Ingesloten mijnwerkers spraken hun vrouwen moed in i Muiterij in de Soedan Eenheidsgesprek tussen KVPenKNP v De eenheid hangt af van één principieel punt Cognac en chocolade per pers* luchtleiding naar de mannen y.S. DOOR OVERSTROMINGEN GETEISTERD Faure belegt spoedconferentie met Marokkaanse leiders Stakers bestormen gevangenis te Nantes Bewegingsvrijheid binnen fractie centrale punt voor de K.N.P. DE VERKIEZINGSCAMPAGNE IN DE SAAR Warm weekeinde I;il«;r<7ag 20 Augustus 1955 Spelletje kaart in ingestorte mijngang Redding kwestie van dagen maar lieel Kerkrade is er zeker van Vijf meter in 17 uur! ül Voorlopige balans: 56 doden Spanning in protectoraat stijgt naar hoogtepunt Negen gevallen van kinderverlamming Amsterdamse tram reed op file auto's in Noodtoestand afgekondigd Voor half September moet beslissing vallen Debousse stelt gemeenschappelijke vergadering voor WEERBERICHT (Van onze speciale verslaggever) KERKRADE, Vrijdagavond. De rozen bloeien onbewogen in het bloemperk voor het hoofd gebouw van de Steenkolenmijn Willem Sophia. Er staan wat auto's Zoals altijd. De mijnwerkers van de morgendienst komen naar boven Zoals gewoonlijk. Rustig en ordelijk begeven zij zich langs de por tiersloge naar buiten de zonnige straat op. Niets verraadt de gespannenheid van dit bedrijf, de kleinste steenkolenmijn van Limburg. Maar dan komen drie vrouwen naar buiten. Door haar tranen lieen glimlachen zii bedeesd. Zo juist hebben zij met haar mannen gesproken, die 217 meter diep onder de grond opgesloten zitten achter een instorting in een steengang. De telefoon heeft hun stemmen meer dan 1200 meter ver door de* steengang gedragen «Kom, kom, huil niet, houd je maar goed. Wij komen er wel weer Uit!" Dat hebben die mannen gezegd en daarom kunnen de drie mijnwerkers vrouwen glimlachen door de tranen heen, al kan Uieniand zeggen, wanneer het reddingswerk voltooid zal zijn. Vertrouwen Een tweede weg Dat is de eerste weg naar de ingeslo pen. Maar is er nog een tweede. Gisternacht rinkelde de telefoon in de a>itoren van de firma Nüsse en Griifer Sprockhövel bij Wupperthal. Om tien hinuten over vijf reed een zware Duitse ridler het terrein van de Willem Sophia i ''hief; een complete nieuwe boorinstal- jhtie, vergezeld door een boormeester en edleningspersoncel. In minder dan vpf h'r waren de Duitsers gekomen met het 'ruwste reddingsmateriaal, een boorin- fallatie, die in staat is een gat van 45 _l'htlmcter middellijn te boren van de ®he verdieping van een mijn naar de an- dere. In twaalf uur was de complete in- ,.a'latie beneden op de 210 meter ver- d'eping gemonteerd. Onder een hoek van 1 graden boort de machine sindsdien in d® richting van de opgesloten drie man- ben. vemoGPE BOUWKOSTEN, verhoogde budragen Voor zeven dagen eten BEMANNINGSLID „LOENER- KERK" VERMIST Alweer de remmen? (Van onze Haagse redactie) P.B.O. en supranationale samenwerking Wegens misdaden tijdens krijgsgevangenschap Levenslang voor Amerikaans militair De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden -tot morgenavond, luidt: Vannacht plaatselijk mist, morgen over het algemeen zonnig, warm en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richting. Zondag »1 Augustus: Zon op *.34, onder '19.56 uur. Maan op 10.14, ondei 20.44 uur. Maandag 23 Augustus: Zon op 5.35, onder 19.54 uur. Maan op 11.27, onder 21.05 uur. nieuweschiedamschl„„ j 37 Meter lang moet het boorgat wor den, het moet verwijd worden en op dit ogenblik blijft het een volkomen open vraag of de redders van de nieuwe steen gang dan wel die met de boorinstallatie het eerst de ingeslotenen zullen berei ken. Maar dat zij bereikt zullen worden, staat vast. Bedrijfsingenieur Bakker is daar zeker van; dr ir P. Wintgens, de di recteur van de mijn, twijfelt daar geen ogenblik aan en heeft er geen ogenblik aan getwijfeld sinds hij gisteravond per soonlijk de eerste maatregelen nam. De redders weten het allemaal en de hele gemeenschap van de mijn