Moskou nodigt Adenauer uit voor eind Augustus of begin September Motor botste tegen autobus Huurverhoging zal 40 millioen opbrengen Grote DRUKTE in DE LUCHT V.S. gaan kunstmatig maanlicht maken m Raketten gaan 200 km hoog GROSSIER IN INBRAKEN NA WORSTELING GEPAKT Najaarsdrukte op een paar honderd kilometer hoogte Hoop op hereniging is tot onder nulpunt gedaald Echtpaar gedood WONINGTEKORT KAN DUREN TOT 1964 W/F Memorie van Antwoord aan Eerste Kamer Gedeeltelijke vrijlating van huren kan te zijner tijd verantwoord zijn DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Donderdag 4 Augustus 195S WEERBERICHT Sombere stemming in Bonn Mijnramp in Gelsenkirchen Auto slipte - vier kinderen ernstig gewond Conclusie uit Jaarverslag 1964 van Centrale Directie Weder opbouw en Volkshuisvesting Terug van een begrafenis mm Gr. Brittannië heeft soortgelijke plannen Ér- Duitser ontvouwt plan voor „satelloide"- ruimteschip De onderhoudsplicht Brits wetenschappelijk plan Verhoging bepaalde tophuren Geen juiste maatstaf OP de studiedagen van de K.A.B. in het aartsbisdom, te Apel doorn gehouden, werd ook de kwestie van de loongrens bij de sociale verzekering aangesneden door een inleiding van de heer J. Mertens. Komende op de verschil len in die loongrenzen merkte de Verbondsbestuurder op, dat deze historisch wel verklaarbaar zijn- Het is echter volgens hem de vraag, of deze verschillen houd baar zijn. De K.A.B. is van oordeel, aldus de heer Mertens, dat de loongrens van 6000.ter bepaling van de verzekeringsplicht, zowel bij de Ziektewet als bij de Werkloos heidswet afgeschaft dient te wor den en dat dit t.z..t ook dient te geschieden bij de herziening der Invaliditeitswet. Afschaffing van deze loongrens wil de K.A.B. met het oog op de persoonlijke verant woordelijkheid en het beginsel van solidariteit Ook hoger gesa- larieerden zijn onderhevig aan het risico van ziekte en werkloosheid. Ze moeten tijdens ziekte of werk loosheid verzekerd zijn van een basisinkomen. Wij willen in het midden laten, of afschaffing van de loongrenzen bij de sociale verzekering niet op zeer grote bezwaren zal stuiten. Zulks wordt wel eens betoogd. Doch vast staat, zoals boven ge zegd wordt, dat ook de hoger gesa- larieerden tijdens ziekte of werk loosheid verzekerd dienen te zijn van een basisinkomen. Daarbij komt, dat bij het vast stellen van die weistandsgrens louter op het loonbedrag wordt gelét en niet op de andere omstan digheden, zoals grootte van het gezin e.d., welke mede de mate van welstand bepalen. Analyst Zestig juweliers met bezoek „vereerd*' SPOREN IN DE KRANT „Zware jongen Derde bezoek HOC De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Overwegend droog weer met vrij veel over drijvende wolkenvelden. Zwakke tot matige Noordelijke wind. Weinig verandering in tem peratuur. Vrijdag 5 Augustus: Zon op 5.08, onder 20.27. Maan op 20.38, onder 7.09 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT voor Bondskanselier Zware gang (Telefonisch van onze correspondent BONN, Woensdagavond. De Sovjet-regering heeft een maand nadat dr Adenauer zich bereid verklaarde naar Moskou te komen, voorgesteld de eerste besprekingen tussen de Sovjet-Unie en de Bondsrepubliek eind Augustus of begin September te houden. In Bonn neemt men aan, dat dr Adenauer begin September naar de Russische hoofdstad zal reizen, aangezien hij tot het eind van Augustus met vacantia in Zwitserland vertoeft. Staatssecretaris Hallstein heeft hem vandaag de tekst van de nieuwe Russische nota gebracht, die Vi oensdagmiddag door de Russische ambassadeur in Parijs aan zijn Westduitse collega werd overhandigd. De