Achter „atoom" hoeft geen bom" te staan Kernsplitsing de energie-bron van de toekomst AMUSANTE „AVOND VAN WENSDROMEN" RHEUMA tast de Nationale welvaart aan! Regeringen zullen zich over Sunfed" moeten uitspreken GEPARFUMEERD SAMENWERKING TUSSEN CEYLON EN K.L.M. 1 Gewestelijk sociaal onderzoek in Noord-Brabant i Eén pond uranium is 1500 ton steenkool Van LEZER Onze dagelijkse PUZZTJE Als ik eens DE DRIE NIEUWE SENATOREN Hoekje uit interessante wereldstad Gloeilampjes Mr Haraliap (Masjumi) formateur Achttien burgers hadden het voor het zeggen De nieuwe C.A.O. in de Grafische Bedrijven Scheveningse hotels geen reden tot klagen Chinese lucht onveilig Vrijgelaten V.S.-vliegers op terugweg I DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1955 PAGINA 5 Kernreactors Geneesmiddel JEUGDIG TWEETAL STAL UIT AUTO'S Jongen en meisje aangehouden De Indonesische kabinetscrisis R.A.I.—T.N.O.-INSTITUUT OPGERICHT Oplossing van gisteren Horizontaal: 1 aken, 5 erie, 9 alles, 11 reeds, 12 ra, 13 sabel, 15 os, 16 da, 17 gas, 18 oe, 19 slee, 22 taal, 25 il, 2 ad, 27, spit, 29 pret, 31 an 32 uil 34 em 3 r.o. 37 liter, 39 ge, 40 merel, 42 ko gel, 44 ergo, 45 talk. Rijksbemiddelaars slaan de verwachtingen de bodem in Aanzienlijk meer Nederlandse en Duitse gasten HONGAARS PROCUREUR- GENERAAL ONTSLAGEN OLIE- EN VETMARKT •9' AMERIKA EN ENGELAND HOUDEN ZICH NOG AFZIJDIG RAAD VOOR HET KONINKRIJK VERGADERDE Mr dr L. de Gou J. A. Middelhuis Er zal een gezamenlijke lucht vaartmaatschappij worden opgericht 2«1 New Vim (V.S.) Opdracht aan Katholiek Sociaal Kerkelijk Instituut Volgende week Maandag, 8 Aug., zal te Genève de Internationale Con ferentie voor de Atoomenergie wor den geopend. Het ziet er naar uit dat deze historische bijeenkomst de grootste wetenschappelijke confe rentie dezer eeuw zal worden. Er gaat bijna geen dag voorbij, of er wordt geschreven en gesproken over de toepassing van de atoom energie voor oorlogsdoeleinden, alsof dit de enige mogelijkheid van deze revolutionnaire ontdekking is, vandaar dat het zijn nut heeft de talrijke gedeeltelijk reeds ver wezenlijkte toepassingen van de atoomsplitsing na te gaan. De atoomenergie speelt reeds een grote rol bij het opwekken van electrische ener gie, in de chirurgie, de vervaardiging van pharmaceutische goederen en in een aan tal procédé's ter afwerking van metalen, rubber, glas, plastische stoffen, petro leum, alsook bij de landbouw en de behandeling van levensmiddelen. Het ligt voor de hand, dat men zich aller eerst heeft toegelegd op het opwekken van electrische energie, omdat er in een groot 'aantal landen nog steeds een tekort bestaat aan steenkool, olie en andere ener gie-bronnen. Een land zoals India, met 'n gebrek aan energiebronnen, bezit even wel rijke lagen aan atomische grondstof, en ziet dus de toekomst met verwachtng tegemoet. Op de officiële atoomcentra heeft men weten vast te stellen, dat kernreactors, dit zijn atoom-electrische centrales, tot de economische mogelijkheden behoren en dat ze electrische energie kunnen leveren te gen dezelfde prijs per kw. als de huidige centrales. Zo is de Britse regering dan ook overgegaan tot een 20-jarenplan voor het ontwikkelen van de atoomener gie. En men rekent dat binnen 25 jaar 50 pet van de in de Ver. Staten opge wekte electriciteit van atoom-electrische centrales afkomstig zal zijn. Zo zal het dus zo heel lang niet meer duren, voor onze eitjes met behulp van atoom-electriciteit gebakken zullen wor den, of ons keteltje voor de theepot met atoom-electriciteit aan de kook gebracht zal worden. En dit alles, omdat in 1952 J D. Cockroft (nu Sir John Cockroft, de atoomridder) en E.T.S. Walton, twee jon ge Engelse geleerden er in slaagden de atoomkern te splitsen. Een nieuwe ontwikkeling op het Britse atoomcentrum te Harwell is de oprichting van de Technologische bestralings Groep. Deze groep deskundigen is belast met een onderzoek naar de diverse mogelijk heden van radioactiviteit in de nijverheid. i°tn°gtoe heeft men de radio-activiteit er bij het werk met de kernreactor ont staat als „afvalproduct" beschouwd, een afvalproduct waar men heel wat last van ondervindt. Een voorlopig onderzoek in Harwell en ook in Amerika, heeft uitgewezen dat de ze stralingen gebruikt kunnen worden voor