Als de Lauwerszee is ingedijkt Ruim vier millioen beroeps beoefenaars Pauselijke Maandintenties van het Apostolaat des Gebeds SÉüjt eman De Stem der Kerk Nam Grevenbicht voor goed afscheid van de wij gezellen? DIOR komt met camisoles en kaftans m D E' Het Pax Christi-congres te Nijmegen Balmain met mooie maar bekende toiletten HET GEHEIM DER ETRUSKEN Boezemmeer wordt recreatieoord Hoogconjunctuur zal in 1955 en 1956 aanhouden lever B. P. M.-arbeiders staken cantines Organisator Greijn: Ik heb spijt dat ik er ooit mee begonnen ben! D. J. von Balluseck ambassadeur in Moskou DINSDAG 2 AUGUSTUS 1955 PAGINA S Kosten 60 millioen Afwatering Welvaart en levensgeluk der bewoners EéN MELKPRIJS VOOR GEHELE LAND BEPLEIT Voor alle Gelderse bedrijven gelijke toeslag gevraagd Voor de maand Augustus: 1. Internationale samenwerking volgens christelijke be ginselen. Bescherming van huwelijk en gezin in Azië. doet-véél I de leverpastei! lekker gezond voordelig Korte pauselijke toespraak over de culturele en morele betekenis van de journalistieke arbeid. ONGEWENSTE PROPA GANDA IN MILITAIRE Kath. Thuisfront protesteert Burgemeester: Jammer VELE KERKELIJKE HOOG WAARDIGHEIDSBEKLEDERS AANWEZIG ROLF PETERSEN TERUG BIJ „DE WITTE VOGEL" MUNITIE ROND HU IJ BERG FA Granaten, mijnen en trotiel gevonden „Broeinest van huwelijken- Italiaanse ambassadeur opende tentoonstelling in Den Haag Winst van bijna 5500 ha aan bekaad gebied (Van onze correspondent) Over de waterstaatkundige conse quenties en de planologische aspec ten van de indijking van de Lauwers zee hebben ir P. Stelling directeur- hoofdingenieur van de Provinciale Waterstaat en ir J. Diepeïink, hoofd ingenieur van de Provinciale Water staat en hoofd van het bureau van de Provinciale Planologische Dienst, Maandagavond op een door Gede puteerde Staten van Groningen belegde bijeenkomst te Ulrum ge sproken. Ir F. Stelling deelde In zijn rede mede, dat het in de bedoeling ligt het boezem- meer, dat in de Lauwerszee binnen de 11 km lange afsluitdijk ontstaat, het peil krijgt van het Reitdiep, zodat de provin ciale zeesluis in Zoutkamp steeds open kan blijven. Langs dit boezemmeer en de openblijvende uitwateringsgeulen moeten lage kaden worden gemaakt teneinde het land te beschermen tegen hoge boezem- standen en opwaaiïng. Aan bekaad ge bied komt aldus in de Lauwerszee 5470 ha, waarvan 3470 ha ten Zuiden van de uit wateringsgeul van het Reitdiep en 2000 ha ten Noorden daarvan. Buiten de be- kading ligt boven het boezempeil onge veer 210 ha. Dit zal voornamelijk wel riet land of griend (buitendijkse grond be plant met rijshout) worden. De oppervlakte, welke in het voorjaar en de zomer van zoet water moet worden voorzien bedraagt 2300 ha, waarvan 700 ha in het Zuidelijk en 1600 ha in het Noordelijk gebied ligt. Ir Stelling noemde de gebieden ten Noorden en ten Zuiden van de uitwateringsgeul van het Reitdiep afzonderlijk, omdat de provinciale grens, behalve in de directe nabijheid van Zout kamp wel hierlangs zal komen, zoals reeds tussen de provinciale besturen van Fries land en Groningen is overlegd. De uit gifte der gronden zal wel door of van wege de Staat plaats vinden. Wat betreft de eigendomsgrenzen meende spreker dat hier in redelijk over leg regelingen getroffen moeten worden, opdat de algemene cultuur-technische op zet van het nieuwe gebied zo gunstig mogelijk wordt en om de grote kosten, welke de overheid moet maken, zo nuttig mogelijk te doen zijn. Deze kosten wor- len globaal geraamd op 60 millioen gul den. met inbegrip van wegen en verkave ling. maar zonder gebouwen. Bedoelde regelingen zullen waarschijnlijk wel van verder strekkende aard zijn, omdat ze niet los te zien zijn van die welke moeten wor den getroffen om voor de Noordkust de inpoldering van de waardevolle gronden ter breedte van ongeveer 1 km voor het Rijk aanvaardbaar te maken. Van groot belang achtte ir Stelling de verbetering van de afwatering van het waterschap Electra, dat het overtollige water wegmaait uit een gebied van on geveer 96000 ha, waarvan 28600 gelegen in Drente. De situatie wordt volkomen anders wanneer de bergboezem in plaats van 110 ha, zoals nu het geval is, bijna 1700 ha groot wordt. Uiteraard zal Drente in de verbeteringen moeten bijdragen. Uit