met melk meer mans Russen zijn ges^ doch niet tot zaken ;prek bereid tot met „breed Adenauer doen Kernenergie zal goedkoper worden dan steenkool Op Kerstavond 1287 ging Griend ten onder Goochelaars uit 26 landen naar Amsterdam Overgang van kleuterschool naar lagere school eist verbetering E De Geneefse atoomconferentie Nieuwe nota uit Moskou V) Attlee had aanval van h er senthrombose Iropen bieden rijk toepassingsterrein BABYDERH POEDER De Bilt leert Noordzee beter kennen Nu domein van duizenden vogels en het eeuwig spel van eb en vloed Voor het eerst ook „betoverende en toverende" dames Een achtste van eersteklassers slachtoffer van onvoldoende schoolrijpheid Boodschap van H. Vader aan jamboree ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1955 PAGINA 5 NEEM PER MAN DRIEKWART KAN Baby's huidje altijd met Eens welvarend dorp Monnik Ocko hMmmi MÊrnê Als kluizenaars Tot totale ondergang gedoemd? MISSIONARIS VAN SCHEUT NAAR JAPAN PATER HAX IN AFRIKA OVERLEDEN (Advertentie) Publicatie Nederlands Zulvelbureau, 's Gravenhage 27 (Telefonisch van onze correspondent) BONN, Vrijdagavond. De Sovjet-Unie is vandaag accoord gegaan met het voostel van dr Adenauer om de Russisch-Duitse onderhandelingen op 9 September in Moskou te laten beginnen. Zij heeft ook laten weten, dat zij geen bezwaar heeft tegen een uitwisseling van gedachten over het vraagstuk van de Duitse eenheid en andere internationale problemen, die beide landen raken. De Sovjetregering deelde dit mede in een nota, die in Bonn arriveerde op een ogenblik, waarop reeds een zekere nervositeit te bespeuren bleek over de vraag, of de Russen dr Adenauer wel de kans zouden bieden het eerste nationale vraagstuk der Duitsers aan te snijden. Het tweede door dr Adenauer aan Moskou kenbaar gemaakte verlangen, een bespreking van het lot der nog in Rusland zijnde Duitse gevangenen, wordt in de Russische nota niet specifiek aangeroerd. Dit is in Bonn weliswaar opgevallen, doch men gelooft niet, dat de Russen een gesprek over dit thema uit de weg zullen willen gaan Tot zover dan het goede nieuws dat de jongste op Bonn afgevuurde Russi sche nota inhoudt. De Russen mees ters in de politieke enscenering heb ben de nieuwe epoche in de betrekkin gen met de voormalige „Dulles-knecht" en „oorlogsaanstoker" uit Bonn laten begeleiden door het vreedzame effect van een sportieve Duitse invasie in Moskou. Vijftienhonderd voetbalsup porters uit de Bondsrepubliek zijn daar in de laatste dagen met gejuich binnen gehaald om het eerste verbroederings feest van een Duits-Russische landen- wedstrijd in het fameuze Dynamo-sta dion bij te wonen. Voordien waren Westduitse journalisten reeds als ge ziene gasten verwelkomd en hun pen- nevruchten hebben voor het Russische prestige in West-Duitsland geen wind eieren gelegd. Nu gaat vandaag ten overvloede ook nog een kerkelijke de legatie, van de Evangelische kerk van Rijnland en Westfalen, de lucht in om een paar weken de gast te zijn van patriarch Alexius in Moskou. Meer vragen dan antwoorden De eenvoudige Michel krabt zich bij dat alles eens bedenkelijk onder zijn puntmuts. Hij weet met zoveel vriend schapsbetuigingen niet goed raad en denkt er ongetwijfeld bij ,dat alles te mooi is om waar te zijn. Soortgelijke overwegingen koesteren trouwens ook de best geïnformeerde Duitse politici. Een bundel van persknipsels van de laatste weken, die voor ons ligt, levert daarvoor tientallen bewijsstukken. Zou dr Adenauer, die zich door de zure Russische azijn der laatste jaren niet heeft laten imponeren, in Moskou niet met de houding der diplomatieke er kenning worden gevangen? Zal de Bondsrepubliek in de nieuwe