SCHEEPVA ARTBERICHTE N AUTOMOBILISTEN OPGEPAST Gestort reisgeld aan „bedrijf» onkosten" besteed meer PAGINA 7 PASSAGIERS. SCHEPEN jongetje aangereden Ongeregeldheden in Saint Nazaire TWEE ARGENTIJNSE OFFICIEREN VLUCHTTEN Tientallen Hagenaars slachtoffer van reisbemiddelaar prof. H. Gelissen WATERSTANDEN Proefkonijn Ford ensceneert botsingen Jongen en meisje verdronken STRAATSBURG: Prinse» Beatrix, Janssen. DUITSLAND: Isala 2, Bok- slag: St. Rita, Camblain; Eva 10, Schlabe; Elma, v. d. Laan; Augst, Smet; Rijn' Schelde 16, ide Roeck; Perla v Wijk; Leona Schot; Gean Vëênma; Lloyd 15. Ballinger; Llyod 5 Haber- mahl; Mannheim 309 Francke; Fanto 31 Pannicke; Coadja, v. Vossen; Express 15. Leilthner; Spes. Joosten; Carpeaux, Krebs Algol, Klomp; Theodor Base dow 2. Denecke; Maria, Soll- ner; Aller Schipper BASEL: Primula Hess; Han. Kurier 6 Schepens; Valeriana, Ceresola; Arenaria Szczerbinski; Rotondo, de Bruyn; Berthelot Schauinger; Alpina. 2. Marti; Zeelandia, Goedhardt; Novara, Spier. BELGIë: Gerdi, de Bot; La brador, Montigny; Anna Veg- ter; Beryl Reynicrs; Stelvio Mertens; Jordaens v. Kauteren; Nelly Smit; Stad Amsterdam 12. Zaal: Ggermaine, Overeem; Aneja Vermey; Diamant, v. d. Vliet; Rijn Schelde 1, Hoogen- dorp; Constantia, Kerst; Buta- nia 3, Janssen; Rheinunion 20, Vohl; Maria Noldus; Wilja, Griffioen; Margus v Gooi; Enac Engelsman; Obi Lesage Angele, Durinck; Esso 17, Schulz; Florentinus, Segers; Albertstad Kooyman; Salf 1, Michiels; Dina, Korporaal; Liberté, v. d. Bussche: Speranza Versluis: Margarethe, Neyen hoffProserpina v. Reenen; Atlas Valkenburg; Anja Hove- stadt; Nova Cura Hovestadt; Sancta Maria Verhey; Oleivos t. v d. Meer; Bertus, Breure; Tasman. Kuipers; Joma, v. Meel; Monica Rossbaoh; St Antonius, v. Gils; Chateau Montrose, v. Lent; Cascia, v. d. Meersche; Siny v. Vughter; Zug Haansele; Silvermeeuw v d. Kaap; Dema Peulen; Corjo Stravers; Wetterau, Reinhardt; Vaeth 1. Laier; Reginalda. Los; Tame. Wagner; Java Vaeth; Panama, v. Heygen; Mannheim 224. Lerch; Ascona. Hermser,; Theli Vissers; Edelweiss 36 Boersma; Express 51 de Poor ter; Potentilla Weisenburger; Cntharina Hubers; Bon Gars, Kooy; Jozef. Verberght: Helen Lugthardt; Telegraaf 20 Rie- mens; id XI, Huibrechts; id. 17. Snoek; Amstel 8, Heyboer; Joko, v. Parijs; Amstel 7 v. Kessel; Delacroix Wagner; Olex 71 Packe; Express 30 Schreuders; Emma van Hobo- ken. v. d. Heiden; Fragonard Klein; Badenia 63. Karbach; St Estephe. Haubich; Express 52 Zreoken; Badenia 62 Winter; Schwyz.. Bieneman; Werner, Philipp; Express 28, de Rover Piz Roseg Friedmann; Elise, Maes; Jean Besjes; Wilhelm Hofer HoltmanExpress 40 Slagmolen; Maria Stoop; Fa- milietrouw, den Outer; Morgana Schouwstra; Klathog. Kolkman Express 29. Beekmans; Maria v. d. Linde; Irene, Schram: Cas tor. Baumann; Barres, Ostertag Arbois, Gless: Hoop op wel vaart Sandifort: Cawi Zielstra Zuid Holland Grinwis; Sancta Maria Feenstra; Pro Patria Bosma; Henja, Schurink. Bonaire, Georgetown naar Amsterdam 1. 240 mijl NNO. van Paramaribo. Cottica Amsterdam naar Georgrtown pass. 1 Finisterre Indrapoera, Rotterdam naar Djakarta 31 te Balawan Johan van Oldenbamevelt, Djakarta naar Amsterdam, 2 300 mijl ZO. van Ceylon Maasdam. Rotterdam 'naar New York 1. 160 mijl ZO van Halifax. Ryndam 1 van New York naar Rottetrdam SLEEPBEDRIJF Cycloop 1 van Belem te IJmuiden. Gele Zee ledig naar Co lombo. l, 200 mijl N.W. van Bombay. Hudson 1 van Hamburg te Maassluis met lichter. Humber 1 van Stamboul te Savona met casco. Loire 1 in baai van Algiers, naar Port Said met zuiger en bak. Noord Holland 31 te IJmuiden Thames I op 250 mijl N.O. van Madeira. Tyne 1 op 30 mijl N.O. van Bougie, naar Port Said met Louis Parrier". Witte Zee 1 op 330 mijl N. van Dakar, zonder sleep naar Conakry. hier ontzettend veel wordt geschermd en dat bovendien op een onbeschrijfelijk wil lekeurige manier wordt geïnterpreteerd). Hetgeen mede oorzaak is, dat uitwassen, zoals we ze b.v. in de beeldromanseries e.d. vinden, niet afdoende kunnen worden uitgeroeid. Niettemin bestaat er in