De wording der Romeinse portretkunst Ford in Keulen breidt weer uit WIEL-PUZZLE In het Haags Gemeente- Museum Emissie R. S. Stokvis Zonen PAGINA 12 ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1955 ONZE tijd komt de eer toe de primitieven te hebben herontdekt. Het is de twintigste eeuwse mens die in zijn gevoeligheid voor een kunstwerk meer wordt geraakt door de spanning en het raadselachtige dan door puur aesthetische vol maaktheid. Het mysterie van Catalaanse rots tekeningen of van Loerisaanse plastieken staat de hedendaagse mens met zijn onrust en zijn onzeker heid nader dan de ontwijfelbare schoonheid van Renaissance of Romantiek. Op deze omzwaai, op deze kans tot herwaardering hebben de Etrusken moeten wachten. Tot laat in de 19e eeuw beschouwd als artistieke barbaren, onmachtig om de, door gedurige verfijning vervolmaakte, canon der Helleense schoonheid te evenaren, vonden zij eerst in onze dagen begrip voor de scheppende kracht van hun geenszins imita'tieve, integendeel zeer eigen kunst. In 1956 DEVENTER VIERT 1200-JARIG BESTAAN VERDUBBELING VAN PRODUCTIECAPACITEIT DROEVIG RECORD IN DEN HAAG In Juli: 1133 verkeers ongelukken 5 millioen aandelen tegen 150 pet AMERIKAANSE KATOEN- OOGST geheim der Etrusken zal velen intrigeren delijke superioriteit die minder doet denken aan de Olympus dan aan Oxford, waar deze Hermes een gra duate van zou kunnen zijn. Individuele typeringen vindt men overal. In de kleine krijgslieden van tot moskleur geoxydeerd brons en in de liggende figuren op sarco- phagen, die in de laatste zalen het verval van de Etrus kische tijd letterlijk aan den lijve demonstreren. Maar in die periode is het geheim der Etrusken allang geen geheim meer. Dan hebben Hellenistische invloeden het specifieke aan de Etruskische kunstuitingen royaal over spoeld. Wat echter blijft frapperen is het talent voor het portret. De bronzen en stenen mannenkoppen in zaal 15, die het afscheid van de Etruskische kunst betekenen, zijn de regelrechte voorboden der latere keizerportret ten. Nimmer heeft men duidelijker de wording der befaamde Romeinse portretkunst kunnen waarnemen dan hier op deze unieke expositie. EEN unieke expositie. Hebben wij wat langer stil* gestaan bij het fenomeen der Etruskische portret creaties, het had evengoed zin gehad zich bij voor keur te buigen over de verlichte vitrines in de zwarte zaal IV, waar op een fond van rode zijde het goud blinkt in alle schittering die de fantasie en de kunde der Etruskische edelsmeden hun rijke meesters voortover den. Of om een ander kenmerk van de Etruskische kunst, de felheid der expressie, door de zalen heen op de voet te volgen, en te zien hoe er geen leeuw in Perugiaans bronsreliëf is die niet brult uit alle macht, geen krijgs man die niet krijgshaftig manipuleert met lans en schild, geen dier- of mensfiguurtje in de toegepaste kunst die geen acrobatie bedrijft om te kunnen dienen tot handvat of oor, kandelaarsteun of meubeldecoratie. Er is zoveel op deze tentoonstelling dat een afzonderlijk artikel waard is. De fresco's, waarvan een natuur getrouw specimen in de exact nagebouwde graftombe van Tarquinia de frisse kleur, de levendige figuratie en het on-Griekse gebruik van bomen en vogels als vullend ornament laat zien. De bronsreliëfs uit Perugia, frag- mentsgewijs als groene flarden aan de wanden van zaal V gehangen en bij nader toezien boordevol expressieve taferelen, de vazen uit de Jonische zwartfigurenstijl, wonderlijk gaaf bewaard, de terracotta tempelversierin gen, en de voorwerpen van zuiver decoratieve aard. De lezer doet beter zelf te gaan kijken. Hij zal ditmaal in het Haagse museum de beruchte tentoonstellings moeheid niet voelen. Niet alleen omdat hij geboeid zal worden door het fascinerende werk der Etruskische kunstenaars, maar ook door de uitermate rustige en overzichtelijke opstelling. Zonder ooit het gevoel te hebben ruim vierhonderd nummers te bezichtigen', ont moet hij van zaal tot zaal verrassingen. Lichteffecten bij de edelsmeedkunst en bij de tempelsculpturen, ruimte bij de eenzame Mars van Todi, in zijn zaal slechts ver gezeld door twee (brullende) leeuwen, ontspanning in het halfweg geprojecteerde restaurant, en tenslotte een beeld van wat moderne expositiemiddelen met stoffige antiquiteiten kunnen doen in de afdeling die de histo- risch-didactische heet. T.L.