Bevolkingspolitiek een noodzaak? w LAATSTE BERICHTEN Eerste Kamer voor de helft „vernieuwd'' trekken nog toeristen Heto Assistent-Boekhoudster KiMPIOE 25 cent GOEDKOPER .WANNEER TROUWEN WE! Vrouwel. Kantoorbedienden Enkele Telefonisten (vr.) D D Op de Veluwe Zwartgeblakerde heide en bos Algemene Ledenvergadering „Onpartijdige" voorlichting onbestaanbaar Meijers' privaatrechte lijke opstellen Uitslag van de verkiezingen door de Provinciale Staten Politie blijft van mening, clat brand moedwillig werd gesticht Opleiding van imkers in de Achterhoek j. H. STAALMAN VERENIGING TOT BESTRIJDING DER T.B.C. TE SCHIEDAM OPLEIDING SECRETARIE-AMBTENAAR PTT EEN PAKJE WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1955 NSC PAGINA 6 Delicaat onderwerp Levensbeschouwing geeft de doorslag Meer samenwerking OOSTDUITS PROTEST i' Tegen Westduitse postzegel- uitgave OP WEG NAAR HUIS IN HAVEN GERAAKT Jongetje verdronken M. TH. J. VONK HERDACHT Oud-voorzitter St Reinoldue Laatste deel verschenen HANDEL MET OOST- DUITSLAND De stemmingen van heden Wel opzet? Hout wordt gekapt BEDRIJFSVERGUNNINGEN VOOR PLANTAARDIGE OLIëN EN VETTEN- INDUSTRIE? Omdat je zo keurig gereden hebtl Pf§i UI S8% DODELIJK ONGELUK OP ONBEWAAKTE OVERWEG IN HAVENSTAKINGEN INDIA JEUGDIG TWEETAL STAL UIT AUTO'S Jongen en meisje aangehouden NEDERL. EN INDONESISCHE JUSTITIËLE AMBTENAREN BIJ GETUIGENVERHOREN AFWEZIG TELEGRAAFKANTOOR TE ROTTERDAM telegrafiste), teletypiste(e) of telexist(e). Personeel gevraagd bij elke aankoop van 250 gram koffie De krant kunt IJ niet missen geen dag! II (slot) (Van onze sociaal-economische redacteur) E COMMISSIE van de Dr Wiardi Beekman Stichting toont in haar rap port Bevolkingsgroei en maatschappe lijke verantwoordelijkheid, zoals reeds uit het vorige artikel bleek, respect voor het gezin en de persoonlijke verantwoor delijkheid; ook derhalve voor de levens beschouwing van ieder persoonlijk en zij acht daarom voor de overheid slechts beperkte mogelijkheden weggelegd tot het voeren van een actieve bevolkings politiek. Het voornaamste middel, dat ook op korte termijn resultaat kan bewerken, ziet zij in een met de nodige waarborgen omklede emigratiepolitiek. waarbij zi] wat meer aandacht vraagt voor Europe se landen, die nog emigranten kunnen opnemen. Daarnaast pleit zij voor een goede al gemene voorlichting inzake de demogra fische gegevens, voornamelijk over de verhouding tussen de bevolkingsgroei en de maatschappelijke mogelijkheden en verwachtingen. „Deze voorlichting is noodzakelijk", zo zegt zij, „om eenieder in staat te stellen een bewuste keuze te doen ten aanzien van de gezinsvorming en zo de verantwoordelijkheid tegenover gezin en gemeenschap te beleven". Niet de overheid zou deze directe voorlichting zelf ter hand moeten ne men. maar dit zou moeten worden over gelaten aan „onpartijdige instellingen als welke het Instituut voor Sociaal On- derzoek van het Nederlandse Volk wordt aanbevolen, dat voor ruime subsidiëring tot dit werk in staat gesteld zou moeten worden. HIER RAAKT de commissie een deli caat onderwerp en zij geeft voor een tere zaak een nogal plompe en niet ongevaarlijke oplossing. Wat be doelt zij met „onpartijdig" J-n juist op dit punt „onpartijdigheid ten tonele gevoerd? Gaat de commissie er dan niet van uit, dat de persoon.yke ver antwoordelijkheid, gebaseerd op levens beschouwing en religieuze overtuiging m de onderhavige kwestie voorop moet staan? Is hier „onpartijdigheid moge lijk, tenzij een gebaseerd op Gods wet en op morele gronden? Een onpytudigheid, die het midden houdt tussen de verschil lende overtuigingen lijkt ons ondenk baar. Het is immers reeds opvallend dat de commissie zelf bij haar oordeel over de diverse aangeroerde Punten geen morele maatstaven