Dit weekend: zeven doden en zes zwaar gewonden Geneefse atoom-conferentie beg onnen KOMT WEEK-ENDEN MET BOELGANIN! Sloep met jongens kapseisde MOH. ALI AFGETREDEN Van atoom-energie bramen en bessen en weekend in Moskou Verkeersdrama bij Nijmegen kostte drie mensen het leven Realisering van een plan van Eisenhower Gelegenheid zonder precedent' Plotselinge windstoot over IJsselmeer BRITS RAPPORT OVER DREIGEND BRANDSTOFTEKORT 24-Uursstaking in Amsterdamse haven Maandag 8 Augustus 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Openingsspeech van Hammarsk j oeld Maarschalken zoeken bramen en bessen Elf gered, één verdronken Geleerden bespreken mogelijkheden voor vreedzaam gebruik der kernenergie Soerawardi nieuwe premier van Pakistan? Kjeller-film Handelsreizigers protes teren tegen verhoging spoorwegtarieven WEERBERICHT V V- Jongen onder aanhangwagen Motor tegen bestelauto Botsing op Texel Winters bericht VANNACHT STAAKTE LOODSDIENST NIEUWE WATERWEG rn Duizend verhandelingen Vermindering van inkomsten OUDSTE PRINSESSEN NAAR FRANKRIJK AARDAPPELEN EN GROEN TEN NAAR NOORWEGEN Uit Nederland en Denemarken ELFHONDERD GRANATEN GEVONDEN D£ weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden tot morgenavond, luidt: Wisselende bewolking met aanvankelijk hier en daar een bui; morgen ook zonnige perioden. Vrij krachtige en tot matig of zwak afnemende Noord-Westelijke wind draaiend naar Noord- Oost. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Dinsdag 9 Augustus: Zon op 5.14, onder 20.20. Maan op 21.57, onder 12.12 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Onder het ontstellend grote aantal verkeersongelukken in het afgelopen weekend, dat ons hekend werd en waarbij in totaal zeven mensen om het leven kwamen, zes zwaar werden gewond en verscheidene personen lichte verwondingen opliepen, heeft zich het meest ontzettende afgespeeld in de nacht van Zaterdag op Zondag op de Graafseweg onder Nijmegen, toen een auto met vier vacantiegangers, die van Frankrijk op de terugweg waren naar Arnhem, tegen een bus reed: drie doden en een ernstig gewonde! Die nacht omstreeks twaalf uur r^od een autobus uit Tilburg met P. T. T.- mensen, die o.m. een bezoek aan Nij megen hadden gebracht, op weg naar Tilburg in de richting Grave. Even voorbij de spoorbruggen over het Maas-Waalkanaal naderde, vermoede lijk met grote snelheid, geheel links op het wegdek een personenauto. De bestuurder van de wagen reageerde niet op lichtsignalen van de autobus chauffeur, die al het mogelijke in het werk stelde om een botsing te vermij den. De chauffeur, die ter plaatse be kend was, wist, dat aan de rechterzijde tran de weg een helling van enkele me ters ligt en om te voorkomei^ dat de bus deze helling zou afrijden, stuurde hij de bus in de richting van de bomen, daarmede tevens pogend de personen auto te ontwijken. Dit mocht evenwel niet baten. Met een geweldige klap, die tot ver in de omtrek bewoners uit hun slaap deed opschrikken, vloog de auto tegen de linkervoorzijde van de bus, die, na drie bomen te hebben ontwor teld, tot stilstand kwam. De personen auto schoof nog een veertigtal meters door en kwam, na een gehele slag om- gemaakt te hebben, eveneens tot stil stand. De gevolgen bleken ontzettend. De personenauto, een te Arnhem gehuur de Opel Olympia, was aan de linker zijde geheel opengereten en ook het dak was er geheel afgescheurd. Van de motor waren nauwelijks enkele ver wrongen onderdelen kenbaar. De be stuurder, de 22-jarige M. A. V. uit Arn hem, werd op slag gedood, evenals zijn broer, de 31-jarige M. J. V., eveneens uit Arnhem, die achter in de auto zat. Hun moeder, mevr. de weduwe M. W. V.