Nieuws uit STAD en OMTREK OUDE TIJD VACANTIETRIPS VOOR ONZE LEZERS „Het Sprookje van Zundert" Geneve pleisterplaats op de weg Washington-Peking eisen goede wil tonen communistisch China Geheugen-hulp 0ver de KAMPONG-EXCELSIOR DRAW Sup er-Smeer station DE STER Uit die goede m0- ÏFt v- i Riekende grachten Monopole Theater Naar Brielle Gem. Bekendmaking Kath. Bond v. Bejaarden en Gepensionneerden Dinsdag 9 Augustus a.s. Zwerftocht per touringcar en boot door ZEEUWSCH-VLAANDEREN en ZEELAND De kosten voor deze trip inclusief diner en koffie bedragen f 11.50 NIEUWE SCHItPANSCHE COURANT Burgerlijke Stand Donderdag 11 Augustus a.s. „DE EFTEUNG" en de OISTERWIJKSE VENNEN De kosten voor deze trip bedragen f 5.50 (ind. toegang Efteling en een kop koffie) Zondag 4 September a.s Per touringcar naar hef Bloemencorso De kosten voor deze trip bedragen f 6.50 (ind. een tribuneplaats van f 2.50 en een kop koffie) DEELNEMERSKAARTEN Jongen na aanrijding ontvoerd Nieuwe wending in moordzaak-Drummond burgerlijke stand DINSDAG 2 AUGUSTUS 1953 PAGINA 2 Zet uw zilver weg. EEN SCHIEDAMSE KUNST SCHILDER BEKROOND GESLAAGD WAT SCHIEDAM VERLOOR EN VOND DE BLAUWE DOFFER ST. WILLIBRORDUS HET ZWARTE PAARD HALVE COMPETITIE R. K. W.I.K. IN ROTTERDAM VAN ROTTERDAM m iM Op de hoek Lange Kerkstraat Broersvest vertrok hedenmorgen een der vijf autobussen, waarmede de 210 deelnemers aan de fichiedamse bedevaart naar Brielle togen. In deze tijd van het jaar doen zich de gevolgen van het feit, dat er in verband met het afsluiten van de Spuisluis niet gespuid kan worden, meer dan gewoonlijk gevoelen, pardon „ruiken". De grachten verspreiden een lucht, die bijna niet te harden is, vooral op zonnige dagen, het is juist de zon, zo deelde men ons vanwe ge Gemeentewerken mede, die een stimu lerende werking op 't ontstaan van onwel riekende geuren uitoefent, voordat het warme weder inviel, heeft men er niet zoveel last van gehad en van de winter zal het ook wel weer minder worden. Het inmiddels niet mogelijk, de damwand tijdelijk weg te nemen.Dat zou ongeveer honderdduizend gulden kosten en men meent, dat de bewoners van de grachten het tijdelijk ongerief maar moeten dra gen, ook al zal het nog wel minstens een jaar duren, voordat er weer gespuid zal kunnen worden. Het water in de grachten blijft dus inktzwart en als mo torschepen en baggermachines de grond nog wat omwoelen, zal er een extra reukverspreiding plaats vinden, doch hier tegen valt niets te doen. Inmiddels wordt de bewoners van onze grachten aangera den, hun zilver weg te sluiten. Dit slaat Inderdaad aan en wordt ten slotte viezig en onbruikbaar. Een olijkerd maakte in verband hiermede de opmerking, dat de Schiedammers nu hun gouden serviezen te voorschijn kunnen halen DAMWACHTER Kampong had de helft van de (Advertentie) VAKKUNDIGE SMERING, AT.T.F, MERKEN SHELL-SMKKLN G Achter de nieuwbouw Amsterdamsche Bank LANGE NIEUYV8TKAAT 227 SCHIEDAM gebied van de schilderkunst heeft ook onze stad Schiedam zijn be oefenaars gehad. Een van die beoefe naars was de heer P. J. Mark een lid van een zeer oude Schiedamse fa milie, 1584 wiens producten in 1882 op een tentoonstelling te Brussel werden bekroond. Wij vonden daaromtrent de volgende berichten. Schiedam, 22 April. 