Het buizennet van de waterleiding OUDE TIJD Reel Overschie kan tevreden zijn Vredestocht van Pax Christi voerde door Gouda N/eums uit STAD Worden de waterleiding tarieven verhoogd? Over de i am Uit die goede Wat er in cle etalage achterbleef Belgen kwamen met opgestoken zeilen naar Rotterdam Na twintig jaar dokteren Kouwe drukte Garagebedrijf WALDO burgemeester benoemd De eerste paal voor R. K. Huishoudschool KETHEL geëindigd Maakt Burgerlijke Stand Lange reis achter de rug Grote plannen aangaande de groen voorziening VLAARDINGEN Jeugd en bejaarden amuseerden zich Jongelui uit verschillende landen te voet naar Nijmegen DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1955 S c PAGINA 2 COACH 4575.— 1 y CABRIOLET 5500.— COMBI 5195.— NIEUWE SCHIEOAMSCHE COURANT „Eerst werken, dan praten" Dertig niet aangenomen WAT SCHIEDAM VERLOOR EN VOND MELDINGSPLICHT voor diegenen, die aan vreemde lingen nachtverblijf verschaffen DE POSTDUIF Wel, niet, wel Groenvoorziening achterop Crediet overschreden Ook de wijkraad ABDIJ VAN BERNE ONT VING „ZIJN BISSCHOP" Mgr C. Dubbelman in ons land Kermisexploitant pleegde contractbreuk Geen draaimolens Klachten BELEVEN VAN EENHEID IN CHRISTUS! 1" Binnenkort zullen in de buitenhaven en in de Nieuwe Haven zinkers worden geplaatst ten behoeve van het buizennet van onze waterleiding. Dit gebeurt in samenwerking met Rotterdam, welks Waterleiding aan onze stad en Vlaardingen het nodige water levert en er zal aldus een aanzien lijke kostenbesparing verkregen worden. Het Schiedamse buizentracé zal in de toekomst als volgt lopen: van het Koe marktplein langs een zinker in de Bui tenhaven. over het Plein Eendragt, on der de Plantage, over het terrein van Si mons Aannemingsbedrijf naar een zinker in de Nieuwe Haven, tot aan de hoek Schoolstraat-Warande en dan parallel aan de Rotterdamse transportleiding tot Vlaar dingen. De oude Rotterdamse transport leiding wordt door de in aanleg zijnde verbinding met Vlaardingen overbodig. Er zijn reeds verschillende stukken van de nieuwe leiding geplaatst. Onder het Plein Eendragt liggen buizen van 600 mm. evenals onder de Plantage. Er is in de sloot langs de Lange Nieuwstraat een af takking gelegd, in de periode, waarin de Plantsoenendienst met werkzaamheden aan de Plantage bezig was. Er moet nu nog een stuk leiding onder de Gerrit Ver boomstraat gelegd worden. Op het programma staan voorts nog een leiding door de Nieuwe Haven van 350 mm. en een aanvoer voor de Burg. Van Haa- renlaan m Nieuwland. Aldus zal er voor Schiedam binnen vijf jaar een gesloten buizencircuit geschapen worden, dat voor de nieuwe woonbuurten van Nieuwland én Tuindorp Kethel 'n betere watervoor ziening zal waarborgen. Momenteel kan daar het water niet onder voldoende druk worden gezet, waardoor op de hoogste verdiepingen vaak moeilijkheden met de watertoevoer worden ondervonden. Of schoon de druk in het Pompstation aan de Rotterdamsedijk drie of drie en een halve -atmosfeer bedraagt, wordt de hin der veroorzaakt door de te geringe ca paciteit van de toevoerleidingen. In het nieuwe buizennet zal de druk minstens een halve atmosfeer hoger worden. Het gevolg van de aan al deze verbe teringen verbonden kosten zal zijn, dat naar alle waarschijnlijkheid in de toekomst het waterleidingtarief zal moeten ver hoogd. Over de werkzaamheden aan het bui- WAT, ZEI IEMAND tegen ons, ma ken die mensen zo'n kouwe druk te over dat luchtje van onze ha vens f Ze moeten maar eens met een auto van Oostvoorne naar Rotterdam rijden. Welf informeerde we. Nou, bijna een uur lang heb ik met gesloten raampjes moeten rijden, op een gloeiend hete dag, dank zij die geurtjes van Pernis. En die geurtjes noem ik ronduit stank, meneer. Elink gesproken, zeiden