sfeer van politieke ontspanning niet al te zeer aan zwaartekracht hebben ingeboet om haar nationale verlangens nog tot gel ding te kunnen brengen? Zullen de Westelijke Groten zich, omwille der Duitse verlangens, de kans op politieke ontspanning willen laten ontglippen? Dreigt voor dr Adenauer niet hetzelfde lot der vergetelheid als voor Synghman Rhee en Tsjang kai Sjek? Zal hij de laatste soldaat in de koude oorlog wor den? Dat zijn de bange vragen die hier allerwegen gesteld worden, nu de po litieke dooi is ingetreden. Diplomatieke, economische en cultu rele betrekking met de Sovjet-Unie zijn voor Duitsland een linzensoep, waarvoor men de beloofde eenheids rechten niet gaarne zou prijs geven. Toch zijn zij, zo overweegt men hier, nog het enige wat de Russen hebben aangeboden. Vroeger door de Duitsers gekoesterde dromen van verregaande concessies der Russen aan het eenheids- Eerst gisteren werd bekend, dat de Britse Labour-leider, de heer Clement Attlee, onlangs een aanval van throm bose in de hersenen heeft gehad. Me vrouw Attlee verstrekte deze medede ling, doch voegde er onmiddellijk aan toe, dat de patient het thans weer heel goed maakt. In politieke kringen te Londen is men van oordeel, dat het aftreden van de 72-jarige fractieleider door deze ziekte waarschijnlijk zal worden ver haast. Indien Attlee zich inderdaad om gezondheidsredenen gedwongen zou zien de leidingdie hij reeds twintig jaar in handen heeft, aan een ander over te dragen, zal hij dit waarschijn lijk pas meedelen, wanneer in October het parlement van reces terugkeert. Indertijd, na de nederlaag van zijn partij bij de verkiezingen van 26 Mei j.l., had Attlee, zoals bekend, reeds willen aftreden, doch de 277 leden tel lende fractie deed toen een eenstem mig beroep op hem o maan te blijven. Vooral de leider van de linkervleugel, Aneurin Bevan, drong erop aan, dat Attlee zou aanblijven. Het merendeel van de leden der labour-fractie is van oordeel, dat na een eventueel aftreden van Attlee een felle strijd om de opvolging zal ont branden tussen Bevan en de plaatsver vangende fractievoorzitter, Herbert Morrison. verlangen, zijn al lang vervangen door nachtmerries van twee Duitse ambas sadeurs, die in Moskou naast elkaar zouden zitten. Bij alle soepelheid waarmee de Rus sen nu in een discussie over het een- heidsvraagstuk hebben toegestemd, hebben zij toch ook niet nagelaten met zekere nadruk te verstaan te geven, dat zij in dit opzicht wel tot spreken geneigd zijn, maar niet tot zaken doen. Het Russische standpunt inzake het Duitse vraagstuk is bekend, zo heet het in de Russische nota. Het ware een slechte verstaander die daar niet ach ter was „En daar valt niet meer aan te tornen". Het hemd der ontspanning en de rok der eenheid Terwijl dr Adenauer op zijn hoge bergtop in Zwitserland resideert, heeft ziqh in de verweesde politieke gemeen te in de Bondsrepubliek ook de over tuiging baan gebroken, dat de Weste lijke landen zich gemakkelijk (of schijnheilig?) bij deze situatie zullen neerleggen. De plechtigste woorden van de partners maken blijkbaar op de Duitse publieke opinie niet veel indruk meer en zo heeft hier het ge voel veld gewonnen, dat Adenauer al leen, en zonder de rugdekking der Wes telijke macht, met het Duitse eenheids verlangen naar Moskou gaat. Blijkbaar heeft John Foster Dulles een poging ondernomen om tenminste de Bondskanselier dit gevaar te bespa ren. De Duitse ambassadeur Krekeier ijlde met een boodschap uit Washing ton naar Zwitserland, en, naar men in Bonn zegt, logenstraft deze alle berich ten volgens welke zelfs voor de Ame rikaanse regering het hemd der ont spanning nader zou zijn dan