de gezamenlijke studie der betrok ken waterstaatsdiensten, is gebleken dat het bedijkingsplan van de Lauwerszee een verbetering van de afwatering van beide provincies tengevolge heeft, mits de uit wateringssluizen in de afsluitdijk groot genoeg zijn en mits een goede onderlinge regeling ten aanzien van het lozen tot stand komt. In droge tijden moet het boezemmeer indien nodig, op peil gehouden worden met water uit het IJsselmeer, dat via Friesland kan worden aangevoerd. Het oppotten van water in het boezemmeer is onmogelijk, omdat daardoor de afwatering van Groningen, Friesland en Drente in het gedrang zou komen. Over de wegen in het nieuwe gebied zei ir Stelling, dat een weg geprojecteerd is van Ulrum, ten Noorden van Vierhui zen om en via het te stichten ..Groningse" dorp in de nieuwe polder naar de Friese kust In Friesland krijgt deze weg een aansluiting bij het interlocale wegennet. Voorts is geprojecteerd een verbinding van Zoutkamp met de eerstgenoemde weg eS ?enwe® var> Lauwerzijl naar het „Friese' dorp in het Zuidelijke deel van de ingedijkte Lauwerszee teneinde een verbinding te krijgen met de Rijksweg bij Grijpskerk. Het beheer en onderhoud van de wer ken binnen de polders kan worden toever trouwd aan nog te vormen waterschappen en voorts voor enkele wegen aan de pro vincies en aan de betrokken gemeenten Voor de afsluitdijk, de uitwateringsslui zen en de schutsluis moet echter een spe ciale regeling worden getroffen. Ir Stel ling dacht aan een regeling, waarbij de sluizen en de afsluitdijk, voorzover aan beide zijden in het water liggend, vol ledig aan het Rijk worden toevertrouwd, terwijl de dijk, welke de Noordelijke in poldering begrenst, komt bij een te stich ten waterschap, dat de gehele Noorde lijke dijk van Groningen tot aan de pro vinciale zeedijk langs de Eems in beheer en onderhoud zal moeten krijgen. Ir J. Dieperink besprak daarna diverse planologische aspecten van deze inpolde ring. Van een louter waterbouwkundige opgave is de inpoldering geworden tot een vraagstuk, waarbij nauw betrokken zijn de materiële welvaart en het levensgeluk van de bewoners van het nieuwe land en de daaraan grenzende gebieden. Tegen de Groningse kust komt bijna 2200 ha land, waarvan het grootste deel moet worden geïnfiltreerd. Het oppervlak van de polder zal enigszins golvend zijn. Slechts 15 procent zal geheel voor akker bouw geschikt zijn, het overige deel zal. afhankelijk van het kleigehalte, in meer dere of mindere mate geregeld in gras land moeten worden gelegd ter vergroting van de voorraad organische stof in de bodem, aldus spreker. Bij de kolonisatie zal er voor moeten worden gezorgd, dat de polder geen ge ïsoleerd gebied wordt. In de Noordelijke polder ligt voor ongeveer 200 man werk in de landbouw, meende ir Dieperink. Verwacht mag worden, dat deze polder zich zal oriënteren op de Marnestreek en dat er behoefte zal bestaan aan één dorp met omstreeks 500 inwoners. Het 1500 ha grote boezemmeer kan voor de recreatie van vele duizenden van belang zijn. Voor de belangen van de visserij is een commissie^ ingesteld. Vestiging van enkele kleine industrieën zou voor Zout kamp een oplossing zijn, indien de vis serij hier terugloopt. Ir Dieperink meende, met de kennis en ervaring van nu, dat de inpoldering van de Lauwerszee verlan gend en met vertrouwen tegemoet kan worden gezien. Het hoofdbestuur van de Gelderse Maatsdhappij van Landbouw blijft van mening,^ dat principieel en practisch slechts één melkprijs voor het gehele land aanvaardbaar ts. De mogelijkheden om objectief de grenzen aan te leggen voor de verschillende prijsgebieden zijn volgens het hoofdbestuur veel te gering, terwijl men ook kostprijsgegevens daartoe onvol doende acht. Dit geldt zeker naar wordt gezegd, voor de provincie Gelderland, waar noch op basis van de grondsoort- verschillen noch op b'asis van bedrijfs- igrootte verkavelingstoestanden e.d. een gemotiveerd verschil in de melkprijs kan worden aangegeven. Op grond hiervan luidt de conclusie van het hoofdbestuur, dat indien de overheid een prijstoeslag voor de melk voor het jaar 1954/55 zal uitkeren en indien deze toeslag variabel zal zijn voor verschillende gebieden, het voor Geldepiand aanbeveling verdient de uit deze methode voor