weet dat. Ook de drie ingeslotenen zelf. Hoe zou den zij anders zo opgewekt hun vrouwen kunnen geruststellen, hoe zouden zij bij het licht van een saklampje een kaartje kunnen leggen en hoe zouden zij" anders rustig hun eten kunnen verorberen? Zij weten het en zij vertrouwen op de kun digheid en de volharding van de redders. Zij zijn volkomen kalm, maar zij weten Maar op hetzelfde ogenblik zwoegen heneden alweer acht ervaren mijnwer kers bij het uithouwen van een nieuwe steengang om de instorting heen. Gister- avond onmiddellijk nadat de instorting JVas gemeld begon de eerste ploeg aan het kolossale werk. Zij werd afgelost door he tweede, de tweede door de derde, en vanavond zullen dp eerste acht man weer aan het front van de gang staan en wer den, zoals zij misschien nog nooit in hun [even hebben aangepakt. Want wanneer het gaat om de vrijheid van een kame- hhad in nood, dan is de mijnwerker in 'aat tot enorme krachtinspanning. In zeventien uur hebben de reddings- bianschappen vijf meter nieuwe gang gedreven. Nu eens vlot het werk uitste kend, als de houwers gemakkelijk han teerbaar gesteente voor zich hebben. an weer kruipt de gang centimeter vOor centimeter vooruit, wanneer de steenmassa, hard en ondoordringbaar blijkt en wanneer de sehietmeesters er met hun explosieven aan te pas moe ten Komen om de weg voor dé houwers te bereiden. Wisselvallig is dit werk en hard, maar de moed en het doorzettingsvermogen ^an de redders verzwakken geen ogen- hhk. Aan één stuk door wordt er ge- Werkt. Dertig lange meters scheiden de red ers van de ingeslotenen. Want wel is de j^eengang slechts over een afstand van nieter ingestort maar de nieuwe gang fh°et met een boog om de instorting heen gorden geleid. Mathematisch nauwkeu- 'g berekent ir G. J. Bakker de richting ^an de gang en even nauwgezet voeren de houwers het werk uit. eldmaarschalk Montgomery, de in de j°eede "Wereldoorlog bekend geworden "oit van El Alamein, is Vrijdag voor en bezoek aan Nijmegen per Rijnboot an de Lage Loswal aan de Waalhaven Gearriveerd en maakte vervolgens in ge nschap van burgemeester Ch. Hustinx ee?i rijtoer naar het stadhuis van de stad, e op het ogenblik haar 1850-jarig be gaan viert, in het stadhuis bood de bur- Go'neestcr aan de beroemde bezoeker de rrPenning van de stad Nijmegen aan, daarvan deze foto een beeld geeft. ook, dat hun geduld nog op een harde proef kan worden gesteld. Maar zij ver trouwen. Dat eten is van het eerste moment af geen probleem geweest. Want bij alle pech. die de mijnwerkers trof, toen ton nen en nog eens tonnen gesteente hen afsloten van de vrije wereld hadden zij toch nog een klein beetje geluk. Een persluchtleiding bleef intact, toen de bouw van de steengang in één keer naar beneden kwam op de plaats, waar men voor de toekomst een laadplaats had wil len maken. De huls had een doorsnee van tien centimeter, maar was gedeukt. Snel hebben de redders gebruik kunnen maken van deze gelukkige omstandig heid, een even gélukkige overigens als die andere, dat de telefoonlijn heel bleef. Daar de persluchtleiding trekken de redders een kleine koker heen en weer, 1 centimeter middellijn. Die koker is ge vuld met chocolade, met pruimtabak, met cognac, met melk, zelfs het kaartspel be landde op die wijze veilig bij de ingeslo ten mijnwerkers. Heel de dag heeft die kleine koker heen en weer geschoten en vanavond om zes uur was er voor zeven dagen proviand voor de drie mannen achter de steenmassa. Zij hebben niets anders nodig dan geduld. Het voedsel is uitstekend. De dokter heeft berekend hoevel caloriën 't moet bevatten. De cognac houdt hen warm. Geduld is 't enige wat zij nodig hebben. Verse lucht komt binnen door luchtko kers in de 1000 meter gang, die hun do mein geworden is. Zij kunnen de stem men van hun kameraden horen als zij naar de telefoon gaan. Maar geduld moe ten zij hebben en hebben zij gehad vanaf het ogenblik, dat zij ontdekten ingeslo ten te zijn. Of eigenlijk: toen