Budg< jet air kastekort '55 thans geraamd op 750 a 900 millioen Gewijzigd belastingplan doet middengroepen niet tekort Tramstaker-E.V.C.-bestuurslid voor Amsterdams scheidsgerecht VOLGENDE WEEK GROOT KOSMISCH VUURWERK Geen annulering van opera- opdracht aan Badings Ongewenst kampeer-toerisme in Limburg Uitvindersbeurs in Amsterdam Regering antwoordt Eerste Kamer De Perseiden naderen EEN SERENADE VAN BADINGS Labour bereidt partij congres voor De 30 x 1 van Kees Verweij Willem Oomen dreigde met Nachtelijk drama op de Waal nieuwe staking Mooiste „sterrenregen" in de nacht van 12 op 13 Augustus Minister Cals antwoordt op vragen van Tweede-Kamerlid Gortzak In de peripheric der neutraliteit Vader en dochter op Ameland verdronken Regering stopt herstel werkzaamheden Gedrag en houding van jeugdige trekkers besproken in Provinciale Staten Frédéric Ozanam's zaligverklaringsproces aanhangig De zilveren guldens Van 29 October tot 7 November Saarcommissie verwerpt Duitse klacht Prof. Heisenberg in conflict met regering DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1955 PAGINA S Kastekort 1955 Geen discriminatie van besparingen Gelijkmatiger heffing 1. B. Talrijke resoluties tegen H-bom in „Het Huis van Looy" te Haarlem Lijk van Nijmeegse student gevonden 28 PERSONEN OMGEKOMEN BIJ BRANDEN IN 1954 i&jna 47 millioen gulden aan schade DE BRAND IN AUTOBUS BIJ OSNABRüCK Derde slachtoffertje overleden BEDEVAARTTREIN NAAR LOURDES GEMIST PERSEÏDEN VERTONEN ZICH Geen Nachtwacht-doublure V ertragings-tactiek Gevaarlijke zee Om het eigendom der Argentijnse kerken H.H. WIJDINGEN Nog mogelijkheid op na-inlevering Naar aanleiding van de vele verzoeken tot na-inlevering van zilveren guldens, deelt het ministerie van Financiën mede. dat over enige tUd hiertoe onder bepaal de voorwaarden alsnog gelegenheid zal worden gegeven. AMERIKAANSE DICHTER WALLACE STEVENS OVERLEDEN NEURO-BIOLOGEN TE GRONINGEN V-®- tot wetswijziging vertraging ondervindt. Zoals blijkt uit de bij de begroting voor 1955 en bij dit belastingplan vanwege de regering gehouden uitvoerige beschouwingen is zowel met bet rechtvaardigheidsaspect als met de budgetaire en conjuncturele aspecten van de belastingverlaging op verantwoorde wijze in het complex van de thans voorgestelde belastingmaatregelen rekening gehouden, aldus de ministers Van de Kieft, Beel, Witte en Algera in hun Memorie van Antwoord op het Voorlopig Verslag van de Eerste Kamer over het complex belasting- en huurvoorstellen. Het doet de ministers echter leed, dat vele leden de wijziging van het aanvankelijke complex van voorstellen, uit een oogpunt van belasting- politiek bezien, geen verbetering kunnen noemen en dat zij met name de vermindering van de oorspronkelijk in het oog gevatte verlaging van de belastingen naar het inkomen betreuren. De ministers menen daar tegenover er op te moeten wijzen, dat het winstpunt, dat deze leden op het stuk van de Grondbelasting aamvijzen, door de zo juist genoemde ver laging kon worden verwezenlijkt. De ministers Van de Kieft, Beel, Witte en Algera in hun Memorie van Antwoord op het Voorlopig Verslag van de Eerste Kamer over het complex belasting- en huurvoorstellen. Het valt de ministers moeilijk te ver staan waarom, nu de verlaging van de inkomstenbelasting is beperkt, daaraan een verdere verlaging van de vennoot schapsbelasting gepaard zou moeten gaan. De ministers achten het van weinig praktisch nut thans urgentie-verklaringen uit te geven voor verdere belastingverla ging, zolang de daarvoor vereiste moge lijkheden niet bestaan. In dit bredere verband bezien, menen de ministers, dat er geen duidelijke aan wijzingen zijn, dat de middengroepen, ver geleken met de economisch zwakkere groepen, ten gevolge van de aanhangige voorstellen een achterstand zouden heb ben opgelopen. Een begrenzing van de inkomstenbelas ting en de vermogens-belasting in dier voege, dat deze twee belastingen te zamen nooit meer mogen bedragen dan 80 pet. van het inkomen, achten de ministers een miskenning van het karakter van de in komstenbelasting en van de vermogens belasting. Deze belastingen richten zich ieder op een afzonderlijk facet van de fi nanciële draagkracht van een natuurlijke persoon. Het is de ministers niet duidelijk hoe