichte motregen. Zwakke tot matige wind tussen Noord en Oost. Dezelfde of iets lagere temperaturen. Woensdag 3 Augustus: Zon op 5.05 uur, onder 20.30 uur; Maan op 19.59 uur, onder 4.45 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Steunpunten van HET GEZIN (Van onze verslaggever) ROLDUC, Maandagavond. De feitelijke verhouding van gezin en school is sterk door de historie be- invloed. Toen wij na 1920 honderden nieuwe scholen moesten oprichten, ont braken ons de leken, die in het bestuur van die scholen hun rol konden spelen. Dat toen de kerkbesturen tot schoolbesturen werden gemaakt, is begrijpelijk, maar te betreuren is, dat wij bij voortduring in die toestand hebben berust: geschikte mannen en vrouwen hadden uit hun ouderlijke ervaring, belangstel ling en plichtsbesef, de school dichter bij het gezin kunnen brengen. Nu heeft de pacificatie beide meer uit elkaar gedreven. Dit merkte prof. dr J. J. Gielen op in de inleiding van zijn les „School en gezin", op de tweede dag van de Lim burgse Sociale Studieweek te Rolduc. In deze les kwam de Nijmeegse hoog leraar tot de volgende conclusies: tegenover de toegenomen paedagogische betekenis van de school is het paedagogische gehalte van het gezin minstens veranderd, dikwijls gedaald. Het is enerzijds zakelijker, anderzijds in zijn aan vang romantischer geworden. Wij beoefenen gezinstypologie om in dit alles heter inzicht te krijgen. Maar zeker is wel, dat de taak der ouders aanmerkelijk is verzwaard o.m. omdat zij zijn opgevoed in een traditie-arme tijd, zodat in het huwelijk ook nog aan eigen opvoeding gewerkt moet worden. Er is een versterkte mannelijke vitali- katholieke literatuur als normaal ver telt en een vervroegde vrouwelijke rijp-schijnsel wordt geaccepteerd. Hier is, zo held, aldus deze inleider^ Vandaar het da-betoogde zij, in één generatie een gewei- len van de huwelijksleeftijd met alle ge volgen daarvan voor de paedagogische kracht van het gerin. Bovendien heeft de liefde zich in sexuele richting bewogen, terwijl het aantal enige en onwettige kin deren en kinderen levend in gebroken gezinnen, toeneemt: het aantal enige kin deren is bijvoorbeeld te schatten op 10 tot 15 pet der gezinnen. Meer dan vroeger moeten de ouders dus bij de school be trokken worden. In feite zal het echter ook daarvan af hangen, of zij de school als de „hunne" voelen. Ook de Kerk moet er aanwezig zijn, maar niet zo, dat het kerkbestuur schoolbestuur is, noch zo, dat de voorzit ter van het eerste per se de voorzitter van het laatste is. In de overgang naar een betere organisatorische verhouding van gezin en school zal echter geleidelijkheid betracht moeten worden. Die geleidelijk heid mag echter geen eindeloos uitstel be tekenen. De ouder-comité's vormen zo'n Stap naar de geleidelijke verbetering, wel ke wij dus dankbaar aanvaarden. Toch is het slechts een bescheiden be gin: het initiatief tot oprichting moet van de besturen uitgaan, deze laatste kunnen nadere regels voor 't comité vaststellen, en van bestuur en exploitatie zijn zij uit geschakeld, Dit is weinig bevredigend en op den duur onvoldoende. In de discussie merkte prof. Gielen nog op, dat wij, wat de samenwerking tussen ouders en school betreft, werkelijk wei Wat leren kunnen van de ouder-comité's bij de openbare school. Ook bij de jeugd beweging dienen de ouders betrokken te worden. De tweede dag was 's morgens begon nen met een les van mej. W. Hillen, raadadviseur van het departement van Maatschappelijk Werk, over: De struc tuurverandering van het gezin. Dit was de eerste keer. dat een vrouw de eer waardig gekeurd werd om op Rolduc ais lesgever de katheder te bestijgen. De emancipatie van de vrouw schrijdt nog steeds voort, merkte mej. Hilien naar aan leiding hiervan op. Komende op haar onderwerp