-Str., 63 jaar en ook afkomstig uit Arnhem, was uit de auto geslingerd en enkele meters verder zwaar gewond nabij" de berm op de weg terecht geko men. Haar toestand was dermate ern stig, dat zij na aankomst in het Sint Canisius-ziekenhuis, waarheen ook de andere slachtoffers werden vervoerd, overleed. De 30-jarige heer H. M. V., uit Am sterdam, die naast de bestuurder zat, werd ernstig gewond. Voor zijn leveh wordt gevreesd. De aanblik, die de plaats van het on geval bood, was verschrikkelijk. Ont zetting maakte zich meester van allen, die hiervan getuige waren. De commis saris van politie te Nijmegen, mr F. Prick, was spoedig ter plaatse en hielp persoonlijk mee de slachtoffers uit de brokstukken van de auto te bevrijden. Omtrent de oorzaak van het ongeval tast men nog in het duister. Vermoed wordt echter, dat de jeugdige chauf feur, die eerst sinds Februari van dit jaar zijn rijbewijs had, oververmoeid is geweest, omdat hij in het geheel niet gereageerd heeft op de talrijke licht signalen van de bestuurder van de autobus. De bus werd aan de voorzijde ern stig beschadigd. De hevig ontdane pas sagiers, van wie er enkele lichte ver woningen hebben opgelopen, hebben in een naburig café de komst van een an dere bus uit Tilburg afgewacht. In volle snelheid tegen boom Een ander vrij ernstig ongeluk ge beurde Zondagmorgen om 11.20 uur op de Hoenderlose weg te Ugchelen on der Apeldoorn, toen de 54-jarige heer F. J. van H., adjunct-directeur van de Nederlandsche Handel Mij te Amster dam, met zijn auto met volle snelheid tegen een boom reed. Zijn echtgenote, mevr. C. C. C. M. van H.-P., kwam hierbij om het leven. De heer Van H. en zijn schoonzuster, mevr. M.-P., wer den zwaar gewond en in zorgwekkende bestand naar het Juliana-ziekenhuis te Apeldoorn overgebracht. De auto is waarschijnlijk geslipt op een langs de rijbaan aangebrachte slip- rand en vervolgens doorgegleden op een mengsel van grint en leem, dat door de aanhoudende regen zeer glad tvas geworden. Bromfietsrijdster gegrepen Onder de slachtoffers, die dit week einde bij een verkeersongeluk om het leven kwamen, bevond zich ook een berijdster van een bromfiets. Toen de 50-jarige mevrouw B. D. V.-Van A. uit Culemborg Zondagmid dag met haar bromfiets een bezoek aan haar kinderen wilde brengen, die met vacantie op de Veluwe vertoefden, werd zij bij Voorthuizen achter Apel doorn, komende van een zijweg, door een personenwagen gegrepen en tegen de grond geslagen. Het slachtoffer kreeg een zware schedelbasisfractuur en was op slag dood. Te Scheemda nabij het gedempte Koediep, verloor de 11-jarige Roelof P. uit Rotterdam, Zaterdagmiddag tenge volge van een verkeersongeluk het le ven. Het ventje, dat logeerde bij de fami lie K. B., te Scheemderzwaag, stond, terwijl hij met één been over de fiets leunde, te kijken naar opruimings- werkza.amheden. Op dat moment pas seerde een vrachtauto met aanhangwa gen van het expeditiebedrijf J. W. uit Winschoten. Vermoedelijk heeft de jongen zijn evenwicht verloren, kwam te vallen en werd door de aanhangwa gen overreden, zonder dat de bestuur der van de vrachtauto dit heeft be merkt. De jongen was vrijwel op slag dood. Motorrijder verongelukt Zaterdagmorgen kwam de 32-jarige motorrijder M. V. uit Ruurlo ter hoog te van de grens Ruurlo-Zelhem aan de Tolhutterweg in botsing met een aan hangwagen. Hij werd daarbij gedood. Het slachtoffer was gehuwd en vader van één kind. Op de Be vrij dings weg, de weg om het dorp Hattum, zijn Zaterdagmiddag omstreeks half zes een motor en een bestelauto met elkaar in botsing geko men, toen de bestelauto linksaf een zij weg insloeg. De motorrijder en zijn duo-passagiere, het echtpaar