Missie in Zuid Nieuw-Guinea jubileerde Markies en Markiezin de Vogue treden in het klooster Drukwerk wordt duurder Volks wagenfabriek ongedacht na-oorlogs succes WAT U ROOKT PIRMTindeP JEZIERVAART VAN NELLE'S Met bijzonder verlof van de Paust Benoemingen Paters Augustijnen ^dinsdag u augustus 1955 Vijftig jaar M.S.C. in Merauke Tengevolge nieuwe C.A.O. in Graf. bedrijf één „been" Op kun je niet lopen! Mr dr E. Jaspar f Angst kostte jonge vrouw het leven Millioenste auto rolde (na tien jaar) van de band Niemandsbedrijf ver schafte werk en welvaart Duitser bekende diefstal van jachten Vlaggescliip Esso-vloot van stapel Krachtige Kost voor het Kind! P AGINA 3 LUXEMBURGSE LEGATIE WORDT AMBASSADE VERMIST JONGETJE WAS VERDRONKEN Tr zijn meer van die zaken, die je dub bel moet hebben. Moeder ondervindt dat bijv. bij de was. Ze heeft de dub bele waskracht van Omo nodig om haar twee grote wensen te vervullen ten eerste dat het goed witter wordt dan ooit en ten tweede, dat tegelijk de vlekken er spoorloos uit zijn. Met een ander wasmiddel bereikt ze theestal maar één van de twee. Hoe waar is het gezegde: èn zuiver wit èn vlekkeloos, dat's Omo-schoon. Ontslagvergunningen KON. NED. MUZIEK- FEDERATIE NEDERLANDERS IN DENEMARKEN GEWOND Secretaris-generaal van de Benelux VIRGINIA SHAG Het avontuw DIEREN ZAGEN DE TV- KIJKERS AAN Grootste schip beoosten de Maasbruggen gebouwd Negentien millioen SwWeW»:: Hup...daar gaat ie! Levenslust door Levenskracht, Levenskracht door De missie in Zuid Nieuw Guinea viert haar gouden jubileum: 14 Augustus was het precies 50 jaar geleden, dat de eer ste missionarissen daar voet aan wal zet ten. De gouverneur van Nieuw Guinea, dr J. van Baal en andere autoriteiten uit Hollandia waren aanwezig bij deze viering, die op 12 Augustus met een her denkingsavond begon en drie dagen heeft geduurd. In een feestrede deelde de bekende mis sionaris-linguïst en ontdekkingsreiziger pater J. Verschueren M.S.C. de afgelopen 50 jaar in drie perioden in, waarvan de eerste 17 jaar troosteloos en onvruchtbaar waren. In 1922 kreeg het missiewerk door het ingrijpen van de Nederlandse regering een ander aspect. Toen werd namelijk de exploratie van het binnenland met kracht ter hand genomen en gingen de statistieken van de missie met grote sprongen omhoog. In 1950, de derde periode werd Zuid Nieuw Guinea een zelf standig vicariaat en werd begonnen met versterking van de missiekrachten en een w(Van onze Parijse correspondent) Ce markies en de markiezin de Vo- Bue, een der bekendste Franse families, gullen op 15 September a.s.' na een huwelijksleven van 35 jaar, afscheid Uan elkaar nemen om beiden de kloos terlijke staat te aanvaarden. Op het kasteel de la Verrierie, te Oizon (Cher), waar gisteren de gehele fami lie verenigd was voor het huwelijk van d? jongste zoon des huizes, werd dit Uieuws officieel bekend gemaakt. De 63-jarige markies Melchior de Uogue zal in de Benedictijner-abdij tfan La Pierre-Qui-Vire (Bourgondië) lutreden, terwijl de markiezin het uleed van de kleine zustertjes van Diefde te Parijs zal aannemen. De echtgenoten hebben een speciale toestemming van de H. Vader nodig gehad om deze stap te kunnen doen. Zij hebben vijf kinderen, van wie de oudste Benedictijn is in het klooster ^aar de vader zijn intrede zal doen. Het vorig jaar hebben de markies en de markiezin een proeftijd van een hiaand in de kloosters van hun keuze doorgemaakt. De markies Melchior de Vogue is een zoon van Louis de Vogue, oud- President van de „Compagnie du Canal de Suez" en oud-voorzitter van de oBanque de France". Hij bezit belang- fijke aandelen in de „Compagnie de Suez", het „Crédit Lyonnais", de „So- ciété de