aanlegt, doch deze punten zuiver uit utilitaristisch oogpunt schijnt te bezien, zo ten aanzien van toe passing van abortus provocates, gebruik van anti-conceptionele midGelen. sterili satie en in het algemeen ook wat de gezinsomvang betreft. Bij een dergelijke instelling heeft men geeri enkele maatstaf, waarnaar men zich kan richten, wanneer in een of an dere richting knelpunten ontstaan, m welke gevallen de nadelen, aan bepaalde practijken eigen, weg zouden kunnen vallen' tegen de voordelen, die men er louter uit doelmatigheidsoverwegingen in bepaalde omstandigheden mee zou denken te kunnen bereiken. „Objectief" en „onpartijdig"; deze ter men zijn uitermate misleidend. Afgezien van de vraag, of een instel ling als bet Isonevo capabel is voor de uitvoering van een zó omvangrijke taak hetgeen wij, met alle respect, ont kennen kan geen „onpartijdigheid" ervan verwacht worden. Bepaalde in- vloeden zullen erin oVerheersen en hun stempel drukken op de voorlichting. CANNEER wij in aanmerking ne men, dat voor de bepaling van de huwelijksvruchtbaarheid de le vensbeschouwing en religieuze overtui ging van doorslaggevende betekenis zijn in navolging van Van Heek en vele anderen komt ook de commissie tot deze slotsom dan is het duidelijk, dat de voorgestelde „onpartijdige" voorlichting zou moeten binnendringen in deze per soonlijke sfeer van levensbeschouwing en geloofsovertuiging, hetgeen onaan vaardbaar is. Dit temeer, omdat geble ken is, hoe gemakkelijk bepaalde propa ganda op dit gebied zelfs vat kan krij gen op mensen en volken, die traditio neel hecht verankerd zijn aan een vaste overtuiging en levensopvatting. Men leze hierover meergenoemd artikel van prof. Zeegers in Sociaal Kompas Aangenomen, dat deze voorlichting de bedoeling heeft een wijziging i.e. ver traging of stilstand van de bevol kingsgroei te bevorderen, dan is het dui delijk, dat deze voorlichting zich in ons land alleen met enige kans op succes zal kunnen richten tot de aanhangers van de verschillende kerkelijke gezindten, aangezien het geboorteniveau in de groep onkerkelijken waarschijniijk op zich zelf niet voldoende is. cm deze groep in stand te kunnen houden. Met de meeste vrucht zou dit soort voorlichting zich dan kunnen richten op de katholieken, omdat deze wat geboor teniveau betreft ver uitsteken boven alle andere groepen. De huwelijks vruchtbaarheid van de Nederlandse ka tholieken wij citeren Van Heek welke groep ruim 38 pet van de bevol king van ons land uitmaakt, overtreft die van de leden der drie andeie grote Nederlandse naar kerkgenootschap ge rangschikte bevolkingsgroepen (de ge reformeerden. de N. Hervormden en de onkerkelijken) met resp. 13.6, 44,6 en 63.2 pet. In dit licht bezien krijgt de roep om „onpartijdige" voorlichting een valse klank en het voorstel moet dan ook met de meeste klem worden afgewezen. E VOORLICHTING voor leden van de onderscheiden kerkgenootschap pen moet aan deze en aan de met hen verbonden instellingen worden voorbehouden. Niemand zal er bezwaar tegen maken, dat ook anderen hun stem laten horen, maar dan dient daar geen subsidie uit hoofde van algemene voor lichting aan verbonden te zijn. Blijft de voorlichting aan de afzonder- lijke groepen voorbehouden, het onder zoek, waarop zij moet steunen zou ge coördineerd en gesubsidieerd kunnen worden. Coördinatie, dus samenwerking van de verschillende instituten, die hier toe bekwaam zijn. Wij menen, dat prot. Zeegers. de directeur van het Katholiek Sociaal-Kerkelijk Instituut, indertijd al eens gepleit heelt voor samenwerking van de bestaande instellingen op dit ge bied. Hiervan is tot nu toe niet zo heel veel terecht gekomen en de vraag is, of de toekomst in dit opzicht grotere perspectieven biedt IntensieveT