bepaalde leden in de rede van minister Van de Kieft in de Tweede Kamer de fluistering van een verwachting hebben kunnen beluisteren, als zou de nader voor gestelde tijdelijke afschaffing van de om zetbelasting op textiel en op suiker ook na 31 December 1956 wel voortduren. De vraag, die de minister zich in zijn rede stelde, of de uitzetting van de beste dingsmogelijkheden als gevolg van de in voering der ouderdomsverzekering zal moeten worden ingekrompen door het herstellen van de omzetbelasting op tex tiel en suiker, was geen speelse fantasie. Het antwoord op die vraag zal moeten worden gegeven door de dan optredende regering. Het netto-verlies aan belastingopbrengst voor het dienstjaar 1956 volgens de oor spronkelijke voorstellen, waarvan in de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer mededeling is gedaan, bedroeg in derdaad 425 millioen. De nieuwe wets voorstellen leiden voor dat jaar, waarin de tijdelijke verlagingen op het gebied van de omzetbelast'ng ten volle tot uit drukking komen, tot een nettoverlies aan belastingbaten van globaal 480 millioen. Het budgetaire kastekort in 1955 zal vol gens de thans bestaande inzichten naar schatting 750 a 900 millioen belopen. Hierbij is er o.m. rekening mede gehou den, dat het opleggen van voorlopige aan slagen voor de inkomstenbelr.sting 1955 in i waardoor de kasontvangsten uit hoofde van deze aanslagen in 1955 op een relatief laag niveau zullen liggen. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer is medegedeeld, dat de in vloed van het (oorspronkelijke) belasting plan 1955 op de kasontvangsten in 1956 kon zorden gesteld op 175 a 200 mil lioen. Dit effect betrof het verschil tussen de ten goede van het Rijk komende kas ontvangsten in geval van in werking tre den van het belastingplan en het bedrag, dat naar schatting Zou worden geïnd, in dien slechts de bestaande defensieverho gingen volledig zouden vervallen. Het be drag van 175 200 millioen moet thans, met het oog op de wijzigingen, wel ke in de voorstellen zijn aangebracht, worden verhoogd tot 225 250 mil lioen. Er zij volledigheidshalve op gewezen, dat daartegenover staat, dat de hiervoor gesignaleerde vertraging in het opleggen van voorlopige aanslagen voor de inkom stenbelasting 1955 extra-ontvangsten aan inkomstenbelasting in 1956 tot gevolg zal hebben door overloop van betalingen van 1955 naar 1956. Het bij sommige leden levende be zwaar tegen het regeringsbeleid van de laatste jaren, waardoor het particuliere spaarkapitaal te zeer in 't gedrang zou Zijn gekomen, kunnen de ministers niet onderschrijven. De gegevens inzake de omvang van de particuliere beparingen in deafgelopen jaren geven toch aan de stelling van deze leden geen steun. De thans voorgestelde belastingverlagingen in de persoonlijke sfeer, dragen bepaal delijk niet het kenmerk van een discri minatie ten aanzien van de particuliere besparingen, al zal een belangrijk deel van de belastingverlaging voor consump tiedoeleinden worden besteed. Een ver groting van de koopkrachtige vraag op de binnenlandse markt is overigens even eens van betekenis als stimulans voor uitbreidingen in de productieve sfeer. Voor wat aangaat het bevorderen van wisselende inkomens, doordat de heffing over een gemiddelde van drie jaren mo gelijk wordt gemaakt, stemt het de mi nisters tot voldoening, dat deze leden met de regering van oordeel zijn, dat een al gemene regeling op dit punt belasting technisch niet aanvaardbaar is. Wat be treft de door deze leden opgeworpen vraag, of het niet mogelijk zou zijn een regeling te treffen, die beperkt blijft tot extreme gevallen, erkennen de ministers dat door het stellen van bepaalde grenzen het aantal gevallen, waarin een bereke ning van de belasting naar een gemid deld inkomen over drie jaren zou moe ten plaats vinden, belangrijk kan worden verminderd. Ofschoon hiermede de overige bezwa ren, welke tegen een egalisatie van de be lastingheffing over een aantal jaren zijn aan te voeren, niet worden weggenomen en de gesuggereerde beperkte regeling zal leiden tot verschillen, die als onbil lijkheden zullen worden aangevoeld, achten de ministers deze suggestie, mede gelet op het belang, dat aan een derge lijke regeling in de Staten-Generaal wordt gehecht, van