med. en nijverheidsdoeleinden en ook voor behandeling van levensmiddelen. Volgens geleerden kunnen levensmidde len op de lopende band aan de bestraling worden blootgesteld en zodoende verduur zaamd worden. Door middel van bestra ling zou men het op den duur mogelijk zonder koelinstallaties kunnen klaarspe len om levensmiddelen voor bederf te vrijwaren. De Britse Marine wordt trou wens reeds door Harwell van aardappelen voorzien met de garantie, dat deze niet zullen uitlopen. Een rijpe tomaat blijft nu hoogstens 5 dagen goed, na bestraling zou dit 15 dagen zijn. Een van de belangrijkste splitsingpro ducten is Caesium 137, een stof die een stralingsenergie heeft die duizenden ma len sterker is dan die van radium. Men Is van plan de huidige tubes radium en de huidige Röntgenapparaten te vervan gen door kleine caesiumapparaten. In de geneeskunde wordt trouwens reeds algemeen gebruik gemaakt van radio-ac tieve stoffen. Zo worden b.v. met behulp van radio-jodium afwijkingen van de schildklier nagegaan. Ofschoon de behandelingstechniek met radio-actieve stoffen nog jong is, zijn dok toren in diverse landen er reeds zeer enthousiast over. In vele ziekenhuizen en klinieken is behandeling met radio-actie ve stoffen reeds routine-werk geworden. En zo ver is het daarmee al, dat men de De Zwolse politie heeft de 23-jarige jongeman J. T. uit Amsterdam en het 21- jarige meisje A. R. uit Apeldoorn aange houden wegens net stelen van tal van ar tikelen uit auto's. Zij blijkt hiermee een goede vangst te hebben gedaan, want het tweetal heeft in de laatste zes weken soortgelijke diefstallen gepleegd in Am sterdam, Arnhem, Apeldoorn, Amersfoort, Hengelo, Deventer en Zutphen. Tot 6e buit behoorden plaids, fototoestellen, vulpennen, handdoeken, badgoed, autoge reedschap, boeken enz. Een inwoonster van Zwolle zag het tweetal aan een auto morrelen en waarschuwde de politie, die het dank zij een intensieve surveillance kon achterhalen. ernstige hartkwaal die het gevolg is van overactiviteit van de schildklier als vol komen geneesbaar kan beschouwen. Het atomisch tijdperk is in aan tocht. Doch alleen wanneer de mens vastbesloten is de atoom de baas te blijven kan dit tijdperk ons meer welvaart en menselijk geluk brengen. De Indonesische Masjumi-partjj heeft gisteren een opdracht tot vorming van een nieuw kabinet aanvaard. De partij wees mr Burhanuddin Harahap aan als formateur. Zjjn opdracht is dezelfde als die, welke aan de drie vorige formateurs was gegeven. De heer Harahap werd in 1947 te Me- dan geboren. Hij studeerde in Indonesië en was werkzaam bij het openbaar mi nisterie. Hij is voorzitter van de fractie van de Masjumi in het Indonesische par lement. Dezer dagen is bij de notaris de stich- tingsacte gepasseerd van het nieuwe R.A.I.T.N.O.-Instituut voor wegtrans portmiddelen. Hiermede is de oprichting van deze nieuwe „speurwerk" instelling voor de gehele automobiel, en rijwiel branche in ons land een feit geworden. Het instituut heeft ten doel, te streven naar verbetering van de constructie en fabricage van wegtransportmiddelen, on derdelen en toebehoren en het voert daarbij opdrachten ten behoeve van fa brikanten en groothandelaren uit. Aan de wieg van het instituut, dat de werkzaamheden van het instituut voor rijwielontwikkeling voortzet, stonden zoals uit de naam reeds blijkt de Ned. Ver. „De Rijwiel, en Automobiel-Indu strie" en de Nijverheidsorganisatie voor Toegepast-Natuurwetenschappelijk On derzoek T.N.O. Horizontaal: 1 godsdienst (afk), 3 voeg woord, 5 voegwoord, 7 zangnoot, 8 ko- ti.«glIL*FrE? niets uitgezonderd, 11 kwe- Jif S°din, 15 ofschoon (eng), 16 op tam 'uf Vai?' 17 uieuwe wereldtaal,- 18 zetel, 22 vr (lat)' 21 V°°oa vlaktemaat 23 jongensnaam, 24 zaam, 34 heilige (afk), 3 voorzetsel 37 en omgekeerd (afk), 38 rivier in Italië Verticaal: 2 bevel, 3 vermunt? 