Massale actie der Westduitse vakbonden DRIE DODEN IN DEN HAAG Gevaren van atoom-straling Geval van Japanse vissers kwam niet ter sprake Duitser stal jacht uit haven te Schiedam 17 AUG. '55 Duitse gevangenen worden in Oeral bijeengebracht Fiscus en huurders moeten een veer laten vijfdaagse Onderhandelingen over werkweek Russisch nieuws voor Amerikanen In Genève bestudeerden geleerden Donderdag 11 Augustus 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Jongeman met varende buit tussen pieren van de Hoek aangehouden Vreemd gedoe wekte argwaan Helicopterterrein voor B.P.M. te Pernis? Zo'n schrokkerige meeuw Bonn hoopt weer op terugkeer Nieuwe formateur in Pakistan WEERBERICHT „Verkapte loonsverhoging' Vitwisseling atoomgegevens in Genève Reeds zeven dodelijke ongelukken sinds 1 Augustus Lichten ontstoken Over zee naar Duitsland Loterij Kerkbouw Schijndel. 5 Series van elk 2000 loten a f 25. Voor f 67.000.— aan prijzen, w.o. 5 FIATS 1100 DE LUXE ad f 6500.—; 5 PHILIPS-TELEVISIE APPAIIATEN met elk één antenne ad r 1245. 5 PHILIPS RADIO'S met automatische platenwisselaars ad f 1095.— en 185 ANDERE WAARDEVOLLE PRIJZEN. Trekking derde serie 17 Augustus 1955. Tans van 1 op 50 Genetisch effect onbekend CW-W-Ns De weerverwaehting van het K.N.M.I., geldig tot Vrijdagavond, luidt: Overwegend zonnig en vrij warm met kans op onweer. Matige Noord-Oostelijke wind. Vrijdag 12 Augustus: Zon op 5.19, onder 20.14. Maan op 23.56, onder 16.03 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De eerste onderhandelingen tussen De verkorting van de werktijd onder- iir i -x gronds tot zeven uur had bij hen voor- Westduitse werkgevers en vakbond- j slecMs a]f. gebaar yaJn solidari. leiders over de mogelijkheid van de in- j mej- andere vakbonden hebben Voering van de vijf-daagse werkweek de mijnwerkers de rangorde omge- ZUllen nog deze maand plaats vinden, j keerd. Daar bovendien ook de eis van Daarmee krijgt de reeds lang door het Westduitse vakverbond gevoerde pro paganda voor de veertig-uren-week een nieuwe activiteit. Wanneer men afgaat op de volhar ding, waarmee de vakbonden hun eisen stellen en de beslistheid, waarmee de industrie deze verlangens op dit mo ment van de hand wijst, dan kan men bewogen maanden tegemoet zien. Juist in de laatste dagen zijn talrijke waar schuwingen geuit, dat het een illusie zou zijn te geloven, dat een verkorting van de werktijden zou kunnen worden uitgevoerd zonder dat deze een prijs beweging ten gevolge zou hebben, die tenslotte ook ten koste van de arbei ders zou gaan. De onderhandelingen, die voor deze maand zijn aangekondigd, betreffen de mijnindustrie, juist die industrie, die in West-Duitsland nog altijd in een relatief ongunstige situatie verkeert en die tot dusver dan ook de grootste moeite had om de algemene loonbewe- gingen van de laatste jaren mee te ma ken. De Duitse mijnwerkers hadden tot dusverre de vijf-dagenweek niet als nummer één op hun verlanglijst staan mark per ton, maar daarnaast ver wacht men een teruggang der pro ductie, die het nodig zou maken nog meer dure Amerikaanse kolen in te voeren. Men rekent zelfs op een uitval van 20 millioen ton, wanneer' inder daad de vijf werkdagen nog tot zeven uur zouden worden beperkt. Ook de metaalbewerkers hebben op nieuw een verlengd weekeinde geëist. Zij deden dat aan de vooravond van nieuwe loononderhandelingen, waarbij zij liefst twaalf procent meer eisen. Een aantal geleerden heeft Woensdag kuiten de conferentiezaal te Genève ge- Kevens uitgewisseld over de bouw van atonmreactors. Het resultaat was, dat britse, Amerikaanse en Russische afge vaardigden van elkaar ..belangrijke nieu we ontwikkelingen op dit gebied" verna men. aldus heeft een der gedelegeerden medegedeeld. De Russische wetenschapsmannen ver strekten gegevens, die tot