Gelderland resul terende totaaltoeslag uniform over de provincie te verdelen zodat alle bedrijven in Gelderland een precies gelijke toeslag zullen ontvangen. Ons land heeft in het afgelopen jaar king omvatte in 1954 naar schatting naar schatting ruim vier millioen manne lijke en vrouwelijke beroepsbeoefenaren geteld. Deze schatting is gemaakt door de Directie voor de Arbeidsvoorziening in haar jaarlijkse beschrijving van de ar beidsmarkt. De mannelijke bcroepsbevol- 3.119.0#» personen, de vrouwelijke 972.000 Voor 1955 wordt de netto aanwas geraamd op 29.000 mannen en 14.000 vrouwen en voor 1956: 30.000 mannen en 11.000 vrou wen. In de Noordelijke provincies en in Zee land neemt de beroepsbevolking relatief langzaam toe. Door de hogere geboorte cijfers en een vestigingsoverschot verto nen Noord-Brabant en Limburg naar ver houding de sterkste groei van de beroeps bevolking. Het aantal arbeidsplaatsen is in 1954 met 70.0'l5 voor mannen en 25.000 voor vrouwen toegenomen. Deze toeneming ge schiedde onder invloed van de gunstige conjunctuur. Het totale aantal arbeids plaatsen bedroeg in 1954 gemiddeld 4.013.000, waarvan er 3.047.000 door man nen en 906.000 door vrouwen werden inge nomen. In 1954 werkte 42 procent van de beroepsbevolking in de nijverheid, 13 pro cent in de land- en tuinbouw en de visse rij en 45 procent in de dienst sector. Deze percentages bedragen afzonderlijk voor mannen 47, 15 en 38 procent en voor 27, 9 en 64 procent. Aangenomen wordt, dat de hoogconjunc tuur in 1955 en 1956 zal aanhouden. De toeneming van het aantal arbeidsplaatsen wordt daardoor geraamd °P 35.800 voor mannen en 15.300 voor vrouwen in 1955 en voor 1956 resp. 26.300 en 11.800. Het te kort aan mannelijke arbeidskrachten wordt voor 1955 geschat op 38.900 en voor 1956 op 29.100, voor vrouwen resp. cp 25.000 en 20.0000. 2. Door de gespecialiseerde organisa ties der Verenigde Naties wordt veel mooi werk verricht in de z.g. onder ontwikkelde gebieden in Azië en andere werelddelen. Wij denken o.a. aan U-N.I.C.E.F. (het Kinderfonds der Ver. Naties) Dit zorgt ervoor, dat jaarlijks 25 millioen kinderen van 78 gebieden hulp ontvangen in de vorm van genees- en voedingsmiddelen, medische instrumenten enz. In totaal zijn in Azië reeds 50 millioen kinde ren door U.N.I.C.E.F. geholpen. Van de 900 millioen kinderen in de wereld zijn er echter nog 600 millioen onder voed, slecht gekleed, zonder medische hulp. Niet alle internationale organisaties zijn zo populair als U.N.I.C-E.F. De Wereldgezondheidsdienst b.v. heeft door openlijke en grootscheepse pro paganda voor geboortebeperking met anti-conceptionele middelen een hui veringwekkende aanval op Gods wet ten gedaan, is dit dan, zo vraagt men zich af, de laatste weldaad, die het Westen zijn vroegere koloniën be wijst? Josue de Castro, voorzitter van de F.A.O. (de Voedsel- en Landbouw organisatie der Ver. Naties) verzet zich dan ook met wetenschappelijke argumenten tegen deze verwerpelijke propaganda. Zo is het b.v. nauwelijks bekend, maar statistisch vastgesteld en me disch verklaarbaar dat ondervoede volkeren een zeer hoog geboorte cijfer hebben Dit is een argument te meer dat een rechtvaardiger ver deling van het voedsel in de wereld de enige weg tot oplossing is- Hier ligt een bijna onoverzienbare op gave: het gemiddelde inkomen van de Amerikaanse staatsburger be draagt per jaar 1473 dollar, dat van de Aziaat 80, in veel gevallen nog geen 50. Ja zelfs in de mate waarin onze levensstandaard sinds de oorlog verbeterde, groeide nog de honger en ondervoeding van twee derde der wereldbevolking. Een internationale samenwerking, een wereldwijde hulpverlening moet er groeien, niet alleen om oorlog te vermijden, maar eenvoudigweg, om dat de mateloze verschillen in levens standaard, voeding, behuizing en ont wikkeling in onze hoe langer hoe kleiner geworden wereld onduldbaar zijn geworden. Katholieken hebben hier een taak „Er bestaat geen enkele groep men sen, die èn naar de breedte èn naar de diepte van hun geloof in zo gunstige omstandigheden voor een internationale samenleving verkeren als de katholieken". Deze uitspraak stamt uit de mond van onze wijdzien- de H. Vader. Hij heeft vorig jaar zijn naam gegeven aan het Pius XII- fonds om de internationale