4 wit zé van naaien, 5 insectenkunde, 6 ont kenning, 7 paar 9 water in Brabant 10 Paardentuig, 12 kleurstof, 13 voorzetsel 24 de somma van, 25 smalle opening 28* schrede, 29 voorzetsel, 31 bijb naam' 33 ik (lat)! J Verticaal: 1 aard, 2 kaas, 3 el, 4 nes, 5 cel, 6 re, 7 idiool, 8 esse, 10 sage, 11 rest, 14 ba, 20 lip, 21 eli, 23 aar 24 ade 21 snoer 28 util, 29 plek, 30 tegel, 31 arme, 33 it, 35 melk, 37 Leo, 38 rot, 41 r-g„ 43 ga. (Van onze Amsterdamse redactie) Negen maal twee burgers en burgeres sen op een enkele uitzondering na allen Amsterdammers, hadden het dezer dagen in Krasnapolsky te Amsterdam voor het zeggen. Daar had het Vacantiecomité voor gezorgd, die hen had uitgenodigd voor een spelletje „dat zo oud is als de we reld'', zoals de leider opmerkte n.l. „wensdromen", met dit verschil, dat zij nu „en plein assemblée" moesten vertel len, wat zij of hij zou doen, indien voor haar of hem de functie van wethouder van onderwijs en kunst, directeur van pu. blieke werken, chef van de verkeerspo litie, filmregisseur, of hoofdredacteur was weggelegd. Ieder stel van twee, dat zich inbeeldde zo hoog op de maatschap pelijke ladder te zijn gestegen kreeg een ter zake deskundige naast zich, die zo veel mogelijk in de gewenste toestand verkeerde en dus de verlangens aan de werkelijkheid kon toetsen en de eventuele critiek kon weerleggen. Voor deze originele avond bestond ta melijk veel belangstelling. Jammer ge noeg beantwoordde het programma ze ker wat het te zwaarwichtige deel voor de pauze betreft niet geheel aan de ver wachtingen. Er waren inderdaad soms leuke wensen, maar van een zich hevig teweerstellen van de man. die weten kon, dat zoiets tot de onmogelijkheden of tot de „vrome'' wensen behoorde, was eigen lijk geen sprake. En dat hadden wij nu gewenst, want een Amsterdammer heeft toch altijd veel critiek op de openbar» diensten? De eerste dromers, de journalist Knap en de uitgever Ten Have, die de degens kruisten met de hoofdstedelijke wethou der De Roos waren nog het slagvaar digst. De heer Knap wilde b.v. een vol slagen „wiskunde-loze" school en een door de ambtenaren zelf uitgekozen versiering van gemeentelijke gebouwen. Zijn lotge noot zou elke school na 2 uur sluiten en de plannen voor een Amsterdams Jeugd theater binnen een half jaar verwezenlij ken. De wethouder ook niet mis zou graag minister willen zijn en als journa list anders schrijven. De critiek op de moderne kunst weerlegde hij zo gemeend en zo indringend als de Amsterdamse raad nog nooit van hem heeft gehoord. Evenals de directeur van Publieke Wer ken gaf hij te kennen, dat overheidsamb tenaren slechts de wensen van het ge meentebestuur uit te voeren hebben. Mej, Meihuizen, die met straffe hand het ver keer zou regelen, eindigde haar wens- droom met een fiks liedje en de filmre- gisseur Bert Haanstra gaf een uitsteken de repliek op de filmwensen: zijn ^eigen documentaire „Spiegel van Holland". Alex de Haas, die in 1800 zou willen leven, omdat hij dan „zijn" Rotterdam van vroeger zou kunnen liefhebben, kreeg van de geschiedkundige mevr. dr Annie Romein-Verschoor een pluim: hij had zich zijn jeugdjaren terug gewenst. Omdat de meeste dromers onder wie er één was die (op rijm) de binnenstad voor alle verkeer wilde afsluiten en dan de reeds gedempte grachten hergraven (hij kreeg een enthousiast applaus) hun spreek tijd overschreden werd het erg laat en verlieten een aantal toehoorders de zaal zodat zij het meer luchtige deel van het programma misten. Want toen werd er door een arts en een artist een krant ge maakt en wat voor een! gingen 'n ambtenaar en 'n bouwvakarbeider met va- cantie naar de maan, waar zij de schrij ver Hildebrand, die alles van maanrei- zen afweet, ontmoetten en stelden een journalist en een student zich voor wat zij op 65-jarige leeftijd zouden doen. De gebaarde en hoogbejaarde Ome Jan van Zutphen vond de 18-jarige Ineke Pott, met wie hij wel graag wilde ruilen, te genover zich. Naar aanleiding van het bericht in Uw blad van Woensdag 3 Augustus j.l. waar in mededeling werd gedaan dal de uit breiding vacantie en vacantie-toeslag definitief door de Rijksbemiddelaars (c.q. de regering) is afgewezen, menen wij hiertegen een scherp protest te moeten laten horen. Laten wij de gang van za ken nog even releveren. Uit de circulaire die de grafische wer kers in den lande via het Centraal Bu reau voor de Grafische Bedrijven in Ne derland ontvingen, bleek overduidelijk, dat de werkgevers- en werknemers-orga nisaties de vacantie-uitbreiding en vacan- tietoeslag volledig tot overeenstemming waren gekomen. Wij citeren: Op 8 Juli 1955 heeft het (kollege van Rijksbemiddelaars in principe zijn goedkeuring gehecht aan