de rok der Duitse eenheid. Maandag begint Adenauer in Mür- ren, gewapend met deze aanmoediging, zijn laatste reeks besprekingen. Al zijn oude vertrouwden zijn van de par tij. Opnieuw een Duits regeringsberaad op Zwitserse bodem. Eind volgende week begint dan minister Von Bren- tano in Bonn de fractie-leiders van het parlement in de Duitse strategie in te wijden. Dr Adenauer zal dit trouwens in de week voor Moskou nog eens her halen. De socialisten zeggen nu al, dat het dan wel te laat zal zijn om nog in vloed op het plan de campagne te kun nen uitoefenen. Zij willen, bij al de slechte kansen die Moskou biedt, bij voorbaat de han den in onschuld wassen. Een gemeen schappelijk Duits front in Moskou lijkt bij voorbaat onmogelijk, daar de socia listen blijven verlangen, dat Adenauer zal capituleren voor de Russische eis de NATO-banden op te geven. Daartoe is de Bondskanselier zeker niet bereid, ook al kan hij de eenheidspolitici geen alternatief bieden dan het vermaan geduld. Aan de vooravond van de sluiting der internationale conferentie over atoomenergie, heeft de leider van de Britse delegatie, Sir John Cockcroft, gisteravond voorspeld, dat de productie van electriciteit uit atoomenergie tegen het einde van de 20ste eeuw het gebruik van twee a drie milliard ton steenkool per jaar zal uitsparen. Binnen vijf jaar zullen er volgens hem reeds tenminste tien kern energiecentrales, waarvan sommige met een productievermogen van 200 megawatt, in verschillende delen van de wereld in bedrijf zijn. In de vol gende tien jaar zal de ontwikkeling op dit gebied zo snel gaan, zei hij, dat de kernene-giecentrales van 1970 evenzeer van die van 1957 zullen verschillen als een moderne auto van een Ford uit bet jaar 1900. Hij voorspelde ook, dat tussen 1965 en 1975 de kostprijs van kernenergie zal dalen tot beneden die van steenkoo Op de conferentie is gebleken, dat de voorraden uranium in de wereld overvloedig zijn en dat op zijn minst één millioen ton kan worden gedolven in zeven landen, zo zeide hij. Tegen het einde van de jaren '60 zal de prijs van uranium volgens sommige voor spellingen dan ook gedaald zijn tot on geveer tien dollar per pond. Sir John Cockcroft merkte op, dat compacte reactors voor de aandrijving van gasturbines een grote rol zullen kunnen spelen bij de ontwikkeling van tropische gebieden, aangezien gastur bines geen grote hoeveelheden water voor koeling nodig hebben. Voor reac tors met een kernproductiecapaciteit van ongeveer 10 megawatt zullen vol gens hem belangrijke taken zijn weg gelegd in de ver verwijderde en in on derontwikkelde gebieden, terwijl er ook in industriële gebieden, die ver van kolenmijnen en hydro-electrische installaties verwijderd liggen, grote behoefte aan kernreactors voor ener gievoorziening zal bestaan. Als voor beelden noemde hij Zuid-Afrika, Rho desia, Australië en Canada. Hij wees ook op een aantal in dustrieën, die vaak geïsoleerd liggen en voor welke de kernreactor een nut tige bron van energie zal kunnen wor den, zoals de fabrieken van cement, papier of pulp en aluminium. De Britse geleerde geloofde evenwel niet aan een snelle ontwikkeling van de kernenergie voor voortbeweging, bijvoorbeeld van schepen. Een derge lijke ontwikkeling ligt volgens hem niet in het verschiet, voordat de kos ten van de hitte-energie, geproduceerd uit plutonium of uit uranium-233, be neden de kosten van stookolie zouden komen te liggen. En zelfs dan zou er rekening moeten worden gehouden met allerlei techniseche overwegingen en zal het probleem van het eventuele „lekken" van radio-activiteit in een zo beperkte ruimte als die van het schip toch eerst bevredigend