werk zaamheid der katholieken te helpen bevorderen. De maandintentie van het Apostolaat des Gebeds voor Augustus 1955 is als een geestelijk fonds van gebed en genade ten bate van datzelfde wereldwijde doel: een internationale samenwerking onder de volkeren volgens christelijke be ginselen. In het bovenstaande past ook de missie-intentie: de bescher ming van huwelijk en gezin in Azië. Echtscheiding, vruchtafdrijving, ste rilisatie en een valse, maar geraffi neerde propaganda dreigen de oer oud®, gave huwelijksbeleving van Azië massaal te ontluisteren. Twee derde van alle gezinnen ter wereld wonen in Azië. Vraag ook eens Sfegeman's andere leverspecialiteiten: Saksische en Berliner leverworst, leverkaas etc. E KORTE toespraak die de hei lige Vader een goede maand ge leden heeft gehouden voor een groep Franse journalisten, die deelna men aan een congres te Rome van het Internationale Genootschap van de La tijnse Pers, verdient om twee redenen een meer dan voorbijgaande aandacht. Vooreerst omdat de Paus daarin de journalistieke arbeid kenmerkt als cul turele arbeid in de volste zin des woords. Vervolgens omdat hij wijst op de creatieve krachten die liggen in en uitgaan van dat element, dat daartoe het minste aanleiding schijnt te geven: de berichtgeving zelf. Berichtgeving, publicatie van nieuws behoort tot het wezen van de journalistieke arbeid Meer dan dat. „News is the lifeblood of the press" (Nieuws is het levens bloed van de pers), heeft de nog steeds beroemde, veeltalige oud-hoofdredac teur van de Londense Times, Henry Wickham Steed, eens gezegd. Is be richtgeving geen culturele arbeid, dan is de journalistiek zelf dat evenmin. Eén der vakverenigingen van de arbei ders in de olie-industrie, de S.K.B.M.. is volgens berichten uit Djakarta Maandag een staking begonnen tegen de B.P.M wegens looneisen. De S.K.B.M. eist onder andere 14 maanden salaris por iaar. De B.P.M. wees deze eis af, hoewel zij ver klaarde bereid te zijn hogere lonen uit te keren, met terugwerkende kracht Zij is echter van mening, dat de centrale com missie ter beslechting van arbeidsgeschil- j dient te beslissen. Dit is de tweede stakingsgolf, die dezè organisatie ontketent. Aangezien andere olie-organisaties zich niet aansloten, staakt slechts een deel van het B.P.M.-personeel. Het hoofdbestuur van Nationaal Katho liek Thuisfront heeft zich tot de minister van Oorlog en van Marine gewend om de aandacht te vestigen op de verkoop van boeken in de militaire cantines. Er zou den daar tentoonstellingen worden gehou den en de verkoop zou er worden gesti muleerd van boeken, die een sterk een zijdige inslag hebben eri welke voorna melijk door de Arbeiderspers in circulatie worden gebracht, o.m. humanistische en anti-katholieke boeken. Het bestuur van Nationaal Katholiek Thuisfront acht het niet wenselijk dat de jeugd in dienst op 'n wijze wordt beïnvloed, welke voor on ze katholieke militairen schadelijk moet worden geacht of dat van officiële licha men gebruik kan worden gemaakt voor verspreiding of propagering van een der gelijke lectuur. Van onze nog altijd ongehuwde verslaggever) GREVENBICHT. Maandagavond. Grevenbicht beeft vandaag waarschijnlijk voorgoed afscheid genomen van de vrijgezellen. De ongeveer zevenhonderd congressisten, die hier drie dagen lang gefeest en vergaderd hebben, zullen dit vriendelijke Limburgse dorpje morgenvroeg een definitief vaarwel moeten 'toeroepen, als in vet vulling gaat wat de organisator van dit congres ons vandaag met grote stelligheid verzekerde: Grevenbicht nooit meer vrijgezellenstad! Het lijkt een eenvoudige conclusie hieruit op te maken dat de amoureuze contacten in Grevenbicht zo innig zijn gelegd, dat alle congressisten in één keer ,Van die excessen", zo vervolgde de heer Greijn, „is mij niets bekend. Vraagt vrijgezel-af zijn geworden en de organi-1 U het maar aan de burgemeester, die is satoren zodoende zelf de kip met de gou- I het hoofd van de politie en weet ook van den eieren hebben geslacht. Maar zo is het niet. Veeleer moet de oorzaak gezocht worden in het feit dat organisator G. Greijn zich door felle critiek beledigd voelt en er niet aan denkt in de toekomst weer een dergelijk congres in Greven bicht op touw te zetten. „Ik heb spijt dat ik er ooit