L. uit Noordwolde, kwamen te vallen en wer den ernstig gewond. Zij werden in het ziekenhuis te Zwolle opgenomen. Over de juiste toedracht van het on geluk is de politie nog niets bekend. De bestuurder van de bestelauto heeft ver klaard geen motorrijder te hebben ge zien. Bij een autobotsing in de polder Wa lenburg op Texel, is dr E. J. W. V. uit Eindhoven ernstig gewond geraakt. Hij is met spoed naar een ziekenhuis te Amsterdam overgebracht. De botsing ontstond, doordat de heer V. geen voor rang verleende aan een auto, bestuurd door de heer R. J. B. uit Amsterdam. De heer V. werd bij de botsing uit de auto geslingerd, evenals zijn 13-jarig dochtertje, dat evenwel ongedeerd bleef. De inzittenden van de auto van de heer De B. liepen lichte verwondin gen op. Beide voertuigen werden zwaar beschadigd. Vannacht om kwart voor een is de loodsdienst Nieuwe Waterweg voor alle schepen gestaakt, wegens de harde wind. - ok- Vdttv ■X&. Hammarskjoeld's openingsrede werd door de meer dan twaalfhonderd deel nemers beluisterd in het gebouw der V. N. De secretaris-generaal herinnerde er aan, hoe president Eisenhower in Maarschalk Boelganin heeft, zoals aangekondigd, gisteren de hoofden van 43 buitenlandse diplomatieke vertegenwoordigingen in Moskou op zijn landgoed ontvangen. Ongeveer 250 gasten waren aanwezig, onder wie tevens een aantal permanente buitenlandse correspondenten in Moskou. De maarschalk bood zijn gasten op zijn landgoed, dat vroeger heeft toebehoord aan Katharina de Grote, een uit zes gangen bestaande lunch aan en onthaalde hen op een concert. Het is de eerste maal dat een Russische premier buitenlandse diplomaten op zijn landgoed heeft ontvangen. De sfeer was de gehele dag zeer ongedwongen. Maarschalk Boelganin verklaarde tegenover zijn gasten te hopen dat zulke bijeenkomsten in de toekomst vaker zullen worden gehouden. Na de lunch stelde maarschalk Boel ganin een toast voor „op de vriend schap" en zeide tot de diplomaten „In de pers zijn berichten doorge drongen over onze bijeenkomst hier. Mijn vriend Kroesjtsjef en ik hebben ,?en 17-jarige jongen vond de dood en rif anderen konden zich in het woedende water ternauwernood redden, toen Zater dagmiddag, omstreeks half vijf een der •e. B2-sIocpen van het jeugdkamp van Jeugdzeeverbond kapseisde op het •'sselmeer, tengevolge van een hevige windstoot. met een kracht die aan storm 8rensde. De bui kwam plotseling op en verraste 6 door de Kon. Marine aan het kamp i„S gestelde sloepen, die met uit het kamP °P het IJsselmeer dl Voor 06 twaalf jongens in een sloepen waren de regenbui en de evige wind evenwel fataal. De boot kap- eisde en liep vol water. De jongens -j f°ngen in het koude water en konden ich redden door zich vast te klemmen aan de mast van het gezonken vaartuig De 17-jarige Hans Kroes uit Amersfoort wist zich aanvankelijk enige tijd zwem mende te houden, doch daarna begaven zijn krachten het. Hij wordt vermist. De overige elf zijn direct door de schip per van de assisterende Marine-sleepboot aan boord genomen en aan wal gebracht bij het kasteel Radbout in Medemblik waarin het kamp, zoals ieder jaar, is ge vestigd. Men heeft nog geruime tijd naar de vermiste knaap uitgezien. De jongens konden allen goed zwemmen. De kamp beheerder heeft de ouders van de vermiste jongen, die met vacantie zijn. ingelicht. De Rijkspolitie te water uit Enkhuizen, die het onderzoek in handen heeft, zou vandaag trachten de vlak bij een ondiepte gezonken zeilsloep te lichten. van deze berichten, die spreken van een „gelegenheid zonder precedent" kennis genomen. Wij zijn echter van mening, dat in het feit van deze bij eenkomst niets verrassends ligt, omdat