schetste zij eerst de democratisering van de ge zinsgemeenschap, welke thans ook in de door een grondige huwelijks- en gezins voorlichting. Een ander kenmerk van het gezin, dat een gevolg is van de maatschappelijke ontwikkeling, is zijn individueel karakter. Het gezin ligt niet meer ingebed in een familiekring en ook dit heeft geleid tot zijn verzwakking. Ook deze Nijmeegse hoogleraar bepleitte in verband met de aantasting van de opvoedingsfunctie van het gezin de inschakeling van de ouders bij de schoolopvoeding en bij de jeugd beweging. kun je hem ook ontslaan, ais h(j zijn werk slecht doet, aldus zijn argument hiervoor. Dit is, voor zover wij weten, de eerste keer dat van katholieke zijde publiekelijk het studieloon als wens wordt bepleit. Tot dusver werd dit als een socialistische idee verworpen. De rechter te Monaco heeft vandaag de "S^rC1,e Monégasque de Bancue et Met aux Précieux" in staat van faillisse ment verklaard. Onlangs is bij deze bank een tekort van 1,6 milliard francs geconstateerd. De staat is de voornaamste belanghebbende. Begin Juli is de directeur van de bank, Constan- tine Liambey, op beschuldiging van op lichting aangehouden. Het is dus nu dan toch gebeurd. Over dit dreigende failiessement gaf „Obser vator" feeds in ons nummer van 23 Juli talrijke bijzonderheden. Gelijk bekend bracht een aannemer, die zijn geld niet dorff zich als een groot voorstander van kon krijgen, de Monegaske poppetjes aan het studieloon. Als je iemand betaajt, dan het dansen (Red.) De Engelse minister van onderwijs, Sir David Eccles, heeft in het Lagerhuis ver klaard, dat de ouders geen beslissende stem hebben voor wat betreft het onder wijs voor hun kinderen. De onderwijswet 1944 heeft nimmer de bedoeling gehad zulks vast te leggen. Deze dige sprong gemaakt, een sprong die ge maakt is onder invloed van de maatschap pelijke ontwikkeling. Is de waarde van het gezin lange tijd onderschat spreek- ,.w„. ster lichtte dit met tai van voorbeelden ministeriële beslissing betekent een ern- toe thans, zo meende zij, is een omme- stige teleurstelling voor de katholieken in keer waar te nemen. Men krijgt weer het Engeland, die steeds uit de bepalingen gevoel, dat het gezin toch eigenlijk on- j van bedoelde onderwijswet meenden te misbaar is. mogen afleiden, dat de schoolkeuze der Zo worden de ouders meer betrokken ouders bepalend zou zijn. bij de schoolopvoeding. En ook in het Zij steunden hierbij op de destijds ge- maatschappelijk werk wordt het gezin voerde debatten in het Engelse parlement, die steeds van het principe uitgingen, dat de wensen der ouders zouden prevaleren. De beslissing van de minister betekent tevens het einde van de ruchtmakende rechtszaak te Kcsteven Hier appelleerde als eenheid bij de hulpverlening aan het noodlijdende individu meer en meer in geschakeld. Na enige algemene ideeën ontvouwd te hebben ten aanzien van de richting waar- J in het gezin zich zal dienen te ontwikke- de katholieke heer Watt tegen een beslis len. besloot zij haar les met de gezinnen j sing van het gemeentebestuur dat hem tot zelfbewustwording en eigen initiatiefeen studiebeurs voor z(jn zoon onthield In de loop van gisteren zijn op een tweetal plaatsen twee kindertjes van ruim één jaar oud bij het spelen op de spoorlijn onder een trein geraakt. Een kleuter werd daarbij gedood, het andere geweervuur is aangevallen. Dit was ge- op te roepen, om zelfstandig hun positie in de huidige samenleving te verdedigen De gezinnen kunnen, wat dit betreft, eeri voorbeeld nemen aan de arbeidersbewe ging, vond de lesgeefster, die zich afvroeg, of de gezinnen door al de zorg waarmee zovele maatschappelijke instanties hen omringen, niet te passief worden. Prof. dr A. Oidendorff gaf een les over de gezinsgemeenschap zoals zij beïnvloed