mee begon nen ben", vertelde hij ons vandaag. „Mis niets!' Inderdaad bevestigde burgemeester mr L. Corten van Grevenbicht ons even la ter, dat er gedurende de drie afgelopen congressen nog nimmer een exces werd geconstateerd. De mensen die daar méér van weten of menen te weten had den dit moeten melden aan de politie, zo voegde hij daaraan toe. Er is hier extra nen ucn venejue mj ons vanuaag. „luis- schien dat we het voigend jaar iets der- Z&LEL gelijks organiseren in België of in Duits land, maar nooit meer in Limburg. Men schuift ons hier van alles in de schoenen, zoals excessen en het doorbreken van de dorpsgemeenschap Het Pax Christi-congres, dat van 8 tot 12 Augustus te Nijmegen wordt gehouden, zal door tal van kerkelijke hoogwaardig heidsbekleders worden bijgewoond Naast kardinaal Feltin, die op 8 Augustus in de namiddag per trein te Nijmegen zal arriveren en die met eerbewijzen op het station zal worden ontvangen, zal het congres worden opgeluisterd door dc aan wezigheid van mgr dr B. J, Alfrink, mgr De nieuw benoemde gevolmachtigde minister voor de Nederlandse Antillen te Den Haagmr W. F. M. Lampe, heeft ter gelegenheid van zijn ambts aanvaarding op 1 Augustus, in Hotel Witte Brug te Den Haag kennis ge maakt met de Nederlandse en buiten landse pers. Links mr S. W. van der Meer, vice min.-presid.ent van de Ned- Antillen; rechts mr w. F. M. Lampe. Na een ziekteverlof van bijna een jaar mag Rolf Petersen, de leider van de to neelgroep „De witte vogelzijn werk zaamheden weer gedeeltelijk verrichten. „De witte vogel" die door langdurige ziekte van haar directeur alle activiteiten moest staken, zal daarom nog in Augus tus de voorstellingen hervatten. De mi nister van O., K. en W. heeft do°r k0*- verlenen van een groter subsidie dan voorheen, niet alleen de versterking van het tableau de la troupe, maar ook voor de directie een gunstiger werkverdeling mogelijk gemaakt. Rolf Petersen zal nu in de zakelijke leiding worden^ bijgestaan door Lou Hoefnagels en tot zijn volledig herstel door Georgette Reyewski in de regie worden geassisteerd. Het tableau de la troupe bestaat uit Benita Groenier, Georgette Reyewski, Rita Swart, Wil van Vliet, Tanne Wierts. Mary Wagenaar, Bep van Delft. Alex Faassen jr. Gerard Heystee en Wim Wagter. met als gasten Inge Beekman van de Nederlandse Co- niedie, F.nuny Lopes Dias, Liiy Meulman ■en Alex Faassen sr. Over enige weken Wordt de première gegeven van „De gouden draagkoets", een nieuw toneel stuk van Rolf Petersen. (Van onze speciale verslaggeefster) PARIJS, Maandagavond. Het zal nog een tijd duren, voor dat Dior het alfabet afgewerkt heeft. Dat wij nu aan het einddoel toe zijn wil niet zeggen, dat wij op het eind ervan aanlanden. Hij kiest de letters immers door elkaar. Dit keer nam Dior de y, die de couturier op de volgende rnanier beschrijft: Op een recht haaltje zet hij een v. Dit maakt dus een gevalletje dat maar vaag op onze y lijkt. Maar wat die y met zijn collectie te maken heeft is to taal onbegrijpelijk. Maar wat doet dat er eigenlijk toe? De a- en de h-lijn zijn verdwenen, dus leve de y-lijn. Deze- is erop berekend, het silhouet zo lang mogelijk te maken cn dit. Bij Koninklijk besluit is de heer D. J. Von Balluseck, benoemd tot Hr. Ms. bui tengewoon en gevolmachtigd ambassa deur bij de Unie van Socialistische Sov jet Republieken. Christian Dior ondanks het feit, dat de rok zeer kort is. De buste wordt zeer hoog gedragen maar verder valt de ja pon zo sluik mogelijk naar beneden. De mantelpakken hebben korte schootjes en dikwijls tot aan de tail le valiende bolero's, die Dior cami soles noemt. De kaftan, ander nieuwtje uit zijn collectie verge lijkt hij zelf met een lang hemd. Wij zouden het eerder als een tu niek beschouwen, maar van dit woord wil Dior niets weten. Die kaf tans vallen opzij bijna geheel open. De guimpe, van hetzelfde goed als de japon gemaakt, is een punt met hoge boord en heet „reguimpette" als zij een japon in een wandeltoil- let moet, veranderen. Het is een woord, dat Dior uitgevonden heeft en waarvan het een ogenblik duur de eer wij er de betekenis van be grepen. Dior lanceert met animo enorm lange stola's, dikwijls met bont ge voerd. Enige iaren geleden hebben de klanten daar niet aan gewild. Misschien