Bokma De Middeleeuwen herleefden in de Plantage BIOSCOOPPROGRAMMA'S Geheugen-hulp Flip, Flop en Flap in Arcade OUDE TIJD HET SPROOKJE VAN ZUNDERT" JVieuws uit STAD EN OMTREK DE SINT JANSTEEG Uit die goede Het dierenepos van „Den Vos Reinaerde" R. K. EHBO Pleisteractie Opnieuw een fout van een spoorwegwacliter N. K. S. Sportdag WALDO-RIJSCHOOL öuer de am Initiatief Burgerlijke Stand PIAMO'S HOUTMAN Passage Theater Monopole Theater Alleen Avio-Diepen blijft op Ypenburg Op Zondag 4 September a.s DE KOSTEN BEDRAGEN 6.50 p. pers. ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1955 NS C PAGINA 2 r ouot FOTOWEDSTRIJD „SCHIEDAM IN BEELD" AFSCHEID BIJ GEMEENTEWERKEN 69915 VOOR DE TELEVISIE NIEUWE SCHiEOAMSCHE COURANT „Op de Reeperbaan 's nachts na één uur" Fra Diavolo MEDISCHE ZONDAGSDIENST IN ROTTERDAM NED. VRACHTENMARKT AANRIJDINGEN BERT BRUGMAN TROK AAN DE MARIONETTEN TOUWTJES. POSTBEAMBTEN INBRAAK Andere civiele bedrijven zoeken elders onderdak Amsterdams bezoek Blinden Morgen rolschaatswedstrij den BOESMAN ZAL TE DELFT OPSTIJGEN BURGERLIJKE STAND VAN ROTTERDAM de glazen mens iGfNEVtR Het dierenepos van Reintje de Vos „den vos Reinaerde" zoals het in de ou dere verzen heet is al oud, heel oud, maar het vermag nog steeds de mensen te boeien, zelfs de ongeduldige, jachtende en aan geraffineerder amusement gewen de mensen van onze tijd. Het epos van de listige vos werd oorspronkelijk in het Ne derlands geschreven door een zekere Wil lem, die in Zeeuws-Vlaaderen gewoond moet hebben en waarvan men verder niets weet, dan dat hjj het werk van een dichter Arnout aanvulde en al eens een Britse roman bewerkt had. Dat was in het midden van de dertiende eeuw. Wil lem werkte het gegeven van zijn spel zelf uit en gaf het een oorspronkelijke Diet se vorm, maar in Frankrijk, waar het dierenepos in hoge gunst stond, kende men het ai veer eerder door de „trouvè- res", de speellieden, die de vos en zijn sluwe daden tot onderwerp van hun zan gen maakten. Er ontstonden verschillende geschiede nissen rond de vos Reinaerde en een daar van was „Le Plaid" (het pleidooi) en de ze geschiedenis inspireerde dichter Willem tot een der schoonste uitingen van de Mid deleeuwse literatuur. Het was ook „Hei Pleidooi", dat de in 1946 gestorven dra maturg Ed. Veterman gebruikte om het in een moderne bewerking geschikt te maken voor het twintigste eeuwse open luchttheater en het publiek, dat gister avond in de Plantage de Speelgroep Lim burg deze bewerking ten tonele zag voe ren, heeft kunnen constateren, dat Veter- man's opzet uitermate geslaagd is. Het spel is in verzen en in het begin schrikt dat de minderdoorgewinterde toneellief hebber nog al eens af. Maar als het goed gedaan wordt hindert de versvorm hele maal niet, draagt integendeel belangrijk bij tot de bloemrijkheid, de elegantie van de tekst en geeft het spel een zeker rhyth- me, dat bij een stuk als „Reynaert de Vos" niet gemist kan worden. En de ver zen werden goed gezegd door de Limbur gers! Niemand minder dan Albert van Dal- sum heeft de regie gevoerd in dit spel van Limburgse amateurs en beroepsto nelisten. Daaraan zal het wel voor een belangrijk deel te danken zijn, dat de spe lers en speelsters zo'n duidelijk begrip toonden voor de rol, welke zij te vertol ken kregen. Hofnar Aap was een aap, Tybaert was een kostelijke kater en Diewelin een te gen het licht knipperende uil, die telken male zulke wijze opmerkingen maakte, als men „uilen" nu eenmaal toeschrijft. De oorspronkelijke tekst getuigt telkens weer van