St-Gobain" en de suikerindus trie Sommier. Zijn vrouw, geboren Geneviève Brincard, is de kleindochter van Henri Gersain, de oprichter van het „Crédit Lyonnais". Zijn moeder, die 83 jaar oud is en alleen op het kas teel de la Verrerie achterblijft, is een geboren princesse d'Arenbergst, doch ter van de eerste president van de „Compagnie du Canal de Suez". Volgens een mededeling van het Bel gisch ministerie van Buitenlandse Zaken hebben, in het kader van de goede be trekkingen, die tussen deze landen be staan, de regeringen van België, Neder land en Luxemburg besloten de rang van ambassade te geven aan de gezantschap pen van Nederland en België te Luxem burg en aan de gezantschappen van Luxemburg te Brussel en te Den Haag. Gistermorgen is in de Kralingse Plas te Rotterdam, nabij het Strandbad het stoffelijk overschot van de 10-jarige Ton- nie Blok, gewoond hebbende Hendrik de Keijzerstraat te Rotterdam drijvende aangetroffen. Het jongetje had Donder dag jl. in het Kralingse Bos gespeeld en werd sedertdien vermist. Toen zijn groot moeder. met wie hij van huis was ge gaan, ging kijken waar Tonnie bleef, vond zij slechts zijn kleertjes aan de water kant. (Advertentie) Huiseigenaren nemen de schade in ogen schouw, welke aan het einde van vorige week werd aangericht door de beruchte orkaan „Connie" in Carolina Beach, North Carolina. Het huis rechts werd volkomen van de aarde gelicht en neer gezet midden op de weg, die toen reeds in een kolkende modderstroom, ivas ver anderd. Men neemt aan, dat „Connie" in Carolina Beach, een bekend toeristen oord, de meeste schade veroorzaakte. Zoals bekend is inmiddels „Connie" ver anderd 'in een gewone storm met veel neerslag. Nu dc drie werkgeversbonden in het I het verstrekken van ontslagvergunningen Het moderne Omo bezit het geheim van de Z.g. dubbele waskracht Alleen Omo geeft U ten resultaat, dat U spontaan doet opmerken Omo voor de schoonste was van mijn leven. S.»7.D grafisch bedrijf, als laatste van de par tijen, die daarbij betrokken zijn, op hun beurt de wijzigingen in de C.A.O. voor dit bedrijf hebben aanvaard, heeft bet hoofdbestuur van de federatie van werk geversorganisaties in het boekdrukkers- bedrijf besloten, met ingang van 15 Augustus 1955 de minimumtarieven te verhogen. De nieuwe C.A.O. voor het grafisch be drijf brengt een vrij aanzienlijke wijzi ging in de lonen met zich mede. Het al gemeen hoofdbestuur van de Federatie heeft nagegaan, welke invloed deze wij zigingen op de kosten hebben. Daarbij is gebleken, dat de kosten aanmerkelijk stijgen en dat het noodzakelijk is de mi nimumtarieven aan te passen. Na langdu rige besprekingen is echter besloten, niet tot volledige doorberekening van alle uit de loonwijzigingen voortvloeiende kosten over te gaan. De toeslag die op het han delsdrukwerktarief moest worden bere kend, bedroeg tot nu toe 4 pet. Deze is nu met ingang van 15 Augustus gebracht op 7 pet, hetgeen betekent, dat het tarief met 2.88 pet is verhoogd. De toeslag op het calculatieschema voor boekwerk is van 24 pet gebracht op 28 pet. Op de prijs lijst voor klein handelsdrukwerk moest tot op heden 12 pet verhoging worden berekend. Dez'e verhoging is nu gebracht op 15 pet. Op het calculatieschema voor de berekening van loonzetsel moet 21 pet worden berekend, voorheen bedroeg deze toeslag 17% pet. Bij beschikking van de staatssecretaris van Sociale Zaken is met ingang van 1 Augustus 5.1. de bevoegdheid tot het verstrekken van ontslagvergunningen aan werknemers in het grafisch bedrijf over gedragen aan het Centraal Bureau voor de grafische bedrijven, een lichaam, waarin vertegenwoordigers van alle werkgevers- en werknemersorganisaties zitting