voldoende gewicht om 't denkbeeld van een zekere afvlak king van de belastingheffing bij absoluut en relatief sterk wisselende inkomens bij de algemene herziening in studie te doen nemen. Slagen vuui ue iunuiiia,cuuc,i.3»us „t-rlr verband met de aanhangige voorstellen een meer gelijknamige heffing van st Uit de agenda voor het partijcongres van de Britse socialisten, dat in October te Margate zal worden gehouden, blijkt, dat talrijke afdelingen gekant zijn te gen het vervaardigen van de waterstof bom door Engeland. De officiële partij leiding heeft zich, zoals bekend, met de regeringsplannen daaromtrent ac- coord verklaard, doch er zijn ruim 25 ontwerp-resoluties ingediend waarin op wijziging van dit standpunt wordt aangedrongen. In totaal zullen er 418 ontwerp-reso luties ter sprake komen, die op alle mogelijke kwesties betrekking hebben, zoals het afschaffen van de doodstraf en het verlenen van stemrecht op 18-jarige in plaats van op 21-jarige leeftijd. De belangrijkste kwestie zal echter zijn een onderzoek naar het falen van de de partij bij de jongste verkiezingen. Meer dan dertig afdelingen hebben op een dergelijk onderzoek aangedrongen. In deze ontwerp-resoluties wordt ge sproken van zwakheid in de partij organisatie. Toen Kees Verwey het portret van de dichter Anthonie Kok zou schilderen, ontdekte hij, dat zijn sujet bij iedere zit ting een ander gezicht meebracht. Dit was zó opvallend, dat de schilder be sloot een serie tekeningen te maken, die telkens een ander facet van deze bijzon dere persoonlijkheid tot uitdrukking zouden brengen. De dichter zelf voorzag deze tekeningen 30 in totaal van een titel en zo ontmoeten we o.m. de occultist, de mysticus, de dichter, de di plomaat en de bouwmeester, maar ook persoonlijkheden als Picasso en Lodewijk van Deijssel, waarmede de gelijkenis in derdaad vrij groot is Zelf zagen we in „De bouwmeester" een sterke overeen komst met dr Berlage. Het is alles zeer merkwaardig en, naar we menen, uniek in de geschiedenis der beeldende kunst. Verweij toont zich ook in dit werk weer een tekenaar van formaat, hij kan los en zwierig zijn, maar ook fors en vast van lijn, hij kan spontaan zijn en bedachtzaam, picturaal en grafisch, zodat vrijwel alle mogelijkheden der teken kunst door hem zijn uitgebuit. Uiteindelijk schilderde hij dan toch het portret van Kok in olieverf, een com pleet schilderij met voortreffelijke eigen schappen. Maar dit was hem niet ge noeg, hij boetseerde ook nog de kop in klei en het werd een plastische weergave waarvoor de beeldhouwer van professie respect moet hebben. Een interessante tentoonstelling, die kunstminnend Haarlem niet mag verzui- ,n M. v. d. W. (Van onze correspondent). In de nacht van Zondag op Maandag heeft zich op de Waal nabij Nijmegen, zo als wij reeds in het kort hebben gemeld, een drama afgespeeld, waarbij de 20-jarige Nijmegenaar S., student aan de Tech nische Hogeschool te Delft en een 22 jarig Rotterdams meisje, om het leven zijn gekomen. Kort na middernacht is het tweetal in een wherry, die hun niet toebehoorde, uit de jachthaven Het Meertje te Nijmegen de Waal opgevaren. In de vroege morgen uren werd de wherry rechtop staande in de visnetten ter hoogte van Sprokkelen, burg aangetroffen. Men vermoedt, dat de eenpersoons wherry door de sterke stroom in de vis netten terecht is gekomen en dat de jongelui, waarvan S. de zwernkunst mees ter was. zich niet meer uit het vistuig hebben kunnen bevrijden. Het stoffelijk overschot van de 20- jarige S. is Woensdagmorgen nabij Hur- wenen ten Zuidoosten van Zaltbommel aangespoeld en in de loop van de mid dag geïdentificeerd. In 1954 zijn in ons land 28 mensen om het leven gekomen bij brand. 