een naïeve, doch diep-mensc lijke wijsheid en Veterman heeft hieraan door zijn moderne bewerking geen afbreuk gedaan. Men zou eerder zeggen, dat hij de wijsheid, welke in het spel verborgen ligt, voor de moderne mens beter verstaan baar heeft gemaakt. Men sprak waarhe den in die tijd vaak bedekter en verbor gen in bloemrijke taal uit. Wij houden van duidelijkheid en willen de dingen klaar en helder benaamd hebben. Ed Ve teman is in zijn bewerking hieraan tege moet gekomen, zonder aan de dichterlijk heid en schoonheid van de tekst tekort te doen en dat is een heel bijzondere pres tatie. Wat al menselijke zwakheden wer den in het spel van Reinaert in een iro nisch zonnetje gezet. Om van te smul len was de uitbeelding der verschillende dieren en de verzorgers van aankleding en grime, resp. Herman van Elteren en Hub Claessen, hebben groots werk ver richt. Waar het spel voor een gemengd publiek wordt gespeeld, zou men misschien een klein bezwaar kunnen hebben over de wijze waarop het ram werd uitgebeeld, nl. als een gebeden zeggende en zingende (blatende) priester, hetgeen ongodsdien stige toeschouwers zou kunnen sterken in een opvatting, dat godsdienst toch maar een belachelijke zaak voor kleine zielen is. In het met de godsdienst vergroeide Lim burg ziet men die dingen wat goedmoe diger en onschuldiger dan boven de Moer dijk. Maar alia Als geheel was het een gave en uit stekend geslaagde opvoering en een be langrijke bijdrage aan de smaakvorming van het Schiedamse publiek. En dat is waarlijk geen geringe ver dienste Morgen zullen, zoals de laatste jaren ge bruikelijk is, na de H. Missen de leden van de R.K.E.H.B.O. een beroep op uw milddadigheid doen door een collecte waarbij een pleister wordt aangeboden Deze helpsters en helpers, die zich be kwamen in het verlenen van eerste hulp bekostigen zelf hun opleiding. De midde len, die door hen worden gebruikt om an deren te helpen, willen zij door anderen laten bekostigen. Dit gebeurde door ieder een in de gelegenheid te stellen een steen tje bij te dragen. Laat deze pleisteractie, waaraan in te genstelling to-t vorige jaren geen enkele attractie is verbonden behalve de at tractie van het géven zelf slagen. De geslaagde Rheuma-actie voerde als slagzin: „Allen voor Allen". Dit geldt in dezelfde mate bij deze actie. Wanneer u een milde bijdrage geeft, zal altijd mate riaal beschikbaar zijn om in tijd van nood te kunnen helpen. N.S.C. 7 Het was aanvankelijk de bedoeling de ingezonden foto's voor de fotowedstrijd „Schiedam in Beeld" te,n toon te stellen in de Vacantieweek. In deze periode is geen geschikte expositie-ruimte beschik baar, zodat besloten is de tentoonstelling te houden in de tweede helft van October in het Stedelijk Museum. De inzendtermijn voor de wedstrijd hebben is verlengd tot 15 September 1955. Tot op heden zijn 34 inzendingen ontvan gen. Hedenochtend heeft bij gemeentewerken afscheid genomen na een dienstperiode van 34 jaar mej. C. Bubbeman, adj.-com mies. Zij is in de aula ontvangen en eerst toegesproken door de directeur ir J- v. d Akker, die haar bloemen aanbood na in waarderende woorden haar verdiensten te hebben geschetst. Vervolgens sprak de tweede voorzitter van de personeelsvereniging, de heer C. J- N. de Kort, de referendaris N. P. Kloosterman en haar onmiddellijke chef, de heer H. van Wieringen, die verschil lende cadeaux aanboden. t/m 3 sept. Rotterdam Het ideële en sociale aspect is niet verwaarloosdl Brug der kennis. Arbeidsbeveili- ging. Sociale flitsen. Volks