moeten worden opgelost. Andere toepassingen van de atoom energie, waarvan Sir John Cockcroft grote verwachtingen had, lagen op me disch, pharmaceutisch, chemisch en en petroleum. metallurgisch gebied. Als bijzonder veel belovende wetenschappelijke toe passingen, die reeds voor de allernaaste toekomst van groot nut kunnen zijn, noemde hij de sterilisatie van genees middelen en de bestrijding van insec tenplagen. {Advertentie) Vissers en kustvaarders helpen het K.N.M.I. Tot voor kort had men in De Bilt en ook in andere Westeuropese meteorologisch in stituten weinig gegevens over de Noord zee. De storm op 6 October 1954, waarbij enkele Engelse vissersschepen vergingen, heeft de hoofddirecteur van het K.N.M.I ir. C J. Warners, in Februari van dit jaar. het initiatief doen nemen, in De Bilt Westeuropese meteorologen bijeen te roepen om het manco in de meteorolo gische gegevens over de Noordzee te be spreken. Aan deze conferentie namen vertegen woordigers van de landen rond de Noord zee deel en er werd toen besloten dat elk land voor zich zoveel mogelijk schepen zou gaan inschakelen bij de waarnemingen. Thans is het zover, dat ruim vijftig Ne derlandse schepen, waaronder kunstvaar- ders, vissersschepen en ook het hospitaal kerkschip „De Hoop", geregeld weerrap- porten betreffende de Noordzee naar het K.N.M.I. te De Bilt zenden. „De Hoop", uitgerust met de nodige instrumenten, is de verzamelpost voor alle vissersschepen en zendt via radio-Scheveningen een ge detailleerd weerrapport aan De Bilt. Daar worden deze rapporten niet alleen ver werkt in weerkaarten, maar ook direct doorgegeven aan de andere Westeuropese meteorologische instituten. Er is al gebleken, dat sinds men de vis sersschepen en kustvaarders waarnemin gen laat doen er een aanmerkelijk beter en betrouwbaar beeld wordt verkregen over het gebied van de Noordzee. Het streven is er op gericht in de toekomst met een honderdtal schepen en daaronder speciaal de vissers op de verre visgronden aan deze dienst te laten deelnemen. Als tegenprestatie heeft De Bilt zijn service aan de vissers weer vergroot door via radio-Scheveningen thans driemaal per dag een betrouwbare verwachting te ge ven. Aanvankelijk gaf men alleen des och tends om half tien en des avonds om half tien een verwachting, maar met het oog op het uitzetten van de netten kunnen de vissers nu ook om half vier des middags een verwachting horen, die een geldig heidstermijn heeft van zes uur. Men heeft daar bovendien de vooruitzichten voor de volgende achttien uur aan vastgeknoopt, zodat de Noordzeevissers gedurende de gehele 24 uur van de weersituatie op de Noordzee op de hoogte zijn. Van onze correspondent) R ZIJN zelfs nog vele Friezen, die het niet weten, maar mid den in de woelige warwinkel van geulen en zandbanken, die Wadden zee heet, ergens tussen Harlingen en Terschelling aan de Noordzijde van het vaarwater, ligt Griend, een uniek eiland, dat wellicht het kleinste en tegelijk het merkwaardigste binnen onze grenzen is. Eigenlijk is het een beetje overdreven om van een eiland te spreken. Het is een vrij uitge strekte, begroeide zandplaat, die dag en nacht wordt belaagd door de vloed. Steeds weer komt het water opzetten door de zeegaten en geulen, langzaam meestal als een sluipmoor denaar. En elke keer schuurt er weer een heel klein stukje af. Als het stormt verdwijnt het eiland zelfs helemaal onder water; de storm vloeden hebben er een geul dwars doorheen geschuurd, die steeds breder en dieper wordt. Griend is het domein van duizenden vo gels, die er ieder jaar broeden: sterns, scholeksters, zilvermeeuwen, visdiefjes, bergeenden en vele anderen. Over enkele