OVB KONDIGT ALGEMENE HAVENSTAKING AF Franse touringcar verongelukt in de Alpen Ierse illegalen overvallen Britse wapendepots Samenzwering tegen het leven van Peron ontdekt Poging tot vreedzame verovering van Goa kostte mensenlevens „Bevrijdingscomité" roept op tot nationale rouw I r Politieke onrust in verschillende delen van de wereld Rotterdamse Havenbedrijven houden voet bij stuk Plezierbootje zinkt: 20 doden Ondanks alle moeite: SAN MARINO HEEFT WEER EEN COMMUNISTISCHE REGERING Nieuwe onrust in Argentinië Op India s tiende onafhankelijkheidsdag Dinsdag: 16 Augustus 1955 v DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Tegen zin van bestuur „Kleine" Dollard- inpoldering? Zeventien dodenzeven gewonden Wordt de hel Albion's modernste wapen? Vijftien gevallen van kinderverlamming Betrekkelijke rust iu Buenos Aires Adenauer rond 9 Sept. naar Moskou Jongste prinsessen naar Zwitserland WEERBERICHT Uitsluiting Het conflict groeide De Katholieken Ramp onder Franse kust In één week TREINVERTRAGING DOOR DEFECTE WISSEL Rede van Nehroe De we'erverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: In de nacht en ochtend hier en daar mist of laaghangende bewolking. Morgen overdag zon nige perioden en droog weer. Zwakke, later matige Zuidelijke wind. Vrij warm. Woensdag 18 Augustus: Zon op 5.^9, onder 20.02 uur. Maan op 6-24, onde'r 19.47 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Hedenmorgen heeft het Onafhankelijk Verbond van Bedrijfsverenigingen waarachter zich ook talrijke ongeorganiseerde havenarbeiders en, naar bleek, ook de E.V.C. hadden gesteld in grote meerderheid het besluit genomen het werk in de Rotterdamse haven stil te leggen, de Westeuropese havens te waarschuwen voor „besmette" schepen en een steunfonds in het leven te roepen voor uitgesloten stakers. Dit in antwoord op de maatregel van de havenbedrijven, die weigerden hen te werk te stellen, die Zaterdag 0ni 12 uur voor een dier „bliksemacties" het werk neerlegden in plaats van ,0t half 2 door te arbeiden. Maandagochtend werden vierduizend van de •^tienduizend havenarbeiders niet meer te werk gesteld. i heer A v. d .Berg voorzitter van öet Onafhankelijk Verbond (OVB) had ander plan, dat hij aan de vergade- Vng van enkele duizenden havenarbei- 2,ers, die naar het gebouw „Odeon" te Rotterdam waren gekomen, voorlegde. Bij drong er op aan, zoveel mogelijk '1:in het werk te blijven omdat men uit de ®ntvangen lonen iets zou kunnen afzon- eren voor de ontslagenen. De vergade rs, die soms zeer rumoerige ogenblik ken had, was het daarmee niet eens. Ben riep „de boel moet plat" en toen de "eer v. d. Berg bij handopsteken liet uit haken, wat de wens der meerderheid Xv-as, bleek dat slechts enkelen het ,on" ®ens waren met een algemene staking, ,°ch dat een groot aantal havenarbei- ers tot algemene staking wilde over gaan. De heer v. d. Berg bleek door deze Plotselinge wending min of meer van zijn stuk gebracht en zeide, dat men de con- ?e1uenties zou aanvaarden van wat de havenarbeiders zelf beslisten. Terstond na de vergadering werd een Jhïnmissie gevormd, waarin men indivi duele leden van de drie erkende organi saties de vakorganisaties van het ^Vv, de Chr. en R.K. organisaties de Communistische EVC, de ongeorganiseer den en de van buiten komende arbeiders 0Pnam. Deze commissie is zoveel als een Werkcomité dat de steunregeling zal or ganiseren en de stakende havenarbeiders hoet vertegenwoordigen. De heer Van den Berg hoopte, dat de Amsterdamse havenarbeiders de strijd Van de Rotterdammers zouden steunen, d°ch hii erkende, dat dit een zaak van de Amsterdammers zelf en van niemand Aiders was. Toen de OVB-voorzitter de vraag aan de vergadering