we, dankbaar voor dat meneer. En ze moeten eens gaan ruiken in de buurt van Overschie, bij de vuilverbran ding daar. Wat zeg ik, Overschiet, ver beterde onze zegsman, half Rotterdam is er menigmaal door vergeven. U bedoelt de lucht, merkten we op. Inderdaad de lucht is er vergeven, maar met wat voor een luchtje, stemde hij toe. En, zo vervolgde hij, dan moeten ze eens naar die cementfabriek in het har tje van Rotterdam kijken en naar de godijnen en kozijnen van de mensen in heel de omgeving. Hij haalde diep adem en zette toen zijn betoog voort: Laten ze op Overmaas eens gaan kijken, wat de vuilverbran ding daar aan de Doklaan presteert. Het roet vliegt er de kamers binnen. Neen, dat beetje lucht kan Schiedam best ve len. Pikzwart water, nu ja. In Suriname is een riviertje, dat óók pikzwart water heeft. Het is een bezienswaardigheid. Laten de mensen van de havens... Hij moest weer adem scheppen. Maar hij sprak niet verder. Blijkbaar had hij een te grote dosis Schiedamse grachtengeur binnenkregen. We vervolgden onze weg. Toen we ons omdraaiden, hing hij over de balu strade van de Beursbrug. Wie zet daar nu ook z'.n mond wagen wijd open. DAMWACHTER Demonstratie op aanvraag SINGEL 41-45 TELEF. 65538-69915 SCHIEDAM, den 27 Januari 1826 De heer mr. Joannes Burgerhoudt bij koninklijk besluit van 20 December 1825, no. 162 tot burgemeester dezer stad be noemd, ln plaats van den heer Cornells Heereman, op deszelfs verzoek ontslagen, heeft, na aflegging van den voorgeschre ven eed, op heden zijne functien als bur gemeester aanvaard. (Rotterdamsche Courant, van 31 Januari 1826). 9A991A O ¥009 tCmt O AM IA OMSTAfKtt 77ste Jaargang No. 22831 De kantoren der Redactie en Admtni- nlatratle zijn gevestigd te Schiedam, Dam 18, tel 66152 Giro-nummer 500943. Abonnemertsprtjs 6 25 oer kwartaal. 2,1» oei maand 0 50 oer week. Advertentieprijs op gewone kolombreedte 0 15 per millimeter boogt*. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte t 0 80 per millimeter hoogte Bij contract gelden lagere tarieven welke voor het Advertentiewezen. Kampioenen (kleine Bdvertenti§n) tot 20 woorden 60 cent Elk woord meer 8 eenl Maximum 50 woorden. Plaatsing alt- sl'iilei d bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de RegeleD bt) de administratie of bU de erkende advertentiebureau* verkrijgbaar »U«L zennet nog het volgende: Begin van dit jaar bereikte het gemeen tebestuur van Schiedam een plan voor verbetering van de drinkwatervoorziening in de Westelijke randgebieden van de ge meente. Dit plan was van de directeur van de Technische Bedrijven, ir D. J. Adriaanse. Combinatie van het leggen van een nieuw Schiedams buizennet met de uit voering van een project van de Drinkwa terleiding Rotterdam binnen Schiedams grenzen, aldus luidde het plan. Voordelen van dit samengaan: aanzienlijke kosten besparing en bespoediging van de werk zaamheden. Voor de geraamde kosten van 350.000 wees de gemeenteraad het nodige crediet toe. De gemeente Rotterdam nam op zich het leggen van een gedeeltelijk dubbel buizennet (één voor Schiedam en één voor een transportleiding naar Vlaardingen) uit te voeren. Schiedam heeft in de afgelopen zeven maanden bemerkt, dat het gemeenteper- soneel van Rotterdam geen gras over het werk laat groeien. Verschillende straten moesten opgebroken worden. Onder het Plein Eendragt, dwars onder de Planta ge door en in de Schoolstraat, de Willem de Zwijgerlaan en de Stadhouderslaan zijn al stukken van de leidingen gelegd. Hedenochtend is in Nieuwland-Oost de eerste paal geslagen voor de nieuwe R.K. Huishoud- en Industrieschool. Deze school wordt gebouwd door de stichting voor Katholiek Nijverheidsonderwijs St. Liduina. AFSCHEID LEERLINGEN ST. JACOBUSSCHOOL