weken verdwijnen die vogels weer naar onbekende verten en ze stijgen dan in belangrijker getale op dan zij in het voor jaar zijn gekomen. Griend is een van de belangrijkste vogelbroedplaatsen van ons land, een merkwaardig brokje grond, waar bijna nooit iemand voet aan wal zet. Alleen omwille van die vogels wonen er elk jaar gedurende drie maanden twee vogelwachters van Terschelling om te wa ken over de dieren, ze te tellen en er voor zorgen, dat de roofzucht van de zil vermeeuwen binnen de perken wordt ge houden. Het lijkt nu onwezenlijk, dat er op Griend eens een compleet welvarend dorp moet zijn geweest, dat er boeren woonden en dat er dijken en een haven waren en scheepswerven en taveernen. Al dat leven moet verband hebben gehouden met het klooster, dat eens te Lidlum stond op het Friese vasteland. Op de huidige zandplaat de Abt moet in die dagen een uithof van het klooster hebben gestaan, en op Griend kwam een kloosterschool, die werd ge leid door pastoor Jaricus. Toen de groei van Griend begon, beval abt Siardus dat er grachten en wallen moesten ko men en dat deze zo gunstig aan de Vlie- stroom gelegen plaats de vorm van een stad moest krijgen. Griend lag gunstig als haven tenminste. Maar het lag open en bloot voor storm en vloed in de enorme vlakten. De bewoners hadden daar geen notie van. De boeren maakten er de Griendse kaas, die tot ver op het vaste land bekendheid had. De zee kwam steeds dichterbij, de dijken moesten worden on derhouden en de afwatering steeds worden verbeterd, maar verder scheen er geen gevaar. Maar op Kerstavond van het jaar 1287 kwam de ramp. Het stormde fel uit het Noord-Westen. In de kapel van het kloos ter op de Abt (of stond het bijna op Griend zelf) zaten de monniken bijeen om het Kerstfeest te vieren. De kaarsen flak kerden in de kapel. Ze waren aangestoken door een van de kloosterlingen met een brandende toorts: Ocko. Hij voelde zich echter onrustig. De monniken zongen in de kapel, terwijl de storm steeds aanwak kerde en het zeewater opjoeg. Nauwelijks enkele uren later stonden de monniken aan de dijken. Eén man ontbrak er ech ter: Ocko. Door de duisternis worstelde hij tegen de orkaan op in de richting van Griend. Hij snelde voor het water uit en konijnen en ander wild vluchtten met hem. Ocko kwam er aan: de mannen vochten er op de dijken tegen het water en hij zeide hun, dat de vrouwen en kinderen in veiligheid moesten worden gebracht. '/■o druk is het op het bureau van de Ned. Magische Unie op de Keizersgracht in Amsterdam, met voor bereidingen voor het komende wereldcongres van goochelaars, dat er voor de steno-iypiste geen plaats meer was achter het bureau. Goochelaars weten dan al gauw een oplossing te vinden (Van onze Amsterdamse redactie). Zoals wij reeds meldden, zal voor de derde maal na de oorlog, In Amsterdam van 31 Augustus tot en met 4 September a.s. het wereldcongres voor goochelaars plaats vinden. Er zijn niet, minder dan 700 deelnemers uit maar liefst 26 landen, waaronder Australië, Indonesië en Tsjecho-Slowakije, 110 van hen zuilen een gooi doen naar de titel van wereldkam pioen, die nu nog in handen is van de vingervlugge Rotterdammer Fred Kaps. Drie Engelse goochelaarsters zullen ook van de partij zijn. Het is de eerste maal dat toverende dames op een interna tionaal goochelaarscongres een jury zul len trachten te „betoveren". De jongste deelnemer is een veertien jarig Engels jongetje, dat iets heel bij zonders magisch zal laten zien. „Buiten mededinging" zal een zesjarig Frans meisje de congressisten demonstreren hoe goed zij wel „toveren" kan. Er zal geen onderscheid worden gemaakt tus sen professionals en amateurs. Het Aug./Sept.