Twee sterke eobaltbommen voor kankerbestrijding entan De Stem der Kerk Kardinaal Feltin opende Pax Chrisli-congres AFFAIRE MARIA TOET In Juli nam werkloosheid toe Koningin W ïlhehninaf onds bekostigt Amsterdam en Rotterdam krijgen elk zo'n duur apparaat hoofdstad Sinds 1947 Leerlingenaantal lagere school verdubbeld H' Internationale geestelijke vierdaagse' Nieuw ontwerp voor Sedert bevrijding ruim 400.000 nieuwe woningen Prins der Kerk en vele bisschoppen in Nijmegen hartelijk verwelkomd Christendom en vrede identiek Rechtbank acht zich onbevoegd Plannen van „De Schouwspelers" Ten dele veroorzaakt door jaarlijks aanbod van geslaagde scholieren DINSDAG 9 AUGUSTUS 1955 PAGINA 3 Dubbele foul Uitbreiding van research Om de vijf jaar verversen doet véél lever in de leverpastei! lekker gezond voordelig Vraag ook eens Stegeman's andere lev-erspedaliteiten: Saksische en Berliner leverworst, leverkaas etc» Bijna 100.000 leden De Stem der Kerk en de eis tot krachtig streven naar politieke wereldintegratie. Bij het Nijmeegse Pax-Christi-congres) AANTAL RADIOLUISTE RAARS STEEDS STIJGEND Dank Dubbele taak Blijvende vrede alleen in Hem Wereld vraagt om kerstening De „Rotterdamse cobaltbom'is van hetzelfde type als deze straler, die in Tilburg staat opgesteld. De eigen lijke cobaltbron heeft echter een veel sterker vermogen. liet draai bare apparaat is door een speciale hefboom ook verticaal beweegbaar. De beide pinnen rechts onder geven aan, icaar het cobalt zijn heilzame straling verricht. SBfB Van onze Amsterdamse redactie) Daartoe door de vrijwillige bijdragen van het Nederlandse volk in staat gesteld, zal het Koningin Wilhelminafonds uit zijn reserves ongeveer 7-| ton putten om ten behoeve van een meer geperfectioneerde kankerbestrijding twee „eobaltbommen", of liever gezegd twee „cobaltstralers", aan te kopen bij de firma Smit-Röntgen te Leiden die enige tijd geleden in samenwerking met het Radiotherapeutisch Instituut te Tilburg de eerste commerciële cobaltstraler in Nederland construeerde. De twee nieuwe insallaties zijn bestemd voor het Anthonie van Leeuwenhoekhuis in Amsterdam, waar het Nederlands Kankcrinstituut gevestigd is en voor het Rotterdams Radio- Therapeutisch Instituut. Hoewel Rotterdam liever een „betatron" heeft dat is een apparaat met een veel doordringender röntgenstraling waarmee men bovendien een nieuw soort electronenstralenthcrapie kan bedrijven heeft men deze wensen opgeschort totdat het genoemde Instituut, dat momenteel met groot ruiinegebrek te kampen heeft, een nieuwe huis vesting heeft gekregen. Hierover zullen wellicht nog dit jaar nadere mededelingen worden gedaan. frviil* TT of is trnlrrnrv AMSTERDAM wil de cobaltbcstraiing combineren met een zeer veelzijdige zgn. bewegingsbestraling en daartoe heeft de staf van het Anthonie van Leeu wenhoekhuis tezamen met de firma Smit een nieuwe meer gecompliceerde installa tie ontworpen. Het Rotterdamse Instituut dat voor de huisvesting van een filiaal ruimte heeft gekregen van de zijde der gemeente-ziekenhuizen in de Maasstad zal daarin een technisch eenvoudiger cobalt- straler opstellen van het iVPe dat ook in Tilburg in gebruik is. Deze heilzame „bom" zal ongeveer 2'/» ton kosten en over ongeveer 8 maanden klaar kunnen zijn; de Amsterdamse vergt het dubbele bedrag en een fabricagetiid van I tot VA .iaar. De „betatron" die Rotterdam in de toekomst zal krijgen, kost het lieve som metje van 4 tot 5 ton. Elk van beide nu te vervaardigen heilzame apparaten heeft een vermogen dat groter is dan de drie in Leiden, Den Haag en Tilburg reeds in gebruik zijnde stralers tezamen (300 tot 400 curie elk en de Rotterdamse 2000 curie). Het spreekt vanzelf dat al deze uitgaven het Koningin Wilhelmina Fonds voor grote zorgen stellen. Het heeft in het af gelopen jaar aan de kankerbestrijding ruim 1,3 millioen uitgegeven en de be groting leert dat bet fonds thans laarluks 5 millioen nodig heeft om aan de ver dere uitbouw te werken en aangegane verplichtingen na te komen. Er komt dus minder in de „pot" dan er uitgaat en daar het. zich laat aanzien, dat de uitgaven met de jaren zullen stijgen, terwijl bovendien de reserves o.m. gevormd door het