gezondheid en het Stilte centrum zijn slechts enkele van de vele paviljoens, die U moét gaan zienen bewonderen. Nog 14 dagen E 55 Wederom is er bij de overweg in de Overschieseweg een spoorwegwachter ge weest, die de bomen niet goed bediende. Toen er gistermiddag omstreeks 1 uur een trein gepasseerd was, opende deze wachter de bomen. Hij had echter niet be merkt, dat er op een 100 meter afstand nog een trein naderde uit de richting Vlaardingen. Naar zijn zeggen had hij het belsignaal niet gehoord. Terwijl zich zich reeds enige auto's op de overweg be vonden, herstelde hij zijn fout door de bomen alsnog vlug te sluiten. Het gevolg was, dat de bomen op het dak van de personenauto van de heer J. R. uit Am sterdam terecht kwamen, dat beschadigd werd. De machinist van de trein had inmid dels kans gezien, de trein die nog niet zoveel vaart had af te remmen. Luid signalend reed deze stapvoets verder. Het district Schiedam van de Neder landse Katholieke Sportbond organiseert dit jaar weer een algemene sportdag op Zondag 4 September. De wedstrijden, wel ke in het kader van deze sportdag gespeeld zullen worden, vinden plaats op het nieu we terrein van Excelsior aan de Oudedijk. Er zullen handbal-, hockey-, voetbal- en volleywedstrijden worden gespeeld en bo vendien zullen er gymnastiekdemonstra- ties worden gegeven. Men verwacht veel publiek. De mensen kunnen langs het lijntje alle wedstrijden, volgen. De Nederlandse Katholieke Sportbond hoopt met deze sportdag uitgebreide be langstelling te wekken voor het werk dat op sportgebied in katholiek verband wordt, verricht en voor de uitstekende prestaties welke men heeft weten te bereiken. Advertentie. Dat was toch wel een gelukkig initia tief van Pastoor Oorsprong van de Sin gelkerk. Zijn parochianen maken een moeilijke tijd door. Misschien niet zo moeilijk als de taak, die hun herder op zich genomen heeft, maar ze staan samen met hem voor de opgave, in een betrekkelijk korte tijd een kostbare restauratie tot stand te brengen. Als het eeuwfeest wordt gevierd, moet de kerk de feestende gelovigen op waar dige wijze kunnen huisvesten. De restauratie had natuurlijk in alle stilte kunnen geschieden. Maar Pastoor Oorsprong begreep, hoe hij zijn parochi anen het beste kon doen meeleven. Zo ze dan niet als in de Middeleeuwen zelf de stenen behoeven aan te sjouwen of halve werkdagen ter beschikking van de pastoor stellen wat velen overigens op andere wijze reeds lang doen ze delen in hoge mate in het ongerief. Pastoor Oorsprong inspireerde zich kennelijk ook op de nieuwe opvattingen inzake het parochieleven. Hij betrekt zijn parochianen direct in zijn ei§en werk en doet hen meeleven in de meest letterlijke zin van het woord. Zelf leidde hij hen rond en lichtte hij hen voor omtrent het verloop van de res tauratie. En zijn grootste voldoening zal wel op de eerste plaats schuilen in het enthou siasme, waarmede zijn initiatief begroet is. Op de tweede plaats in de resultaten er van. Die zullen zich spoedig genoeg op ver schillende wijzen manifesteren. Daaraan behoeft men niet te twijfelen. DAMWACHTER. GEBOREN: Hendrika E„ dochter van J. de Regt en I. H. Sterk; Maria H. C., doch ter van J. v. d. Oever en M. Versluis; An- tonia M„ dochter van E. P. Veringmeier en G. J. Pelle; Bernardus W., zoon van W. L. A. Smit en C. M. Scholte; Mattbeus W., zoon van M. W. Morra en N. van Schie; Christiaan, zoon van E. Verwiel en J. M. Bockkom; Paulus, zoon van B. Achterberg en C. A. v. d. Poel. OVERLEDEN: A. J. Hcrsbaeh 21 j.; A. Broersen, 75 j„ wed. van D. van Maanen. Onze stadgenote, dc zangeres Evelyn Leythe, treedt volgende week Zaterdag voor de K.R.O.