onder zoek door elk afzonderlijk, met een ze kere uitwisseling van resultaten zou een oplossing kunnen bieden. Stimulering van ondensoek en voor lichting alsmede subsidiëring van dit werk door de overheid, accoord! Maar dan naar evenredigheid door en voor de bevoegde instanties der afzonderlijke groepen. De Oostduitse regering heeft bij de Westduitse regering geprotesteerd te gen het uitgeven van een nieuwe post zegel ter herdenking van het feit, dat in de afgelopen tien jaar bijna 10 mil- lioen Duitsers uit de Oostelijke gebie den naar het Westen zijn gevlucht. In een brief van het Oostduitse mi nisterie voor de posterijen die op het Westduitse ministerie voor de poste rijen is ontvangen, wordt gezegd dat brieven gefrankeerd met de nieuwe postzegels in Oost-Duitsland niet zullen worden bezorgd. De brief bevatte te vens het verzoek aan de Westduitse autoriteiten om „met het oog op de vermindering van de spanningen tussen Oost en West, die is begonnen" de post zegel, waarop een groep vluchtelingen staat afgebeeld, uit de circulatie te ne men. De ouders van de 8-jarige J. J. van 't L. te 's-Gravenhage, hadden gisteren bij de politie opsporing van hun kind verzocht. De jongen was met kennissen naar het strand gegaan. Hij vertrok later per fiets naar huis. waar hij evenwel niet aankwam. Inmiddels, is zijn lijkje uit de Tweede Binnenhaven te Den Haag opgehaald. Niemand heeft gezien hoe het knaapje te water is geraakt. Hoezeer wijlen de heer M. Th. J. Vonk, voorzitter van de Nederlandse Katholie ke Bond van Werkgevers in de woning inrichting en -meubileringsbedrijven „St. Reinoldus" en voorzitter van de Federa tie van Meubileringsbonden, een alge meen geachte en geziene figuur was. is wel gebleken in een herdenkingsbijeen komst, die te Utrecht aan hem was ge wijd. Bij de begrafenis in Gouda was geen gelegenheid tot spreken. Tal van figuren uit het organisatieleven voelden er even wel behoefte aan tot uitdrukking te bren gen wat omtrent de persoon van de heer Vonk in hen leefde. Nadat om tien uur gisteren in de kerk van O. L. Vrouw ten Hemelopneming te Utrecht voor zijn zielerust een plechtige H. Mis was opgedragen, kwamen bestuur en leden met enige genodigden in Espla nade bijeen, waar de wnd.-voorzitter, de heer A. L. Bothe, aan velen het woord heeft gegeven. Gesproken werd door drs Vlekke, se cretaris van de Nederlandse Katholieke Middenstandsbond, de heer Van Dijk, voorzitter van de Nederlandse Bond, door de voorzitter van de Christelijke Bond, door een bestuurslid van de Federatie en enige anderen. Allen stemden met el kaar overeen in het oordeel, dat de heer Vonk een man met een grote sociale in slag was, die steeds streefde naar een goede samenwerking en in zijn levens houding van een diep geloofsbesef ge tuigde. Deze heruitgave van Meijers' in tijd schriften verspreide artikelen en reeds gepubliceerde voordrachten, waarvan de beide eerste delen in het nummer van 9 Juli jl zijn besproken, is nu voltooid met het'derde deel*), betreffende het verbintenissenrecht, daaronder begrepen een enkel handeisrechtelijk onderwerp. We vinden hier bekende opstellen terug, waarvan verscheidene van grote beteke nis voor wetenschap en practijk zijn ge weest, o.m. over schadevergoeding, na tuurlijke verbintenis, goede trouw en stil zwijgende wilsverklaring, vernietiging wegens dwaling of benadeling, rechts persoonlijkheid, over de wil als grondslag van contractuele verplichting met opge wekt vertrouwen als correctief, over waarschijnlijkheid en schuld bij onrecht matige daad. Ook zijn beschouwingen herdrukt, waarvan menigeen aldus voor het eerst kennis zal nemen, zoals die uit het Zuidafrikaanse „Tijdkrif vir He dendaagse Hemmins-Hollandse Reg". Evenals in vorige delen mis ik echter