Ontgronding van uiterwaarden zoveel mogelijk beperken Geen grote koersveranderingen op beurzen in West-Duitsland ^ven voor hop koffie? h I Met Moccona is een kop lekkere koffie direct klaar Doe méér met KAAS f KRll/NIg JONKER S BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PROF 2 k ALDA STIFT 63 ct 63 ct 36 ct 45 ct oÉi Ir 25 Jaarlijks gaan tientallen hectaren verloren door klei-, zand- en grindwinning Likdoorns Wratten Transpirerende voetenll RUTRANEX geneest! WINSDAf? 9 AUGUSTUS 1955 NSC PAGINA 6 Zand en grind Wettelijke regeling in voorbereiding Op zoek LIQUIDATIE „PASIR KANANGA DE AMERIKAANSE KATOEN- OOGST .df is? STATUTENWIJZIGING R.S. STOKVIS Wat een genot, als er Douwe Egberts Moccona in huis is Een theelepel per kop... heet water er op... en klaar is de koffie. Pure Douwe Egberts kdffie, pittig en volgeurig! In potjes van minstens 35 koppen f 2.45 Thans ook in grote bussen van minstens 140 koppen f 9.15 helpt! Willem ientjes Chocolade Sprits Maft i Selected Biskwie Ban ketb rood jes 7,n/fe/,e waa'deh TOILET VEILINGGEBOUW PLEIN EENDRAGT11.TUINLAAH INBOEDEL VEILING 3 Kijkdagen: 13 Aug. 10-4 uur. 51- SCHIEDAM Haast U! Nog dagen..., Diversen Smetteloze van Lu* Toilet Zeep bewijst haar volmaakte zuiverheid Breng Uw tere huidweefsel alléén in aanraking met intens-zuivere zeep... neem lelieblanke Lux Toilet Zeep! Lux geeft 'n witte weelde van schuim, dat feilloos èn veilig reinigt. Lux laat daardoor Uw huid onbelemmerd ademen". Zo wit - zo zuiver - zo zacht voor Uw huid éïfi? P..>.9T 2 Hoew:l ten aanzien van ongeveer 90 ha Uiterwaard onder Maasdriel en opgenomen in het ruilverkavelingsblok Bommeler- wacrd Oost van particuliere zijde is over wogen tot ontgronding over te gaan ten behoeve van de zandwinning, hebben deze plannen in verband met de kwaützit van he, zand geen doorgang gevonden. Zo antwoordt de minister van Verkeer en Waterstaat mede namens zijn collega van Landbouw Visserij en Voedselvoor ziening, op een desbetreffende vraag van de hezr Droesen, lid van de Tweede Kamer. Op de vraag van dit Kamerlid, of de ministers konden mededelen, welke opper vlak,e landbouwgrond sinds 1950 jaarlijks verloren gaat door ontgronding van uiter waarden, onderscheidenlijk voor klei-, kiezel- en zandwinning, werd door de be windslieden geantwoord, dat ten behoeve van de kleiwinning rond de Rotterdamse Waterweg sedert, 1950 ongeveer 2% ha landbouwgrond zijn verloren gegaan. Over de jaren 19501953 bedraagt dit cijfer voor de uiterwaarden langs het Panrc iensch Kanaal de Neder-Rijn en de Lek ongeveer 33 ha en voor deze gron den langs de IJssel rond 51 ha. Van deze 84 ha is echter nog circa 12ha in meer of mindere mate bruikbaar. Met betrekking tot de kleiwinning langs de Waal beschikken de ministers niet over exacte gegevens. Blijkens niet ambtelijke gegevens werd gedurende 35 jaar in Gel derland gemiddeld 100 ha afgetieheld, waarvan 70 pet weer als cultuurgrond geschikt wordt gemaakt. Deze cijfers heb ben evenwel betrekking op alle zich in dit gebied bevindende uiterwaarden. Naar schatting beslaat ongeveer 5 pet hiervan uit landbouwgrond; het overgrote deel is grasland. In Limburg bedraagt het verlies aan landbouwgrond door kleiwinning in de Maas-uiterwaarden ongeveer 3 M ha per jaar. Het peil van afgraving brengt hier veelal