1882. Van onzen stadgenoot, den heer P. J. Mark zijn door een Engelschman twee schilderijen aangekocht, welke op de ten toonstelling van schoone kunsten te Brus sel waren geëxposeerd. De eene schilde rij stelt een dijk te Charlois voor en de andere een gezicht in het bosch van Twickel bij Delden. (Nwe Schidamsche Courant van 23 April 1882) Schiedam, 2 Augustus 1882. Onze stadgenoot, de heer P. J. Mark, van wiens succes op vroegere schilde rijen-tentoonstellingen wij indertijd mel ding maakten, heeft thans weer het aan gename bericht ontvangen, dat zijne laat stelijk te Mons, in België, ingezonden schilderij „In de omstreken van Schie dam'' getiteld, verkocht is aan het mu seum aldaar. Een paar andere schilderijen, welke te Brussel tentoongesteld waren, zijn aan een Engelschman verkocht, die zich buitendien nog zes andere schilder stukken van den heer Mark, heeft aan geschaft. (Nwe Schiedamsche Courant van 3 Augustus 1882) speeltijd nodig om 140 runs te scoren Zondag j.l. trok Excelsior naar Utrecht om aldaar het elftal van Kampong te ont moeten. Beide clubs hebben elkaar de laatste jaren al heel weinig toegegeven en ook Zondag bleek weer, dat beide teams weinig voor elkaar onderdoen. Excelsior moest met enige invallers naar Utrecht trekken. Zo miste zij o.a. de steun van de beide wicketkeepers Bier huizen en Middendorp, terwijl ook het openingsbat J. v. d. Water en A. Schoof afwezig was. Kampong miste aanvoerder C. van Esveld en A. de Waard. Excelsior won de toss en verkoos het eerst te gaan fielden. „Taza, zoon van Cochise" Er draait tot en met Donderdagavond in het Monopole Theater een technicolor- film „Taza, zoon van Cochise". De In houd er van is als volgt: Na de dood van het vredelievende In diaanse opperhoofd Cochise, neemt Taza zijn oudste zoon, het leiderschap van de Apachenstam op zich, na zijn vader op zijn sterfbed beloofd te hebben de vrede te zullen bewaren. Hierbij ondervindt Ta za echter veel tegenwerking van zijn hon- gere broer Naiche. Naiche, jaloers op Taza en vervuld van wraakgevoelens jegens de blanken, bereidt een plan om met de Apachen op het oorlogspad te gaan. De rivaliteit, die er bestaat tussen de beide broers bij het winnen van de liefde Over de innings van Kampong valt weinig fraais te vertellen. Van het begin af aan speelden de Kampongers zeer de fensief en zodoende kwamen de runs dan ook in een zeer langzaam tempo. Toegegeven echter, dat Excelsior me nige vangkans onbenut liet. Daardoor kon het gebeuren, dat de uiterst langzaam sco rende Eikelboom zijn bat door de Kam pong Innings droeg. Hij batte in totaal 4 uur over 59 runs. Ook het andere openingsbat Bongaerd net weinig fraaie strokes zien. In hoofd zaak bepaalde hij zich tot verdedigen en de runs kwamen dan ook zeer langzaam. Alleen veteraan J. Offerman, die weer van de partij was, demonstreerde, dat hij iets meer van het spelletje be greep. Hij scoorde op aantrekkelijke wij ze 50 runs, waarbij wij o.a. een fraaie O en enige zeer harde drives en square cuts noteerden. Toen Kampong reeds meer dan de helft van de speeltijd had gebruikt was men nog niet veel verder gekomen dan 140 runs Dit was te weinig om te «luiten Met veel kunst en vliegwerk slaagden v. d. Bijl en Wagenvoort het Kampong totaal op te voe ren tot 183, waarna Kampong na 4 uren batten haar innings voor het verlies van 5 wickets sloot. Excelsior had niet minder dan 84 overs gebowled. Dries liet 38 over Jos (dit zal wel het. meeste aantal overs zijn, dat hij ooit in een wedstrijd heeft gebowled) en nam 3 voor 67. Koos Oosterholt liet zich ook niet onbetuigd en bowlde 25 overs. 