de punten vermeld onder I (lonen) Ha vacan tie eerste volzin en III; doch het spreekt vanzelf, dat alle gemaakte af spraken eerst van kracht worden, zo dra zij door de beslissende instanties van de contracterende partijen zijn aanvaard. Dit alles is inmiddels door de respec tieve werknemersorganisaties aanvaard. Het bericht als boven genoemd, kwam jammerlijk te laat, immers indien het be sluit van het Rijkscollege vóór de Vak groepvergaderingen bekend was geweest, zou het met de rust in de grafische we reld gedaan zijn. Er waren gróte verwachtingen gewekt t.a. van de vacantie en vacantietoeslag, zelfs zó, dat we mogen aannemen dat hierdoor de stemming ten gunste van de nieuwe C.A.O. sterk werd beïnvloed. Wij kunnen hierover nog verder uitwij den, doch genoeg; vast staat, dat de grafi sche werkers in Nederland meer en meer tot de overtuiging komen dat een „delen in 's lands welvaart" een utopie is, en dat hun verwachtingen dienaangaande thans door de abrupte weigering van de Rijks bemiddelaars volkomen de bodem wer den ingeslagen. Moge dit ingezonden stuk waarin wij ons de tolk voelen van vele duizendten grafische werkers in den lande, er toe bijdragen dat de K.A.B. met alle haar ten dienste staande middelen zal streven naar; 1. uitbreiding vacantie en vacantie toeslag; 2. Vrijere loonpolitiek; 3. Deelneming in 's lands welvaart. Enige R.K. grafische werkers. Mr A. Adema Zylstra, gedelegeerd lid van de raad van beheer van de N.V. Ex ploitatie Maatschappij Scheveningen, heeft medegedeeld, dat tot dusverre de Scheveningse hotels allerminst reden tot klagen hebben. Het is mogelijk, zo zeide hij, dat het zeer drukke reisverkeer van Nederlanders naar het buitenland in som mige Nederlandse toeristencentra het gastenaantal enigszins heeft doen terug lopen. Voor Scheveningen is dit echter niet het geval en wel voornamelijk door de omstandigheid, dat de hotelbezetting in onze eerste badplaats voor 75 procent uit buitenlanders bestaat. De hotelbezet ting is dan ook minstens even hoog, of zelfs hoger dan in vorige na-oorlogse jaren. Opvallend is ook, dat het aantal Nederlandse en Duitse hotelgasten we derom aanzienlijk is toegenomen. Mede gezien het weer, dat thans veel gunstiger is dan in 1954, ziet Scheveningen de re sultaten van dit jaar met vertrouwen te gemoet, aldus mr Zylstra. (Advertentie) Het officiële Hongaarse nieuwsbureau heeft medegedeeld, dat de procureur generaal, Kalman Czako, ontslagen is. De Nationale Vergadering had Czako in 1953 voor een periode van zes jaar benoemd. Zijn ontslag komt een maand nadat een te Wenen verschijnend blad meldde, dat er in Hongarije een „alarm toestand" heerste als gevolg van de ge wijzigde houding van de Sovjet-Unie je gens Joego-Slavië en het z.g. Titoïsme. Op de dag dat wij ons vorig bericht schreven, konden wij nog juist gewagen van enige kentering in de zeer vaste stemming voor Noordamerikaanse tal ken. Die kentering wilde echter niet door zetten, en ondanks zeer weinig vraag hier en elders liepen de prijzen toch weer wat op, voornamelijk door de steun van de Amerikaanse consumenten zelf en door de geringe productie van de betere soor ten als gevolg van de hitte. Toen echter ook de „home consumption" verder ver stek liet gaan, brokkelden de prijzen weer af, zodat deze toch nog iets onder het vorige slot liggen. Wat de plantaardige producten betreft, Copra was zeer flauw en ook de overige soorten liepen in prijs terug. Aanvanke lijk hielden palmpitten zich goed, zodat op een gegeven ogenblik de prijs van Cocos- en Palmpitolie vrijwel gelijk lag, maar thans is er toch weer een verschil van 1,50 per 100 kg voor de ruwe oliën, aldus een bericht van de fa. Bessem De Schepper. Ook in het binnenland was het „vacan- tiestemming". De kopers ondernamen bit ter weinig. Zelfs de verdwijning op 1 Sept van de omzetbelasting op vele ar tikelen, waardoor de prijzen voor leve ring na die datum aanmerkelijk konden worden verlaagd, had nog weinig koop lust ten gevolge. De oprichting van „Sunfed", het spe ciale fonds van de Ver. Naties voor de economische ontwikkeling van achterge bleven gebieden, is Woensdag een stap naderbij gebracht door de Economische en Sociale Raad van de Ver. Naties. De economische commissie van die raad heeft zich namelijk