Dreigt het Saarlandse ros op hol te slaan Adenauer verlegen; Hoffmann de zondenbok helpen de wereld vooruit De Saar blijft actueel Steenkool moet energiebasis blijven van E.G.K.S. September Vele verbeteringen en bovendien in prijs verlaagd! Aan de Volkswagen^ werd groot vertrouwen geschonken» Directeuren en vertegenwoordigers, artsen/ landbouwers 495.-, 575.- f 595 en stadsmensen, zij allen toetsten deze wagen telkens weer. Er zijn nu één millioen Volkswagens op de weg, V een Europees productierecord De Volkswagen ontwikkelt zich verder. 18 dagen! Kom de opnieuw verbeterde V.W. zien bij Afgezien van de vele verbeteringen zijn de prijzen als volgt verlaagd: Standaard de Luxe de Luxe m/schuifdak Cabriolet Pon's Automobielhandel N.V. Amersfoort DINSDAG 16 AUGUSTUS 1955 N S C PAGINA Conclusie nit stmïie van energieprobleem op lange termijn VECHTPARTIJ MET DODELIJKE AFLOOP BROMFIETSER DOOR 1 AUTO GEGREPEN typen BOEKHOUDEN fïv Een weelde van bont tijdig ingekocht in het vóórseizoen, daarom nu zo voordelig! De nieuwste modellen voor a.s. winter, de beste kwaliteiten, zorg vuldig gekozen uit de grote verscheidenheid van bontsoorten. Een collectie die juist in Augustus de mééste keuze biedt. En 10 korting in die maand! Gratis bewaard en ver zekerd in onze mot- vrije bontkluizen! Ja, U zult het ermee eens zijn: er is geen beter tijdstip om bont te kopen dan nü. Bij aankoop van 'n bont mantel bestaat de moge lijkheid tot het openen van een rekening. 3I4 bisambuik 314 bisamrug 595f 695.- Hoogstraat 198 tegenover V D. Rotterdam Overtollige dikte kan nooit goed zyn. wordt weer slank neem Wex! Benauwende, hinderlijke dikte is niet alleen ontsie rend, doch ook schadelijk voor de gezondheid. Over tollige vetvorming is vaak de oorzaak dat U bij sport cn spel niet meer mee kunt komen, dat de geringste in spanning U kortademig heid bezorgt. Hoog tijd voor Wex! De tintelende, bruisende Wex- drank houdt op prettige, onscha delijke wijze Uw gewicht in evenwicht! Als 's morgens de wekker afloopt is het tijd voor Uw glas Wex. Bezoekt E 55.... en Unifesti met aansluitend de tQyf f fantastische parkverlichting. Bovendien Woensdagavond van 8 -11 uur Nationale Kleinkunst Manifestatie Lou Bandy Marianne v. d. Berg André Carel Johnny Jordaan Elly Lopes Dias Mans üt Twente Albert Mol Cruys Voorbergh Conférence: Lex Braamhorst van de Avro. Productie en samenstelling: 'De Antwoordman" W. Mullemeister en L. J. Verboom Reportage-opname door de AVRO. Van Deventerstraat 15 Tel K 180056600 Aelbi echlskade 96 Tel K 180056600 Korft kade 86 Tel K 1800—56600 G. J Mulderstraat 20-22 Tel. K 1800—56600 Burg. van Slijpeiaan 3 Tel. K 180056600 IJsselmonde Wm. Beukelszoonstraat 63 Tel K 1800—115320 Tel. K 18982590 aardingen Rijswijkscweg 107 K 1700118519 's-Gravenhage SPARKLING GRAPE SALINE (Van onze correspondent) i BONN, Augustus. Ware er geen atoomconferentie, dan zou de Saar eens te meer thema num mer een zijn in de Augustus-uitgaven der Westduitse pers. Toen een jaar gele den dr Adenauer zijn handtekening zette onder het zo moeizaam tot stand gekomen statuut, dat de Saar tot aan het nog tamelijk imaginaire vredesver drag in een Europees kastje wilde zetten, legde zich de morrende nationale gemeente in Duitsland bij de zaken neer. Er heerste een stemming van ge dane zaken nemen geen keer". De Duitsers zijn nu zelf verrast door de keer die de zaken hebben genomen door de weerklank, die het „Deutschland über Alles in het Saargebied zelf heeft gevonden. Alle Duitse berichten uit Saar- bruecken spreken in tamelijk opgewonden bewoordingen over de grote toelooD naar de drie Duitsgezinde partijen van de Saar, die na jaren van ondergronds geploeter het hoofd hebben kunnen opsteken. }s natuurlijk nog wat vroeg om reeds de kansen te