menig artikel, zoals over „les théories médiévales concernant la cause de la stipulation et la cause de la donation" in het Tijdschrift voor rechtsgeschiedenis (XIV bl. 365 vlg.)de zo talrijke bijdra gen, vooral in dit tijdschrift, van be paaldelijk rechtshistorische opzet blijken over het algemeen te zijn weggelaten; blijkens het voorwoord zou deze her uitgave beperkt blijven tot de opstellen over hedendaags burgerlijk recht. Ook vind ik niet herdrukt hetgeen Meijers heeft geschreven over de juri dische vragen betreffende het geld. De bedoeling, ook een volledige vermelding van Meijers' publicaties op te nemen, wordt niét in dit laatste deel, maar zal eerst in een afzonderlijk boekwerk wor den verwezenlijkt; uit deze bibliographic zal dan blijken, hoeveel er ook aan his torische studies een zo belangrijk en zo kenmerkend bestanddeel in het oeuvre van Meijers alsmede in noten, ant woorden op rechtsvragen en andere korte aantekeningen voor wetenschap en prac tijk van blijvende betekenis is, al is het niet mede in deze verzameling voor een breder juristenpubliek opgenomen. CH. PETIT. Prof mr E. M. Meijers, Verzamelde privaatrechtelijke opstellen. Uitg. Uni versitaire Pers, Leiden (deel I 1954; delen II en III 1955). Het Oostduitse Nieuwsbureau A.D.N. meldt, dat de Nederlandse Kamer van Koophandel is overeengekomen de lopen de ruilhandelsovereenkomst uit te brei den tot een waarde van 100 millioen gul den. Nederland zal chemicaliën, textielgoe- deren, glaswerk, keramische artikelen en pharmaceutische producten ontvangen in ruil voor fruit, groenten, vis, zuivelpro ducten, vlees, superfosfaat en textiel- grondsoffen. Voor de helft wordt de Eerste Kamer dit jaar „vernieuwd". Vandaag namelijk hebben de Prov. Staten in de provincie-groep Noord-Brabant, Zeeland, Utrecht en Limburg en in de groep Noord-Holland en Friesland tezamen 25 leden van de Eerste Kamer gekozen, al werden dan bet merendeel reeds zittende leden herkozen. voor Aan de beurt van aftreden waren in de eerste provinciegroep de heren: v. d. Himst, van Lieshout, Mertens, Regout, Ruijs de Beerenbrouck, Schuurmans, Teulings, van Velthoven en Verhey (al len K.V.P.), Diepenhorst (AR), Reyers (CH) en Cammelbeeck en Kramer (P.v. d.A.). In de groep Noord-Holland-Fries land de heren: Derksen, Kropman en Witteman (K.V.P.). Algra en Hellema (AR), Pollema (CH), Schermerhorn, v. Tilburg en v. Walsum (P.v.d.A.) en Bran denburg (CPN) en mej. Tjeenk Willink (P.v.d.A.). Alle aftredenden zijn opnieuw gecan- dideerd met uitzondering van de bur gemeester van Rotterdam mr G. E. van Walsum, die op 23 Maart j.l. in de Eerste Komer zijn heengaan reeds aankondigde. Volgens de speciale stemtechniek voor de Eerste Kamer heeft elke stem een voor elke provincie verschillende waar de. Zij geldt namelijk voor een aantal stemmen dat gelijk is aan het getal dat wordt verkregen door het inwonertal van de provincie (volgens de laatste opgaaf van het C.B.S. gepubliceerde gegevens betreffende de bevolkingscijfers) te delen door het honderdvoud van het aantal sta tenleden in de betrokken provincie. De quotiënten van de tot eenzelfde groep provincies worden samengeteld en het to taal vormt voor het berekenen van de uitslag het getal, dat gelijk staat met het totaal aantal uitgebrachte geldige stem men bij een Tweede Kamerverkiezing. Dit totaal wordt dan gedeeld, door het aantal te verdelen zetels in de betrok ken groep en dat quotient is de kiesde ler. De stemmingen in de Prov. Staten he den morgen hebbpn zoals tq verwachten was, geen enkele verrassing opgeleverd. Slechts drie van de hierboven genoemde aftredende leden zuilen in September a.s. niet in de Eerste Kamer terugkeren. Het zijn mr. Van Walsum, die, gclflk gezegd, zich niet meer voor een candidatuur heeft beschikbaar gesteld en voorts de twee K.V.P.