-nummer van „Het Schoolbestuur", een maandelijkse uitgave van het Katholiek Centraal Bureau voor onderwijs en opvoeding te Den Haag bevat een zeer belangwekkend rapport van de heren drs C. Souren en B. M. Riinders. beiden verbonden aan het bureau, die een studie hebben gemaakt, van de o-oblema- tiek verbonden aan de overgang van de kleuterschool naar de eerste klas van de lagere school. De rapporteurs hebben bij hun situatie- overzicht ruim gebruik gemaakt van de statistische gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek en van door hen zelf samengestelde, resp. afgeleide cijfers Bovendien schenken zij grote aandacht aan de reeds bestaande pogingen tot ver nieuwingen. In het bijzonder wordt van alle kanten belicht de kwestie der gevolgen van het niet schoolrijp zijn van het jonge kind Statistieken tonen aan, dat leder jaar ongeveer 11 percent der kinderen de eer ste klas van de lagere school moet double ren. Voor 75 pet van deze zittenbHjvers is dit te Wijten aan hun niet-sehoolrijp zijn. Dat zittenblijven niet het gevolg be hoeft te zijn van gebrek aan intelligentie bewijst een onderzoek naar 146 doubleer- ders. Van hen waren er 34 met een inielligentie-quotient beneden de 90, 88 met een i.q. van 90 tot en met 109 en 24 zelfs met een i.q. boven de 110. Eveneens grote aandacht wordt besteed aan de aanpassingsmoeilijkheden, die zich bij de overgang van de speelschool naar de leerschool voordoen. In een critische beschouwing van de tot nog toe verrichte experimentele onder zoekingen merken de samenstellers van het rapport op. dat de tot dusver ge maakte vorderingen voornamelijk de vrucht zijn van intuïtie en ervaring, waar bij gebruik is gemaakt van wetenschappe lijke gegevens, voornamelijk afkomstig uit de psychologische en medische wereld en die hoofdzakelijk resultaten zijn van bui tenlandse studies en onderzoekingen, die niet op hun psychologische en didactische gebruikswaarde in de Nederlandse situatie zijn getoetst. Zij merken voorts op. dat men momen teel in ons land nog over weinig of geen hulpmiddelen beschikt om de mate van schoolrüpheid vast te stellen Daarbij constateren zij, dat een spoedige oplossing van het overgangsvraagstuk van de kleu ter- naar de lagere school in ons land ge remd wordt onder meer door de ge brekkige, vaak amateuristische manier van werken, die meestal wordt toegepast en het tot dusver ontbreken van samenwer king tussen practijk en wetenschap, lagere en kleuterschool en tussen de verschil lende richtingen van onderwijs in ons land. Sleutelprobleem De oploss:ng van het overgangsvraag stuk, aldus de rapporteurs, dient als sleutelprobleem van de vernieuwing van het Nederlandse onderwijs te worden be schouwd. Deze zal naar hun mening niet slagen, als het basisonderwijs van de lagere school niet voldoende aan de ge stelde verwachtingen beantwoordt. Dit basis-onderwijs kan niet gezond worden geacht, wanneer reeds bii de aanvang er van ieder iaar ongeveer een achtste van het totaal aantal leerlingen mislukt, zoals thans het geval is. Het rapport dringt dan ook sterk aan op een geleiid. syste matisch, wetenschappelijk verantwoord en gezamenlijk aanpakken van het vraagstuk met ruime financiële steun van de over heid. Onmiddellijk dient een begin te worden gemaakt met een zo volledig mogelijke documentatie omtrent de aanwezige lite ratuur, de verrichte onderzoekingen en experimenten de bestaande diagnostische en didactische hulpmiddelen en de huidige, practische situatie in de kleuterschool en in de aanvangsklassen van de lagere school. Het rapport geeft bovendien tal van suggesties voor experimentele onder zoekingen. Een