Russische regering heeft in deze brief nog eens haar plan voor de conferentie ontvouwd. Het omvat drie punten: diplomatieke, culturele en economische betrekkingen. Het program zal overigens in Parijs nog verder worden uitgewerkt, zoals door de Bondsregering in haar nota van 30 Juni werd voorgesteld. De reacties waarmee de Russische brief in Bonn werd gelezen, variëren tussen een werkelijke voldoening over het tot stand komen van de conferen tie en een vage hoop dat er iets goeds uit geboren zal worden. Deze reacties kunnen echter niet voorbij zien aan de sombere stemming waarin de politici in Bonn de reis van Adenauer tege moet zien, nadat de Sovjet-regering on dubbelzinnig heeft laten blijken, dat zij niet bereid is in dit stadium diepgaan de gesprekken over kansen tot oplos sing van het Duitse probleem door mid del van een hereniging der beide Duit se republieken te voeren .De bijna tri omfantelijke stemming waarin in Juni de eerste Russische uitnodiging aan Adenauer werd ontvangen, heeft intus sen plaats gemaakt voor het inzicht dat de oude kanselier een zware gang zal hebben. Wat de Bondsregering zelf van de besprekingen denkt is door minister Franz Joseph Strauss gezegd in een rede voor de Beierse radio. Bij Adenauer's bezoek is, zo meende hij, niet te rekenen op sensationele aanbie dingen van de Sovjet-regering. De Sov jet-regering heeft er weinig belang bij Adenauer aan een succes te helpen, aangezien zij weet, dat zij hem niet van het Westen kan scheiden. Hierom stelt zij meer belang in het aanknopen van diplomatieke en economische betrek kingen om daarmee de verdeling van Duitsland te sanctionneren. De Sovjet regering is" er eerder op uit de ver wachtingen op te schroeven, ten einde Adenauer bij zijn terugkeer uit Moskou met lege handen te laten staan. Voegt men daarbij dat de ministeriële woord voerders de Russische politiek nog met de kwalificatie van „koude oorlog" meenden te moeten aanduiden, dan is het wel duidelijk, hoe laag de verwach tingen in officiële kringen gespannen zijn, ten minste voor zover het het grote vraagstuk betreft, dat de Duitsers in stijgende mate bezig houdtde natio nale hereniging. De Sovjet-Unie is niet bereid de Duitsers de kans op hereniging te ge ven, ook niet al zouden dezen daarvoor uit de NATO willen treden, aldus mi nister Strauss. Bewijzen daarvoor heb ben zij na Genève gegeven door de Oostduitse zetbazen nog eens een paar pluimen op de hoed te steken. Status quo is in dit stadium alles wat de Rus sische klok slaat. Daardoor wordt de eerste gang van Adenauer naar Moskou wel bijzonder zwaar. Men is er in Bonn van overtuigd dat de Russen de kanselier geen blijde boodschap mee naar huis zullen geven. De enige hoop die nog leeft is, dat de Russen met Adenauer zullen onderhan delen als met de werkelijke vertegen woordiger van de Duitse volkswil, dat er handelsperspectieven zullen ont staan en dat een paar gaatjes voor de In Gelsenkirchen zijn vijf mijnwerkers om het leven gekomen tengevolge van een gasontploffing. Twintig mijnwerkers worden vermist. Een en ander gebeurde in de mijn Dahl- busch, waar vijf jaar geleden 78 man om het leven kwamen. In Mei van dit jaar waren er geduren de enkele dagen 3 mijnwerkers opgeslo ten die langs een luchtpijp gevoed en van verse lucht voorzien moesten worden. Woensdagmorgen tegen elf uur zijn vier kinderen, die op de stoep langs de Heer- lenseweg te Leenhof-Schaesberg liepen, gegrepen door een personenauto, die slip te. De kinderen die tussen tien en dertien jaar oud waren, werden ernstig gewond en moesten in het ziekenhuis te Heerlen worden opgenomen. De kinderen zijn een broertje