nu toe geheel nieuw waren voor het Westen, en omge keerd verkregen zij voor hen nieuwe in lichtingen over het werk in het Westen. De uitgewisselde kennis zou leiden tot grote verbeteringen in de bouw van atoomreactors, die in de toekomst het grootste deel van de electriciteit in de Wereld moeten gaan leveren. In kringen van de Franse delegatie is vernomen, dat Frankrijk binnenkort aan de Loire zijn eerste atoomkrachtcentraie 2al bouwen met een vermogen van 60.000 kw. Deze centrale zal in 1959 klaar zijn. Een tweede centrale, die in 1960 gereed Zal zijn, zal in Algerije gebouwd worden. Vooraanstaande Russische bladen heb ben Woensdag foto's en lange artikelen gewijd aan de eerste atoomkrachtcentraie in de Sovjet-Unie. Dit is de eerste keer, dat dergelijke uitvoerige gegevens in de Russische per, verschijnen. Buitenlandse correspondenten hebben tot dusver nog Seen toesteming kunnen krijgen voor een bezoek aan de centrale. Een van de wei nige buitenlanders die haar gezien heb ben, is premier Nehroe van India. hogere lonen boven het Ruhrgebied blijft zweven in de metaalindustrie zijn de besprekingen daarover reeds begonnen ziet het er naar uit, dat de vakbondleiders op weg zijn te trach ten „op drie bruiloften tegelijk te dan sen", zoals een industriële leider het dezer dagen uitdrukte. Mijnwerkers staan sterk De Westduitse mijnwerkers staan in zeker opzicht sterk met hun eisen. Het probleem der arbeidskrachten is sedert tien jaren het meest zorgwekkende voor de mijndirecties. Moeizaam wor den maandelijks in heel Duitsland nau welijks drieduizend nieuwe mijnwer kers aangeworven. Daar staat tegen over, dat in de laatste maand niet min der dan vierduizend man de mijnen verlieten. Het verloop onder de mijn werkers is zo groot, daar de loonver- schillen met andere beroepen geen te genwicht meer vormen tegen de eisen, die aan de „kumpel" worden gesteld. Ook de indruk der hoge ongelukken- cijfers aan de mijnen speelt daarbij een rol. Sedert 1945 zijn in het Ruhrgebied drieduizend mijnwerkers het slacht offer van hun beroep geworden. Tal van jongelieden, die zich voor de mijnen laten werven, doen dit dan ook alleen maar met de bedoeling zich in het Ruhrgebied te kunnen vestigen om daar dan zo snel mogelijk een van de voor het grijpen liggende arbeidsplaat sen in andere bedrijven te bemachtigen. Nu is de mijnindustrie wellicht de laatste, die zich vérstrekkende experi menten kan permitteren zonder daar bij algemene prijsstijgingen te veroor zaken. Reeds nu beklagen de Duitse mijndirecties zich over geringe renta biliteit van hun bedrijven. Niet alleen rekent men bij de invoering van de veertig-urenweek in de mijnen op een stijging van de kolenprijs met 3.70 De verhoudingen liggen hier anders. De ondernemers hebben dan ook in het algemeen het lange weekeinde niet principieel van de hand gewezen. Zij menen echter, dat de tegenwoordige conjunctuur geen algemene verkorting van de werktijd toestaat en beschou wen de eis van de vrije Zaterdag als het streven naar „een verkapte loons verhoging". Behalve mijnwerkers en metaalarbei ders, hebben nu ook overheids- employé's en spoorwegarbeiders hun eisen ingediend. Zij wensen hogere lonen, evenals de vakbonden der che mische, papier-, ceramische, textiel- en confectie-industrie. Men verwacht, dat ook het personeel der P.T.T. zich bij de massale actie zal aansluiten. Den Haag schijnt zijn triest record het is de stad met het meest aantal on gelukken in ons land te willen hoog houden. Gisteren zijn twee dames en een heer weer 't slachtoffer van 't verkeer ge worden. Daarmede is het aantal doden tengevolge van een verkeersongeluk sinds 1 Augustus in de Residentie gestegen tot zeven. Omstreeks tien voor drie werd de 87-jarige mevrouw M. J. M.A. uit de Van Slingelandtstraat te 's-Gra- venhage, toen zij de Stadhouderslaan te voet overstak, aangereden door een per sonenauto, die werd bestuurd door de 47- jarige M. van H. uit Den Haag. De voet gangster stak, naar de politie mededeelt, onvoorzichtig over. Zij kreeg onbekend letsel en werd naar het ziekenhuis aan de Zuidwal vervoerd, waar zij kort na aan komst is overleden. Het andere ongeluk gebeurde later op de middag, n.l. om tien over vijf bij het Valkenbosplein. De 60-jarige mevrouw M. M. B.