in grote meerderheid verenigd met de voorstellen, ingediend door Nederland en zeven andere landen, om de verdere bespreking van het vraag stuk van het niveau der deskundigen naar dat van de regeringen over te plaatsen. De desbetreffende resolutie bevat een aanbeveling aan de algemene vergade ring van de Ver. Naties, de ledenstaten der wereldorganisatie te vragen vóór 31 Maart a.s. bun mening uit te spreken omtrent de aanbevelingen der deskundi gen ten aanzien van „Sunfed" en deze meningen te 'aten analyseren door een commissie ad hoc, die in de tweede helft van 1956 verslag moet uitbrengen aan de Economische en Sociale Raad. Vijftien van de zeventien landen, die in de raad vertegenwoordigd zijn, stem den voor de resolutie, terwijl de Ver. Staten en Engeland zich van stemming onthielden. De Amerikaanse afgevaar digde zeide niet voor de resolutie te kunnen stemmen, omdat hij de vorming van een intergouvernementele commissie voorbarig achtte; dit was in overeenstem ming met de reeds herhaaldelijk uitge sproken Amerikaanse mening, dat met de plannen voor „Sunfed" moet worden ge wacht tot de internationale ontwapening in een concreter stadium is gekomen en er bijgevolg meer gelden voor andere dan militaire doeleinden beschikbaar kunnen worden gesteld. De Britse afgevaardigde stelde zich op het standpunt dat „Sunfed" alleen ver wezenlijkt kan worden op de basis van overeenstemming tussen alle landen van de Economische en Sociale Raad en dat men dus toch niet verder kan komen zonder Amerikaanse medewerking. Donderdag zal de resolutie worden be handeld door de voltallige zitting van de Economische en Sociale Raad, die haar, gezien de samenstelling van de econo mische commissie, ongetwijfeld met de zelfde meerderheid zal aanvaarden. Het Britse vrachtschip „Inchwells" is Woensdag j.l. bij het binnenvaren van de Chinese haven Foetsjau uit de lucht aangevallen, waarbij het werd gebombardeerd en met machinegewe ren beschoten, aldus heeft de Britse marineleiding te Hongkong heden me degedeeld. Eén der opvarenden is ern stig en een ander licht gewond. Dit is de tweede maal in zes weken tijd, dat de „Inchwells" een luchtaan val kreeg te doorstaan. (Advertentie) zijn de Rheuma-couvertjes nltet. Geheimzinnig wel! Giro 842 en bij Uw winkelier. Ggk. Min. v. Just. 22-11V54 LO 520/052 De Raad voor het Koninkrijk (dit is de ministerraad met het medezitten van de gevolmachtigde ministers voor de Ned. Antillen en Suriname) heeft gister middag in de Treveszaal op het Binnen hof een vergadering gehouden, waarin enige onderwerpen, die gebiedsdelen be treffende, werden behandeld. De verga dering van de Raad voor het Koninkrijk werd voor het eerst bijgewoond door de gevolmachtigde voor de Ned. Antillen, mr W. F. M. Lampe, opvolger van mr N. C. Debrot. De jongste van de twee K.V.P.'ers, die gisteren voor het eerst tot lid van de Eerste Kamer zijn gekozen, is mr dr Leo de Gou. burgemeester van'de Noordbra bantse gemeente Steenbergen. Mr De Gou werd op 22 December 1916 te 's-Gravenhage geboren. Hij bezocht het Fridericianum Gymnasium te Davos (Zwitserland) en deed candidaatsexamen in de rechten aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Daarna verkreeg hij de graad van meester in de rechten aan de Gemeente universiteit te Amsterdam. Hij promo veerde cum laude aan de Rijksuniversiteit te Utrecht op een dissertatie, getiteld „De weeskamer van 's-Gravenhage". Hij ves tigde zich als advocaat en procureur en was tevens als adjunct-secretaris aan en kele bedrijfsorganisaties verbonden. Vervolgens werd hij hoofdcommies bij de provinciale griffie van Drente, waar hij opklom tot referendaris en chef van de tweede afdeling. In de jaren, dat de heer De Gou zijn domicilie in Assen had. was hij voorzitter van de afdeling en kring Assen van de K.V.P., dezelfde functie bekleedde hij bij de afdeling Assen van het R.K. Centrum voor Staat kundige vorming. Tevens was hij voor zitter van de R.K. Reclasseringsvereni- ging in de Drentse hoofdstad. De heer De Gou vervulde bovendien het secre tariaat en penningmeesterschap van het Centraal provinciaal comité tot hulpver lening bij rampen van algemene aard in Drente en was penningmeester van het „Nationaal Instituut" afd. Assen. In 1946 werd hij burgemeester van