hebben. Volgens artikel 6 van het Buitengewoon Besluit Arbeidsverhoudin gen behoorde deze bevoegdheid tot nu toe aan de directeuren van de geweste lijke arbeidsbureaux, waar het betrof chefs en administratief personeel in de grafische bedrijven. De bevoegdheid tot Het provincialêat der paters Augustij nen deelt ons mede, dat op het te Eind hoven gehouden kapittel de volgende be noemingen zijn gedaan: Tot prior van het Triniteitsconvent te Haarlem pater Leopold Verhagen; tot subprior aldaar pater drs N. de Wit; tot teraar aan het Mendelcollege pater drs Arnandug Vermeulen; tot prior van het St ■o-ngustinuseonvent te Utrecht pater Sim- Wicianus Gelsing; tot conventuales aldaar "e paters Emmanuel Zilkens. Trudo Ver meulen en Jean-Marie in 't Veld; als pro fessoren aan het theologicum te Nijmegen (convent van de H Joannes a S. Facundo) paters dr A. Roos, drs H. Leenhouwers eh Thaddeus Oude Breuil, die tevens he- "°emd werd tot prefect der broeders; tot fonventualis van het klooster Marienhage Eindhoven pater Pius Huisman; tot eonventualis van het convent van de H. thomas a Villanova pater Bernardus Woerdeman (te Venlo); tot leraar aan het gymnasium Augustinianum te Eindhoven »ater Cassianus van Lotringen; tot con" yentualis van het klooster te Culemborg pater Mancius Agasi, die aalmoezenier ,s van emigranten; eveneens tot conven- malis van het klooster te Culemborg pa- yr Eusebius Peters; tot prior van het «looster van de H. Menswording te Parijs econoom van het vicariaat pater Al tensus Lutterman en als conventuales al- Paar de paters Silvester Meijer en Sta- mslaus Grimbergen; voor het klooster van pp Allerh. Drievuldigheid te Bagneux p rankrijk) pater Hvacinthus van den broek; voor de missie in Nieuw-Guinea Werden aangewezen de paters Plechelmus aan technische werknemers was reeds eerder aan het Centraal Bureau overge dragen. Thans vallen onder deze bevoegd heid dus alle werknemers in het grafisch bedrijf, met uitzondering van hen. die buiten de bedrijfstakken, waarvoor de drie grafische C.A.O.'s de technische, die voor de chefs en die voor het admi nistratief personeel gelden, willen gaan werken. Kreeg hoofdkantoor te Arnhem Zaterdagmiddag is te Anrhem in een daartoe bijzonder geschikt pand aan de Cronjéstraat het hoofdkantoor van de Kon. Nederlandse Federatie van Harmo nie en Fanfaregezelschappen officieel door burgemeester Matser open gesteld. Tijdens deze plechtigheid waren naast het Fede ratiebestuur ook afgevaardigden uit het gehele land aanwezig. Het kantoor van deze organisatie met een totaal aangesloten verenigingen van 660, omvattende 26000 werkende muzikan ten, was voorheen te Brummen gevestigd, doch de gestadige groei maakte het nood zakelijk. dat naar een grotere ruimte werd uitgezien, welke mede dank zij de steun van het gemeentebestuur in Arn hem werd gevonden De algemeen voorzitter van de Kon. Muziekfederatie, de heer C.G. M. van Riel burgemeester van Angerloo, sprak een woord van weikom en toonde zich daarbij zeer verheugd over de vestiging van dit hoofdkantoor te Arnhem. Burgemeester Matser hield vervolgens een toespraak, waarin hij met nadruk wees op de belang rijkheid van de volkscultuur, mede ook gezien in het kader van de vrijetijdsbe steding. De heer van Riel dankte de burgemees ter voor de ondervonden steun en be noemde de heer Matser vervolgens tot ere-lid van de Federatie, hetgeen verge zeld ging van de aanbieding van een oor konde, welke mede was ondertekend door Z.K.H. Prins Bernhard, die beschermheer is van de Kon. Ned. Muziekfederatie. Ook de heer J. v.d. Heuvel, voorzitter van de afdeling Noord Brabant, kreeg de ze onderscheiding aangeboden. Tot besluit volgde een