-leden Van der Himst en Schuur mans, die op de candidatenlqst ditmaal geen verkiesbare plaats kregen en nu worden vervangen door de heren J. Mid delhuis en mr. L. de Gou. Mr. Van Wal sum wordt opgevolgd door de heer D. de (Van onze correspondent) De zware bos- en heidebrand, welke verleden week Maandag op de Veluwe ten Westen van Epe heeft gewoed, heeft grote schade aangericht. Deskundigen zijn van mening, dat deze schade zuiver zakelijk bezien minstens honderddui zend gulden bedraagt. De brand heeft gewoed op verschillen de plaatsen in een uitgestrekt gebied, dat zelfs gedeeltelijk nog tot de gemeente Nunspeet behoorde. De zwart geblakerde stammen, die nog resten van de eens zo frisse, groene bomen en de kaie, ver schroeide heidevlakten, bieden een troos teloze en enigszins lugubere aanblik. Wild en gevogelte hebben het gebied verlaten gelijk in de oorlog de bewoners uit hun weggebombardeerde steden trokken. Maar de vacantiegangers blijven nog komen, aangetrokken als ze worden door de spookachtige aanblik van het geheel. De rijkspolitie te Epe, die met het on derzoek was belast, blijft bij haar direct opgevatte mening, dat deze brand met opzet en uit kwaadwilligheid is gesticht. Het is echter uitermate moeilijk zulks te bewijzen en nóg moeilijker zal het zijn, dc eventuele daders op te sporen. Het onder zoek wordt echter met kracht voortgezet. Een oproep om inlichtingen van de genen, die de brand in het eerste stadium hebben meegemaakt, leverde zeer weinig resultaat op. Er hebben zich bij de politie slechts enkele personen vervoegd en hun_ inlichtingen bleken practisch van geen' waarde te zijn. Aanwijzingen van enige betekenis heeft men er niet door ver kregen. De resten van de eens zo mooie bomen zullen zo spoedig mogelijk worden gekapt en geschild. Wanneer de verbrande den nen te lang blijven staan is het verwijde ren van de bast bijna niet meer mogelijk sjorg tnoq PueaqjaA ïjaaq uatpusAoq us aantrekkingskracht op insecten. Die strij ken graag op verbrand hout neer en ver menigvuldigen zich hier zeer snel. Onder de verbrande boscomplexen bevonden zich stukken van grote waarde. De stich ting „Feithof" te Elburg bijvoorbeeld zag een complex dennen met een ouderdom van 20 tot 25 jaren verloren gaan. Men is van plan het verbrande bos zo spoedig mogelijk te verkopen. De aan de heide aangebrachte schade is van lang niet zoveel betekenis. De ver wachting is namelijk, dat de heide het volgend jaar wel weer zal beginnen uit te lopen en dat zij zich na enige jaren volledig zal hebben hersteld. Dit. herstel zal vermoedelijk 2 a 3 jaar vergen en de kans is zelfs groot, dat de heide dan nog mooier zal zijn dan voorheen. De ministers van Economische Zaken en van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening, overwegen een bedrijfsver- gunningenb'esluit in te voeren voor de industrie, die plantaardige oliën en vet ten verwerkt. Bljjkens de Staatscourant van Dinsdag hebben de ministers aan de commissie adviezen bedrtjfsvergunnin- genwet van de S. E. R. advies gevraagd aangaande een door de Vereniging van Nederlandse Oliefabrikanten ingediend verzoek om voor de plantaardige oliën- en vettenindustrieën een bedrijfsvergun- ningenbesluit uit hoofde van bestaande overcapaciteit vast te stellen. In afwachting van dit advies en het daarna eventueel vast te stellen bedrijfs- vergunningenbesluit hebben de ministers een beschikking uitgevaardigd krachtens welke het zonder vergunning van de mi nister van Economische Zaken verboden is de plantaardige oliën- en vettenindus- trie uit te oefenen. Deze beschikking treedt in werking op heden, 3 Augusus. je beloning'. Als je onderweg HERO drinkt, blijf je keurig