peilen, die voor het tatuut resten nu deze nieuwe partijen tl^ra rSgefi er tegen hebben ver- ®lk fieval is zeker, dat aan de te h°uden volksstemming onder het millioen Saarlanders plotseling een nieuwe betekenis toekomt. Tot dus- SSld deze stemming ook naar Duitse beoordeling als met veel meer dan een formaliteit, aangezien de Saarbevolking als alternatief voor de nieuwe en onge twijfeld verbeterde status practisch niets dan een politiek vacuum werd geboden De Duitsers concluderen uit de zo storm achtige inzet van de volksstemmingscam- pagne. dat de Saarlanders op weg zijn het eerste stadium over te slaan en zich reeds thans voor te bereiden op de tweede volksstemming, die hen eigenlijk pas voor het St Juttemis van het vredesver drag was beloofd. De campagne in het Saargebied is zo danig ingezet, alsof het niet langer ging om het Europese statuut, doch veeleer om de vraag of men bereid is de Duitse „Heimat" vaarwel te zeggen. In vroegere jaren, toen de „Heimat" er nog minder florissant uitzag dan op het ogenblik, maakten de Saarlanders zich over de vraag niet zo bijzonder druk. Nu men zlch geleidelijk aan onder de Franse vlag economisch een paar slagen achter is gaan voelen, hebben de profeten van het „Deutschtum" grotere kansen. De Duitse sentimenten, die zich weer ten leven hebben gewekt, roeren zich nu geducht en naar het schijnt heeft het vieren van de democratische teugels, die de heren Grandvai en Hoffmann vele jaren heb ben kunnen strak houden, het Saarlandse ros zo driest gemaakt, dat het wel eens op hol zou kunnen slaan. In Bonn varieert de politieke waarde- ring dier situatie tussen een uitgesproken voldoening en aanmoediging en een be zorgde verlegenheid. Onverholen vreugde over de nationale golven, die over het Saarland gaan, tonen de oude tegenstan ders van het statuut, die in de socialis tische en liberale gelederen moeten wor den gezocht. Stiekeme binnenpretjes heb ben ongetwijfeld de vele aanhangers van dr Adenauer's partij, die inzake het sta- tuut destijds hun nationale geweten nebben laten sussen door het vooruitzicht van Duitslands militaire herrijzing. Zij allen blazen het nationale vuur der Saar landers aan. zoveel het bij de geboden met-inmenging maar mogelijk is. Adenauer verlegen Een beetje verlegen met de nieuwe' situatie zit dr Adenauer. Daarvoor heeft de in het- Saarland gestichte zusterpartij van zijn CDU gezorgd. Zij heeft zich op de nationale golven mee laten wiegen, nadat haar leiders hadden ingezien, dat zij moeilijk tegen de plotseling in 'gang gekomen stromingen zou kunnen op roeien. De bondskanselier heeft zich nu pogingen van Johannes Hoffmann moeten laten welgevallen om zijn prestige in te spannen voor de zaak der onder het Franse bewind ontstane Christelijke Volkspartij. „Wie voor Adenauer is is voor het Saarstatuut". zo laten nu de oude partijen van het Saargebied verlui den. In Bonn verzet de CDU zich met hand en tand tegen deze toeleg: zij zweert weliswaar ook nu nog trouw aan het statuut, maar wenst Hoffmann te zien weggeveegd. Dit lot had men de bolronde ministerpresident van de Saar eerst bij de volgende verkiezingen voor een nieuwe landdag toebedacht. Nu dreigt de mogelijkheid, dat met Hoffmann's bad water ook het kind van het statuut en van de Frans-Duitse toenadering zal wor den uitgegoten. Bondskanselier Adenauer en zijn partij vinden in hun geboden afzijdigheid een dankbare kans om zich uit hun pijnlijke situatie te zwijgen. Zo kunnen zij het scheiden van de nieuwe Saarlandse zus terpartij. Deze kan op haar beurt van de daken roepen, dat de Duitse niet- inmenging wel het best blijkt uit het feit, dat de Saar-CDU de parolen van Bonn niet gevolgd heeft. In Bonn kan men bovendien reeds nu de lof van het nog niet gesanctionneerde statuut