défilé waaraan een zestal muziekverenigingen uit Arn hem en omgeving medewerking verleen den. In de nacht van Zaterdag op Zondag is een personenauto, waarin twee Nederlan ders waren gezeten, n.l. de heer G. K. uit Koog aan de Zaan en mej. N. H. uit Zaandam op een kruispunt te Koldias in Jutland (Denemarken) in botsing geko men met een Deense auto. De Neder landers werden naar het ziekenhuis van Kolding overgebracht. Zij hadden een lich te hersenschudding opgelopen. De drie in zittenden van de Deense auto liepen rn- stige verwondingen op. intensieve bestudering van de taal en hat volk der Marind. Thans zijn er meer dan 200 onderwijzers en ruim 100 catechisten. Dertig priesters werken onder een eigen bisschop, naast 24 broeders en 28 zusters. Pater Verschue ren bracht tenslotte dank aan het gouver nement en aan gouverneur Van Baal voor de degelijke steun aan de missie verleend. Gouverneur Van Baal dankte hij in het bijzonder voor zijn diepgaande stu die van de Marindbevolking, die een gro te hulp voor de missie was. De gouverneur beantwoordde de rede en gewaagde van de lof, die de Neder landse regering voor het missiewerk heeft Zij heeft dit o.m. tot uitdrukking gebracht door het toekennen van de volgende on derscheidingen: Pastoor A. Drager M.S.C. ridder in de orde van Oranje Nassau; broeder A. Piëtte en zuster Cyria, eremedaille in goud van de orde van Oranje Nassau. De Papoease catechist Gerardus, bouton op de zilveren ster van trouw en verdien ste. De bisschop der jubilerende missie, mgr. H. Tillemans, apostolisch vicaris van Merauke, bracht in een slotwoord dank aan allen. Hij besloot met de volgende woorden; Met de les van het verleden gaan wij een nieuwe vijftig jaren in met een waarlijk hoopvol hart, om dit volk te brengen naar een hoger levensbestaan en beleving van de Christelijke beginselen". Zaterdagavond werd een gezongen her- denkingsspel opgevoerd door meer dan 300 Papoea's, dat de gehele missieperiode weergaf en door duizenden werd bijge woond. Verder was er een muzikale hul de en een fakkeloptocht. Zondag werd een pontificale Mis in de open lucht opgedra gen. De Keiëse gemeenschap besloot de viering met een toneelvoorstelling en dan sen. Pas 49 jaar oud is te Brussel onver wacht overleden mr dr E. J. E. M. H. Jaspar. secretaris-generaal van Belgisch NederlandsLuxemburgse Tolunie. In Maastricht, waar zijn vader kanton rechter was werd de heer Jaspar op 21 Juli 1906 geboren. Na zijn promotie te Leiden in 1936 was hij van 1937 tot 1940 secretaris van de" Algemene Katholieke Werkgeversvereniging. In deze functie werd hij benoemd in de permanente NederlandsBelgischLuxemburgse eco nomisch commissie, In 1939 werd hij voor zitter van de subcommissie voor het ont werpen van een plan tot economische samenwerking van de drie landen. In 1939 vertegenwoordigde hij tevens Nederland op de internationale arbeidsconferentie te Genève Van 1940 tot 1942 trad hij op als secretaris van de organisatiecommissie voor het bedrijfsleven, daarna was hij tot 1946 secretaris van de bedrijfsgroep haven- en aanverwante bedrijven (organi satie-Woltersom). Sinds Juli 1946 trad mr dr Jaspar op als secretaris-generaal van de Belgisch NederlandsLuxemburgse Douane-over eenkomst. De thans ontslapene is lid geweest van de rijkscommissie voor de werkverru;- ming. van de commissie nopens het ver bindend verklaren van collectieve arbeids overeenkomsten en van de raad van be stuur van de Stichting Landverhuizing. Voorts was hij vice-voorzitter van de R.K. Emigratievereniging en lid van de raad van toezicht op de Rijksverzeke ringsbank. Vele publicaties op economisch en vol kenrechtelijk gebied zagen van zijn hand het