v „We zitten er in - hoe komen we er uit?" Zeventien tuinders zetten er samen de schouders onder VLUCHT VOOR DE GROOTSTAD Morgen eet men in Karlsruhe Berkelse tomaten Waar de kooplui hun ja-woord geven... Einde 1955: meer dan tien millioen omzet Uienlucht Organisator B (Bos) Havenaar ZATERDAG 30 JULI 1955 PAGINA 3 W^S0^mÊÊÊW%m berkel-" HET WAS in 1903 toen in het café Van der Burg in Berkel en Rodenrijs een aantal tuinders bijeenkwam om te zien, of men niet de handen ineen kon slaan om onafhankelijk te staan van de handel. Niet alleen uit de ge noemde gemeente, maar ook uit Pijnacker, Bergschenhoek, Nieu- werkerk aan den IJssel waren de tuinders naar het Café gegaan en het resultaat van een avond pra ten was, dat 17 tuinders zich aan eensloten om een eigen veiling te gaan oprichten. Dat was het be gin, onder de naam De Warmoe- zeniersvereeniging „De Rotter damse Groentenveiling". Kopen en bouwen „Het is de modernste veiling van heel Nederland", zegt burgemees ter Hendrix met gerechtvaardigde trots. „En het is de moeite waard, Dinsdag- of Donderdagmorgen eens naar de bloemenveiling te ko men kijken." Altijd plannen. h j Wat wij nodig hebben, is een di- 1 recte, flinke verbinding met Rot terdam, Den Haag en Utrecht- De plannen zijn er al, maar de enige redding kan onzes inziens komen van een versnelde uitvoering. - >v' ri Benoorden Rotterdam ligt een gordel van glas ^■SiSmweèS DEM HAAS, WESTLAND STATION VEILING ■STATION RODENRIJS Oude Rotterdammers herinneren zich wellicht nog, dat er aan 't Stroo- veer in Rotterdam in 1904 een ge bouwtje met een luifel werd geplaatst, waar de leden der pas-opgerichte warmoezeniersvereniging met hun bootjes aanlegden. Ze hadden dan een tocht via de Berkelschevaart, Zweth en Rotterdamse Schie achter de rug en bereikten via het Boezemverlaat het Strooveer. Men ging per rail exporteren, toen in 1908 de Zuid-Hollandsche Eleetrische Spoorweg Maatschappij een lijn aan legde tussen Rotterdam-Hofplein en 's Gravenhage met halten zowel in Rodenrijs als in Ber^el; via de Cein tuurbaan verzond men de eerste afzet naar Duitsland. In datzelfde jaar ver rees een veilinggebouwtje in Roden rijs en in 1909 verliet men het Stroo veer. Toen de boekhouder eind 1904 zijn boeken afsloot met een omzet van ruim 156.000 gulden mocht men niet mopperen. Eind 1955 zal men een omzet noteren van ruim 10 millioen guldens. Die grote groene De specialiteit van de veiling wer den de befaamde Rodenrijse Slang komkommers of, zoals de huisvrouw ze noemde: die grote groene. De fami lie Havenaar die in de veiling al tijd een grote rol heeft gespeeld, im porteerde zaden uit Engeland. Helaas, de komkommerteelt ging niet naar wens. Vuur en Fusarium een kwaadaardige wortelziekte traden op en zo zag men in de jaren van de eerste wereldoorlog een belangrijke cultuurverschuiving in de opbloei van de bloemen- en de tomatencultuur die thans nog de trots zijn van de veiling Berkel en Rodenrijs. In 1954 werden meer dan 5 millioen kg tomaten aan gevoerd waarvan ong. 1,5 millioen kg „stooktomaten" in Mei. Want de Ro denrijse veiling is onbestreden de vroegste tomatenveiling in Nederland. BURGEMEESTER LM. J. HENDRIX Op zijn qui vive! ALS een olievlek breidt Rotterdam zich uit, voornamelijk naar het Zuiden en het Noorden; maar in het Noorden lig gen vruchtbare en goed in cultuur gebrachte tuin- bouwgronden. In de