wordt door de samenleving. Door het toe nemende functieverlies. aldus de Nij meegse tfoogleraar, is de affectieve functie van het gezin meer centraal komen te staan. Dit verschijnsel uit zich ook in de huwelijkskeuze. Keek de man er vroeger vooral naar een goede huisvrouw te kie zen. thans overheerst bij de huwelijks keuze de romantische liefde, het erotische motief. Ongetwijfeld heeft deze ontwik keling haar winstpunten. Het is belang rijk dat de onderlinge genegenheid meer en meer de basis wordt van huwelijk en gezin. Zij zijn hierdoor echter ook labie- ler geworden. De bezwaren, die hieruit voortvloeien, zouden, zo betoogde deze lesgever, gecompenseerd kunnen worden, in verband met het feit, dat deze naar Na een uitzonderlijke warme Juli maand Was het Maandag te Stockholm met een temperatuur van 31 graden de warmste dag sinds 1911. In Brazilië is het daarentegen zeer koud voor de tijd van het jaar. Vooral in de staat Parana is veel schade aan de kof fiecultuur aangericht. Er worden tempe raturen van vier tot acht graden vorst gemeld. Boven de Turkse Zwarte-Zeehaven --.onguldak is in de afgelopen 24 uur even veel regen gevallen als te Ankara in an derhalf jaar. De stad zelf en omliggende dorpen werden na de overvloedige re genval door overstromingen getroffen, welke aan zes personen het leven hebben gekost. Volgens het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken hebben de leden van de commissie, die een onder zoek hebben ingesteld naar het neer schieten van het Israëlische Iijnvlieg- tuig boven Bulgarije, de „vaste indruk" gekregen, dat het toestel met machine slachtoffertje mist nu vier vingertjes. Het ene ongeluk gebeurde gistermid dag om kwart voor drie op de lijn Alme- lo-Zwolle. Het ruim eenjarige dochtertje tierrruentje van het spoorarbeidersgezin Van D was van het tuintje voor het huis, dat vlak naast de spoorlijn ligt en niet voorzien is van een hek, al spelend op de rails terecht gekomen. Daar zat het kleintje rustig te spelen, totdat de trein naderde. De bestuurder zag het kind niet tijdig genoeg om de trein tot stilstand te brengen. Het meisje werd overreden Onder Goirle nabij Venray speelde zich gisterenmiddag omstreeks half zes een soortgelijk ongeluk ai. De machinist van de trein Venlo-Nenmegen zag een kindje van ongeveer vijftien maanden op de spoorlijn spelen. Ondanks krachtig af remmen kon ook deze bestuuider een on geval niet voorkomen. De kleuter werd een eindje met de diesel meegesleurd, waarbij vier vingertjes ,we} ffr®" den. Het kleintje van de familie B. is i tuig naar de Israëlische opgenomen in het ziekenhuis van Venray.Lydda gebracht worden. constateerd, „niettegenstaande het feit dat er klaarblijkelijk met de wrakstuk ken is geknoeid, in een poging om be lastend materiaal te verwijderen". „De eerste berichten van de com missie maken", zo zei een woordvoer der van het ministerie, „het barbaarse karakter van de aanval nog afschuwe lijker". In het voorlopige rapport der com missie wordt voorts gezegd, dat van de zijde der Bulgaren niet de minste medewerking wordt ondervonden. Dit klopt met berichten, volgens wel ke Bulgarije niet toestaat, dat een Is- raelisch vliegtuig in Sofia landt om de stoffelijke resten van de slachtoffers op te halen. De stoffelijke overschotten zullen per trein naar Turkije moeten worden gezonden en vandaar per vlieg- luchthaven Intussen verneemt A.F.P., uit Mos kou, dat de eerste secretaris, Nikita Kroesjtsjef tegenover de Israëlische ambassadeur in Moskou, de heer Avidar, heeft verklaard het neer schieten van het Israëlische ver keersvliegtuig boven Bulgarije, te betreuren. een katholieke i.p.y. een openbare school werd gezonden. j .ir Eccles verklaarde tenslotte, dat artiKei <b van de onderwijswet, welke bepaalt, dat de kinderen onderwijs