mede, dat na ontgronding gebruik als hooiland mogelijk is. Voor wat de zandwinning betreft, zijn sedert 1950 langs de Rotterdamse Water weg ongeveer 13 ha rondom Dordrecht in de jaren 1949 tot en met 1953 circa 6 ha landbouwgrond verloren gegaan. Voor de oppervlakten langs de Boven- Rijn, De Waal. het Pannerdensch Kanaal, de Neder-Rijn, de Lek en de I-Issel be draagt het cijfer voor zand- en grind winning voor de jaren 1950—1953 rond 85 ha. Een splitsing naar de aard van het eisen geen gevolg zou worden gegeven, gewonnen materiaal is voor deze gebieden niet mogelijk als gevolg van de gelaagd heid van de grond. Naar schatting zou men kunnen stellen, dat in 33 ha zand en in 52 ha zand en grind is gewonnen. Door de zandwinning in de Limburgse Maas-uiterwaarden tussen Bergen (L.) en Hedel gingen in de jaren 19501954 onge veer 30 ha per jaar verloren. De grindwinning eiste in de jaren 1950 —1952 langs de Maas tussen Venlo en Stevensweert ongeveer 28 ha per jaar. Nadien zijn ook uiterwaarden in Obbicht, Itteren en Eysden in exploitatie genomen, zodat het totaal tot ongeveer 30 ha per jaar is gestegen. De geen grind bevatten de bovenlagen en de bij de grindaanwin- ning mede gebaggerde onverkoopbare specie worden aangewend om cultuurgrond terug te winnen. Nadat de ministers er op hebben ge wezen, dat het inderdaad van groot be lang wordt geacht, dat vermindering van het landbouwareaal zoveel mogelijk wordt beperkt, delen zij op de betrokken vraag van het kamerlid mede, dat in de provincies, welker gebied in mindere of meerdere mate bij de ontgrondingen is betrokken, in de laatste jaren ontgron dingsverordeningen zijn vastgesteld, bij de toepassing waarvan het provinciaal bestuur verplicht is met alle belangen dus ook met het landbouwbelang re kening te houden. De omstandigheid, dat in deze verordeningen beroep op de Kroon mogelijk is, draagt mede bij tot een zo juist mogelijke afweging van be langen. Inmiddels wordt, zoals bekend, een wettelijke regeling van de ontgron ding voorbereid, waarbij de algemene be ginselen voor het gehele land tot uitdruk king zullen komen. De ministers zijn met de heer Droesem van oordeel, dat alle krachten moeten worden ingespannen om terreinen te vin. den, waar een of meer der genoemde grondstoffen op economisch verantwoor de wijze zijn te winnen en waar geen of althans minder schade aan landbouw grond zou worden aangericht. Ten einde de zandwinning in de uiter waarden zoveel mogelijk te beperken is door de Rijkswaterstaat een onderzoek ingesteld, of de benodigde hoeveelheden beton, en metselzand elders te verkrij gen zijn. Bij dit onderzoek is gebleken, dat zich langs de Oostzijde van de Maas, in de gemeente Bergen uitgestrekte ter reinen bevinden, welke goed metsel, en betonzand bevatten, in grote hoeveelhe den en voldoende voor een onbepaald aantal jaren. Exploitatie tegen een rede lijke prijs schijnt hier mogelijk, doch ver eist een organisatorische voorbereiding in het bijzonder ten aanzien van de uit voering van werken ter ontsluiting van deze terreinen. Deze organisatie is op verzoek van het provinciaal bestuur van Limburg overgelaten aan de gemeente Bergen en wordt door deze gemeente en een door het provinciaal bestuur ingestel de commissie voorbereid. Door de Staatsmijn Maurits is een pers leiding