zijn ze nu minder recal citrant. Hoe later het op de dag wordt, hoe korter de japonnen zijn. Van dc korte avondjaponnen kan met de beste wil van de wereld geen centi meter meer worden afgenomen of de knieën blijven niet meer bedekt. De ze japonnen zijn zeer wijd en rijk geborduurd Gelukkig zijn er ook die stemmiger zijn. Alles bij elkaar ge nomen beslist een collectie anders dan verwacht was. Wie had het meeste succes bij Bal main? Geen bekende actrice of filmstar, geen met juwelen bedekte vrouw van de een of andere petro- leummagnaat, maar een forse gro te pater, die net als de andere ge nodigden, rood en warm. zich met een waaiertje koelte toewuifde. De mooiste japon kon voorbij komen, iedereen vroeg zich alleen maar of,' Pierre Balmain wat die pater bij Balmain's collectie deed. Later bleek, dat hij een Ita liaanse Augustijn was, een vriend van de couturier en leider van een bekend jongenskoor. Balmain zal de costuums voor de jongens maken en de pater was naar Parijs gekomen, om hierover ie bespreken. Waar schijnlijk zag hij vanmiddag voor de eerste en voor de laatste keer in zijn leven een haute couture collec tie. Balmain komt, zoals altijd, met mooie modellen. Brengt hij niet veel nieuws, alles wat hij toont is smaak vol. De kleuren zijn een weinig vro lijker dan elders en de kranige, wat schuingezelte hoeden, makm het toi let werkelijk af „Jolie Madame nour l'automne 1955" mag er zijn. Maar de couture een andere weg opsturen doet deze collectie niet J. Schröffer van Eichstatt, mgr P. Rusch van Innsbruck, mgr L. Lommei van Luxeimburg, mgr J. Garcia y Goldaraz van Valladolid, mgr L. Suenens van Mechelen, mgr J. Pohlschneider van Aken en mgr M. Keller van Münster, terwijl op de avond van de plechtige opening ook mgr P. Giobbe en mgr. W. Mutsaerts aan wezig zullen zijn, alsmede leden van het Corps Diplomatique, verschillende minis ters en de commissaris van de Koningin in Gelderland, jhr dr C. G. C. Quarles van Ufford. Die Maandag vindt om 17.45 een ont vangst van de kerkelijke hoogwaardig heidsbekleders plaats op het Can-is us Col lege. gevolgd door de openingsplechtigheid om 20 uur. waar mgr Alfrink als voor zitter van de Nederlandse sectie een begroetingswoord spreekt en waar kardi naal Feltin, internationaal voorzitter van de Pax Christi-beweging het congres zal openen. Na een korte rede door de voor zitter van het congres, Pierre Brachin, wordt de eerste voordracht verzorgd door Paul Lenz-Medoc: het onderwerp luidt: „De Kerk en de wereld". Dinsdag 9 Augustus na de gedialogeerde H. Mis wordt de tweede voordracht, onderwerp: „De Kerk en de vestiging van de internationale vrede" gehouden door Mario von Galli S.J. uit Zürich, gevolgd door sectie-vergaderingen. In de namid dag wordt daarover verslag uitgebracht en 's avonds om 2) uur woiden de deel nemers op het stadhuis ontvangen. Op Woensdag 10 Augustus begint om 9.30 de derde voordracht, getiteld: „Pax Christi en de vestiging van de internatio nale vrede", te houden door Bernard Lalande uit Parijs Om 17 uur worden de deelnemers aan de internationale routes die dan in de congresstad zijn gearriveerd, ontvangen in de dekenale kerk aan de Groesbeekseweg: Om 20.30 begint dan een vreugde-avond, verzorgd door de routiers in het openluchttheater De Goffert. Op Donderdag 11 Augustus houdt Car los Santamaria uit. San Sebastian in de morgenuren een lezing over het onder werp: „Het individuele Pax-Christilid en de vestiging van de internationale vrede" Tijdens de slotbijeenkomst om 17 uur spreekt Pierre Brachin uit Parijs en zal daarbij conclusies trekken en richtlijnen geven voor de toekomst. Kardinaal Feltin zal het congres officieel sluiten. Op Vrijdag 12 Augustus za! tenslotte een pontificale Hoogmis worden gecelebreerd in de dekenale kerk. opgeluisterd door zang van de Pueri Cantores en met een toespraak van kardinaal Feltin. De omgeving van Huijbergen blijkt nog niet vrij te zijn van munitie. Bij de aan- leg van de startbanen voor straaljagers j toonstelling ook in ons land te kunnen tussen Huijbergen en Bergen op Zoom j opstellen. Er wordt op gerekend, dat min worden nog geregeld projectielen gevon- stens 60.000 personen haar zullen bezoe- den. Gisteren is de mijnopruimingsdienst j ken. in samenwerking