volgen naar keuze der ouders, slechts betekent, Arekening dient te houden m de wensen der ouders, niet dat deze van doorslaggevende betekenis zijn. e6n M.aandagavond door de bij de EVC aangesloten Algemene Bedrijfsbond Transport (ABT) in de Brakke Grond te gehouden vergadering van havenarbeiders is het bestuursvoorstel aangenomen om Zondagmorgen in Kras- napolsky opnieuw bijeen te komen om dan „gezamenlijk te beslissen op welke wyze in de Amsterdamse haven de strijd voor verbetering der lonen zal worden gevoerd Een tiental havenarbeiders voerde het woord. Een paar achtten de tijd voor een staking nog niet rijp, anderen waren van ordeel, dat „dit handjevol" (er waren 200 broeders) geen besluit kon nemen. Om, als in Rotterdam, tot een 24-uurs of andere staking over te gaan, bleek bij de vergadering geen animo te bestaan, zodat het bestuur met het genoemde voor stel kwam. De secretaris van de Russische com munistische partij, Nikita Kroesjtsjef, heeft gisteren tijdens een receptie op de Zwitserse legatie in Moskou tegen over journalisten verklaard, dat de Sovjet-Unie bereid is met de Verenigde Staten samen te werken in de uitvoe ring van het „kunstmanen"-program „als dit in het belang van de mensheid is". Naar aanleiding van president Eisen hower's verklaring van Vrijdag jl. dat de V. S. bereid zouden zijn de gegevens, die door middel van de „kunstmanen" zullen worden verkregen, met andere landen, ook met de Sovjet-Unie te de len, zeide Kroesjtsjef: „Ik heb er iets over gehoord, doch ik heb het niet zorgvuldig gelezen. Ik kan er dus niets definitiefs over zeggen, doch als het in het belang van de mensheid is, is de Sovjet-Unie altijd bereid, het te steu nen". Astronautische lof voor V.S. Astronautische deskundigen van de gehele wereld, die thans hun jaar lijkse bijeenkomst houden te Kopen hagen, hebben gisteren een telegram gezonden aan president Eisenhower, waarin zij het Amerikaanse plan voor „kunstmanen" prijzen als „een belangrijke verwezenlijking van de geest van de Geneefse conferentie". Ha particulier secretaresse van Prinses Wilhelmina deelt ons het volgende mede: Hoezeer de Prinses ook waardeert de hartelijk bedoelde voornemens en plan nen ter viering Van haar aanstaande 75e verjaardag, is het haar innigste wens, mede met het oog op haar leeftijd, deze dag in alle stilte in gezelschap van hare kinderen en kleinkinderen door te kunnen brengen. De Prinses hoopt, dat het Neder landse volk ook op deze verjaardag hare teruggetrokkenheid na hare abdicatie zal willen eerbiedigen. Gistermiddag om half drie heeft een deputatie van het Garderegiment fuse liers „Prinses Irene" aan H.K.H. Prinses Irene ten paleize Soestdijk een vervroegd verjaardagsgeschenk aangeboden. Het geschenk bestond uit twee boxcalfslederen koffertjes waarop onder het handvat een vergulde letter I voorkomt. Vervolgens bood een deputatie van de Koninklijke Landmacht namens de drie strijdkrachtonderdelen H.K.H. het tradi tionele verjaarsgeschenk (een aanvullen de cassette tafelzilver) aan, benevens een grote taart versierd met de wapens van alle onderdelen van de Koninklijke Land macht en met een bouquet rozen van marsepein. Voor H.M. de Koningin, Z.K.H. Prins Bernhard en de andere Prinsessen waren er eveneens attenties. Welkom thuis Daan! De Tour de France is voorbij en de Amsterdammer Daan de Groot heeft voor de eerste maal in deze zware rit meegereden. Zijn enthousiaste buren in de Frede- rikstraat staken hun vreugde bij zijn terugkeer niet onder stoelen of ban ken. Rechts op het podium staal Enkele uren voordal gisteren de Amerikaans-Ghinese besprekingen te Genève geopend werden, werd bekend, dat communistisch-China de elf Amerikaanse vliegeniers, die in dit land werden gevangen gehouden heeft vrijgelaten. Het persbureau „Nieuw China" maakte in een communiqué bekend, da* „elf Amerikaanse spionnen die tot gevangenisstraffen veroordeeld waren omdat zij zich boven Chinees grondgebied aan spionnage-activiteiten hebben schuldig gemaakt, wegens voorbeeldig gedrag zijn vrijgelaten, voordat hun straftermijn om was. Zij zullen uit China gedeporteerd worden", zo voegde het persbureau daaraan toe. Overmorgen worden de mannen in Hongkong verwacht. De vrijgelatenen werden op 23 Novem ber van het vorige jaar in Peking ver oordeeld. Zij kregen straffen variërend van vier tol tien jaar gevangenisstraf. Twee der vei oordeelden het waren er Daan", eigenlijk een beetje beduusd I ££^^$£^0° Straffen' Tij" bij zoveel medeleven en hartelijkheid. I „speciale agen ten van de Amerikaanse inlichtingen dienst' genoemd. Het zijn John Thomas Downey (levenslang) en Richard George Fecteau (20 jaar). Zij werden op 28 No vember 1952 in het Noorden gearresteerd. Over hun vrijlating is niets gemeld. President Eisenhower gaf bij het ver- Onder leiding van Z.H. Exc. mgr J. Huibers, Bisschop van Haarlem, zijn gis teren 1300 pelgrims met de 59ste Natio nale Bedevaart naar Lourdes vertrokken. De zieken, bijna driehonderd in getal, rei zen per wit.e trein. In deze trein, gister middag in Roosendaal vertrokken, reist ook mgr Huibers. Voor de eerste maal bevindt zich in de witte trein, bij wijze Van proef, een ambulancewagen, die Plaats biedt aan 38 liggende zieken. Deze ambulancewagen is speciaal voor Lour- desbedevaarten in Frankrijk ontworpen. De blauwe en rode treinen voor ge jonde pelgrims hadden eveneens in Roo sendaal hun vertrekpunt. Aan de rode trein werden in Schaerbeek nog enkele Maastrichtse wagons gekoppeld. De pel grims van de laatste twee treinen, zullen, Jn. tegenstelling met be zieken die regel recht doorreizen, op de heenweg in de denux. nrof0 dr rMGSn gvder zicken staat O.I.v. prof dr M. Dirken, hoogleraar in Gro- rir^EHikstra i?erUS': in ha"den van Dijkstra, ^^ncesheer-directeur van hei Sanatorium „De Klokkenberg" bij Bredl Voor verschillende ziekenAebbcn Ne- derlandse huismoeders door middel var spaarzegels de reiskosten bijeenaesnaard De 300.000, voor dat doel verzamelde bon netjes, vertegenwoordigen een waarde corresponderend met 80.000 km. Voor de eerste maal gaan 34 gidsen mee ter beevaart, die zich in Lourdes ver dienstelijk zullen maken bij de verzor ging der zieken. Voorts enkele tientallen leden van de K.N.B.T.B., onder wie ver scheidene zieken, 65 gediplomeerde ver pleegsters, talrijke infirmières, studenten- brancardiers en gezinsverzorgsters uit Breda. Evenals de vorige maal bevindt zich ii) elke trein een geluidsinstallatie. J nemen van het nieuws uiting aan zijn „opluchting ea vreugde". Hij dankte ue Verenigde Naties en secretaris-generaal Dag Hammarskjoeld voor dit „humane" resultaat, „na lange en moeilijke pogingen om de vrijlating van de piloten te ver krijgen". President Eisenhower verklaarde voorts „Het gehele land zal zich opgelucht voe len door de bekendmaking dat de 11 pi loten, die sinds 1953 gevangen zijn gehou den, eindelijk zuben worden vrijgelaten. Onze eerste gedachten gaan naar deze mannen en naar hun families, van wie zij zo lang gescheiden zijn gewest". Ook de Britse regering heeft door mid del van een bekendmaking van het mi nisterie van buitenlandse zaken vreug de over de vrijlating van de elf piloten uitgesproken. Inmiddels heeft minister Dulles ver klaard, dat de Verenigde Staten geen concessies hebben gedaan of beloften hebben gegeven als prijs voor de vrij lating van de vliegers. In een verklaring, die door het mi nisterie van buitenlandse zaken werd uitgegeven, zei hij, dat de Verenigde Staten evenmin gedreigd hebben ge bruik te zuilen maken van geweid. Het Nationaal Rheumafonds te Rotter dam heeft