succes van de „Haak-In"-actie na op koop van de cobaltstralers uitgeput zijn, doet het fonds een dringend beroep op het Nederlandse volk nog meer dan vroeger het prachtige werk van de kankerbestrij ding financieel te steunen. Research en 'herapie moeten steeds op hoger peil ge bracht worden en de medici, ook in zo'n klem land als Nederland is, moeten in staat ziin hun wetenschappelijke nasporin gen naar de gevreesde volksziekte waar van de oorsprong nog immer niet is vast gesteld, voort te zetten en te intensiveren. Er zijn p1 7-eer mooie resultaten bereikt en men is thans zo ver, dat men durft te zeggen dat het gevaar voor kanker niet meer toeneemt. Op de mening van hen. die het kanker onderzoek aan de grote landen wil over laten, heeft dr W. F. Wassmk, hoofd van de sociaal-medische afdeling van het Ne derlands Kankerinstituut, een overtuigend commentaar. Op de persconferentie waar op men het nieuws van de aankoop van cobaltstralers wereldkundig maak- opvatting een dubbele fout. Het is volgens hem beneden de na tionale waardigheid om aldus od anderen te parasiteren. Daarenboven kunnen onze eigen Nederlandse bijdragen aan het kan keronderzoek, juist door onze bijzondere geografische en demografische eigenaar digheden, van grote algemene waarde zijn. In dit opzicht staan kleine landen vol strekt niet bij grote ten achter; het tegen deel is waar. Dr Wassink herinnerde in dit verband aan Denemarken, dat als eer ste land een voortreffelijke kankerregjs- tratie tot stand bracht en aan landen als Noorwegen, Finland en zelfs IJsland, die thans al in staat zijn gebleken feiten aan de dag te brengen van internationale be tekenis. Een bewijs van de aandacht welke reeds in het buitenland bestaat voor het geen in Nederland geschiedt op het gebied van de kankerbestrijding had dr Wassink gevonden in een Portugees blad, waarin Nederland door een Belgische canceroloog geroemd wordt om zijn grote campagne van gezamenlijk cancerologisch onderzoek. Het zou dus wel zeer te betreuren zijn, indien onze kankerspecialisten het geld onthouden zou worden om op de ingesla gen weg voort te gaan, temeer daar Ko ningin Wilhelmina het voorbeeld heeft gegeven toen ztj het nationale huldeblijk dat Haar ter gelegenheid van Haar gouden regeringsjubileum in 1948 werd aangebo den, bestemd heeft voor de kankerbestrij ding. Die prachtige daad is ook het begin geweest van het goed georganiseerde kan keronderzoek in ons land. In 1949 werd de ministeriële Kankercommissie opgericht cn toen deze in Mei 1953 haar werk beëin digd zag, droeg zii haar taak over aan de Landelijke Organisatie voor de Kanker bestrijding. De voorzitter van deze organisatie, prof. dr R. H. de Waard, hoogleraar in de stra- lenleer te Utrecht, gaf op de persbijeen komst een exposé van het werkterrein van de L.O.K., dat bestaat uit het laten on derzoeken en behandelen van patiënten, het onderzoek naar de vraag in welke vor men kanker voorkomt en hoe het verloop van de ziekte is. alsmede het research- werk. Wat dit laatste betreft, het is 1914 opgerichte Nederlands Kankerinstituut, dat reeds waardevolle resultaten mocht bereiken, kon door de blijvende financiële steun van het Koningin Wilhelmina Fonds zijn wetenschappelijk onderzoek uitbrei den, terwijl ook de De Bruïne Groeneveld- stiehting daartoe in staat gesteld werd; De L.O.K. staat op het standpunt, dat in ons land slechts een betrekkelijk klein aantal ziekenhuizen die dure outil lage en gespecialiseerde medische staf moeten hebben, nodig om alle soorten kankerpatiënten dezelfde genezingskan sen te geven. Daarom is destijds beslo ten de outillage van zeven ziekenhuizen tot het hoogste toe op te voeren en in Blijkens een .statistisch overzicht over het aantal leerlingen, dat in de periode van 1947 tot en met 1953 tot de lagere scholen is toegelaten, blijkt, dat liet aantal leerlingen, dat in 1953 voor de eerste maal naar de lagere school ging in ver houding tot het aantal in 1947 met bijna de helft ts toegenomen. In 1947 werden 174.399 leerlingen op Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn in Juni 5602 woningen voltooid. In dit aantal zijn 8 duplexwoningen begrepen, zodat in deze maand voor 5610 