1 voor 47. A. Oosterholt 1 voor 24. Excelsior opende met J. en A. Oosterholt. Beide batsmen hadden goed het oog erin en de runs kwa men vrij vlot van het bat. Op 48 viel hel eerste wicket toen J. Oosterholt Ibw uiucia uij net winnen van ue neme 1 van Oona, de dochter van „Grijze Ade- g °p bowlen van H. C. v. d. Bijl. laar'' ct»rirf ham m Xa.i.tiv x—De jeugdige Hengst, die hierna inkwam batte in een goede stijl, al scoort hij nog met snel. Kivith en Dries faalden aan bat en zo was het 1 voor 4. Aanvoerder Bak ker en openingsbat A. Oosterholt begre pen echter de situatie en zonder verder enige risico te nemen speelden zij rustig hun spel. Toen dan ook Excelsior zonder verder wicketverlies de 100 bereikte gaf Kampong met nog 30 minuten speeltijd de wedstrijd op. Zo eindigde deze ontmoeting dus in een draw, iets dat feitelijk reeds in de eerste 20 minuten van de match duidelijk was. A, Oosterholt dient met ere te worden genoemd. Zijn 43 not out waren kansloos en van prima kwaliteit. Bakker stond hem met 17 not out goed ter zijde Excelsior 3 won fraai van HCC 5. Ex celsior 3 scoorde 92 runs, waarvan Fr. de Leede een fraaie 43. HCC kon hier tegenover slechts 62 runs stellen. A. van Huet bowlde in 24 overs 8 voor 25. Bravo. Al met al een fraaie prestatie voor de Excelsior juniores. laar'' sterkt hem in zijn besluit zijn broer te dwarsbomen. Oona geeft de voorkeur aan Taza, maar Grijze Adelaar is voor nemens strijd te voeren en vindt de vrede lievende Taza daarom niet geschikt als schoonzoon. Als een troep Apachen naar het leger- Xort wordt gebracht door Kapt. Burnett, voert Taza zijn dapperen daarheen en het fort wordt genomen. De soldaten wor den gedwongen gehoor te geven aan de eis, dat Indianen Indianen mogen straf fen. Onder de leiding van Burnett rich ten de Apachen in het reservaat een po litiemacht op, die gewapend en in uni form gestoken wordt door de blanken. Ta za heeft het bevel over de eenheid. Ondertussen beramen Naiche en Grijze Adelaar een plan om kap. Burnett uit de weg te ruimen. Maar Taza ziet kans het leven van de officier te redden en de pleger van de aanslag te doden. Grotere moeilijkheden doen zich voor als de opstandige Apache Geronimo gevan gen genomen en naar het reservaat ge bracht wordt. Als Taza bij „Grijze Ade laar" Oona ten huwelijk vraagt merkt hij dat zijn geschenken in het niet vallen vergeleken met Naiche's aanbod van 300 voor de toekomstige bruid. Taza Voor dp ,.h„„b1rto n weet, dat het geld van Geronimo afkom- nJ.N9 daagde Hedenochtend zijn de deelnemers aan de Schiedamse bedevaart met vijf auto bussen naar Den Briel vertrokken. Het vertrek vond van verschillende punten in de stad plaats. Het aantal deelnemers bedraagt 219. In Den Briel werd eerst de H.Mis bijgewoond en na de Kruisweg maakte men een tocht over het eiland Voorne. Onder de pelgrims bevond zich ook de Hoog Eerw. Deken Reyneak Onteigeningsplan hoek Buiten havenwegRotterdamsedijk Het hoofd van het gemeentebestuur van Schiedam maakt ter voldoening aan het bepaalde in artikel 80 der Onteigenings wet bekend, dat ingevolge bovengenoemd wetsartikel een, bij besluit van de Ge meenteraad van 29 Juli 1955 voorlopig goedgekeurd, uitgewerkt plan met uitvoe rige kaarten en verdere bescheiden tot onteigening in het belang der volkshuis vesting met name van de gemeente Schie dam, ter verkrijging van de beschikking ever gebouwde eigendommen, gelegen op de hoek van de Buitenhavenweg O.Z. en de Rotterdamsedijk Z.Z., kadastraal be kend Gemeente Schiedam, sectie L no 94, ten aanzien waarvan onderscheidenlijk aanbouw of herbouw krachtens artikel 35 van de Woningwet is verboden bij