sommige Ame rikaanse staten een vorm van censuur. Maar als men die in werking ziet, be grijpt men eerst, dat er een groot ver schil bestaat in de opvatting van hetgeen men in Amerika voor immoreel houdt en wat men in Europa daaronder verstaat. Zelfs een 'gecensureerde' film kan in Europese ogen nog zeer immoreel zijn. Op dit verschil in opvatting zullen wij in een volgend artikel nog terugkomen. Slechts zij thans nog de controverse vermeld, die indertijd hier ontstond naar aanleiding van de film 'The Miracle', het verhaal van een half achterlijk meis je, dat verleid wordt door een vreemde ling, van wie ze denkt, dat het de H. Jo seph is. Die controverse werd zo hevig dat het Opperste Gerechtshof er mee werd gemoeid en een uitspraak deed, welke be paalde, dat films niet alleen een 'indus trie' waren, maar ook een kunst en als zodanig onder de constitutionele wet vie len van garantie voor vrijheid van uit drukking.. En men ziet het: Hollywood maakt grif gebruik van die „vrijheid". De 10-jarige Jan van de Sman uit Deift is gistermiddag omstreeks twee uur met zijn fiets door een vrachtauto op Rijks weg 13. ter hoogte van de Hofweg te Rotterdam, door een vrachtauto aangere den Met ernstige hoofdwonden is hij naar het Oude en Nieuwe gasthuis te Delft ge bracht. men achter en vulde later de gaten op, totdat hij niet meer bij machte was de ontstane tekorten te dekken. De reisbureaux waren niet van zijn manipulaties op de hoogte. Toen de ge dupeerde inschrijvers zich voor de rei zen meldden, bleken zij niet geboekt te staan. De reisbemiddelaar is in arrest gesteld. Bij ernstige ongeregeldheden in Saint Nazaire hebben gisteren 60 politieman nen en 50 demonstranten verwondingen opgelopen. De politie raakte slaags met stakende havenarbeiders, die het hoofd kwartier van de Vereniging van scheepswerfeigenaars in brand hadden gestoken. De ongeregeldheden begonnen gis termorgen, toen ongeveer 5.000 arbei ders van de Penhoet-werf het werk neerlegden uit protest tegen een beslis sing om de werkweek te verkorten van 48 tot 40 uur. De stakers verwierpen tevens een antwoord van de eigenaars op door hen ingediende looneisen. Later voegde zich bij de stakende arbeiders van de Penhoet-werf een aantal arbeiders van de „Chantier de la Loire"-werf. De hele groep geraakte daarna slaags met de politiemacht, waarbij een groot aantal ruiten werden ingeslagen. Een man werd ernstig aan zijn hand gewond door het ontploffen van een bom, die hij naar de politie wilde gooien. Twee Argentijnse marine-officieren, die op 16 Juni aan de opstand tegen het bewind van generaal Peron hebben deelgenomen, zijn gisteren in een roei boot in Uruguay aangekomen. Zij zijn uit Buenos Aires gevlucht, waar zij zich meer dan een maand schuil gehouden hebben. De vacantiepret van enige tientallen Hagenaars is volkomen bedorven, nu ge bleken is, dat de 52-.iarige reisbemidde laar N.C.J, van K. uit 's-Gravenhage, hun reizen niet heeft laten boeken en het ge storte reisgeld aan „bedrijfsonkosten" heeft besteed. Hoewel het onderzoek nog gaande is, staat thans reeds vast, dat meer dan 3000 aan gestorte reissommen is verdwenen. Van K. boekte sinds 1954 reizigers voor vacantietochten van enige grote reisbure aux. Hij had daartoe in de Haagse bin nenstad een pand van 50.000 gekocht zonder zelf een cent te bezitten. Om aan zijn verplichtingen te voldoen hield van K. telkens een deel der geïnde reissom- Gisteren was het 25 jaar geleden dat prof. dr ir H. Gelissen door het provin ciaal bestuur werd benoemd tot directeur van de Provinciale Limburgse Electrici- teits maatschappij, In de hal van het ad ministratiegebouw der P.L.E.M. is de ju bilaris gisteren gehuldigd door het perso neel van het bedrijf. Bij deze plechtigheid waren aanwezig de president-commissaris der P.L.E.M.. de commissaris der Konin gin dr F. Houben en de Gedeputeerde Staten-Ieden J. Maenen, M. Peters en mr Ch. Paulussen, die commissaris zijn van dit semi-provinciaal bedrijf. Dr Houben memoreerde hoe prof. Ge lissen in 1930 na een snelle wetenschap