gezinnen nieuwe woon ruimte beschikbaar is gekomen. In de zelfde maand van verleden jaar kwamen 6021 woningen gereed. In het eerste half jaar van 1955 werden 23771 nieuwe wo ningen opgeleverd tegen 28480 m het eerste halfjaar van 1954. Gerekend tot en met Juni 1955 werden sedert de bevrijding 402.829 nieuwe wo ningen gebouwd, waarvan er 16645 als duplexwoning zijn ingericht, zodat er voor 419.474 gezinnen nieuwe woonruimte is gesticht. Dit is een maquette van de door de firma Smit in samenwerking met het Anthonie van Leeuwenhoekhuis ontworpen speciale cobaltstraler met een Vpelzijdige bewegingsvrijheid voor Amsterdam. De eigenlijke „bom it dezelfde in de andere „Rotterdamse straler", maar zij is opgehangen in een draaibaar rad en is zelf ook nog in alle richtingen beweegbaar. De tafel daarop de kankerpatiënt komt te liggen, is roterend en kan ook in verticale richting bewogen worden. de lagere scholen toegelaten. In 1953 was dit aantal 255.445. Van deze gingen naar het openbaar onderwijs 77.623 leerlingen; naar het prot. christelijk onderwijs 70.989 leerlingen; naar het katholiek onderwijs 102.115 leerlingen en naar andere bijzon dere onderwijsinrichtingen 4718 leerlin gen. Gerekend met een percentage van 100 voor de aantallen leerlingen, die in 1947 voor de eerste maal de lagere school bezochten, was het percentage in 1953 bij het openbaar onderwijs 162 procent; bij het prot. christelijk onderwijs 148 pro cent; bij het katholiek onderwijs 136 procent; bij andere bijzondere onderwijs inrichtingen 167, procent en het totaal 147 procent. deze ziekenhuizen kankercentra te stich ten en verder over te gaan tot minder uitgebouwde sub-centra. De centra zijn gevestigd over het algemeen daar, waar al van oudsher af aan kankeronderzoek werd gedaan, nl. in het Anthonie van Leeuwenhoekhuis in Amsterdam, het Radio-Therapeutiech Instituut te Rot terdam en de Academische ziekenhuizen van Leiden. Groningen, Utrecht. Am sterdam (Wilhelmina Gasthuis) en Nij megen. De subcentra zijn gevestigd in Maastricht, Eindhoven, Middelburg en Leeuwarden terwijl er in Deventer één in wording is. Deze subcentra zijn nauw met een be paald centra gelieerd. De belangrijkste bijdragen van het K.W.F. aan deze cen tra- en subcentra zijn voorzieningen voor de radiologie, waarin men thans practisch geen achterstand meer heeft en verder voor de celdiagnostiek. Andere ziekenhui zen dan de reeds genoemde krijgen dus geen steun van het fonds, hetgeen na tuurlijk geenszins wil zeggen dat men streeft naar een concentratie van alle kankerpatiënten in de genoemde centra en subcentra. Ook elders kunnen de mensen, lijdend aan kanker, uitnemend behandeld worden, zo stelde prof. De Waard nadruk kelijk vast. Dr Wassink beklemtoonde de grote waarde van de studie van kanker bij de mens. Voor Nederland is, zoals gezegd, de kankerregistratie van bijzonder veel nut, evenals het zgn. „fieldwork" dat op enquêtering berust. De verwerking van de verkregen gegevens en de optekening van de bevindingen omtrent de aandoe ning der patiënten en de behandeling kan echter nog veel worden verbeterd. Dit belangrijke researchwerk is voor de kan kerlijder van groot o.a. prophylactiscb nut. Het Nederlands Kankerinstituut is voorts doende de voorlichting te intensi veren. Drs A. Somerwil, physicus bij het Rot terdams Therapeutisch Instituut, vertelde iets over het gebruik van stralen in de kankergeneeskunde, die momenteel rönt gen- en gammabestraling kent. De eerste worden opgewekt in hoogspanningsgene ratoren waarvan de Graaf-generator al spanningen van enige millioenen volts op een röntgenbuis kan aanbrengen terwij] een „betatron" zoals Rotterdam er zich één wenst in staat is spanningen van tientallen millioen volts te produceren. Deze toestellen zijn echter zeer duur en daarom richt de aandacht van de stralen- therapeuten in Nederland zich momenteel nog op het gebruik van radio-actief mate riaal. Radium zou het beste zijn, maar dat is peperduur. Daarom heeft men het radio-actieve cobalt benut, «Jat men een hoge activiteit kan geven. Zo beschikt Amerika reeds over cobaltstralenbronnen die nog geen ons wegen maar een stralingsactiviteit vertonen gelijk aan