de laatste tijd op internationaal terrein helemaal een periode „zonder prece dent" is geweest. De vriendschapsgeest, die in Genève tot stand is gekomen, is' dusdanig, dat onze bijeenkomst van vandaag mogelijk is geworden en ik geloof te kunnen aannemen, dat dit soort bijeenkomst, dat we vandaag hier hebben, in de toekomst meer zal wor den gehouden. Er zijn hier vertegen woordigers van West en Oost, Zuid en Zuid-Oost, uit alle hoeken van de aar de. We zijn hier bijeengekomen als vrienden, ik zou een vriendschapstoast willen voorstellen en de hoop willen uitspreken dat onze vriendschap met de dag sterker zal worden. Ik ben van mening dat onze bijeen komst van vandaag een weerspiegeling is van de algemene wens van de vol keren van de wereld, óm in vriend schap en even prettig als we hier van daag'zijn bijeengekomen, te leven". De dag op het landgoed bracht voor de diplomaten vele prettige ver rassingen. Er was een roeiwedstrijd tussen Mikojan en de Amerikaanse ambassadeur, Charles Bohlen, die Vanmorgen is te Genève in hetzelfde gebouw waar drie weken geleden de historische ontmoeting tussen de Grote Vier plaats vond de conferentie geopend van 72 landen over het vreedzaam gebruik van de atoomenergie Deze uiterst belangrijke conferentie, waaraan uitsluitend geleerden en industriëlen deelnemen, zal wij schreven hierover Zaterdag leeds een niet.-politiek karakter hebben, al zal zij zoals de secretaris generaal der V.N., dr Dag Hammarskjoeld vanmorgen in zijn openings speech zeide, toch een zekere politieke betekenis hebben, doordat de samenwerking der geleerden tussen de verschillende landen en met name 'ussen de V.S. en de Sovjet-Unie zal kunnen leiden tot een groter weder- zijds vertrouwen en aldus tot vermindering van de spanning. 1953 in een toespraak tot de Algemene Vergadering der V. N. de stoot heeft gegeven voor deze conferentie. „Ik geef uitdrukking aan de diepste hoop der mensheid" aldus Hammarskjoeld „wanneer ik het vooruitzicht afwijs dat atoomkolossen gedoemd zijn elkaar voor onbepaalde tijd boosaardig in het oog te houden over een bevende we reld". De secretaris-generaal drong aan op het ontwikkelen van een doeltref fende internationale samenwerking in zake het vreedzaam gebruik van atoom energie, hetgeen zou aantonen dat „de grote mogendheden van de wereld, zo wel van het Oosten als van het Wes ten, meer belang stellen in menselijke aspiraties dan in het opbouwen van een bewapening". Een van de goede gevolgen der con ferentie zou ook zijn, dat „de intellec tuele samenwerking tussen geleerden, welke tot dé tweede wereldoorlog zulk een belangrijk facet van onze bescha ving was en die sindsdien door de duis tere machten van de historie is onder broken, opnieuw erkend wordt als een morele verantwoordelijkheid, waaraan wij ons niet zonder meer zullen kunnen onttrekken. Na dr Hammarskjoeld sprak de voor zitter van de conferentie, dr Homi Bhabba uit India, over de behoefte aan een nieuwe bron voor energie. Hij wees er op, dat binnen enkele tientallen ja ren de reserves aan kolen,'olie en gas zouden zijn uitgeput en men moest zoe ken naar een uitweg. Op de conferentie zouden de mogelijkheden besproken moeten worden om de reserves aan uranium en thorium, die er over de ge hele wereld zijn, zo goed mogelijk te gebruiken. Een van de vereisten daarvoor zal zijn de uitwisseling van gegevens. Deze zal op de conferentie inderdaad op grote schaal plaats vinden. Er zijn bü het secretariaat niet minder dan 1071 ver handelingen over allerlei aspecten van het gebruik van atoomenergie binnen- WARMTE IN WASHINGTON. Voor de eerste maal mochten de journalisten, die de wekelijkse persconferentie van