zingen, omdat dit alleen het heeft mogelijk gemaakt, dat de Saarlanders voor het eerst sedert een jaar of twintig vrije lijk ter stembus kunnen gaan en hun mening kunnen uiten. Dat alles zijn na tuurlijk fraaie doekjes voor het bloeden. Zij helpen niets voor de pijn, die de Saarlanders zullen veroorzaken, wanneer zij straks inderdaad met het stempotlood zullen gaan woelen in de oude wonde der Frans-Duitse tegenstellingen. Vele po litici in Duitsland vrezen dat dat wel eens ernstige infecties ten gevolge zou kunnen hebben. Niet aldus de liberale en socialistische Saarridders van Bonn. die bij de eerste verrassende berichten uit Saarbruecken van hun vacantie-kuren zijn teruggekeerd om zich weer eens hoog te paard te zet ten. Zij slaan de uit Parijs al gehoorde waarschuwing luchthartig in de wind en beschouwen deze als een verboden in menging in de Saarlandse strijd. Dat de gehate „Joho" na een bankroet van het statuut eenvoudig weer door de Franse macht ten troon zou worden geheven, de nieuwe partijen weer verboden zouden worden en de nieuwe kranten opgeheven, dat gaat er bij hen niet in. Zij proclame ren een afwijzende beslissing van het Saar- volk bij voorbaat tot een factor, die de mogendheden, die zich in het experiment van het statuut hebben gemengd, niet zullen kunnen negeren. Als het statuut gevallen is komen er nieuwe onderhan delingen en dan heeft Adenauer de uitge sproken wil van de Saarbevolking als de sterkste troef in handen, zo redeneren zij. Zowel de Parijse dreiging als de Bonnse hoop mogen een kern van waar heid bevatten. Juist daarom lijkt het perspectief van een verloren Saarstatuut zo somber voor een stukje Europa, dat er op aangewezen is zijn oude en ouder wetse twistpunten ten spoedigste uit de wereld te helpen. De blaam voor deze hele troebele si tuatie schuift men in het officiële Bonn op rekening van Johannes Hoffmann. Hij zou de geest van het statuut niet verstaan hebben toen hij de politieke muilkorven eerst weg nam op het laatste hem toe gestane ogenblik. Daardoor zou de Saar landse CDU haar draai tegen het statuut genomen hebben. Haar advies zal ten slotte wellicht de doorslag blijken te geven, aangezien zij zich richt tot de ze ventig procent katholieke bevolking, die tot dusver in grote meerderheid achter Hoffmann's coneurrentieloze partij liep. Het studie-comité van de Westeurope- se steenkolcnproducenten te Brussel heeft onder de titel „Kolen en energie- politiek" een rapport samengesteld, waar in tot de slotsom wordt gekomen, dat ko len de energie-basis van de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal moeten olijven. Het comité-formuleert zijn con clusie als volgt: De voorziening van de gemeenschap met energie moet worden bezien in het perspectief van een constante toeneming der behoeften. Deze toeneming is een ge- volg van de algemene economische ex pansie, die men in alle landen nastreeft. Een zodanige expansie is echter steeds mogelijk, indien de voorziening in de groeiende energiebehoeften verzekerd is. Gezien het feit dat energie in het eco nomische leven een onmisbare factor vormt, dient de voorziening op lange ter mijn gewaarborgd te zijn. Theoretisch ge sproken, kan de gemeenschap kiezen tus sen haar eigen hulpbronnen (in de eer ste plaats de in haar gebied geprodu ceerde steenkool) en ingevoerde energie. Een objectieve analyse van de verhou dingen op de energiemarkt leidt echter tot de conclusie, dat een onbeperkte con currentie op den duur niet in staat is de Gemeenschap een regelmatige voorzie ning te waarborgen. De voorziening van de Gemeenschap blijft voor het overgro te gedeelte aangewezen op de eigen ko- lenproductie van onze landen. De punten, welke aan deze conclusie ten grondslag liggen! zijn: A) Ook al lijkt het industriële