die van meer dan 3 kg. radium. Zo'n apparaat met radium zou tussen de 200 en 300 millioen kosten... Natuurlijk staan tegenover het gebruik van radium ook voordelen: radium raakt zijn activiteit kwijt in een kleine 1600 jaar, cobaL al in ruim vijf jaar. Men moet het cobalt dus steeds „verversen", maar de wetenschap staat voor niets en zal ook hiervoor wel een uitkomst vinden. Verge leken met een röntgenstraler is een „co baltbom" eenvoudiger in het gebruik. Het enige probleem is de omgeving tegen on gewenste stralen te beschermen hetgeen men doet met een loden wand. De door SmitRöntgen reeds vervaardigde cobalt stralers zijn aan alle zijden behalve na tuurlijk het stralingspunt omgeven met 25 cm lood. De in Nederland geconstrueer de apparaten kunnen een vergelijking met alle andere buitenlandse producten ten volle doorstaan. Het jaarverslag over 1954 van de Neder landse Vereniging tot steun aan het Ko ningin Wilhelminafonds maakt met vreug de melding van de hogere inkomsten, die ruim 1,5 millioen bedroegen. Na aftrek van onkosten en afschrijvingen e.d. res teerde een batig saldo van 1,2 millioen, een bedrag, dat niet groot genoeg was om alle uitgaven in 1954 te dekken. Men kwam nog ruim een ton tekort. Het aan tal leden neemt steeds toe en verwacht wordt, dat binnen niet al te lange tijd 100 000 leden en 200.000 contribuanten hun steun aan de vereniging zullen geven. Toch zal het Nederlandse volk in zijn ge heel nog meer van zijn sympathie met het loffelijk doel van de vereniging blijk moe ten geven, wil het Koningin Wilhelmina fonds ook in de toekomst aan de stijgende uitgaven het hoofd kunnen bieden. Ons land wordt geroemd om zijn baanbrekend werk op het gebied van de kankerbestrij ding; alleen met steun van iedere Neder lander persoonlijk kan het dit hoge peil handhaven. EDERE week schrijven wij boven deze rubriek „De Stem der Kerk". Er zijn er, die zeggen, dat wij onder die titel niet haar, maar onze stem doen klinken. Met name zeggen zij, dat wij hier altijd schrijven over één on derwerp; dat dit onderwerp (de nood zaak van politieke wereldintegratie, mede met het oog op het politieke pro gramma van het communisme) niet de prae-occupatie der Kerk maar de onze uitmaakt en dat, in elk geval, wat wij daarover zeggen op onze redenerin gen en niet op de documenten der Kerk berust. Deze opmerkingen zijn alle drie onjuist. Dat de eerste het is, kan de lezer, die onze (nu precies 80) Stemmen, mocht hebben bewaard, zelf constateren. Tegenover de tweede plaatsen wij de mededeling, dat wij, als wij alle desbetreffende documen ten zouden willen bespreken, of maar citeren, meer plaats zouden nodig heb ben dan deze rubriek ons biedt. De derde gaan wij vandaag weerleggen. ET document, dat wij daarvoor ge- bruiken, hebben wij niet, al of niet moeizaam, opgespoord. Wij kwamen het vanzelf tegen. Wij vonden het in het Franse Pax-Christi-orgaan, een der uitgaven, die wij met het oog op deze rubriek regelmatig volgen. De redenering dus, waarvan sommi gen zeggen, dat zij onze stem, niet die der Kerk vertegenwoordigt, is, dat de eis tot wereldintegratie uit wat de Paus en de bisschoppen over de mo derne oorlog zeggen, voortvloeit. Zij verloopt als Volgt. Wat het kerkelijk gezag over de wereldsituatie zegt, kan tot twee hoofden worden terugge bracht. Ten eerste, dat wij weerstand moeten bieden tegen het streven, de Nijmegen had zich voor de komst van de kardinaal-aartsbisschop van Parijs en voor die van andere bisschoppen uit vele Westeuropese landen niet feestelijker kunnen opmaken dan reeds gedurende een maand het geval is, nu de stad van Keizer Karei het feit herdenkt, dat 1850 jaar geleden de Romeinse keizer Trajanus de stad zelfbestuur schonk. In die thans om het Pax-Christi-congres dubbel feestende stad is gistermiddag aan Z. Em. Maurice kardinaal Feltin een grootse ontvangst bereid. Precies om zeven minuten over half vijf stopte de sneltrein uit Parijs aan het Nijmeegse station en enkele secouden nadien verscheen de kardinaal in de deuropening. De eerste, die deze Prins der Kerk jp liet Nijmeegse grondgebied verwelkomd was burgemeester mr Gh. Hustinx, die met vele andere autoriteiten op het perron