de President bijwoondenhun opwachting m,aken gekleed in overhemd. De oorzaak hiervan was de abnormale hittedie in Washington heerste. President Eisen hower zelf bleef correct in colbert. Hij heeft waarschijnlijk wel voor hétere vu ren gestaan. door de laatste werd gewonnen. De familie van ambassadeur Bohlen maakte een ritje in de auto van de Russische premier. Maarschalk Zoekof en maarschalk Iwan Konjef, de pas benoemde op perbevelhebber van de strijdkrach ten van de Oosteuropese „NATO", gingen samen met de dochter van een Amerikaanse verslaggever in de om liggende bossen bessen en bramen zoeken. Op de vraag van een Britse corres pondent, wat hij bij zijn bezoek aan Engeland volgend jaar het liefst zou willen zien, antwoordde premier Boel ganin „Wat ik het liefst wil zien zijn Engelsen, de Britten. Dat is het be langrijkste, het volk". Gevraagd of hij plannen heeft of uit nodigingen heeft voor een bezoek aan de Verenigde Staten, antwoordde Boel ganin „Ik heb geen plannen of uit nodigingen, maar ik hoop dat die er op een gegeven ogenblik wel zullen ko men". Premier Mohammed Ali van Pakistan is gisteravond afgetre den. Zijn ontslag kwam nadat de parlementaire fractie van zijn partij, de Mohammedaanse Liga, geweigerd had hem te aanvaarden als partijleider. In zijn plaats werd door de fractie als leider gekozen de minister van financiën, Choudri Mohammed Ali. Het is niet onwaarschijnlijk dat Moh. Ali als premier zal worden opgevolgd door de leider van het Awami-verbond, Hussein Soera wardi, die minister van justitie is. Sinds October van het vorige jaar werd Pakistan door een zakenkabinet geregeerd, nadat het parlementaire le ven had opgehouden te bestaan. De leider van het Awami-verbond. Soera wardi. was daarin minister van justitie Hij had tot taak het parlementaire leven te herstellen en werd hoofdzake lijk belast met het opstellen van do voorgestelde nieuwe grondwet, waarbij de vier provincies en negen vorsten dommen van West-Pakistan tot een ad ministratief geheel zullen worden sa mengevoegd. Over deze grondwet moet de grondwetgevende vergadering be slissen, die vandaag bijeen zou komen. Ali had nog een boging gedaan om met behulp van een andere partij, het Ver-, enigde Front (16 zetels) een regering samen te stellen van leiders van de Mohammedaanse Liga. Deze waren echter niet overtuigd te kunnen reke nen op de steun van dit Verenigd Front en waren van oordeel op de leider van het Awami-verbond meer te kunnen vertrouwen wat betreft de uitvoering van het plan van Pakistan een Islamie- tische republiek te maken. Nadat zij Moh. Ali niet hadden geaccepteerd als partijleider, machtigden zij hun nieuwe vertrouwensman, Choudri Moh Ali met Soerawardi te onderhandelen. Zondag morgen hadden zij Soerawardi reeds j informeel verzocht het premierschap op zich te nemen. I gekomen. Ongeveer 460 daarvan zullen in de loop van de komende twee weken mondeling worden behandeld. Zij be treffen problemen van de meest uiteen lopende aard op gebieden als schei kunde, natuurwetenschappen, genees kunde, biologie, landbouw, metallurgie, technologie, visiologie enz. Om de bespreking van zoveel onder werpen mogelijk te maken, is de con ferentie ingedeeld in een aantal discus siegroepen, waarvan er vier onder Ne derlands voorzitterschap komen te staan: zo zal er een discussiegroep over chemie worden geleid door prof. De Boer uit Delft, een over isotopen door prof. Aten uit Amsterdam, een over phosynthese door prof. Wassink uit Wa- geningen en een over physica door dr Went uit Arnhem. De 21 man sterke Nederlandse delegatie, die 12 verhan delingen tot de conferentie zal bijdra gen, staat onder leiding van de Leidse