licht. De heer Jaspar was zeer onlangs in het huwelijk getreden. Vermoedelijk angstig geworden doordat een vrachtauto, die met zand was gela den, haar bijna had ingehaald spreng gistermorgen omstreeks elf uur de 29-ja- rige mevrouw H. C. V.S., in de Klever- laan te Haarlem van de bagagedrager van een bromfiets Zij kwam echter te vallen en geraakte onder de achterwielen .van I de auto. De ongelukkige was op slag dood j De berijder van de bromfiets, de 33-jarige W. J. G-, kreeg een shock en moest in de j Marias tichting worden opgenomen. Onvoorziene omstandigheden voorbe- i houden, zal Donderdagifthtend a.s. het m.s. „Oranje" van de Stoomvaart Mij Nederland wederom van een reis naar Indonesië terugkeren. Aan boord bevindt zich o.m. Z. H. Exc mgr J. Buis. aposto lisch vicaris van Jesselton (Brits-Noord- Borneo), die in Singapore scheep is ge gaan. Uit, Tandjong Priok komen naar ons land broeder A. C. van Meulenbroeck, pater G. A. P. Slot (uit Bandjermasin) en broeder K. v. Meer. Van Nelle's Majestic shag is uit de beste tabakken samengesteld! U ziet het zo: Dat is zuivere Virginia! Hulshoff en Bonaventura Noords; voor de missie in Bolivia de paters AJurentius Martens, Gelasius Amesz en Sanctes Buu- nen. Aan pater Gabriel te Stroete werd opdracht gegeven zijn studie in de H. Schrift voort te zetten in Jeruzalem In de plaats van pater A. Lutterman werd door het hoogwaardig kapittel gekt zen tot secretaris van de provincie pater Fidelis Link. Op voordracht van de hoogeërw. pater provinciaal heeft mgr dr B J. Alfrink, aartsbisschop coadjutor van Utrecht, be noemd tot pastoor van Witmarsum pater Maximildanus de Haas; tot kapelaan te Workum pater Tarcisius Brouwer: tot ka pelaans aan de St Barbara-parochie te Culemborg de paters Justinus Teurlings (die tevens tot subprior werd benoemd van het convent), Bernulphus Duvergé, Walterus Hegeman; tot kapelaan aan de St Augustinusparochie te Utrecht de pa ters Domirticus Reekers en Zacharias Bur ger; tot kapelaans van de St Monicapa- rochiie te Utrecht de paters Timotheus Lijflander (die tevens tot subprior van het convent werd benoemd) en Venantdus Klaphake. Op voordracht van de hoogeerw. pater provinciaal heeft de bisschop van Haar lem benoemd tot kapelaan van de St Augustinuskerk te Amsterdam-W. de pa ters Redemptus Vink en Titus Toering; tot kapelaan van de St Ritekerk te Am sterdam pater Dismas Hendriks; tot ka pelaan te Tuindorp-Oostzaan pater Ur- banus Rozestraten en te Nieuwendam de paters Wiro Hovens en Ewald Woertman. De Volkswagen verandert niet- Dat was eigenlijk het belangrijkste nieuwtje, dat de president-directeur van de Volkswa gen-fabriek in Wolfsburg, de rustige dr H Nordhoff, had mee te delen op de enorme persconferentie bij gelegenheid van het van de band lopen van de mil lioenste Volkswagen, waar duizend jour nalisten uit alle landen van Europa en daarbuiten heen waren getogen. Feest maar géén nieuws rond de 1.000.000ste Volkswagen, behalve dan dit éne nieuws: de 2.000.000ste Volkswagen zal er precies eender uitzien, behalve alle kleine verbe teringen, die in de loop der jaren wor den aangebracht, maar die het type niet wijzigen. De betekenis van de Volkswagen voor de moderne automobiel-industrie is ge lijk te stellen met het eerste T-model, dat Henry Ford jaren geleden op de markt bracht: revolutionnair! De vlucht, die het Volkswagen-bedrijf heeft geno men: nóg indrukwekkender! In 1945. bij het staken van de krijgsbedrijven, een geconfiskeerd bedrijf, waarvoor Ameri kaanse en Engelse bezettingstroepen, die elkaar in Wolfsburg, nauwelijks 12 km van de Oost-Duitse grens en als het ware in een voorpost van de Westerse wereld, met strategische