en zusje van de familie R., een zoontje van de familie H. en een zoontje van de famil'e J., allen uit Meezenbroek. De auto sloeg over de kop en viel de berm af. De bestuurder en zijn naast hem zittend zoontje bleven vrijwel ongedeerd (Van onze correspondent). Op de rijksweg bij Nieuwstad (L.) botste gistermiddag de 26-jarige motor rijder B. uit Sittard tegen een auto. Hij werd hierbij op slag gedood, ter wijl zjjn 24-jarige echtgenote, die op de duo zat, zo ernstig werd gewond, dat ze korte tijd later in het ziekenhuis aan de opgelopen verwondingen over leed. De botsing ontstond doordat een auto In 1980 zal de bevolkingsdichtheid on geveer een millioen hoger zijn, dan tot voor kort werd aangenomen. Op basis van het oude woningbouwprogramma, zou daardoor de oplossing van de wo ningnood nog weer enige jaren worden opgeschoven. Het cijfer van 64.487 ge reedgekomen woningen in 1954, waarvan 1455 duplexwoningen, stelt de mogelijk heid open voor een toekomstig woning- bouwprogramma, dat in staat is het bran dende probleem van de woningnood op zodanige termijn op te lossen, dat de drei gende apathie geen plaats krijgt, zo wordt verklaard in het 200 pagina's tellende jaarverslag over 1954 van de Centrale Directie Wederopbouw en Volkshuisves ting, dat dezer dagen verschenen is. Voorts wordt in het verslag gesteld, dat de toeneming van de Woningbehoefte tot "i3,1 lonon gstens zal oplopen van 37000 tot 42000 per jaar. Betrouwbaar acht men de ramingen, gezien vele fac toren, niet, weshalve men geregeld cor recties zal toepassen. De woningbouwbehoefte werd op 1 Ja nuari 1955 geraamd op 2.691.000 bij een voorraad van 2.491.000, waaruit een tekort van 200.000 woningen resulteert. Een beter inzicht in het tekort zal worden verkregen door een woningtelling in 1956. Er wordt op gerekend, dat de be- De Victoria Regia bloeit weer in de Hortus Botanicus te Amsterdam hoefte aan vervanging van slechte wo ningen zal toenemen. Voorshands is het aantal nieuw te bouwen woningen bepaald op 65.000 per jaar, zodat de netto-vermeerdering van de woningvoorraad voor de komen de jaren (minus vervanging en verval len van duplexwoningen) kan worden benaderd op 57.000 stuks per jaar. Op die gronden kan worden berekend, dat het woningtekort op 1 Januari 1964 nog 5000 zal bedragen. plotseling sterk moest remmen voor een autobus. De motorrijder remde eveneens om een botsing met de auto te vermijden Hierbij is hij waarschijnlijk geslipt en kwam hij met zijn motor op het Imker gedeelte van de weg terecht. Daardoor sloeg hij tegen de voorkant van de bus op, die hem nog een eind meesleurde De motor raakte vastgeklemd onder de bus. terwijl de echtgenote van de motor rijder van de duo werd geslingerd. Ze bekwam arm- en beenbreuken, een zware hersenschudding en inwendige kneuzin gen. De motor raakte in brand en door dat hij onder de bus vastzat, kreeg ook de bus grote brandschade. Op het beruchte kruispunt te Deil in de Betuwe, waar reeds vele ongelukken zijn gebeurd en waar men vorige week knipperlichten heeft aangebracht, is gis teravond om nalf zes de motorrijder M. S. uit Vlaardingen met zijn vrouw op de duo, tegen een auto gereden. De motor rijder sloeg tegen de grond en bleef on gedeerd, doch zijn 53-jarige echtgenote werd op slag gedood. De heer S. kwam met zijn echtgenote terug van de begra fenis van zijn schoonmoeder en was op weg naar huis. toekomst zullen worden opengehouden. De voornaamste vrees is, dat de West- Duitsers gedwongen zouden kunnen worden voortaan op voet van gelijkheid te gaan verkeren met de verguisde Oostduitse communisten. Labiel front In een tamelijk labiel front