—J. uit Bergen op Zoom is, toen zij uit de motorwagen van tramlijn 3 stapte, terwijl de tram juist weer in beweging kwam om bij de halte te stop pen. gevallen en tussen de motorwagen en de aanhangwagen terecht gekomen. Zij kreeg ernstig letsel, werd naar het ziekenhuis aan het Westeinde vervoerd en is daar overleden. De tram hield bij de voor het Valken bosplein aangebrachte lichtsignalen stil en de bestuurder wachtte op een teken van de verkeersagent om door te kunnen rijden en de tram naar de halte te laten gaan. De zuster van mevrouw B.J. wilde haar volgen. Op dat ogenblik trok de tram op met het gemelde gevolg. 's Avonds omstreeks vijf minuten voor half zeven had het derde ongeluk plaats op de Benoordenhoutse Weg, ter hoogte van de tankgracht; een botsing tussen de 25-jarige P. S.' uit Katwijk aan Zee, die op een bromfiets in de richting Wasse naar reed en de 23-jarige mej. A. A. A. van L uit Honselersdijk, die per riets in de richting van de binnenstad van Den Haag reed. Beide kwamen te vallen. S. liep een schedelbasisfractuur op. Hij werd naar het ziekenhuis Bronovo vervoerd en is daar een uur later overleden. Mej. Van L. liep een buil aan haar hoofd en schaaf wonden op; zij werd ter plaatse verbon den en kon daarna op eigen gelegenheid naar huis gaan. Vermoed wordt, dat S. plotseling naar links is uitgeweken en daardoor in bot sing is gekomen met de hem tegemoet- rijdende mej. Van L. Welke gevaren voor de gezondheid en de veiligheid der bevolking in het alge meen en voor die van het personeel van kernreactors en atoomkrachtcentrales in het bijzonder zün zT verbonden aan het gebruik van atoomenergie voor vreedzame doelen? Met deze vraag, waarover ook, zoals door ons gisteren gemeld, door de Internationale Arbeidsorganisatie een uit voerig rapport is aangeboden, heeft de internationale conferentie over atoom energie te Genève zich Woensdag uit voerig bezig gehouden. Het gevaarlijkste element, verbonden aan het gebruik van kernreactors, is de grote dosis radio-activiteit, die zich daar in kan bevinden. Grote reactors kunnen radio-actieve splitsingtproducten bevatten in hoeveelheden, overeenkomend met dui zenden kilo's radium. Niet al deze produc ten zijn zo gevaarlijk als radium, maar wel dragen zij bijna all'3 bij tot vergroting van het algemene gevaar. Om dit gevaar te verkleinen kunnen twee methoden worden toegepast: het ver wijderen van de producten terwijl de reactor in bedrijf is of het beperken van de mogelijkheid, dat deze producten uit het apparaat en eventueel zelfs naar om liggende plaatsen ontsnappen. De Ameri kaanse geleerde, dr C. Rogers MacUllougb vergeleek dit gevaar met dat van „het produceren van ontplofbare en zwaar ver giftige stoffen onder één dak". „Zelfs als een technisch ongeluk met een reactor betrekkelijk goed afloopt en niemand er bij gedood wordt", zei hij, „kan het nodig zijn een grote stad geheel te ontruimen en alle wateren van een uitgestrekt ge bied onbruikbaar te verklaren, terwijl het terrein van de reactor zelf waarschijnlijk jarenlang niet zal mogen worden betreden. Ook nadat reactors b.v. tien jaar lang zonder storingen in bedrijf zijn geweest, moet men er nog even voorzichtig mee omgaan als op de eerste dag. De 27-jarig'e Duitse monteur S. F. von K. uit Viersen heeft liet gister- nacht klaar gespeeld een