Dezer dagen namen de leerlingen van de z'esde klas van de St. Jacobusschool te Kethel in het R.K. Ver. gebouw aan de Kerkwerf afscheid van hun leertijd op de Lagere school. Deze mijlpaal op hun weg naar de vol wassenheid heeft men niet onopgemerkt voorbijgelopen. Het oudercomité heeft voor deze leerlingen met de ouders der schoolgaande jeugd 'n prettige avond be reid om het gedenkwaardige feit te vie ren. Nadat de voorzitter van het Ouder comité de avond geopend had. gaf hij de leiding van het feest in handen van de heer P. Beekman. Hierna volgden declamatie en zang, ver zorgd door de kinderen zelf, terwijl het gedeelte vóór de pauze afgesloten werd, met een, zeer goed door hen gespeelde, toneelschets genaamd: „De ladder van St. Jozef". Na de pauze kwam er nog eens decla matie en zang, afgewisseld met enige stukjes accordeonmuziek, gepresenteerd door de jeugdige Koos Strik. Hierna nam de heer P. Beekman met een gevoelvol woordje afscheid van zijn leerlingen. Tot slot werden er enige aar dige geschenkjes onder hen verloot. In z'ijn slotwoord zei de voorzitter van het Oudercomité, de heer J. de Groot, dat hij hoopte, dat déze avonden, aan het ein de van het schooljaar traditie zouden worden. Na een staking van vUf weken hebben ongeveer honderd isoleerders en plaat werkers van het isolatiebedrijf Gresel N.V. aan de Boompjes te Rotterdam zich weer op het bedrijf gemeld om tegen de oude voorwaarden aan het werk te gaan. Hieruit blijkt, dat deze staking, die een wilde was, als mislukt moet worden be schouwd. De stakers kregen geen uitke ring van de vakbonden zelfs de EVC had zich niet achter de staking gesteld, hoewel een der bestuurleden als adviseur optrad en het levensonderhoud van de stakers moest door middel van inzame lingen bekostigd worden. Zoals vorige week door middel van een Communiqué van de Alg Ned. Me- taalbewerkersbond (onderdeel van het NVV) bleek, had deze bond nog een be middelingspoging ondernomen, die op niets uitliep. De directie stelde zich op het standpunt „eerst werken, dan praten". Inmiddels was er in de kringen van de stakers onenigheid ontstaan over het voortzetten van de actie. Van de onge veer 100 sakers zijn er 30 niet opnieuw te werk gesteld. Onder deze 20 bevinden zich de léden van het stakingscomité. Zij hebben elders werk gevonden. De ruitentikker, (lie minstens zestig diefstallen bij juweliers op zijn geweten heeft, vond bij deze etalage op de hoek van de Bergselaan en de Dr de Visserstraat het voorlopigeinde van zijn carrière. Gelukkig voor de eigenaar bleef er nog een en ander in de etalage achter, zo men ziet. Vanmorgen om even voor negen is een honderdtal Belgen met opgestoken zeilen Rotterdam komen binnenzeilen, maar dan in de vriendelijke betekenis van het woord want bet geld bier een bezoek aan de E 55 waartoe de Belgen, bemanningsleden van het opleidingsschip „Mercator", onlangs waren uitgenodigd. Niet zonder trots meerden zij vanmorgen hun glanzende driemaster aan der Parkkade, de trotse „Mercator" die net een wereldreis achter de rug heeft, maar die er dank zij de goede zorgen van de aspirant-zeeofficieren nog steeds uitziet als kwam zij zo juist van de werf. GEBOREN: Theodorus J. z. van Th. J. van Dijk en C. A. van Gogh, Franciscus C. J. z. van C. J. Kleijzen en C. G. van Eerde, Petronella M. H. d. van A. P. v. d. Berg én M. A. Oudendijk, Hendrik J. z. van G. C. Schreij en L. A. Verdonk. Gerard P. z. van C. H. v. d. Veen en C A. v. d. Hilt, Nicolaas z. van H. G. v. Loos broek en J. M. Spanjaard. Ingrid, d. van Th. Bollemeijer en H. H. Boele. Te bevragen aan het hoofdbureau van Politie tuss 9—12.30 uur en 2—5 uur: Groen kinderjack, badhanddoek met zwembroek, actetas. Te bevragen bij de vinders: Jong poes