treden de Duitsers voor het Kremlin aan. Zelfs in de gelederen van Adenauers partij zijn velen door de stoere weigering der Russen om een verenigd Duitsland met Westelijke binding te aanvaarden zo zeer geïmponeerd, dat zij tot zelf beschuldiging zijn overgegaan. De so cialisten en de liberalen dringen aan op een eenheidsfront, hetgeen moeilijk be reikbaar lijkt, daar de socialisten dr Adenauer ervan blijven beschuldigen, mede verantwoordelijk te zijn voor de impasse, waarin het Duitse nationale vraagstuk geraakt is. De komende weken zullen nog wel veel intern dispuut brengen over het eenheidsprogramma, dat dr Adenauer in Moskou zou moeten ontvouwen. Het ziet er echter niet naar uit, dat de Rus sen daar veel oor naar zullen hebben Een thema, dat in Moskou óók niet kan worden aangesneden, is dat van de Duitse gevangenen, die nog in cle Sov jet-Unie worden vastgehouden. Ook wat dit betreft schijnt er niet veel kans op te zijn, dat de Sovjet-leiders de bondskanselier een succes zullen gun nen. De Oostduitse machthebbers heb ben de laatste weken al te kennen ge geven, dat zij van plan zijn om deze kwestie aan te grijpen om hun ver droogde prestige wat te gaan opfrissen. Het ligt ook in de lijn van de Russi sche politiek, dat mert deze pijl voor de Oostelijke boog zal willen bewaren. Bi Irene, de charmante zus van onze Kroonprinses, wordt morgen 16 jaar. Het is zeer wel denkbaar, dat de omstandigheden zodanig zijn, dat ook zonder uitdrukkelijk aangewezen compensaties een huurverhoging kan worden tot stand gebracht. Indien men zich wil beroepen op het compen serende karakter van de belastingverlagingen, welke tegelijk met de onder havige huurverhoging aan de orde zijn gesteld, verlieze men niet uit het oog, dat deze verlagingen weliswaar in hun totaliteit tevens het invoeren van de voorgestelde huurverhoging rechtvaardigen, doch dat zij, behoudens de verlaging van de omzetbelasting op suiker en textiel, niet nauwkeurig gescheiden kunnen worden in verlagingen ter compensatie van de huur verhoging en andere. Aldus verklaren de ministers Van de Kieft, Beel, Witte en Algera in hun memorie van antwoord aan de Eerste Kamer, in verband met het ontwerp tot wijziging van de huurwet, bij welke wet een algemene verhoging van 5 pet der huren is voorgesteld. De ministers delen verder mee, dat op den duur niet kan worden volstaan met een aanpassing aan de huidige huren van nieuwgebouwde woningen. Einddoel is een huurpeil, dat de nieuw bouw in het algemeen weer zonder fi nanciële steun van overheidswege zal kunnen geschieden. De in het voorlopig verslag tot uiting gebrachte opvatting, dat de verhoogde af schrijving van belang is voor de huis eigenaren en düs niet voor de volkshuis- Natuurkundigen in dienst van de Ame rikaanse regering zullen de volgende maand trachten boven Nw. Mexico kunst matig maanlicht te verwekken. Zo is giste ren in Washington bekend gemaakt. Hier toe zullen zij o.m. een raket met een be trekkelijk geringe hoeveelheid natrium af schieten. De opzet is om dit natrium op een bepaalde hoogte als damp te versprei den, mogelijk door middel van een ex plosie. Volgens een woordvoerder van de Ame rikaanse luchtmacht heeft de proef hoofd zakelijk ten doel, de juistheid vast te stellen van de veronderstelling, dat in de ijle atmosfeer, ongeveer 100 km boven de aarde, een laag voorkomt, waarin zich natriumdeeltjes bevinden. De> proef zal omstreeks 16 September worden genomen door natuurkundigen, die verbonden zijn aan de afdeling voor wetenschappelijk onderzoek van de lucht macht. Inmiddels heeft ook prof. Bates van de Queens-universiteit te Belfast gisteren onthuld