conijilete hoot uit de Wilhelminahaven van Schiedam te stelen. Met de vijftien nieter lange blauwe „Aldebaran" van dr heer D. de Lange uit Vlaardingen, eigenaar van een oliegocdfabriek, oer hij dc Nieuwe alcrweg op, maar verder dan de pieren van Hoek van Holland is dc waaghals mot zijn varende buit toch niet gekomen. Een chauffeur van een watertaxi, die toevallig getuige was geweest van de diefstal, had direct de Rijkspolitie te water te Vlaardingen gewaar schuwd. Men voer met een loodsboot van de Hoek uit en slaagde er in de Duitser nog binnen dc pieren aan te houden. Met vrachtwagens vertrokken dezer dagen de laatste Russische bezettings troepen uit Wenen. Overzicht van de Matzleinsdorjer-Platz met enige Rus sische auto's op weg naar het station. Van deze unieke diefstal konden wij in een onzer edities van gisteren reeds het en en ander melden. Nader vernemen •ve nog het volgende. Een schipper van een watertaxi zag die ïacht tussen twaalf en een uur rond het acht een vreemd gedoe met een kano. Dit wekte zijn argwaan en hij waar- chuwde de Rijkspolitie te water te Gaardingen, die op haar beurt de eige- iaar van het jacht opspoorde. Deze gin? ;aar de jachthaven en toen bleek zijn joot verdwenen te zijn. De Rijkspolitie tad echter geen bemande politieboot ge- eed liggen en zo werd de gemeentepoli- ie van Rotterdam te Hoek van Holland ngeschakeld. Deze begaf zich aan boord van de afhaalboot „Spiering" van het 'nodswezen en men toog op onderzoek uit. Ook de eigenaar van het jacht, die inmiddels per auto langs de Nieuwe Wa terweg was gereden en te Hoek van Hol land was aangekomen, ging mee. Om kwart voor vier kreeg men de „Al debaran" ter hoogte van de Berghaven te Hoek van Holland te pakken, aan de zui- lelijke kant. doch nog binnen de pieren, □e Duitser had de motor van het jacht angezet, de fok stond bij en de lichten varen ontstoken. Het was op dat ogen blik niet druk op de Waterweg; het weer was goed en er stond weinig wind. De Duitser werd, nadat het jacht gepraaid was, gearresteerd. Hij was in het bezit van een paspoort. De „Aldebaran" werd naar Hoek van Holland teruggebracht. In de loop van de dag werd het jacht door de R.P. 2 naar Vlaardingen gesleept, waar men om ongeveer twee uur arri veerde voor het bureau van de Rijkspo litie te water. Aan boord van de R.P. 2 bevonden zich de Duitser en de kano, waarmee hij naar het jacht was geped deld. Direct na aankomst werd von K. aan wal gebracht en in bewaring gesteld. Hij hield een hand voor het gelaat, toen fotografen een plaatje van hem wilden maken en hij mnakte zelfs een slaande beweging naar een van hen. De schipper van de politieboot, de heer J. Beeke, vertelde, dat de jongeman met Advertentie! Het gestolen jacht op sleeptouw OestelIingswUzen: Per Giro f 25.— >p giro 548604 t.n.v. Pastoor der 'arochie van O.L. Vrouw te Ichijndel; per telef. K 4100-8082, postwissel, telegram of brief aan Drs Fons Raaijmaakcrs, Kerkstraat 16, Vught, waarna toezending voorzover nodig onder rembours. Goedgekeurd bij beschikking van de Minister van Justitie dd. 15 April 1955, 2e Afd. A no. L.(> 540/158. Va Duitse jongeman, die m een zeiljacht had gestolen, schaamde zich toch wel wat, toen hij in Vlaardingen werd opgebracht. De Britse atoomgeleerde dr W. G. Mar- ley wees er op, dat een reactor-ongeluk, zelfs als het niet meer slachtoffers zou maken dan een ontploffing in een fabriek van chemicaliën, wel veel langer een storende invloed zou hebben op het dage lijkse leven in woonplaatsen van de na burige bevolking. Radio-activiteit kan niet, zoals de meeste chemische giften, geneutraliseerd worden en het staat niet vast, hoeveel men kan bereiken op het gebied van ontsmetting. Dr Marley vond het evenwel niet nodig reactors alleen op ver verwijderde plaatsen te bouwen. Hij was ervan