elasticiteit afwisselden, hoegenaamd geen interesse hadden. Bei de commandanten stelden plichtsgetrouw Washington resp. Londen van hun bevin dingen op de hoogte, maar noch de Yan kee- noch de Britse auto-industrie zag er iets in. Geconfiskeerd als bezit van het Duitse Arbeits Front, dat er de penningskes van een paar honderdduizend kleine spaar ders in had gestoken, lagen de Volkswa- gen-Werke er, door Amerikaanse bom men zwaar gehavend, als een soort „nie- mandsbezit" bij, toen in 1945 de bedrijfs leiding zich er, bij gebrek aan werke lijke eigenaars, meester van maakte. En om de bevolking van Wolfsburg niet in werkloosheid te laten verpauperen, von den de Engelse bezettingstroepen het goed, dat het bedrijf langzaamaan weer op gang werd gebracht. Maar wat de En gelsen als „een zoet lijntje" beschouwden, was voor Wolfsburg dé kans om zich met grote energie een machtige toekomst op te bouwen. En na nauwelijks tien jaren is Wolfsburg nu een welvarend stadje en vormen de Volkswagen-Werke een impo sant en hyper-modern bedrijf met dertig duizend werknemers Een bedrijf zonder aandeelhouders en zonder regeringscommissaris, een heel merkwaardig bedrijf, dat al zijn winsten in zijn eigen machinerieën investeert, met uitzondering van een jaarlijkse uit kering van vier procent van de winst aan het personeel eneen jaarlijkse reser vering van eveneens vier procent voor het geval een of andere Duitse rechtbank toch nog eens ooit de rechten van de voormalige driehonderdduizend kleine spaarders van het geliquideerde Arbeits- front zou willen erkennen Een bedrijf, dat rustig doorwerkt en auto's fabriceert. Mocht men in Amerika en Engeland aanvankelijk die Volkswa gen maar een lelijk en met zijn motor- achterin bepaald onhandig en twijfelach tig geconstrueerd geval vinden, Wolfs burg arbeidde rustig door: eind 1945 al 917 wagens, onder het luikend oog van de Engelsen en in de benarde na-oorlogse omstandigheden in elkaar gezet, eind 1946 reeds 10.000, eind 1948 zelfs 20.000 en eind 1950 plotseling 50.000, een aantal, dat in Europese en Amerikaanse auto-fabrieken een schok van verbazing teweeg bracht! En nu dan de 1.000.000stepersonen wagen, afgezien nog van de busjes en de bestelwagens, waarvoor in Hannover een apart bedrijf is gesticht. Men heeft bij die mijlpaal een week lang feest gevierd, met een vorstelijke gratificatie voor het per soneel, met speeches en bloemen tijdens de officiële receptie door de directie in t.e enorme Wolfsburgse montagehallen (waarvan de foto een beeld geeft) en met een typisch Duitse massa-show op de uitgestrekte terreinen van de Wolfsburg- De 27-jarige Duitse monteur S. F. von K uit Vierssen (Dlnd.) heeft tegenover de Rijkspolitie te water te Vlaardingen be kend het jacht ..Aldebaran" uit de Wil- helminahaven te Schiedam te hebben ge stolen. Tevens heeft hij toegegeven de hand te hebben gehad in het in de nacht van 6 op 7 Augustus j.l. uit de jachtha ven van Willemsdorp verdwenen zeiljacht „Esperia'' eigendom van de heer M uit Turnhout (België) dat bij Klundert om hooggevaren werd teruggevonden. De Duitser zit thans in het Huis van Be waring te Rotterdam. Een zekere „Kees je'' van wie von K beweerde, de „Alde- baran" te hebben gekocht voor vierdui zend mark, bleek slechts in zijn verbeel ding te hebben bestaan; hij gaf toe de „Aldebaran" te hebben gestolen. Von K heeft de politie zijn belevenissen uitvoerig verteld, doch het werd een on geloofwaardig verhaal. Hij zou in Ober- hausen badmeester zijn geweest en op 16 Juli Vierssen hebben verlaten. In zijn ba gage bevond zich een opvouwbare kano en (jaarmee vertrok hij de volgende dag 'uit Bremen naar zee. Hij wilde de kust volgen langs