-televisie op. NIEUW EN BESPEELD Singel 114-116 Schiedam Tel 68871 O.OÊIAO VOO* SCHIfOAM IOMi 77ste JJgraaang No. 22844 De kantoren der Redeutie en Adxnlnt- mstratie tl) O gevestigd te Schiedam, Dam 18, tel 66152 Glro-nummei 590943. Abonnementsprijs 8.25 pet Kwartaal 2,15 pet maand 0.50 pet week Advertentieprijs op gewone kolombreedte 0.15 pet millimeter boogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 0.30 per millimeter boogie Bij contract gelden lagere tarieven welke foor het Advertentiewezen. Kampioenen (kleine advertenttêo) tot 20 woorden 50 cent Elk woord meet 8 cent Maximum 60 woorden. Plaatsing alt' sluiteed bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen bij de administratie of bij de erkende advertentiebureau* verkrijgbaar atjn. In het Passage Theater gaat tot en met Zondagavond daarna vangen dc re vuevoorstellingen aan een Duitse film met Heinz Rühmann. Hij speelt er in met Hans Albers. De regie is van Wolfgang Liebeneiner. Om trent Heinz Rühmann, d iein deze film het grote lachsucces heeft, lazen we dezer dagen het volgende: „Er bestaat niets ernstigers dan de humor", heeft eens iemand gezegd en het heeft er alle schijn van, dat de in geheel Europa zo populaire Duitse film acteur Heinz Rühmann zich daarop ern stig bezonnen heeft. Want aan zijn suc cessen in zijn talloze bekend gebleven films ging een periode van „ernstig toneel" vooraf. Hij speelde in Breslau, Hannover, Bremen en München en hij kwam waar hij wilde zijn: in het Deutsche Theater in Berlijn. In zijn jonge jaren speelde hij aanvankelijk uitsluitend ernstige rol len en eerlijk ge»egd was zijn komische carrière min of meer aan een toeval te danken. Hij speelde een kellner-rol en bij die gelegenheid sprak hij zijn eenvoudig ste teksten zo nadrukkelijk en rhythmisch uit, dat het publiek erom brulde van het lachen. „Ik moest op een of andere ma nier toch laten merken dat ik die rol be neden mijn waardigheid vond", zei Rüh mann later, maar al bij al was dat dan toch maar het begin van zijn grote carriè re als de schuchtere en daardoor juist zo geestige komiek, wiens succesfilms in de tientallen liepen, waarvan de eerste waren: „Die 3 Von Der Tankstelle" en „Bommen over Monte Carlo". Heinz Rühmann's geheim verbergt zich min of meer achter 'n beminnelijke char me, die van de kleine held in het leven van alledag. Met steeds nieuwe nuances belichaamt hij de man met de kleine foutjes en gebreken, de sympathieke „me neer doorsnee'', die door het leven dik wijls hard wordt aangepakt, maar die ten slotte weer alle situaties beheerst. De film heef buitenopnamen, gemaakt te Hamburg, op Helgoland, in kleuren. K.F.C.-keuring strikt volwassenen. De film ,,Fra Diavolo", die tot en met Donderdag in het Monopole Theater gaat, heeft de volgende inhoud: In het begin van de 18e eeuw ging het Noorden van Italië gebukt onder een ban- dietenterreur. De meest gevreesde ro verhoofdman was Fra Diavolo, die onder de naam van Markies van San Marco met de rijde edelen van het land omging om zodoende te ontdekken, waar hun schatten bewaard werden. Op een goede dag komt Markies de San Marco alias Fra Diavolo terecht in de postkoets van Lord Roxburg die vergezeld wordt door zijn vrouw Lady Pamela. Zij vertelt dat ze hun in trek gaan nemen in Herberg de Koekoek en ze een groot bedrag aan geld en ju welen bij zich hebben. Stanlio en Ollio zijn inmiddels ook op het