overtuigd dat het, door vast te houden aan gezonde veiligheidsnormen bij het ontwerpen, bouwen en laten functionneren van een atoomcentrale, mogelijk is de omvang van ongelukken binnen de perken te houden. Een andere Britse geleerde, dr J. F. Lautit, lichtte toe, dat de uitstraling in vloed kan hebben op het bloed en de bloedvormende organen, kan leiden tot de vorming van kankergezwellen en catarac ten en de vruchtbaarheid ernstig kan schaden. Het laatste noemde hij „een zeer ernstig gevaar, waaromtrent door proef nemingen op muizen op het ogenblik ge gevens worden ingewonnen. Er is evenwel nog vrüwcl niets bekend over het moge lijke genetische effect van uitstraling op mensen. Alle gegevens in dit opzicht zijn afkomstig van proefnemingen op dieren, planten, schimmels, bacteria en zelfs virussen. „Wij kunnen slechts gissen naar de verhouding, waarin deze gegevns ook voor d'2 mens geiden", aldus Lautit. Het enige concrete geval van slacht offers van uitstraling, dat door hem werd aangehaald, betrof een storing m een Amerikaanse experimentele reactor in 1952, waarbij vier laboratorium-employé's aan neutron- en gamma-stralen werden I blootgesteld. Bij deze vier patiënten, die slechts enige seconden aan de straling blootgesteld waren, konden abnormale verschijnselen vijf maanden na het onge- i val en bepaalde veranderingen in de samenstelling van het bloed zelfs nog na twintig maanden worden vastgesteld, hoe wel alle patiënten zich toen vijf weken na het ongeval weer goed voelden en hun werk konden hervatten. Waarnemers van de conferentie merk ten Woensdagavond met enige verwonde ring op, dat het ernstigste recente geval, waarin mensen blootgesteld zün geweest aan radio-actieve stoffen, nl. dat van de Japanse vissers, tot dusverre bij de ver handelingen over dit onderwerp geheel buiten beschouwing is gebleven en dat het resultaat van de medische waarnemingen op de Japanse vissers verricht niet aan de conferentie schijnt te zün verstrekt- Volgens Het Vrije Volk zou de Ba taafse Petroleum Maatschappij op haar terreinen te Pernis (Rotterdam) een eigen helicopterhaven krijgen. Deze tweede heliport op Rotterdams grondge bied zou dan in de nabije toekomst in gebruik worden genomen. Men verwacht, aldus het blad. dat deze helihaven, welke vooralsnog geheel voor privé-gebruik voor de B.P.M. bestemd zou zijn. tege moet zal komen aan de verlangens van de maatschappij ten aanzien van snelle verbindingen met geheel Europa. Van een geregelde lijndienst naar dit terrein zou echter geen sprake zijn. De helihaven zou worden aangelegd aan de voorzijde van het thans verrijzende, tien verdiepin gen hoge nieuwe kantoorgebouw van de B.P.M. Naar wjj van de zijde van de directie van de B.P.M. vernemen, ligt er welis waar een open terrein voor het nieuwe kantoorpand, doch ten aanzien van de bestemming ervan is nog niets defini tief bepaald. Onder de mogelijkheden welke dit terrein biedt, ziet men ook die van een privé-helihaven, zo deelde men ons mede. Bij verwezenlijking van deze mogelijk heid zou de B.P.M. het eerste bedrijf in ons land zijn. dat over een eigen heliport beschikt. het jacht waarschijnlijk over zee naar Duitsland had willen varen. Wel staat echter vast, dat zijn opsporing en aanhou ding verzocht was, omdat de Duitser in de nacht van 6 op 7 Augustus j.l. een ka juitmotorjacht in de omgeving van Dor drecht had gestolen, dat echter terugge vonden werd. Toen hij in Schiedam het jacht ging stelen, was hij van Rotterdam gekomen. Het is niet bekend, of hij in Duitland iets op zijn geweten heeft. Met de bewuste kano was hij uit Duitsland komen va ren. Het vaartuig zou zijn eigendom zijn. Hij had bagage bij zich, doch onvoldoen de voor een reis «ver zee naar Duitsland. Levensmiddelen waren er niet aan boord en ook had von K. deze