meegedeeld, dat de bekend making van „Het Geheim" niet zal ge schieden, zoals op de verrassingscouvertjes staat aangegeven, op 9 Augustus, doch een week later, namelijk op Dinsdag 16 Aug Op liet Noordzeekanaal ter lioozto van de Superfosfaatfabriek „Alba tros" te Amsterdam, beeft zich Maandagavond omstreeks zeven uur een tragisch scheepsongeval voor gedaan. Een motorbootje niet aai boord zeven personen, onder wie vijf kinderen, voer met een motorlichter, de 260 ton metende „Antonio" uit Vreeswijk, in de richting IJmuiden, toen laatstgenoemd binnenvaartuig, op de plaats waar bet IJ overgaat in liet Noordzeekanaal, plotseling met bet plezierjachtje in aanvaring kwam. Het zonk onmiddellijk. Op varenden van een passerend Engeh jacht, die het ongeluk zagen ge beuren, slaagden er, met behulp van een Rotterdamse schipper, wiens schip bij de fosfaatfabriek lag, in vier personen, n.l. mevr. Blom uit Haarlem met drie kinderen, te red den. Allen werden naar het Binnen gasthuis te Amsterdam overgebracht. Tegen middernacht moest worden aangenomen, dat de heer J. Blom, eigenaar van een schildersbedrijf aan de Bakenessergraclit 56 te Haarlem, met een zoontje en diens vriendje zijn verdronken. De geredden zijn mevr. Blom, haar 14-jarige dochter Petronella, een 11-jarige zoon Leonardus, alsmede een familielid uit Gouda, de 16-jarige Leo- nardus Blom. Vermist worden nog de vader, het zoontje Josje en een vriendje, de 11-jarige Frits de Jong uit Haarlem Alleen mevr. Blom, die bewusteloos uit het water werd gehaald, moest in het Binnengasthuis worden opgenomen, doch op verzoek van de Haarlemse politie konden de kinderen daar ook de nacht doorbrengen. (Van onze Brusselse correspondent) I tafel te brengen: het herstel van de zo- Na langdurige onderhandelingen is genaamde vergoeding van de moeder aan thans een einde gekomen aan de stakin- de haard, een initiatief der homogene gen in het Belgisch-Limburgse kolenbek- C.V.P.-regering, dat door de linkse re ken, die. samen met andere stakingen in gering was afgeschaft: verder het ver- het land, door de katholieke syndicaten minderen van de arbeidsduur in het ka- waren uitgelokt voor het bekomen van i der van de vijf dagen arbeidsweek en het verschillende voordelen, o.m. de vijf dagen minimum uurloon van 20 Fr. Na verschillende vergaderingen werd een overeenkomst bereikt op de vol gende basis: de vergoeding van de moeder aan de haard wordt van 1 Aug. af tijdelijk weer ingevoerd. Gedurende drie maanden zullen de patroons een supplement van li pet betalen voor de sociale verzekering. Na die periode moet een bijzondere commissie een definitief voorstel voor de hervormingen daarvan indienen Wat het minimum-uurloon .'an 20 Fr. betreft, zal er op worden langedrongen. dat daar waar het nog Jiet bestaat dit trapsgewijze zal verwe zenlijkt worden. De kwestie der vijf dagen arbeidsweek zal nader onderzocht worden. arbeidsweek. Sedert enkele dagen had de linkse re- gering een paar duizend gendarmen naar de Limburgse mijnen gezonden. „Om de orde te handhaven", heette het. Incidenten met de gendarmen bleven niet uit. De sta kingen hadden zich hier en daar ook uit gebreid tot buurttrams en in de metaal nijverheid. Weigerde minister-president Van Acker aanvankelijk om met de katholieke syn dicaten te onderhandelen, zo heeft hij er op het laatst toch voor moeten capitu leren. Hij riep plotseling enkele arbeiders- comité's bijeen en inviteerde gedelegeer den der patroons alsmede afgevaardigden deT katholieke, socialistische en liberale syndicaten op een conferentie De woord voerders der katholieke arbeiders maak ten daar gebruik van om hun eisen ter Hierna werd door de katholieke syndi caten het consigne gegeven om de stakin gen te beëindigen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1