gebruik van kern-energie in 'n betrekkelijk nabij verschiet te liggen, de toepassingsmoge- lijkheden ervan voor het doel, waarvoor thans motorbrandstoffen worden ge bruikt, blijven geheel hypothetisch en zijn in elk geval nog ver verwijderd. De omvang van de thans bekende re serves is sterk verschillend naar gelang van de energiebron. Een onbeperkte con currentie tussen steenkool en aardolie producten zou het gevaar met zich bren gen van een aanzienlijke vermindering van de productiecapaciteit van de mijn industrie. Daar de thans bekende aard- oliereserves van veel geringere omvang zijn dan de voorraden steenkool, kan de uitputting der eerstgenoemde een terug keer tot steenkool noodzakelijk maken. Dit brengt het gevaar mede van aanzien lijke verliezen voor de volkshuishouding. B) Uit veiligheidsoverwegingen is het in ieder geval geboden de oorkeur te geven aan de eigen hulpbronnen. Een ho ge mate van afhankelijkheid van de in voer maakt de energievoorziening te kwetsbaar voor storingen van strategi sche of politieke aard. C) Een onbeperkte concurrentie garan deert zelfs niet in alle gevallen een zo goedkoop mogelijke energievoorziening. Zo bleek de Amerikaanse steenkool ge durende de periode waarin terzake erva ring kon worden opgedaan, gemiddeld duurder te zijn dan die van de gemeen schap. Ten aanzien van de aardolieproducten is in voldoende mate aangetoond dat een intensieve winning, en meer in het bij zonder een overmatig aanwenden voor stookdoeleinden, in economisch opzicht een verkwisting zou kunnen betekenen. Daar onder een regiem van onbeperk te concurrentie de energievoorziening op lange term (ju niet voldoende verzekerd geacht kan worden, moet de Gemeen schap voor een gezonde kolenbasis zorgen en het maximum halen uit dc kolen- voorraden op haar grondgebied, hierbij rekening houdend met de feitelijke om standigheden waaronder de ontginning mogelijk is. De gehele economie zal gediend zijn met een „klimaat'' dat een krachtige mijnindustrie bevordert en tot een uit breiding van haar productiecapaciteit sti muleert, zodat deze laatste in belangrijke mate kan bijdragen tot dekking van de groeiende energiebehoeften. Immers, in dien de behoeften in het huidige tempo blijven toenemen, is binnen afzienbare tijd een tekort aan steenkool afkomstig uit de Gemeenschap allerminst uitgesloten. Men moet derhalve tot de slotsom ko men dat een kolenpolitiek moet worden gevoerd, die een logische samenhang ver toont en die consequent wordt toegepast. Een dergelijke politiek mag niet geba seerd zijn op beslissingen die op een kor- te termijn betrekking hebben. In Oud-Gastel ontstond Zondagmiddag tijdens 'n schietwedstrijd ruzie tussen de 32-jarige fabrieksarbeider P. S. en zekere A. G. Het bleef bij woorden, maar toeft zij elkaar omstreeks middernacht weer ontmoetten (beiden verkeerden onder drankinvloed) kwam het tot handtaste lijkheden. G. heeft daarbij een mes ge trokken en raakte S. daarmee m de hals slagader. Het slachtoffer wilde nog naaf de dokter fietsen, maar viel enkele tien tallen meters verder dood neer. G. is ge arresteerd. De 69-jarige schipper H. Rook, uit Krim pen aan de IJssel, is Zaterdagmiddag, toen hij met zijn bromfiets te Rotterdam van de Hofdijk de Vriendenlaan inreed, aangereden door een personenauto. Met een schedelbasisfractuur werd hij naar het Bergwegziekenhuis vervoerd, waar hij m de loop van de avond overleed. Aanvang nieuwe clubs SECRETARESSE Corresp.-Stenotyplst(e) Talen-Stenotypist(e) Blind en Hhythmisch STENO Ned. en vreemde Talen Opl. Practijkexamen MIDDENSTANDS CURSUS TALEN Gramatica Beginners Hand.corr. en Conversatie Gevorderden Inschrijving dagel. VOOR BETER ONDERWIJS SINGEL 73 TEL. 83347 SCHIEDAM

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 6