pelijke opgang werd benoemd tot direc teur der P.L.E.M. en getuigde, dat men hiermede een goede greep heeft gedaan. De oudste procuratiehouder der P.L.E M., ir J. van Groen, sprak over de activiteiten op technisch en economisch gebied in Limburg en Nederland, waar prof. Gelis sen belangrijke functies vervulde als minister van Economische Zaken, zowel als op het gebied van de internationale samenwerking op technisch en commer cieel terrein. Ir Van Groen noemde het feit. dat de omzet van de P.L.E.M. onder de leiding van prof. Gelissen van 56 mil- lioen K.W U. in 1930 groeide tot het meer dan tienvoudige in 1954. namelijk 548 mil- lioen K.W.U., een bewijs voor de uitste kende leiding van de thans jubilerende leider. De heer J. Cremers sprak als vertegen woordiger van het hele personeel geluk wensen tot de jubilerende directeur en bood hem namens het hele personeel een televisietoestel aan. Prof. Gelissen sprak hartelijke dank woorden voor de hulde, zowel tot de pre sident-commissaris en commissarissen der P.L.E.M., alsook tot de woordvoerders van het personeel. Hij legde de nadruk op het grote belang van de persoonlijke verant woordelijkheid voor ieder, van ieder voor zijn taak en hoopte te hebben bijgedragen tot een prettige band van onderlinge werkzaamheid. Toen hij in 1930 de leiding van de P.L.E.M. aanvaardde, was hierin een totaal van 12 millioen gulden geïnvesteerd, waarvan 24 procent was afgeschreven. Nu is in de P.L.E M. geïnvesteerd een kapi taal van 79 millioen gulden, waarvan 54 procent is afgeschreven. In het afgelopen voorjaar heeft de Deen se Vereniging voor Veilig Verkeer een belangwekkend experiment ondernomen. Twintigduizend mensen konden getuige zijn van hetgeen er gebeurt als een auto van dertig meter hoogte omlaag valt. Dat was tenminste de werkelijkheid van het experiment. In theorie wilde men voor stellen, hoe een auto en inzittenden eruit zien, nadat de wagen met tachtig kilome ter per uur een botsing heeft gehad. Technici van de Ford Motor Company in Amerika zijn echter al een jaar bezig met belangwekkende experimenten op dit gebied, die niet alleen vertellen, wat er tüdens elke phase van een botsing met de inzittenden gebeurt, maar ook wat men kan doen om de gevolgen van een ongeval voor de inzittenden zoveel mogelijk te be perken. Men zal er wel nooit in slagen alle auto ongevallen te voorkomen. Het spreekt van zelf, dat, wanneer men duizenden en dui zenden automobielen op de weg brengt er een zeker aantal verkeersongevallen zal voorkomen. Dat is een feit, waarmee men zonder meer rekening te houden heeft en niemand kan daar de auto om ver oordelen. Als de automobiel nooit een ongeval zou veroorzaken, zou het de enige menselijke vinding zijn, die dat niet doet. Wat kan men doen om de automobiel van binnen veiliger te maken? Al jaren lang koestert de automobielindustrie een warme belangstelling voor dit probleem, maar men heeft daarbij teveel naar bui ten en te weimg naar binnen gekeken. Normale wagens uit de productie wer den daartoe opgesleept door een andere auto, waarin zich poppen bevonden, ver vaardigd var. een staalbuisgeraamte, dat in sterkte overeenkwam met een mense lijk skelet, en verder vervaardigd was van plastics, die in vorm en sterkte over eenkwamen met spierstelsel en huid van een mens. F.n dat niet alleen: op diverse delen aan deze poppen waren voorts alu minium plaatjes aangebracht, welke bij contact met dashboard, voorruit of zonne- klep, een stroomstoot gaven. Die stroom stoten werden door een kabel doorgege ven aan instrumenten in een naast de Zondagmorgen zijn in de Waal nabij Nijmegen bij het kanovaren ter hoogte van Sprokkeienburg een 21-jarige jon gen uit Nijmegen en een 23-jarig meisje uit Rotterdam verdronken Hun lijken zijn nog niet gevonden. De kano werd drijvende aangetroffen. Opname van het experiment. Eén supersnelle camera snapt een ver ongelukkende wagen in de botsing met een sterke schutting bij een snelheid van vijftig kilometer per uur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 7