raads besluit van 3 September 1929, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland bij hun besluit van 5 No vember 1929, op 4 Augustus a.s. ter se cretarie dier gemeente (afdeling Algemene Zaken Raadhuis) zal worden nedergelegd om aldaar tot en met 2 September a.s. voor een ieder ter inzage te liggen en dat volgens artikel 81 van bovengenoemde wet, de belanghebbenden uiterlijk veertien dagen na verloop van de termijn voor ne- derlegging hunne bezwaren schriftelijk aan het gemeentebestuur kunnen opgeven. SCHIEDAM, 30 Juli 1955. Het Hoofd van het Gemeente bestuur voornoemd, H. SABEL w.B. Op onderstaande nummers zijn de prij zen van onze loterij gevallen deze kunnen worden afgehaald in Don Bosco Gebouw, Lange Haven 92, iedere Maandag-, Dins dag-, Donderdag- en Vrijdagmiddag, tus sen 2 en 5 uur, met medebrenging van het betreffende lot. Gldig tot 1 October. 1602: hoofdprijs een rijwiel; 50 andere prijzen op nois: 1390 2242 2942 2826 252 1345 603 2285 1635 1891 2564 2830 1429 1914 1706 2134 454 188 1636 1592 1915 890 1781 33 1441 1336 2059 1824 1632 378 2321 2564 899 2096 2499 1587 1415 1157 1596 1611 1888 645 359 2960 1101 1293 2490 1131 693 193 Diverse oude steden zoals Hulst, Middelburg en Veere zullen op deze tocht worden bezocht Vertrek per touringcar vanaf ons kantoor Korte- naerstraat 1 te Rotterdam om 8.00 uur precies en weer terug om ongeveer 22.00 uur. Op de terugweg zullen wij te Bergen op Zoom gezamenlijk het diner gebruiken. stig is en dat er geweren voor gekocht zullen worden, maar hij kan het niet voor komen. Oona wordt aan zijn broer toege zegd en de bruiloft zal binnen drie da gen plaatsvinden. Geronimo en zijn volgelingen kopen ge weren van Amerikaanse handelaren en met de wapens gaan zij op het oorlogspad daarbij terreur uitoefenend over het land. Generaal Crook besluit jacht te maken op de onruststokers, waarmee hij zich niet houdt aan zijn belofte het aan Taza en zijn politiemacht over te zullen laten de In dianen, die de wetten overtreden, te straf fen. Hij wordt met zijn militairen door de Indianen in een hinderlaag gelokt en het ziet er naar uit, dat al zijn soldaten ge dood zullen worden. Maar Taza en zijn mannen komen op tijd om zich in de strijd te werpen en de eer te redden. Naiche en „Grijze Adelaar" worden in deze strijd gedood en Geronimo wordt gevangen genomen. Vrede keert weer in het reservaat en Taza is eindelijk in staat Oona te trouwen. K.F.C.-keuring 14 jaar. s-Gravenhage onze stadgenoot N. Voorwinden. ÖJêtlAO VOO» SCMHDAM t» OMSTVUtH 77ste Jaargang No. 22829 De kantoren der Redactie en Admlnt- nutrati» <|jn gevestigd te Schiedam. Dam 18, tel 66153. Giro-nummer 590843. Abonnementsprijs 6.25 per kwartaal 2,15 per maand. 0.50 per week. Advertentleprtja op gewone kolombreedte f 0.13 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 0.80 pet millimeter hoogte Bi) contract gelden lagere tarieven welke voor het Advertentlewezen. Kampioenen (kleine advertent1£n) tot 20 woorden 50 cent Kik woord meer I cent Maximum 00 woorden. Plaatsing uit sluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-order* worden afgealoter en geplaatst overeenkomstig de Reaelei btj de administratie of bij de erkend' advertentiebureau* verkrijgbaar tija. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie te Schiedam tussen 9 - 12.30 uur en 2-5 uur: Grijs damesvest; blauw kin dervestje; rozenkrans. Te bevragen bij de vinders: Bos sleutels, IJssalon Belfy, Passage 1; zwembril, J. G. Janse, Eendrachtstraat 88, Vlaardingen; tasje met visgerei, B. Vos, Hagastraat 63; Zeildoeken kleedje. Klop, Iepenlaan 14, Kethel; gereedschaps tas met inhoud, M. J. van Giezen, B. K. laan 210; vijl, B. van Beek, Korte Kerkstraat 2; halsketting, A. Kwartel, Dr. Sauerstraat 9, Kethel; bedrag aan geld, W. Meier, Fabriplein 2b; porte- monnaie met inhoud, C. A. Snijder, Spoorbaanstraat 22; kindertasje, Molenaar Singel 90; rode portefeuille met inhoud, v. d. Meer, Rozenburgsestraat 18; bad pak, badmuts en handdoek, S. Schel lingerhout, Noordvestlaan 18-11; jongens schoen met sok, J. Wessel, Schie 110; jongensjack, D. Pettinga, v. Marumstraat Haven 15; zwembroek en handdoek, J. de Rouw N,ic. Beetsstraat 7a; kindervestje N. van Lingen, Rubensplein 9b; plastic regenjas, Hoorman, Rotterdamsedijk 66b; gabardine regenjas, F. Voogd, Lekstraat 106; handdoek, zwembroek en flesje bril lantine, G. Meier, Zwartewaalsestraat 11; bruin windjack, van Leeuwen, Voornese- straat 22; padvindersriem, A. de Munnik, Reaumurstraat 15a; 1 paar nieuwe da messchoenen, M. Vlasman, Sijelaanstraat 60, Rotterdam (tel. 8110); 1 paar kin derkousjes, E. Krabbendam, Rubensplein 17b; bruin jongensjack, W. Roeling, Fr. Halsplein 49a; bal, J. Kooiman, B. K.laan 246a; kinderschepje, W. Haasbroek, Rem- brandtlaan 4. Wedvlucht van uit Maastricht 147 km. Gelost om 11.30 uur. De eerste duif kwam om 14.06.53, laatste om 15.18.13. De uilsla gen waren: 1 41 44 J. Broeders, 2 H. Dik, 3 17 34 42 49 v. Deusen en Co, 4 8 13 25 A. Lemborgh, 5 16 A. Bois, 6 B. Rokers, J Kerkhof 9 14 M. Kouwenberg 10 26 v. Gogh—Kosten, 11 A. v. Put, 12 32 40 Paar- denkoper. 15 18 v. Wijk, 19 27 20 A. de Louw, 21 M. Putters. 22 43 C. Pudding, 23 A. v. Murof, 24 A. Broeders. 28 P. Brou wer, 29 C. Hersbach. 30 39 RJ. Bakker, 31 33 v. Leeuwen Co, 35 37 v. d. Hornen, 36 Opijen, 38 Domenie, 45 B v. Gogh, 46 Gebr. Lems, 47 Breur, 48 J. Wenteler, 50 F. Chais. Van de Ned. Kath. Bond van Werkne- mers(sters) in Industriële Bedrijven „St Willibrordus" afd. Schiedam werd in de laatste gehouden vergadering van deze vakafdeling bet bestuur als volgt samen gesteld: voorzitter: L. Blooy, penning meester L. Huyskens, secretaris P. v. Was senaar. Noord vest 57; R. Heilman, A. v. Puffelen, Fr. Verdoes, P. c. v. d. Water en P. J. v d Water. GEBOREN: Wilhelmina J. A., dochter van J. P. F. Tieben en W. J. v. 't Hoeft; Willem A. zoon van T Roos en W. H. Scholte; Ronaldus R, zoon van P. A. Schildt en C. M. Weber; Johanna dochter van C. Jans en J. C. Wijzenbroek, Johan nes, zoon van H. Vink en M. Brand; Pie- ter H. en Thecdorus B. tweelingzonen van H. Arling en J. H. Bos; Joannes C. A., z. van A. Kram en M C Menke; Elisabeth dochter van J. W. Kruithof en IJ. v. d. Meer; Andries zoon van A Broekhuizen en J. Schop; Reina P. dochter van A. Klein en R. P. Lokker; Leonardus H. zoon van L. H. Taffijn en A. E. B. Emit; Jan A„ zoon van J. v. d. Hil en H van Bedaf; Jacobus J M. zoon van L. Clausing en C. Th. Klapdoor. OVERLEDEN: L. v. d. Sar 86 j., wed. van C. J. de Voogd; N. Blankers 91 j„ wed van W. Ambrosius, N. C. A. Ouwe hand 69 j.. T. W. de Gids 59 j. De Schiedamse Schaakvereniging Het Zwarte Paard viert zijn eerste lustrum. In verband hiermede is een aardig, ge- illustreerd jubileumnummer van het club blad verschenen. De officiële herdenking vindt plaats op Zaterdag 17 September, De belangrijke wedstrijden R.K.W.I.K- Hollandiaan 2 en D.H.S.I - Fortuna 2, welke de afgelopen week gespeeld zouden worden moesten door verschillende