met de Rijkspolitie i verzameling, welke bijna 400 stuk- overgegaan tot het verwijderen van de ken omvat, geeft een beeld van de ge- oneeveer 1000 ks munitie waaronder een schiedenis. de politieke en militaire instel- tot drie uur 's nachts mee op patrouille maar van onoirbare dingen is ons nog nooit iets gebleken". De burgemeester zou het zeer betreuren als dit congres uit Grevenbicht zou verdwijnen. Het „doorbreken van de dorpsgemeen schap", vond hij geen argument. Dat ge schiedde toch óók op alle folkloristische feesten, waaraan Limburg zo rijk is; zoals bijvoorbeeld het carnaval En zo, met een verontwaardigde orga nisator „de congressen hebben me per soonlijk meer dan vijftienhonderd gulden gekost" liep dus dit vrijgezellencon- gres ten einde, doch niet voor dat de schrijver Frans van Oldenburg Ermke nog even zijn mening had gegeven over de vrijgezel en de vrouw èn, over de op dit congres geleverde critiek. „Met schrik en beven", zo begon hij, „ben ik hier naar Grevenbicht gekomen, want we zouden ons hier schrik niet in een „broeinest van huwelijken" be vinden. Als zou de grootste ramp die ons vrijgezellen kon treffen, het huwelijk zijn.... Maar wat wil men dan dat wij doen? Ons in zak en as en boete-pijen storten? Of, zonder voorafgaand overleg, in koelen bloede, dan toch maar in het huwelijk treden? Waarom gewaarschuwd tegen dit con gres en niet tegen kermis en een Carna val, om nog te zwijgen van bedevaarten, zijnde alle naaste gelegenheden tot een min of meer vaste verkering Waarom Limburg dan niet ontbost, ontparkt, ont- bankt, ontmaasd? Vrijgezellen, zijn wij dan niet eens meer vrij om vrijer te we zen?" Daarna stelde de heer Van.. Oldenburg Ermke vast dat het lot van de vrijgezellen hard is: wij hebben de hand, die onze sokken stopt nog niet gevonden. Wij zijn hier bijeen op een voet van gelijkheid, op de armzalige platvoet var. ons vrijgezel lendom. Geve Amor, dat gij allen weldra op vrijersvoeten rondhuppelt! Na deze vlotte hier en daar zelfs iets ondeugende causerie bleven de vrijge zellen vanavond nog gezellig in Greven bicht bijeen, de nicesten onkundig van het feit, dat organisator Greijn hard van plan is de plannen er althans in Gre venbicht voorgoed bij neer te gooien. Heeft men dit congres, dat als iets vlots bedoeld was, dan tóch te zwaar opgevat? R ZIJN mensen, en zij zijn niet gering in getal, noch steeds on aanzienlijk in geestelijke standing, voor wie het uitspreken van het woord journalistiek gelijk staat met het wei geren van vertrouwen. Wanneer zij wil len kenbaar maken, dat zij het werk van een Anton Zischka (Alias Thomas Daringof Rupert Donkan) niet au sé- rieux wensen te nemen, zeggen zij: „Zischka" wiens naam zij vaak niet eens kunnen uitspreken „is een jour nalist". Wanneer zij bepaalde nieuwe, oorspronkelijke en visionnaire denk beelden, op politiek, bijvoorbeeld, of sociaal gebied willen onaannemelijk maken, zeggen zij„journalistenideeën". Alsof er geen goede en slechte journa listen zijn, zoals er ook goede en slech te geleerden, literatoren, politici en sociologen bestaan. En alsof er geen journalisten zijn die met hun denkbeel den grote vernieuwingen. en geleer den en literatoren die met de hunne niets hebben te weeg gebracht. Men Lan hl ieder vak iemand en niemand zijn. Zij, die met minachting over het vak van anderen spreken, behoren waarschijnlijker tot de laatste dan tot de eerste soort. Maar ter zake. ..Gij kent" zeide de Paus in het be gin van zijn toespraak, „de diepe ach ting die wij steeds hebben gekoesterd voor de Franse cultuur en de bewon derenswaardige werken welke haar li teratuur heeft voortgebracht. Gij (jour nalisten) hebt geërfd van deze hoge tradtitie en het is op U dat thans de taak rust haar invloed te doen stralen, en, in Uw land en daarbuiten, de kwa liteiten te bevorderen waaraan zij bij zonder gehecht blijft". Een journalist kan zelf een geleerde, een denker of een dichter zijn. Maar wanneer hij als journalist groot is, dan is het altijd omdat hij zijn eigen func tie goed begrijpt: tot zijn lezers te doen doordringen wat hij, ook in het werk vfin anderen, als waardevol erkent Hij is. als journalist, altijd berichtge ver. Maar dus ook spreker. Zijn bete kenis hangt van twee factoren af. Of hij