een ander ontdekte dat zij ingesloten waren. Want het was de locomotiefmachinist, die zijn trein door de steengang liet da veren op weg naar het einde van de gang, die het eerst het malheur ont dekte. Hij zag plotseling zijn rails ver sperd door de neergestorte steenmas sa's en hij rende naar de telefoon om de mannen achter de stenen te berei ken, om te horen met hoevelen zij wa ren, om te weten of zij leefden. En zij leefden. Geen man had een schram op gelopen. zij waren 1000 meter van de plek van de instorting aan het werk geweest De directeur heeft met de mannen ge sproken. de bedrijfsingenieur, de redders. Zij hebben de verzekering gegeven dat alles, letterlijk alles zal worden gedaan om hen snel weer te bevrijden, zo snel als de uitermate moeilijke omstandig heden het veroorloven. En daar rekent in Spekholzerheide iedereen op. Daar re kenen de ingeslotenen zelf op, daarop vertrouwen de drie dappere mijnwerkers vrouwen uit Nyswller, uit Blejjerheide en uit de Gracht. Deze mannen zullen vrij komen. Wan neer? Niemand kan het zeggen. Dat weet alleen God, die de rozen voor de Willem Sophia ziet bloeien en die drie kerels kent, die 217 meter onder de grond op Hem vertrouwen. Het Oostelijk deel der Verenigde Staten is gisteren geteisterd door overstromingen, waarbijtot nu toe tenminste 56 personen om het leven zijn gekomen, terwijl er 25 worden vermist. Er is voor milliarden dollars schade aangericht. In de staten New York, New Jersey, Connecticut, Massachusetts en Penn- sylvanië is de noodtoestand afgekon digd. De overstromingen, de ergste in de geschiedenis, zijn veroorzaakt door de uitermate zware regen, die op de orkaan „Diana" volgde. Op sommige plaatsen viel niet minder dan ruim 22 centimeter regen. Het zwaarst getroffen werden het Oostelijk deel van Pennsylvania, het Zuidoosten van New York en New Jersey. Maar ook deden zich overstro mingen voor in Virginia, Maryland, Massachusetts, Connecticut, Vermont, Rhode Island en het district Columbia. Leger en vloot schakelden hef- schroefvliegtuigen in om geïsoleerde personen uit hun netelige positie te bevrijden. De stad Tamaqua, in het hart van het kolenbekken van Pennsylvania, kreeg het aanschijn van een spookstad. De rivier Schuylkill trad buiten haar oevers en het water drong de stad binnen. In New Jersey, waar het wa terpeil van de rivier de Delaware bij Phillipsburg tot negen meter boven normaal steeg, vluchtten honderden uit hun woningen. Nadat liet t ranse kernkabinet gisteren acht uur lang met resident- generaal Grandva] beraadslaagd had over de toestand in Marokko, werd bekend gemaakt, dat a.s. Maandag te Aix-les-Bains een conferentie zal belegd worden tussen leden der Franse regering en Marokkaanse politici ten einde te trachten een oplossing te vinden voor de crisis. De conferentie zal waarschijnlijk een week duren. Van Franse zijde zullen o.a. premier Faure, de ministers July en Pinay en de resident-generaal deelnemen. Naar men aanneemt zullen van Marokkaanse zijde deelnemen de pasja van Marrakesj, el Glaoui, en voorts de leiders van de voornaamste nationalistische groeperingen. Het wordt mogelijk geacht, dat ook ver tegenwoordigers van Spaans Marokko uitgenodigd zullen worden. Naar premier Faure meedeelde, zal te Aix-les-Bains geen rondetafel-eon- ferentie worden gehouden, doch een reeks afzonderlijke besjyekingen met de Marokkaanse leiders. Resident-gen- neraal Grandval, die gisteravond nog naar Rabat terugkeerde, zal een lijst opstellen van hen, die zullen worden uitgenodigd. Balans van gisteren: 24 doden In Marokko stijgt de spanning inmid dels naar een hoogtepunt. Vandaag zal het, zoals men weet, twee jaar geleden zijn, dat sultan ben Youssef door de Fransen werd afgezet. Als voorspel op de voor vandaag door de nationalisten aangekondigde „rouwdag", braken er gisteren reeds zeer ernstige troebelen uit in Casablanca en in Kenifra, in het Atlasgebergte. Te Kenifra kwamen elf personen om het leven terwijl