voorlegde, of men het Woord zou verlenen aan de heer Boshart, die de EVC vertegenwoordigde, werd dit bij acclamatie toegestaan. De heer Bos hart hield een pleidooi voor een een heidsfront en stelde zich in hoofdzaak achter hetgeen de heer v. d. Berg reeds haar voren had gebracht. Eerst na diens rede kwam de vergadering tot het be sluit, de staking algemeen te doen zijn. Zowel op de Rechter- als op de Linker- Maasoever zijn gelegenheden geopend Voor de ontslagen havenarbeiders, zich "ij de OVB te doen registreren voor steun. Tijdens de vergadering wees de heer v- d. Berg op een circulaire, die heden Verspreid werd onder de patroons in de bouwvakken, die verzocht werden, geen ontslagen havenarbeiders in dienst te ne- hien. De heer v. d. Berg concludeerde f'leruit, dat de gezamenlijke werkgevers lh Rotterdam zich verenigd hadden in ®en uitsluitings-actie tegen de ontslage nen. y Ti een gedeelte van onze oplage van Saterdag hadden wij reeds de stakings- ctie op die dag vermpld. Het weekend en ook Maandag heeft men niet stil ge zeten Ret O. V B. had gisterochtend in ge bouw „Odeon" te Rotterdam weer een efSadering belegd en tal van havenar- eicters ze stonden mannetje aan man netje hadden aan z'ijn oproep gehoor Segeven. é.Ret woord werd gevoerd door de lande- vJke secretaris van het O.V.B., de heer A. an den Berg, die uitvoerig inging op de vergeefse pogingen van zijn organi satie de Scheepvaart Vereniging Zuid (S.V.Z.) te bewegen het O. V. B. mee te laten spreken over de onlangs opnieuw afgesloten C.A.O. Hij noemde de actie van Zaterdag jl. volledig geslaagd en zei- de verder, te protesteren tegen de on democratische wijze, waarop de C.A.O. buiten de havenarbeiders om tot stand was gekomen, een C.A.O., waarvan de secretaris de resultaten onvolledig noemde. Spr. noemde het een tegenzet van de S.V.Z., dat zij de uitsluiting geprocla meerd heeft Een groot aantal havenar beiders is ontslagen. „Dit is een eenheidsfront van werkge vers en erkende organisaties", zeide hij. Een langdurige, algemene staking te proclameren zou „te diep in eigen vlees snijden", maar door acties als deze, waar door het tempo in de haven omlaag gaat, worden volgens spr. de werkgevers erger getroffen. De ontslagenen moeten zich bij de Arbeidsbeurs melden en voor hen zal door het O.V.B. een steuncampagne worden ingezet. Er zal een steunfonds worden opgericht, waarin het O.V.B. 25.000 zal storten. De heer Van den Berg opende daarna de gelegenheid voor aanwezigen, die zelf op het podium zouden willen komen om iets te zeggen. Hiervoor meldde zich o.a. de E.V.C.- bestuurder, M. Boshart aan, die echter werd geweigerd. De vergadering werd wat rumoerig, doch de heer Van den Berg hield voet bij stuk. „Het O.V.B heeft in Amsterdam geen kans gehad om op de E.V.C.-vergadering te spreken", zo vertelde hij. daarna opmerkend, dat de heer Boshart hem had gezegd: „Als ik "iet op het podium kom, zul jc wat beleven". De heer Van den Berg riep uit: „Als er mensen zijn, die verwarring willen stichten, wijs ik hen aan als hand langers van rle S.V.Z.". Het grootste deel van de aanwezigen gaf zijn instemming te kennen. Wel hebben enige E.V.C.