je, mevr. v. d. Poll, L. Nieuwstraat 159, armband, Overwater, Prof. Aalberselaan 31, herenpolshorloge, H. Schellings, St Liduinastraat 81 a; rode oorbel, J. Touw, Hoofdstraat 67 b; kettinkje m. kruis, v. Schijndel P Potterstraat 6 a; klapstoel tje, M. Coliignon, W. Frankelandsedijk 111; zakje lavendelzaad, P. Hoegee, Lek straat 82 a, lederen tabakszak, v. d. Hoek, Hoofdstraat 103 b; zwarte ballpoint en liniaal, C. Exalto, Broersveld 128; zonne bril, v. Ooijen, Vondellaan 26; sleutel met kompasje, C. v. d. Broek, Galileïstraat 85; sigarenaansteker de Lindenhof, Lange Achterweg 14; huissleutel, B. v. Namen, Alb. Thijmstraat 24 b; hamer, J. Baaiman, v- Óstadelaian 28 a; autobinnenband, M. Erken, Alb. Thijmstr. 16; dekkleedje, J. v. Rees, le Maasbosstraat 80, Vlaardin gen; pakje inh. gereedschap, H. Lodema. Elisonstraat 26; zwarte portemonnaie met inhoud de Rouw, Mariastfaat 37b; dames- parapluie, C. Smit, Mesdaglaan 6b (2 x b), rode portemonnaie met inhoud, Beukers Verwarmings Mij, Lange Haven 39; por tefeuille met inhoud, Jansen, Ridderkerk straat 32; bruine portemonnaie met in houd, A. Belfy, Passage 1; gummibal, v. d. j Hoek, Tollenstraat 18; driewielig kinder fietsje, Kaspers, Lorentzlaan 13; autoped, P M. Vlug, Hoofdstraat 127 (ijshal); voet-| bal, R. v. Boor, v. Ostadelaan 21b; auto-1 ped, M. Aalbers, Jan Verbeerstraat 10b; rood-bruine centuur, F. Löke, Oude Sluis 13a; 1 paar kinderlakschoentjes, D. Kra mer, Fabriplein 14a, 1 paar witte sokjes, Nachtegaal Damlaan 25a; jongensvest, G. A Koning,'Franklinstraat 13a; zwart da- mesvest G. v. Noort, v. 't Hoffplein 3; wit schort, G. Panis, Potgieterstraat 4(Tb; 1 paar rode kinderschoentjes, N. Zijlstra, P Potterstraat 23b; grijze dameshand schoen, v. d. Vlies. Ouddorpsestraat 2b; wit met rood kindertasje, van der Sluis, Noordvest 1; ketelpak, W. G. Kersse- j meijer, Mariastraat 6b (bij geen gehoor W. Schel Nieuwe Haven 291 2 x b)terra kindervest, C. de Winter, Alb. Thymstr. 9a; windjack, Hollenga, Kortlandstraat 31c; grijs wollen kinderjasje, Vlierts, Vlaardingerdijk 155b, pijpsleutels en bou gie, W. van Embden, Balistraat 16, Vlaar dingen. Het gat in de Broersvest is gedicht en op uitstekende wijze. Het nieuwe pand, er door de firma Kuypers gebouwd, is vrijwel gereed en zal in September be trokken kunnen worden. Het bestaat uit beneden een grote winkel (waarvoor nog geen gegadigde gevonden kon worden) en zes flats, 3 met vier en 3 met vijf ka mers. Het zijn z,g. nji<tóelmatig luxueuze flats. Ze bevatten gëeh centrale verwar ming, maar hebben verschillende bijzon dere faciliteiten, o.a. een Bruynzeelkeu- ken. Er is voorts een boodschappenlift in. Elke flatbewoner heeft een kolenhok en fietsenbergplaats beneden en een stuk zolder boven. De toegang tot de flats be vindt zich in een trappenhuis. Architect van het fraaie pand is de heer C v. d- Vlies, alhier. Bij de bouw had meti twee maanden vorstverlet. Als we de eerste officier in zijn huit een bezoek brengen zegt hij tijdens het voorstellen met een glimlacht: „Wester link". Onwillekeurig kijken we op. Hij lacht nog breder en zegt in sappig Vlaams: „Neen. die niet. Deze schrijft niet met een k op 't end. Als ik in Olland kom, kijken ze altijd tweemaal naar mijn paspoort Dan vertiet hij over de reis die ze ach ter de rug hebben. Napels, Madeira, de Westkust van Afrika, de Azoren, Enge land en nu Rotterdam, Het doel van deze reis was oefenen. Oefenen voor de zes en veertig adelborsten en de vijftien licht matrozen, die op dit schip hun opleiding krijgen. Na dit „practische jaar" gaan de adel borsten nog twee jqar naar de Hogere Zeevaartschool in Antwerpen, maar eerst krijgen ze hier aan boord van de „Morea- tor'' een gedegen maritieme vorming, zelfs het