er veer tig werden gewond. In Casa vielen der tien doden en dertig gewonden. De Fransen hebben rondom Casa blanca tienduizend man zwaar bewa pende politie en' militairen samenge trokken als voorzorgsmaatregel voor alle gebeurlijkheden, die zich vandaag kunnen voordoen. In de wijken van de Medina, waarin een half millioen Marokkanen wonen, hebben eenheden van het vreemdelin genlegioen, keurtroepen der marine, Senegalese infanterie en Marokkaanse' politie stellingen ingenomen. De Franse kruiser „Guichen" heeft het anker in de haven van Casablanca laten vallen en versterkingen aan wal gezet. Verkenningsvliegtuigen der Franse luchtmacht cirkelen boven de stad. Er zal vandaag ook in Spaans-Ma- rokko waar de Marokkaanse sul tan door een kalief wordt vertegen woordigd worden betoogd ter her denking van het feit, dat ex-sultan Sidi ben Yoesoef twee jaar geleden werd verbannen. Alle Marokkaanse zaken, café's en restaurants, zullen gesloten zijn en er zullen optochten worden gehouden om uiting te geven aan toegewijdheid aan de verbannen vorst. Toen het ss. „Loenerkerk" gistermid dag omstreeks vier uur de Nieuwe Wa terweg opvoer, ontdekte men, dat een lid van de bemanning was verdwenen. Hoewel gevreesd wordt, dat de ver miste tussen Vlissingen en Hoek van Hol land over boord is gevallen, bestaat de mogelijkheid dat hij in Vlissingen van boord is gegaan, waar de „Loenerkerk" gebunkerd had. In October a.s. zal H.M. de Koningin een bezoek brengen aan de Nederlandse Antillen en Suriname. Op het ogenblik wordt er op het eilandje St. Maarten druk gebouivd aan het „Little Bay"- hotel. Het zal bestaan uit een hoofd gebouw, omgeven door enkele paviljoens. Blijkens een opgave in de Staatscourant van gisteren zijn in de week van 7 tot en met 13 Augustus o.m. aangegeven 14 ge vallen van paratyphus b. 64 van roodvonk 5 van diphtherie en 9 van kinderverlam ming. Deze laatste kwam voor in Deven ter. Kampen, Culemborg. Gorssel. Neede Nijmegen Laren (N. H.). Tilburg en Heer len Bij de gevangenis van Nantes is het gisteren tot gevechten gekomen tussen veiligheidstroepen en arbeiders, die de vrijlating eisten van een honderdtal collega's, die bij de ongeregeldheden van de vorige dag in hechtenis waren genomen. De troepen zagen zich ge noopt het vuur op de betogers te ope nen. Een persoon werd gedood en drie werden zwaar gewond. In totaal zijn bij de relletjes meer dan tachtig men sen gewond geraakt. Het personeel van de P.T.T. te Nan tes en van de openbare vervoersbe drijven heeft gistermiddag een „blik- semstaking" gehouden ,om uiting te geven aan zijn medeleven met de werfarbeiders. Vermoedelijk doordat de remmen wei gerden is gistermiddag tegen zes uur een tramstel van iijn 4 op het Westeinde bij de Nicolaas Witsenkade te Amsterdam tegen een vrachtauto gereden, die in een file op de tranmbaar voor het stoplicht stond te wachten. Door de schok botste de vrachtwagen legen een personenauto, die op haar beurt een vrachtauto weer een zetje gaf. De personenauto, die er tussenin zat, werd een kraanwagen worden weggesleept. De beide vraentauto's liepen eveneens vrij ernstige schade op. Het voorbaicon van de tram werd in gedeukt en een schakelkast ontzet. De tram, die voor onderzoek in beslag is ge nomen, werd naar de remise gesieept. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De Soedanese regering heeft gister avond bekend gemaakt, dat onder haar troepen in het Zuiden van het land muiterij is uitgebroken. Drie officie ren worden vermist, van wie er één vermoedelijk vermoord is. Bij de op stand waren volgens de regering twee compagnieën van het in de plaats To- rit gelegerde Equatoriakorps, betrok ken. Wegens onvoldoende verbindin gen ontbraken gisteravond bijzonder heden. De vermiste officieren zijn uit de Noordelijke Soedan afkomstig. Reuter tekent hierbij aan, dat het Equatoria korps van de Soedanese strijdkrachten hoofdzakelijk bestaat uit negersolda ten, die een geheel andere levenswijze