om standigheden worden uitgesteld. Thans zijn zij opnieuw vastgesteld en wel op Dinsdag 3 Augustus a.s. R.K. W.I.K. I - de Hollandiaan 2 en Vrijdag 5 Augustus de beslissende wedstrijd D.H.S I - Fortuna 2. Daar de mogelijkheid bestaat, dat zo wel de organisatoren als Fortuna 2 ge lijk met D.H.S. I eindigen, waartoe zij beiden hun wedstrijden moeten winnen, beloven de ontmoetingen een snannend karakter te dragen en zullen zij zeker veel belangstelling trekken. Zoals bekend worden alle wedstrijden van deze halve competitie, dus ook bo- vengenoemden, gespeeld op het R.K.W.I.K complex aan het Nieuwelant, ingangen Kethelweg en Rotterdamseweg en vangen precies 7 uur 's avonds aan. In verband met de zeer vele verzoeken zullen wii de trip per touringcar naar nog eens herhalen en wel op Donderdag 11 Aug. Vertrek vanaf de Koemarkt te Schiedam om 8.45 uur precies en weer terug om ongeveer 18.00 uur. voor bovengenoemde trips zijn van heden af verkrijgbaar aan ons kantoor Dam 18 te Schiedam. De AFD. PROPAGANDA. EINDELIJK is het dan zover, dat ook de twee onverzoenlijksten al- Ier vijanden, de V. S. en rood Lhina, zich in het vredelievende Kli maat van Genève aan de conferentie tafel gezet hebben. Een ding is bij voorbaat duidelijk: wat er ook zij van de formele aanleiding tot deze ambas sadeursconferentie, beide partijen zul len, als het maar enigszins mogelijk is, pogen deze besprekingen te laten uit groeien tot een contact op hoger niveau en over algemenere vraagstuk ken. De bij voorbaat door president Eisenhower afgelegde verklaring, dat hij eventueel geen bezwaar zou hebben tegen een ministeriële conferentie tus sen beide landen, sprak boekdelen. Niet minder welsprekend is het feit, dat de twee ambassadeurs het gisteren, in hun eerste vergadering, er prompt over eens werden om „practische aan gelegenheden tussen beide landen" de agenda te plaatsen. Het doet bij dit alles wel een beetje komisch aan, dat het State Department intussen maar nadrukkelijk blijft be togen, dat de conferentie, die nu in Genève begonnen is, geenszins een er kenning van rood. China inhoudt. Dit is heel aardig gezegd, maar het lijkt niet erg aannemelijk, dat deze verkla ring van het State Department veel meer betekent dan een kniebuiging in de richting van de machtige en fana tieke Congresmannen van de China- lobby. Het is immers zonneklaar, dat de V. S„ door toe te stemmen in de huidige Geneefse onderhandelingen over „practische vraagstukken", in feite niets anders doen dan China er kennen. A fortiori zal dit het geval zijn wanneer minister Dulles later even tueel met zijn collega Tsjoe en Lai zal gaan confereren. DEZE ontwikkeling is overigens in het geheel niet te betreuren. In tegendeel, zij bewijst, dat Eisen hower's regering eindelijk de kans gaat krijgen om de Aziatische realiteiten als zodanig te behandelen. De werkelijk heid is immers, dat rood China een Mej. Annie Bosch liep dit jaar voor de machtig deel van Azië in zijn bezit 10e maal de Vierdaagse en heeft daarmee I heeft en op een ander machtig deel het gouden kruis behaald. Ivan dit werelddeel grote aantrekkings wet Circus van Bever trekt aan het Lorentzplein veel belangstelling. Vooral het trapezenummer is een attractie. kracht uitoefent. Dit betekent dus een voudig, dat communistisch China voor een groot deel beslist over oorlog of vrede in de wereld. Het spreekt vanzelf, dat Peking nu voor elke concessie van enig belang aan de V. S. de minimum-eis zal stel len formeel erkend te