polder Honderd- tien Morgen zijn de eer ste verdiepingen al ver rezen van vele bouwblok ken die hier een nieuwe wijk gaan vormen. In Overschie rijzen zeven enorme flatgebouwen ten hemel als hoogtepunten van de .stadsuitleg naar het Noordwesten. In Schiebroek groeien de nieuwe wijken tegen de spoorlijn van het Hofplein naar Berkel en Rodenrijs. Het nieuwe Molenlaan- kwartier verrijst in het panorama van Bergschen hoek. Als men uit het Veilinggebouw Van Ber kel en Rodenrijs uitziet, ligt daar het groeiende Rotterdam in zijn volle uitgestrektheid langs de einder „En, burgemeester, is u niet bang voor dat vraat zuchtig monster?" vragen wij, wijzend op de brede, grijze streep met torens en kranen. Burgemeester L. Hen- drix lacht maar eens. Hij is al op zijn cfui vive ge weest en is het nog, „Het zal nog wel even duren, eer de stadsbebou- wing onze gemeente be reikt", zegt hij. „Maar we hebben intussen gezocht naar goede nieuwe tuin- bouwgironden i,n noorde lijke richting. En we heb ben ze gevonden ook, al moeten ze nog ter be schikking komen. Het gaat hier om 200 hectaren prima tuinbouw grond waar plaats zal zijn voor tweehonderd nieuwe be drijven. In samenwerking met het gemeentebestuur is het gehele gebied door de proeftuin Naaldwijk ge karteerd en, hoewel dan de polder nog niet is ont sloten, heeft men de al lerbeste verwachtingen van de allerbeste cultuur gronden aan de Zoeter- meerse kant bij de land - scheiding. Nu reeds is er een groot gebrek aan tuinbouw- gronden; de Planologi sche Dienst heeft dit reeds omschreven. Gede puteerde Staten voelen er nu voor de tuinders el ders in de provincie, die door de groei van de Randstad Holland van hun bedrijven werden verdreven, samen te brengen in een Provin ciaal Grondbedrijf. Wat overigens de Rand stad Holland betreft, er zal voor worden gewaakt, dat de stedenreeks langs Hollands westrand niet aaneen zal groeien. Er zullen landelijke gebieden tussen de steden vrij ge houden worden. Stelt u zich eens voor, één stad van Rotterdam, tot Amsterdamhet zou onmenselijk zijn!" Voor de crisis Met het op volle toeren draaien van de veiling gingen 'n uitbreiding van de tuinbouwgronden en een intensivering van de cultuur gepaard, waardoor steeds meer goederen werden aange boden. Toen in 1925 bleek, dat men een om zet van meer dan 2,5 millioen gulden had overschreden, zag men wel in dat men het niet redden kon met het klei ne haventje. Men wilde het uitbreiden en zag tevens in dat in verband met aangegane verplichtingen de coöpera tieve grondslag moest worden aan vaard, waarmede 'n naamverandering gepaard ging. Voortaan werd het de Veilingver. Berkel en Rodenrijs en op 20 Januari werden de contracten met de spoorwegen getekend voor de uit breiding van de haven. De werken werden gegund voor 357 000 en toen in Mei 192 7 het eerste water de grote haven binnenvloeide werd weer een nieuw en belangrijk hoofdstuk afge sloten. Er verrezen tal van loodsen, 56 stuks, die voornamelijk aan expor teurs werden verhuurd. In 1929 kwam hier de bloemencul tuur op die thans een omzet van on geveer een millioen gulden heeft be reikt. En dan kwam de crisis Dalende lijn Men kent de jaren, dat de smalle vaarten door ons tuinbouwgebied be dekt waren door een dek van drij vende, doorgedraaide komkommers. De Tuinbouwsteun moest er aan te pas komen, om menige tuinder voor de ondergang te