hebben, dan de mohammedaanse be volking van het Noorden. Deskundige waarnemers hebben voorspeld, dat het einde van het Brits-Egyptische condo minium de tegenstelingen tussen Noord en Zuid zou doen verscherpen. Sommige Zuidelijke leiders hebben zich verzet tegen het terugtrekken van de Britten, uit afkeer van het Noorde lijke bewind. Zowel Engeland als Egypte hebben troepen in de Soedan. Sinds echter Woensdag het Soedanese 5SSS>»afSvF> Het gehele vraagstuk van het her stel van de eenheid door een fusie van K.V.P. en K.N.P., waartoe de bisschoppen de wens hebben uitge sproken hangt af van het ene prin cipiële punt, de bewegingsvrijheid voor de vroegere KNP-leden binnen de fractie van de KVP. Dit verklaar de ons dc heer Ch. Weiter, voorzit ter van de KNP in een gesprek dat wij met hem hadden op het ogen blik dat hij zich gereed maakte enkele uren later naar Helsinki ie vertrekken voor het bijwonen van de bijeenkomst van de Interparle mentaire Unie. De heer Weiter verklaarde het een heidsgesprek te zijn begonnc-n alleen, om dat de Nederlandse bisschoppen de wens tot politieke eenheid hadden te kennen gegeven. Hij meende echter, dat met het oog op de verkiezingen van het volgen de jaar deze zaak niet langer slepende kan worden gehouden, reden waarom de K.N.P. aan de K.V.P. de wens te kennen had,gegeven, dat dit gesprek half Sep tember zal moeten zijn beëindigd. Is er dan nog geen resultaat bereikt, dan zal de K.N.P. de besprekingen afbreken en zal men de poging om tot eenheid te ko men als mislukt, moeten beschouwen! De huidige methode van een gezamen lijk optreden bij iedere stemming achtte de heer Weiter de dood in de pot voor de democratie en in strijd met de geest van het parlement. Het kan volgens hem niet zo erg zijn, dat dertig mensen altijd gelijk zouden denken en er is reeds, zo van K.V.P. en P.v.d.A. aanvaard, dan heeft men zich daarbij neer te leggen en moet men er niet over nakaarten. Maar dat wilde volgens hem niet zeggen, dat men niet over allerlei details van me ning zou kunnen verschillen en daaraan ook uiting zou kunnen geven. Bij de vraag, wat onder bewegingsvrij heid moest worden verstaan en waarop de heer Weiter bovenstaand antwoord gaf, stelden wij ook de vraag, hoe bij voorbeeld zijn houding zou zijn ten aan zien van de P.B.O. of van de supranatio nale samenwerking, waarvan hij zich in het parlement bij herhaling een groot tegenstander had getoond, terwijl het voor de K.V.P. een principiële zaak ts. De P.B.O. is nu eenmaal wet en men heeft zich daarbij neer te leggen, per soonlijk ben ik van mening, dat de idee van bedrijfschappen en productschappen nog niet leeft in het volk. Komen deze vrijwillig tot stand, dan zal ik daar zeker niet tegen zijn. Ik zou mij er alleen tegen verzetten, indien zij, waartoe de wet op de P.B.O. de mogelijkheid biedt, dwin gend zouden worden opgelegd. Zo is het ook met de supranationale samenwerking, ik ben daar zeker niet tegen, maar wel indien dit gepaard gaat met een voortij dig opgeven van de eigen souvereiniteit. Niet in principieel katholieke beginse len lag volgens de heer Weiter de moei lijkheid, maar louter en alleen in de be wegingsvrijheid binnen de fractie, zoals hij dat boven uiteenzette. Als voorbeeld haalde hij nog aan, dat hij indertijd vóór de K.S.G. had gestemd, maar tegen de E.D.G., omdat hij deze laatste voorbarig en onrijp had geacht. Deze bewegingsvrijheid noemde de heer Weiter het centrale punt, waar al les bij de besprekingen om draait. Hij wees daarbij op paragraaf 40 van het bis schoppelijk mandement, waar ln gezegd wordt, dat een gerechtvaardigd verschil van inzicht onder de katholieken moet worden geëerbiedigd. Alleen als de KVP dit aanvaardt, zal er dus kans zijn op een fusie, maar dan zal het toch vóór half September beklonken moeten zijn. De kwestie van het aantal zetels achtte hij hiertegenover van ondergeschikt be lang. parlement zich voor zelfbeschikking heeft uitgesproken, ,zijn