-ieden het woord gevoerd, alsmede een lid van de Centrale Bond en een lid van de R.K. or ganisatie, die zeiden het niet met hun organisatie eens te zijn. De Communisten Gisteravond vergaderde de A.B.T. (EVC) in Odeon" met ongeveer duizend man w o" naar schatting 400 EVC-leden. De landelijk secretaris, de heer Freek Meis noemde het een fabel, als zou zijn bond de arbeiders willen laten staken „totdat ze gras eten". Hij zeide bereid te zijn met ieder samen te werken in het belang van de arbeiders om de eisen van hen ingewilligd te krij gen. De ABT wil de Maandagochtend ge nomen besluiten niet torpederen, aldus ging Meis voort, maar zijn organisatie heeft geen kans gekregen aan de actie deel te nemen, zodat zij voor de gevoer de taktiek geen verantwoordig neemt. Hij stelde de arbeiders voor te proberen Dinsdagochtend in de bedrijven opgeno men te worden., dus te proberen weer aan het werk te komen. Zou dit niet lukken, dan moet er weer vergaderd worden. Het hoofdbestuur van de Katholieke Bond van Transportarbeiders „St. Bonifa- tius" heeft zijn in de Rotterdamse haven werkzame leden doen weten dat zij aan het werk dienen te blijven. „St. Bonifa- tius" is contracterende partij bij de Col lectieve Arbeidsovereenkomst voor de ha venarbeiders en het hoofdbestuur acht daarom staken uit den boze. De Protestanten Het hoofdbestuur van de Christelijke Bedrijfsgroepen Centrale heeft in zijn gis teren gehouden vergadering de stakings actie ten stekste afgekeurd, 't Hoofdbe stuur meent, dat een dergelijk onver antwoordelijk optreden alleen maar tot nadeel kan zijn van de arbeiders en het wijst elke verantwoordelijkheid af ten opzichte van degenen, die aan deze sta king hebben medegedaan. Het vertrouwt dat de havenarbeiders zich niet door een actie als bovenbedoeld zullen laten be- invloeden maar zich zo krachtig mogelijk daartegen zullen verzetten. Machinaal bedrijf werkte door Naar wij hedenmiddag bij informatie vernamen, liggen de stukgoederenbedrij ven in de Rotterdamse haven voor een groot deel stil. Bij het massagocderenbedrjjf (machi naal) was het vrjj rustig en werd over het algemeen doorgewerkt. Volgens 4e secretaris van de Scheep vaart Vereeniging Zuid, dr A. J. T. Sta kenburg, is de toestand identiek aan gis terochtend. d.w.z. dat tussen de 3.000 en 3.500 havenarbeiders zijn ontslagen, doch dat de rest werkt, Op de vergadering van het O.V.B. van hedenochtend werd ge zegd. dat niet-ontslagen arbeiders, die zich vanochtend meldden voor werk zijn geweigerd doch ook dit werd door an deren weer tegengesproken. Ten aanzien van ontslagen bij de Rott. Lloyd zij medegedeeld, dat de 300 per sonen die er geen werk meer kregen, niet behoorden tot het Lloyd-personeel doch tot de tijdelijke krachten in dienst van de Scheepvaart Vereniging Zuid. In het jaarverslag over 1954 van de „Jo hannes Kerkhovenpolder N.V." wordt vermeld, dat de Groningse Dijkencommis- sie aan de Groningse Prov. Staten heeft meegedeeld, dat het noodzakelijk is en economisch verantwoord om een gedeelte van de Dollard snel in te polderen. Een ambtelijke commissie heeft onlangs even eens een rapport over dit vraagstuk uit gebracht. Hierin wordt een zogenaamde kleine inpoldering voorgesteld,, welke 1700 ha. zal omvatten. Het „grote plan", omvattend 5000 ha, is naar wordt aange nomen. terzijde gesteld, omdat er te veel bezwaren waren gerezen van de zijde der havens Einden (Duitsland) en Delfzijl. Het kleine plan zal geen internationale problemen oproepen. De N.V. „Johannes Kerkhovenpolder" spreekt in haar jaar verslag er haar grote vreugde over uit, dat er een steeds groeiende belangstel ling is voor de zgn. kwelders en slikken, waaronder ook de Dollard, van de kant van Provinciale en Rijkswaterstaat. (Van onze Parijse correspondent) Een autobus, waarmee een groep toeristen uit Ghamonix een uitstapje naar de grote St. Bernhard maakte, is Zaterdag nabij Bourg-St-Pierre, even vóór de Zwitserse grens in een ravijn gereden. Van de 24 inzittenden kwa men 17 om liet leven. Zeven gewonden werden naar het ziekenhuis van Martigny overgebracht. De inzittenden waren Fransen en een aantal Bel gische toeristen. - - s Wmm mhmprtjmh ,.L Het ongeluk gebeurde, toen de bus naar rechts uitweek om een paar auto's die