behoeden. Men ziet in de cijferkolommen hoe van 1931 op 1932 het omzetcijfer terugloopt naar onder de 2 millioen en in 1936 de anderhalf millioen is genaderd. Doch plotseling neemt de curve een steile loop aan naar boven.... In de eerste oorlogsjaar springt men ongeveer 2 tot 3 millioen omhoog en in de op eenvolgende jaren klimt men gelei delijk maar zeker naar de tien mil lioen, die nu op het punt staat ge boekt te worden. De omzet van stooktomaten groei de in die jaren als nooit tevoren. In 1929 had men reeds het havenstelsel en de loodsen uitgebreid. In 1939 wer den 13 hectaren grond aangekocht en het jaar daarop werd een watertun nel tussen de polders aangelegd. Thans is men bezig met egalisatiewerken. Maar de belangrijkste aanwinst was zeker het nieuwe, moderne veiling complex, zó fraai van opzet en zó up to date, dat uit binnen- en buitenland bezoekers komen om er naar te kij ken wanneer elders plannen rijpen voor het bouwen van veilingen. Misschien is het meer geluk dan wijsheid geweest, maar de 1-300.000 gulden die dit project de vereniging kostte, werd in de voordeligste na oorlogse tijd besteed, n.l. vóór het Ko- reaconflict. Maar men weet, dat men er nog niet is. Sedert het ogenblik dat men, 60 jaar geleden ongeveer, begon te denken aan centrale verkoop door veilingen, heeft men wel gemerkt hoe kwetsbaar de handel in tuinbouwpro ducten is. Nu is er weer een toma- tenstop voor België. De tuinders be schouwen deze maatregel niet als een behoorlijke of rechtmatige uitvoering van het Benelux-verdrag en het ge volg is, dat de tuinders minder voor hun tomaten zullen krijgen. Maar moeilijkheden of niet, altijd heeft men plannen. Nu denkt men er, noc. Te it ONTSLUITEN TU(«e.ouw-/« IT, GEBIED wegen Ontworpen PEN HAAG H.S. sj'ijnacker (jem. Bergschen hoek ROTTERDA/t -UTRECHT schaal Sao Iooo isoo :ooo 100 300 boo toj i" R'DAM-HOFPLEIN 2 km IS voorge stelde Rijks wegen -<w Deze kaart toont in grote trekken het nieuwe wegenplan dat Berkel en Rodenrijs uit zijn isolement zal be vrijden. De grote rijksweg, die naar het Zuiden de gemeente met Rotter dam zal verbinden, sluit weliswaar aan op een reeds weer verouderd deel aan de Doenkade, doch men zal al heel blij zijn, wanneer de werken aan de Doenkade gereed komen. De Rijksweg die naar het Zuidoos ten leidt, loopt naar de spoorlijn Gouda-Rotterdam en volgt deze ver der van het station Rotterdam-Noord naar het grote verkeerskruispunt be noorden de Kralingse Plas te Rotter dam, alwaar de aansluiting op Rot terdam-Oost en de Rijksweg naar Utrecht wordt verkregen. Om deze wegen gaat hetZij zullen er spoedig moeten komenwillen de grote exportbelangen en de groen ten-, fruit- en bloemenvoorziening van ons land niet geschaad worden. In een boekwer.k anno 1793 schreef Van Ollefen, dat Berkel en Roden- rijs omtrent twee uur en gaans van de stad Delftwas gelegen „en één en een hc-lf uur van Rotterdam; van en naar welke steden men van Ber- kei af de alleraangenaamste wegen heeft, die doorgaans wél worden on derhouden, ja zelfs zoo fraai zijn, dat veele reizigers, vooral des winters, deezen weg gebruiken, om van Delft naar Rotterdam en te rug te gaan, vermids de gewoone Rotterdamse rijweg slecht is- weer over, het gehele uitgestrekte voorterrein van de veiling te overkap pen. Het is maar een idee, dat nog aanvaard en uitgewerkt moet worden, maar het tekent de activiteit die in de glazen gordel leeft. Doch op de eerste plaats staat: weg uit het isolement. Dit is echter niet een kwestie van de tuinders alléén...