Schitterende ontdekkingen van stoutmoedige speleologen RHEUMA herbergt 'n zee van verdriet! Een Rus moet bijna tweemaal zolang een brood werken als een Brit voor s all ft IL «I Mogelijk millioenen kilowatt aan electrische energie VATIC A AN TOETST BEIERSE KWEEKSCHOOLWET Zaterdagse mijmeringen 25.000 I 1 li m Arbeiders in de Satellietlanden zagen de waarde van hun lonen snel dalen Dwazen in het oog der wereld ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1955 PACTNA 3 „We hebben het record geslagen. Zijn alle maal goed gezond. Hoera!" Dat was de korte mededeling, waarmede Pierre Petzei, de leider van een groep koene „speleologen", het resultaat aankondigde van zijn afdaling in wat als de diepste grot ter wereld wordt beschouwd. Deze grot werd verleden jaar door padvinders ontdekt. Pierre Petzei, een hekend speleoloog, liet zich niet afschrikken door het treurige lot, hetwelk verleden jaar een andere „speleoloog" getroffen heeft. Deze vond een harde dood door uitputting in de grot, welke hij exploreerde. Zijn dood werd een drama, dat door de wereldpers met veel kleur en verve aan het publiek werd opge diend. Want. er zat nieuws in. En nieuws trekt de aandacht van de sensatie bladen, die hun lezers telkens iets anders moeten voorzetten, om steeds weer kopers te vinden. De grot, waarin Pierre Petzel en zijn mannen een diepte van 940 m bereikten, ligt ten Westen van de stad Grenoble in Zuid-Frankrijk. Volgens de laatste berichten is met 940 meter wellicht het diepste punt bereikt, waardoor tevens voor de speleologie een wereldrecord gevestigd werd, maar de grot strekt zich naar het schijnt oneindig ver uit. Op 900 meter heeft Pierre Petzei nu een basiskamp ingericht, vanwaar hij nieuwe expedities in de ingewanden der aarde gaat ondernemen. Hij liet reeds weten ,dat men zich niet ongerust zal behoeven te maken, wanneer hij gedurende vier en twintig of zes en dertig uur totaal niets meer van zich zal laten horen. De grot zal hem vermoedelijk heel ver weg voeren, waarheen, wel dit valt momenteel moeilijk uit te maken. De groep speleologen van Pierre Petzei is in tweeën verdeeld. Aan de oppervlakte, bij de ingang van de grot, is een aantal deelnemers gelegerd, die elk ogenblik klaar staan, om in de grot af te dalen en hulp te verlenen, ivanneer dit nodig mocht zijn. De onderaardse rivier Laboui che is over een lengte van onge veer twee kilometer bevaarbaar. Men heeft haar daar met electri sche lampen verlicht en ze kon aldus het doelwit van talrijke toe risten worden. Aan het einde van de twee kilometer bevindt zich een waterval, welke door Paul Salette in 1937 ontdekt is en naar hem genoemd werd. Van de waterval loopt de rivier weer enkele honderden meters verder, tot aan een z.g. syphon, welke men het beste als een trechter om schrijven kan. Tot verleden jaar had men geen idee, waar de rivier heen liep. Maar Casteret kwam op plaats, waar men de onderaardse rivier gekleurd hadAldus bleek, dat er een verbinding be staat tussen de Ariège en de La bouiche. Waar deze verbinding ligt en over welke afstand de La bouiche door de ingewanden der aarde loopt, alvorens zich met de Ariège te verenigen, is nog een geheim, dat de speleologen uiter aard ten zeerste interesseert! Men zal nu proberen, dit mysterie op te lossen. JU ben ze met de gevolgen van het in die het idee, er gekleurde chemische stoffen in te werpen. En deze kleurstoffen vertoonden zich in de rivier de Ariège, een zijrivier van de Garonne, acht kilometer van de Op verenigbaarheid met concordaat ia mMêmÊËÊÊ In India heeft men in grotten zelfs tempels gebouwd. Dit is de grot tempel