weet te onderscheiden wat, al of niet, het uitspreken waard is. En of hij goed spreekt: dat is, met zijn woor den tot in het verstand èn het hart van zijn lezers doordringt. Dit is cultu rele arbeid die in betekenis en in veeleisendheid voor geen andere onderdoet. DAAROM, zo schijnt het ons toe, is het niet te verwonderen, dat de Paus, na dit van de journa listiek te hebben gezegd, aanstonds er op wijst dat in de berichtgeving, en de wijze waarop deze wordt beoefend, zich de kracht en eventueel, de zwak heid van de journalistiek openbaart. „In dit uur oefenen de schrijver en de courant een overwegende invloed op de opinie. Zij maken zich meester van de religieuze, politieke, economische feiten, van de ernstige of onbeteke nende gebeurtenissen, van de litteraire successen of de wijsgerige modes, en stellen die het publiek voor ogen. er een commentaar aan toevoegend dat ze illustreert, ze emotioneel kleurt, kortom ze het gehele reliëf verleent dat er het belang van zal uitmaken". De Paus wijst dan op de verant woordelijkheid welke de journalist, hier door, draagt; en hij eindigt met een aansporing, die in drie gedachten kan worden samengevat. Dat de journalist zich moet laten leiden door het stre ven de zuivere waarheid aan het licht te brengen. Dat hij daarbij „de strenge normen (les critères impérieux) van het respect voor personen en van de morele decentie" voor ogen moet hou den. Dat hij in het kiezen van wat hij oubliceert, het meer belangrijke niet mag verwaarlozen ter wille van het meer sensationele. HET IS duidelijk, dat de Paus bij het formuleren van deze verma ningen vooral het architectonisch (en belangrijkst) dee] van de journa listieke arbeid voor ogen had. Het re digeren van berichten en het schrijven van commentaar is minder belangrijk dan het opbouwen van een krant als geheel. De architectonische lijnen van een gebouw zijn van meer belang dan de stenen waaruit het wordt opgetrok ken. Een blad heeft meer invloed door wat het doet dan door wat het zegt. Men kan commentaar leveren door over het nieuws dat men publiceert, te spreken. Maar de eerste en diepst in perkende commentaar schuilt in de keuze zelf van het nieuws, en de wijze waardoor men, in de opmaak van het blad, aan het ene bericht tegenover het ondere reliëf verleent. De invloed van de journalist, en met oame van het redactionele hoofd van ^en blad. ligt vooral in de wijze waar op hij het nieuws, dat hij niet maakt, verwerkt. Dit is architectonische orbeid die in allure voor andere cultu rele prestaties niet onderdoet. J. H. C. CREYGHTON S.J. (Van onze Haagse redactie) In aanwezigheid van vele hoge autori teiten heeft de Italiaanse ambassadeur bij liet Nederlandse Hof, Zijne Excellentie de Markies Giorgio Benzoni, gisteravond in het Haagse Gemeentemuseum dc tentoon stelling „Het geheim der Etrusken" ge opend. Deze unieke expositie, die in Mi laan en Zürich zeer veel aandacht heeft getrokken, blüft twee maanden in Den Haag. Het gemeentebestuur heeft fuim 67.000 ter beschikking gesteld om de ten ongeveer 1000 kg munitie waaronder een honderdtal granaten, enige mijnen en trotiel. .lingen, de economie, de levenswijze, de godsdienst, de kunst en cultuur en de'taal van het Etruskische volk, dat zich tussen de achtste en de vierde eeuw vóór Chris tus ontwikkelde tot dè grote macht van het Italiaanse schiereiland. „Zo groot was de macht van Etrurië dat niet alleen de aarde maar ook de zee, langs dp gehele kust van Italië, van de Alpen tot de Straat van Messina, vervuld was van de glorie van haar naam", zegt Livius. Deze glorie is in al haar pracht en praal te zien op de tentoonstelling, die een ver- zekeringswaarde heeft van 12 millioen. Prachtige sieraden, geschilderde vazen, grafmonumenten, beeldhouwwerken en fragmenten van muurschilderijen getuigen van het hoge beschavingspeil, dat deze voorlopers van de Romeinen hebben we ten te bereiken. De staf van het Haagse Gemeentemuseum heeft gezorgd voor een fraaie opstelling, die zowel aesthetisch als geschiedkundig verantwoord is. Een uit voerige beschrijving en beschouwing over deze tentoonstelling is een viertal maan den geleden in ons blad opgenomen naar aanleiding van de opstelling in Zürich.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 5