- B(BOS) HAVENAAR. „Dit moet spaak lopen!" Het was ongeveer vier uur in de middag toen we de bemanning van deze truck met oplegger in Berkel bij het benzinestation troffen. Nog even moest het „beestje" iets te drinken krijgen en dan zou men star ten voor een ritje Karlsruhe. De groenten die van morgen waren geveild zouden morgenvroeg om vier uur reeds in deze Duitse stad op de markt verschij nen, zodat de huisvrouwen van Karlsruhe nog ruim schoots de tijd hadden om verse Berkelse tomaten aan het ontbijt te serveren. De bemanning, de chauffeurs Cornelis Sticht en Andries Buitendijk, is wel gewend aan dergelijk soort ritten. Nu eens heet het bestemming Frankfurt, dan moet er weer een lading groente naar Zwitser land worden gebracht. Kilometer-mïllionnairs zijn het misschien nog niet, maar, om even in deze beeld spraak te blijventoch wel betergesitueerdenIn ne gen maanden tijd reed een der trucks niet minder dan honderd en tien duizend kilometer. Dag- in-dag- uit zwerven deze chauffeurs over de grote autowe gen om de roem. van Berkel uit te dragen. Meestal rijden de chauffeurs, die elkaar aan het stuur afwis selen, in vaste ploegen. Sticht en Buitendijk vormen een vast team. „Kom", zegt een van hen, „laten we gaan. Anders moeten we direct weer „poken" om het in te halenWe hebben hun een goede reis toege wenst, deze groente-mannen in het groot. I ij" IER ZIT DE KNEEP, zegt de Q heer Bos Havenaar en dan duidt hij op de kaart. „Dit jaar berei ken we ongetwijfeld het record: een omzet van tien millioen gulden. Kunt u zich voorstellen, welke grote hoe veelheden daarmee gemoeid zijn. Die worden in deze streken geproduceerd. Hoe? Met zware trailers over smalle weggetjes, want Berkel en Rodenrijs liggen geïsoleerd Dit moet spaak lopen. Met onze nieuwe veilinggebouwen en onze em placementen en haven hebben wij de groei van dit gebied kunnen bijhou den, maar Rijk en provincie zijn ach tergebleven. Zo is dit voor de Neder landse export en voor de groentenpo- sitie van Nederland zo belangrijke be drijf in een impasse geraakt. Hoezeer de veiling Berkel en Ro denrijs is aangewezen op een belang rijke wegverbinding moge blijken uit het volgende globaal overzicht van de afzet-verdeling- Van de 80 procent die geëxporteerd wordt, gaat de helft naar Duitsland (via Utrecht) en de andere helft naar andere landen (via Rotterdam). De overige 20 procent is voor binnenlands verbruik bestemd en waaiert dus naar alle richtingen uit, voornamelijk via Rotterdam en Utrecht. Het Westland (richting Den Haag) gebruikt de veiling Berkel en Roden rijs in sterke mate als overlaadhaven (transito), dat wil zeggen, dat in de wintermaanden millioenen kilo's fruit I yryanneer groenten in prijs Ir morden verlaagd, betekent i*" dat dan een grotere ver koop van die groenten?" vroe gen we aan voorzitter Havenaai „Meestal niet"% glimlachte hij. „Wanneer de ui goedkoop is, veracht men u wanneer u naar uien stinktMaar is de ui duur, dan staat het wel wanneer men naar uien riekt." langs tertiaire kronkelwegen naar Berkel en Rodenrijs hobbelen. Vermelden wij tenslotte, dat de vei ling beschikt over vijftig pakloodsen, dus dat van alle zijden fruit ter ver pakking wordt aangevoerd, alvorens het