410 perso nen werden gewond; dit blijkt uit een statistiek, samengesteld uit rapporten van brandweercommandanten, dat verder ver meldt, dat het totaal aantal branden verleden jaar 12.594 bedroeg De frequen tie liep voor de provincies sterk uiteen, nl. van 44 per 100.00 inwoner? in Zee land tot 175 in Limburg. Voor de groot ste gemeenten was het relatieve cijfer gemiddeld 177. Dit cijfer neemt af naar mate het aantal inwoners geringer wordt tot 48 voor de gemeenten met minder dan 5.000 inwoners. In tegenstelling met het totaal nam het aantal boerderijbranden af. Bijna de helft van alle branden betrof woonhui zen. De directe schade voor zover be kend. werd op bijna 47 millioen gulden geschat, dit is bijna 5 millioen meer dan in 1953. Het scheidsgerecht voor ambtenaren te Amsterdam heeft gisteren het beroep be- vaha dat een in de kringen ndeldhn et handeld dat een in de kringen van het trampersoneel bekende wagenbestuurder Willem H. Oomen, tegen zijn ontslag had aangetekend. Voor deze zitting bestond bijzonder grote belangstelling. Tijdens de behandeling van de zaak vóór die van de wagenbestuurder liet de voorzitter van het scheidsgerecht, prof. Mr W. G. Veg- ting de zaal ontruimen omdat het pu bliek ondanks zijn herhaalde waarschu wing zich niet onthield van interrupties. Bij de behandeling van de zaak van de wagenbestuurder werd het publiek ech ter weer toegelaten. De heer Oomen werd, behalve deel neming aan de staking, verder door B. en W. ten laste gelegd, dat hij op Vrijdagavond 1 April, blijkens de kran tenberichten, een redevoering van op ruiende aard tot stakers bij de remise Lekstraat had gehouden. Voorts werd ver meld, dat hij bij de z.g. langzaam-aan actie (modelrijden) in 1953 een leidende rol heeft gespeeld. Dit gaf de wagen- bestuurder, die hiervoor niet is gestraft, toe. Zijn raadsman, mr L. Mok, memoreerde dat in het ontslagbesluit van zijn client staat, dat deze een leidinggevende rol heeft gespeeld en een raddraaier is ge weest. Pleiter achtte het niet juist, dat B. en W. zich conformeren aan berich ten uit kranten. Dit waren volgens hem geen bewijsmiddelen. Zijn cliënt, die voor zitter is van de bedrijfsgroep tram van de bij de E.V.C. aangesloten Bond van Ned. Overheidspersoneel (B.N.O.P.) had op de vergaderingen het standpunt van deze bond, de enige die zich achter de staking heeft geschaard, vertolkt. Mr Mok besloot zijn pleidooi met de opmerking, dat zijn cliënt als vakbonds bestuurder een rol heeft gespeeld. Hij concludeerde tot vernietiging van het ontslag. De gemachtigde voor B. en W., mr C. Ensing, zeide, dat bij dit ontslag even als bij alle andere, politieke overwegin gen helemaal geen rol hebben gespeeld. Evenmin richt dit ontslag zich tegen het recht om zich in een vakbond te organi seren. Uit de krantenberichten wordt ge concludeerd, dat de wagenbestuurder ge sproken heeft in 'n zin, die 't doorstakan zou hebben bevorderd. B. en W. zien de heer Oomen aldus mr Ensing als een lid van 't personeel, dat zich heeft mis dragen, is opgetreden als een der leiden de figuren en een raddraaier is geweest. Mr Ensing was van oordeel, dat de juiste strafmaat is opgelegd en concludeerde tot verwerDing van het beroep. In zijn laatste woord «eide klager o.m. dat het personeel niet anders had ge kund dan in staking gaan. „De onrust in het bedrijf is naï niet weggenomen en aan de verlangens nog niet tegemoet ge komen. Als B. en W. willen blijven vol harden, dan zullen de arbeiders opnieuw het wapen van de staking hanteren", zo besloot hij. Dinsdagavond is tengevolge van de zeer ernstige brandwonden opgelopen bij het autobusongeluk te Osnabrück op 11 Juni j.l., in het „Mariënhospital" aldaar over leden het dertienjarig zoontje Jan van de familie J. Ardesch uit Den Ham. Er bestond voor zijn leven reeds van 't eer ste ogenblik grote vrees. De jongen ls het derde slachtoffertje van het onge luk dat aan zijn verwondingen overleed. In het ziekenhuis te Osnabrück worden nu nog drie kinderen verpleegd. (Van onze correspondent). Op het station Roosendaal vroeg Dinsdag een haastige dame uit Gro ningen, waar de pelgrimstrein van de 59e Nationale Bedevaart naar Lourdes vertrok. Men kon haar di* echter met de beste wil van de wereld niet zeggen; wèl waar ds trein juist één dag eerder al ver trokken was De pelgrim in kwestie had terdege rekening gehouden met het vertrek uur van de extra-trein, maar in de datum had ze zich een dag vergist V PELT 5 5 2 2 4 PERSnOC DRIEHOEK KLEINE BEER POOLSTER BOOTES KL HOND STIER MAACD Jtweelinóen NOORDEN DE TIJD van het jaarlijkse grote kos mische vuurwerk der Perseïden is er bijna weer. Begin Augustus zijn de eerste „vallende sterretjes" van de beroemde meteorenzwerm reeds zicht baar, maar de grote „sterrenregen" komt eerst los in de nacht van 12 op 13 Augus tus. Hebben