van Ajanta, de grootste ter wereld. eerst de hun toegevoegde aalmoe zenier de H. Mis gelezen heeft in het basiskamp. Deze aalmoezenier heeft zich, na hiertoe van zijn superieuren verlof te hebben ge kregen, bij de speleologen aange sloten. Het is een Belgische pries ter-arbeider, abbé Attout ge naamd, een bijzonder sportief man, o.a. kampioen polsstok hoog springen. Gedurende de hele expe ditie maakt hij zich verder ver dienstelijk als kok. De speleologen werken met sta len ladders en stalen kabels en ze dragen waterdichte pakken en valhelmen- De Franse groep, waarvan Casteret de leider is, be gint een afdaling slechts, wanneer cpri'/O tor Poolse arbeider is HV2 uur in touw eer hij 1 boter kan kopen. Werkers te weinig Groei niet bij te houden En maar wakker schudden Beschamend voorbeeld En morgen Harry Prikker terde door herderlijke ijver en besten dige vurigheid in gebed en boete, de zielen onzer broeders voor Christus mogen winnen en met hen de eeuwige glorie verwerven. Tenslotte eren we nog de figuur van de H. Clara de eerste van de tweede der Franciscaanse orde. Clarissenleven eist enorme offervaardigheid. Men moet dat iets meer van nabij hebben meegemaakt om inzicht te krijgen. Als zij er niet waren, zouden misschien enkelen onzer nooit de hemel bereiken. Hun offergaven zijn voor vele zielen al redding geweest. De grote effecten zullen we echter pas hierboven kunnen waarnemen. 111 tr li1 iM Grotten geven gehei men Het was de tweede maal, dat Pierre Petzei zijn basiskamp op 900 meter diep te vestigde. Enkele dagen tevoren had hij zulks op precies 903 meter gedaan. Maar vermoedelijk tengevolge van de he vige regens waren er ondergrondse wa terstromen ontstaan, waarvoor de moe dige mannen hadden moeten wijken en ze hadden naar een diepte van ongeveer 850 terug moeten klimmen. En telefo nisch was uit de schoot der aarde het bericht gekomen, dat het water nog steeds klom. Een halve dag lang had men daar na niets meer gehoord. Aangezien kon worden vastgesteld, dat de lijn nog werkte veronderstelde men een wijze voorzich tigheid bij Pierre Petzel. Hij zou natuur lijk de draagbare batterijen van de te lefoonlijn zoveel mogelijk sparen. Pierre Petzel had moeten wijken, toen "b zich in een grote zaal van wel vijftig meter lengte bevond, aan welks einde een z-g. „syphon" lag, een waterloop, Welke zich tussen nauwe en lage rots wanden doorwringt en de verbinding met het volgende gedeelte van de grot vormt, die feitelijk een lange speionk is. Er zijn met Pierre Petzel drie andere „speleologen" meegegaan, evenals hij mannen van het vak. Naar hij vertelde, eten ze alle vier elk voor drie. Het is zwaar werk dat doorvorsen van de in gewanden der aarde en evenals in de oorlog een leger, zo marcheren de „spe leologen" op hun maag. Volgens de laat ste berichten hebben ze de tocht ver volgd en via de „syphon" een andere zaal bereikt, waarin het licht hunner 1; en de prachtigste stalagmiten en stalagtieten onthulde. Een waar ondergronds paleis... Deze vondst deed Pierre Petzel besluiten, minstens tot deze Vrijdag of Zaterdag onder de grond te blijven. Hij beschikte over een levensmiddelenvoorraad voor tien dagen en over genoeg materiaal om de zaal en de omgeving er van nauw keurig en met goed gevolg te onderzoe ken. De groep van Pierre Petzel is lang niet de enige, die momenteel de inge wanden der aarde doorzoekt. In de Ita liaanse Zeealpen werd enkele jaren ge leden een grot ontdekt in de helling van het bergmassief Marguareis, onder de Col de Pas. Verleden jaar hebben leden van de Franse Alpenclub, de eerste ver kenningstochten verricht. Thans is een