tapijt verschenen. Zij zijn hun geld, waarvoor zij jarenlang gezwoegd hebben en dat zij onder hun zadel bewaarden, kwijt geraakt. Daar er niets anders voor hen op zit, besluiten zij roofoverval len te gaan plegen. Ze klampen de eerste de beste, die ze tegen komen aan met de woorden „je geld of je leven", doch de man blijkt tot de bende van Fra Dia volo te behoren. Stanlio en Ollio worden overmeesterd en de bende besluit dat ze opgehangen moeten worden. Fra Diavolo besluit echter ze nog een kans te geven. Fra Diavolo en zijn bende besluiten nu naar de herberg te gaan waar Lord Rox burg zijn intrek heeft genomen. De waard van de herberg heeft een knappe dochter, Zelina, die verliefd js op Lorenzo, 'n sol daat, waar haar vader evenwel niets van wil weten, omdat hij geen cent bezit. Terwijl Fra Diavolo een afspraak maakt met Lady Pamela om de rest van de ju welen in zijn bezit te krijgen, ontdekken Stanlio en Ollio in de tuin een bord met opschrift; „20.000 lire beloning voor de bandiet Fra Diavolo dood of levend". Ze besluiten Fra Diavolo gevangen te nemen en de beloning op te strijken. Ongelukki gerwijze nemen ze i.p.v. Fra Diavolo de oude Lord Roxburg te pakken, die ze eerst flink toetakelen en daarna in de waterput een tijd op en neer halen. Fra Diavolo komt haastig aanlopen en Stanlio en Ollio, bemerkend dat zij de verkeerde voor hadden, nemen ijlings de vlucht. Fra Diavolo, die nu de plaats weet, waar de juwelen verborgen zijn, laat Stan 's avonds een glas wijn waarin een slaap poeder gedaan is, naar Lord Roxburg brengen. Stanlio drinkt het echter zelf op en komt in de wijnkelder terecht waar hij zich aardig tegoed doet aan de daar aan wezige dranken. Ollio komt ook naar be neden en de vrienden amuseren zich best Fra Diavolo heeft kans gezien de juwelen buit te maken. De volgende morgen is alles in rep en roer. Maar Lorenzo brengi ze terug en mag Zelina huwen. Wat er met het tw.eetal Ollio en Stanlio gebeurt is te onmogelijk om het na te vertellen. K.F.C.-keuring alle leeftijden. HEDEN: Monopole-Theater: Fra Diavolo (a.l.). Passage-Theater: Op de Reeperbaan 's nachts na half één. (str. volw.). Plantage: „Int. Variété Festijn", 20 uur. MAANDAG Passage Theater: „Het Witte Paard" 20 uur. Gebouw Arcade: Vacantie bridgedrive 19.30 uur Plantage: Klaank en Zaank 20 uur. R.K. OPENBARE LEESZAAL R.K. Openbare Lees. én Studiezaal en Bibliotheek: Geopend Dinsdag, Donder dag en Zaterdag van 10—12 uur; iedere middag van 25 uur behalve Maandag en iedere avond van 78.30, behalve Donderdag en Zaterdag. Filtaa] Gorzen (H Hartkerk): Dinsdag avond vaD 6.30—8 uur, Vrijdag van 79 uur uitleen van boeken. Filiaal Kethel <R K Ver. Gebouw), elke Londag van half twaalf tot half één. Stedeliik Museum Dageltiks van 26 uur Bali-tentoonstelling. NACHTDIENST APOTHEKEN De nachtdienst voor de apotheken wordt deze week waargenomen door Apotheek Rembrandt Rembrandtlaan 5. De medische Zondagsdienst zal worden waargenomen door dr Meyer, Swammet- damsingel 43, tel. 69696; dr Jongerius, Von dellaan 2, tel. 67355; dr Beukers, Burge meester Knappertlaan 76, tel. 68004. Apotheek; Backer, Sint Liduinastr. 