splitsen van touw wordt daarbij niet vergeten. De in 1932 gebouwde driemaster, die een totaal zeildoekoppervlak heeft van De commissaris van politie vestigt er nogmaals de aandacht op, dat een ieder, die aan een vreemdeling nachtverblijf verschaft, verplicht is binnen 24 uur mondeling hetzij schriftelijk daarvan kennis te geven aan de afdeling Vreem delingendienst. Overtreding kan worden gestraft met hechtenis van ten hoogste een maand of geldboete van ten hoogste 500. Het leggen van een nieuwe buis leiding onder het terrein van Simons Aannemingsbedrijf. Er moest vlak langs een kippenhok heen gewerkt, worden Uitslag wedvlucht Maastricht 144 km. 715 duivta: G. Kiela 93, F. Koppenhagen 96, 115, J. de Waard 100, C. v. Tricht 107, J. Nieuwmeyer 109, H. J. Eylcenbroek 129, 159, P. v. Os 134, 167, 168, A. Moog 144, 148. H. A. Bolster 149, J. v. Put 176, C. den Tuinder 1, 23, 61, J. Doejaren 2, 106, K. Brouwer 3 60 69 112, I. v d Xuyn 4, 9 ,10, 122, Th. Jansen 5 11, 147 H. Heeren 6, 62, 119, 140, 153, A. belmotfé 7, 29, 111, P. Gouweleeuw 8, 19, 151 A. v. d. Tuyn 12, 97, J. F. Brand 13, 74, L. v. d. Mey 14, 71. 117, 131, 138, 141, 146, Joh. Christen 15, 120, 126, 169, 174, L. Verheugen 16 26 32, H. v. d. Kant 17, 77, 139, 172, 177, P. Dal- huisen 18, 57, 82, 90, 127, 128, 157, 170, 171, 175, D. v. Weelie 20, J. G. Verboom 21, 42, F, Eijkenbroek 22, 50, 51, 56, 110, 124, C. v. d. Grijp en Co. 24, 94, 104, J. dé Koster 25, 46, 68, 85, Gebr. v. Harmeien 27, 162, C. de Graaf 28 39, 83, 101 J. Freij 30, 49, 64, 108, A. Vis 31, 125, 165, A. v. d. Grijp 33, 114, 143, C. du Chatenier 34, 102, J. Tweeboom 35 58, 73, 160 166, mevr. Bak ker 36, 137, Diploma, N. in 't Hol 37, 121, 145, D. Ram 38, J.Kazenbroot 40, 66, 133, 158 178, C. Verlinde 41, 91 92, 98, 103, 105, 113! 118 163, Th. v. Weelie 43, 55, 84, H. Crama 44, 123, W. Poelman 46, 161, L. J. Borani 47, 54 59, 76, 79 136, 154, P. Hin ten en Zn. 48," 65, 72, 86, 95, 130, C. v. Wijk 52, W. v. Bueren 53, 156, A. v. Dongen 63, J. v. d. Windt 67, 70, 89, 116, K. Muilwijk 75, 173 J. Westerholt 78, 135, 155, A, de Man 81, 142, 152, 164, J. v. d. Beek 87. 88. Toen het bestuur van de voormalige gemeente Overschie in 1936 op de begroting f 558,93 uittrok ten behoeve van het onderhoud en de voltooiing van de plantsoenen in de Picter van Aschstraat en de Van Oldenbarneveltstraat (de latere Graswinckelstraat) dacht dit bestuur destjjds aardig voor de dag te komen. Overschie had toen een totaal geprojec teerde tuinoppervlakte van 19 Ha, die te boek stond met inbegrip van aanleg- kosten voor omstreeks 1 millioen gul den. Die 19 Ha geprojecteerde gronden la gen in de beide Kleinpolders en waren op het toenmalige uitbreidingsplan zorg vuldig verdeeld. De opbrengst moest wor den verkregen door de kosten om te slaan over de te verkopen percelen. M&ar dat was nu net de moeilijkheid, er werd geen bouwgrond verkocht en door de jaar lijkse rentebijschrijving dreigden de daar uit voortvloeiende lasten de kleine ge meente boven het hoofd te groeien. In October 1938 deed het toenmalige college van B. en W. een voorstel aan de gemeenteraad om gebruik makende van de door de regering geboden gele genheid, verschillende objecten in werk verschaffing te doen uitvoeren, nu maar ineens een begin te rnaken met ophoging van gronden bestemd voor plantsoenaan- leg. Gebruik zou worden gemaakt van een met stadsvuil aangelegde staal aan de Zweth. Er moest 35000 M3 grond wor den verzet: voor arbeidsloon werd uit getrokken 52.500,— bij een tewerkstel ling van omstreeks 40 arbeiders. Het voor stel moest worden ingetrokken omdat de minister op zijn oorspronkelijke toezegging (financiering door middel van werkver schaffing) meende te moeten terugkomen. Dit