worden. Beschikt China eenmaal over deze formule-er- kenning, dan ziet het uiteraard ook zijn weg gebaand naar een zetel in de V. N. In Washington heeft het steeds ge- heten, dat Peking „bewijzen van goede wil" diende te leveren. Als een eerste dusdanig bewijs zal zeker de vrijlating der Amerikaanse piloten aangemerkt moeten worden, ook al heeft China door dit verzoenende gebaar een niet geringe propagandistische triomf ge boekt. Als een belangrijker criterium voor de goede wil der Chinese commu nisten zal dan ook beschouwd worden de houding die zij t.a.v. de kwestie Formosa zullen aannemen. Het is dui delijk, dat dit vraagstuk de kern zal vormen van alle onderhandelingen. Formosa is op het ogenblik het gevaar lijkste struikelblok voor de vrede in Azië. GEEN mens zal er zich wel illusies over maken, dat dit struikelblok op korte termijn uit de weg ge ruimd zou kunnen worden. Waartoe men op het ogenblik zou moeten ko men is een wapenstilstand, een „be vriezing" van de status quo. Hier is het, dat Peking de gelegenheid krijgt om zijn goede wil te tonen, door, han gende het geschil, toe te stemmen in de handhaving van de huidige situatie. En anderzijds, veel meer dan dit kun nen de V. S. op het ogenblik ook niet ernst van communistisch China eisen. Slechts de V. S. en Tsjang Kai Sjek en niet rood China hebben belang bij het voortbestaan van de sta tus quo in Azië. HEDEN: Passage Theater: Leven in de brouwerij (18 jaar) Monopole Theater: Taza, zoon van Co chise (14 j.) Lorentzplein: Circus Van Bever 3 en 8 uur tot en met Woensdag. Nieuwelant VI. R. WIK 1—Hollandiaan 2 7 uur. R.K. OPENBARE LEESZAAL R.K. Openbare Lees- en Studiezaal en Bibliotheek: Geopend Dinsdag Donder dag en Zaterdag van 1012 uur; iedere middag van 2—5 uur behaive Maandag en iedere avond van 7—8.30, behaive Donderdag en Zaterdag. Filiaal Gorzen (H. Hartkerk): Dinsdag avond v8d 6.30—8 uur, Vrijdag van 7—9 uur uitleen van boeken. Filiaal Kethel (H K Ver. Gebouw), elk6 Londag van half twaalf tot half één Stedelijk Museum: Dagelijks van 2—6 uur. NACHTDIENST APOTHEKEN De nachtdienst voor de apotheken wordt deze week waargenomen door apotheek Evers, Lange Haven 81 en apotheek Centrum. Hoogstraat 118 toneel en muziek ,®^°uwbl.u'8.8 uur: Holiday Parade 1955 '™lw' Groote Schouwburg, 8 uur: De witte non, (Nationaal Volkstoneel.) BIOSCOPEN Programma's van Juli t/m 4 Augustus: Arena: Modern times (a.l.). Capitol: De vrouw van de halfbloed (14 - Centraal: Circusarena (a.l.). Cineac: Battle cry (18 J.l. Colosseum: Heidi en Peter (a.l.). Harmo- ?,f:, vrouw, die gelyncht moest worden (14 J.). Lumlère: A star Is born (18 J.l. Lutusca: Het laatste schot (14 Luxor: Avontuur in Hongkong (14 j.i Passage: (Schiedam): Leven in de brouwerij (18 J.) Prinses: Odyssee (14 J.l. Rex: Opstand in het bandietenkamp (14 J.). Thalia: 20 000 Mij len onder zee (14 J.). 't Venster: De rode schoentjes (18 J.J. Victoria: Heidi en Peter (alle leeft.J. dit resultaat leiden, dan bestaat er geen twijfel aan, of zij mogen uiterst- succesvol genoemd worden. Maar dan zal ook de dag niet ver meer zijn, waarop Peking door Washington er kend zal worden. En vervolgens zal het wel niet lang meer duren of het zal hard bergaf gaan met de vriendschap tussen Taipeh en Washington. Slechts het Formosaanse vraagstuk zal bij al deze zeer denkbare verande ringen wel blijven wat het was: door nig, netelig Pijnlijk en angstig avontuur Een achtjarige Dordtse jongen heeft Zondagavond een niet alleen pijnlijk, doch ook