58. De wijkverplegingsdienst van het Witte Gele Kruis zal worden waargenomen door; Zr. Van Zyp, Proveniersstraat 32a, te Rotterdam, tel. 41673; Zr. Houbaer, Ru bensplein 20a, tel. 69701. De kraamverzorging worc(t waargeno men door Zr. Broeken, Singel 64, tel. 68409. Deze dienst duurt vanaf Zaterdagmid dag 1 uur tot Zondagavond 12 uur. TONEEL EN MUZIEK. Zondag 31 Augustus. Schouwburg 2.30 uUr: Barend Bluf; 8 uur: Sag' beim Abschied (Hoofdstad-operette.) Groote Schouwburg, 8 uur: Au salon des variété (Alex de Maas.) Maandag, 33 Augustus. Schouwburg, 8 uur: Zie Zondag. Groote Schouwburg 8 uur: Zie Zondag. BIOSCOPEN Programma's van 19 t/m. 25 Augustus. Arena: 3 Ring circus (a. L) Capitol: Het purperen masker (14 j.) centraal: Leven in de brouwerij (18 j.) Cineac: Battle cry (18 j.) Colosseum: De geveltourist (a. 1.) Harmonie: Ik ben er va.n la- 1.) Lumière: Plotseling 7 dochters (ontoelaatbaar) Lutusca: Berucht (volw.) Luxor: Het grote avontuur (a. 1. Passage (Schiedam)- Op de Reeperbahn 's nachts om half één (strikt volw.) Prinses: De zwarte wreker (14 j.) Rex: Duel bij de silver Creek (14 j.) Thalia: The country girl (18 j.) 't Venster: De rode schoentjes (18 j.) vic toria: Suzanne sliep hier (18 J.) ROTTERDAM, 19 Augustus 1955. 18 Augustus nam.: 203 ton rogge Utrecht; 270 granen Maashees; 581 ton ld. Zaanstreek; 265 ton lood Amsterdam; 905 ton sojabonen 1.-varen; 120 ton duigen Scheveningen; 100 ton gerst Den Bosch; 380 en 330 ton maïs Delft; 150 ton id. Meppel; 203 ton id. E-varei1'm-,\r ton veevoer Doesburg; 140 ton stukgoed Tilburg; 75 ton katoen E nschedé. Totaal 51 reizen 18 vlet- reizen. 19 Augustus voorm.: 80 ton soda Amsterdam; 62 ton katoen Haagse Schouw; 200 ton petr. cokes Heteren; 100 ton s^^oed Oosterhout; 78 toin diversen Harderwijk 60 ton zaad Geertrui- denberg; 75 ton mais Deventer; 674 ton granen Dit is de St. Jansteeg, Als ik er een plattegrond b(j moest tekenen zoudt gij zien hoe merkwaardig dit steegje ge groeid is. Wanneer men zijn wandeling begint in de St. Pietersteeg, ontdekt men daar een spleet (meer is het niet) in de huisjesrjj met een naambord, hetwelk aangeeft dat hier de St. Jansteeg ligt. Het is er zo smal, dat men aan beide zij den met de ellebogen langs de muren schuurt. Dan volgt een hoek naar rechts en men krijgt het., gezicht, op een soort binnenhofje. Hier heb ik de tekening ge maakt. Bij het hofje kan men linksom Vrijdagavond omstreeks kwart voor ze ven is de bromfietser J- V. uit Schiedam met zijn bromfiets op de Rotterdamse dijk ter hoogte van pand 249, aangereden door een personenauto, bestuurd door P. v. d. H. uit Leiderdorp, die in de richting Rotterdam reed. De duopassagiere J. W. V., de dochter van de berijder, liep en kele snijwonden op en is door de G. G. en G. D. naar huis gebracht. Beide voer tuigen werden beschadigd. Het ongeluk ontstond doordat de bromfietser bij het Rode Hek het fietspad verlet om over te steken naar de afrit, waarbij hij de auto te laat bemerkte. Het uitzicht werd hem belemmerd door en kele auto's, die daar geparkeerd ston den. Een 64-jarige voetganger, de heer E. W. uit Vlaardingen, is Vrijdagmorgen bij het oversteken van de rijweg bij de Vijfslui- zenbrug aangereden door de motorrijder A. de C. eveneens uit Vlaardingen. De oude man zag het motorrijwiel niet na deren en versnelde zijn pas inplaats van te blijven staan, toen het al te laat was. Ondanks krachtig remmen van de motor rijder kon hij een aanrijding niet meer voorkomen. E. W. viel op de grond, waar bij hij kneuzingen opliep aan de linker schouder en arm. De motorrijder kreeg enkele schaafwonden. De heer H. J. Heyboer begroette de jeugd en maakte erop attent, dat volgen de week Zaterdagmiddag om half 4 in de B.K. laan een rolschaatsshow gehouden wordt door een Haagse rolschaatsclub. Vrijdagmiddag om half 3 kunnen de kin deren op de Maasboulevard laten zien, wat of zij van rolschaatsen