Nederland, België enz. 9m tenslotte langs Gibraltar naar Zuid- Frankrijk te varen. Via de Rhöne wilde hij dan weer naar Duitsland om zo op 20 December a.s. in München als badmeester aan het werk te gaan. Hij zou echter per abuis het Goereese Gat zijn binnengevaren, zo ging zijn verhaal verder en bij het Haringvliet zou hij overvaren zijn door het Franse jacht „Rocky", waarbij hij een groot deel van zijn spullen en geld kwijtraakte. Per kano in Willemsdorp gekomen kaapte hij de Esperia" waarmee hij na een uur varen bij Klundert omhoog kwam te zitten. Toen verliet hij het jacht, maar nam een fok zeil. een luchtbed en etenswaren mee. Weer voer hij per kano verder in de rich ting van België nu en bracht ergens vermoedelijk in Stavenisse de nacht door. De volgende dag, toen hij tussen Stavenisse en Zijpe peddelde, werd hij opgepikt door een schipper, met wie hij mee ver naar Rotterdam. Daar verliet hij zijn gastheer en peddelde hij naar Schie dam. waar hij tot 's nachts twaalf uur naast de „Aldebaran'"bleef liggen en toen overstapte om naar de kust te varen, waar hij het schip wilde verlaten om per kano weer naar Duitsland te varen, aldus luid de zijn verhaal. Hij vertelde, geen familie te hebben: zijn ouders zouden bij een bombarde ment in 1945 om het leven zijn gekomen. Intussen is de politie een tweetal fei ten ter ore gekomen, waarvan men na drukkelijk zegt niet te weten of ze iets met deze zaak te maken hebben. Op dit ogenblik is er niet één aanknopingspunt. In de nacht van 1 op 2 Augustus j.l. is in Zutphen ook een jacht ontvreemd en op 17 Juni j.l. is in Vierssen een 20-jarig meisje, A. M. vermoord. Het laatste ge val is echter een zaak voor de Duitse po litie. zo zegt men te Vlaardingen. Het onderzoek wordt voortgezet. se fabrieken, waar met afstanden van vijftig meter honderden bierpompen en worsttentjes gratis consumpties boden aan hèèl Wolfsburg, dat zich dagen lang kon vergapen aan optreden van het Staats Opera ballet uit Wenen, de band van de Royal Welsh Guards uit Groot- Brittannië, het orkest van de Koninklijke Zweedse Lijfgarde uit Stockholm, de can can-danseressen uit de Moulin Rouge van Parijs, een mambo-band uit Brazilië en een klompen-orkestje uit Volendam, ter wijl voorts artisten uit Zwitserland, Bel gië, Zuid-Afrika en Frankrijk, op kosten van de Volkswagen-fabrieken betreft: waren aangevoerd U kunt geloven, dat dat een feest is geweest! En wat tenslotte de juridische status van de Volkswagen-fabrieken is betreft: deze moet altijd nog door de Duitse Bonds-regering bij de wet worden gere geld. Wat dan binnenkort zal gebeuren. En waarbijde huidige toestand ge woon maar bestendigd en gelegaliseerd zal worden. Bljj-dorp, Rotterdams prachtige dier gaarde, had er Zaterdag plotseling ontel bare „slangen" bij gekregen. Overal lagen ze langs en over de paden, of hingen in lange guirlanders tussen de bomen: de vele kabels, die de televisie-camera's met de reportagewagen van de N.T.S. ver bonden De TeleviiSie-afdeling van de VARA bracht haar tweede bezoek aan de Rotter damse diergaarde en thuis op het scherm kregen de kijkers verschillende belang wekkende en zeldzame dieren te zien op een wijze, die bij een normaal bezoek tot de zeldzaamheden, zo niet tot de onmoge lijkheden behoort. In twee ploegen trok ken de televisiemannen door de tuin, de eerste onder leiding van de onderdirecteur. ir F. Appelman, de tweede onder toezdcht van de dieren-inspecteur C. v. Doorn, die afwisselend interessante bijzonderheden vertelden over de fraaie exemplaren uit de Blij-dorp-collectie, die achtereenvolgens op het scherm verschenen: de statige en sierlijke nek-giraffen, de gorilla's Makua en Sophie, die ten aanschouwen van ieder een werden gewogen en net zwaar genoeg bevonden, de zeeleeuwen, die een extra portie vis te verschalken kregen, een reusachtig nijlpaard en een heel klein baby-stekelvarken, de zeldzame onagers (halfezels) en tenslotte de twee werk- olifanten van de E 55. Naarmate de schemering over de tuin daalde, bewezen de T.V.