prof. C. J. Gorter, de voorzitter van de Nederlandss stichting voor fundamen teel onderzoek der materie. Men krijgt enigszins een denkbeeld van de omvang van het werk der con ferentie, als men weet dat het docu mentatiemateriaal niet minder dan 50 millioen woorden omvat en dat het pa pier, waarop dit materiaal gedrukt is, 200.000 kg. weegt. De kosten van de conferentie worden geraamd op circa 6 millioen gulden, nog ongerekend de 7 wetenschappelijke tentoonstellingen die er mee verbonden zijn en die op zich zelf een waarde van ongeveer 10 mil lioen gulden vertegenwoordigen. Zondag kwam het water door de Noord wester zo hoog op het strand, dat de tentbewoners reeds het ergste vreesden. Met vereende krachten werden dijken opgeworpen om de zee te loeren en de tenthuisjes te beschermen. (Van onze speciale correspondent). GENèVE, 6 Augustus. Ter gelegenheid van de atoom-con ferentie, die van 820 Augustus in Ge nève gehouden wordt, is een film ver vaardigd over de werkzaamheden aan het NoorsNederlands Instituut voor Atoomenergie te Kjeller in Noorwegen. De in Noorwegen bekende regisseur Nils Miiller, heeft voor deze film de regie verzorgd. De film zal te Genève vertoond wor den in een Engelse versie, die bedoeld is om de vele buitenlandse geleerden een inzicht te geven in de aard van de werkzaamheden die te Kjeller door ge leerden uit Nederland en Noorwegen en hun gasten uit Argentinië, Zweden, Amerika, Joegoslavië en andere landen verricht worden. Na de conferentie zal een tweetal nieuwe versies van de film in produc tie worden genomen, namelijk één in het Noors en één in het Nederlands. We zullen dus ook in ons land vrij spoedig kennis kunnen nemen van wat er in dit Noors-Nederlandse weten schappelijke centrum met zijn interna tionale bevolking wordt gepresteerd. De Nederlandse Katholieke Handels agentenvereniging „St Christoffel" zal protesteren tegen de verhoging van de spoorwegtarieven per 1 September aan staande. Dit is door de samenwerkende organi saties van handelsreizigers ook reeds einde 1954 gedaan, toen de eerste geruch ten over een voorgenomen tariefsverho ging in omloop kwamen. Er is, aldus de vereniging, nooit gelegenheid geboden de kenbaar gemaakte bezwaren nader toe te lichten. Voor de handelsagenten, die geheel zelfstandig werkzaam zijn en voor de vertegenwoordigers, die de abonnemen ten uit de provisie moeten betalen, bete kent de tariefsverhoging een verminde ring van inkomsten, die niet in overeen stemming is met de door de regering, ge volgde prijspolitiek, zo zeide ons de voorzitter van „St Christoffel, de heer P. de Graaf Er is wel een Spoorwegraad. doch die heeft volgens hem geen enkel# bemoeiing met de tarieven. Na de oorlog zijn de abonnementen toch al op ver scheidene punten beperkt, zodat bijvoor beeld een aantal kleine stations daarmee niet bereikt kunnen worden. Naar de me. ning van de voorzitter van „St Christof fel" zijn voor cftze beperkingen compen saties zeer wenselijk- De prinsessen Beatrix en Irene zijn Zondag uit Vevey (Zwitserland) naar Frankrijk vertrokken, alwaar zij nog en kele weken bij particulieren zullen loge ren. Twee Britse geleerden hebben er op de internationale conferentie voor vreedzaam gebruik van atoomenergie op gewezen, dat men snelle vorderin gen zal moeten maken bjj het aanwen den van kernenergie als algemene krachtbron, wil de wereld zich niet voor een schaarste aan brandstof zien geplaatst. De twee geleerden E. A. G. Ro binson van de universiteit van Cam bridge en G. H. Daniel van het Britse mirlisterie voor brandstof en energie zeggen in hun rapport, dat het brand stofverbruik reeds bijna honderd jaar regelmatig met twee procent