rijden Met dat drukke verkeer is het tegenwoordig danig oppassen - maar HERO is veilig! HERO houdt je wakker, HERO houdt je fitl Maar het voornaamste is, dat die zuivere vruchten- smaak je zo opfrist! Na een glas HERO voel je geen vermoeidheid en geen dorst meer. In geen uren Als _jk straks wéér afstap voor HERO is dat ook alleen, omdat ik HERO zo intens lekker vind I Noem het kind bij de naam verlang met nadruk: HERO Cassis Ananas Cerise Perl HERO Sinas Frambozen Gror°fruit HERO Tomatensap Heromilk Loor, die hem indertijd ook in Delf* als burgemeester is opgevolgd. De verdeling van de zetels over de ver schillende partijen blijft derhalve onge wijzigd, zodat de Eerste Kamer, ook in het komende zittingsjaar za] bestaan uit: 17 leden van de K.V.P., 14 van de P.v.d.A., 7 A.R., 6 C.H., 4 V.V.D. en 2 C.P.N. Om half zes gisteravond is op de on bewaakte spoorwegovergang te Noord- Scharwoude een motorrijtuig gegrepen door een loco-motor van de spoorwegen De locomotor reed met twee goederen wagens over dit baanvak met een snelheid van drie vijf kilometer per uur. Het motorrijtuig kwam in aanraking met de buffers van de locomotor. De bestuurder was op slag dood. Het was de 33-jarige H. J. Smit uit Alkmaar. De belangstelling voor de bijenteelt is in de loop der jaren sterk verminderd en vandaar dan ook, dat de imkers alles in het werk stellen om meer ambitie voor dit interessante vak a'an te kweken. Ver heugend is het daarom, dat de jonge, ac tieve bijenhoudersvereniging van de A.B. T.B., afdeling Gendringen in de Gelderse Achterhoek, het initiatief genomen heeft voor het organiseren van cursussen voor beginnende imkers. Deze cursus omvat vier lessen theorie, gen wat omtrent de persoon van de heer twaalf lessen praktijk, die over de maan den Maart tot en met September worden verdeeld, zodat er gelegenheid wordt ge boden om het gehele leven van de bijen te bestuderen. Op deze wijze wil men voorkomen dat de bijenteelt zal uitster ven. De Indiase autoriteiten hebben voor een periode van drie maanden de nood toestand in de haven van Calcutta af gekondigd naar aanleiding van een iangzaam-aan-actie van ongeveer 7.000 van de 10.000 havenarbeiders. De be trokkenen begonnen hun on-officiële actie op 24 Juli, omdat zij de veiligheid van vakbondsfunctionarissen niet vol doende gewaarborgd achtten. Het werk in de haven ligt voor de helft stil. Ook in de haven van Bombay is het vrachtvervoer vrijwel tot stilstand ge komen. Hier legden de havenarbeiders Maandag het werk neer, om eisen in zake hogere lonen en het weer in dienst nemen van 800 collega's kracht bij te zetten. (Van onze correspondent) De Zwolse politie heeft de 23-jarige jongeman J. T. uit Amsterdam en het 21- jarige meisje A. R. uit Apeldoorn aange houden wegens net stelen van tal van ar tikelen uit auto's. Zij blijkt hiermee een goede vangst te hebben gedaan, want het tweetal heeft in de laatste zes weken soortgelijke diefstallen gepleegd in Am sterdam, Arnhem, Apeldoorn, Amersfoort, Hengelo, Deventer en utphen. Tot de buit behoorden plaids, fototoestellen, vulpennen, handdoeken, badgoed, autoge reedschap, boeken enz. Een inwoonster van Zwolle zag het tweetal aan een auto morrelen en waarschuwde de politie, die het dank zij een intensieve surveillance kon achterhalen. De minister zonder portefeuille, mr J. Luns, en de minister van Buitenlandse Zaken, mr J. Beyen, hebben de voorzitter van de Tweede Kamer ter kennisneming afschriften aangeboden van vier nota's, gewisseld tussen het Hoge Commissariaat van de Republiek Indonesië en het mi nisterie van Buitenlandse Zaken. Deze nota's geven uitdrukking aan de bereidheid in principe van de Neder landse en Indonesische regeringen, over en weer aan wederzijdse justitiële amb