aangelegd naar Stevensweert, waardoor slik, afkomstig uit dit bedrijf, naar de ontgrindingen wordt aangevoerd tot een hoeveelheid van meer dan 200.000 ton per jaar. waarmede tot de terugwin ning van landbouwgrond wordt bijgedra gen. Voorts wordt de mogelijkheid bestu deerd ook de mijnsteen, welke in grote hoeveelheden moet worden afgevoerd aan '•aanvulling van putten. Hier- waterstaat nog „aatsmijnen wor- te wenden voor de door ontgrinding or omtrent zal door dr nader overleg met den gepleegd. De Landbouw Mij „Pasir Kananga" heeft aandeelhouders voor een buitenge wone vergadering bijeengeroepen op Woensdag 17 Augustus te Amsterdam. De agenda vermeldt als punten van behande ling; voorstel tot liquidatie der vennoot schap en benoeming van een ldquidateur. Het oogstrapportbureau van het Ameri kaanse departement van landbouw maakt in haar tweede oogstrapport van het sei zoen 1955 de volgende ramingen bekend, terwijl het bureau voor de statistiek van het departement van handel haar eerste ontkorrelingsrapport van het seizoen pu bliceert. I. II. III. IV. 1955 12.728 84 367 0 313 1954 Slot13.679 78 341 0 388 1953 slot16.465 79 324.2 346 1952 slot15.139 75 79.9 176 1951 slot15.149 76 69.4 4 1950 slot10.014 75 69.0 83 1949 slot16.180 80 281.8 298 I. Productie in balen van 500 lb. (in lOOOen). II Stand van oogst op 1 Aug. (in pet.) III. Opbrengst per acre ((in pounds) IV. Ginnings tot 1 Aug. in running bales (in lOOOen). De president van de Franse republiek en afgelopen weekeinde werd geboren. De mevrouw Coty, kijken met belangstelling moeder is mevr. Jeanine Lemarechal, een naar hun eerste achterkleinkind, dat het kleindochter van de Coty's. 4v>-_- De afgelopen week vertoonde, wat de Duitse beuzen betreft, geen hoogtepun ten. Afgezien van enkele uitzonderingen waren de koersveranderingen, in verge lijking met liet slotniveau van de vooraf gaande week, slechts maximum 4 punten winst en verlies. De plotselinge verhoging van het disconto van 3 tot 3 pet bete kende geen schok voor de markt, daar het merendeel der effectenaankopen ge heel betaald was. Op de obligatiemarkt kwam echter enig materiaal, in het bijzonder in overheids- leningen en fondsen met belastingfacili teiten, los. Het aanbod kon echter op licht verlaagde koersen vlot worden on dergebracht. De a.s. reis van Adenauer naar Moskou bracht tijdelijk nog eens de op het Oosten georiënteerde fondsen op de voorgrond, maar de omzetten waren gering. Met uitzondering van Casella, die tij delijk tot 380 pet stegen, brokkelden de Farben-opvolgerfondsen licht af (3% a 3% pet). Op basis van de huidige koer sen zouden volgens het overzicht van de Rheinisch-Westfalische Bank, Düsseldorf, chemische fondsen de aandacht verdie nen, daar na de stille handel als gevolg van het seizoen, bij de nog steeds gunstige gang van zaken op de Westduitse beurzen weer op vastere koersen, in het bijzonder voor de leidende fondsen, zou kunnen worden gerekerid. Siemens en Halske gew. aand. konden zich niet handhaven en verloren 2 punten tot 295%, A.E.G. waren aanvankelijk 4 punten hoger, doch sloten op 305% 1). R.W.E., die lange tijd tussen 222 a 224% geschommeld hebben, konden tot 240 pet 15) aan trekken, en sloten op 236 pet. Deze koers stijging was geen verrassing. Bij een kapitaal van Dm 246 millioen