Italiaanse expeditie bezig de grot te on derzoeken. Tot dusver is men er in "e- slaagd tot een diepte van ongeveer 600 meter af te dalen. Dit was een uiterst gevaarlijk karwei, want de ingang van de grot voert bijna loodrecht naar om laag. Over de eerste tweehonderd meter werd bijna elf uur gedaan. Deze Italiaan se expeditie bestaat uit drie groepen, die elk op 'n apart punt de afdalingen en ver kenningen ondernemen Aanvankelijk heb- de onderaardse rivier Labouiche, welke door verschillende grotten heenloopt en ze ook met elkander verbindt. De grot, waarin de Fransen zijn afgedaald bevindt zich in de nabijheid van Foix. Tot de expeditieleden behoort de bekende grot- tenverkenner Norbert Casteret op wiens naam o.a. twee afdalingen in de diepe grot van Pierre Saint Martin staan, tot een diepte van 480 meter. Er heeft zich een aantal Engelsen bij de expeditie aan gesloten. Ze staan onder leiding van prof. Davis van de universiteit van Oxford. prijs De grot Pierre-Saint-Martin is niet, zo als de veteraan-speleoloog Casteret, toen hij haar onderzocht dacht, de diepste ter wereld. En het is lang niet onmoge lijk, dat eerlang nog diepere grotten dan die bij Grenoble zullen worden ontdekt. De speleologie is immers een wetenschap alsmede een sport, welke steeds meer beoefend wordt. Er bestaan tal van clubs van „speleologen", vooral in Frankrijk, waar de Pyreneeën al in het begin van deze eeuw onderzocht zijn, toen men er naar onderaardse watervoorraden speurde In een heel interessant boek „Dertig jaar onder de aarde" getiteld (het is hier te lande verschenen bij J. H. de Bussy, Amsterdam en we ontleenden er enkele illustraties aan) vertelt Casteret interes sante dingen over de ontdekking van de Pierre-Saint-Martin. Max Cosyns, de be roemde diepzee-onderzoeker en mede werker van Prof. Piccard sinds de dagen waarin deze met ballons de stratosfeer doorvorste, heeft er een belangrijk aan deel in gehad. Cosyns vertoefde in Augus tus 1950 in de Pyreneeën, voor het doen van speleologische onderzoekingen. Hij $jggppp streken geheerst hebbende noodweer te kampen gehad: onderaardse watervallen en stroomversnellingen in de z.g. syphons. In de Pyreneeën, waar zich talrijke diepe grotten bevinden heeft een groep Franse speleologen de exploratie ondernomen van (Advertentie) Het veel omstreden Beiere wetsont werp voor de onderwijzersopleiding, krachtens hetwelk de bisschoppelijke kweekscholen aan de staat moeten worden overgedragen, is ter beoorde ling toegezonden aan het Vaticaan. Dit heeft de Apostolische Nuntiatuur in Duitsland medegedeeld aan de minis ter-president van Beieren, prof. dr Wilhelm Hoegner. Het Vaticaan zal nagaan of het wets ontwerp, dat reeds in tweede lezing door het Beierse parlement is goedge keurd, al dan niet strijdig is met het Concordaat, dat tussen de H. Stoel en Beieren van kracht is. Dr Hoegner had de teksten van hel wetsontwerp na de tweede goedkeuring door het parlement toegezonden aan de Apostolische Nuntiatuur en aan het „Evangelisch-Luthers Kirchenamt" in München met het verzoek te beoorde len, of op grond van de overeenkom sten tussen de Beierse staat en de bei de kerken bezwaren tegen het wetsont werp bestaan. a ie< k M. was van enkele medewerkers vergezeld. Zijn onderzoekingen hadden niets opzien barends opgeleverd. Twee hunner Lépineux en Occhialini genaamd, zwierven op een dag door het gebergte rond. Ze ontwaar den een diepe kuil, waarvan de wanden dicht begroeid waren. Als goede speleolo gen gooiden ze er automatisch een steentje in. Tot hun verbazing kwam opeens uit het gebladerte een vogel te voorschijn, luidkrij- send, en