deze vreemde troepen gehouden het land binnen 90 dagen te verlaten. De Britse gouverneur-generaal van de Soedan, Sir Knox Helm, die op het ogenblik met vacantie in Schotland is, heeft gisteren de nood toestand voor de Zuidelijke provin cies van de Soedan afgekondigd. Volgens berichten van radio-Cairo is een aanzienlijke troepenmacht uit Kartoem naar Torit gezonden. Torit, dat ongeveer 1500 km van Kartoem ligt, heeft geen enkele te legrafische verbinding meer met de hoofdstad. Sergeant James Gallagher, voorma lig lid der Amerikaanse strijdkrachten in Korea, is wegens schuld aan het om het leven komen van twee wapenbroe ders in een Chinees krijgsgevangen kamp tot levenslange dwangarbeid veroordeeld. Gallagher werd ook schuldig bevonden aan samenwerking met de vijand en het verstrekken van inlichtingen over medekrijgsgevange- nen, „met het doel een voorkeursbe handeling te verkrijgen". De 23-jarige Gallagher heeft het destijds onder meer bestaan drie Ame rikaanse soldaten bij zeer koude tem peratuur uit een kamphut te werpen, waarna hij ze verder aan hun lot overliet. Een der soldaten stierf, doch dit werd Gallagher niet ten laste ge legd. Hij werd wel schuldig bevonden aan moord, zonder voorbedachten rade, op de korporaals Donald Baxter en Wil liam Jones. Hij had deze korporaals en een niet nader genoemde soldaat mishandeld. Gallagher had voorts een zieke soldaat met een sjaal aan een muur opgehangen, dit bij wijze van „strafoefening". zeide hij een lid in de P-actie van de K.V.P., die zo nu en dar. bij een stemming van een afwijkende mening blijk geeft. Dat achtte hij gezond en als wij erbij komen, zo zei hij, zaJ dit waarschijnlijk wat meer gaan gebeuren. Hij meende ook. dat er nierdoor weer wat meer le ven zou komen in de politieke brouwerij en dat men zich dan nog altijd kan hou den aan het partijprogramma, omdat dit nooit in details kan afdalen, maar alleen algemene richtlijnen geeft. Hij zag het zo, dat er over de te volgen gedragslijn in de politiek binnen de fractie wordt ge sproken en gestemd. Wordt daar een be leidslijn bijvoorbeeld samenwerking De heer Fernqnd Dehousse, Belgisch voorzitter van de commissie van toe zicht op het referendum over het Saarstatuut, heeft gisteren aan de po litieke partijen in het Saargebied voorgesteld om gedurende acht tot tien dagen geen bijeenkomsten te hou den. Deze pauze zou de verhitte ge moederen in de referendumcampagne moeten afkoelen. Nd deze „wapenstilstand" zouden dan de pro-Duitse partijen en de aan hangers van de regering-Hof fmann voortaan gemeenschappelijke verga deringen moeten beleggen, waarin een spreker van iedere partij een bepaalde tijd zou krijgen om het woord te voeren. Dehousse opperde voorts, dat de commissie van toezicht de leiding van deze vergaderingen zou krijgen. Zowel bij de regeringspartijen als bij de oppositie zouden deze voorstel len van Dehousse weerklank gevonden hebben, aldus meldt DPA. De partijen hebben tot Maandag de tijd gekregen, op de voorstellen van Dehousse te antwoorden. Vandaag komt de commissie van toezicht, bestaande uit vertegenwoor digers van vijf landen, bijeen om de toestand te bespreken. Vochtige lucht uit de subtropische de len van de Atlantische Oceaan is gisteren over ons land uitgestroomd. Het binnen dringen er van ging over het algemeen niet met regen van enige betekenis ge paard, maar toen het warmteiront in het Noord-Oosten van het land was aangeko men, werd de warme lucht tegengehou den door een hoeveelheid koude lucht, die boven West-Duitsland aanwezig was. Dientengevolge nam de neerslagactiviteit was het warmtefront sterk toe. In Eelde, ten Zuiden van de stad Groningen viel zodoende 52 mm. regen. West-Europa is nu onder invloed ge komen van een gebied van hoge lucht druk, waardoor de luchtbeweging over het algemeen nog maar zwak is. Er is dan ook met het weekeinde geen belangrijke weersverandering te verwachten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1