veroorzaakte nogal deining maar als resultaat van verscheidene conferenties op het ministerie is uiteindelijk toch weer de oorspronkelijke toezegging gestand ge daan. Maar inmiddels was er ai weer een jaartje overheen gegaan en zo zien we eerst in 1939 de nodige arbeidskrach ten aan het werk gaan om een der eerste objecten (de singel aan het Blankenbur gerpark) te verwezenlijken. De tweede wereldoorlog en de spoedig daarop ge volgde annexatie heeft dit plan volledig achterhaald met uitzondering van de sin- gelaanleg: deze singel werd onlangs nog voortreffelijk door desbetreffende diehst van Rotterdam, aangenaam verbeterd. In het tijdvak 1939-1950 is te Overschie weinig geplantsoeneerd. Toen na de oor log Overschie bestemd werd voor de uit voering van groots opgezette bouwplan nen was de woningbouw natuurlijk het voornaamste dat onverwijld aan de orde kwam: eerst later is meer aandacht be steed aan de groenvoorziening. Intussen menen wij, dat in vergelijking met het einde der jaren dertig Overschie er wat zijn uiterlijk schoon betreft zeer op vooruit is gegaan. Nu de massabouw is voltooid en van de talloze daarvoor be stemde plaatsen voor villabouw een dank baar gebruik wordt gemaakt, komt de nieuwe stedebouwkundige structuur steeds beter tot haar recht. Er blijven wensen: groenvoorziening aan de doodse witte zij muren van de betonbouw; klimop tegen de bepaalde gedeelten van de nieuwe hoog- bouw-arbeidersflats enz. Men kan begrijpen, dat Overschie met voldoening heeft kehnis genomen van het inmiddels aanvaarde voorstel van B. en W. tot de aanleg van een wijkpark waar voor een crediet is aangevraagd van niet minder dan f 666.900,—. Volgens het wederopbouwplan strekt zich een wa- terpartij met plantsoenaanieg uit dwars jdoor Kleinpolder West met een verlen iging in Oost. Reeds vanaf de Van Adri- chemweg loopt, vanaf de daar aanwezigs vijver een groengordel via de Burg. Ko ningssingel dwars over de oude Rotter damse Rijweg heen (wie zou vroeger ooit gedacht hebben dat de drukke Rijweg tot een bescheiden wandelweg zou worden „gedegradeerd"?) naar de Rijksweg, ein digend bij de Prins Mauritssingel. Het eerst zal worden aangelegd het gedeelte bezuiden de 2e Hogenbanweg. Ruw geme ten betreft het hier een terrein van om streeks 6 HA., begrensd door Rijksweg de singel achter de Maria Magdalena- stichting en de 2e Hogenbanweg. De wijkraad van Overschie stemde met het project in, doch heeft destijds de op merking gemaakt, dat de gazons langs de Rijksweg naar die weg te veel open lagen. De wijkraad prefereerde daar meer beplanting. Met die opmerking is reke ning gehouden. Het oorspronkelijk begrote bedrag voor de aanleg van dit wijkpark (f. 285.000,— wordt sterk overschreden. B. en W. ho pen echter op een vergrote rijksbijdrage in de exploitatiekosten. Overschie mag tevreden zijn. Hef vroe gere gemeentebestuur rekende wat zijn plantsoen betreft in povere getallen en dacht ai aardig in de bus te blazen: Rotterdam ziet deze zaken grootsteeds en pakt de aanleg aan zoals het een grote stad betaamt. Gezegd moet worden: toen dit voorstel onlangs in de wijkraad onder werp van discussie uitmaakte was er una niem grote waardering. veertienhonderd vierkante meter en een waterverplaatsing van twaalfhonderd ton, is het enige van dit soort dat onder Bel gische vlag vaart. Als agente in Rotter dam treedt op het scheepvaart- en trans portbedrijf Herfworth. Nederland an En geland hebben geen vaartuigen van dit type, zulks is wel het geval met Duits land (Passant en Parnis), Italië, Spanje en Amerika. De „Mercator" blijft tot de volgende week Donderdag in Rotterdam, daarna gaat de bemanning een paar dagen oefe nen op de Noordzee en dan is het ogen blik van thuiskomst aangebroken. Van middag werden de Belgen officieel ont vangen, terwijl er voor de komende dagen nog enkele „ontmoetingen-op-hoog-ni- veau" op het programma-staan. By het afscheid hebben we de eerste officier voor de volgende stap, een goede reis toegewenst. H(j knikte vol vertrou wen. 