-licht, diorama's, maquettes, gigantische foto's en fotocopieën spannen hier samen om zelfs aan in 15 zalen vermoeide ogen het beeld van oud-Etruskisch politiek, stedelijk en huiselijk leven aanschouwelijk te maken. De waarlijk unieke tentoonstelling duurt tot 30 September. den sujetten. Dat is fundamenteel iets anders dan wat de Griekse beeldhou wers deden, wier onmachtige imitatoren de Etruskiërs zouden zijn geweest Terwijl de Griek de mens veralgemeende, de menselijke vormen tot de hoog ste volmaaktheid idealiseerde, grijpt de Etrusk de gelijkenis, de karakteristiek. Over de hele tentoonstelling kan men dit verschijnsel als een wezentrek der Etruskenkunst herkennen. Zie in zaal V die soldatenkop (no. 126) uit een graftombe van Orvieto, of in zaal VIII de vrouwenkop (no. 201) Dat zijn uitgesproken portretten. En in zaal IX, waar de bezoeker de verrassing wacht van kleine spotlights die de hooggehangen plastieken beschijnen als met later zonnestralen, glimlacht Hermes de voorbijganger toe met een god- Met de belangstelling der kunstkenners voor de Etrus ken hield die der archaeologen gelijke tred. Ambtshalve belust op het naspeuren van zelfs het onnaspeprlijke, op het willen kennen van „Hekabe's moeder", zoals kei zer Tiberius het uitdrukte, hebben de oudheidkundigen zich uitgeput in theorieën omtrent de herkdmst der Etrusken, zonder nochtans hun pogingen te hebben kun nen bekronen met klinkend resultaat. Er bestaat nog steeds een geheim der Etrusken. Niemand weet precies hoe dit kleine, rijke en cultuurkrachtige volk in midden- Italië terecht is gekomen om daar vanaf de 8ste tot de lste eeuw zijn stempel te drukken op het leven en het artistieke scheppen. Behalve door de spontaneïteit hun ner kunstwerken, wordt de moderne mens gecharmeerd door deze geheimzinnigheid van hun historisch bestaan, en om beide redenen is de titel van de tentoonstelling die thans in het Haagse Gemeentemuseum wordt gehou den, goed gekozen. „Het geheim der Etrusken" zal onge twijfeld de komende maanden velen intrigeren. IETS van het geheim wordt overigens al onthuld in een der eerste van de vijftien zalen die de expositie telt. Daar staan, temidden van andere vroeg-Etruskische plastiekjes. die, ófwel ruig-primitief óf van een bijna Oosterse verfijning, weinig „sleutel" tot het geheim ge ven, een viertal as-urnen. Bedoeld om de as van de overledene en daarmee de overledene zelf naar het hiernamaals te transporteren, werden zij door de nabestaanden, al of niet met meer dan symbolische bedoelingen, voorzien van een deksel in de vorm van een portretbuste. Bekijk de vier koppen eens aandachtig. Die linkse met zijn korte schedel vertoont zonneklaar de kenmerken van een boer. De tweede, wiens kleine baardkopje uit de smalle bijenkorf van zijn tuniek gluurt als een wat verschrikte chimpansee uit een ge spleten boomstam, lijkt een enigszins naïeve huisvader. Over de identiteit van de derde kan geen twijfel bestaan: slechts een soldaat draagt zulk een grimmige tronie op zo'n trots geheven nek. En laat de vierde een lichtelijk zelfgenoegzame burger zijn, dan toont deze collectie vier types, vier mannen met zeer karakteristieke trekken, persoonlijke, individuele portretten, niet caricaturen, al komt het tweede daar dicht bij, maar scherp