Steenbergen. In de Westhoek van Bra bant houdt hij zich vooral bezig met de waterstaatkundige problemen en vervult hij vele functies op dit gebied. Zo is hij thans secretaris en penningmeester van het voorlopige bestuur van het hoog heemraadschap de Brabantse Bandijk, Te vens heeft hij zitting in de commissie van de vereniging van Nederl. Gemeenten voor samenwerking tussen de gemeen ten en waterschappen. De heer De Gou was de eerste voorzitter van de jongeren organisatie van de K.V.P. (1946/1948) en besteedde als zodanig in het bijzonder veel aandacht aan de internationale unie van christen-democraten, de Nouvelles Equipes Internationales. Bij de storm ramp van Februari 1953 onderscheidde burgemeester De Gou zich door zijn moe dig optreden. Sinds 1950 heeft hij zitting in de Provinciale Staten van Noord- Brabant. De heer J. A. Middelhuis, voorzitter van de K.A.B., is de andere nieuwe ka tholieke senator, die thans voor het eerst zÜn intrede doet in het parlemen taire leven. Hij werd op 5 Maart 1902 te Haaks bergen geboren. Nadat hij de lagere school had doorlopen, wilde luii aanvan kelijk timmerman worden en hjj bezocht drie jaar de ambachtsavondschool. Later trad hj) in dienst van de N.V. Stoomble- kerij in Enschede als stalenmaker werd daar in 1929 tot eerste stalenma ker benoemd. Door zelfstudie bekwaam de hij zich. Na onafgebroken actief deel te hebben genomen aan het plaatselijke •.Bij de besprekingen tussen de minister van verkeer van Ceylon en mi) is een ba- Sls gevonden tot oprichting van een ge zamenlijke luchtvaartmaatschappij". Dit heeft de onderdirecteur der K.L.M. en hoofd van de Oostgroep dezer maatschap- P'J, de heer B. G. van Os van Delden gis teravond medegedeeld bij zijn terugkeer uit Colombo op Schiphol. „De basis waarop deze samenwerking mogelijk is, is thans gevonden, doch de realisering hiervan is geheel afhankelijk van de goedkeuring van het gouverne ment van Ceylon enerzijds en de raad van bestuur en de directie der K.L.M. ander zijds", zo deelde de heer Van Os van Del den mede. Het was de intentie van het gouverne ment om te bomen tot de oprichting van een luchtvaartmaaschappij, doch details hierover kon de heer Van Os van Delden niet verstrekken. Berichten waarin wordt vermeld, dat de verhouding waarin het gouvernement van Ceylon en de K.L.M. in de op te richten maatschappij zullen deelnemen resp. 51 en 49 pet zou bedragen kon de onder directeur niet bevestigen. Evenmin die. waarin steden worden genoemd, waarop de nieuwe maatschappij zal gaan vliegen. Dit zijn details, waarover nog overeen stemming moet worden bereikt. Over het eventueel detacheren van Nederlands per soneel zei de heer Van Os van Delden dat, indien zulks nodig zal blijken, dit slechts voor korte tijd zal zijn. Wat, de Parijzenaar met de betiteling „les Grands boulevards" bestempelt, is de reeks boulevards die zich uitstrekt van de Place de la Repüblique tot aan de Madeleine. Dit zijn dan ook de drukste en beroemdste boulevards van Parijs, of schoon het aantal boulevards elders te Parijs legio is. Op de linker Seine-oever zijn ook vele machtige avenues en boule vards. De bekendste zijn hier Boulevard Montparnasse, Boulevard St. Michel enz. De overige straten zijn bij de vreemdeling minder bekend dan die van de grote stads kern op de rechter Seine-oever. Voor een tekenaar, die naar objecten voor zijn schetsboek zoekt, is het op ontelbare plaatsen in deze wereldstad interessant. Er is zelfs geen sprake van zoeken, de motieven liggen overal voor het grijpen. Het is als een loterij zonder nieten. Altijd prijs! Zie nu op de tekening dit oude stel letje huurkazernes. Hoe schilderachtig staat het daar op de hoek van de rue St Victor (rechts) en de rue de Pontoise. Het ligt niet ver van de Pont Sully en vlak bij de kerk van Sint Nicolas du Chardon- net. Zie die bizarre uitsteeksels op de da ken, dat bastionachtige, gecementeerde schoorstenencomplex, de vele geestige dakvensters en langs de gevel die raam- luiken. En nu is deze tekening nog maar een zwart-wit-reproductie. Gij moest dit eens zien met al de polychromie van deze door zon en schaduw gecajoleerde gevels. Slechts een nurks zou hier onbewogen voorbijgaan. Ik ben op een hardstenen trap neergestreken en heb een slordige drie