-camera's haar wonderlijke lichtgevoeligheid. De demon stratie van de werk-olifanten, die met het blote oog nog maar nauwelijks was te volgen, leek op het televisiescherm in het zonnetje te zijn gezet, zonder dat er ook maar een electrische lamp aan de op name te pas kwam. Na de pauze, waarin fragmenten uit bekende films werden vertoond, volgde uit de koffieserre van Blij-dorp nog een variété-uitzending. Het was Zaterdag een zeer bijzondere dag voor C. van der Giessen en Zonen s Scheepswerven N.V. te Krimpen a.d. IJs- sel en voor de Esso Nederland N.V. en wel om drie redenen. Met de tewaterla ting van de 25.000 tons „Esso Nederland had het vlaggeschip van de Nederlandse Essovloot voor het eerst, water onder de kiel en zag de werfdirectie haai grootste werkstuk van stapel gaan: tevens was dat het grootste schip, dat ooit op de rivieren beoosten de Maasbruggen van Rotterdam van de helling was gegleden. Al met al reden voor een groots festijn en dat was er dan ook van gemaakt. Twee orkesten stonden Zaterdagmiddag naast de helling van het tussen de loodlijnen gemeten 83,25 m. lange schip en vele «honderden wachtten het moment dat mevrouw M. C. Smit-Dotin- ga, echtgenote van de presiden' -commis saris van Esso-Nederland,- het bijltje zou hanteren om het schip te dopen en tevens de laatste beletselen weg te nemen. Dit geschiedde in tegenwoordigheid van een heel internationaal Ssso-gezel- schap, want zowel de maatschappij van Nederland als die van Engeland, België, Duitsland en Amerika waren vertegen woordigd. Tal van burgemeesters van omliggende gemeenten waren verschenen, generaal A. Baretta, chef luchtmachtstaf, kapt. ter zee M. Derksema, commandant Maritieme Middelen R'dam, de heer U. Dellaert, directeur luchthaven Schiphol, directeuren van vele andere werf- en scheepsbouwmaatschappijen, vertegen woordigers van de Amerikaanse ambas sade, de ministeries van Wedei opbouw, Econ. Zaken, Financiën, van de Rijkswa terstaat, Rijksbelastingen, enz. Nadat het schip onder gefluit en geloei en gejuich vlot van de helling was ge gleden, was er een bijeenkomst in de ver sierde cantine van de werf, waai de heer C. van der Giessen sr. op de betekenis van deze dag wees en de opdracht „geen eenvoudige" noemde. Hij bood mevrouw Smit een zilveren bijltje aan als souvenir en een diamanten armband als geschenk. De heer C. J. Smit herinnerde aan de wijze, waarop de opdracht tot stand was gekomen. Men meende, dat de werf voor dit schip te klein zou zijn. maar toen de heer v. d. Giessen vertelde, dat men juist bezig was aan een grote helling, werd deze prompt door Esso gereserveerd. Men heeft er geen spijt van gehad, want cie deskundigen zijn zeer te spreken over de bouw en over de samenwerking met de werf. Het schip heeft 19 millioen gulden ge kost en wanneer men nu vraagt waarom zo'n groot schip, dan is het antwoord dit: de vrachtkosten bepalen voor een aan zienlijk deel de benzineprijs. Dit schip heeft een dergelijke snelheid, dat het transport van een grote hoeveelheid in korte tijd kan geschieden, waardoor de vrachtkosten lager worden. De heer Smit dankt voor de eer, zijn echtgenote bewezen en namens haar bood hij een bandrecorder aan. waardoor het mogelijk is voor de bemanning interes sante radio-uitzendingen vast te leggen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3