aanwezig was. Onder hen, die naar het station gekomen waren om de kardinaal te verwelkomen, bevonden zich diens secretaris, kanunnik Lalande, de Franse consul dr P. de Bruyn, pater Verkoelen O.M.I., nationaal aalmoezenier van de Pax- Christi-beweging en vele anderen. Een dochtertje van mr dr P. Begheijn, vice-voorzitter van de Pax-Christi-beweging in ons land, bood Zijne Eminentie bloemen aan. Voorafgegaan en geëscorteerd door Nij meegse politie-ordonnances trok de klei ne stoet naar de pastorie van deken C. van Dijck. waar de kardinaal werd be groet door de pauselijke nuntius-inter nuntius in Nederland, mgr Paolo Giobbe en de bisschop van Den Bosch, waartoe Nijmegen behoort, mgr W. P. A, M. Mut- saerts. In de pastorie waren bovendien aanwezig de voorzitter van het congres, prof dr Pierre Brachin, hoogleraar aan de Sorbonne van Parijs en pater Manfred Hoerhammer, nationaal aalmoezenier van de Pax-Christi in Duitsland- In het ge zelschap van de kardinaal bevond zich de Spaanse bisschop mgr J. Garcia y Golda- raz, bisschop van Valladolid, voorzitter C1 De president van de Haagse rechtbank heeft gistermiddag uitspraak gedaan in het kort geding van Maria Weiher-Toet tegen de Staat der Nederlanden, waarbij eiseres intrekking vorderde van het uit- wijzingsbesluit, waardoor zij Nederland moet verlaten om naar Poien terug te keren. Uitspraak doende verklaarde de presi dent zich onbevoegd om van deze vorde ring kennis te nemen. De voornaamste overweging van de pre. sldent was hierbij, dat de Vreemdelingen wet geen inmenging van de rechter in een dergelijke kwestie toekent. Voorts merkte, de president op, dat hem gebleken is, dat het beleid van de minister niet onredelijk is op grond van het eenstemmig advies van de permanente vreemdelingen-advies commissie. De tableau de la troupe van „De Schouwspelers" bestaat in het seizoen 1955—1956 uit; Charmy Reynen. Emmy van Swoll, Corrie Kooper. Elly Wester meier Rita Henneken. Alex Hock, André van Dijk. Peter van der Linden. Hans Polman. Peter van Dinteren en Theo van Duyn. De technische leiding heeft Leo Fels. de directie Theo van Duyn. Het repertoire vermeldt: „Boefje" van M. J. Brusse. „Welterusten", van A. P. Dearsly. „Adieuik verdwijn", klucht van John Emerson. „De vleermuis" thriller van MBary Robert Rinehart, „O m'n lieve Augustijn", blijspel van José André Lacour het stuk „De Witte Non" Het gezelschap speelt thans te Rotter dam onder de naam van „Nationaal volkstoneel". In voorbereiding zijn: „In Londen staat 'n huis", blijspel van Clayton f-Iti lon ltfficonAn' hliienfll non PptiPf Naar van de zijde van mr G. Smelt, de raadsman van Maria Toet. vernomen wordt, zal een nieuw kort geding aan hangig worden gemaakt. Het aantal aangegeven radio-ontvang toestellen in ons land bedroeg op 1 Augus tus j.l. 2.040.031 tegen 2.027.843 op 1 Juli. Op deze dag waren er 516.266 aangeslotenen op het draadomroepnet tegen 514.993 op 1 Juni. van de Pax Christi in Spanje, Nadat de hoge gasten in de dekenale pastorie enige ogenblikken hadden verpoosd, werd een kleine stoet geformeerd, die de kardinaal en de reeds genoemde bisschoppen teza men met vele andere prelaten, die zich in een nabijgelegen klooster verzameld hadden, naar het Canisiuscollege bracht voor de officiële begroeting. Honderden congressisten uit verschei dene landen van Europa hadden zich reeds in het college verenigd. Toen kardi naal Feltin voor de ingang verscheen, werd de Marseillaise gespeeld. In de ont vangstzaal werd Z. Em. binnengeleid door deken Van Dijck. De kardinaal werd gevolgd door mgr Alfrink, mgr Mut- saerts, mgr Baeten, mgr Giobbe, mgr J. Pohlschneider, bisschop van Aken en de abt van de Slangenburg, abt Tholen O.S.B. Bij deze ontvangst waren hoogwaardig heidsbekleders uit vele landen aanwezig, voorts het gemeentebestuur van Nijme gen, tal van professoren van de katho lieke universiteit en anderen Nadat de kardinaal had plaats genomen werd hij verwelkomd door burgemeester Ch. Hustinx, die daarbij ook de andere hoogwaardigheidsbekleders op hartelijke wijze in zijn historische stad begroette. Hij vertolkte de dank van Nijmegen, om dat het is uitgekozen als congresstad van deze internationale