't 7(0U best lukken. Och ja, het zijn niet alle Westerling(k)s, die schipbreuk moeten lijden. belman maakte in zijn toespraak melding van de moeilijkheden, die de Kerk in In dia moet doormaken en waarvoor ook zijn diocees niet helemaal gespaard blijft. In de avonduren bracht de fanfare St Willibrord uit Heeswijk nog een sere nade. Dinsdagavond begroette het convent van de Abdij van Beme te Heeswijk met blijdschap mgr C. Dubbelman O. Praem., de eerste van zijn zonen, die tot het ho ge bisschopsambt werd geroepen. Alle confraters zijn fier op „onze bisschop", die met zijn rijzige gestalte een hoofd boven allen uitsteekt, en nu in waardig heid ook hoog boven allen verheven is. Voor het eerst als bisschop bezoekt mgr nu zijn vaderland, zijn abdij en zijn ge lukkige oude moeder. Vorig jaar in Au gustus bereikte ons land het bericht van de verheffing van de prefectuur Jabalpur in Centraal India tot bisdom, en kort daarop de benoeming van de Apostolisch Prefect mgr Dubbelman tot eerste bis schop van hex diocees. Volop zijn daar door zijn verdiensten erkend als pionier van deze missie. De bisschopswijding vond verleden jaar plaats in de eigen bisschopsstad, Ja balpur, met grote luister en zo grote toe loop van volk, dat men de plechtigheid in de open lucht moest verrichten. Nu was het feest in de Abdij van Ber ne. Begeleid door een stoet bruidjes ar riveerde de bisschop aan de poort van de abdij, waar het convent hem opwachtte. Hier vond ook de eerste begroeting plaats door de abt en de burgemeester van Heeswijk. Na de liturgische ontvangst in de abdijkerk vond in het klooster een korte huldiging plaats, waarbij mgr o a. werd toegesproken door fr Theophanes, een Indiase novice, die zich hier op het H. Priesterschap voorbereidt. Volgens In- dia's gebruik hing fr Theophanus de bis schop een prachtige krans om de schou ders. Een ontroerend moment. Mgr. Dub- Het gaat met de organisatie van de verschillende feestelijkheden van het va- cantie-comité uitstekend. Woensdagmor gen was de regen even oorzaak, dat de kinderspelen in het Oranjepark niet door konden gaan, doch verder heeft alles een prachtig verloon. Deze kinderspelen wor den thans Vrijdagmorgen gehouden. Een jaarlijks terugkerende attractie voor de invaliden en bejaarden vormt wel de bootttocht. Er zijn dit jaar niet min der dan 4 tochten nodig om allen dit uit stapje te kunnen geven. De tocht gaat dit jaar niet naar de Rotterdamse havers, doch kapitein Maarten den Uyl, van de „Koningsplaat", die jaarlijks deze tochten met zijn bemanning tussen het gewone werk door, verzorgt, zet dit jaar koers naar Hoek van Holland. Dinsdagmiddag startten pl.m. 750 jon gens en meisjes voor de jeugdwandel- mars, lang 20 km., vanaf het Vacantiebu- reau aan de Oosthavenkade. De E.H.B.O die de jeugdige tippelaars vergezelde, had het niet druk, slechts één meisje moest na afloop wat geholpen worden, daar zij wat erg vermoeid was. De jongste uit dit gezelschap was wel de 4-jarige Freddy Hartman, die aan de hand van zijn zusie de tocht had volbracht. Wandellust van Schiedam haalde de eerste prijs met 130 punten „Jong Flardinga" werd tweede met 126 punten; de derde prijs was voor Wandelvrienden met 115 punten. Dinsdagavond traden in de Stadsgehoor zaal de „Sangerknaben" op uit Wiener- wald, onder leiding van kapelmeester Karl Etti. De voorzitter van het Vacantie- Comité, de heer H. K. van Minnen, sprak een kort welkomstwoord en wenste allen