niet meegebracht. Bij zijn aanhouding heeft hij niets ge zegd. Een paar jongetjes, die te Bols- ward in de stadsgraoht aan het hengelen waren, hebben een avon tuur beleefd, waarover ze nog lang na zullen praten. Een van hen ving een vis. die hij weer in het water wilde gooien. De „vlie gende vis" werd in zijn vlucht echter gevangen door een zee meeuw die juist boven de gracht cirkelde op zoek naar buit. De vis bleef echter in het keelgat van de vogel zitten en de meeuw kwam door ademnood in het water te recht. Met de hengel hebben de jongens de vogel naar zich toege haald en toen het hen niet gelukte de vis uit de keel van de vogel te verwijderen, zijn de met de meeuw naar een dierenarts gestapt, die ..operatief' heeft ingegrepen en de vogel, die reeds dreigde te stikken, van zijn last heeft bevrijd. Hierna gaven de jongens de mede- vissende meeuw zijn vrijheid terug. De waarnemende gouverneur-ge neraal van Pakistan, Mirza, heeft Tsjoedri Mohammed Ali, leider van de parlementsfractie der Moham medaanse Liga en minister van financiën in het zakenkabinet, dat Pakistan thans bestuurt, verzocht een nieuwe regering te vormen. Moham med Ali heeft de opdracht aanvaard. De hoop, dat binnen korte tyd de nog in de Sovjet-Unie gevangen gehouden Duitsers zullen kunnen terugkeren, is in de Bondsrepubliek herleefd. Mededelingen vanuit Rusland teruggekeerde Oostenrü- kers, verklaringen van leidende Oost- Duitsers en inlichtingen van 't Westduit se Rode Kruis, hebben daartoe aanleiding gegeven. Bevoegde autoriteiten in Bonn veron derstellen dat de Russen sedert enige tyd bezig zpn de Duitse gevangenen in enke le grote kampen in de Oeral bqeen te brengen, teneinde hun repatriëring voor te bereiden. De meesten hunner zouden tot voor kort in Siberië zün geweest. Niet alleen de krügsgevangenen, doch ook de burger-geïnterneerden zouden zich thans voor de thuisreis gereed kunnen maken. Tijdens zijn recente bezoek aan Oost- Duitsland heeft maarschalk Boelganin een poging gedaan om terugkeer der gevan genen als een concessie aan de Oostduit- se regering voor te stellen. Dit Is in Bonn zo geïnterpreteerd, dat de Russen niet gaarne de terugkeer zouden laten bijdra gen aan het persoonlijke prestige van bondskanselier Adenauer. Dat de West- Duitse bondskanselier het thema bij zijn komende bezoek aan Moskou zal willen aansnijden is zeker. Dit voornemen is reeds neergelegd in de aide memoire, die de bondsregering nog deze week aan de Russische ambassadeur in Parijs wil voor leggen. Men is er overigens nog niet ze ker van of de Russische regering het lot der gevangenen niet mede zal willen ge bruiken om politieke pressie op Ade nauer uit te oefenen. Over het aantal Duitsers, dat nog In Rusland is achtergebleven worden in Bonn zeer uiteenlopende cijfers genoemd. De tijd, waarin deze aantallen met zes cij fers werden geschreven, is voorbij. De politici beseffen, dat daardoor slechts il lusies kunnen worden gewekt. De minis ter voor de vluchtelingen, Oberlaender, sprak een half jaar geleden over 16.000 nog achtergebleven krijgsgevangenen. De laatste officiële Russische cijfers dateren reeds van Mei 1950 toen er volgens de Russische regering 13.546 Duitse gevange nen in de Sovjet-Unie waren. Duitse archieven vermelden weliswaar honderduizend namen, doch slechts van het tiende deel daarvan heeft men nog ooit levenstekenen gekregen. Veel onge wisser nog zijn de getallen, die worden genoemd over de Duitsers die in 1945 als burger-geïnterneerden naar Rusland zijn gevoerd. Hun aantal werd op 800.000 ge schat, doch reeds enkele jaren geleden werd aangenomen, dat van hen nog hoogstens 't zesde 'deel in leven kon zijn. Op een terugkeer in groten getale van hen rekent men in Bonn echter niet meer.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1