onderschei- Een van de fascinerende koppen van de expositie Het geheim der Etrusken Na de munt-reorganisatie in Duitsland in het Jaar 1948 heeft de Fordfabriek in Keulen zich mogen verheugen in een steeds stijgende productie, van zeventien duizend wagens in 1949 tot zesenvijftig- duizend wagens van diverse types in 1954. Het productiedoel voor het lopende jaar bedraagt bijna tachtigduizend wagens. Zelfs dit programma van tachtigduizend wagens blijkt onvoldoende om tegemoet te komen aan de stijgende vraag naar de producten van de Fordfabriek in Keulen. Na de Duitse geldzuivering heeft men in Keulen de gebouwen vergroot en het machinepark uitgebreid. Omderwille van modernisering werden tal van verouder de machines door nieuwe vervangen. Verder worden vele onderdelen, die voor heen van toeleveringsbedrijven betrok ken werden, nu in eigen bedrijf vervaar digd. De uitbreiding der fabrieksgebouwen en de modernisering van het bedrijf ver eisten echter fondsen, welke slechts ten dele door het bedrijf zelf konden worden opgebracht Daarom werd in de buiten gewone algemene vergadering van aan deelhouders van 6 April 1954 besloten het kapitaal van de fabriek te verhogen ran twintig millioen tot tweeënvijftig nillioen mark. Tegelijkertijd werd de lirectie door de aandeelhouders gemach tigd om vóór de eerste April van het jaar 1959 het aandelenkapitaal met nog maals twintig millioen mark uit te brei den. Practisch alle aandeelhouders, die aan de voorlaatste kapitaalsuitbreiding deel hadden genomen, hebben gebruik ge maakt van hun optierecht en tezamen voor bijna twintig millioen mark nieuw kapitaal ingeschreven, zodat het aande lenkapitaal nu reeds twee en zeventig millioen mark bedraagt. Gezien de gunstige ontwikkeling van het bedrijf tot nu toe en de grote vraag naar de producten van de Keulse Ford fabriek, niet alleen in Duitsland, maar ook in andere Europese landen en andere werelddelen, heeft men besloten de capa citeit en de fabricagemogelijkheden van de Fordfabriek in Keulen weer verder uit te breiden. Het huidige productievermogen van tweehonderdveerlig wagens personen wagens, bestelwagens en vrachtwagens per dag, gebaseerd op een tweeploegen stelsel, wordt bjjna verdubbeld tot vier- IJ honderdvijftig wagens per dag met twee ploegen en een vijfdaagse werkweek. Verder wordt de productie van allerlei onderdelen voor die wagens in eigen be drijf sterker uitgebreid, dan tot nu toe al het geval was. (Van onze correspondent). Op initiatief van de wethouder van culturele zaken, de heer J. Krooshof R.zn, heeft zich in Deventer een stichting ge vormd. waarin tal van prominente stad genoten zitting hebben en welke stichting zich ten doel stelt om het 1200-jarig be staan van Deventer als handelsnederzet ting in 1956 op luisterrijke wijze te vieren. Het bestuur van de stichting heeft een lijs-r. van plannen opgesteld, die binnen kort ter kennis zullen worden gebracht van het gemeentebestuur. Alsdan zal ook aan de raad gevraagd worden een werk kapitaal van 10.000 te voteren en een garantie te verstrekken van f 100.000 welk bedrag tevens het eindcijfer is van de voorlopige begroting. De viering van hef stadsjublleum, waar over in het iongste verleden nogal het een en ander te doen is geweest is ge projecteerd in de periode van 20 Juli t/m 18 Augustus. Onder de evenementen, die op het pro gramma staan, noemen wij een histo rische tentoonstelling, concert door het Concertgebouworkest, oprichting van een historisch miniatuurstadje en verder ver schillende sportdemonstraties. In de week van 28 Juli tot 3 Augustus werden in Den Haag 227 verkeersonge vallen genoteerd. Er vielen 3 doden te betreuren. Ernstig gewond werden 18 per sonen en licht gewond 70. In 25 gevallen werd zware materiële schade aangericht; in 175 gevallen lichte. In de maand Juli werden in de Hofstad 1133 verkeersongevallen genoteerd (ver leden jaar: 930), hetgeen een recordcijfer voor Den Haag is. Deze stijging is toe te schrijven aan algemene onvoorzichtig heid. Er vielen 7 doden te betreuren (in 1954: 6). Ernstig gewond werden 98 per sonen (in 1954: 59): licht gewond 323 (in 1954153). In 85 gevallen werd zware schade aangericht en in 881 gevallen lichte. Argos 6 v. Oran n. Lissabon Arkeldyk 5 500 m W. v Lizard. Arnoudspqolder p. 5 Beachy- head Artemis 5 v Puerto Ordaz n. Emden. Bacchus 5. 