geestelijke vierdaag se. Kardinaal Feltin was zeer dankbaar voor deze hartelijke begroeting en zeide zich in dit college van de Paters Jezuie- ten geheel thuis te voelen, evenals in zijn jeugd, toen hij ook het college bezocht- Na de begroeting begaven de congres sisten zich naar Hotel Pays Bas, waar de maaltijd gebruikt werd. In de loop van Juli nam het aantal steeg van 3843 tot 4436, veenarbeiders van werkloze mannen toe van 23.297 tot 26.598, terwjjl de bezetting van de aan vullende werken daalde van 10.744 tot 9581, zodat het aanbod van arbeids krachten in totaal met 2138 steeg. Deze toeneming moet, naar het ministerie van Sociale Zaken cn Volksgezondheid mede deelt. in de eerste plaats worden toege schreven aan de telkenjare voorkomende inschrijving van scholieren, die de on derwijsinstellingen gaan verlaten. Het aantal ingeschrevenen heneden 19 jaar liep dan ook met 2314 op, voornamelijk voor de metaalvakken (1415), de bouw vakken (328) en de kantoren (158). Ver der waren de plaatsingsmogelijkheden met name ook in de bouwnijverheid enigszins beperkt als gevolg van de be- drjjfsvacanties. Tenslotte liep de produc tie-campagne in de veenderijen af en waren de weersomstandigheden voor de landbouw dermate gunstig, dat op grote Hutton. „Miranda', blijspel van Peter 1 schaal met machines kon worden gc Blaokmore en ,,De glimlach van de werkt. Gioconda, toneelspel van Aldous Huxley. I Het aanbod van bouwvakarbeiders 1067 tot 1386. metaalarbeiders van 1628 tot 2951. landarbeiders van 7904 tot 8530 en kantoorpersoneel van 2749 tot 2843. Een daling deed zich o.a. voor bij liet j handelspersoneel (van 1695 tot 1531), het hotelpersoneel (van 501 tot 454). het transportpersoneel (van 1651 tot 1512) en de losse arbeiders (van 7708 tot 7495). Het aantal openstaande aanvragen voor mannelijk personeel steeg van 63.556 tot 70.023. waarbij 3714 aanvragen werden genoteerd voor personeel beneden 19 jaar De relatieve werkloosheid was einde Juli het hoogst in Drente met 24 werk lozen per 1000 mannelijke beroepsbe oefenaren en het laagst in Limburg met 5, het rijksgemiddelde bedroeg 8 tegen 7 op 30'Juni. Het aantal als werkloos geregistreerde vrouwen steeg van 3053 tot 3525. even eens in hoofdza- k als gevolg van de af- 's Avonds werd in de met vlaggen en bloemen versierde aula van het Cani- sius-college het congres door kardinaal Feltin als voorzitter van de internatio nale Pax Christi-beweging dan officieel geopend. Voordien echter had de natio naal voorzitter van de Nederlandse sec tie mgr dr B, J. Alfrink, een woord van welkom gesproken. Hierin richtte de aartsbisschop-coadjutor zich allereerst tot kardinaal Feltin: Uw woord, aldus spreker, heeft het ideaal van de vrede van Christus aan de wereld verkondigd en Uw dagelijkse wens en bede is door Uw arbeid alle christenen op te wekken de vredesboodschap van het Evangelie te verstaan, opdat de verscheurde we reld iets mag gaan begrijpen van de vre de, die Christus op aarde is komen brengen als het kostbare geschenk voor al degenen, die zich richten naar Zijn woord. Het is de taak van de Kerk, zo vervolgde monseigneur Alfrink, aan de wereld te verkondigen waar de ware vrede te vinden is, maar het is tegelij kertijd de tragiek van de Kerk, dat de wereld niet luistert en zelfs dat haar eigen kinderen niet altijd haar bood schap verstaan. De Pax Christi-beweging moet in de Kerk en in deze wereld een dubbele taak vervullen: enerzijds aan de wereld verkondigen, dat er geen ware vrede te vinden zal zijn dan gefundeerd op de wetten en beginselen van het Evangelie en anderzijds aan de christenen zelf steeds weer voorhouden, dat naar Gods bedoelingen, christendom en vrede iden tiek zijn en dat iedere christen een vriend van de vrede moet zijn, overal waar hij leeft en werkt. Onder de talrijke geestelijke en wereld, njke autoriteiten bevonden zich o.m. mgr Giobbe, mgr Mutsaerts, mgr Garcia y Goldaraz, mgr M. Keiler van Munster, mgr Pohlschneider, mgr Jos. Baeten en mgr dr Jan Olav Smit uit Rome, prof dr L. J. Beel, vice-minister-president, de Commissaris der Koningin in Gelderland, jhr dr Quarles van Ufford, talrijke mon- seignori uit Nederland, abten en andere kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders, vele hoogleraren van de R.K. Universi teit, leden van het corps diplomatique, het gemeentebestuur van Nijmegen en promotoren van de Pax Christi-beweging in diverse West-Europese landen, onder wie met name genoemd moet worden pater Manfred Hoerhammer uit Duits land. Gespannen aandacht was er voor het officiële openingswoord van kardinaal Feltin, die in een kort, kernachtig en enthousiast betoog de zin van de Pax Christi-beweging uiteenzette. Het ideaal van de vrede van Christus, die gij wenst in U zelf als Uw persoonlijk bezit, maar die gij ook wenst in al uw mede-christe nen, in alle mensen, die gij als broeders en zusters bemint, vraagt de inzet van Uw persoon, vraagt Uw woord, Uw ge tuigenis. Gij zelf moet het levend beeld van de Pax Christi zijn en in Uw per soon vooral zult gij de wereld bekend maken met de vrede van Christus om haar daarmede te verrijken. Wij allen, die een en dezelfde God beminnen, zul len elkaar op de eerste plaats deze Vre de dienen te schenken, maar daarnaast zal ook de wereld moeten ervaren, dat niet in de wetenschap, niet in de diplo matie, niet in de kunst, de techniek of de economie de vrede te vinden is. Die vrede, die blijvende, onvergankelijke vrede, is er alleen in Hem, die de we reld, die elke individuele mens, een he- melwijds perspectief opent. Diepgaand, zo vervolgde de kardi naal, zult gij bestuderen en bediscus siëren wat de taak en de plaats van de Pax Christi in deze wereld is, maar vergeet niet dat van eminent belang daarbij is, het tot ootmoedige confron tatie bereide hart. Dan alleen zal in de studie helder en concreet taak en plaats van Uw beweging in deze wereld en in deze tijd naar voren komen. In ons zelf zullen wij moeten concretiseren, wat in de komende dagen als ideaal zal worden gesteld. Dan zullen wij terug keren naar onze eigen landen met in ons hart de vrede van Christus en dat hart zal ons tot getuigen dwingen. Na de kardinaal sprak prof dr Pierre Brachin als voorzitter van het congres een inleidend woord op het congresthe ma In deze korte toespraak huldigde spreker voornamelijk zijn Nederlandse wereld gewelddadig aan een stelsel als het communisme te onderwerpen. Geen academische weerstand, maar ef fectieve en doeltreffende. Ten tweede, dat het dreigen met wapengeweld niet het middel is dat aan de morele eisen der Kerk voldoet. De duidelijkste uit spraken hieromtrent vindt men in de Kerstrede van dq,Paus van 24 Decem ber 1954. Deze twee eisen, aldus gaat onze redenering verder, zijn niet te combineren, tenzij men ze opneemt in de eis, dat wij een nieuwe politieke orde moeten stichten, die aan de vol gende voorwaarden voldoet. Zij moet de gehele wereld en alle volken gelij kelijk omvatten. Zij moet gedragen worden door een wettig gezag, dat over de middelen beschikt om zonder oorlog, dus zonder militair geweld, zijn beslissingen te doen eerbiedigenver vanging, met andere woorden, van het (bestaande) militaire geweld door politiegeweld, dat zich niet tegen Sta ten, maar tegen misdadige individuen keert. Het initiatief voor de vestiging van dit gezag moet van onszelf uit gaan, De verantwoordelijkheid rust op onze generatie; in eerste instantie derhalve, op die wereldbewoners die nog de gelegenheid hebben hun poli tieke inzichten kenbaar te maken en een daaraan beantwoordende politieke macht op te bouwen. Het document dat wij bedoelen, be rust °P deze zelfde redenering. Het is een allocutie van Kardinaal Feltin van enkele maanden geleden. De kardinaal bevindt zich thans in Nederland, in verband met het Pax-Christicongres te Nijmegen. Wij hopen hem te ont- moeten, als wij daar spreken (over ,,De Kerk en het Federalisme"). Men begrijpt, dat wij er ons dus wél voor hoeden, hem hier en nu inzichten toe te dichten, die wellicht niet de zijne zijn. IV 7" IJ vertalen de desbetreffende pas- w sages, zonder verder enig woord van commentaar onderzijds. Neen. Toch met een enkel woord. Ongeveer gelijktijdig met deZe allo cutie ontmoetten wij de tekst van een gemeenschappelijke verklaring van de Missiebisschoppen van Frans Oost- Afrika en de Togo, waarin, met een enkel woord over het Communisme