dat Engeland eveneens kunstma tig maanlicht wil maken door het af schieten van raketten met natrium. En kele ponden natrium zouden „een fan tastisch licht" teweegbrengen, zo ver klaarde hij. Een lid van de Duitse deskundigen- rroep die in de tweede wereldoorlog de V 2-raketten tot ontwikkelng bracht, heeft gisteren op het internationaal astronau- tisch congres te Kopenhagen een plan ontvouwd voor een „satelloide" ruimte schip, dat op eigen kracht ander plane ten zou kunnen naderen voor het doen van waarnemingen van dichtbij. De raketdeskundige Kraft Ehricke, zei dat de bijzonderheden, die zijn bekendge maakt in president Eisenhowers verkla ring over de Amerikaanse plannen voor satellieten, vrijwel gelijk zijn aan die wel ke men twee jaar geleden in Amerikaanse tijdschriften heeft kunnen lezen. De satel loide was echter meer, zo zeide hij. Deze in tegenstelling tot de satelliet. Deze kracht zou in beweging worden gezet op een hoogte van 120 tot 150 km en de sa telloide zou ook weer naar de aarde kun nen terugkeren. Het waarnemen van Venus is moei- wegens de mist, die deze planeet normaal omringt. Door de satelloide zou men ech ter van dichtbij uitvoerige waarnemingen kunnen verrichten, waardoor de weg zou worden bereid voor interplanetair ver keer, aldus Ehricke. Op een vraag, of er satelloiden wor den gebouwd, zei hij, dat hij hierop niet kon antwoorden, maar hij geloofde, dat dit zou kunnen worden gedaan in de vlieg tuigfabrieken waarvoor hij werkt in de V.S. Hij liet er zich niet over uit of er in de nabije toekomst een satelloide zou worden gemaakt. vesting, kunnen de ministers niet onder schrijven. Beide maatregelen moeten in het belang van de volkshuisvesting wor den geacht. Het bedrag van de huurverhoging de eigen woning buiten beschouwing ge laten kan in totaal op iets minder dan 40 millioen gulden worden gesteld. Dit bedrag zal uit de aard der zaak door de burgerij moeten worden opgebracht, het geen in het kader van de voorgestelde belastingverlagingen ook mogelijk moet worden geacht. Welk gedeelte van die verlagingen nodig zou zijn om een alge mene huurverhoging van 5 pet voor een ieder nauwkeurig te compenseren, Is be zwaarlijk te bepalen. In het vervolg van de uitvoerige me morie van antwoord menen de ministers nog eens met nadruk te moeten herha len: Een gedifferentlëerde huurverhoging behoeft geenszins een belemmering voor verdere maatregelen met betrek king tot de huren te zijn. Gelet op de grote verscheidenheid onder de voor oorlogse woningen en de daarbij beho rende huren, is het dan ook geenszins uitgesloten, dat evenals in andere landen reeds is geschied op een ge geven moment gedifferentieerde ver hogingen of eventueel gedeeltelijke vrijlating van de huren verantwoord zal zijn. Uiteraard zal verschil van me ning mogelijk zijn met betrekking tot de vraag, wanneer dit tijdstip zal zijn aangebroken. Ten aanzien van de geopperde bezwa- In aansluiting op ons bericht, waarin werd medegedeeld, hoe Britse geleerden aandeel hebben gehad in het ontwerpen van een kunstmatige satelliet, maken wij thans melding van een Brits plan, voor het afvuren van raketten tot een hoogte van ongeveer 200 km. binnen de komen de twee jaar. De raketten, die voor het onderzoek van de betrokken luchtlagen bestemd zijn, zouden wetenschappelijke instru menten tot een gewicht van ongeveer honderd pond kunnen meevoeren, aldus een verklaring van de „Royal Society", Engelands belangrijkste wetenschappelij ke organisatie. Het ontwerpen, de ontwikkeling, leve ring en het afvuren van de raketten zal geschieden onder auspiciën van de Brit se regering door middel van het