tenaren toe te staan, getuigenverhoren bij te wonen, die op verzoek van het ene land in het andere land worden afgeno men. Een verzoek fot toelating van justitiële ambtenaren werd op 28 Augustus 1954 door het Indonesische Hoge Commissa riaat gedaan. OOGARTS VAN 5 TOT 31 AUGUSTUS REPARATIES KUNSTGEBITTEN ln een half uur klaar Claes de Vrleselaan 21 Telefoon 37519 - Rotterdam te houden op Woensdag 10 Augustus a.s. in de boven zaal van Café „De Amstelbron", Broersvest 13, Schiedam. HET BESTUUR Op de afdeling Algemene Zaken van de gemeente-secre tarie te Schiedam bestaat voor een jongeman beneden 21 jaar gelegenheid om te worden opgeleid tot ambtenaar. Salaris naar leeftijd. Tegemoetkoming in studiekosten. Aanmeldingen aan de Chef van de Afdeling Algemene Zaken ddr Gemeente-Secretarie, Stadhuis, Schiedam. Op het kan worden geplaatst mannelijk of vrouwelijk personeel voor opleiding tot VereisteDiploma M.U.L.O.-A of B, of gelijkwaardig diploma of bewijs. Voor niet in Rotterdam of Schiedam woonachtigen ver goeding van reiskosten of reis- en pensionkosten. Aanmelden schriftelijk bij de Directeur van het Telegraaf kantoor te Rotterdam. Persoonlijke aanmeldingen, via de portier van het PTT- gebouw, Coolsingel, ingang Stadhuisstraa» N.V. Kleedingmagazijnen v.h. Gebr. Bervoets vraagt voor haar filiaal te Schiedam, Broersvest 59-61 Pers. of uitv. schrift, soil, aan bovenstaand adres. Wij vragen per 1 October of eerder voor de factureerafdeling, voor de registratie van de' producten. Wij bieden een prettige werkkring ln beschaafd milieu. U kunt schriftelijk solliciteren of u na 15 Augustus persoonlijk melden bij de personeelschef, dagelijks van 9-12 uur en van 2-5 uur. De Nederlandsche Klinknagelfabriek, Noord Vestsingel 121, Schiedam. m woorden 50 ets, eik woord meer 8 ets extra, tot een maximum van óu woorden Dl] vooruitbetaling Nette meisjes gevraagd voor alle afdelingen. Stoom- en Chem. Wasserij Nico Nljman, Voorhaven 3341, Rotterdam- West. Een prettige werkkring geeft u plezier ln het leven. Bij Drukkerij „Dd Magneet" Is plaats voor een halfwas druk ker of zetter. Goede vooruit zichten om zich verder ln het vak te bekwamen. Maar bovendien een gezellige geest in drukkerij en zetterij. Aan melden tussen 6 en 7 uur des avonds, Rotterdamsedijk 279- 281, Schiedam. Goederen aangeboden 1 Td koop aangeboden: licht grijze zomermantel, z.g.a.n., grote maat. Prijs f 30.-. Te bevr.: W. Frankelandsestr. 82. Aangeboden: comple'et heren- rljwlel voor f 20.-. Ld Blansch, Bilderdijkstr. 30b, Schiedam. Huizen en Kamers Aangeboden: 4-kamerwoning, 3e etage, Nieuwland, prima uitzicht, te ruilen voor bene denwoning, 4 kam. in Nieuw land of Kethel. Br S 2747 N Schied. Crt, Dam 18, Schiedam. Rotterdam definitief t/m 3 September de Ark in het Park' De Fantastische verlichting en de Zwitserse muziekfonteinen t.o, het Herenhuis in het Park beginnen om 20.45 uur. Aan de Kassa's: Doorlopende Avondkaarten a f 3.50. Op Unifesti de energieke succesvolle HEINTJE DAVIDS Geldig van 3 tot en met 9 Augustus 1955 Mooie periode ln een mensen leven! Zij neeft „ja" gezegd en dan breekt die verruk kelijke tijd aan van geld spa ren, plannen smeden en tenslotte keus maken en In kopen doen. Wat de krant hiermee te ma ken heeft? Elk dagblad bevat een schat van nieuws voor elk jong span. Nieuws over meubelen, keukengerei, vloer bedekking, serviesgoed, en veel, veel meer. Menig verloofd paar zit op dit moment ln de advertenties te neuzen! Ook U, of U nu gaat trouwen, of al lang getrouwd bent ook U zult veel nut hebben van de advertenties, die ln Uw dag blad een gezellige winkel galerij vormen Daar kunt U Uw Ucht opsteken nieuwe dingen ontdekken vergelij ken kiezen!

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 6