heeft deze N.V. in zes jaren Dm 1572 mil lioen geïnvesteerd, waarvan Dm 837 mil lioen door verdiende afschrijvingen wer den gefinancierd. De aandelen Rheinische Baunkohle, die nauwe relaties heeft met de R.W.E., konden na het bekend worden van het omwisselingsaanbod der R.W.E. (7 R.W.E. voor 5 Rheinische Braunkohle) sterk monteren tot 313 288). Conti Gas liep van 311 tot 299 terug. Van staalwaarden sloot Mannesmann nauwelijks veranderd. Rheinstah] was 5 punten lager. In tegenstelling met de al gemene tendens was Guszstahlwerk Wit ten vast op 276 (260). Ook bij de kapitaalverhoging van VVin- tershall kon weer het feit geconstateerd worden, dat veruit het overgrote deel van aan deelhouders van hun claimrecht ge bruik maakt en op de nieuwe aandelen inschrijft. De claimwaarde bleef echter met 39% 40% pet. beneden de theore tische waarde. De koers der oude aan delen liep in het begin van de week tot 315 tot 305 pet. terug. Toen het fonds ex claim werd verhandeld kwam grote vraag aan de markt, waardoor het aandeel op één dag met 17 punten monteerde en op 282 pet. een deel van de claim weer in haalde. Voor banken bestond nog steeds be langstelling, zodat slechts een deel van de vraag kon worden bevredigd. Op de obligatiemarkt ziet men met be langstelling de 5% pet. lening van de Bundespost tegemoet waarop van 15 tot 20 Augustus 1955 tegen 98 pet. de in schrijving open staat, vooral nu niet slechts het disconto, doch ook de mini mum reservepercentages der banken ver. hoogd. Bij de obligatiën waren de koers veranderingen slechts klein bij betrekke lijk geringe handel. A.E.G. Badische Anilin (ex claim) Bemberg Castella Conti-Gummi Daimler-Benz Demag I. G. Farben Liquis Farbenfabriken Bayer Farbwerke Hoechst Hoesch Mannesmann A.G. R.W.E. Siemens Halske Ver. Stahlwerke Liquis G eisenberg Phönix-Rheinrohr August Thyssenhütte Dortmund-Hörder Hüttc Klöckner-Werke AG. 19.7 1955 5.8 1955 304% 305% 234 230% 115 116 379 380 290 288 382% 375 270 269 51 51% 279% 276% 233% 230 174% 172% 194% 195 224% 236 297% 295% 6% 6% 167% 164 188% 186 203% 203% l 154 152 181% 179 In aansluiting aan het bericht van Za terdag, volgens hetwelk R. S. Stokvis Zonen zal overgaan tot de uitgifte van ca 5 millioen aandelen tegen 150 pet, kan worden gemeld, dat op de Vriidag 12 Augustus a.s. te houden buitengewone ver gadering van aandeelhouders een statu tenwijziging aan de orde zal komen o.a. inhoudende verhoging van het maatschap pelijke kapitaal van 25 tot 50 millioen. Douwe Egberts Moccona fASh Publicatie Ned: Zuivëlbureau - Den Haag Vraagt Uw drogist. 200 gram van 72 voor 250 gram voor Ik gebruik Lux Toilet Zeep, er telt de MG. M. ster Lana Turner. Ztj speelt o.a tn The True and The Brave 250 gram voor Vrijdag 12 en Zaterdag 13 Aug 16 ct per stuk voor B Op Dinsdag 16 Augustus en volgende dagen, aanv. voorm. 