kleine tentoonstelling in het Katho liek Centraal Bureau voor onderwijs en opvoeding. Bezuidenhout 275 te Den Haag laat zien hoe naar mening van beide rap porteurs de overgang van kleuterschool naar lagere school vlotter kan ver lopen. Op Woensdag 31 Augustus zal in Kras- napolsky, natuurlijk op enigszins magi sche wijze, het congres worden geopend. Des avonds ontvangen B. en W. de „vir tuozen van hoge hoed en konijn" in het Rijksmuseum Donderdag is een werkdag, maar die avond zullen de goochelaars, die reeds door de jury beoordeeld zijn, hun kunsten voor het publiek vertonen in Kras. Vrijdag en Zaterdagochtend zal er ook hard worden gewerkt, maar des middags bezoekt het congres het Aals- meerse Bloemencorso in het Stadion en om half één des nachts begint een gala voorstelling in het Citytheater. Omdat het congres daarna nog dansen moet, zal het Zondagochtend niet zo vroeg zijn, wan neer de afdeling „micromagie" aan de beurt is. Het slotfeest vindt die dag plaats in Kras. Ook mentale magie Er zal in vijf afdelingen gestreden wor den en wel het gewone goochelen met apparaten en toestellen, de manipulatie kunst (verleden jaar kwam de winnaar van de „grand prix" uit die klasse), het illusionisme, d.i. het goochelen met heel grote atributen en dikwijls met assisten tie van een schone juffrouw, de micro magie en cartomagie, d.i. het „toveren" met kleine voorwerpen en kaarten en tot slot de „mentale magie", welke door ve len wordt vereenzelvigd met telepathie of „zwarte kunst", maar die berust op een formidabele ontwikkeling van de zintuigen, terwijl daarbij principes wor den toegepast, die ook in de goochel kunst voorkomen. Daarenboven zal er nog een aparte prijs worden toegekend aan hem of haar, die de beste nouveauté (een werkelijk nieuwe vinding) zal kun nen demonstreren. De jury, die dit alles moet beoordelen en dat o.m. doet naar de gewone techniek, de toneeltechniek, de aankleding en de algemene indruk, bestaat uit officiële gedelegeerden uit zeven landen. Voor iedere klasse zal er een eerste, tweede en derde prijs worden uitgeloofd. De deelneming van de illusionisten is dit jaar erg klein (5), die van de gewone goochelaars en manipulators bijzonder groot. Op de persconferentie, waar deze me dedelingen gisteren gedaan werden, kre gen de journalisten enige voorproefjes van het festijn. Trouwens, ze zullen er zelf ook in betrokken worden, want uit hun midden is een vertrouwensman ge kozen, die een pakje mee naar huis kreeg, dat hij op de openingsmiddag van 't con gres weer gesloten mee moet terugbren gen. Wat er uit te voorschijn zal komen, werd ons echter niet onthuld. Fled Kaps gaf enige waarlijk knappe staaltjes van zijn kunnen weg, die veelbelovend waren voor het komende congres. mmmm Maar zij geloofden nog niet aan een ramp Ocko waarschuwde toen zelf de bewoners van het dorp. Toen sloeg de zee de dijken kapot en Griend werd overspoeld; men sen en dieren verdronken: welvarend Griend, was ten onder gegaan. In de zeventiende eeuw moeten er nog vier woningen hebben gestaan van her ders, die er hun schapen lieten weiden en er nog altijd Griendse kaas maakten. Nu staan er alleen nog maar een kaap, een baken voor passerende schepen en een hokje op palen, het onderkomen van de vogelwachters. In Mei van dit jaar kwam heel Griend tijdens een storm nog onder water te staan. Duizenden vogeleieren spoelden weg en er zijn nu nog jonge vogels om dat de meeuwen, de Sterns en de Schol eksters opnieuw met een broedsel moes ten beginnen. Langs de slenk, die het ei land doorsnijdt, groeit de blauwe lams oor in enorme velden; daar staat de zee aster in de knop en daar leren ook de jonge