kunnen 'en dan komt er in Schiedam misschien ook wel een baan. Vooral tijdig opgeven bij het S.G. kantoor! Daarna het marionettentheater met de opvoering van het oude sprookje: „Ta feltje, dekj jé.." Kleurige poppen en vrolijke muziek en snoezige belich ting, vooral, wanneer de toverfee ver schijnt. Het was de moeite waard en de kinderen waren er dan ook helemaal „in". Vooral toen de slechte waard het tovertafeltje en de eze^ omwisselde, was het protest niet van de lucht. Het uitspre ken van de toverformules ging hen dan ook goed af! Eind goed, al goed. De bedrogen kleer makerszoons Flop en Flap zien hun fou ten in, Flip belooft van zijn echte „tafel tje dek je" een-„ezeltje strek je" zijn vader en hen mee te laten profiteren, uit gaande van 't motto: ,.Wie goed doet, goed onh| oet. De voorstellingen worden vandaag her haald. gaan en men komt dan in de Breedstraat terecht. Men is hier wel in het centrum van een krotwoninggebied aangeland en af gezien van het min of meer schilder achtige, dat zo vaak in dergelijke buurt jes schuilt, lij,kt het toch wel een zaak van algemeen belang dat de voorgeno men sanering ook hier spoedig ter hand, genomen wordt. Intussen kan men de sporen (meer zijn zjj voorlopig nog niet) van de sanering opmerken aan de Raam, Noordmolensti'aat, Zijlstraat enz. Het oude Schiedam krijgt een geheel ander uiterlijk. In één of twee generaties is de stad sterk veranderd. Er is nog veel te verbeteren. Het is toch jammer, dat de noodzakelijke gezondmaking van de oude binnenstad ons bezit aan monotone hui zenblokken zal vergroten en het pittores ke zal doen verdwijnen. Ieder medaille heeft twee zijden OCTAVE DE CONINCK7 Op 26 December j.l. (1907) hadden de postbeambten M. Boele, L. Kraak en M. Molenaar, van Schiedam, in Rotterdam eene conferentie met het bestuur der al daar op 24 October opgerichte Christelijke Protestantsche Vereniging van Post- en Telegraafbeambten „Door Plicht tot Recht". Na gehouden, besprekingen werd uit genoemde heeren een correspon dentschap voor Schiedam opgericht. In dezen tijd, waarin van alle kanten zoozeer wordt aangedrongen op organisa tie is het zeker te wenschen, dat ook on der de katholieke postbeamben weldra een eigen vereeniging worde opgericht. Moge het goede voorbeeld, hun thans door de vereeniging „Door Plicht tot Recht" gegeven, een spoorslag zijn om de ajganisatie in eigen kring eens krach tig ter hand te nemen! (Nwe Schiedamsche Courant, van 11 Januari 1908). In de nacht van 18 op 19 Augustus is er. ingebroken in de kantoren van de firma B. aan de Noordvestsingel. De dieven, die door een raampje naar binnen zijn geklommen, hebben overal gezocht om iets van hun gading te vinden. Ze gingen er tenslotte vandoor met 150 gulden. Uitgezonderd de N.V. Avio-Diepen, die werkzaamheden voor de luchtmacht ver richt, zijn de andere civiele bedrijven op het vliegveld Ypenburg doende elders onderdak je krijgen, al is het vliegveld nog niet geheel overgegaan naar het mi nisterie van Oorlog en is geen der bedrij ven aangezegd, dat zij Ypenburg moeten verlaten, omdat het uitsluitend militaire basis wordt. Intussen is de Rijksluchtvaartschool naar Hilversum verhuisd, omdat men van mening is, dat het verkeer van straalja gers en lesvliegtuigen om veiligheidsre denen niet kan samengaan. Zodra het nieuwe Rotterdamse vliegveld in de Zes- tienhovense polder gereed is, zal de school daarheen verhuizen. Het luchtre- clamebedrijf is bezig zich te Rotterdam té vestigen. Het zal echter nog wel tot het voorjaar