we geluk en Is de hemel die nacht volkomen helder, dan wacht ons aan het Noordoostelijke deel van de hemel een prachtig schouwspel, wanneer vrijwel elke minuut een kosmische zand korrel zijn vurig spoor langs het donkere uitspansel trekt. Jammer alleen, dat er maneschijn is, anders zou het „vuurwerk volmaakt zijn. De Perseïden danken hun naam aan het feit, dat zij uit het sterrebeeld Perseus schijnen te komen. Dit is inder daad schijn, want Perseus heeft aan dit „vuurwerk'' part noch deel. Het sterre beeld staat er veel te ver van weg om er enige invloed op uit te kunnen oefenen. Kosmisch gezien, zijn de Perseïden Im mers maar een stapje van ons verwu- In 108 jaar doorlopen zij met de fantas tische snelheid van 220.000 kilometer per uur een eliptische baan van gigantiscne afmetingen om de zon. De zwerm meteo rieten bestaat uit een ontelbaar grote hoe veelheid uiterst kleine brokjes metaal en steen, aan elkaar „gekleefd" met ijs, bevroren koolzuur en verijsde amoniak. Elk jaar en wel in Augustus kruist de aarde de baan der Perseiden. De snip pertjes metaal en steen raken dan in on ze dampkring, worden door wrijving met de luchtatomen gloeiend heet en verande ren in „vallende sterren". Waar die brokjes van de Perseïden vandaan komen? Volkomen beantwoord is deze vraag niet, maar het is vrijwel zeker, dat het overblijfselen zijn van ko meten, die onder invloed van de zon en de grote planeten (Jupiter vooral) uit el kaar vallen. De vorige eeuw heeft de toen beroem de Italiaanse sterrenkundige Schiaparelli met vrij grote zekerheid berekend, dat er overeenkomst is met de komeet van 1862- III, waarvan de baan vrijwel identiek bleek met die van de Perseïden. Verscheidene dagen heeft onze aarde nodig om de lichtende baan van deze „sterrenregen" te kruisen. Ieder, die belangstelling heeft voor de sterrenhemel, kan die dagen zijn hart ophalen aan een schitterend kosmisch vuurwerk. Als het weer tenminste niet tegenwerkt! Tijdens de herdenking; van de gevalle nen op 4 Mei in de Ridderzaal zijn enige versregels van de Vlaamse dichter Cyriel Verschaeve geciteerd. Het Tweede-Ka merlid, de heer Gortzak (C.P.N.) had zich aan dit citaat gestoten, daar deze dichter om zijn houding in de Tweede Wereldoorlog ter dood veroordeeld is. Op door dit Kamerlid gestelde vragen, heeft de minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen thans geantwoord, dat de betrokken regels tijdens de eerste wereldoorlog zijn geschreven en van den beginne af als opschrift hebben gediend voor het Yzermonument te Dixmuide. Zelfs na de tweede wereldoorlog zijn deze regels opnieuw aangebracht, zodat blijkt dat deze regels in België nooit aanstoot hebben gegeven. De minister wijst er verder op, daar het Kamerlid vroeg welke maatregelen de bewindsman dacht te nemen, dat de betrokken herdenking uitging van een van de regering .onaf hankelijk herdenkingscomité en dat de sprekers, die daar het woord gevoerd hebben, geen verantwoording aan de re gering verschuldigd zijn. Hetzelfde communistische Kamerlid had ook bezwaren tegen het geven van een regeringsopdracht aan Henk Badings om een opera te componeren. Hij meen de, zo had hij in vragen aan de minister doen uitkomen, dat deze opdracht een herhaling zou zijn van een opdracht, die in 1942 door de N.S.B.-overheid aan de zelfde componist was verstrekt. Bestaan er, zo luidde een zijner vragen, garanties, dat de voorgestelde opera niet dezelfde, of behoudens geringe wijzigingen de zelfde, reeds bestaande opera „Nacht wacht" zal zijn? Hij vroeg de minister verder of het niet juister zou zijn de thans gegeven opdracht te annuleren. In zijn antwoord op deze vragen wijst de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen er op, dat hij, overeen komstig' het advies van de betrokken commissie, aan Henk Badings opdracht heeft verleend tot het componeren van een opera, waarvan het gegeven, ont leend aan de laatste levensjaren van Rembrandt, een geheel andere zal zijn dan dat van de reeds bestaande opera Nachtwacht". Het thans te componeren werk, aldus de minister zal, zowel wat het libretto als de muziek betreft, een volkomen nieuwe opera worden. Verder deelt de minister nog mee, dat Badings reeds eigener bewegging begonnen was aan een opera over Rem brandt