kwartier met een peukie potlood zit ten peuteren om een souvenir van dit geval mee naar huis te kunnen nemen. OCTAVE DE CONINCK. katholieke organisatieleven in Enschede, werd hij in 1929 bondspropagandist van de R, K. Textielarbeidersbond „St Lam- bertus" voor het district Twenthe. Van 1936 af tot aan de liquidatie van het R. K. Werkliedenverbond in de tweede we reldoorlog, was hjj districtsleider van „St Lambertus". In die jaren was hij vertegenwoordiger voor het R. K. Werk liedenverbond voor Overijssel inzake werklozenzorg en bestuurslid van de Be drijfsvereniging voor het Twentse tex tielbedrijf voor de uitvoering van de Ziektewet. Bij de liquidatie van de R. K. Arbeidersbeweging in 1941 nam hij ont slag en kwam in 1942 als inspecteur voor de ziektewet bij de „Centrale Onderlin ge". Na de bevrijding had de heer Middel huis een groot aandeel in de wederop bouw van de katholieke arbeidersbewe ging. Hij werd aangesteld als lid van de adviescommissie voor de gemeente En schede en benoemd als vertrouwensman en later als lid voor het aanwijzen van kiesmannen voor de nood-gemeenteraad. Slechts korte tijd heeft hij als voorzitter van de katholieke raadsfractie zitting gehad in het Enschedese college. Te vens is hij bestuurslid geweest van het Sociaal Cultureel Centrum te Enschede. Eind 1946 werd hij benoemd tot landelijk voorzitter van „St Lambertus" en ver trok hij naar Utrecht. Hij bleef tot 1948 deze functie bekleden en aanvaardde in dat jaar de benoeming tot algemeen se cretaris van de K.A.B. In 1952 werd hij door de verbondsvergadering van de K.A.B. gekozen tot voorzitter, als opvol ger van de tegenwoordige minister van Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie, de heer A. C. de Brujjn. De heer Middelhuis is sedert de oprichting lid van de Soc, Economische Raad en heeft zitting ge had in de Raad van Vakcentralen, in de commissie van zes (voor geschillen tus sen de vakbonden), i/i de hoge commissie voor industrialisatie en in die voor be- zitsspreiding. Tevens maakt hii deel uit van het partijbestuur van de K.V.P. D. de Loor Dirk de Loor werd op 11 Oct. 1900 te Rotterdam geboren. Hij behaalde de on derwijzersakte in de Maasstad, waar hij ook de hoofdakte verkreeg. Te Utrecht en Amsterdam liep hij college in de paedagogiek en legde met goed gevolg de examens A en B in dit vak af. Van 1919 tot 1922 was hij als onderwijzer in zijn geboortestad werkzaam en daarna vier jaren te Nijmegen. In 1926 werd hij hoofd van de lagere school te Nuth. In 1928 vertrok de heer De Loor naar de Friese hoofdstad; hier was hij als leraar vebonden aan de Hervormde kweekschool. Deze functie bleef hij bekleden tot aan 1953. toen hij benoemd werd tot burge meester van Delft. Tijdens zijn verblijf in Leeuwarden maakte hij van 1946 tot aan 1953 deel uit van de Ged. Staten van Friesland. In Augustus 1948 werd hij voor de P.v.d.A, lid van de Tweede Kamer en had hierin als onderwijzer-specialist zit ting tot September 1953. De heer De Loor is sedert Maart 1953 lid van het partij bestuur van de P.v.d.A. Tevens heeft hij zitting in de onderwijscommissie van deze partij en bekleedt hij een be stuursfunctie in het landelijk bestuur van de Protestants Christelijke werkge meenschap van de P. v. d. A. De elf Amerikaanse militaire vlie gers, die uit communistisch China mochten vertrekken, na aldaar twee jaar gevangen te zijn gehouden, zijn Donderdagmiddag plaatselijke tijd te Hongkong aangekomen. Zij schreeuw den van vreugde, toen zij de grens van de Britse kroonkolonie overschreden. De elf maakten de indruk lichamelijk in een redelijke toestand te verkeren. Eén van hen, majoor Baumer, liep op krukken. De vliegers, die burgerkleding droe gen, zagen er allen vermoeid uit. Zij droegen zelf hun persoonlijke bezittin gen. Het lag in de bedoeling, dat de vlie gers hun reis binnen enkele uren in twee verkeersvliegtuigen van de Ame rikaanse luchtmacht zouden voortzet ten, waarbij de Philippijnen het vol gende reisdoel zouden zijn. Monte Carlo Neen, geen opwindende story van zó maar een toerist, die met twintig frankjes inzet begonnen de speelbank liet springen. Het is een serieus ver haal, dat we uit deze paradijselijke plaats wat het weer betreft hoor den. Men is in het Vorstendom op het idee gekomen