minis terie van bevoorrading Tot de eerste experimenten zullen be horen: het bepalen van de temperatuur en dichtheid van de hogere lagen van zou eigen voortstuwingskracht bezitten, de atmosfeer der aarde, bestudering van ge op dit gebied. de aard van de ionosfeer een onderzoek naar het zeer fijne meteoorstof beneden een hoogte van 60 mij] en bepaling van de hoogten van de gebieden, waar de nachtelijke luchtgloed het sterkst is, al dus de verklaring. Hoewel het programma is opgesteld on afhankelijk van het internationale geo- physische jaar 1957-'58, hoopt men, dat het toch in deze zelfde periode kon wor den uitgevoerd en de Britse bijdrage aan zienlijk kan verhogen. De lucht boven de dertig kilometer is weliswaar zeer ijl, m* r zij speelt een belangrijke rol bü ve e verschijnselen, onder meer bij de voortplanting van ra diogolven. Prof. Harry Massey van Londen, die zal deelnemen aan het project, zal bin nenkort naar Australië gaan om over het afschieten van de raketten te spreken. Hij is vooratter van de Vereniging voor de bovenste atmosfeerlagen, die is aan gesloten bij de Royal Society en is En gelands meest vooraanstaande deskundi- ren inzake „onderhoudsplich" de mi nisters zeggen liever te spreken van sanctie bij verwaarlozing menen zij te mogen stellen, dat het niet onredelijk kan worden geacht, nu de huren gemiddeld zullen worden verhoogd tot bijna 150 pet van het vooroorlogse niveau, de verhuur ders aan het onderhoud het nodige ten koste zullen leggen. Terecht is naar de mening van de ministers door de heer Van Vliet in de Tweede Kamer de op merking gemaakt, dat de huurder aan spraak mag maken op een woongenot, dat in overeenstemming is met de door hem betaalde huurprijs. De ministers zijn van mening, dat deze en de voorgaande huurverhogingen tezamen voldoende zijn om de stijging van de onderhoudskosten op te vangen. Verder merken zij op, dat in theorie het eigen belang iedere verhuurder moet aansporen zijn bezit behoorlijk in stand te houden. De praktijk wijst echter uit, dat dit lang niet altijd het geval is, om dat er nu eenmaal verhuurders zijn, die menen, dat het „hun tijd nog wel zal duren" en zich niet bekommeren om de tijd, die daarna komt, zulks ten nadele van de volkshuisvesting in het algemeen. De ministers willen echter niet ontken nen, dat de behoorlijke instandhouding voor hen, die van hun woningbezit moe ten leven, moeilijkheden heeft opgele verd- Het standpunt, dat de verhuurder alleen datgene van zijn inkomen, dat eventueel na aftrek van de kosten van levensonderhoud daarvan overblijft, aan onderhoud behoeft te besteden, kunnen zij echter niet delen. Vele leden hebben verklaard het op prijs te stellen om enige verduidelijking van het standpunt van de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting te vernemen met betrekking tot de vraag in hoeverre de verlaging van de grondbe lasting ten goede zal komen aan bepaalde. onevenredig hoge huren van na-oorlogse woningen. Ter aanvulling van hetgeen minister Witte dienaangaande in de Tweede Kamer heeft opgemerkt, zij thans medegedeeld, dat ook naar zijn oordeel zich nu een mogelijkheid opent om met name met betrekking tot wonin gen" gebouwd met financiële steun op grond van de bijdrage-regelingen Wo- nlngwetbouw 1950, een verhoging van bepaalde tophuren in overweging te ne men. De huurprijzen van de woningen, ge bouwd met geldelijke steun ingevolge de wet op de materiële oorlogsschaden of krachtens de financieringsregelin gen Woningbouw 1947 en 1948. worden in beginsel beheerst door het bepaalde in het nieuwe artikel 3, derde lid, van de huurwet. Minister Witte is echter voornemens