voordat hem door het toenma lig departement van volksontwikkeling en cultuur een opdracht werd gegeven. In 1953 vierde de A.V.R.O. feest en zij eaf de componist Henk Badings opdracht om voor die gelegenheid een serenade te schriiven van welke taak Badings zien zodanig gekweten heeft dat men de alge meenheid van deze radio-omroep met be ter had kunnen uitdrukken. Deze alge meenheid tipt enerzijds aan de Pe»Pd? ril van universaliteit, anderzijds aan der neutraliteit. Universaliteit is een weids begrip van wereldomspannende De- tekenis en soms als klankbord van neei de mensheid te verstaan. Hier is ecmer de universaliteit slechts bedoeld in de formele zin van geijkte vormen die in de loop der eeuwen tot gemeengoed zijn ge worden van de muziekwereld, zij het dat Badings ze met veel souplesse en eigen kracht hanteert. Met neutraliteit willen we in dit ver band zeggen dat deze Serenade-muziek geen enkele betekenis inhoudt van emo- tioneel-individuele aard, maar zich ver meit in een gemiddelde van joyeus, vlot aangenaam en wat vluchtig karakter. Het werkje bestaat uit vijf gedeelten: 'n intrada die als fanfare-inleiding fun geert' een strak, zo niet wat stram-mar- tï^i doorgevoerd mars-rhythme als twee de deel; een vrij effen lyriek bijna con tinu in de hoge strijkers (voorbeeld van gepolijste emotie!), en tot slot een finale in het A.B.A.C.A.B vorm-schema. Men weet niet wat men in deze finale méér moet bewonderen: de brillante orkestra tie waarvan Badings de geheimen op z'n duimpje kent, of de vlotte en bijna speel se schrijfwijze van het geheel. Onder Antal Dorati had het Residentie orkest aan deze gelegenheidsmuziek veel zorg besteed en het stuk werd hartelijk door het publiek ontvangen. Cor de Groot was de pianosolist van deze avond, die met Beethovens's Ille Pianoconcert veel succes oogstte. Zijn pianistiek is bekend en ook deze avond viel het op hoe hij al deze vertrouwde klanken heeft uitgebalanceerd en afge wogen, zó dat een zeer geacheveerde of gepolijste reproductie ontstond. Dorati deed het orkest nu en dan evenwel in zulke fluisterende pianissimi spelen, dat men zich slechts visueel kon overtuigen dat de solo-partij door een orkest bege leid werd, hetgeen te veel van het goede is. M.M, Voor de aanvang van de training voor het nationaal kampioenschap schoon- springen, dat in Bad Boekelo wordt gehouden, vonden de „examens" plaats voor het diploma schoonspringen. Hier zien we de drie zoons van dr Gerritsen uit Boekelo tijdens een demonstratie van hun kunnen. Het is de elfjarige tweeling Dirk-Jan en Jan- Dirk met zijn broer Joop van dertien jaar Gisteren zijn de 47-jarige Joh. Wilh Kappels uil Duisburg en zijn 12-jarig dochtertje Nelke bij het baden te Buren op Ameland verdronken. Zij hadden zich te ver in zee gewaagd en zijn door de stroom, die met de Noordoostelijke wind sterk zuigend is gegrepen en meegesleurd. Het stoffelijK overschot van de man kon worden ge borgen. Het lichaam van het meisje is nog niet gevonden. De Argentijnse regering is gezwicht voor het verzet der Katholieken en heeft haar arbeiders teruggetrokken van de herstelwerkzaamheden van de Santo Domingo basiliek, die tijdens de recente onlusten te Buenos Aires ern stig werd beschadigd. De prior van het klooster, waarbij deze basiliek behoort, heeft medegedeeld, dat de regering de herstelwerkzaamheden tegen zijn uit drukkelijke wens in had aangepakt. Thans heeft de regering toegegeven, dat de basiliek het eigendom is van de kloostergemeenschap, zodat de weder opbouw kan geschieden uit vrijwillige bijdragen der gelovigen, zulks in over eenstemming met het uitdrukkelijke verlangen van het Argentijnse episco paat. De bisschoppen hadden er reeds eer der op gewezen, dat zij niet gesteld waren op regeringshulp bij de financie ring van het herstel der beschadigde kerken en dat zij het herstel zelf wens- i ten te betalen. Het gedrag en de houding van een aan. tal, meest jeugdige trekkers-toeristen in Limburg, vormden gisteren aan het einde van de Limburgse Statenzitting het onder werp van discussie. Men vroeg zich af. of het niet wenselijk was, tot een pro vinciale kampeerverordening te komen, zoals in Noord-Brabant, daar gesignaleer de wantoestanden Limburg toeristisch geen goed doen. De