een mooie avond. Helaas was de zaal niet geheel uitverkocht. Het Vacantie-Comité komt altijd gaarne haar beloften na. Voor de aangekondigde vermakelijkheden in het winkelcentrum aan de Van Hogendorplaan heeft zii dit helaas niet kunnen doen. De exploitant, die voor dit vermaakcentrum zou zorg dragen, heeft n.l. contractbreuk gepleegd. Voor de deelnemers aan de Oud-Hol landse Markt aan de Billitonlaan, gelden extra-sluitingstijden. De winkels moeten om 10 uur gesloten zijn; de kermisverma kelijkheden moeten om half elf sluiten, terwijl het tijdelijke café tot 12 uur ge opend mag zijn. In de eerste dagen bleef het publiek graag nog wat genieten in de kermisvermakelijkheden, zo lang zelfs, dat er klachten kwamen van patiënten en personeel van het flatziekenhuis. Dins dag kwam een boodschap van B. en W„ dat de politie extra zou letten op het na komen van de sluitingstijd en thans houdt men zich hieraan, zodat op tijd de rust terugkeert. Van 8 tot en met 12 Augustus a.s. wordt in Nijmegen bet internationale Pax Christi Congres gehouden. Aan dit congres zal door afgevaardigden uit alle landen worden deelgenomen. Uiteraard ligt deze bijeenkomst op een hoger niveau dan dat van al of niet bestudeerde jongelui. Maar de jeugd heeft toch een bijdrage willen leveren aan de eenheidsgedachte in Christus en daaruit is ontstaan de Vredestocht waarbij een zeshonderd jongens en meisjes uit tien verschillende landen via acht verschillende routes optrekken naar Nijmegen. Wandelend en discusiërend wel te ver staan. Eén zo'n route voerde gisteren een 50-tal deelnemers naar Gouda waar zij de nacht doorbrachten. Tegen half zeven gisteravond trok een enigzins vreemde stoet Gouda binnen. Het waren de 51 jongelui, die deelnamen aan de Vredestocht van de Pax Christi bewe ging vanuit Delft gestart. Wandelend en pratend over vele onderwerpen waarbij 't hoofddoel voorzat de eenheid, gesymbo liseerd in Christus Mystieke lichaam, ook werkelijk te beleven waren zij vanuit Ber- kel-Rodenrijs naar Gouda gekomen. Hoe zou men deze eenheid beter kun nen gaan beoefenen dan door el- kaars gedachten en gewoonten te leren kennen. En hoe kan men dit beter bereiken dan door met el kaar een tiental dagen op te trekken, el- kaars moeilijkheden te delen en elkaar te helpen en te begrijpen. Pater Verkoelen O.M.I. deelde ons dit mede in een kort interview, dat hij de leider of liever nog de Nationaal Aalmoezenier van de Pax Christi beweging, aan ons gaf. Dat deze opzet geen fraze is bewees wel de stem ming onder de jongelui, die inderdaad trachtten elkander aan te vullen en be ter te begrijpen. Na een ontvangst in het K.A.B. gebouw werd 'n diner aangeboden in de Gaarkeuken waar mevrouw Ouwer- sloot met haar assistenten had gezorgd dat zowel de Spaanse als de Franse en de Belgische deelnemer of deelneemster smakelijk en goed kon eten. Na de maal tijd werden de gasten ondergebracht bij verschillende Goudse families, alwaar zij wat op verhaal konden komen van de lan ge en zware wandeltocht (de reis wordt geheel te voet afgelegd met af en toe een pauze waarin men van gedachten wisselt over een onderwerp waaronder eerst een deskundige een inleiding heeft gehouden. Zo had ondermeer een lezing over Neder land op het programma gestaan. Al met al zijn het dezelfde onderwerpen die op 't grote congres te Nijmegen worden be handeld echter dan aangepast aan 't be grip en de mentaliteit van de jeugd. He denmorgen om half negen werd in de St. Josephkerk een H.Mis opgedragen waarna de deelnemers vertrokken naar Oudewa ter. Op 10 Augustus hoopt men in Nijme gen te zijn waar dan alle groepen samen komen en er op 11 Augustus het slotka- pittel zal plaats vinden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 2