met gebruikmaking van de hem gegeven bevoegdheid deze huur prijzen te verhogen. Het percentage van deze verhoging staat nog niet vast. Het zal vermoedelijk gelijk zijn aan dat, waarmede wordt voorgesteld de huurprijzen van de vooroorlogse wo ningen met ingang van 1 September a.s. te verhogen. (Zie verder pag. 3) Hedennacht om 4 uur hoorde de heer H. J. v. d. Wetering, die zijn woning heeft bij zijn zaak in goud, zilver en uurwerken op de hoek van Bergselaan en Dr. de Visserstraat te Rotterdam glasgerinkel. Direct daar na snerpte een politiefluit en hoorde hij roepen. Begrijpende dat er on raad was sprong hij zijn bed uit, belde de politie en ging kijken eens naar het bureau Bergsingel en vertelde daar, dat hij dringend behoefte had aan een kraakje, omdat hij „helemaal blut" was. Met de arrestatie van v, R. heeft de Rotterdamse politie een zeer goede vangst gedaan, want hjj heeft talrijke inbraken op zijn naam staan, waarvan er zeker zestig in jnwelierszaken. Een half jaar geleden werd hij ontslagen uit het werk kamp Hoendiep (Groningen) waar hij als gedetineerde- te werk was gesteld. Na zijn ontslag zakte hij via het Noord-Oosten des lands en Amsterdam naar Rotterdam af. Zijn spoor bleek gemakkelijk in de dag- geworden. i 1C - Ayii Siiwm U1CCA gematiüeiUK II lujzell was weer de dupe bladen te volgen, want overal waar hij passeerde stonden de berichtjes over in braken en diefstallen bij bosjes in de krant; meestal oogstte hij voor één a tweeduizend gulden per inbraak. Sedert zijn aankomst in Rotterdam had hij er al weer zeven gepresteerd. Een goede graadmeter van zijn activi teit waren diefstallen in Den Haag en Delft, die hij in één nacht pleegde, nl. van 17 op 18 Juli jl. en in de nacht van 23 op 24 Juli was hij weer in Groningen werk zaam. Hij placht per trein te reizen en, een maal op de plaats van zijn keuze aange komen, huurde hij dan een fiets om te sneller het terrein te kunnen verkennen en om zich vlugger uit de voeten te kun nen maken. Naar de politie meent staat de inbraak op 9 Mei 1954, toen bij de heer v. d. Wete ring de deur werd geforceerd en voor een waarde van ongeveer 314 a 4000 gulden werd ontvreemd, niet op de rekening van v. R., wel echter die van ongeveer 5 we ken geleden, toen eveneens 's nachts een etalageruit werd ingeworpen en twee pla teau's met ringen werden ontvreemd. De heer v. d. Wetering neemt de her haalde bezoeken nogal lakoniek op. „Ge lukkig ben ik verzekerd", zo zei hij, „mijn zaak komt op een rare manier in dé pu bliciteit „Dat is nu al de derde maal sedert Mei vorig jaar", zeide hij, ,en ik heb een idee, dat het telkens dezelfde kerel is geweest. Enfin, hij is nu gepakt". Inderdaad zit de inbreker achter slot en grendel en dat heeft hij te danken aan het feit. dat hij vóór hij de ruit inwierp, niet even om het hoekje heeft gekeken, want daar naderde juist een agent per rijwiel. De man, de 30-jarige bankwerker A. v. R-, had in de Bergpolderstraat een dames fiets onbeheerd zien staan en „leende" die even om na zijn daad sneller uit de voeten te kunnen. Nadat hij een klinker door de ruit aan de Bergselaankant had gesmeten, deed hij een greep in de etala ge en pakte er 12 dames- en 3 herenpols horloges en een heren-horlogeband, alles tezamen voor een waarde van ongeveer 1000 gulden. Toen hij op ;ijn fiets sprong verscheen juist een politieman, die hem sommeerde af te stappen. De dief voldeed hieraan niet en kreeg toen de politiefiets voor zijn wie len geworpen. Hij viel en er ontstond een worsteling, waarbij de politieman de sterkste bleek. Van R. werd meegenomen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1