Gedeputeerde mr R. Höppener ver klaarde, dat de Gedeputeerde Staten een advies van de commissie tot bestudering van het kampeervraagstuk aan de minis ter hebben gezonden, maar dat de in diening van het wetsontwerp nog steeds op zich laat wachten. Ir C. Raedts uit Heerlen (K.V.P.) was van mening, dat men er met reglemen tering en verordening niet kan komen, als de geest van de betreffende toeristen niet vervuld is van fatsoen in houding en daden. De heer J. van der Woude (P.v.d.A.) onderschreef deze gedachten- gang van ir Raedts maar hij betreurde het, dat plaatselijke V.V V -organisatie» bij de bevordering van het vreemde lingenverkeer te weinig aandacht schen ken aan de mogelijkheden van toeristisch verblijf in de kampeerplaatsen waarvan er zijn. die van alle comfort, zelfs van de noodzakelijke toiletgelegenheden, zijn verstoken. Mr Höppener zegde toe. dat Gedepu teerde Staten ernstig zullen overwegen voor de eerstkomende zitting van de Z. H. Exc. mgr C. Dubbelman, O. Praem bisschop van Jabalpur, India, zal op Zon dag 7 Augustus de H. Wijding van het subdiaconaat toedienen aan: fr. Suitber- tus Koks, Weurt en fr. Arthur Baeten, Til burg; de H. Wijding van het Priester schap aan: fr. Antonius Terhorst, Ulft; fr. Hubertus van de Watering, Woensdrecht: fr. Virgillus Terlingen, Nijmegen; fr. We- renfried Stokman. De Kaag; fr. Lebuinus Tiedink, Terwolde; fr. Pacificus van Beur den, Vlijmen; fr. Florentius Nabuurs, Rijkevoort; fr. Ewald van de Vossenberg, Berlicum en fr. Wenceslaus de Wolf, Roo sendaal. Allen van de abdij van Beme. Prov. Staten een ontwerp-kampeerver- ordening in te dienen, hoewel het risico bestaat, dat deze verordening niet aan sluit op een wellicht spoedig daarop vol gende kampeerwet Hij was echter van mening, dat een provinciale kampeer verordening de eventuele wantoestanden niet geheel uit de wereld kan ruimen. De goede wil en het fatsoen van de toeristen blijven het voornaamste. Hij heeft, aldus de minister, deze op dracht toen weliswaar niet van de hand gewezen, maar slaagde er in de uitvoe ring zodanig te vertragen, dat de opera tijdens de bezetting niet meer tot uit voering kon komen. De opera werd na de oorlog in de Vlaamse Opera te Antwerpen en voor de Nederlandse Radio uitgevoerd, terwijl overigens de ereraad voor de kunst reeds in 1946 van mening was, dat. Badings niet in de uitoefening van zijn beroep als com ponist moest worden belemmerd. De minister ziet dan ook geen aan leiding om de gegeven opdracht te an nuleren. De H. Congregatie der Riten heeft haar goedkeuring gehecht aan de in leiding tot het proces voor de zaligver klaring van Frédéric Ozanam, de stich ter van de St Vincentius Conferenties. In het desbetreffende decreet merkt de Congregatie op, dat dertig kardina len en honderden bisschoppen bij de H. Vader hebben aangedrongen om ten spoedigste toestemming te geven het zaligverklaringsproces aanhangig te maken. Frédéric Ozanam werd te Milaan geboren uit Franse ouders. Hij over leed in 1853 te Marseille. In 1833 stichtte hjj met zeven studenten van de Sorbonne te Parijs de thans over de gehele wereld verspreide „St Vin centius Conferenties", met het doel waar nodig geestelijke en materiële steun te verlenen. In Nederland wordt per jaar voor circa I van speelkaarten had uitgevonden en 10.000 nieuwe uitvindingen octrooi aan- die deze vinding nog wilde exposeren, gevraagd en verkregen. Ruim een vierde De man heeft enige ruimte ter beschik deel hiervan zijn Nederlandse aanvragen; het grootste deel van de nieuwe octrooien wordt op buitenlandse uitvindingen ver leend. Er is in Nederland en in de gehele wereld een grote belangstelling voor nieuwe vindingen; een belangstelling die vooral ook tot uitdrukking komt in de nationale en internationale deelneming aan de Internationale Tentoonstelling van Uitvindingen, die dit jaar van 29 October tot en met 7 November in de Apollo-hal in Amsterdam zal worden gehouden. De directe en indirecte resultaten van de eerste Amsterdamse Internationale Tentoonstelling van Uitvindingen, in 1954 zijn zo bevredigend geweest, zowel voor de uitvinders als voor de binnen, en buitenlandse industrie die hier tal van nieuwe vindingen verwierf dat deze tweede tentoonstelling de grootste van Europa wordt. Naast