afdaalden, te passeren. De bus, die 2 meter breed was, had daarbij slechts een wegruimte van 2 m. 60 over. De bestuurder, eigenaar van de autobus onderneming, meende blijkbaar dat hij voldoende ruimte had, doch hij stootte tegen een bermpaal en de auto gleed weg. De bus sloeg verscheidene malen over de kop en stortte vervolgens lood recht de diepte in, in de bergrivier, die zeventig meter beneden de weg stroomt en die door de zware regens tot een woeste rivier was aangezwollen. De automobilisten, die het ongeluk zagen gebeuren, verlieten hun wagens en een hunner, een Engelsman, die in de omgeving een film opneemt, waar schuwde de werkploegen van een on derneming, die daar in de buurt elec- triciteitswerken uitvoert. Zo snel mo gelijk werden kabels en katrollen ge zonden om te kunnen afdalen teneinde de slachtoffers te bereiken. Ooggetuigen geven hartverscheuren de beschrijvingen van het gejammer der nog levende slachtoffers. Vier vrouwen waren bij het omlaagrollen van de autocar reeds uit het voertuig geslingerd. Enigen van haar gaven nog tekenen van leven toen de redders haar bereikten. Geen der gewonden was evenwel bij machte enige inlichtingen omtrent de oorzaak van de katastrofe te geven. Al len zeiden een schok te hebben ge voeld en onmiddellijk dooreengeschokf te zijn. De chauffeur is eveneens om het le ven gekomen. Hij was de eigenaar van de autobus-onderneming en ondernam reeds sinds dertig jaren excursies in de Alpen. Hij was 63 jaar oud.' Deze autobusramp doet denker aan de soortgelijke ramp, die nu juist zes en twintig jaren geleden in de Pyreneeën gebeurde, toen een auto car uit Lourdes bij de Napoleonsbrug op de weg naar Gavernie van de weg liep en van een hoogte van 110 meter in de bergrivier, de Gave, stortte. De bestuurder en twee en twintig leden van de Nederlandse Reisvereniging vonden daarbij de dood en slechts een der toeristen bracht het er levend af. Dat ongeluk had toen tot gevolg, dat het kruisen van auto's onmogelijk werd gemaakt. Er werd een dagverdeling gemaakt waardoor bepaalde uren werden aangewezen voor het opgaand en voor het afdalend verkeer. Het is on begrijpelijk dat bij de tegenwoordige toeristendrukte een dergelijke maat regel ook niet voor het Alpengebied is genomen. Een Franse plezierboot, aan boord waarvan, naar men aanneemt, zich een zestigtal passagiers bevond, is gister middag bij het eiland Brehat, onder de Bretonse kust, op een rots gestoten en onmiddellijk gezonken. Slechts veertig opvarenden konden gered worden. Gis teravond waren reeds twintig lijken geborgen. Het zal vandaag slechts mogelijk zijn na te gaan of er nog meer slachtoffers zijn. Daar er geen passagierslijst was is het uiterst moeilijk het aantal ver misten vast te stellen. In schitterend weer was het bootje gisteren van het vasteland vertrokken om een tochtje te maken rond het eiland Brehat, een paar kilometer uit de Bretonse kust. Rond vier uur kwam plotseling een dichte mist opzetten en de schipper poogde daarom zo dicht mogelijk bij het strand te blijven. Toen het ongeluk gebeurde, was het vaar tuigje slechts 100 meter van het strand verwijderd. Groot-Brittannië is in rep en roer geraakt nadat een aantal leren 153311 rnen aanneemt leden van het illegale „Ierse Republikeinse Leger °Xcrvallen hebben gepleegd op Britse militaire opslagplaatsen. Nadat de Ieren Zaterdagmorgen een grote hoeveelheid wapens en mu- T'Ge uit een militaire opslagplaats in Berkshire, in Engeland, ontvreemd 'adden, hebben zij gistermorgen de wachtposten van het Kiinmel-park- Rai'nizoen in Noord-Wales aangevallen. Hier wist een der schildwachten d"-hter alarm te slaan en de aanvallers moesten onverrichterzake de aftocht azen. Meer