wordt opgeslagen in de koelhuizen in Bergschenhoek, Rijnsburg, Amster dam enz. DE VEILING Berkel en Rodenrijs heeft het goed getroffen met zijn voorzitter, de heer Bos Havenaar Geboren en getogen in het tuinders vak. trad hij in 1918 al gauw op de voorgrond in de Ned. Chr. Boeren- en Tuindersbond waaraan hij van de aan vang af medewerkte. In 1928 verkoos men hem tot bestuurslid van de Hol lands-Brabantse provinciale organisa tie van zijn bond en in 1932 tot hoofd bestuurslid- Tevens bekleedde hij het voorzitterschap van de provinciale or ganisatie naast allerlei functies in de tuinbouw-wereld. Toen in 1945 de Stichting voor de Landbouw werd opgericht, was het de heer Havenaar die hierin als hoofd bestuurslid namens zijn bond zitting verkreeg en ook werd hij een van de 24 hoofdbestuursleden van het Land bouwschap. Men wees hem eveneens aan voor functies in semi-overheids- organen als Bedrijfschap Groenten en Fruit en het pensioenfonds. Men zou hieraan nog veel kunnen toevoegen, zoals b.v. het lidmaatschap van de Pachtkamer in Delft en natuurlijk het voorzitterschap van de Veiling Berkel en Rodenrijs. In deze laatste functie wordt hij bij gestaan doe J«» vice-voorzitter de heer A. G. de Veld, die hem zoveel mogelijk de dagelijkse karweitjes uit handen neemt. En dan is daar de heer J. Smit, de directeur van de veiling, die 40 jaar geleden als jongeling zijn intrede in dit millioenenbedrijf deed als kantoor bediende en opklom tot de hoogste sport van de veiling-ladder. Hij leidt de interne zaken en het talrijke bin nen- en buhenpersoneel, behandelt de financiële aangelegenheden, is de on middellijke chef van de keur- en fust- meesters en afslagers. Wanneer men nu de heer Havenaar In de enorme, op een collegezaal gelijkende veilingzaal geven de ko pers van de Berkelse groenten dage lijks hun ja-woord. De partij is dan van eigenaar verwisseld en het wach ten is op de volgende zending. De groente wordt ofwel op een op rails lopend wagentje, ofwel met een in een speciale goot varend bootje voor het podium gebracht. Vele zitplaatsen op de tribune zijn voorzien van een tele foontoestel, zodat de kopers ook met buiten de stad gelegen plaatsen informatieve gesprekken kunnen voeren. In totaal beschikt de Berkelse veiling over zes en negentig toestel len. Zowel de groenten- als de bloe menveiling „draaien" elke dag. Alleen 's winters wordt het aantal groenten- veilingen gehalveerd. Eens was dit simpele gebouwtje het hart van de Berkelse veiling: nu wordt het reeds enige jaren overschaduwd door de machtige hallen die zijn functie hebben overgenomen. Men ziet het houten huis in Berkel als een soort reli kwie, alhoewel het in de volksmond wel eens oneerbiedig „vlooienhok" ge noemd wordt. de vraag stelt; wat is uw beroep, dan zegt hij tuinder. Hij heeft een bedrijf,j "er inwenucye van een broeikas wordt voor een groot gedeelte gevuld door een netwerk van pijpen. Het zijn de lange buizen van de verwarming, waarmee net glazen huisje op temperatuur wordt gehouden. „We stoken tot, eerste week van Juli", vertelde ons een van de tuinders, „vóór die tijd is de buitentemperatuur nog te koud voor de kas-planten" O- .1 J v v.vu V_ Ui J J I. maar is daarnaast nog vader van een paar flinke zoons, bij wie de dagelijk se zorgen voor het tuindersbedrijf in goede handen zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3