Nederland, Frankrijk. België en West-Duitsland., zullen ditmaal voor het eerst ook uitvinders uit Oost-Duitsland en uit Finland hier hun vindingen ten toonstellen. Op de dag voor de sluiting van de vorige expositie in Amsterdam verscheen bi) het tentoonstellingsbestuur een Ne derlandse politieambtenaar, die in zQn vrQe tijd een machine voor het schudden king gekregen en op de slnitingsdag heeft HU met een buitenlandse industrie een licentie-contract voor 10.000 machines af gesloten De Amerikaanse dichter Wallace Ste vens, die in 1955 de Pulitzerprijs voor poëzie kreeg, is Dinsdag op 75-jarige leeftijd overleden. Zijn eerste bundel gedichten, „Harmo nium", werd in 1923 gepubliceerd, maar zijn werk werd pas in de laatste tien jaar voor het grote publiek bekend. Stevens was doctor honoris causa van verschillende universiteiten, waaronder Harvard en Columbia. Hij was lid van het Amerikaanse instituut voor kunsten en wetenschappen. Regering-Hoffmann in gelijk gesteld De Europese commissie, die moet toezien op de volksstemming, die in October in het Saargebied zal worden gehouden, heeft in een rapport ver klaard, dat de regering van Saarland „te goeder trouw" handelt hij haar po gingen om te verzekeren, dat de stem ming voor alle partijen vrij en eerlijk zal geschieden. Een Westduits memorandum, dat ge lijktijdig met dit rapport werd gepu bliceerd, behelsde de klacht, dat de nieuwe wetten terzake, welke onlangs door de (pro-Franse) Saarregering zijn goedgekeurd, niet voldoende rekening houden met de noodzaak van „volledige vrijheid voor de politieke meningsvor ming" in Saarland. Op 23 October zal, zoals bekend, de bevolking van het Saargebied een beslissing nemen omtrent aanvaar ding of verwerping van het „Euro pese statuut", op grond waarvan Saarland onder een Europese com missaris zal worden gesteld totdat een Duits vredesverdrag is getekend, Het statuut bepaalt ook, dat de eco nomische unie van Saarland met Frankrijk behouden blijft. Atoomtechniek in W.-Duitsland De lange tijd broeiende meningsver schillen tussen de bondsregering en de leider van de Westduitse onderzoekin gen op het gebied der atoomtechniek, Nobelprijswinnaar professor Heisen berg, hebben thans tot een openlijk conflict geleid. Professor Heisenberg heeft geweigerd te voldoen aan een verzoek tot deelneming aan de Geneef- se atoomconferentie. Hij heeft verklaard, dat naar zijn op vatting de door de deskundigen aan de regering gegeven wenken voor de ont wikkeling van het technische gebruik van kernenergie, niet voldoende in acht zijn genomen. Voorts klaagde Heisen berg er over, dat de regering de Duitse atoomdeskundigen in het onzekere had gelaten over de politieke beslissingen, die zij op het gebied der kernenergie had genomen. In officiële kringen in Bonn en ook in de gelederen van het parlement be treurt men het besluit van Heisenberg zeer. Prof. Heisenberg had reeds her haalde malen in het openbaar zijn mis noegen uitgesproken over het naar zijn mening te langzame tempo, waarin de Bondsregering de atoomtechniek op de been helpt. Kon. onderscheiding. Bij K. B. Is be noemd tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau, de heer A. J. Rotteveel, referen daris A bij de dienst van gemeentewer ken te 's-Gravenhage. Honderd anatomen en psysiologen uit nagenoeg alle West-Europese landen en uit Noord-Amerika zijn vanmorgen in {J®t anatomisch laboratorium van de Rijksuniversiteit te Groningen bijeenge komen voor het internationale neurobio- logen congres dat tot en met 7 Augus tus te Groningen wordt gehouden. Het gezelschap werd vanmorgen verwelkomd door de ere-voorzitter van het congres prof dr J. Boeke uit Utrecht. Deze bij eenkomst is gewijd aan de in 1855 gebo ren geleerde Ludwig Edinger, grondleg ger van de vergelijkende anatomie van het centrale zenuwstelsel. Prof N. Bec- cari uit Florence heeft deze belangrijke geleerde, die hij persoonlijk heeft ge kend, dan ook in een toespraak herdacht en het werk van Edinger besproken. Er zal in de komende dagen een groot aan tal lezingen worden gehouden Op het programma staat verder een excursie naar de Noord Oost polder. Woensdag avond werd het gezelschap ontvangen door de Academische Senaat.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3