angstig avontuur beleefd. Hij werd op de Wieldrechtseweg aangereden, door een personenauto, bestuurd door de 23-jarige koopman J- van E uit Dor drecht, die te diep in 't glas gekeken had. De jongen kwam te vallen en brak zijn linkerbeen. De chauffeur geraakte door dit ongeval kennelijk in paniek. Hij pak te de jongen op en legde hem en de fiets in de auto. Daarna reed hij met grote snelheid in de richting van de Moerdijkbrug. Mensen, die op enige af stand deze ontvoering hadden gezien, maar haar niet hadden kunnen verhinde ren, waarschuwden onmiddellijk de po litie Die zette een achtervolging in met het resultaat, dat de wagen in de Dordt se Biesbosch kon worden aangehouden. De chauffeur en degene, die bij hem in de auto zat, werden gearresteerd. De jon gen is naar het ziekenhuis gebracht. Gisteren heeft de rechter van instructie in de moordzaak-Drummond, Chabrier, een bezoek gebacht aan Gaston Dominici. die in de gevangenis van Beaumettes wordt vastgehouden in afwachting van zijn vonnis. Toen de rechter na zijn be zoek de gevangenis verliet verklaarde hij, dat tijdens het onderhoud dat hij met de ter dood veroordeelde had gevoerd, nieuwe feiten aan het licht waren geko men, die een heropening van het onder zoek in deze zaak wettigen. Aangiften van 30 Juli: BEVALLEN: I. A. O'Neill gem. Kleisteriee a. e. van der Sloot geb. de Jong z. c. A. Doornkamp geb. van Kleij d. A. Stoter geb. Lapitein 2 z. P. de Schepper geb. Schuren d. p. van der Gevel geb. van Rijt z. E. Vermeulen geb. den Braber z. Chr. M. H Dekker geb. van Ruiten z. J. H. van Uuneri geb. Smit z. F. S. Sterk geb. Brouwer d. C. W. Clemens geb. van Zelm van Eldik z. A. F. Raaijmakers geb. van Vugt z. J. Goo- sens geb. van Eijnsbergen d. M. Slot geb. Oosthoek z. A. M. van der Mark geb. PruUs- sers z. J. Versluis geb, van Ree z. N. Steenbeek geb. Snoek z. M. A. de Reus geb. Stam z K. Kroon geb. Kamerman d. K. A. Bes geb. Rietveld d. A. de Jong geb. Broer d. M. F. W. van 't Hoff geb. Hoogvliet d. H. J. Kennedie geb. Albronda z. M. C. Krijgs man geb. Hersman d. C. A. Resting geb. de Roode d. L. Kranen geb. Goudswaard d. C. A. Schoenmaker geb. Moonen z. M. K. van Aalst geb. Janssen d. W. H. de Wee geb. Heijne d. J. H. Janssen geb. Armée d. M. van der Kaa geb. Keimpema d. J. J. ter Stege geb. van Doorn z. W. van der Oever geb. Correljé z. A. P. van der Mij» geb. Vloerbergh d. OVERLEDEN: T. Royé, vrouw van B. van der Will 81 j. F. Nijenhuis, wed van E. du Bois 70 j. R. Boom, ongeh. man 75 j. A. Stoop, wedr van A. C. van Oosterhout 72 J. P. M. Buskens, vrouw van R. H. M. Hoogewee- gen 52 j. J. J. Jaspers, man van G. Ton 61 i. NEL). VKACH 1 ENMAHKT BOTTERDAM, 1 Augustus 1955. 30 Augustus voorm.: 513 ton tarwe Leiacn: 170 ton petr. cokes Oosterbeeek; 440 ton petr. cokes Bergen op Zoom; 400 ton cellulose Wage- ningen; 202 ton schilfers Utrecht; 200 ton soja bonen Zwijndrecht; 203 ton lijnschroot l.-v- Delft; 100 ton materiaal Steenbergen; 282 ton granen Weert; 175 ton id. Lochem; 160 ton granen Hoogkerk; 190 ton id. Maastricht; 50 stand, hout Leerdam; 26 stand id. Nijkerk; Diverse partijen suiker Roosendaal; diverse par tijen stukgoed Amstetrdam. Totaal 46 reizen, 3 vletreizen 1 Augustus voorm.: 127 ton ijzer Amsterdanaj 130 ton kali Beringen; 580 ton pijpen Stein; 320 ton super Emmeloord; 400 ton hout Amsterdam; 115 ton diermeel Schiedam; 275 en 225 ton zink- erts Budel; 252 ton rijst 1.-varen 35 stand hoUi Waddinxveen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 2