per jaar toeneemt. Dit betekent dat de brandstofvoor raad, indien niet op grote schaal ge bruik kan worden gemaakt van nieuwe energie-bronnen, in het jaar 2025 nog prie procent per jaar zou toenemen, zou er in het jaar 2050 nog slechts voor maar voor 300 jaar toereikend zal zijn. Indien evenwel het verbruik b.v. met 40 jaar voldoende brandstof zijn. De twee Britten gaan er van uit, dat de wereldbevolking van 2,4 milliard in 1950 tot ongeveer 3,2 milliard zielen in 2000 zal toenemen. Aangenomen dat de bevolking jaarlijks met zes procent toe neemt, zullen er in 2050 4,3 milliard mensen zijn. Voorts schatten zij, dat de wereld in het jaar 2000 per jaar een hoeveelheid brandstof, gelijkstaand aan 7,5 milliard ton steenkool nodig zal hebben. Ruim de helft hiervan zou al gebruikt moeten worden voor het op wekken van de 9.000 milliard kwu, die men dan nodig heeft. De huidige voorraad brandstof ln vaste, vloeibare en in gasvorm wordt door de opstellers van het rap port geschat op een totaal dat gelijk Is aan 3.450 milliard ton steenkool. Hier aan voegen zij nog een door water kracht op te wekken hoeveelheid elec- triciteit toe gelijkstaand aan 2,5 milli ard ton steenkool per jaar. De Britse geleerden komen tot de conclusie, dat er „geen belangrijker taak is dan er voor te zorgen dat de opzienbarende vooruitgang van de mensheid in de afgelopen 200 jaar niet ongedaan wordt gemaakt, doordat de brandstoffen, welke die vooruitgang mogelijk hebben gemaakt, uitgeput raken". Volgens het te Oslo verschijnende blad Morgenposten" zal Noorwegen waar schijnlijk genoodzaakt zijn aardappelen en groenten in te voeren uit Nederland en Denemarken, aangezien de Noorse aard- appel- en groentenoogst dit laar zeer slecht is. Volgens het blad zullen op de bijeenkomst van de regering deze week op de eerste plaats maatregelen worden oe- sproken om een stijging van het Noorse indexcijfer van de kosten voor levenson derhoud te voorkomen. (Van onze Amsterdamse redactie). Ook iu de Amsterdamse haven Is van daag, evenals dit vorige week in Rotter dam geschiedde, door de communisten een actie ontketend om kracht bh te zetten aan diverse eisen. Enkele honderden havenarbeiders van particuliere bedrijven, waarvan de werkgevers zhn aangesloten bif de Scheepvaartvereniging Noord en de Samenwerkende Havenbedrijven zhn van ochtend voor 24 uur in staking gegaan. Het zijn voornamelijk de losse arbei ders, die het werk hebben neergelegd. Het grootste dee] van de vaste arbeiders werkt door. Alleen de Houthaven en dus ook het Houtveem liggen geheel stil. De uiterlijke toestand is zeer rustig. Vanochtend om half tien werd in Kras- napolsky en stakingsvergadering gehou den, waar de stakers zich beraadden over eventueel te nemen stappen. Zondagochtend had de Algemene Be- drijfsbond Transport, een onderafdeling van E.V.C., een vergadering uitgeschre ven, die door ongeveer 450 arbeiders be zocht werd. Met 394 stemmen voor werd toen schriftelijk tot de 24-uursstaking be sloten. Als eisen zijn gesteld 6.50 loonsver hoging, hogere uitkering bij ziekte en te gemoetkoming aan reeds eerder gestelde verlangens, die in de nieuwe en reeds door de werknemers en werkgevers aan genomen C.A.O. niet volledig verwezen lijkt zouden zijn. De arbeiders van de gemeentelijke Ha ven- en Handelsinrichtingen werken ge woon door, de bonafide bonden staan niet achter deze staking. (Van onze correspondent) Dezer dagen zijn in Oosterbeek bij Arn hem 1100 2 cm.-granaten gevonden, af komstig van het Duitse luchtafweerge schut. De projectielen kwamen bij bagger- werkza a mheden voorschijn. in de Rosandepolder t«

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1