daarna nog één en nog één. Dit was iets bijzonders. Hoe konden in zo'n kuil verschillende vogels huizen? Het twee tal trok wat gebladerte opzij en ontdekte een grote opening, waaruit al weer vogels te voorschijn kwamen, die blijkbaar be neden nestelden. Weer gooide het twee tal steentjes in de kuil. Het duurde heel lang voordat ze hoorden dat de bodem bereikt was! Verheugd liepen ze naar Cosyns. Ze hadden stellig weer een grot ontdekt en een diepe bovendien! Cosyns was aanvankelijk wat pessimistisch. De weerkaatsing van het geluid van op een spelonkbodem vallende steen is vaak heel bedrieglijk. Terwijl het lijkt alsof de steen heel diep valt ligt hij reeds lang op tamelijk geringe diepte. Peilingen op het gehoor zijn altijd gewaagd, vooral door de echo. Het drietal gaat nu nauwgezet peilen en ook Cosyns is er ten slotte van over tuigd: dit is een bijzonder diepe grot! Ze werpen het peillood naar omlaag en dit bereikt een diepte van 346 meter! Het was de diepste afgrond ooit te vo ren aangetroffen. Ook deze grot be stond uit verschillende za/en en men ont- Behalve de structuur van de ingewan den der aarde bestuderen de speleologen ook de fauna die in de grotten voorkomt. Het zijn heel kleine diertjes, troglodyten genaamd, als het ware levende fossielen. Men heeft er reeds een aanzienlijk aantal soorten van ontdekt. Ook voor de water voorziening is de sportieve wetenschap der speologie van groot belang. In Pierre Saint-Martin heeft men kunnen vaststel len, dat de ondergrondse beek een plaats in de bergen bereikt waar er gemak kleine tunnel heen gegraven kelijk een dekte tevens een onderaardse beek. Bij la- kan worden. Het water zal dan ongeveer tere verkenningen van Pierre-Saint-Mar- 300 meter naar beneden kunnen va en e tin is een bekend speleoloog. Marcel Lou- 1 millioenen kilowatts aan_electri e bens, om het leven gekomen. Dit ge- met relief in grottempel van Ajanta in India. beurde in 1952. Enkele jaren later werd zijn lijk plechtig begraven. Hij was een vreselijke dood gestorven: door het bre ken van een moer waarmede de staal draad om zijn middel was bevestigd, stort te hij van grote hoogte op puntige ste nen te pletter. Zes en dertig uren duurde zijn doodsstrijd.. Al die tijd hebben zijn kameraden gepoogd hem naar boven te halen met gevaar van hun eigen leven. Toen bleek, dat hij gestorven was, liet men zijn lijk ligger aangezien men van mening was dat het zware karwei om het naar de oppervlakte te brengen met de beschikbare middelen niet gerechtvaar digd was. Voor een poging, om Loubens in leven te houden, had men de dood willen trotseren. gie kunnen opleveren. De hele omgeving van Pierre-Saint-Martin, waar in de dalen de mensen nog met een verlichting door petroleumlampen zitten, zal dan electriscb verlicht kunnen worden! (Advertentie) adressen door het gehele land verkopen Rheuma-verrasslngscouvertjes. 14 Millioen gulden aan prijzen. Koop die eouvertjes! Ggk. Min. v. Just. 22-ll-'54 LO 520/1)52 Een arbeider in de Sovjet-Unie moet ongeveer tweemaal zo lang werken als zijn Britse collega eer hij voldoende heeft verdiend om zijn voedings middelen be kunnen bekostigen. Voor een voedselpakket voldoende voor een week moet een Brit namelijk 4 uur en 21 minuten de handen uit dc lang er moet; worden gewerkt alvorens mouwen steken, terwijl de Rus 8 uur en 48 minuten in touw moet zijn een hapje eten kon worden gekocht. Wel eer hij tot de aanschaffing van dat pakket kan overgaan. Beter dan cijfers werd al geconstateerd, dat in de Sovjet- over lonen en prijzen in de beide landen geeft deze verhouding aan, da* Unie een vooruitgang in de