dan 50.000 Britse politiemannen zijn ingeschakeld bij de 'acht op de daders van deze aanslagen. De Britse regering heeft gisteren lens een kabinetsvergadering over 'e-a- van gedachten gewisseld. Zij Vre, fa: esh dat de overvallen een nieuwe Se van terreur door het ondergrondse ®rse Republiekeinse leger inluiden eze organisatie, die haar r°ndse) hoofdkwartier m vereni- van (onder- Dublin leeft, stelt zich ten doel om ten koste "n welke middelen ook de ®Ing van Noord-Ierland deel no°t-Bi'ittannië met de Ierse Re publiek te bewerkstelligen, In de afge °Pen jaren zijn er tekenen geweest jjd de organisatie bezig is een volledig Ser van saboteurs en guerillastrijders T te bouwen, bewapend met buitge- Taakte Britse wapens. ^'"middels blijkt, dat de aanslagen "ral mogelijk waren, daar de wacht- hosti en van het Britse leger in vredes tijd slechts over ongeladen geweren beschikken. Een deel van de pers vraagt naar aanleiding hiervan om op heldering aan het ministerie van oor log. De „Daily Skech" vindt, dat het leger geridiculiseerd is, en de „Daily Mail" is van mening, dat de gewone burgers datgene wat zojuist gebeurd is voor onmogelijk zouden hebben ge houden. „Als men dit in de film gezien had zou men gebruld hebben van het lachen. Doch dit is helemaal niet grap pig, dit is een dodelijk-ernstige zaak", aldus de „Daily Mail". De „Daily Express" daarentegen vindt het zeer begrijpelijk, dat het leger in vredestijd geen wapens en ammunitie aan schildwachten ver strekt. Het onovertroffen blad is echter wel van mening, dat de wacht posten de beschikking moeten hebben over middelen om alarm te slaan en suggereert hen te dien einde te voor zien van een bel. Als tegenmaatregel voor de staking, die Zaterdagmiddag in de R'damse haven uitbrak, zijn de daaraan deelnemen de arbeiders Maandag ontslagen. Zij vonden Maandagmorgen de hekken der havenbedrijven gesloten, terwijl zij door de politie werden bewaakt. Blijkens een opgave in de Staatsceu rant van Maandag zijn in de week van 31 Juli tot en met 6 Augustus aangegeven 3 gevallen van paratyphus, 63 gevallen van roodvonk en 15 gevallen van kinder verlamming. Deze laatste kwamen voor in: Idaaréeradeel. Leeuwarden Sneek Westdongeradeel, Rijssen, Deil, Doetin chem, Huisseil (2), Rlieden (3), Zutphen (2) en Leiden Ondanks alle moeite is het ditmaal weer niet gelukt ona de miniatuur republiek San Marino een niet-com- munistische regering te geven. De Zondag gehouden verkiezingen lever den opnieuw een overwinning op voor de coalitie van communisten en Nenni- socialisten. Deze linkse alliantie ziet haar meerderheid van twee zetels in het parlement-gemeenteraad door de verkiezingen zelfs van twee tot vier verdubbeld. Zodoende blijft San Ma rino de enige „staat" aan deze zijde van het ijzeren gordijn die een commu nistische regering heeft. De oppositie, die, om haar kiezers corps te versterken zelfs stemgerech tigden vanuit "de V.S. had laten aan rukken, heeft echter aangekondigd, dat zij het allerminst eens is met de wijze waarop de stemmingen gehouden zijn. Zij beweert, dat de communisten de namen van 117 doden op de stem lijsten geplaatst hebben en dat de na men van 100 andere kiesgerechtigden twee maal op de lijsten vermeld waren. De republik San Marino, die geheel door Italiaans grondgebied omsloten is, heeft een oppervlakte van 59 km2. Van de 8101 stemgerechtigden wonen er slechts 4305 in San Marino zelf. Gisteravond om tien uur is op het sta tionsemplacement te Amersfoort een wis sel defect geraakt, toen een trein passeer de. Het spoor waarin deze W'ssei ligt, moest tijdelijk buiten dienst gesteld wor den, tengevolge waarvan tussen Utrecht en Amersfoort over enkel spoor moest worden