vogels vliegen, ongestoord, want strikt genomen mag men niet op het ei land komen. Het is eigendom van de Vereniging tot Bescherming van Natuur monumenten. De vogelwachters rapen er meeuweneieren, omdat de meeuwenstand in toom moet worden gehouden. Meeuwen eten de eieren en jongen van andere vo gels op en als het zo uitkomt zelfs hun eigen eieren. De beide mannen leven er drie maanden als echte kluizenaars. Zij vissen bot en schar en bakken deze in hun onderkomen. Zij hebben geen krant en geen radio. Uit de ramen van hun houten hokje op palen zien ze in het Wes ten Terschelling liggen, waarvan de vuur toren Brandaris zich scherp aftekent tegen de lucht, en in het* Oosten Harlin gen naar beide een uur varen. Als de vogels plotseling in een wolk op stijgen, dan weten ze dat er bezoek komt, want voor hen vliegen de vogels niet weg die kennen ze wel. Slechts de vreem deling brengt, zodra hij na een half uur door het Wad te hebben gebaggerd, door een deel waar geen boot kan varen, voet aan wal zet, het gehele eiland in opschud ding. Griend schijnt in weerwil van de be scheiden pogingen tot het behoud er van door de aanleg van een stuifdijkje op last van de Vereniging tot Behoud van Natuur monumenten toch tot de totale ondergang gedoemd. Maar de zee is grillig en het getij kan keren. Maar niemand weet dat, zelfs de vogelwachters niet, die de Wad denzee toch kennen als hun vestjeszak. Altijd is ook het resultaat nog niet be kend van de onderzoekingen, die van de zijde van defensie zouden worden gedaan om na te gaan in hoeverre dit eiland zou kunnen worden gebruikt voor oefenin gen met straaljagers op gronddoelen. Te gen het voorgenomen onderzoek is ech ter met klem geprotesteerd door de ei genares. Ter gelegenheid van de opening van de wereldjamboree te Niagra on the Lake, in Canada, heeft de H. Vader een boodschap gericht tot de padvin ders, die daar verzameld zijn. Hij heeft dat gedaan op verzoek van de katho lieke verkennersbeweging in Canada. „Gij moet onder uw kameraden," zo zegt de H. Vader, „ware vredeskun- stenaars zijn. openstaan en begrip hebben voor allen, hoezeer gij ook van ras en cultuur verschilt. Gij moet ge tuigen zijn van de lichtende vreugde en moedige reinheid, de verplichtin gen en offers niet schuwen en de ver leidingen van een gemakkelijk leven weerstaan. Gij zult de eerste moeten zijn op de evangelische weg van ont hechting en eenvoud in een dikwijls harde en egoïstische wereld. Gij moet getuigenis afleggen van die waarach tige zedelijke kracht, welke zich uit in zachtheid en geduldige goedheid te genover elke ellende van de ziel en van het lichaam." De H. Vader besluit met de wens, dat het levende geloof van zijn dier bare katholieke verkenners moge schitteren temidden hunner broeders als een lamp, die het huis verlicht en die het verstrooide gezin herenigt. Pater Hans Werter C.I.C.M. uit Eindho ven zal de eerste missionaris van Scheut zijn, die sinds de tweede wereldoorlog in Japan gaat arbeiden. Pater Werter ver trekt Maandag 28 Augustus via Brussel en Parijs naar Marseille. Vandaar brengt de „Viet-Nam" hem naar Tokio, waar hij op 1 October hoopt aan te komen. Pater Werter zal in Japan eerst een jaar studeren, gedurende welk jaar hij zich ook de gewoonten van de Japan ners eigen zal moeten maken. Te Kabale in het Vicariaat Mbarara (Oeganda) is plotseling overleden pater J. Hax, van de Witte Paters van Lavige- rie, Pater Hax, geboortig uit Malden, bereikte de leeftijd van 40 jaar. Hij was bijna tien jaar werkzaam als leraar aan een kweekschool. Binnenkort zou hij met verlof naar ons land zijn gekomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 5