levensstan- de levensstandaard in Rusland nog niet is wat de propaganda ons wil voor- daard merkbaar is en dat in de overige Tot nu toe is alleen gesproken over hoe stellen. Niettemin is er voor de Sovjet-Unie wel enige verbetering merkbaar, want voor de oorlog moest de Russische arbeider liefst ruim 11 uur arbeiden voor hij het zelfde voedselpakket kon aanschaf fen. De Brit deed er toen goed 5uur over eer hij zo ver was. In de verhouding van het aantal werkuren tussen de beide landen is dus na de oorlog niet veel ver andering gekomen. Kan Rusland er nog op bogen, dat er vooruitgang te bespeuren valt, dit kan niet worden gezegd voor de landen van Oost-Europa die onder de bescherming van Moskou staan. De arbeiders in deze landen, die voor de oorlog in veel minder tijd dan hun Russische broeders hun maaltje verdienden, doen er thans veel langer over. Werkte bijv. een arbeider in Polen voor de oorlog 6% uur eer hij voldoende voe dingsmiddelen voor een week kon aan schaffen, in 1954 moest hij er bijna 11 uur voor werken, of ruim 2 uur langer dan de Russische arbeider, op wie hij eerst voor lag. Bij Oost-Duitsland, Tsjecho-Slowa- kijé, Hongarije, Roemenië en Bulgarije zien wij hetzelfde verschijnsel. In onderstaand staatje is de vooruit gang welke in het Verenigd Koninkrijk en in de Sovjet-Unie is gemaakt en de achteruitgang in de satellietlanden duide lijk af te lezen. VOEDSELPAKKET VOOR EEN WEEK. Aantal werkuren, dat hiervoor per persoon is benodigd. Voor de oorlog. In 1954 Ver. Koninkrijk 5.36 uur 4.21 uur Sovjet-Unie 11.36 uur 8.48 uur Oosit-Duitsland 6.54 uur 9.00 uur Polen 6.33 uur 10.54 uur Tsjecho-Slowakije 6.30 uur 9.36 uur Hongarije 7.36 uur 10.33 uur Roemenië 7.42 uur 10.30 uur Bulgarije 7.48 uur 9.24 uur satellietlanden het tegengestelde het geval is. Deze conclusie werd alleen getrokken Moet er in de communistische landen j,et verloop bij de cijfers voor het aan- langer worden gewerkt eer men het be- doele pakket kan aanschaffen van de schaffen van voedingsmiddelen, doch zij verschillende voedingsmiddelen waaruit j vindt haar absolute bevestiging in de on- het is samengesteld^ kan hetzelfde wor- j langs samengestelde indexcijfers die be den gezegd. Niet^ een der verschillende etenswaren kan in Oost-Europa vlugger worden verdiend dan in het Verenigd Koninkrijk. Nemen wij bijv, een kilo brood. De Britse arbeider moet gemiddeld 13 mi nuten werken eer hij zich dat kan aan schaffen. Een Kus moet hier echter 22 minuten voor arbeiden en een Pool 39 minuten. Bij een „luxe" als boter worden de verschillen veel en veel groter. Een Brit werkt 135 minuten en hij kan een kilo boter gaan kopen; de P.us zal echter 462 minuten en de Pool 706 minuten in de weer moeten zijn eer zjj hun brood kunnen besmeren. Ook vlees is in Groot-Brittannië vlug ger verdiend; voor een kilo zal daar 65 minuten moeten worden gewerkt. De Russische arbeider kan echter pas na 225 minuten naar de slager snellen, en de Pool zal 282 minuten beroepsmatig bezig moeten zijn eer hij daar de winkel kan binnengaan. Voor de overige communistische lan den kunnen soortgelijke vergelijkingen worden opgesteld. Wij volstaan echter met onderstaande lijst waarin precies is weergegeven hoe lang de gemiddelde ar beider in de genoemde landen moet wer ken eer hij voloende zal hebben verdiend om brood, aardappelen, vlees, melk enz. te kunnen kopen. Hoe lamir in 1954 moest worden gewerkt eer men voedingsmiddelen kon kopen. (Vergelijkende cijfers voor het Ver. Ko- Koninkrijk en Oost-Europese staten uit gedrukt in minuten) Marcel Loubens, de speleoloog >jwel grottendoorvorser, die in de