wordt gesproken. Hier wordt maar één bezwaar tegen het Communisme geformuleerd: dat het erop uit is „schepselen te verenigen onder ont kenning van de Schepper, broeders te verenigen terwijl men begint hun een Vader te weigeren. Kardinaal Feltin spreekt; „Het atoomprobleem heeft twee aspecten, een vernielings- en een wel dadig aspect. „Het grote publiek begint zich be wust te worden, dank zij alle publici- teitsmiddelen van heden, van deze fundamentele keuze, van dit keerpunt in het beschavingsleven „Hoe Zou een bisschop zich niet de tolk maken van die Stem, die, zo vaak, zich heeft doen horen van het balkon van de Sint Pieter om de mensen te bezweren tijdig halt te maken op de weg naar de afgrond? „De Paus veroordeelt de atoomoor log met zeldzame kracht" volgt een aantal citaten. „Maarnooit veroordeelt de Paus de atoom-, bacteriologische en chemi sche wapenen, zonder gelijktijdig een scherpe veroordeling uit te spreken te gen de moderne oorlogen, waarvan zij slechts een toepassing zijn ,,De oorlog als instituut tot regeling van conflicten tussen volken is heden niet meer aanvaardbaar, gegeven de mogelijkheden van arbitrage en poli tieke, economische en culturele schik kingen, die voortkomen uit de ver- keersfaciliteiten. „Nooit" wij onderstrepen: nooit (jamais) „brandmerkt, de Paus de oorlog zonder aanstonds op de taak te wijzen, die zich onze generatie aan biedt, hem (de oorlog) effectief buiten de Wet te stellen. Dat middel is een nieuwe orde, die geschapen, een gemeenschap der vol ken, die georganiseerd, een gezag, dat aan allen opgelegd moet worden met het oog op het universele algemeen welzijn, een gezag, dat beschikt over de bevoegdheden, noodzakelijk voor deze zending, die onontbeerlijk is geworden door de eenwording van de planeet". J. H. C. CREYGHTON S.J. loop van b -.ch 'iaar De geregistreerde; vraag m;.; welijk personeel steeg Pax Christi-vrienden, die zo zei hij van 34.953 p>t 35.763. 1 in hun ijver voor de organisatie van dit congres niet onder wilden doen voor het geen eerder in Lourdes, Assisië, Alten- berg en Einsiedeln werd geboden. De eerste van vijf referaten, waaraan dit congres rijk zal zijn, werd uitgesproken door Paul Lenz-Medoc uit Parijs, die zijn toespraak in het Frans begon om haar daarna in zijn moedertaal, het Duits, te vervolgen. De christen, aldus spreker, moet, en dat leert ons de H. Schrift, enerzijds in de wereld leven, anderzijds de wereld verachten. Daarom is de chris ten vaak een vreemde voor de wereld. De wereld verstaat de Kerk niet en dit niet-verstaan wekt weerstanden-van bei de zijden. Onze tijd is als elke tijd, rijk aan belijders. Maar onze tijd is ook ge kentekend door veel goede wil en niet door vervolgingen alleen. De kloof tus sen weten en geloven schijnt in de laat ste tientallen jaren minder diep te wor den. Er zijn veel tekenen des tijds, die wijzen op onheil. Er is veel donker, maar er is ook veel en hel licht Men kan zeg gen, dat de zin voor het sacrale juist in deze tijd nieuw leven heeft gekregen en is het, zo vroeg spreker zich af. niet al tijd aldus in tijden, waarin geloof en on geloof met elkaar strijden? Prof. Ledoc stelde dan de vraag wat de H. Schrift bedoelt met het woord: de wereld als zij spreekt van de christen, die in de we reld leven moet, maar niet van de we reld zijn moet. Nadat hij in alle uitvoe righeid dit begrip geschilderd had, ab straheerde hij er zich van en zeide, dat wij op de dag van vandaag te maken hebben met de wereld van vandaag. De ze wereld vraagt om kerstening Waarop zouden wij wachten, zo vroeg hij zijn ge hoor? Als er twee bezielden zijn, dat zij dan beginnen, want waar twee of meer in Mijn naam vergaderd zijn, ben Ik in hun midden. Deze twee zullen dan bereid moeten zijn neen te zeggen tegen de weel de van de wereld en ja tegen het offer en het kruis. Nadat dr Brachin deze eerste openings zitting gesloten had, verzamelden zich de ruim. driehonderd deelnemers, afkomstig uit België, Frankrijk. Zwitserland, Span je, Duitsland, Italië. Luxemburg en Ne derland, in gezelschap van vele autoritei ten voor een bezoek aan de feestelijk verlichte stad.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3