duren, voordat het daar terecht kan. Het Amsterdamse college van B. en W. en de voltallige hoofdstedelijke gemeen teraad, die Donderdag een bezoek aan de E 55 zullen brengen, worden 's morgens om 10 uur verwelkomd in de tuinza»J van Museum Boymans. De lunch zal Bellevue worden gebruikt en vóór diner- tijd zullen de Amsterdammers vertrek ken. Zaterdag 27 Augustus zullen 400 leden van de Amsterdamse vereniging Haven- belangen de E 55 bezoeken. Vandaag orachten vijftig blinden een bezoek aan de energie-manifestatie. Ds leiding van de E 55 stelde deskundig ge leide ter beschikking. Morgenmiddag tussen 3 en 4 uur en 's avonds tussen 7 en 8 uur zullen op de rolschaatsbaan in het Park wedstrijden worden gespeeld in rolschaatshockey tus sen de teams „Residentie" uit den Haag en Munchen-Gladbach. Van half 3 tot 3 uur, van half 7 tot 7 uur en van 9 tot half 10 uur worden kunstschaats-demonstraties gegeven, waaraan door enkele bekende Belgische kunstrijders en -rijdsters zal worden deel genomen. Op een streekdag van het nationaal in stituut „Steun Wettig Gezag" (gewest Zuid-Holland noord-oost), die op Zater dag 3 September te Delft wordt gehou den, zal de ballonvaarder J Boesman een opstijging maken. Deze zal de driehon derdste in ons land zijn. BEVALLEN: R. Stoppelenburg geb. Klueef- stra d. R. J. van Dalen geb. van Ostaeyen z. A. J. van Gemert geb. Labeur z. F. P- Remkes geb. van Vugt d. G. Blad geb. Rijs- dijk z. A. de Graad geb. Pleit z. en d. A. Oudenes geb. Bakker z. C. Frenks geb. Cadenau d. M. de Ruiter gebg. van def Meijde d. H. van Dijke geb. Zwaneveld z. J. H. Vis geb. van Baak z. G. Vogel geb. Kleingeld d. J. N. Dorst geb. PorS z. M. A. van Ommen geb. ten Hulscher z. - L. F. Mulder geb. Ruchtie z. A- Kuhlemeier geb. van der Wal z. H. M. Tb' Leferink op Reinink geb. Olthuis d. A. Hulst geb. Hania z. G. Voogd geb. de Vrie* d. L. M. M. den Hollander geb. de Wil a. -— J. Oosterom geb. Kranenburg d. J* Oosterom geb. Kranenburg z. G. J. vab Vliet geb. Peters d. J. Bouwens geb. Bos J. C. W. van den MBosch geb. Muller J. M. E. Heij geb. van Heck z. P* G. van Meel geb. Cordes d. P. M. Chr. vab Schijndel geb. Pfaff z. M. Schaaij geb. van Bueren z. J. C. Sneijer geb. Kruizing® z. A. Kamermans geb. ten Hove d. OVERLEDEN: H. Bakkers m. geh gew. met E. Bonne 76 j. B. van der Lely m. vab T. L. Harreman 55 j. E. Aret vr. van J* Oosterom 82 j. C. Alderliesten vr. van H* Hotting 46 j. G. P. A. Hulneman m. van M. Noorman 67 j. E. W. le Comte ongeh. vr- 75 j. L. N. Sneep vr. geh. gew. met O. den Hartog 74 j. H. A. van Heiningen vr geh. gew. met J. Bas 87 j. M. de Waal vr.'. geh. gew. met C. van der Mooren 90 j. W* Manifarges m. van K. J. Sevens 69 j. C* Blaak m. van C. de Heer 53 j. J. H. Karstens m. geh. gew. met C. J. van Vuurden 48 j. B. E. Bossers vr. geh. gew met F. Faassen 63 J« J. Melieste vr. geh. gew. met W. MaaJ 66 j. C. J. E. Minlder vr. geh. gewa met C. Bos 82 j. H. F. Rofmans m. van W. A. M- Cruijsen 38 j. Zaanstreek. Speciaal voor onze lezers organiseren wij op Zondag 4 September a.s. een trip per TOURINGCAR naar het bloemencorso te ZUNDERT (inclusief een tribuneplaats van f 2.50 en een kop koffie). Vertrek per luxe touringcar vanaf de Koemarkt te Schiedam om 8.15 uur precies en weer terug om ongeveer 21,30 uur. Deelnemerskaarten zijn van heden af verkrijgbaar aan ons kantoor, Dam 18, te Schiedam. AFD PROPAGANDA. («IMIIIMIIIIMIIIUIIIMHIIIIMIIIIHIIIIIIIIIII' tllHdtHlltllllMIIIHIIMHHIHUMIMI***1*"*'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 2