diet>e Pierre-Saint-Martin grot te pletter viel. Hij draagt de speciale dracht de<- speleologen: waterdicht pak en valhelm. IN VERBAND met Misie-Zondag 1955, die gevierd wordt op Zondag S October, heeft dc secretaris van de H. Congrega tie de Propaganda Fide te Rome, mgr Pietro Sigismondi, een oproep gepubli ceerd, waarin hij wijst op het volkomen ontoereikende aantal missionarissen, dat op het ogenblik in de missies werkzaam is. Slechts 2,3 van de Aziatische be volking, die 53 van de wereldbevol king uitmaakt, is katholiek. Van Afrika is slechts 8,5 en van Australië 20 katholiek. Cijfers, die voor zichzelf spreken. Er zijn rhalve nog al tvat gebeden en finavciëu offers nodig, vaeantiegangers. Denkt er eens om. MGR SIGISMONDI wyst er voorts op, dat deze volkeren door hun hoge geboortecijfers snel groeien. De 25.000 missionarissen zijn amper in staat de gelovigen te verzorgen, laat staan gro te bekeringsactiviteit uit te oefenen. Het katholieke Europa blijft achterop met zijn 14-131 p ester-missionarissen in de missiegebieden. Mgr. Sigismondi acht het voorts totaal on I Jdoende, dat slechts 1.824 priester-missionarissen uit Europa in Amerika werkzaam zijn. Edelmoedigheid vindt derhalve nog een ruim arbeidsveld. DE SECRETARIS van de H. Congre gatie tot Voortplanting des Geloofs be sluit zijn oproep met erop te wijzen, dat de toekomst van het werk der Geloof s- verbreiding voornamelijk afhankelijk is ;an het missie-apostolaat. Bij de gelo vigen moet daarom het missiebewustzyn veder om wakker worden geschud. De ervaring leert, dat er de komende maan den nog heel wat geschud zal moeten worden. Want de apostolaatsgeest brandt bij velen maar op een laag pitje. In aanwezigheid van meer dan 4000 personen, blanken, negers en Indiërs, die vaak meer dan 100 km hadden af gelegd en er hun karige shillings voor hadden gegeven heeft Pater Peyton C.S. C. de rozenkranskruistocht in Tabora gepreekt. Hij is reeds meer dan een maand ondenoeg en heeft in Kenya 'n enorme toeloop gehad, toen hy voor de I Kikoejoes preekte. I i In Tabora had de plechtige bijeen- I komst plaats in tegenwoordigheid van I vele missionarissen en de bisschop Mgr C. Bronsveld op het sportveld van de St. Mary's school; 21,0 meisjes zongen het Magnificat. De kleurlingen gaan ons 'n beschamend voorbeeld geven. Velen zijn vandaag verder dan wij in het geeste lijk leven. Morgen is het weer Zondag. Offeren derhalve voor de nieuwe kerken. We hebben volgens de woorden van het epistel, verschillende bedieningen, doch j offeren voor de bisschop kunnen we al- j lemaal. Het e hingelie brengt dat altyd I pakkende va haal over twee mensen in de tempel, de farizeeër en de tollenaar. Voor de een worden we niet gaarne uit gemaakt, maar de ander zijn we nu 'bepaald ook niet. Allons, liever een be wijs van goede wil. Daarom een vrucht bare Portiuncula-Zondag met het vuri ge gelaat van iemand, die zijn broeders en zusters in het vagevuur niet vergeet. trekking hebben op de reële lonen. Deze indexcijfers geven de verhouding weer tussen hetgeen een arbeider vóór de oorlog voor zijn loon kon kopen en hetgeen hij nu voor het huidige loon kan krijgen. Stelt men het loon van voor de oorlog op 100, dan is de index in het Ver enigd Koninkrijk in 1954 gestegen tot 129; terwijl het overeenkomstige cijfer in de Sovjet-Unie op'130 kwam In beide lan den zien wij dus een gelijke verbetering in de levensstandaard; de Engelsman kreeg het nog beter dan hij het al had. de Rus liep een stukje van zijn grote ach terstand in levensstandaard in. In de satellietlanden ging het niet tijd weinig aanspreekt, vooruit, doch hard