10 uur, t.o.v. Notaris A. S. H. A. BLA1SSE: Moderne en antieke meubelen uit div. Inboedels, w.b. fraaie bankgarntturen, zit- en slaapkamer- ameubi., talrijke losse meubelen, kruissnarig; J piano „L KIRSTEN' vleugelpiano „FR. EHRBAR' M Empire kieppureau met jalouzlekastje; wegens liquidatie: uit directiekamer een zeer fraai mo- _1 dern mahonie bureau met bijpassende meubelen I „RECORIION" dlctafoon, 3 z.g.a.n. schrijfmachines „REMINGTON", „ZETA", „OLIVETTI"; Karpetten lopers, bedden, dekens, schilderijen, kunstvoor werpen, enig antiek, luxe- en huish. art., 2 koel kasten, enz. Vrijdag 12 en Zaterdag Maandag 15 Aug. 1U2 uur N.B. Dagelijks kunnen goederen worden lngezon- ja den of op verzoek aan huis worden afgehaald- B B i Verkrijgbaar bij Uw drogist. mm zu wooraen ou cis, wuord meet S ets extra, tot een maximum van öu wourden DO vooruitbetaling Personeel gevraagd Gevr. winkeljuffrouw, Ban ketbakkerij J. de With, Rot- terdamsedijk 244, Schiedam, Tel. 68543. Op de drukkerij van dit blad kan geplaatst worden een flinke jongen 14-17 jaar. Bij gebleken geschiktheid Is vak opleiding aanwezig. Aanmel den; Kortenaerstr. 1. R'dam. t/m 3 Sepf. Rotterdam Handel en Bedrijf Het nieuwste schoenenperser in de vorm uwer voeten met de allernieuwste speciaalma- chines. Werkschoen, flets- en actetassen enz. Naaien met grove draad (elke kleur) on verslijtbaar. Rep. lerenkleding Gebr. Simons, Tel. 6684U. Broersveldhal 12. Inlijsten van platen en foto's en aquarellen, schilderijen, scherpe prijzen en toch 2 jaar garantie. C. van Loenen, Dam 41-43. Tel. 66192. Showroom Vlaardingerstraat 6. Passpiegels 120 x 30 cm f 12.75 120 x 36 cm f 14.75, 80 cm rond f 17.compl. geplaatst. Geslepen ruiten voor sluitdeu- ren. Glasplaten enz. v. Loo- pik's glasindustrie, Boterstr. 39, Tel. 68945. Rotan clubjes. Rotan tafels mooie keus bij Plate, Gr. Markt 21, Schiedam. Nog 3 plaatsen vrij voor onze prachtige 3-daagse tourlng- cartocht op 15, 16 en 17 Aug. door de Belg. Ardennen, Elfel- gebergte en langs de romanti sche Rijn f 55- p.p. Ook voor 29, 30 en 31 Aug. nog enkele plaatsen over. Inlichtingen Relsadviezendienst v. Katho lieken St. Chrlstoffel, Span- gensekade 111 d, Rotterdam, Tel. 36061. LTZ «.210.160.54 f ''I -v.-' 15. Amper waren de eivolle tribunes be komen van de schok, of ze kregen een nieuwe sensatie te verwerken. Weer pikte Karei Kleuntjes de bal op en weer passeerde hij de hele achterhoede, die daar niet van terug had en op weergaloos knappe wijze uiteengerafeld werd tot een zielig hoopje vodden van wat eens een ondoordringbaar afgrendelingssysteem had geleken. Wij hoeven daar werkelijk niets aan toe te voegen. Het Engelse elf tal zakte als een kaartenhuis in elkaar, want het ging nu achter elkaar van drib bel, schot, boem, goal. De laatste minuten van de wedstrijd werden door Karei Kleuntjes goed gebruikt en het bleek al gauw, dat hij met de ene goal zijn kruit niet verschoten had. Karei maakte er nog vijf goals bij, doch zijn zevende doelpunt moest afgekeurd worden, omdat de scheidsrechter niet in staat was te con stateren of de bal nu wel of niet in het net was geweest. Dit schot was vermoe delijk wel het hardste schot uit Karel's hele voetballoopbaan, want het ging als een kanonskogel dwars door het net. Dan zit-ie! zal nu een ieder geneigd zijn op te merken. Jawel, ge hebt gemakkelijk pra ten. Constateer dat maar eens als scheidsrechter, als de bal niet meer terug gezien wordt. Maar goed. het eind van het liedje was dus, dat de voorlopige bondsploeg met zesvier won en dat alle goals gemaakt waren door Karei Kleun tjes. Het publiek op de tribune ging te keer als gekken, doch de twee Italianen weenden dikke tranen van sportgeluk en voetbalontroering.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 8