250 m. W. v. Oues- sant. Banka 5 v. Djakarta n. Chari- bon. Beninkust 5 v. Dakar n Free town. Betty Anne S. p. 5 Dover Billiton 5 280 m. N v. Guam Bintang 5 v Port Said n. Genua Blitar 5 v Bona n. Port Said Bloemfontein 5 te Southampton Bonaire 4 te Vlaardingen. Borneo 5 te Hamburg. Boschfontein 6 te Tanga. Brem p. 5 Dover. Caltex Delft 5 50 m. NW v. Boucaroni Caltex Nederland 6 te Rottm verwacht. Caltex Pernis 6 te Sidon. Caltex the Hague 6 70 m. ONO v. Algiers. Caltex Utrecht p 5 Kaap St. Vincent. Celebes 6 te Singapore. Ceronia 6 te Singapore verw Cinulia 5. 1160 m. ZW v Fayal Corilla 5. 720 m. ZO. v Gayenne. Cradle of Liberty p. 5 Kaap Elba. Dalerdyk 6 te Rottm verw Delfsland 5 v. B Aires n. Rosario Delfshaven 5 600 m. ZW. v. St Vincent (C. V.) Diannel p 5 Texel. Eendracht 5 v Rottm n. Leixoe* Eminent p. 5 Portland Bill. Emke 5 te Rouaan verw. Ena p. 5 Vitorla. Belawan. Erinna 5 te Pulu Tenggel. Esso Amsterdam p 5 Kaap de Gata. Esso den Haag 6 bij Kreta verwacht. Felipes 5 v. Pladju n. Sibolga Frema p 5 de Weser. Freisland (SM) 5 v Gdynia n. Firth of Forth Ganymedes 5 v. Carupano n. Port of Spain. Geeststroom 5 v. Maassluis n. Boston Gerd 5 te Antw. Gironde p. 5 Lizard. Gooiland 5. 110 m ZW. v. Ouessant. Gouwe 5, 230 m. NW. v. eil St. Thomas Graveland 5 te Porto Alegre G.uineekust 5. 100 m ZW. v. Hathor 5. 70 m. NW. v. Malta Hathor 5 70 m. NW. v Malta Haulerwyk 5 510 m. NW. v Fayal. Hera 5 v New York n. Port au Prince. Hermes 6 v. Santiago de Cuba Hink 5 te Vlaardingen. Holland 4 v. IJmuiden n. Londen Hoogkerk 5 te Zanzibar. Houtman 5 v Nagoya n. Yoko- hama. J Hydra 5. 220 m. NO. v. Trini dad Ivoorkust 6 te Duala verw. Jagersfontein p. 5 Dakar. Japara (KHL) 6 te Makassar. Japara (KPM) 5 220 m NO. v Cocos eil. Kalydon 5. 430 m. W. v. Bombay Karimun 5, 400 m. ZZW v. Kaap Race Katelysla 5 400 m. ZW v Scilly Kellia 5 te Port Said. Kemphaan 5 v. Hull n Gdynia Kenia 5 v. Genua n. Fao. Koratia 5 .110 m O v. Aden Kororovina p. 5 Menado Kota Ageong p. 5 Malta. Krebsia 5 v. Punta Cardon n Port Amboy. Laagkerk 6 te Karaochi. Laurenskerk p 5 Gibraltar Lekhaven 5. 560 m. NO. v St Pauls Rock. Lekkerkerk 6 te Antw. Lemsterkerk p. 5 Perim. Onder verwijzing naar de heden bijeen geroepen buitengewone algemene verga dering van aandeelhouders, deelt de di rectie van R. S. Stokvis Zonen N.V. te Rotterdam mede, dat het in haar voorne men ligt, 'na goedkeuring door de alge mene vergadering van aandeelhouders van de voorgestelde statutenwijziging, over te gaan tot verhoging van het aan delenkapitaal der vennootschap door een emissie, met recht van voorkeur voor aandeelhouders, van ongeveer 5 millioen nominaal nieuwe aandelen, waarbij 4000 nominaal bestaande aandelen recht zullen geven op verkrijging van een nieuw aan deel van 1000. De aandelen zullen worden uitgegeven tegen een koers van 150 pet en voor de helft mededelen in de winst over het boekjaar 1955. Volgens raming van de Journal of Com merce zal de Amerikaanse katoenoogst 1955 11.865.000 balen bedragen met een 87 pet opbrengst per acre van 342 pounds bij een officiële areaal-raming van 17.096.000 aofes. 1 De productie van het oogstjaar 1954 be liep 13.679.000 balen van 19.791.000 acres met een opbrengst van 78 pet of per acre 841 pounds.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 12