achteruit. In Polen L het daarom niet nuttig de officies kwam het indexcijfer voor de reële lo- van de Kerk te volgen? Immeis elk nen van 100 vóór de oorlog op 60 in 1954.individu heeft op zijn tijd met lijden te In Oost-Duitsland liep het cijfer terug maken. Men tot 77 en in Tsjecho-Slowakjje tot 69 enz. LIHïmliüp; ,,Acht het een zeer grote vreugde, wanneer gij in verschillende beproe vingen komt, wetende, dat de beproe ving van uw geloof lijdzaamheid voort brengt". Aldus schreef St Jacobus. Maar het komt ons voor, dat deze ver maning om vreugde in het lijden te vinden de niet-lijdende mens van onze Uit deze cijfers mag echter niet worden geconcludeerd, dat als het reële loon zo wat met een derde of bijna met de helft is gedaald een gezin thans ook maar met tweederde of de helft van de goederen welke vóór de oorlog werden verbruikt Eerstgenoemde stichtte een orde van reguliere priesters, die het leven der Apostelen poogden na te volgen en enkel op Gods Voorzienigheid te reke nen. Om zijn ijver voor de bekering van zielen verwierf deze heilige de bijnaam van zielen jager. Dan vieren we nog het feest van de heilige Pastoor van Ars, die in genoem de plaats 42 jaar een bijzonder werk tuig was van de Goddelijke voorzienig heid en Barmhartigheid. Zieken naar ziel en lichaam zullen bij deze heilige kan er derhalve maar beter voor klaar zijn. Des te gemakke lijker zal men dan ook de handelwijze T, j- prachtige steun voor hun toestand kun- der Kerk begrijpen, die ons ten bate j i „„i. nen vinden. Gemakkelijk is dan ook van moed, troost, voorspraak en geloof T„ telkens nieuwe figuren voorhoudt. de smeekbede der Kerk te begrijpen, Zo „ontmoeten" we de volgende waar zij vraagt, dat wij naar het voor- week allereerst St Donatus, onthoofd beeld en °P de voorspraak van de Pas- moet zien uit te komen. Men heeft ge- on(jer Juliaan de Afvallige. Voorts St toor van ^rs, die wonderbaar uitschit- Len klassiek onderttapjkf landschap: stalagmieten en stalactieten (Uit >.Dertig jaar onder deéoor Norbert Casseret, uitgave J. H. de Bussy, Amsterdam*)t Ver. Sovjet- Oost- Tsjecho Honga Roe Bulga Kon. Unie Dtsl. Polen Slowakije rije menië rije 1 kilo brood 13 22 24 39 31 29 37 34 1 kilo meel 19 58 48 81 54 55 65 .72 1 kg. aardappelen 6 7 6 14 10 19 14 24 1 kilo suiker 23 190 80 169 150 127 160 230 1 kilo vlees 65 225 163 282 240 271 148 257 1 liter melk 17 46 32 32 24 43 68*) 64 1 Ei 7 14 11 21 16 24 34*) 17 1 kilo boter 135 462 413 706 486 792 1.111*) 614 1 kilo vet 48 320 130 353 288 296 686*) 355 Volgens prijzen op de vrije markt tracht, door langer te werken en door meer gezinsleden (vrouw en kinderen te laten mee werken) een zo grote terug gang in de te verbruiken hoeveelheid goederen te voorkomen. Hieronder volgen tenslotte de index cijfers voor de reële lonen (basis: voor oorlogse reële inkomen 100). Voor de oorlog 1954 Ver. Koninkrijk100 129 Sovjet-Unie 100 130 Oost-Duitsland 100 77 Polen 100 60 Tsjecho-Slowakije 10( 69 Hongarije 10( 72 Roemenië 100 74 Bugarije 100 S3 Cyriacus met zijn vrienden Largus en Smaragdus, eveneens na vreselijke martelingen te Rome onthoofd. Dan nog de heilige diaken Laurentius, levend geroosterd benevens St Fibur- tius en St Susanna, resp onthoofd en doodgemarteld. Al deze martelaren weten wat lijden is geweest. Hun kunnen we beter dan aan wie ook onze moeilijkheden en zor gen voorleggen. Doch vaak bezinnen we ons alleen op middelen om het lijden te ontlopen. Andere prachtfiguren vinden we in de heldengestalten van een H. Cajeta- nus, een H. Joannes Maria Vianney en een H. Clara.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3