om ook eens iets anders te organiseren dan een autorallye of een schoonheidsconcours. Men heeft de nijvere dames aan de schrijfmachines aller landen verzocht zich te meten, niet alleen in snelheid, maar vooral in accuratesse. En, geachte H.H. Directeu ren, ziet, dat U beslag kunt leggen op de medewerking van Hanne Fries uit Stuttgart. Héar ljehoeft U de brieven niet terug te geven omdat ze (even tueel) wemelen van de tikfouten. Op 1863 aanslagen binnen een zeer kort tijdsbestek sloeg deze Hanne slechts éénmaal er naast. We hadden ook een Nederlandse deelneemster in dit brie- ven-schoonheidsconcours. Mevrouw E. Polman-Dessauvagie uit Den Haag kreeg de derde prijs in de afdeling ac- curatese. Zij maakte slechts één fout op 1205 aanslagen. Madame Gabriëlle Zaile uit Parijs was winnares van een snoezig geel jumperlje. Ze was de snelste en als zij gaat tikken denkt U dat een heel mitrailleursnest tegelijk in werking is. Gabriëlle haalde een topsnelheid van 723 aanslagen per minuut. Washington Stel U voor, dat we U zouden vertellen, dat prof. Gerretson, lid van de Eerste Kamer, aan het slot van de huidige zittingsperiode van dit hoge college plotseling de harmonica voor de dag zou halen en b.v. het schone lid „Bij ons in de Jordaan" zou inzetten en dat dan alle waardige senatoren uit volle borst Johnnie Jordaan hevige concurrentie zouden aandoen? U zou ons niet gelo ven en het ls ook niet te geloven, ten minste niet cp ons onvolprezen Binnen hof. U noch ik zouden ons dit zelfs van onze wat hupsere Tweede Kamer kunnen voorstellen. In Amerika doen ze dat echter zonder blikken of blozen. Dinsdagavond werd de 84ste zitting van het Amerikaanse Congres, het Huis van Afgevaardigden, gesloten. Alle geachte afgevaardigden zongen toen „Moonlight and Roses", terwijl een democratisch lid voor een passende begeleiding op de accordeon zorgde. Vier timmerlieden waren aan het werk in een in aanbouw zijnd huis. De tem peratuur buiten bedroeg 37 graden Cel sius. In het huis wees de thermometer echter veertig graden aan. Daarna be gaf de thermometer het van de hitte- ellendei En de timmerlieden óók, ze doken in de meest nabije waterplas. Oerns-Koeldvik (Ziveden) Niet in Napels, maar in het U onge twijfeld bekende Zweedse plaatsje Oerns-Koeldvik, zeshonderd kilometer ten Noorden van Stockholm, hongeren de leeuwen. Zie hier wat er gebeurde. De directeur van het aldaar optredende circus, die de ontvangsten te klein vond, verdween niet zo vreemd zo tegen de Poolcirkel met de Noorder zon. De dompteur, die het met twee hongerige leeuwen en drie niet minder hongerige beren te riskant vond, nam ook de benen, terwijl de cassière, nu er toch niets meer te incasseren viel, er eveneens van door ging. De rest van het personeel zit nu met de affaire, on danks de honger, in haar maag, en doet nog van alles ojn althans de dieren in het leven te houden. De Zweedse die renbescherming is inmiddels in de zaak gemoeid en deze zal, naar men aan neemt, wel voor een althans voor de dieren bevredigende oplossing zor gen. De Provinciale Staten van Noord-Bra bant hebben besloten aan het Katholiek Sociaal Kerkelijk Instituut in Den Haag opdracht te verstrekken tot het verrich ten van een gewestelijk sociaal onder zoek. Het is noodzakelijk, zo betogen Gedepu teerde Staten, het inzicht te verdiepen in de sociale omstandigheden, in de so ciale noden bij verscheidene bevolkings groepen, in verscheidene streken, om op grond van het verworven inzicht te ge raken tot een sociaal plan teneinde de beschikbare krachten en middelen op de meest juiste wijze aan te wenden en om meer kracht en middelen te kunnen mobiliseren. Het onderzoek zal vijf jaar in beslag nemen. De totale kosten worden ge raamd op f 500.000, Een nader besluit is het verlenen van een bedrag van f 15.700,aan de Stichting Beroepstoneel als aanloopsub sidie. Bij de discussies deelden gedepu teerden mee, dat een samenwerking op het gebied van beroepstoneel met Lim burg nog steeds een punt op het program ma uitmaakt. Men voelt veel voor een zuidelijk toneel dat in beide provincie» werkterrein kan vinden. Voorts werd aan het Brabants Orkest een extra subsidie van f 60.000,ver strekt en aan de stichting 1940-1945.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 5