gereden. Uiteraard bracht dit vertraging met zich mee, welke tot in de nacht voortduurde. De Argentijnse radio heeft gister avond officieel bevestigd, dat de rege ring een complot tegen het leven van president Peron heeft ontdekt. Berich ten uit Buenos Aires maken gewag van een golf van arrestaties. De Argentijnse avondbladen brach ten gisteren 't nieuws van deze beweer de samenzwering. Zij schrevendat de samenzweerders appartementen ge huurd hadden langs de weg, die pre sident Peron iedere dag gaat, en giste ren zouden zij een begin hebben willen maker met hun terreurdaden. Naar verluidt zouden vooral politici en gepensionneerde officieren deel uit maken van de samenzwering. In de hoofdstad Buenos Aires heerste gisteren overigens betrekkelijk rust. Alle winkels waren als steeds geopend, doch vele katholieken hadden zich niet gestoord aan de regeringsinstructies om op de dag van Maria Hemelvaart gewoon te werken. Alle katholieke scholen bleven gesloten. Inmiddels is de wacht voor de ambtswoning van president Peron ver sterk'. en hefschroefvliegtuigen van de politie vliegen boven Buenos Aires. Politie- en brandweerauto's patrouil leren door het centrum van de stad. Pamfletten, waarin wordt aange spoord tot burgerlijke ongehoorzaam heid, liggen op het plaveisel, doch nie mand weet te zeggen waar zij van- taan komen. Geruchten circuleren, dat de radicale leider Michel Torino, een radicale afge vaardigde en een voormalige hoge functionaris bij het ministerie van buitenlandse zaken, Mario Amadeo, zijn aangehouden. De Argentijnse politie heeft een aan tal seminaristen van het Jezuïetencol lege Saint-Michel in de buitenwijken van Buenos-Aires aangehouden in ver band met de ontdekte samenzwering tegen president Peron. In het college zouden wapens gevonden zijn, aldus meldt A.F.P. Politieke waarnemers vragen zich af, of de gebeurtenissen van Maandag een einde hebben gemaakt aan de politieke wapenstilstand die president Peron kort na de mislukte opstand van 16 Juni afkondigde. Voor het nieuws van de samenzwering gisteren bekend werd, had het semi-officiële blad „De- mocracia" verklaard, dat de politiek van de Peronisten er een moet zijn van „terugslaan, slag voor slag". Een vijfduizendtal ongewapende Indiërs heeft gisteren, de dag, waarop India de tiende verjaardag van zijn onafhankelijkheid vierde, gepoogd zich op „vreedzame" wijze van Goa en andere Portugese bezittingen in Voor-Indië meester te maken. Deze poging is mislukt. Toen de Indiërs weigerden gehoor te geven aan herhaalde sommaties van politie en mili tairen om hun onwettige betreding van Portugees gebied te staken en er b.v. een Indische vlag werd gehesen, hebben de Portugese ordebewaarders van hun vuurwapens gebruik gemaakt. Volgens de „Press Trust of India" zouden hierbij negentien betogers om het leven zijn gekomen en 74 gewond. De Indiase organisatoren nebben daarop de „vreedzame" actie tot nader order stopgezet. Van Portugese zijde is gemeld, dat slechts dertien demonstranten om het leven zijn gekomen. In officiële Portugese kringen legt men er de nadruk op, dat zich onder de Indische betogers geen enkele Goa- nees bevond. Men betreurt het in deze kringen, dat demonstranten om het leven zijn gekomen, doch men wijst er in dit ver band op, dat Nehroe zelf in een ge sprek, dat hij kortgeleden met een ver tegenwoordiger van de „Times" had, heeft verklaard dat de nu gevolgde tac tiek „ernstig lijden" ten gevolge zou kunnen hebben. Vóór de berichten omtrent de afloop van de „vreedzame" actie gisteren be kend waren, had premier Nehroe tij dens een rede verklaard, dat geen troe pen naar Goa zullen worden gezonden, daar zijn regering vastbesloten was de kwestie „vreedzaam" te regelen. „Goa is een deel van India en geen macht ter wereld kan dit gebied van India scheiden", zo zei hij. Nehroe zond zijn beste wensen aan de betogers en legde daarbij de nadruk op het vreed zame aspect van hun actie. De premier bracht recente berichten in herinnering, waarin was gemeld dat Portugese politie had geschoten op be togers, waardoor twee personen waren gedood. „Laat de wereld zich afvragen in hoeverre een regering mag laten schieten op ongewapende mensen", zo zei hij. „Als iemand de wet overtreedt, heeft de betrokken regering het recht hem te arresteren en gevangen te zet ten. Doch bestaan er wetten die het schieten op ongewapende mensen rechtvaardigen?" zo vroeg hij. De Westduitse regering heeft voor gesteld de besprekingen van bonds kanselier Adenauer met de Russische leiders te Moskou, „omstreeks 9 Sep tember" te beginnen, aldus blijkt uit de te Bonn gepubliceerde tekst van de nota, die op 12 Augustus aan de Rus sische ambassadeur te Parijs werd overhandigd. Als onderwerpen van bespreking noemt de Westduitse regering „de eenheid van Duitsland als staat" en de vrijlating van Duitsers die in de Sov jet-Unie worden gevangen gehouden. In regeringskringen te Bonn werd verklaard, dat het Westduitse verzoek om bespreking van het probleem van de hereniging en dat van de vrijlating van gevangenen niet bedoeld is als een conditio sine qua non. De elf Amerikaanse vliegers poseren hier voor een groepsfoto kort na hun aankomst op Travis Air Force Base in California op weg van Rood China naar huis. De prinsessen Margriet en Marijke zijn Zaterdag naar Zwitserland vertrokken voor een veertiendaags verblijf in de omgevin van Villars. Het te Nieuw Delhi gevestigde „Co mité voor de bevrijding van Goa", waarin alle Indische partijen zijn ver tegenwoordigd, heeft gisteravond ver gaderd ter bestudering van de „ernsti ge toestand", ontstaan door de inciden ten rondom Goa. Het comité heeft een beroep doen uitgaan om vandaag in geheel India alle handel stil te leggen, zulks als pro test tegen „de houding der Portugese autoriteiten". Het comité wil ook, dat de scholen, als huldeblijk aan de om het leven gekomen betogers, gesloten zullen zijn. De vakbond van te Nieuw Delhi werkzame bankbeambten, heeft reeds besloten aan de oproep van het comité gevolg te geven. In officiële kringen te Nieuw Delhi was men gisteren verontrust door het verloop van de tegen Goa gerich te actie. In afwachting echter van de ontvangst van officiële rapporten weigerde men elk commentaar. Portugees protest. Inmiddels heeft Portugal bij India geprotesteerd tegen „ernstige inbreu ken op de souvereiniteit over Portugees gebied in Voor-Indië". De ministeries van buitenlandse za ken en overzeese gebiedsdelen ver klaarden in een gisteravond te Lissa bon uitgegeven officieel communiqué, dat de Portugese regering het betreurt, dat de waarschuwingen die zij reeds enkele malen tot de Indische autoritei ten heeft gericht, geen uitwerking heb ben gehad. Verder wordt verklaard, dat de Por tugese autoriteiten in Goa, die zich te genover verscheidene duizenden Indi sche indringers zagen gesteld, alles in 't werk hebben gesteld om hun gezag te handhaven, zonder daarbij de wapens te laten spreken, doch dat dit in enkele gevallen door het gedrag der binnen dringers onmogelijk was gemaakt. In deze gevallen was eerst in de lucht vervolgens in de grond vóór de betogers, en eerst toen dit niet hielp op de indringers zelf geschoten. In de Portugese bekendmaking wordt voorts gezegd, dat zij, die de in vasie in het Portugese gebied hebben „uitgelokt en aangemoedigd", aanspra kelijk zijn voor het bloedverkieten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1